Zagony wzniesione no dig w jeden dzień. Jak założyć i czym wypełnić. Grządki podwyższane. No dig.

  Рет қаралды 559,223

Naturalnie o ogrodach

Naturalnie o ogrodach

Күн бұрын

Пікірлер: 552
@magorzatakleszcz1648
@magorzatakleszcz1648 3 жыл бұрын
Uwielbiam Wasz kanał w wszystkim polecam! U mnie na wsi, a mieszkań tu rok, pukają się w głowę, jak widzą te grządki, a teraz szklarnia jest już dostarczona do montażul... Ale ja realizuje mój plan, zgodnie z Pana sugestiami i Pani Kasi! Dziękuję jeszcze raz!
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
dziękuję, powodzenia :)
@alicjas.3939
@alicjas.3939 3 жыл бұрын
Też mieszkam na wsi i też się pukają 😅
@beatalubomirska3175
@beatalubomirska3175 3 жыл бұрын
Pani Agnieszko z jednej strony wcale się im nie dziwię .Długo by o tym pisać ,ale jeśli ktoś żywi się w sklepie ,a na grządce w skrzyni bawi się w ogródek (wolno mu bo kto komu zabroni ) to nie widzi różnicy pomiędzy jednym a drugim sposobie na organizację warzywnika.Czy warto dla kilku garści marchewki stosować takie marnotrawstwo terenu ,ponosić takie nakłady pracy ? Ja żyję w zgodzie z naturą .Jestem prawie samowystarczalna .W sklepie on line zamawiam tylko przyprawy ,cukier ,sól ,oliwę ,zapałki Tego typu drobiazgi .Moja piwnica i spiżarnia jest lepiej zaopatrzona niż supermarket .Potrafię wykorzystać MAKSYMALNIE wszystkie DZIKIE rośliny jadalne i lecznicze rosnące w Polsce .Dodatkowo mam full roślin w warzywniku którego powierzchnię wykorzystuję co do milimetra. Wszystko u mnie dzieje się w cyklu zamkniętym .Nie marnujue się ani jedna słomka ,ani jeden listek czy patyczek .Resztki jedzenai trafiają do woliery i zamieniane są na mieso i jajka .To czego nie zjedzą zwierzęta ląduje na kompostowniku a kompost w ogrodzie .Dlatego nie rozumiem idei marnowania terenu, na którym zamiast uprawy rzędowej stawia się trzy skrzynki a resztę zostawia na przejazdy i przejścia .Na co ?po co? i dlaczego? ni cholery nie rozumiem .Ja nie kopię ,ale nie inwestuję niepotrzebnie pieniedzy na rzeczy zbędne
@magorzatakleszcz1648
@magorzatakleszcz1648 3 жыл бұрын
@@beatalubomirska3175 gratuluję Pani wiedzy i umiejętności w samowystarczalności. Dostrzegam wiele zalet uprawy w grządkach podwyższonych. Tradycyjne zagony pamiętam z dzieciństwa. Moje grządki stoją na fundamentach starych budynków gospodarczych. Gdybym miała ten grunt ruszyć pewnie jak dotąd nie zjadłabym ani jednego warzywa. A tak przede mną 3 ci sezon, pracy mniej bo zagony już wypełnione kompostem :).
@juwu5428
@juwu5428 3 жыл бұрын
@@beatalubomirska3175 ja widzę różnicę w takiej organizacji warzywnika. Z przewagą dla grządek wzniesionych. I wcale nie marnuję miejsca pomiędzy bo i po normalnej grządce też trzeba jakoś chodzić nie niszcząc plonów. Miło, że jesteś taka zaradna ale ja nie muszę. Wiele czasu spędzam w pracy i zajmując się dziećmi a w wolnej chwili będę się "bawić się w ogródek" jak to napisałaś. Nie mam hektarów ziemii a jedynie ogródek 400m², i grządki własnych ziół, ogórków i sałat na lato mi w zupełności wystarczą. A grządka wzniesiona jest praktyczna, wygodna - nie trzeba się schylac, ułatwia uporządkowanie upraw oddzielonych od trawnika przeznaczonego na rekreację. Dla mnie minusów nie ma. Jeśli ktoś puka się w głowę to niech się puka dalej i schyla na kolanach do swoich tradycyjnych grządek.
