Najbardziej Efektywne Ogrzewanie ? - MATY KAPILARNE

  Рет қаралды 48,713

HOLIBOOD - Zdrowy Dom

HOLIBOOD - Zdrowy Dom

Жыл бұрын

Czy maty kapilarne to najlepsze ogrzewanie jakie można obecnie kupić ?
Mają najlepszą wydajność z obecnie dostępnych typów ogrzewania wodnego. Dzięki niskiemu parametrowi zasilania można osiągać dużo lepsze wyniki COP na pompach ciepła, a także korzystać z zasilania przez kolektory słoneczne !
rozmiary i elastyczność pozwalają na zastosowanie nie tylko w podłodze, ale także na ścianach i suficie.
Zapraszam do obejrzenia i analizy materiału.
LINK DO PROJEKTU SPRAWDZAJĄCEGO ROZWIĄZANIA ENERGOOSZCZĘDNE I DZIAŁANIA OZE (turbiny wiatrowe i kolektory słoneczne):
zrzutka.pl/teszsw

Пікірлер: 254
@holiboodzdrowydom
@holiboodzdrowydom Жыл бұрын
Dla osób zainteresowanych projektem - link do strony ZRZUTKA.pl zrzutka.pl/teszsw -razem przy inwestycji niewielkiej kwoty, możemy sprawdzić które rozwiązania są warte większej inwestycji, a które są tylko marketingową pułapką. Zakres testów oczywiście zależy od zebranej sumy. Mamy już domki do testów energooszczędności, czekamy na dostawę wiatraków, i będziemy sprawdzać jak nisko można zejść z parametrem zasilania na matach kapilarnych i ogrzewaniu podłoga/ściana/sufit.
@szkielet137
@szkielet137 Жыл бұрын
Nie przelewa mi się, ale rzucę stówkę!
@coobin77
@coobin77 Жыл бұрын
Dzien dobry, moze pan powiedzieć gdzie mozna kupić w tej cenie te kapilary? Mam na myśli te 120zl za m2 o których pan wspomina.
@talaro13
@talaro13 Жыл бұрын
Proszę o podanie miejsca lub kontaktu do zakupu mat.
@marcinbielski9487
@marcinbielski9487 Жыл бұрын
jakies potwierdzenie tej wiedzy. Z tego co wie najbardziej efektywna jest podlogowka
@bartoszbuat3211
@bartoszbuat3211 Жыл бұрын
Gwarancja to rzecz, która bardzo dobrze wygląda na papierze przy zakupie... Do tego na ileśtam lat... Spółkę za chwile zamkną pojawi się nowa z inną nazwą. Do tego powiedzą, że to nie wina produktu ale instalacji, wody, serwisu, tynku, osiadania budynku... dopisz co chcesz. Czekam na testy ciekawią mnie te 24 stopnie. Robisz dobrą robotę, dziękuję za pracę jaką włożyłeś do każdego filmu.
@krzysiekkrzysiek8234
@krzysiekkrzysiek8234 Жыл бұрын
@@Adrian-lm7cp myślę że przy ciągłym ogrzewaniu , można by pewnie jeszcze zejść z temperaturą
@onomatopejaB
@onomatopejaB Жыл бұрын
Te maty kapilarne to chyba po prostu spawane rurki polietylen hd wiec tu chyba nie ma za bardzo się co zepsuć ;) prędzej się wiertarką przewierci szafkę wieszając 😁
@robertczekaj277
@robertczekaj277 Жыл бұрын
Witam. Robisz super robotę. Powodzenia 👍
@grzegorzprotasiuk2366
@grzegorzprotasiuk2366 Жыл бұрын
Proszę pamiętać o pracy pompy ciepła w punkt. Obniżenie temperatury na zasilaniu ma sens tylko i wyłacznie jeżeli bedzie miał Pan odpowiedni bufor. Produkcja ciepła musi być na wyzszym poziomie a rozbiór może być na dowolnym poziomie. Proszę pamiętać również o odpowiednim przygotowaniu wody kotłowej, bez tego nie ma szans na wieloletnią wydajną pracę. Po za tym jest jeszcze kilka innych aspektów, ale to temat na szerszy komentaż. G
@tadeuszwozniak6761
@tadeuszwozniak6761 Жыл бұрын
Maty kapilarne to przyszłość, co wynika z ich efektywności grzewczej, gdzie występuje najkorzystniejszy stosunek powierzchni rurki do ilości przepływającej przez nią czynnika grzewczego. Byłoby najlepiej, gdyby wszystkie przegrody (sufit, ściany i podłoga) zimą grzały a latem chłodziły. Wówczas obciążenie z tytułu grzania lub chłodzenia „rozłożyło by się na wszystkich i każdemu byłoby lżej” w efekcie taniej, ponieważ im większa powierzchnia, tym niższa temperatura zasilania, przy tej samej efektywności grzewczej. Co najważniejsze - przy właściwym doborze temperatur poszczególnych przegród, komfort dla użytkownika byłby najwyższy. Dla pełnego komfortu cieplnego, podłoga powinna być minimalnie cieplejsza względem ścian czy sufitu, nawet przy chłodzeniu płaszczyznowym. Niestety póki co, tak nie jest a jeśli już to rzadko. Słowa uznania dla autora filmu.
@krzysztofs6322
@krzysztofs6322 Жыл бұрын
Doceniam i dziękuję.
@bartomiejkos370
@bartomiejkos370 Жыл бұрын
Super materiał
@darekmal8356
@darekmal8356 Жыл бұрын
Dzięki pozdrawiam z Lęborka
@theaaron1846
@theaaron1846 Жыл бұрын
co do pozyskania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii to możesz zerknąć na kalenicowe turbiny wiatrowe. RidgeBlade RB-1, ciekawy produkt, który wykorzystujący także przyspieszenie wiatru na połaci dachu.
@MrRatpaw
@MrRatpaw Жыл бұрын
Hej, bardzo ciekawy materiał, cieszę się, że z pierwszej ręki od inwestora! Wielki plus dla Ciebie HOLIBOOD. Mam (jak zwykle) pewne uwagi: [7:30] - skoro klima dmucha intensywnie, to znaczy, że maty kapilarne sobie nie poradzę swoją "pasywnością". Klima może równie dobrze dmuchać bardzo delikatnie. Po drugie, śluzówki wysychają gdy klima jest skręcona zbytnio w dół. [9:00] Producent może sobie deklarować 100 lat działania produktu, równie dobrze mógłby dać gwarancję na 300 lat, prawda? [20:40] Zapomniałeś, że klimatyzacja usuwa wilgoć z pomieszczeń, a przy matach kapilarnych schładzasz powietrze, ale wilgoć zostaje. Przez to wzrasta wilgotność względna (RH), a to właśnie RH jest bardzo dokuczliwa w upałach, nie wyższa temperatura. Zrobisz sobie saunę latem, HOLIBOOD.
@bartekw949
@bartekw949 Жыл бұрын
Co do wilgoci to dokładnie takie odpowiedzi dostałem już od kilku instalatorów - niezadowoleni klienci dzwonili do nich i narzekali na wilgoć. Słyszałem też o rozwiązaniach z dodaniem chłodzenia do rekuperatora żeby gdzieś tej wilgoci się pozbywać dodatkowo, ale jakoś nie przekonuje mnie takie rozwiązanie. Niestety ciężko jest porównywać charakterystykę starego kościoła, na którą powołuje się Holibood do domku jednorodzinnego z większą ilością przeszkleń i całkiem innymi murami.
