Tomek, mój ulubiony szachotuberze, bardzo chciałbym zobaczyć filmik ze starymi partiami, które przez dzisiejsze maszynki oceniane są na 100, lub też przegląd tego, jak dużo zawodników grało partie na poziomie 90+ w erze przedkomputerowej. Jak wspominasz w tym filmiku i jak dobrze wszyscy wiedzą, silniki zmieniły sposób gry w szachy, więc domyślam się, że partie dawnych mistrzów miały niższą dokładność według dzisiejszych standardów. Pozdro!
@jacekbalcerzak311010 ай бұрын
Która to już najpiękniejsza partia w historii, na tym kanale 😅
@jasparta99310 ай бұрын
Kolejna. Jeszcze wiele będzie ;) Pamiętaj że o gustach się nie dyskutuje ;)
@anistargameplay427610 ай бұрын
@@jasparta993 ale o logice można ;)
@rafalkaminski638910 ай бұрын
No a weź tu i zdecyduj która 😅
@JolantaDybełАй бұрын
Xd prawda
@caissa15510 ай бұрын
Elegancki kombos! A z jaką fascynacją Tomasz opowiada! Tak trzymać
@Impega242 ай бұрын
ogladam tą partię chyba 7 raz ,Garij KRÓL!!
@jankochanowski59498 ай бұрын
Widziałem omówienie tej partii w 2021 roku, tylko nie pamiętam czyje (Krzysztof Budrewicz - Pan Szachuś). Zapamiętałem ją i sam analizowałem. Bicie gońcem piona w 17 ruchu na b6 miało sens, bo święcimy gońca za 2 piony i do ataku na króla włącza się hetman i drugi skoczek - biały król jest w opałach. Tworzą się siatki matowe. Analizuję bez pomocy silnika. Moim zdaniem, Kasparow nie przewidywał 20 posunięć naprzód, tylko zobaczył ideę - rozbicie wysuniętych pionów czarnych na skrzydle hetmańskim i wprowadzenie hetmana, do ataku, który na linii H spełnił już swoje zadanie i był bezrobotny. 17. G:b5 a:b5, 18 S:b5, dalej Hd2, Ha5 z groźbą wzięcia skoczka na b5. Jeśli Sb:a8, to Sc:d6+ i dalej S:c5, Sd:b8 itd., itp. Kasparow zobaczył to znacznie wcześniej, tylko zamiast gońca poświecił później wieżę i grał konsekwentnie, atakując i ryzykując nieco! Topałow popełnił błąd w 8 ruchu, bijąc gońca na h6. Powinien zrobić krótką, a nie długą roszadę. Wysunięte piony na skrzydle hetmańskim stałyby się jego atutem w ataku, a nie kłopotem.
@greggsaul748010 ай бұрын
I na takie partie czekam, brawo
@mariuszsienczewski829410 ай бұрын
Oglądanie tej partii nigdy się nie znudzi😀. Brakuje tylko informacji, gdzie ją zagrali. Dla porządku dodaję - turniej w Wijk aan Zee.
@saber-_pl53310 ай бұрын
Ta pozycja jest tak w ogóle w twoim kursie Londona. Ten przeciw KID. 😊
@czerstwymen10 ай бұрын
Kasparow rzeczywiscie potrafił przewidywać wiele ruchow do przodu dając dyla z Rosji przed Putinem co zaowocowało tym ze jeszcze sie cieszy zyciem a nie kończąc jak Nawalny. I to była "najpiekniejsza" partia jego zycia..
@gajdus698510 ай бұрын
Nawalny do Rosji wrócił, wcześniej (w 2020) ją opuścił tak samo jak Kasparov
@filipfilip829310 ай бұрын
@@gajdus6985 Opuścił bo go otruli i leczył sie na "zachodzie"
@wiktormarski567710 ай бұрын
Tak to jest, jak król szachów został pionkiem jankesów i myślał, że będzie mógł podsrywać Putinowi bezkarnie.
@kumalaba9 ай бұрын
Jakby się zajmował tym na czym zna się najlepiej czyli szachami toby uciekać nie musiał i dobrze by mu się żyło więc to jego decyzja.