@magdalenajanusz6996
@magdalenajanusz6996 3 жыл бұрын
Świetny materiał poglądowy. Wgł.mnie najlepszy kanał o ogrodach. Nauczyłam się od Państwa bardzo, bardzo dużo. Dziękuję i pozdrawiam.🌹
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
dziękuję i pozdrawiam :)
@bethluch7399
@bethluch7399 3 жыл бұрын
to prawda, wielka przyjemność oglądać ten kanał i P.Kasi
@barbarasuder3082
@barbarasuder3082 3 жыл бұрын
Popieram.rzeczowo i na temat bez zbędnego gwiazdorzenia jak to jest na wielu tego typu kanałach . ⚘ mam tylko pytanie odnośnie nornic, czy nie przedostaje się do skrzyń jak nie ma pod spodem siatki?
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
@Borzymir Słowianin kzbin.info/www/bejne/aWPaeHqYfLypZ68
@mysliwimgiel
@mysliwimgiel 3 жыл бұрын
Pani Jacku, dziękuję!!! Instrukcja merytoryczna. Nie musiałam silić się i tłumaczyć mężowi o co mi chodzi z tymi podniesionymi grządkami. Efektem Pana filmu będą moje nowe grządki. Mąż widząc tak dobry instruktaż zaangażował się na całego. Jest już ziemia, agrowłóknina i część desek. Będą grządki! Juhu!!! DZIĘKUJĘ !!!
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
bardzo proszę :) powodzenia
@bozenazyndul-gabrysiak584
@bozenazyndul-gabrysiak584 Жыл бұрын
Panie Jacku ogromne dzięki za tak klarownie wytłumaczony temat zagonów wzniesionych :)
@kowalwojt5880
@kowalwojt5880 3 жыл бұрын
Panie Jacku. Gdzie Pan był jak zakładałem warzywnik kilka lat temu? Żałuję, że wcześniej nie odkryłem tej kopalni wiedzy, jakim jest Pana kanał. Od roku oglądam filmiki i słucham podcasty. Fantastyczny, wartościowy kanał, który udostępniam dalej wśród znajomych. Podziwiam Pana za ten wkład, zaangażowanie i ciężką pracę w tworzenie kanału. Chylę czoła za bezinteresowne dzielenie się wiedzą. W imieniu swoim i wielu z nas tu oglądających bardzo Panu dziękuję. Gratuluję coraz większej publiki. Trzymam kciuki za dalszy rozwój tego przedsięwzięcia. Pozdrawiam serdecznie Kowal.
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
dziękuję :)
@wladziarivadeneyra4247
@wladziarivadeneyra4247 3 жыл бұрын
Najlepszy kamal o ogrodach,polecam moim znajomym,szkoda ze go nie bylo pare lat temu.
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
dziękuję
@bethluch7399
@bethluch7399 3 жыл бұрын
super zazdroszczę ton kompostu, ja musze sama zrobić kompost w tych grzędach, dlatego ja robię w nich " zapiekankę," za 2-3 lata będę miała dopiero dobra ziemie, Teraz posadzę co bądź byle czymś obsadzić,. Próbowałam kupic gotowy kompost, ale koszt przywozu na ogród mnie przerósł, niestety nie wszystkie miasta oferują kompost mimo posiadania kompostowni, Mam 40 worków z liśćmi lezą od jesieni, zrobi sie kiedys liściowa ziemia. Trzeba sobie radzić, filmik super, chyba tez zdecyduje sie na drewniane ramki planowałam z czegoś innego.