@MrRatpaw
@MrRatpaw Жыл бұрын
@@bartekw949 Fizyki nie oszukasz. HOLIBOOD wierzy w połowiczne "fakty" od sprzedawców. Pal licho to schładzanie, ale ogrzewanie niskotemperaturowe na ścianie z tyloma mostkami cieplnymi do gruntu może wcale nie być oszczędniejsze, bo Tz będzie musiała być większa. Zobaczymy, sam jestem ciekaw.
@onomatopejaB
@onomatopejaB Жыл бұрын
Jak wyglada montaż mat kapilarnych na suficie jak jest to element dachu, czyli konstrukcja szkieletowa, a nie ma tynków? Jakie materiały wtedy zastosować jaki poszycie, a co dać z tyłu? Wełnę? :) świetny odcinek - pozdrawiam! 💪🚀
@marcinzonierczuk4695
@marcinzonierczuk4695 Жыл бұрын
o to samo chciałem zapytać
@AirVac
@AirVac Жыл бұрын
Zastosowanie w domu jedynie mat nie sprawdzi się w przypadku powietrznej pompy ciepłą - powinien być to układ mieszany z podłogówką. Temperatura na powrocie okaże się zbyt niska by wykonać defrost i pompa uruchomi grzałki elektryczne - oszczędność z niskiego parametru zeżrą grzałki. Tyczy się to również zbyt gęsto ułożonego w budynkach WT2021 ogrzewania podłogowego. Do tej pory raczej się je zagęszczało, teraz trzeba z tym mocno uważać by na instalację nie szedł zbyt niski parametr - konieczny jest projekt takiej instalacji. Maty rzeczywiście bardzo dobrze sprawdzają się przy chłodzeniu pompą ciepła ale z tym "przyjemnym" chłodem jak w piwnicy lub starym budynku bym dyskutował. Jeśli wejdziesz w lato do takiego budynku to przyjemność z chłodu skończy się po 15-20 minutach i zacznie doskwierać wysoka wilgotność. W nowym budynku wilgoć w lato bierze się z nawiewanego przez rekuperator powietrza - aby to zminimalizować konieczne jest zamontowanie na nawiewie świeżego powietrza chłodnicy na której wkropli się nadmiar wilgoci. Niestety chłodnicą nie zawsze uzyskuje się pożądany efekt co skutkuje koniecznością zastosowania osuszaczy powietrza. Sama instalacja w przypadku chłodzenia pasywnego/płaszczyznowego musi być też wykonana w paroszczelnej izolacji czego zazwyczaj przeciętny hydraulik nie potrafi. Mocno też przejaskrawiasz sposób działania klimatyzatorów. Przede wszystkim umieszcza się je w miejscach gdzie nie będą bezpośrednio wiały na domowników. Jeśli klimatyzator pracuje w trybie ciągłym (bez wyłączania) to "chodzi" na najniższym biegu i jego działanie jest prawie nie zauważalne - zżuwa też wtedy najmniej energii ponieważ chłodzi na bieżąco. Dużą przewagą klimatyzacji nad matami jest właśnie usuwanie nadmiaru wilgoci z nawiewanego w lato przez rekuperator powietrza.
@n0x537
@n0x537 Жыл бұрын
no i takie drobne szczegoly pokazuja, ze te maty wcale nie sa takie idealne, a wrecz moga tworzyc duzo nowych problemow, ktore nie wystepuja w przypadku innych instalacji
@Raf1037
@Raf1037 Жыл бұрын
@@n0x537 dlatego prawie nikt je nie stosuje w budownictwie jednorodzinym tylko od czasu do czas ktos cos nie wszystko dokladnie o nich doczyta i mysli ze Ameryke odkryl
@pawe3691
@pawe3691 Жыл бұрын
No i jeszcze przy chłodzeniu tymi matami występuje ryzyko pojawienia się wody na ścianach w przypadku zbyt niskiej temperatury zasilania.
@AirVac
@AirVac Жыл бұрын
@@pawe3691 Z tym łatwo można sobie poradzić odpowiednią automatyką. Autor po prostu zbyt płytko podszedł do tematu. Przedstawił oczywiste zalety mat ale prawdopodobnie z baraku wiedzy nie wspomniał o kliku istotnych aspektach związanych z ich stosowaniem.
@error2157
@error2157 Жыл бұрын
Maty kapilarne mają średnicę 5mm, jak wiemy z doświadczenia filtry w układzie potrafią się bardzo zabrudzić, niekiedy układ potrafi nagromadzać kamień. Czy stosuje się jakąś specjalną technologię która zapewnia brak zapchania takich rurek?
@tehehe5929
@tehehe5929 16 күн бұрын
Pewnie woda destylowana w zamknietym obiegu.
@slawomirgontarek4213
@slawomirgontarek4213 Жыл бұрын
Dzięki za filmy. Jak to się ma do gruntowego wymiennika ciepła, który pan zamontował?
@bartsimson5624
@bartsimson5624 Жыл бұрын
Witam, U mnie maty wchodzą na budowę za jakieś trzy tygodnie i również zdecydowałem się na czeskiego producenta. Pozdrawiam i powodzenia dla wszystkich dzielnych budujących teraz dom
@JJ.OpenMind
@JJ.OpenMind Жыл бұрын
a obrazki i inne gadzety typu półki wiszace, oswietlenie boczne, jak powiesisz, albo jak unikniesz wlucia sie gwozdziem jak zona po 20tu latach zrobi przemeblowanie ???
@talaro13
@talaro13 Жыл бұрын
Gdzie kupiłeś maty?
@bartsimson5624
@bartsimson5624 Жыл бұрын
@@talaro13 Thermacomfort
@bartsimson5624
@bartsimson5624 Жыл бұрын
@@JJ.OpenMind na suficie nie będę wieszać obrazkow ;)
@userofsmartuniverse273
@userofsmartuniverse273 3 күн бұрын
Mozesz dac zmnac jak te maty ci sie sprawdziły??? txs
@fanbiomasy
@fanbiomasy Жыл бұрын
Czy możesz powiedzieć ,kto projektował instalcję na matach kapilarnych .Oraz interesuje mnie ile m2 mat można podłączyć pod jedna pętlę rozdzielacza oraz jaka pompa jest zalecana do obiegu czy pompa 25-40 da radę czy trzeba mocniejszą 25-60 .
@sideford
@sideford Жыл бұрын
Ogólnie bardzo fajny pomysł ale jak dla mnie odpada ze względu że musiałbym później się głowic gdzie mogę wywiercić dziurę w ścianie xd
@oskartracz1563
@oskartracz1563 Жыл бұрын
Jest pięknie tylko za mało materiałów :)
@zbigniewbabicz
@zbigniewbabicz Жыл бұрын
Ciekawy pomysł. Zastanawiam się jak będzie z tematem montowania elementów na ścianach np obrazów. Rozumiem, że tradycyjne kołki rozporowe odpadają.
@defacto1404
@defacto1404 Жыл бұрын
Proszę cię, bez takich banalnych problemów w świecie internetu.
@Marta-jq2su
@Marta-jq2su 5 ай бұрын
​@@defacto1404to co proponujesz w przypadku chęci powieszenia czegokolwiek (nie tylko obrazu ale np. Szafki, półki) na ścianę?
@opiopi8165
@opiopi8165 Жыл бұрын
proszę o namiary gdzie kupiłeś te maty kapilarne. bardzo przydatne informacje w tym filmie zamieściłeś.
