Szanuję za ten materiał. Zawsze mnie denerwują filmiki, gdzie ktoś bierze tę zasadę na zasadzie złotej rady, że zawsze tak musi być i zawsze trzeba pokazywać. Nie trzeba i bardzo dobrze, że zwracasz na to uwagę. Jakbym miał więcej czasu (a niestety nie mam), to pewnie bym się nawet pokusił o wypisanie przykładów, gdzie i kiedy warto opisywać a gdzie pokazywać.
@NaTapet2 жыл бұрын
Jak znajdziesz chwilę, to byłoby cudownie 🥰 Na pewno wielu osobom to pomoże!
@werabela71262 жыл бұрын
Bardzo fajnie ujęłaś i zobrazowałaś ten temat. 💕 Jak tylko o czymś mówisz, o czymkolwiek, to od razu staje się to dla mnie bardziej zrozumiałe i przejrzystę. Będzie z ciebie świetna nauczycielka. 🥰💕
@NaTapet2 жыл бұрын
Bardzo mi miło 🥰🥰
@Mei20402 жыл бұрын
Metodę Show bardzo lubię, ale niewygodnie mi się to piszę tak od razu, więc będę dostosowywała Show i Tell już na etapie poprawek. A i tak poza tematem, spróbowałam zaplanować jeden z moich projektów metodą 3 aktów i normalnie to tak mi spasowało do tego projektu, cudo. Nie wiem, jak będzie z innymi projektami, ale na fantasy mi się tak dobrze planowało tym sposobem, że to hit.
@NaTapet2 жыл бұрын
Ja zazwyczaj "bawię się" tekstem przy drugim drafcie 🥰 Chyba że mnie natchnie wcześniej haha. Super! Cieszę się, że ta metoda Ci się sprawdziła 🥰
@dzangosasaos2 жыл бұрын
Super,super,super filmik ! ! ! Dzięki takim materiałom wideo wyłącznie utwierdzam się w przekonaniu że warto robić z 3/4 drafty książki przed wysłaniem jej do wydawnictwa :)) Jesteś wielka !
@NaTapet2 жыл бұрын
Dziękuję! 💕 Zdecydowanie warto. Dzięki temu nie tylko można poprawić powieść, ale także wyłapać jakieś błędy (czy fabularne, czy językowe)!
@miss.chloris92792 жыл бұрын
Jeszcze w problematyce show/tell istnieją osoby, które za bardzo biorą sobie do serca, że WSZYSTKO musi popychać fabułę do przodu i wszystko, co ma tylko pogłębić relację lub charakter bohatera jest niepotrzebne. Idea scen statycznych ofc też jest wielką abstrakcją. I potem ci się dostaje, bo śmiałaś napisać opis albo scenę statyczną, bo ktoś wszystko bierze jako face value zamiast trochę przeanalizować dane zasady.
@NaTapet2 жыл бұрын
Trzeba pamiętać, że wyśrodkowanie scen statycznych i dynamicznych jest istotne. Inaczej czytelnik albo się zgubi, albo się znudzi :)❤️
@Pysia.to.belja.2 жыл бұрын
I tym samym pokazałaś, dlaczego ktoś umie pisać opowieści, a ktoś umie po prostu pisać. Różnica jest. Osoba pisząca opowieści musi umieć pisać, ale osoba, która umie pisać, już niekoniecznie musi umieć opowiadać. Można też połączyć jedno z drugim i jest to wyższy szczebel, polegający na tym, że opisuje się przedmioty czy pomieszczenie, nakreślając bez słów emocje u bohatera. Uogólniając, właśnie przez umiejętność obrazowania rozpoznajemy prawdziwego Pisarza. Tylko Pisarz potrafi chodzić po słowach, malując nimi obrazy, które widzimy, ale nie słyszymy.
@introwertyk67202 жыл бұрын
Zgadzam się z Tobą. Polecam Marcela Prousta i Stanisława Lema. To byli Pisarze, przez duże P. Prawdziwi wirtuozi słowa.
@NaTapet2 жыл бұрын
Dzięki za Twój komentarz! 🥰 Opowiadanie ma moc.
@Pysia.to.belja.2 жыл бұрын
Dziękuję! :D
@przemysawborowski48302 жыл бұрын
Najlepiej, żeby opis oddawał wrażenie osoby, z perspektywy której patrzymy na kogoś lub coś (przykładowo, podaję za Michaelem J. Sullivanem i jego "Radami dla piszących: "Pomalowane na różowo ściany sprawiały wrażenie, jakby eksplodował tutaj flaming") Warto również opisywać czasem wrażenia zmysłowe, np. oślepienie przez odbite światło lub uderzenie żaru lub chłodu po tym, gdy bohater wysiada np. z samolotu na pustyni lub, dajmy na to, na Spitsbergenie)
@NaTapet2 жыл бұрын
Przy pierwszej radzie dodałabym jedynie, że wszystko zależy od prowadzonej narracji. O drugiej natomiast mówiłam w filmie 🥰 Dzięki za komentarz!
@czwartek5652 жыл бұрын
Nie jestem pewien czy dobrze użyłem tej zasady. Chciałem opisać podejścia dwóch magnatów do rządzenia i lojalności władczyni. Jeden wytłumaczył swoje spóźnienie przy pilnym wezwaniu tym, że nie mógł przecież zamęczyć wierzchowca, który był już wycieńczony. Drugi mówi, że właśnie to powinien zrobić, bo konia dostał dla służby, a nie dla siebie. Potem ten co dbał o konia będzie myślał bardziej o dobru zwykłego ludu, zaś drugi pozostał bezwzględnie lojalny.
@NaTapet2 жыл бұрын
Przez takie "drobne" smaczki bardzo dobrze buduje się klimat. W tym przypadku dobrze oddajesz charakter bohaterów (i przez zachowanie, i przez wymianę zdań). Jeśli użyłbyś tell, mógłbyś napisać po prostu to, co w ostatnim zdaniu - jeden jest dobry dla ludu, a drugi bezwzględnie lojalny.
@czwartek5652 жыл бұрын
@@NaTapet Czyli to dobra droga. Dzięki 🙂
@izabelaziolkowska10 ай бұрын
Myślę że Show jest o wiele lepsze bo dzięki temu unikniemy przydługich i nudnych opisów. Ja stosuję metodę Show nawet jak piszę w trzeciej osobie. W ogóle nie używam Tell bo nie chcę zanudzić czytelnika np zbyt dokładnym opisem wyglądu...