@jolantazaoga5410
@jolantazaoga5410 3 жыл бұрын
Ależ się Pan wstrzelił w temat! Akurat na dniach zakładam taki ogród kuchenny zamiast trawnika ( niezbyt ładnego zresztą) I zastanawiałam się nad grubościa desek. Gdyby nie Pana sugestie zdecydowałabym się na grubość 1", a więc 2,5cm - i byłby to błąd. Mimo, że znam się na ogrodnictwie, to i tak są rzeczy, których się uczę od Pana i Pani Katarzyny. I Wasze programy najbardziej lubię - doceniam profesjonalizm i pasję. Serdecznie pozdrawiam :)
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
dziękuję :)
@michapolerowicz7886
@michapolerowicz7886 3 жыл бұрын
WITAM TU AGNIESZKA , BRAWO !! ZROBIŁEŚ COŚ WŁASNYMI RĘKAMI !! JAK WIDAĆ TO NIE JEST ZBYT TRUDNE SKRĘCIĆ ZE SOBĄ CZTERECH DESEK !!! A CENY ZA GOTOWE NIE SĄ ADEKWATNE DO CENY DREWNA !!! JA MAM 1000 M2 OGRODU I ZAKOPAŁAM TAM TRZY PRZYCZEPY OBORNIKA !!! POLECAM !! WSZYSTKO WSPANIALE ROŚNIE !! POZDRAWIAM CIEPŁO AGNIESZKA POLEROWICZ
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
pozdrawiam
@stanisawwolny9256
@stanisawwolny9256 3 жыл бұрын
👍 Dzięki za super uwagi odnośnie materiału wyjściowego do budowy skrzyń. Też uważam, że grubsze deski są lepsze, pozwolą na wielosezonowe użytkowanie rabat. A jeżeli do tego są z drzewa żywicznego to super. Niestety ja budowałem z tego co dałem radę na tamten moment kupić, czyli deski sosnowe grubości 2,5 cm. Jestem pasjonatem i użytkownikiem takich rabat i mam troszkę inne bardzo subiektywne uwagi odnośnie ergonomii wymiarów skrzyń i ich ustawienia co do rozstawy pomiędzy. Dla mnie "zdrowsze" okazały się skrzynie szer.1m x dług. 2m o wysokości 40-50 cm. Niższe w praktyce nie różniły się od uprawy "na płasko". A pomiędzy 70 cm dla swobodnego przejścia i przejazdu taczką. Dłuższe skrzynie to było więcej biegania wokół. Preferuje wyższe skrzynie bo szkoda kręgosłupa, a lat nie ubywa ani mnie ani żonie. Ponieważ mam krety w ogrodzie (zero walki z nimi), to dałem siatkę p-kretom na dno dołu, z którego na głębokość szpadla (a miejscami troszkę głębiej) żyzną warstwę wydobyłem. Na dno tego dołu dałem jednak pniaki, gałęzie grube - rozdrobnione. I dużo zielonego co nazbierałem a nie wydawało jeszcze nasion + trochę obornika z dobrego źródła (niestety "wyschło"). Ziemię wydobytą dałem nad poziom "0". Ziemię z dobrego źródła dokupiłem + dałem mój kompost ile miałem. Fajne i cenne są Twoje uwagi. Pozdrawiam i życzę samych wspaniałości w uprawach.
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
pozdrawiam :)
@marialiberacka2042
@marialiberacka2042 3 жыл бұрын
Witam Panie Jacku, superowe podsumowanie wcześniejszych podcastów zagony wzniesione i no dig. Instruktaż na wizji 🙂 doskonałe zestawienie. Jak zwykle, niezwykle serdecznie pozdrawiam Maryla
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
pozdrawiam :)
@ewelinakucharek312
@ewelinakucharek312 3 жыл бұрын
Panie Jacku, Z całego serducha dziękuję za to poczucie błogości i radości kiedy oglądam filmy przez pana tworzone. Uwielbiam i dziękuję panu oraz pani Kasi za wszystkie audycje❤️ Nawet nie wiecie ile ta wiedza jest warta dla laika, który stawia pierwsze kroki... Świat jest lepszy kiedy Was słucham🌸🌸🌸
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
dziękujemy i pozdrawiamy :)
@EWA11.11.
