ceny routerów 5g to absurd. zwłaszcza że ta technologia jest już z nami prawie 5lat.
@SpioszekАй бұрын
To jest właśnie chore, bo można kupić za parę stów nowy smartfon z 5G, który przecież prócz samego modemu 5G ma jeszcze, procesor, ram, baterie, wyświetlacz itp.
@Lama_GraАй бұрын
A ile czasu mamy lan 10gbe i ile kosztuje taki osprzet?
@Roger_exeАй бұрын
Fajny jeż ;). Dzięki za projekt.
@krzysi0Ай бұрын
Do tego modemu nie musi być router, można użyć "terminal"u byle by ten był wyposażony w 1G Lan oraz gniazdo lub 2 mini-pcie jeśli chcemy wifi, dodając przejściówkę dla modemu z kartą sim. Ale trzeba już bawić się w kompilowanie wersji rozwojowej OpenWRT x86 bo tylko ta obsługuje ten modem po pcie (z usb max uzyskamy ok 450 Mb/s transferu). Do usb można użyć oficjalnego build'u OpenWRT ale trzeba dograć pakiet od osób trzecich do jego obsługi. Mój FM350 siedzi w Fujitsu Futro s920, będąc 4km od BTS'a wyciąga do 280 Mb/s Down / 25 Mb/s Up.
@Adam130694Ай бұрын
Odblokowałeś PCIe 2.0 w tym S920?
@krzysi0Ай бұрын
@Adam130694 Nie bawiłem się w to jeszcze, potrzeba jeszcze nie dopadła. Rozgryzłem jedynie pod jakimi pinami chowa się PCIe1x w connector'ze do PoE, oraz zrobiłem przeszczep 2 kontrolera ethernet i gniazda z zepsutego s720
@Adam130694Ай бұрын
@ O! Opisałbyś to gdzieś? Aktualnie bawię się moimi S920/S940 i dodatkowe linie PCIe bardzo by się przydały :)
@krzysi0Ай бұрын
@Adam130694 w szukajce bing wpisz "Fujitsu Futro PoE", powinien być mój Githiub na pierwszej pozycji
@krzysi0Ай бұрын
@@Adam130694trochę ciężko jest skutecznie odpowiedzieć XD. Na bing'u poszukaj, będzie takie repo jak słowo PoE połączysz z futerkiem i odpowiednią marką :)
@MajQmajkАй бұрын
Nie uzyskasz większych prędkości bo usb 2.0 ogranicza ten modem. 480mbit to teoria (usb2 jest half-duplex), realnie nie poleci więcej jak 35MB/s czyli ok 280mbit. Czyli prędkości jak na LTE. Jedyny plus, że na razie 5G nie jest tak obciążone jak 4G i tu jest główna różnica/korzyść. Użył bym tu bpi-r3 mini, 160zł, posiada m2 z obsługą usb3. Dużo ciekawsze urządzenie. Pozdrawiam i dzięki za filmy 😉
@TechGlobuzАй бұрын
Prędkość USB nie ma znaczenia z RBM33G. Mówię wyraźnie w filmie, że jak podpinałem do RBM33G na USB 3.0 (zdjęta zworka, żeby leciało na pewno tylko 3.0), to prędkości były takie same. Specjalnie pojechałem pod stację bazową, bo myślałem, że to wina odległości u mnie w domu (1,8 km).
@piekny_kacperАй бұрын
Gdzie kupić r3-mini za 160 zł? Na aliexpress widzę same oferty za 100 $. Po 40 $ są tylko obudowy.
@TechGlobuzАй бұрын
@@piekny_kacper Skąd informacja, że R3 mini jest po 160 zł? Pi BPI-WIFI6 Mini jest po 160 zł, ale jest problem z softem do niego (ROOter nie wspiera, nie wiem jak jest z OpenWrt).
@piekny_kacperАй бұрын
@@TechGlobuz Zasugerowałem się komentarzem MajQmajk.