@kroolik1989
@kroolik1989 Жыл бұрын
Też bym poprosił o namiar.
@lukaszniedbal4
@lukaszniedbal4 Жыл бұрын
Nie ma producenta mat
@bartsimson5624
@bartsimson5624 Жыл бұрын
Przepraszam, że nie w temacie Mat Kapilarnych. Ma Pan podobne postępy jak ja na budowie w sumie podobnie rozpoczelismy;) Kiedyś wspominał Pan że będzie się decydować na wełnę firmy Petralana. Stoje teraz przed dylematem między wspomniana firmą a Rockwoolem. Czy mogę też prosić o wrzucenie na tapetę tematu piany do ocieplenia dachu?
@skoromny
@skoromny Жыл бұрын
Mam pytanie dlaczego montowales te maty na podłodze i ścianie a nie na suficie + ścianie, skoro zalecane jest montowanie na suficie? Pozdrawiam
@tomaszcz.6949
@tomaszcz.6949 Жыл бұрын
Czy te cienkie elementy z czasem się nie zatkają? Pewenie trudno jest opowiedzieć na te pytanie, ale ja bym chyba jednak nie ryzykował Sam wykonywałeś tę instalację czy zlecałeś ?
@JJ.OpenMind
@JJ.OpenMind Жыл бұрын
a obrazki i inne gadzety typu półki wiszace, oswietlenie boczne, jak powiesisz, albo jak unikniesz wbicia sie gwozdziem jak zona po 20tu latach zrobi przemeblowanie ???
@Fishingrodpl
@Fishingrodpl 9 ай бұрын
Gdzie można kupić te czeskie maty? Szukam i jakoś nie mogę znaleźć, mógłbyś pomoc?
@ROBSON91SMW
@ROBSON91SMW 21 күн бұрын
Mozna prosic jakis namiar na producenta lub dostawcę mat ?
@Lucyfer6-6
@Lucyfer6-6 Жыл бұрын
Świetny film! Ciekawe jaka temperatura będzie faktycznie potrzebna w zimie do ogrzania całego domu i czy te 24 stopnie wystarczą :) Ile litrów wejdzie do takiego uładu?
@MichalLubliniec
@MichalLubliniec Жыл бұрын
On mówi że chce zejść przynajmniej do 22 na zasilaniu. Hahaha coś nie mogę uwierzyć że to realne...
@RafalWylegala
@RafalWylegala Жыл бұрын
Ja mam nowy dom 140m2, super ocieplony, technologia Steico, na razie, pompa ciepła, przy temperaturze wody na wejściu 25 stopni, na zewnątrz -2…temperatura powietrza wynosi 20 stopni… i mogę mocować do ściany co mi się podoba… kinkiety, szafki, ramy do zdjęć …:)
@rudyjelen1534
@rudyjelen1534 Жыл бұрын
@@RafalWylegala Czy możesz sprecyzować co masz na myśli pisząc super ocieplony dom?
@goodman1127
@goodman1127 Жыл бұрын
Woda musi byc absolutnie bez kamienia do tak cienkich rurek. Chyba że jakiś płyn tam krąży ale to dodatkowy kłopot w uzupełnianiu. Mi te maty wyglądają na bardzo delikatne i podatne na uszkodzenia w czasie użytkowania. Podłogówka jest w alupexie ktory gwarantuje trwałość. Po za tym w tychże matach przez gęstość tych rurek tworzą się jakieś mega wielkie długości sumaryczne. Podłogówka spokojnie może chodzić na 30 stopniach.
@iwonajastrzebska9587
@iwonajastrzebska9587 Жыл бұрын
A czy można prosić o adres tej szkoły w której są zamontowane sufitowe maty kapilarne (szkoła w okolicach Warszawy)
@qurek9367
@qurek9367 Жыл бұрын
Fajny materiał Maciek ale bardzo mnie ciekawi jaki materiał na ściany żeby optymalnie oddawało ciepło coś tam jest na rynku ale czy to jest przetestowane? Na podłogę też trzeba położyć ale z tego co widzę to dosyć cienko więc jak z wytrzymałością tego materiału który miałby przekazywać optymalnie ciepło bardzo ciekawa sprawa i rzucę grosza napisz kiedy będziesz wykonywał testy Umieram z ciekawości pozdro
@MsBloodbath69
@MsBloodbath69 Жыл бұрын
Może głupie pytanie, ale jeśli teraz będę chciał w jakimś miejscu nagle szafkę powiesić, to jestem ugotowany, bo sobie dziury porobię w ogrzewaniu?
@OK-bp9tr
@OK-bp9tr Жыл бұрын
Przy zasilaniu 22 stopne C jakiej temperatury się Pan spodziewasz w pomieszczeniu? Czy to grzanie czy chłodzenie? Chcieliśmy u założyć maty kapilarne - to b. dobre rozwiązanie. Skończyło się na klasycznej podłogówce, gdyż w czasie gdy budowaliśmy dom ogrzewanie sufitowe w naszym kraju dopiero raczkowało. Mamy u siebie PC z pionowym wymiennikiem gruntowym - na szczęście pomp powietrze woda również nie było. Systemem podłogowym zarówno ogrzewam jak i chłodzę ( tzw. natural cooling) budynek. Polecam takie rozwiązanie - chłodzenie to koszt pracy pomp obiegowych o łącznej mocy 200W , temperatura w budynku 23 do 24 st C wiosna, lato, jesień, zima (przy silnych wiatrach 1 stopień niżej). Polecam pompy z wymiennikiem gruntowym, pompy ciepła powietrze-woda generują spory hałas potęgowany przez nieprzemyślane miejsce jak i niewłaściwy sposób montażu. Jakikolwiek system grzewczy czy chłodniczy utrzymuje temperaturę w obiekcie. Trzeba pamiętać aby przede wszystkim dobrze izolować od czynników zewnętrznych - minimalizować straty cieplne, które to wybrany/zamontowany przez nas system grzewczy/chłodniczy musi później uzupełnić. PS Na Pana miejscu nie zakładałbym podłogówki w pomieszczeniach z ogrzewaniem ściennym i sufitowym. Z kolei w łazienkach, wiatrołapach, przedpokojach założyłbym jedynie podłogówkę. Nawet jeśli są krótkie obiegi, to nie łączył bym pomieszczeń - kłopot z regulacją. Nie montowałbym do układów o dużej bezwładności regulatorów temp. dla poszczególnych pomieszczeń/obwodów, sterowanie pogodowe jest wystarczające. Dla wątpiących w chłodzenie czy to ścienne czy podłogowe polecam zapoznać się z tematem propagacji ciepła czy tęż jak chcecie zimna przez promieniowanie. Dla standardowych warunków ciśnienia i wilgotności pow., zasilając instalację chłodzącą wodą o temp 19 st C nie jesteśmy w stanie nic skroplić , bo nie jesteśmy w stanie przekroczyć temp. punktu rosy. Odczuwalna temperatura przy chłodzeniu powierzchnią jest niższa od temperatury powietrza w chłodzonym pomieszczeniu. Przyjemny chłodek bez wiatru i dźwięku. Życzę samych sukcesów.
@mareks6934
@mareks6934 Жыл бұрын
Czy to grzanie czy chłodzenie?" swietne pytanie , czekamy na odp.