@nemoxczasnagre12762 ай бұрын
@@kumalaba gdyby babcia miała wąsy, to by była dziadkiem. Gdyby nie istnieli tacy ludzie jak Kasparow, którzy mają odwagę sprzeciwić się, nigdy nie zostałby obalony żaden reżim.
@matiwrubli10 ай бұрын
Piękna kombinacja
@noname_pl10 ай бұрын
my teraz: woooo policzyl 20 ruchów tymczasem kasparow: ty, to chyba wchodzi, a chj zagram
@paweskarzynski806810 ай бұрын
Pewnie tak było, ale z drugiej strony, trzeba być Kasparowem, żeby takie rzeczy wchodziły z arcymistrzami :-)
@arturokojew166210 ай бұрын
Najpiękniejsze partie były jak Tomasz J. z Dawidem Cz. podstawiali na zmiane hetmany :D ale no Kasparov mocne top 100 na pewno
@OLEKBambo2 күн бұрын
Niemozliwe ze policzyl 20 ruchow. Zawsze mnie to zastanawia poniewaz jskim cudem ma wiedziec jak ruszy sie przeciwnik a przeciez moze ruszyc tak ze wymusi inny ruch tego planu.
@Arkanzzo10 ай бұрын
Nie ma takiej opcji aby przewidzieć taką sekwencję. Żaden człowiek nie byłby w stanie tego dokonać. "Mniej lub bardziej widzieć" - to raczej mniej. Kasparov dzięki swojemu doświadczeniu rozmieszczał figury zgodnie z przekonaniem i rozwojem partii. A z racji tego, że potrafił kilka ruchów przewidzieć - wygrał. Dopisało też szczęście, bo oczywiście mógł to przegrać wielokrotnie. Ot cała filozofia. To są szachy a nie nauki nadprzyrodzone. Równie dobrze można powiedzieć, że dzięki wyprowadzeniu piona w 1 ruchu wygrał bo resztę przewidział.
@chriskros885810 ай бұрын
Dziś by powiedziano, że oszukiwał bo czlowiek nie może takiego ruchu zrobić:)
@OLEKBambo2 күн бұрын
Wedlug mnie pytanie kto jest najlepszym szachistą na swiecie jest naprawdę bez sensu. Przeciez na tym najwyzszym poziomie kazdy z kazdym moze wygrac. Np Pragg 14 razy wygral z Carlsenem przy 20 porazkach. Ostatnie mistrzostwa też Carlsen byl daleko przed wyrzuceniem takze tak
@dawidpyrzyk222010 ай бұрын
Ja tam uważam że każda partia ma swój urok 😉 zwłaszcza w szachowym podziemiu
@jasparta99310 ай бұрын
Właśnie, gdzie podziemie!
@laczekspodziemi206710 ай бұрын
partia tak samo ladna jak twoje wlosy
@NoMeNoI3 ай бұрын
Wow🎉🎉
@krzysiekkozio736610 ай бұрын
Ciężko mi sobie wyobrazić, że człowiek może to policzyć. Rozumiem policzyć 20 ruchów do przodu jeszcze przez mega kozaków, ale 20 ruchów do przodu gdzie każdy ruch ma jeszcze 10 odnóg ? Chociaż w sumie jak jest gościu co grał w ciemno na 88 szachownicach na raz, to chyba jednak jest możliwe mieć taką "wyobraźnie" i pamięć :D
@dawidedrag672910 ай бұрын
może znał taki przebieg partii i wiedział ze tak warto zagrać
@rigux773927 күн бұрын
gambit nowojorski dwóch wież
@paweskarzynski806810 ай бұрын
Wszystko spoko, ale... jak to 25 lat?! Odmawiam przyjęcia tego faktu do wiadomości!
@kamigra4 ай бұрын
Przy tylu wykonanych grach mogła to być powtórka, którą dobrze pamiętał. Można go o to po prostu zapytać.