@apruszkoАй бұрын
OpenWrt można rekompilowac a zatem można zmienic wielkość zasobów USB. Wiem - wymaga to jakichś 30gb dysku, jakichś 6h czasu i wiedzy co i jak (menuconfig od kernela, podczas ustawiania procesu kompilacji) - ale da się (robiłem ten proces wiele razy choć zawsze bez pewności czy finalny firmware zadziała - raz gdy musiałem poddać rekompilacji firmware dla TP-Link mr3020 z 4mb flash a obraz były ponad te wielkość więc ręcznie usuwalem zbędne paczki). Jest tu lepiej w przeciwieństwie do Mikrotika gdzie jak ich developer nie przewidział to opcji nie ma. Dzięki za film! 😊
@mondelas2000Ай бұрын
Super film pozdrawiam
@witalijlewandowski2384Ай бұрын
Super, wszystko fajnie poukładane, jedyne czego trochę brakuje w zestawieniu sprzętu na końcu to podpowiedzi czy są aktualnie anteny zewnętrzne 4x4 dla takich zakresów, by zamknąć fibocoma z RBM11G w puszcę i przykręcić do takiej anteny (czyli jak dawny "projekt działka z masztem" ale z nastawieniem na 5G). Jak szukałem to wychodzi mi na dość wysokie ceny takich anten, a zamknięcie 4,5dBi w puszce plastikowej raczej mocno obniży ich wydajność. Wiem że dla autora to nie będzie bardzo ciekawym tematem ze względu na prerabianie "talerza" z poprzedniego filmu, ale w przypadku kiedy aż takie rozwiązanie jest przesadą fajnie by było mieć bardziej dyskretne rozwiązanie panelowe.
@krzysi0Ай бұрын
20:00 Ten modem ma 2 tryby pracy pod USB, w jednym z nich modem wystawia mniej urządzeń-portów, jest komenda AT do przełączania go. Jeśli twój modem przedstawia się jako "0e8d:7127" to masz go w mod'zie bogatszym, "0e8d:7126" to ta druga opcja. Po zmianie trybu pracy port AT jest na innym ttyUSBx
@TechGlobuzАй бұрын
Tak, ale to nie zmienia faktu, że soft ROOter z RBM33G nie daje rady z tak dużą liczbą endpointów USB. Jak próbowałem podpiąć jednocześnie Fibocoma L850-GL z FM350-GL, to też wywalał błędy i nie startował żadnego z modemów.
@GoracyKanalАй бұрын
@@TechGlobuz Futro S940 wszystko łyka, tak mam zrobiony firewall na Suricata + Mellanox ConnectX-4 jako loopa.
@TechGlobuzАй бұрын
@@GoracyKanal Jednak sprzęt trochę innego kalibru i rozmiarów. To co zbudowałem po odkręceniu anten można zabrać w podróż, a z odpowiednim power bankiem i wyzwalaczem USB-C można nawet używać jako routera przenośnego.
@KokosowyStreamАй бұрын
mega wiedza i content
@karolignАй бұрын
z tymi radiatorami to bym nie przeszadzał , to jest dobry pomysł jeżeli jest ok cyrkulacja powietrza, bo jeżeli dołożymy te radiatorki a nie mamy dobrego przepływu powietrza, to efekt będzie jeszcze gorszy.
@TechGlobuzАй бұрын
@@karolign Wytłumacz dlaczego po dołożeniu radiatorów, jeśli nie ma cyrkulacji powietrza, to efekt ma być jeszcze gorszy niż było wcześniej.
@karolignАй бұрын
@@TechGlobuz bo ilość materiału dołożona ,czy to w ilości pasty bo więcej , czy radiatora akumuluje więcej ciepła, oczywiście są takie przypadki i może w tym zastosowaniu to zadziała, zadziałało. Ale z mojego doświadczenia jest na odwrót . Generalnie niema złotego środka; dołóż będzie lepiej, to trzeba przetestować.
@MrPolska9999Ай бұрын
Mogłeś wziąć chłodzenie pasywne z chipsetów płyt głównych.