@andywaski2971
@andywaski2971 Жыл бұрын
Witaj. Jak oceniasz możliwość założenia mat kapilarnych pod styropian zewnętrznego ocieplenia budynku - wtedy temperaturą ogrzewającej wody zejdziesz poniżej 20'C. Kiedyś (13lat temu) modelowałem koszty dla min. ogrzewania domu solarami i drewnem, inne... I najtaniej wyszły solary (obok drewna) właśnie ze względu na niską temp. grzania po zewnętrznej stronie przegród/mostków termicznych budynku. Zaletą by było: 1.bezproblemowe wieszanie obrazów i szafek na ścianach przez kolejne "100lat" co jest wadą układania na wewnętrznej stronie ścian, 2. Zastosowanie normalnych rurek PEX zamiast droższych rurek kapilarnych. 3. Jak wyżej wspomniane niższe temp. zasilania. 4. Użycie PEX. To ojrzała technologia 5. Większa średnica rurek - większe odporność na zatkanie. 6. W razie awarii nie dewastujemy ścian wewnątrz budynku tylko na zewnątrz.
@modelarski
@modelarski Жыл бұрын
Rozwiązanie ciekawe, tylko ogromna bezwładność, bo trzeba ogrzać mury. No i jakim cudem zejść poniżej 20oC? No chyba, że w domu chcemy mieć 17oC.
@mareks6934
@mareks6934 Жыл бұрын
@@modelarski takie rozwiazanie sprawdzi sie w afryce
@pozytywniezakrecony151
@pozytywniezakrecony151 Жыл бұрын
Idealnie by było ciepło z zewnątrz -> thermoelektryczny materiał -> prąd -> ciepełko w domu z czegokolwiek na prąd :) Reku, klima, promienniki.
@krzysztofkachlicki7467
@krzysztofkachlicki7467 7 ай бұрын
Czy mozna gdzieś zobaczyc kolejne filmy. Sory ale niepoukładane jest to wszystko. Ani na zakładce wideo jak i playlista...
@tofik901
@tofik901 Жыл бұрын
Czy tymi matami można chłodzić pomieszczenie ?
@krzysiekakomy4260
@krzysiekakomy4260 Жыл бұрын
Najbardziej ciekawi mnie jedna rzecz przez mały przekrój rurek czy one szybko się nie zatkają na przykład twardą wodą czyli tak zwanym kamieniem? Bo w tym wypadku jeśli kilka lub dużo rurek się zatka to zwiększa się ciśnienie czyli ryzyko zwiększenia ilości barów jak i zmniejszy się powierzchnia grzania przynajmniej tak mi się wydaje Może się mylę. Fajny materiał przydałoby się porównanie z podłogówką efekty grzania jak i wykonanie
@Chris.Mechanic
@Chris.Mechanic Жыл бұрын
Jeśli prowadzi się czysty montaż i zastosowana woda jest czysta, np. deminarelizowana - nic się nie zapcha!
@nesezege
@nesezege Жыл бұрын
można zalać glikolem
@krzysztofjarzyna6479
@krzysztofjarzyna6479 Жыл бұрын
@@nesezege glikol też zapycha cienkie rurki wystarczy spojrzeć co się dzieje z nagrzewnicą w starych samochodach z dużymi przebiegami, barwnik który jest w płynie chłodniczym się osadza na ściankach i problem gotowy a przecież taka mata ma działać w domu minimum 20 lat lub więcej, sam chciałem montować te maty ale zastanawiam się właśnie nad ich długowiecznością
@nesezege
@nesezege Жыл бұрын
@@krzysztofjarzyna6479 a gdyby rozcieńczyć glikol?
@mareks6934
@mareks6934 Жыл бұрын
tak mi się wydaje" najpierw sie poucz to nie bedzie sie wydawac
@AnimalsBestScene
@AnimalsBestScene Жыл бұрын
Witam! gdzie mouna kupic takie maty? Dziekuje
@gerwazybuduje
@gerwazybuduje Жыл бұрын
Jak wygląda odpowietrzanie takiego układu ze względu na przekrój?
@FirebeatPL
@FirebeatPL Жыл бұрын
Nic tylko teraz zawiesić obraz na kołeczek :D
@Szopler
@Szopler Жыл бұрын
Dlatego w suficie maty do chłodzenia, w podłodze do grzania, a ściany zostawić wolne :)
@tehehe5929
@tehehe5929 16 күн бұрын
Jesli robisz dom pasywny to chyba lepiej po prostu kable grzewcze zainstalowac. Bezawaryjne, bezobslugowe, tanie w instalacji, zakupie a i w ekploatacji nie powinno byc tragedii przy takiej izolacji. Latwo tez zrobic strefy grzewcze. No i nie musisz miec pomieszczenia typu kotlownia co Ci metraz oszczedza. Moze tez maty grzewcze na podczerwień, ale tu nie wiem jak z cena, ale reszta zalet taka sama.
@marcing5895
@marcing5895 Жыл бұрын
Niech wiedza się niesie 👍
@liegnitzRunner
@liegnitzRunner Жыл бұрын
Czy maty kapilarne można stosować do ogrzewania gazowego?
@c3w207
@c3w207 Жыл бұрын
A czy takie małe przekroje z czasem się nie pozatykają?
@kamils3039
@kamils3039 Жыл бұрын
Coś Ty 100 producent pisze 🤣. Ten Pan to sprzedawca.. Całkiem niezły przyznaje
@Konrad016pl
@Konrad016pl Жыл бұрын
Dasz namiar na te maty . szukam szukam i cen nie widze
@maxxervon4104
@maxxervon4104 Жыл бұрын
Witaj,... wszystko ok, ale gdzie można kupić takie maty... wszędzie gdzie pytam to nikt nic nie wie. Fajnie gdybyś podał producenta lub sklep gdzie można je kupić. Pozdrawiam
@pablo231089
@pablo231089 2 ай бұрын
Polecasz konkretną firmę mat oraz dystrybutora ?
@wojciechmichalec7332
@wojciechmichalec7332 Жыл бұрын
czyli jak w końcu sezonu grzewczego nagrzejesz ściany zewnętrzne - to w końcu kilka ton ceramiki - zaczniesz zajmować się schładzaniem tych ton ceramiki w sezonie letnim... no faktycznie sukces też trzeba energii i są powody do radochy i zachwalania - ciekawe czy jak okaże się dziadostwem to zrobisz o tym materiał??
@damianmichno975
@damianmichno975 Жыл бұрын
W końcu sezonu grzewczego? Szkoda że nie masz najmniejszego pojęcia o czym mówisz :)
@wojciechmichalec7332
@wojciechmichalec7332 Жыл бұрын
@@damianmichno975 jeżeli będziesz miał nagrzane ściany i jak temperatura ścian osiągnie temperaturę taką aby ogrzewać pomieszczenia a temp. zewnętrzna wzrośnie i skończy się sezon grzewczy to będziesz musiał te ściany schłodzić -- wiem o czym piszę - życzę powodzenia
@koscielskipiotr
@koscielskipiotr Жыл бұрын
Za jakiś czas kolejny 100 metrowy domek będzie się wyposażał w takie maty, ale czy z pompą, to jeszcze zobaczymy ;) Świetny materiał Maciej!
@rafawijatyk1969
@rafawijatyk1969 Жыл бұрын
Chwalisz maty nie wiedząc czy to działa?? Przecież sam Maciej przyznał się, że to eksperyment.
@koscielskipiotr
@koscielskipiotr Жыл бұрын
Może ty nie wiesz, ja wiem
@userofsmartuniverse273
@userofsmartuniverse273 3 күн бұрын
Hej daj nam znac jak to sie u Ciebie sprawdza?