@EWA11.11. 3 жыл бұрын
Swietnie wszystko wyjasnione - lepiej sie nie da, dziekuje
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
dziękuję :)
@wiesawakempa2951
@wiesawakempa2951 2 жыл бұрын
Wspaniała lekcja jak wykonać zagony wzniesiony , dziękuję bardzo 🌺🌺🌺🌺
@danutabanachowicz-kosyra1156
@danutabanachowicz-kosyra1156 3 жыл бұрын
Wykład na temat zagonów rozpisany na poszczególne K R O K I, dziękuję. Pozdrawiam.
@agnieszkajarmowicz7551
@agnieszkajarmowicz7551 10 ай бұрын
Dzień dobry, jak dobrze się tego słucha. Bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam 💚
@Misia8904
@Misia8904 Жыл бұрын
Jejku, Pan jest taki sympatyczny, tak ładnie, pozytywnie Pan opowiada to wszystko. Dzięki za wiedzę! Wykorzystam ją nie raz! 🙂
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach Жыл бұрын
Dziękuję i pozdrawiam :)
@2olgas
@2olgas 3 жыл бұрын
Bardzo dziękuję, w końcu znalazłam doskonałą instrukcję jak założyć grządkę bez przekopywania. Mam nadzieję,że jesienią pojawi się film z instrkcją jak postępować z zagonem na zimę i wiosną. Pozdrawiam z Dolnego Śląska
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
dziękuję
@beatajesionkiewicz140
@beatajesionkiewicz140 3 жыл бұрын
Dobry wieczór Panie Jacku, piękne grządki Pan zrobił :) Niedługo będą się mieniły kolorami. Pozdrawiam serdecznie:)
@marcomarco5056
@marcomarco5056 2 жыл бұрын
Zgadzam się, Team Biotad Plus
@mariuszsiwkow3005
@mariuszsiwkow3005 3 жыл бұрын
Pjękne ZAGONY..MIŁO PANA SIĘ OGLONDA 🙃👌👌👌👌👌😉❤
@hannawanielewska5180
@hannawanielewska5180 Ай бұрын
💚 Pięknie dziękuję ! Po takim instruktażu, dam radę 💚
@katza7783
@katza7783 3 жыл бұрын
Wspaniale Pan opowiada. Ogród mam już pięć lat. Takie skrzynie, choć mniejsze, robiłam już dwa lata ale nigdy plony nie były zadowalające. Winne było głównie ubogie podłoże - nie mieliśmy wiedzy i czasu by wtedy zrobić wszystko porządnie. W tym roku działamy już razem z Panem. Pozdrawiamy
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
dziękuję :)
@beeageess
@beeageess 3 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za kurs od podstaw. Jeszcze prosiłabym o pokazanie jak potem, gdy już jesteśmy po zbiorach uzupełniamy skrzynie(czy dorzucamy kompost przesiany czy też nie i w jakiej kolejności , czy ma to znaczenie itp) oraz jak o nie dbamy.
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
OK :)
@annaspyra4407
@annaspyra4407 3 жыл бұрын
Piękne zagony 🥰 świetnie Pan to wytłumaczył, aż się serce cieszy ❣
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
dziękuję
@kasiek696
@kasiek696 3 жыл бұрын
Robię w tym roku podobny projekt i pana wskazówki są nieocenione, dziękuję ❤ kompost mam roczny, nie całkiem "miałki", ale zdecydowałam się wyrzucić go na grządki, wymieszałam z ziemią, mam nadzieję że warzywka dadzą radę.