@elektrodowywandal9589Ай бұрын
Modemy lte i 5G potrafią się wrednie wieszać przy błędnej konfiguracji od operatora do tego stopnia że trzeba zasilanie od nich odcinać. Sytuacja ta nie występuje z reguły zbyt często ale jako sprzęt do pracy na maszcie lub trzymający IoT watch dogs jest konieczny!
@TechGlobuzАй бұрын
Które konkretnie modemy? U jakiego operatora są takie przypadki?
@elektrodowywandal9589Ай бұрын
@@TechGlobuzMiałem takie przypadki z każdym operatorem. Nawet samoróbki potrafią dostać błędną konfigurację.
@TechGlobuzАй бұрын
@@elektrodowywandal9589 Wytłumacz na czym polega otrzymanie błędnej konfiguracji od operatora. Pierwsze słyszę o czymś takim.
@elektrodowywandal9589Ай бұрын
@@TechGlobuz polega na tym że modem mimo dobremu sygnałowi zatnie się na edge a nawet na samym GSMie.
@TechGlobuzАй бұрын
@@elektrodowywandal9589 Tylko co ma do tego operator i jego "błędna konfiguracja". Równie dobrze może to być problem z samym modemem i jego firmware.
@bubabuba236Ай бұрын
Jakie były parametry 3,6GHZ band C parametry Rssi,Rsrp,Rsrq,sinr?
@TechGlobuzАй бұрын
Nie pamiętam, nie zapisałem. Nie ma to znaczenia, bo jak pojechałem pod (inną) stację bazową, to było to samo jeśli chodzi o prędkość i to w dwóch różnych sieciach (T-Mobile, Play).
@radekzmazur3389Ай бұрын
Znalazłem też filmy z Rosji gdzie ktoś używa FM350-GL podłaczego przez adapter m2.key b do usb , i to jest podlaczone kablem usb do routera keenetic viva KN-1210. Widzę żę człowiek używa oryginalnego oprogramowania routera i w nim ma wlaczona funkcje mobile broadband. Fibocom fm350-gl jest ropoznany przez router.
@LastiHeroАй бұрын
tak, mają nawet osobny wątek od fm350 na forach. Poczytałem sobie. Generalnie kupuje się przejściówkę jak mówisz, wgrywa się odpowiedni firmware i możesz podłączać do keenetica taki modem
@w221longАй бұрын
Cześć, czy rooter lub openwrt można zainstalować bez użycia rs232? Chodzi głównie o ten moment, kiedy przy w połączeniu przez putty, trzeba potwierdzić jakimkolwiek klawiszem i wybrać opcje? Czy przekierowanie serial0 do ssh jako logowanie specjalne tu zadziała?
@Jablonski_KOMPUTERYАй бұрын
Można po prostu użyć terminala na przykład coś z Fujitsu S720? Te terminale mają całkiem dobrą wydajność i kosztują poniżej 100 zł.
@TechGlobuzАй бұрын
Można, ale jest trochę kiepsko z przenośnością/przewoźnością takiego rozwiązania. Do tego wątpię żeby taki terminal miał gniazdo M.2 B albo PCI-e pod modem. Najpewniej trzeba będzie kombinować z przejściówką pod USB.
@Jablonski_KOMPUTERYАй бұрын
@TechGlobuz jest tam mPCIE i z tego trzeba byłoby przejść jakoś na m2
@DamianWronkowskiАй бұрын
Sądzisz, że uzyskanie połączenia z BTS oddalonym o 8 km na 5G jest możliwe(optyczna widzialność jest)? LTE śmiga bardzo ładnie, ale z zewnętrzną anteną Cybertecha.
@Kicikoci2816 күн бұрын
Nie rozumiem dlaczego oba modemy są na przejściówkach z M.2 na mini PCI, skoro płytka routera ma dedykowane gniazdo M.2?
@TechGlobuz16 күн бұрын
Gniazdo M.2 w tym urządzeniu służy tylko do montażu dysku M.2 NVME. Nie da się w nim umieścić nmodemu - inny standard gniazda M.2 (jest ich kilka).