@koscielskipiotr
@koscielskipiotr 3 күн бұрын
@@userofsmartuniverse273 hej, zmieniłem koncepcję, całe grzanie w domu na prąd
@kroolik1989
@kroolik1989 Жыл бұрын
Gdzie można kupić maty kapilarne?
@zuczek38
@zuczek38 Жыл бұрын
możesz dać namiary gdzie kupiłeś maty kapilarne
@wojtekstach78
@wojtekstach78 Жыл бұрын
zatopienie grubych rurek na głębokość 1,5cm nie wystarczy dla podłóg innych niż płytkowe. problemem jest niejednorodna temperatura i większa gwałyowność wzrostu temperatury przy załączaniu ogrzewania.
@pawedabrowski2320
@pawedabrowski2320 Жыл бұрын
Myślę, że za jakiś czas być może do tego dorośniemy jako społeczeństwo ;) Pozdrawiam PS U siebie na pewno założę ;)
@rafawijatyk1969
@rafawijatyk1969 Жыл бұрын
Następny mówi na pewno nie wiedząc czy to zda egzamin bo to jeden wielki eksperyment. Słabo.
@Krzychu611
@Krzychu611 Жыл бұрын
Wszystko fajnie wytłumaczone , a jak odbywa się regulacja takiego systemu ,? Bo przy podłogówce mamy rozdzielacz i mamy pętle z rotametrami . A w tym systemie też występują osobne obiegi czy wszystko jest podpięte po jeden obieg ? Fajnie by było też powiedzieć coś więcej ogrzewaniu sufitem , wpływ na zdrowie itd , ale wspominałeś że u ciebie będzie to w fazie testu .
@Chris.Mechanic
@Chris.Mechanic Жыл бұрын
dokładnie takie same rotarmetry z siłownikami elektrycznymi...
@bartsimson5624
@bartsimson5624 Жыл бұрын
Co do grzania z sufitu.... A słońce z jakiego kierunku świeci? ;)
@conquistadorZGR
@conquistadorZGR 8 ай бұрын
Czy możesz wrzucić zdjęcia systemu rozdzielaczy i pompy obiegowej jaką zastosowałeś do tego systemu?
@userofsmartuniverse273
@userofsmartuniverse273 3 күн бұрын
no wlaśnie kolego - bardzo dobre pytanie! jaki rozdzielacz do tego? taki jak do podłogówki? pompa też jak powszechnie stosowane?
@conquistadorZGR
@conquistadorZGR 3 күн бұрын
@@userofsmartuniverse273 rozdzielacz moze być takie sam, sle opory inne. Dedykowane rozdzielacze do chlodzenia w matach są z PP. Srednio z 1 szt zasilania rura 16, mozesz ogarnąć 18 m2 maty
@ankulek07
@ankulek07 Жыл бұрын
Mam pytanie do autora i innych widzów. Co gdyby ogrzewanie ścienne zrobić w bruzdach np rurą 20mm i wpuścić rurę w bruzdy na 10mm? Mniej tynku do kładzenia. Pytanie przy jakich pustakach możnaby tak zrobić? Czy pustkach odbierały ciepło wystarczająco dobrze? A może wręcz za dobrze i ciepło uciekaloby za ścianę? Proszę o rady
@galaxygrand14
@galaxygrand14 Жыл бұрын
Też mam taki pomysł w starym domu mam gruby tynk i chciałbym go wyfrezowac na rurę 20mm
@paulinakalina7355
@paulinakalina7355 Жыл бұрын
troche to kiepskie że nie odpowiada Pan na komentarze o zapychaniu się rurek w matach.
@SzadiB
@SzadiB Жыл бұрын
Szczerze nie odważył bym się. Ja u siebie w podłogówce na 2 kondygnacjach, na 4 kilometrach rurek w posadzce musiałem wykonać w jednym miejscu, jedno połączenie na 1 (jednej) pętli i wahałem się. Tu tych miejsc będzie tysiące, bo poza połączeniami sekcji są jeszcze fabryczne łączenia minirureczek w tych siatkach, których nie wiadomo ile zgrzania/odlewy wytrzymają. Co wtedy jak ściana zacznie się pocić? Podziwiam za odwagę ;)
@mareks6934
@mareks6934 Жыл бұрын
posłuchaj raz jeszcze uwaznie , rurki sa z PP zgrzewany , wode uzytkowa pod tynkiem tez sie zgrzewa z PP
@marekgrys
@marekgrys Жыл бұрын
To wolę dwa klimatyzatory w tym jeden kanałowy...+ Reku i mam dynamiczny układ z równomierną temperatura w całym domu. Na pewno wyjdzie taniej bo maty z tego co pamiętam są cholernie drogie by w całym domu polozyc
@prz4362
@prz4362 Жыл бұрын
Jaki producent tych mat ?
@MhUser
@MhUser Жыл бұрын
w nowym domu mam brak podłogówki, mat, kaloryferów, kabli grzewczych itp. koszt instalacji 0 koszt utrzymania, sterowania, eksploatacji 0; gwarancja 1000 lat; mam centralnie postawiony przez zduna piec, komfort i dobry rozkład temperatur wynikający z dobrego projektu; nie potrzebuję chłodzenia bo temp w lecie nie przekracza 24 stopni; potrzebny jest dobry projekt, izolacja bez mostków, szczelność powietrzna i rekuperacja wentylacji, zyski pasywne i masa akumulacyjna dla energii cieplnej
@GreyDeathVaccine
@GreyDeathVaccine Жыл бұрын
Fajnie, ale napisz gdzie mieszkasz. Są jeszcze w Polsce obszary bez planu ograniczania niskiej emisji? Kiedyś i ciebie dojadą urzędnicy z zakazem spalania paliw stałych.
@mariuszariusz1233
@mariuszariusz1233 Жыл бұрын
Jeszcze tylko koszt pieca...odpowiednio wysuszonego paliwa..no i Twojej pracy..w sezonie co 2gi dzień palenie..I już maszt koszt 0 jak robi to ktoś inny...
@MhUser
@MhUser Жыл бұрын
@@mariuszariusz1233 dolicz 200zł robocizny bo obsługa zajmuje 3 minuty przy paleniu; do obsługi innych urządzeń też dolicz robociznę, zastanów się ile razy gapisz się w kontrolery, ustawiasz coś, próbujesz zamówić serwis/przegląd żeby utrzymać gwarancję dzwoniąc po 5 razy :) ile czasu zajmuje ci opłacenie rachunków i czytanie nowej umowy od taurona
@mariuszariusz1233
@mariuszariusz1233 Жыл бұрын
@@MhUser powyższe mnie nie dotyczy;)najważniejsze że Pan jest zadowolony;))
@michakrawczyk6871
@michakrawczyk6871 Жыл бұрын
Szacun za odwagę.Ja bym bał się doświadczeń.
@Chris.Mechanic
@Chris.Mechanic Жыл бұрын
ja w swoim domu z kontenerów morskich właśnie idę w maty i montować je będę na sufitach...
@ksiazekpatryk100
@ksiazekpatryk100 Жыл бұрын
@@Chris.Mechanic Daj znać jak Ci wypadnie ten test. Też się zastanawiam nad matami w suficie
@Chris.Mechanic
@Chris.Mechanic Жыл бұрын
@@ksiazekpatryk100 przypomnij się za rok. Może nawet nagram to na YT. Zbieram się do tego już długo...