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
dadzą :)
@rozawitkowska6142
@rozawitkowska6142 3 жыл бұрын
Dziękuję za tyle cennych informacji, pozdrawiam serdecznie 🌹🌞
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
dziękuję :)
@rusałka9699
@rusałka9699 3 жыл бұрын
Piękne zagony,a do tego miły Pan,który rzeczowo wszystko tłumaczyCzego chcieć więcej.Pozdrawiam serdecznie z Gór Świętokrzyskich
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
pozdrawiam :)
@marzenabudziszewska9157
@marzenabudziszewska9157 3 жыл бұрын
Dziękuję - zawsze z wielką przyjemnością oglądam i czerpie wiedzę 👏👏👏🌺🥒🍊🍅
@ewabyrdziak3668
@ewabyrdziak3668 3 жыл бұрын
Panie Jacku , normalnie Kocham Pana ..
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
Ciii , żona czyta ;)
@piotrwolski6808
@piotrwolski6808 Жыл бұрын
Obejrzałem z przyjemnością ! Bardzo merytorycznie. Brawo !
@hceperepnoname8752
@hceperepnoname8752 Жыл бұрын
Wspanialy! Bardzo dziekuje Panie Jacku!
@mirekacocieto5720
@mirekacocieto5720 3 жыл бұрын
dobra robota panie Jacku dziekuje ,a tak przy okazji prosze pogratulowac pani Kasii wspanialego wystepu w tv pozdrawiam pana i pania Kasie,
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
dziękuję, pozdrawiam
@18gosiczek
@18gosiczek Жыл бұрын
Wspaniały jasny przekaz dziękuję i serdecznie pozdrawiam
@monikakoataj5540
@monikakoataj5540 3 жыл бұрын
Witam panie Jacku jak zwykle miło pana posłuchać. Pozdrawiam
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
dziękuję :)
@GiegX
@GiegX 3 жыл бұрын
Za kartony dałem plusa i będę oglądać częściej. Jest pan drugim na polskim YT po Szumilesie kto o tym mówi 🙂 dzięki za film
@beapari4664
@beapari4664 2 жыл бұрын
To posłuchaj Zielonego Pogotowia .
@GiegX
@GiegX 2 жыл бұрын
@@beapari4664 Zielone pogotowie: "no dzień dobry!" :)
@zofia7445
@zofia7445 Жыл бұрын
Jeszcze Gospodarstwo Permakulturowe o tym mówi (nie jestem pewna nazwy)
@wiolettaw6121
@wiolettaw6121 Жыл бұрын
Dziękuję Panie Jacku za cenne porady. Moim marzeniem są takie podwyższone grządki. Planuję zakładać je po kilka co roku. Pozdrawiam serdecznie! 🙂💚❤💚
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach Жыл бұрын
Super! Krok po kroku zbudujesz.
@dorotadorcia975
@dorotadorcia975 3 жыл бұрын
Super ja mam kilka skrzyń ale nie tak fajnych jak Pana ale też wszystko rośnie .Pozdrawiam i udanych plonów życzę.🌻🌱
@beataczepiel7177
@beataczepiel7177 2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za fantastyczny instruktaż!!!
@iwonalasak-hughes5814
@iwonalasak-hughes5814 3 жыл бұрын
Ja zaspałem gałęziami liśćmi odpadami z jedzenia organicznymi śmieciami i kompost 10 cm wszystko rośnie super . Podwyższa grzałka na 60 cm . Grube gałęzie na dnie trzymają wodę uzywam mouch z czego się da słomy lisci gałęzi siana . Prosze spróbować zapomniałam że brązowy materiał przesypywalam nawozem końskim i kurzem. Z trawnikiem nic nie robiłam tylko karton zrobiłam także optysk z em1 i worm compost tea . Rosliny sa zdrowe . Wybudowalarm tzw top soil . Pozdrawiam
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
to ja nieco prościej, moje też zdrowe
@alinkawyka
@alinkawyka 2 жыл бұрын
Mnóstwo cennych informacji 🙂 Bardzo dziękuję. Super filmik 🙂
@emiawe1925
@emiawe1925 3 жыл бұрын
SUPER SIE PANA SŁUCHA I OGLADA POZDRAWIAM
@maxpwr
@maxpwr 3 жыл бұрын
te "gniazda gwiazdkowe" to się nazywa torx :D Fajny materiał, pozdrawiam
@martar5226
@martar5226 3 жыл бұрын
Dzień dobry. Bardzo mi się podobają Pana filmy i będę się stosować i dalej oglądać. ALE - mam prośbę: Niech Pan robi te filmy krótsze! Jest teraz bardzo dużo powtórzeń. Niech Pan się zastanowi co Pan chce przekazać i powie to RAZ. Są ludzie zainteresowani ale niecierpliwi :) Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego!