@tomaszfindysz6846Ай бұрын
Czy Ty masz w ogóle choćby mgliste pojęcie o szachach, czy może covidową pomroczność? Nie ma możliwości, aby taka partia się powtórzyła przy założeniu, że choćby jeden gracz nie pamięta oryginału. Możliwości rozegrania partii w 40 posunięciach jest więcej niż atomów w widocznym wszechświecie.
@kamigraАй бұрын
@@tomaszfindysz6846 Jasne, i debiutów tez nie pamiętają, bo jest ich tyle co gwiazd na niebie. To są szachowi geniusze z pamięcią sawantów.
@KAMIGAR_RACING10 ай бұрын
Tomku od dawna nurtuje mnie pytanie, czy istnieje sposób by wyszukiwać partie po danej pozycji? a nie tylko po debiucie? bo może wystąpić sytuacja że taka sama pozycja powstanie po różnych otwarciach, co może być ciekawe np pod kątem analizy końcowek, gdyż dana koncówka mogła wydarzyć się w historii, pozdrawiam serdecznie
@damianzareba15944 ай бұрын
Garry Kasparov to największy szachista wszechczasów! 🫡
@Mcraftek10 ай бұрын
9:17, a dlaczego zamiast gońcem nie można było obronić pionka ruchem wieża na d6
@jacekbalcerzak311010 ай бұрын
Bo gdy wieża obroni pionka, możemy poświęcić wieże, a wtedy jeżeli przeciwnik odbije pionka wieża, to możemy podejść królem i wtedy już nie ma związania hetmana, nie ma obrony przed matem
Panie Tomaszu!!!! Jak sam pan twierdzi pokazywał pan już tę partię, na swoim kanale. Może tak, a może nie. W tym filmie, na początku, komentując tę partię, zdaje się, że nie wie pan, co to za obrona?? A to jest jest obrona i ma swoją nazwę, uznawana za w pełni wartościową, pod warunkiem, że zaskoczymy nieco przeciwnika. Kasparow w tej partii nie dał się zaskoczyć, ponieważ był i jest znawcą obrony Królewsko-Indyjskiej, a która jest bardzo podobna, do obrony zagranej przez Topałowa. Topałow, wiedząc to zapewne, popełnił duży błąd, grając czarnymi, tę obronę. Mistrzu. Zobowiązuję pana, aby pan publice wyjaśnij, jaką obronę zagrał Topałow, a nie była to obrona Królewsko-Indyjska!!!!!!! Nie lubię pana, bo wy młodzi, zwłaszcza pan, zawsze jesteście przemądrzali!!!!!!!!!
10 ай бұрын
Dzień dobry Panie Jacku!!!! (pozwolę sobie pisać tak, jak Pan) Skąd wniosek, że nie wiem jaka to obrona?? Po prostu komentowanie partii nie zawsze polega na chwaleniu się znajomością nazw debiutów!!!!!!!!!!! Dużo ważniejsze dla mnie jest pokazywanie dlaczego ruchy są wykonywane oraz jakie idee się za nimi kryją!!!! Dziękuję za zobowiązanie mnie do tego, abym publice wyjaśnił, jaką obronę zagrał Topałow, ale - jako że wspomniał Pan, iż jestem przemądrzały - pochwalę się znajomością polskiej kinematografii i odpowiem parafrazując słowa znanego Polaka - Ferdynanda Kiepskiego, a mianowicie: mam to w dupie. Pozdrawiam, przemądrzały Tomek Jaskółka!
@jaceklegendziewicz803910 ай бұрын
@ A to pana bardzo przepraszam!!!! Nie wiedziałem, że pańskim wzorcem, do naśladowania, postaw, jest postawa głównego bohatera w/w przez pana serialu. W takim razie serdecznie panu gratuluję wyboru postaw. Bardzo serdecznie!!!!!
@kasialotnik286410 ай бұрын
Rzadko cos komentuję , ale słysząc ze " Kasparov musiał wszystko widzieć wcześniej " jest nieprawdą , słyszałem jeden wywiad z nim i sam mówił że bazował na intuicji bo niemożliwym było wykalkulowanie wszystkiego do końca .