@gro9no
@gro9no Жыл бұрын
Wiesz, trochę wątpię w chłodzenie pomieszczenia w ten sposób. To znaczy wydaje mi się ,że można w ten sposób zbić temperaturę o parę stopni ,ale to nie będzie efektywność klimy z ponad 30 do 20 stopni. W GWC niby też nadmuchujemy w lato powietrze o niskiej temperaturze ,ale jest go za mało ,żeby znacząco schłodzić pomieszczenie podczas fali upałów. A może źle rozumuje? I chłodzenia ścianami nie da się porównać do chłodzenia GWC? U Ciebie ten system mieszany, chyba ma większy udział w ścianach? To lepiej do chłodzenia. Czytałem coś o chłodzeniu podłogówką i ludzie pisali ,że ich pieski uwielbiają w lato zimną posadzkę, ale ten chłód zostaje przy podłodze i tyle mają z tego chłodzenia. Teoretycznie najefektywniejsza do chłodzenia byłaby sufitówka. W każdym razie czekam na testy praktyczne. I czekam też na GWC w praktyce. Pozdro.
@kristomen
@kristomen Жыл бұрын
Chłodzenie ścian pozwoli ci utrzymać w domu komfortową temperaturę. Jak wejdzie ci upał to tą metodą nie schłodzisz tak domu szybko - temp. Na pewno będziesz czuł komfort w upalne dni. Bo wystarczy, że w domu będziesz mieć 23 a na zew 36stopni i nie będzie ci rosła temp w domu.
@damianmichno975
@damianmichno975 Жыл бұрын
Jak już masz 30 stopni, to już znaczy że za późno włączasz chłodzenie. Powinno być uruchomione zanim do tego dojdzie. Wtedy potrzeba znacznie mniejszych mocy
@adajurek
@adajurek Жыл бұрын
Ciekawe czy się zapowietrza i jak to odpowietrzyć
@n0x537
@n0x537 Жыл бұрын
oj tam to taki maly szczegol xD pewnie jest chemia ktora to ogarnie nawet jak sie zapcha syfem. Ciekawe ile kosztuje ;)
@jangasior635
@jangasior635 Жыл бұрын
W jaki sposób odpowietrzyć układ, skoro obydwa kolektory są na dole?
@pclpg9397
@pclpg9397 Жыл бұрын
SIŁA!!!
@miroswis
@miroswis Жыл бұрын
Gdzie mogę je kupić?
@MM-gy3gp
@MM-gy3gp Жыл бұрын
👌👌👌
@marcinrygula5268
@marcinrygula5268 Жыл бұрын
Witam , mala srednica rurek kapilarnych martwi mne troche, widzialem nie raz jaka woda jest zanieczyszczona po latach uzytkowania, co jesli sie to po latach zatka? osady w rurkach itp. ?
@GreyDeathVaccine
@GreyDeathVaccine Жыл бұрын
To nie działa na wodę kranową :P Destylat zalej nie będzie problemów. Z resztą plastik jest bardziej gładki niż porowata stal, więc osadu to tam nie powinno być.
@Marta-jq2su
@Marta-jq2su 5 ай бұрын
​@@GreyDeathVaccine korzystam z wody destylowanej w żelazkach korzystając z nich profesjonalnie - w każdej mojej parownicy mimo wszystko osadził się kamień chociaż zawsze była wlewana woda tylko demineralizowana
@MrSzarszes
@MrSzarszes Жыл бұрын
Gdzie można kupić takie maty?
@marekdyjak6478
@marekdyjak6478 Жыл бұрын
Jak Ty policzyłeś zapotrzebowanie na te maty dla domku 100m²? Skoro by to działało efektywnie to trzeba ściany zewnętrzne, podłoga i sufit i ściany działowe to przekraczamy bez żadnego problemu 300m². Używając twojej metafory pchasz silnik mercedesa do daci albo jeździsz mercedesem ale autobusem komunikacji miejskiej. Bo to 100m² to raczej namiastka systemu który działa po spełnieniu wielu, wszystkich wymogów.
@GFLean
@GFLean Жыл бұрын
Część, Jak zapanujesz nad punktem rosy przy chłodzeniu?
@grzmil1
@grzmil1 Жыл бұрын
A po co panować nad punktem rosy? Ściany w lecie ochładzasz do 20*C a punkt rosy dla 50% wilgotności i 23*C w domu to 12*C więc bardzo daleko
@n0x537
@n0x537 Жыл бұрын
@@grzmil1 powodzenia zeby utrzymac wilgotnosc na takim poziomie przy schladzaniu matami. To nie klima ze osusza powietrze.
@grzmil1
@grzmil1 Жыл бұрын
@@n0x537 A jaka chcesz mieć wilgotność w domu z wentylacją ? W to lato u znajomych z rekuperatorem, wilgotność cały czas mocno poniżej 55%
@n0x537
@n0x537 Жыл бұрын
@@grzmil1 no i jak bedziesz mial wilgotnosc 55% przy 25 stopniach i schlodzisz matami do 20 to ile wtedy wyniesie wilgonosc? No chyba ze otworzysz okno i napuscisz goracego powietrza.
@mateuszs2671
@mateuszs2671 Жыл бұрын
Chłodząc dom poprzed schładzanie ścian może powodować, szczególnie latem, kondensację pary wodnej (latem jest jej sporo w ciepłym powietrzu) Nie masz obaw o to?
@rafam8067
@rafam8067 Жыл бұрын
dzięki ogromnej powierzchni wymiany ciepła nie ma potrzeby przekraczania punktu rosy więc nie ma mowy o kondensacji.
@mateuszs2671
@mateuszs2671 Жыл бұрын
@@rafam8067 no spoko, ale trzeba kontrolować parametry powietrza i najlepiej z automatu adaptować temperaturę ściany i trzymać się z daleka od punktu rosy Może ma to sens dla chlodzenia ;)
@MaksymilianSleziak
@MaksymilianSleziak Жыл бұрын
Jak z zapychaniem kamieniem rurek?
@damianmichno975
@damianmichno975 Жыл бұрын
Nie napełnia się układu twardą woda
@SobieRobie
@SobieRobie Жыл бұрын
Jest jeszcze kwestia znalezienia kogoś kto zrobi projekt na matach. Jak powiedziałeś temat jest stosunkowo nowy i wielu projektantów nie ma z nim doświadczenia.
@piotrbialecki6014
@piotrbialecki6014 Жыл бұрын
Wystarczy kontakt z producentem i na pewno coś wspomogą ;)
@bartsimson5624
@bartsimson5624 Жыл бұрын
Nie ma z tym problemów. Jak się chce to się znajdzie;)
@DominikKajzar
@DominikKajzar 6 ай бұрын
I jak sie sprawdza?
@olek912
@olek912 Жыл бұрын
Przeglądnąłem sporo komentarzy tutaj i największy dramat który się objawia to przy "wieszaniu" obrazków. Ludzie mieszkam 10lat w jednym miejscu i nie licząc kuchni zawiesiłem lustro i 3szafki wiszące. Razem to 7 dziur i kołków! Przecież jakby wwiercać się na przysłowiowego Jana to i tak cześć otworów trzeba zaszpachlować bo coś się obsypie, więc jaki problem byłoby najpierw kontrolnie rozdrapać kilka mm śrubokrętem aby znaleźć miejsce idealnie pomiedzy rurkami? Zabierze to nam 15minut więcej na 10lat!! Prowadzicie galerię i co tydzień wieszacie 100 nowych obrazów? Naprawdę?