@Kamil_CriАй бұрын
Materiał ciekawy, ale jaki jest sens bawić się w to jak np. używkę router 5g można kupić za 400/500 a takie odu/idu od 700 ? Czy po za czysto hobbystycznym dłubaniem ma to jakieś zauważalne zalety w codziennym użytkowaniu?
@TechGlobuzАй бұрын
Jaki konkretnie model routera 5G można kupić używany za 400 zł?
@Kamil_CriАй бұрын
@@TechGlobuz pełno używek na olx/allegro tylko sprawdzić czy nie są własnością opa. Z nówek ZTE F50 to chyba jedna z najtańszych opcji. Są także np telefony z 5g nowe za 500 a jakieś używki np ze zbitym ekranem za 200/300.
@mateuszmazur1482Ай бұрын
Która wersję Rooutera używałeś? AB21?
@TechGlobuzАй бұрын
Tak. Do RBM33G jest dostępna tylko ta na autobuildach (w archiwum jest starsza). Finalnie chyba się skończy u mnie skompilowaniem ze źródła, bo nie ma sterowników do kart wi-fi, a ROOter nie obsługuje paczek kmod.
@mateuszmazur1482Ай бұрын
Swoją drogą to mój zamysł jest taki. Modem + przejściówka na usb 3.0 + ROOter na x86 ale na proxmox. Ciekawe czy to poleci.
@TechGlobuzАй бұрын
@@mateuszmazur1482 Powinno polecieć. W sumie nie testowałem ROOtera na x86, ale jak w proxmoxie odpowiednio ustawisz USB na wirtualkę z ROOterem, to powinno działać.
@gabrieladebicka3360Ай бұрын
Witam mam pytanie czy na Banana Pi BPI-R3 pójdzie modem Fibocom FM350-GL 5g?
@TechGlobuzАй бұрын
Jeśli możesz na nim postawić ROOter, to bez problemów. Z OpenWrt też powinien działać, ale trzeba pobawić się w ręczne doinstalowanie wszystkich paczek.
@lukkulisАй бұрын
Jaki był dystans podaczas testów między nadajnikiem, a twoja anteną?
@TechGlobuzАй бұрын
W Play 1.8 km do stacji z 3600 MHz i mniej niż kilometr do stacji z LTE. W T-Mobile mniej niż kilometr do stacji z LTE i 5G. Ale sprawdzałem też dużo bliżej (podjechałem pod stację bazową) i prędkości te same. Na telefonie prędkości oczywiście dużo lepsze.
@lukkulisАй бұрын
@TechGlobuz czy próbowałeś wykonać testy na większe odległości bez widoczności wzrokowej między nadajnikiem, a twoją anteną ?
@TechGlobuzАй бұрын
@@lukkulis Po co? Ten film nie jest o testowaniu prędkości 5G. Za jakiś czas będzie na kanale przeróbka LHGG LTE6 na 5G i tamto będę testował na większej odległości.
@sakfusАй бұрын
Może zamiast oryginalne pasty dać PTM?
@adrian14131Ай бұрын
W sumie można było te wywiercic otwory w górnej obudowie
@TechGlobuzАй бұрын
I wtedy podłączyć pigtaile do kart 5G? Nie da się.
@adrian14131Ай бұрын
@TechGlobuz w sensie że w takich samych miejscach na w dolnej obudowie i tymi przewodami podlaczyc do kart
@kubac702Ай бұрын
@@adrian14131ale tak ma wszystko na jednej płycie, inaczej jak by coś się działo musiał by za każdym razem wszystkie pigtaile odpinać
@kubac702Ай бұрын
Na chłodzenie modemów można też dać radiatory pod dyski M2 są różnych grubości, długości itp
@radekzmazur3389Ай бұрын
Za 60zł można kupic adapter NGFF M.2 Key B do USB 3.0 . I tam włożyć fibocoma i kartę sim. I to podłaczyć bezpośrednio do kompa :).