@beatas1907
@beatas1907 3 жыл бұрын
Ogromna wiedza i wspaniały kanał.👍 Opowiada pan tak ciekawie, że można się wiele nauczyć i wdrożyć pomysły u siebie. Dziękuję i pozdrawiam 😊
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
dziękuję
@katarzynachrzanowska5670
@katarzynachrzanowska5670 3 жыл бұрын
Super 😍 nowe zagony 😍od razu widać radość na twarzy z nowego miejsca dla rozsad 😉 pozdrawiam
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
:)
@aknaj89
@aknaj89 3 жыл бұрын
Przymierzam sie do zalozenia zagonow u siebie.. dziekuje za ten film i podcasty... umilaja mi wieczory gdy dzieci spia a ja zaszywam sie w piwnicy i bawie w ziemi:)
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
dziękuję :)
@kajuuum
@kajuuum Жыл бұрын
Super. Takiego filmu szukalam, dziękuję
@kankan644
@kankan644 2 жыл бұрын
W ubiegłym roku napełniałam mnóstwo donic do upraw warzyw i zakupiłam kilkadziesiąt worków kompostu znanej firmy. Mam teraz ogród "wzbogacony" o wiele - mniej lub bardziej uciążliwych - chwastów, których nasiona były w kompoście. Do napełniania grządek podwyższanych użyłam w ubiegłym roku: torfu, granulowanego kurzeńca eco (po obróbce termicznej), mączki granitowej (minerały), dodałam też drobny keramzyt, aby lepiej trzymał wodę i utrzymywał pulchną, napowietrzoną ziemię, popiół drzewny z węgielkami z kominka. Już pierwszego roku plony były bardzo dobre. Uzupełniać grządki będę już swoim kompostem i kurzeńcem granulowanym. Torf niestety jest bardzo drogi i ... znika. Dziękuję za prosty i niedrogi pomysł z dechami na obramowania grządek, może zastosuję w namiocie foliowym. 🙂
@annak.k.1775
@annak.k.1775 3 жыл бұрын
Bardzo lubię Pana filmy! W tym roku zaczynam przygodę z zakładaniem ogrodu. I na podstawie tego filmiku powstanie pierwsza moja grządka🙂Dużo zdrówka, pozdrawiam!
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
powodzenia :)
@Natalia-yi9jn
@Natalia-yi9jn 2 жыл бұрын
Dopiero zaczynam przygodę z warzywnikiem i szukałam dokładnie takiego filmiku 🥳 świetny poradnik! Dziękuję 😄
@katarzynadzierwa9823
@katarzynadzierwa9823 3 жыл бұрын
Super program. Bardzo lubię słuchać Was. 🤩
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
dziękujemy :)
@ewamazur2678
@ewamazur2678 3 жыл бұрын
Super kanał, bardzo dokładnie i rzetelnie Pan tłumaczy i przekazuje wiedzę. Ja też w tym roku zakładam zagon i korzystam bardzo z Pana rad 😊. Pozdrawiam serdecznie i będę oglądać dalej 👍
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
dziękuję :)
@lidiakryzar1173
@lidiakryzar1173 3 жыл бұрын
Witam serdecznie.Film w punkt.Mam co prawda 6 zagonów ale 100x150 cm i cóż,ten film pokazał mi jak nie popełnić błędów przy zakładaniu następnych 4(CHODZI TUTAJ O WYPEŁNIANIE TYCH ZAGONÓW). U mnie się sprawdzają podwyższone zagony,warzywa są zdrowe,dorodne i mam pewność że przynajmniej nornice nic nie zjadają,ponieważ od spodu zabezpieczone są siatką(chyba że dostaną się od góry).Ale mam inny problem.Naprodukowałam bardzo dużo rozsad i kwiatów i warzyw,po przepikowaniu zauważam że nie pomieszczę ich w mieszkaniu.Mam zamiar w tygodniu kupić tunel foliowy i te wszystkie rozsady poprzewozić na działkę(ROD)czy to dobry pomysł?,czy te roślinki wytrzymają w tunelu nieogrzewanym do momentu kiedy będę je wysadzać do gruntu?Jak Pan sądzi? JAKAŚ MAŁA PODPOWIEDŹ...? Pozdrawiam z bardzo chłodnego DOLNEGO ŚLĄSKA i życzę miłej niedzieli.