@Maliniaq2
@Maliniaq2 Жыл бұрын
czy niska temperatura wody w zasilaniu nie powoduje rozwoju bakterii w instalacji? Warunki, jakie panują w wielu instalacjach ciepłej wody użytkowej, są niemal stworzone do rozrostu kolonii bakterii Legionella powodujących chorobę legionistów lub gorączkę Pontiac.
@damianmichno975
@damianmichno975 Жыл бұрын
Wszystkie niskotemperaturowe instalacje należy potraktować odpowiednią chemią.
@EmiNetworks
@EmiNetworks Жыл бұрын
W takim systemie musi być dobrze uzdatniona woda. Nalepiej także bez jonów magnezu i wapnia. Do tego koniecznie wlany biocyd i inhibitor korozji. Bez tego jak zrobi się w wodzie szlam, magnetyt to te cienkie rureczki się zapchają. Nawet nie wiem, czy w przyszłości dałoby się to chemicznie przeczyścić.
@Anonymous-PL
@Anonymous-PL Жыл бұрын
Bajer dla bogatych, jedna awaria będzie droższa w usunięciu niż oszczędności wynikające z niższej temp zasilania mat w okresie 40lat ...
@JanKowalski-ce9kq
@JanKowalski-ce9kq Жыл бұрын
Może naleje wody destylowanej.
@szuki0
@szuki0 Жыл бұрын
Dokładnie dlatego w ostatniej chwili zrezygnowałem z kabli grzejnych na korzyść podłogówki wodnej. Bo wolę miec piecyk nawet elektryczny z podłogówką wodną. Niż kable. Finalnie wylądowała też pompa ciepła
@papryka222
@papryka222 6 ай бұрын
Widziałem raz takie maty u klienta. Estetyczny dramat, widać "gołym okiem" gdzie mata została zainstalowana w ścianie. Tam gdzie znajduje się mata widać mikro pęknięcia tynku. Może za duża temperatura, ale wydaje mi się że robotę robi połączenie tynku mineralnego z taką matą. Tynk inaczej pracuje w miejscach gdzie jest mata/plastik. Stawiam że kluczowym cechą jest grubość tynku. Zamiast 2 cm dać 4 cm to może nie bezie widocznej "pajęczynki" .
@AgeDee34
@AgeDee34 Жыл бұрын
Jak ochłodzić dom takimi matami? W sensie jak schłodzić wodę w nich
@KorneliuszKrause
@KorneliuszKrause Жыл бұрын
A jak wywiercić otwór na kołek rozporowy by zawiesić obraz/lustro/TV i nie uszkodzić takiej maty?
@robertinogg
@robertinogg Жыл бұрын
Termowizja
@mareks6934
@mareks6934 Жыл бұрын
@@robertinogg w lecie bedziesz grzał by zobaczyc rurke ?
@robertinogg
@robertinogg Жыл бұрын
@@mareks6934 Ale ja nie jestem ani zwolennikiem, ani przeciwnikiem tej technologii. Tak tylko rzuciłem. Z resztą latem możesz przelać chłodną wodę 😄
@dawidsz9624
@dawidsz9624 Жыл бұрын
Filtry założyć bo przy wodzie miejskiej chwila i po ogrzewaniu z tych slomek
@gdzies663
@gdzies663 Жыл бұрын
Czym będziesz ogrzewał dom?
@Anonymous-PL
@Anonymous-PL Жыл бұрын
Ja wolę jednak zwykła podłogowke.. i temp na podłogowce mam do 30st , chodź to zależy od zapotrzebowania energetycznego budynku. PS. Coś słabo idzie ci tempo robot na budowie chyba że nagrywane było wcześniej
@Raf1037
@Raf1037 Жыл бұрын
Jak sobie sam komplikuje zycie pewnie jeszcze z tynkami jest problem wogole to sie dziwie jak by mial dom 300m2 no nawet powyzej 200m2 no to rozumiem kombinuje zeby cos zaoszczedzic w perspektywie czasu ale przy 100m2 z hakiem lacznie z gararzem wpedzac sie w niepotrzebne koszty i to jescze niewiadomo jak to wszystko razem bedzie wspoldzialac dla mnie to niezrozumiale
@rudyjelen1534
@rudyjelen1534 Жыл бұрын
@@Raf1037 To pomysł na kanał na youtube który autor teraz realizuje. Opowiadał w jednym ze swoich filmów że w praktyce dom który buduje to jedno wielkie laboratorium. Pewnie poszłoby duuużo szybciej gdyby postawił na najpowszechniej stosowane i jednorodne technologie ale czy byłoby to wtedy tak ciekawe do oglądania jak jest teraz? Osobiście nie sądzę. Trzymam kciuki za pokonanie przez Pana Macieja wszystkich trudności co jestem pewien że wreszcie nastąpi.
@tomaszwitkowski1612
@tomaszwitkowski1612 10 ай бұрын
Masz te maty podłączone przez jakiś wymiennik ciepła?
@rafaowczarczyk2767
@rafaowczarczyk2767 Жыл бұрын
Nawet gdybyś ogrzewał się grzejnikami które są wysoko temperaturowym źródłem ciepła, to i tak największą twoją decyzją na plus-było zrobienie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz zastosowania do niej GWC, (wraz z nawilżaczem). Wybór mat kapilarnych jako źródło ogrzewania oraz chłodzenia-Dobra decyzja. Znasz wady, wady ich stosowania, to kwestie projektowe. No taka ich cecha.
@tomaszcz.6949
@tomaszcz.6949 Жыл бұрын
A dlaczego uważasz że rekuperacja jest najlepszą decyzją?
@rafaowczarczyk2767
@rafaowczarczyk2767 Жыл бұрын
Kontrola środowiska. Czyli pełna kontrola nad dostarczanym powietrzem. (ile go chcemy) Pod warunkiem oczywiście jak szczelnie wykonany jest dom. Plus jak dobrej jakości ono będzie filtry, na wlotach, filtracja przez gwc w tym również nawilżanie w gwc. (fizyki się nie oszuka, aby mieć idealne 50-60% wilgotnosci) Dostarczanie chłodnego powietrza i świeżego latem. Oczywiście nic nie jest za darmo. Ale warto. Komfort życia.
@AgeDee34
@AgeDee34 Жыл бұрын
Moim zdaniem to nie ma większego znaczenia że te maty mogą pracować przy niskich temperaturach wody wewnątrz. To wynika z dużej powierzchni na jakiej oddają ciepło ale za to mają dużą pojemność czynnika chłodzącego. Np żeby ogrzać 100 litrów wody o 1 stopień potrzebuje tyle samo energii co żeby ogrzać 50l o 2 stopnie. Tak samo w drugą stronę żeby ogrzać 200L o pół stopnia też potrzebuje tyle samo energii. Docelowo żeby ogrzać dom potrzebujesz tyle samo energii co wcześniej bo inaczej byłoby to wbrew zasadom termodynamiki a temperatura czynnika wynika z jego ilości a nie z efektywności. Nie mówię że te maty są złe bo mają swoje zalety ale ta niska temperatura wody to nie znaczy że potrzeba mniej energii cieplnej do ogrzania domu
@arekglu3507
@arekglu3507 Жыл бұрын
Nie chodzi o ilość energii końcowej tylko o ilość energii potrzebnej do wytworzenia tej energii końcowej czyli w przypadku pompy ciepła mniej zużytego prądu przy takiej samej ilości wprowadzonej do budynku w celu ogrzania.