10 ай бұрын
a to dziekuje, ja nie słszałem takiego wywiadu na temat tej partii (o intuicji mówił w kontekście partii z Karpowem, która również jest na moim kanale, ale być może o tej też :) ) Pozdrawiam
@maciek20zaciek10 ай бұрын
'Najpiekniejsza partia w historii szachow' nie widze tu partii Aleksandra Kardasia z Amerykanem
@jarekszymiczek104510 ай бұрын
Nie wieże że on by to policzył to jest nie możliwe że ktoś by to mógł zrobić dla mnie nie pojęte
@egoistaX9 ай бұрын
fart
@marekz701210 ай бұрын
Więc według was kto jest ( był ) najlepszym szachistą wszechczasów ? Biorąc oczywiście poprawkę że kiedyś nie było komputerów i tzw , silników "
@MF_BAK10 ай бұрын
Magnes Carlson
@jasparta99310 ай бұрын
@@MF_BAK Carlsen*
@andrzejzawadzki752510 ай бұрын
Nie wiem ,czy to ma sens....Dla mnie ,,Mozartem szachów" był.Bobby Fischer.Ale w sumie to jak porównywanie Pelego do Messiego.Pzdr
@pawelmarkiewicz437810 ай бұрын
Nie da się tego stwierdzić, bo trzeba by wziąć pod uwagę rozwój teorii szachowej. To co kiedyś szachisci rozkminiali tygodniami to ich następcy mieli już podane na tacy i mogli pracować nad innymi aspektami gry, a jak weszły komputery to opracowywanie wariantów stało się jeszcze szybsze. Nie wiemy jak gralby np Morphy gdyby miał dostęp do sf16, a jak szybko rozwijal by się Magnus gdyby musiał wszystko kminić od zera. Słyszałem, że Grunfeld, czyli twórca jednej z lepszych obron na d4, pierwszą partię w swojej obronie poddał bodajże w 4 posunieciu, bo zrobił misklika i postawił pionka o jedno pole za daleko i dopiero po analizach wyczaił, że takie zagranie było bardzo dobre. On nad tym spędził w ch... czasu a dzisiaj ktoś bez kategorii siadzie przed kompem i szybko jest w stanie nauczyć się wariantów tej obrony do 30 ruchu, ale czy będzie lepszy od Grunfelda?
@filipchojna258910 ай бұрын
"szybko nauczyć się wariantów tej obrony do 30 ruchu" ~@@pawelmarkiewicz4378 Z wibrującym jajkiem w dupie pewnie szybko xD (no offence)
@jacek207810 ай бұрын
I jak tu z rusków beki nie mieć? xD
@ma31ek710 ай бұрын
To żeś sie obudził
@anx_734810 ай бұрын
siema
@fortifor541010 ай бұрын
Troche to ciezko sledzic. Momentami nie wiadomo kiedy pokazujesz partie, a kiedy hipotetyczny przebieg. Chyba, ze tylko ja mam taki problem.
10 ай бұрын
Wszystkim nie dogodzę, już się przyzwyczaiłem :) Pozdrawiam
@paweskarzynski806810 ай бұрын
@ Ale skoro montujesz filmy, to mógłbyś dodać jakiś znacznik z boku, który by się nakładał na całość w odpowiednich momentach, np. w takim owalu jak guziki na youtube z napisem 'Reply' mogłoby być coś jak 'gdybanie' czy 'hipotetyczny przebieg'. Pozdrawiam :-)
@adamkruk568610 ай бұрын
Wow
@marcinkwiatkowski917610 ай бұрын
Słucham tego, co Autor filmu mówi, komentując ruchy i po prostu nie wierzę, że człowiek mógłby policzyć taką wielką liczbę zmiennych i ruchów do przodu, tym bardziej, że wiele z tych ruchów były, jak wspomina Autor, jedynymi ruchami wygrywającymi. Uważam, że to niemożliwe, a ta kombinacja musiała być jakimś łutem szczęścia.
@paweskarzynski806810 ай бұрын
No właśnie te 'jedyne wygrywające' ruchy to na ich poziomie są raczej łatwiejsze - skoro jest tylko jedna ścieżka w drzewie możliwości, to tak naprawdę jest to prostsze do analizy niż liczenie wariantów.