@TechGlobuzАй бұрын
Tak. Nawet kiedyś zrobiłem o tym film.
@radekzmazur3389Ай бұрын
@@TechGlobuz Są te przejsciówki z wyprowadzeniami na 2 lub 4 anteny (np firmy Waveshare). Na 4 antenach uzyskamy większą prędkość?
@TechGlobuzАй бұрын
@@radekzmazur3389 W 5G na pewno. W LTE stacja bazowa musi mieć MIMO 4x4 żeby była różnica.
@radekzmazur3389Ай бұрын
@@TechGlobuz fajna jest przejsciowka firmy waveshare. W zestawie sa 4 anteny oraz duze chlodzenie
@mateuszmazur1482Ай бұрын
@@radekzmazur3389mój maks jaki na nim osiągnąłem to okolice 720 download i 40 upload. Lekko ponad.
@mateuszmazur1482Ай бұрын
A czyja dobrze czytam specyfikację tych anten co kupiłeś (z linku), że one dosyć szeroki zakres mają i na zwykłym LTE w pasmach 1800 2100 2600 będą sobie radę dawać? Czy coś mylę?
@TechGlobuzАй бұрын
Bedą dawać radę. Szał to to nie jest i nie można się spodziewać cudów, ale SWR mają raczej w normie, bo modemy się od nich nie przegrzewają i osiągają sensowny upload.
@controlledvehiclesАй бұрын
Panie bedziesz Pan swiecił w nocy o tych anten😄
@krytet1233Ай бұрын
Wybór kart sim nie przypadkowy, jak dual sim w Polsce to tylko te 2 sieci, używam w ten sposób i zasięg jest niemal wszędzie. Swoją drogą ciekawe było by dorobienie modemu 5g do jakiegoś laptopa, który go nie posiada oraz nie koniecznie ma na niego dedykowany slot. Najlepiej aby wszystko było wewnętrznie, bez wystających z portów usb urządzeń itp
@polpoliko2222Ай бұрын
Jak daleko masz do stacji bazowej 5G ?
@TechGlobuzАй бұрын
W przypadku Play do 5G 1,8 km. Do tej, w której modem siedzi w paśmie LTE jest bliżej, jakoś mniej niż kilometr.
@Karol-12320 күн бұрын
Zacząłem szukać modemu na kartę sim 5G i dochodzę do wniosku, że najlepiej będzie chyba podłąćzyć jakiś smartfon z obsługą 5g przez usb do kompa. Np. Samsung Galaxy M15 5G za 550 zł - czyli pełnoprawny telefon z ekranem Super Amoled, GPSami i innymi bajerami typu aparat 60mpix... To jakaś chora sytuacja, że bardziej się opłaca takie rozwiązanie niż zakup działającego sensownie modemu.
@demanuDJАй бұрын
Ja bym poszedł w BananaPi RPI-R4 lub R3 jeżeli nie potrzebujemy portów 10Gbit. R4 dodatkowo obsługuje Wifi 7 ale moduł jest drogi jak cholera ale R3 już ma wbudowaną obsługę wifi 6. Oba mają potężne CPU i możliwości rozszerzeń
@TechGlobuzАй бұрын
Tylko jaki koszt tego Banana Pi. Prawie dwa razy większy niż RBM33G. Jeśli już nie oszczędzać pieniędzy to bym szedł w BPI-R3 Mini. Porty 2.5 Gbit i zasilanie z USB, więc można łatwo zrobić z tego przenośny router.
@minifish993Ай бұрын
Żeby wysycić tego fibocoma to niestety ale trzeba zainwestować w bpi-r4. On ma tam port 3.2 w m.2 no i wtedy uzyskujemy znacznie większe prędkości na tym modemie
@elektrodowywandal9589Ай бұрын
Rodzaj szyny wiele Ci nie pomoże. Operator nawet przy najlepszych warunkach labowych nie przydzieli Ci więcej niż 5Gbit (usb 3.0) 😂
@TechGlobuzАй бұрын
Ten Fibocom na zwykłym, komputerowym USB 3.0 bez problemów robi 800 Mbit/s. Myślę, że Banana Pi BPI-R3 Mini by tutaj wystarczyło (ma USB 3.0 wyprowadzone na M.2 B). Może za jakiś czas przetestuję.