@AgeDee34
@AgeDee34 Жыл бұрын
@@arekglu3507 pompa musi przepompować tyle samo ciepła bez względu na to jaki mamy wymiennik. Inaczej to by łamało prawa fizyki. I tutaj nie ma znaczenia że czynnik ma niższą temperaturę bo docelowo wychodzi na to samo
@arekglu3507
@arekglu3507 Жыл бұрын
@@AgeDee34 znasz zasadę działania pompy ciepła? To czemu w takim razie pompy ciepła nie zaleca się stosować przy ogrzewaniu grzejnikami skoro one również dostarczają tyle samo ciepła?
@grzesiekg8229
@grzesiekg8229 Жыл бұрын
@@AgeDee34 nie rozumiecie, chodzi o to że w pomieszczeniu może być mniejsza temperatura ponieważ średnia temperatura ścian jest wyższa niż przy ogrzewaniu podłogowym/kaloryferami (a ta średnia temperatura wpływa na komfort) więc przy niższej temperaturze w pomieszczeniu czujesz większy komfort a tym samym zużywasz mniej energii do ogrzania tego pomieszczenia
@AgeDee34
@AgeDee34 Жыл бұрын
@@grzesiekg8229 to też racja :)
@Remontybezcenzury
@Remontybezcenzury Жыл бұрын
Ten system to przerost formy nad treścią ,a druga sprawa że mamy dożywotnio zablokowane ściany z wieszaniem czegokolwiek... Ciepło ucieka do góry,jaki sens jest montowania grzejników w suficie jeszcze przy wentylacji tradycyjnej to już całkiem bezsens??? Wydaje się to mocno naciągany system...
@jacek5984
@jacek5984 Жыл бұрын
Do minusów zapchanie się rurek, problem z odpowietrzeniem, w przypadku odcięcia zasilania przymarznięcie
@ajeto2
@ajeto2 5 ай бұрын
W Niemczech jest system Quadro na silikatach z rurami w murze. Jakoś szału nie zrobił, mimo że Niemcy oszczędni i obliczeni
@bradpittbutcooler5462
@bradpittbutcooler5462 Жыл бұрын
nie zatka sie taka rurka?
@kamils3039
@kamils3039 Жыл бұрын
Powinny przeżyć nasze dzieci..? Skąd taka pewność że nie zaczną parcie po 5 latach? Ktoś to sprawdzał? 😌
@polishwarlock
@polishwarlock 3 ай бұрын
Brak wiercenia w ścianach, przekroczenie ciśnienia i wyciek, nieczystość w czynniki cieplnym i kapilara zatkana więc albo wzrost ciśnienia albo brak czynnika grzewczego.
@KrystianTimmler
@KrystianTimmler Жыл бұрын
Ciekawe czy mnie zaskoczysz bo znam produkt i montowałem i robiłem pomiary. A także serwisy 😊pozdr. Czekam na materiał
@katmai7777
@katmai7777 Жыл бұрын
Jakie wnioski w porównaniu do standardowej podłogówki?
@KrystianTimmler
@KrystianTimmler Жыл бұрын
@@katmai7777 sporo problematyczny montaż, serwis dramat , choć pojedyncze uszkodzenia tych kapilar proste i faktycznie można nawet zapalniczką, ale dla mnie ważny jest montaż, serwis i użytkowanie. Bo finalnie musi być to zgrane.
@katmai7777
@katmai7777 Жыл бұрын
@@KrystianTimmler Właśnie mam obawy o zapychanie się tych kapilar. Tu zwykły "paproch" z instalacji to zatka. Potrzeba tu mega dokładnej filtracji.
@KrystianTimmler
@KrystianTimmler Жыл бұрын
@@katmai7777 dobrze kombinujesz 👍
@KrystianTimmler
@KrystianTimmler Жыл бұрын
@@jufasso Jezeli zakładasz że na instalację pójdzie 80 st to zmień instalatora. Nie ma takiej możliwości po zastosowaniu zaworu 3D mieszacz. pozdr
@pawekowal8355
@pawekowal8355 Жыл бұрын
Które maty maja rurki 5mm?
@marcind8441
@marcind8441 Жыл бұрын
Kiedyś moi rodzice kupili okna i sprzedawca dal gwarancję na okna 30 lat A na kolor odbarwienia dał 50 lat gwarancji. Dziś nie macfirmy od przeszło 20 lat A fabryka była duża nie wierzewte gwarancję. A tak prawdę mówiąc buduje dom i wyłączyli mi że pompa ciepła oraz maty kosztować mnie będą 150 tyś zł. Za 150 tyś zl ile miałbym opału i ile lat będę użytkować skoro mam 56 lat to jaką tu ekonomia jest tego ? Co innego gdyby to kosztowało odpowiednio nisko wówczas takie rozwiązania przemawiać będą na korzyść ich. Co do firmy z Niemiec przedstawicieli w pl. Do dnia dzisiejszego nie oddwonili i nie napisali nic. Górna półka faktycznie..
@longhorneye
@longhorneye Жыл бұрын
Trzeba sobie dobrze rozplanować wyposażenie wnętrza przy tych matach, raczej wiercenie w ścianie odpada.
@mareks6934
@mareks6934 Жыл бұрын
nie odpada tylko trzeba miec duuuzo szczescia aby nie trafic w rurke ,
@piotrkucharski465
@piotrkucharski465 Жыл бұрын
Co jakbym chciał coś powiesić na ścianę? Jak wywiercić dziurę żeby się nie lało?
@robertinogg
@robertinogg Жыл бұрын
Termowizja
@jerzyschulz827
@jerzyschulz827 6 ай бұрын
A co Ci da termowizja, skoro tam rurka przy rurce praktycznie?
Maty kapilarne, a instalacja ogrzewania podłogowego - porównanie.⚖️
19:23
Konrad Derlatka – Derkon
Рет қаралды 7 М.
Vivaan  Tanya once again pranked Papa 🤣😇🤣
00:10
seema lamba
Рет қаралды 30 МЛН
World’s Deadliest Obstacle Course!
28:25
MrBeast
Рет қаралды 155 МЛН
버블티로 체감되는 요즘 물가
00:16
진영민yeongmin
Рет қаралды 101 МЛН
NIE SŁUCHAJCIE BZDUR I GŁUPOT! Szczelność czy izolacja?
29:11
iZZi instalacje
Рет қаралды 99 М.
"zapomniany" parametr zmienia wszystko....  #BlowerDoorChallenge
31:33
HOLIBOOD - Zdrowy Dom
Рет қаралды 47 М.
Ogrzewanie sufitowe. Maty kapilarne
22:59
iZZi instalacje
Рет қаралды 72 М.
A jednak pękła rura od grzania ścian...
31:08
HOLIBOOD - Zdrowy Dom
Рет қаралды 12 М.
Co on opowiada... Bufor CO zawsze i wszędzie ?
10:05
Pompa Ciepła i PV
Рет қаралды 68 М.
Tak się kończy ogrzewanie podłogowe bez projektu !!!
12:17
Stanisław Migas GLOB ENERGY
Рет қаралды 110 М.
Zamiast Podłogówki - SUFIT-ówka ? ! ?
25:09
iZZi instalacje
Рет қаралды 7 М.
Неразрушаемый смартфон
1:00
Status
Рет қаралды 2,3 МЛН
Игровой Комп с Авито за 4500р
1:00
ЖЕЛЕЗНЫЙ КОРОЛЬ
Рет қаралды 1,9 МЛН
Secret Wireless charger 😱 #shorts
0:28
Mr DegrEE
Рет қаралды 2,5 МЛН