@kazikw2876
@kazikw2876 3 жыл бұрын
Było mówione o tym w ostatnich odcinkach z Panią Kasią
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
zahartować i wynosić kzbin.info/www/bejne/fHipm5WuobWEgMU
@lidiakryzar1173
@lidiakryzar1173 3 жыл бұрын
@@naturalnieoogrodach Dziękuję bardzo
@lidiasobera8289
@lidiasobera8289 3 жыл бұрын
Jak się cieszę że trafiłam na ten kanał.🙂 🙂
@bialydymgt994
@bialydymgt994 2 жыл бұрын
Szukałem ziemi a znalazłem złoto :) Pozdrawiam!
@olenaholokoz5299
@olenaholokoz5299 3 жыл бұрын
Czarodziej Ogrodowy!!! 🍀dziękuję za wiedzę, za dobrą energię, za pasję w każdym słowie 😘
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
dziękuję :)
@anianowak6472
@anianowak6472 3 жыл бұрын
No i wszystko "łopatologicznie"bez łopaty wyjaśnione😂dziękuję
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
:)
@annabudis8880
@annabudis8880 3 жыл бұрын
Piękne zagony Panu wyszły
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
dziękuję
@magdas5267
@magdas5267 2 жыл бұрын
Świetny kanał! Dla takiego laika jak ja masa informacji. Dziękuję.
@lucjagolko8709
@lucjagolko8709 2 жыл бұрын
Dopiero znalazłam Pana kanał. Super nauka!!!👍👍👍😘😘😘
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 2 жыл бұрын
Dziękuję :)
@aleksandratoja9823
@aleksandratoja9823 2 жыл бұрын
Świetnie opowiedziane 👍 Dziękuję
@beatasavahna3119
@beatasavahna3119 3 жыл бұрын
Ojej.Czemu ja tu wcześniej nie trafiłam.Super kanał.
@Arlet5a
@Arlet5a 3 жыл бұрын
Jak zwykle ŚWIETNY materiał merytoryczny krok po kroku nawet dla laików ogrodowych,.super dzieki...pytania :1.a co z nornicami , a raczej z siatkami przeciw nim ?..2. Jak przez 10 cm ziemii i karton przebije się korzeń np marchewki , pietruszki , ogórków? pozdr i dzięki
@Arlet5a
@Arlet5a 3 жыл бұрын
Ah na pyt 2. już była odp w 22 min:)
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
nie stosuję siatek na krety. Moje nornice wchodzą, jak mają chęć górą :)
@Arlet5a
@Arlet5a 3 жыл бұрын
@@naturalnieoogrodach aha ha ha ha ..to dopiero pomysłowe bestie-ida na łatwiznę
@beapari4664
@beapari4664 2 жыл бұрын
Fajne są takie dwudziesto centymetrowej wysokości zagony jak się nie ma psa , ale jak jest duży pies to niestety trzeba robić półmetrowe.Bo zadrze łapę i nasika albo wejdzie i wykopie dół.A najlepiej teren warzywnika ogrodzić.Ja kładłabym jakąś siatkę na dnie żeby gryzonie nie przełaziły dołem. A chwasty są również nawiewne jak chociażby osty.Ale podoba mi się estetyka wykonania zagonów i informacje jakie pan przekazuje.