@minifish99329 күн бұрын
U mnie za zadupku przy jedynej stacji udało mi się na FM350 wykręcić 1,1Gbit po USB 3.0 :D. Będę próbował go odpalić na RB912UAG bo można go wyrwać już na 50zł, ciekawe co w tym przypadku będzie wąskim gardłem :)
@Rodrigo-ob4pn17 күн бұрын
@@minifish993 Jeśli uda Ci się to przetestować, możesz mi powiedzieć, jaką prędkość udało Ci się osiągnąć? Ja też zamierzam kupić RB912UAG...
@piotrekpawlak16757 күн бұрын
@@TechGlobuz Mam pytanie, bo zakupiłem banana pi R3 wersja normalna i złącze m. 2 M jest od spodu zaś modem FM 350GL jest na złączu M.2 B jak to zrobić, bo wydaje mi się że przejściówka z B do M się tam nie zmieści plus modem? Jak to rozwiązać na banana pi r3 + fibocom fm350? Dzięki pozdrawiam
@radekzmazur3389Ай бұрын
W komentarzach oferty na alliexpress tego figocoma znalazlem komentarze ze modemy sa w starej wersji prototypowej i maja stare firmware ktore trzeba aktualizowac. Wiec moze stad atrakcyjna cena.
@TechGlobuzАй бұрын
Ja swojego Fibocoma nie aktualizowałem. Ba, nie znalazłem możliwość aktualizacji, choć podejrzewam, że mogłaby się przydać i co nieco poprawić. Co innego Quectel. Tam faktycznie łatwo trafić na wersję przedprodukcyjną i trzeba wgrywać nowy firmware, żeby modem w ogóle zadziałał.
@mateuszmazur1482Ай бұрын
@@TechGlobuzw wątku na eko u Cezarego podałem linki do Firmware jak i instrukcji. Ja zrobiłem aktualizacje i działa lepiej tj. pod Windows mogę wysyłać komendy AT a nie mogłem (???). Mam problem z rozłączaniem urządzenia na magistrali USB. Dziś sprawdzę z bardziej wydajny źródłem prądu.
@TechGlobuzАй бұрын
@@mateuszmazur1482 U mnie komendy AT działały od początku, więc może mam nowszą wersję. Może kiedyś siądę i się pobawię. Na razie mam inne tematy do ogarnięcia.
@amesabАй бұрын
1:20 juz mui sie podoba
@RaampageАй бұрын
Można już kupić ruter nawet 6g za coś koło 600/700zl
@GoracyKanalАй бұрын
6G 🤔🤔🤔🤔🤔
@szymonwypijewski6529Ай бұрын
A jeśli użyć do tego celu jakiegoś mini pc na N100, np. takiego GMKTec G3? Ma on wolne porty m.2, ewentualnie wyrzucić kartę wifi, zainstalować na nim pfsense i router też prawie gotowy. Jest 2.5gbe jak i przestrzeń na inne rzeczy jak serwer nas czy inne pierdoły na proxmoxie. Tym bardziej że tego typu komputery można znaleźć w cenie poniżej 400 zł a w najbliższych dniach pewnie na Ali będą jakieś większe obniżki. Sam film świetny, pozdrawiam! 😊
@TechGlobuzАй бұрын
Jak najbardziej można też coś takiego zrobić. Jak masz modemx którego np. bez problemów obsłuży Linux, ale Mikrotik nie ma obsługi, to można też postawić RouterOS na wirtualce.
@NatalieUokerАй бұрын
Z fibocomem na pfsense to może być problem. BSD to nie linux i tak na szybko nie widzę żeby było wsparcia dla FreeBSD. Ogólnie systemy BSD mają słabe wsparcie dla wszystkiego co nie jest na kablu.