@RobertBaranowski-sq4mi
@RobertBaranowski-sq4mi 2 жыл бұрын
Przepiękna dawka wiedzy. Bardzo dziękuję. Chyba najlepsza dawka wiedzy dla osób chcących budować grządki podwyższone. Skopiuję Pana pomysł w 100% u siebie. Pozdrawiam
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 2 жыл бұрын
Super, pozdrawiam.
@zofiakozie6345
@zofiakozie6345 2 жыл бұрын
Panie Jacku a czy można dać przekapostowane liście? Bardzo dokładnie Pan to opowiedział Najlepszy kanał o ogrodach 👍 pozdrawiam serdecznie
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 2 жыл бұрын
Ziemia liściowa jest cenna np. do ściółkowania warzyw korzeniowych (polecam!) lub robienia mieszanek dla kwiatów uprawianych w donicach. Nie zawiera dużo składników pokarmowych, więc pod tym względem nie równa się kompostowi. Dając na zagony, warto ją wymieszać z kompostem lub zwykłą ziemią. Rozluźnia glebę, ale nie wprowadza do niej dużo składników.
@annakozlik8178
@annakozlik8178 3 жыл бұрын
Moje grzadki podwyzszone maja ok 60 cm i chyba niepotrzebnie. Deski sa z odzysku bardzo cieniutkie i juz 3 lata stoja, niestety powoli sie rozlatuja. Ale chyba mnie to cieszy bo już mam chrapkę na takie jak ma Pan. Bardzo mi sie podobaja, sa minimalistyczne, praktyczne, ekonomiczne 😉
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
dziękuję, ważne doświadczenie :)
@trumql
@trumql 3 жыл бұрын
Dobrze gada! Polać temu Panu - dobrego bimbru i humusu dla jego roślin;)
@januszkalinowski7862
@januszkalinowski7862 3 жыл бұрын
Dzień dobry Panie Jacku. Oglądam pomysł na zagony wzniesione i mam pewne przemyślenia. Dwa tygodnie temu postawiłem szklarnię z poliwenglanu na " fundamencie" z kantówki sosnowej 10x20 cm i porządnie opaliłem do zwęglenia czterostronnie. Palone drewno jest w naturalny sposób zabezpieczone przed procesami degradacji drewna. Grzadki podniesione na 20 cm wypełniłem kartonami i wypełniłem ziemią kompostową zmieszaną z mielonymi odchodami żubrów. Mieszkam w otulinie Puszczy Białowieskiej i przy paśnikach na łąkach jest sporo tego nawozu. Jesienno- zimowe odchody są suche, przypominają piłki do rugby i z łatwością można rozkruszyć na proszek 😊. Od 1,5 tyg. podadzone sadzonki pomidorów i papryki wykazują bardzo dobrą tolerancję na podłoże, spore młode odrosty. Pytanie moje brzmi, czy materiał organiczny od żubra zmieszany z kompostem jest optymalny, czy za " mocny" i może niekorzystnie wpływać na wegetację roślin ?. Pytanie kolejne, jakiej metody użyć , by zrekultywować ziemię, gdzie rosły dzikie maliny ? Pozdrawiam serdecznie i życzę owocnych plonów. Janusz
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
Kiedyś, ale i nadal opala się drewniane kolki przed wkopaniem ich w ziemię. Odchody żubra, super materiał. Kiedyś koledzy ze studiów w Gdańsku wierzyli, gdy opowiadałem, że po moim Białymstoku zimą żubry chodzą po ulicach. :) Jeżeli jest dużo tych odchodów, warto robić z nich gnojówkę, jak z krowich placków. Zalać wodą, przefermetować, rozcieńczyć i podlewać papryki i pomidory. A co do malin, to zostaje wykopywanie kłączy malin, szczególnie dzikich, które mają długie odrosty.
@januszkalinowski7862
@januszkalinowski7862 3 жыл бұрын
@@naturalnieoogrodach Haha żubry na ulicach zabrzmiało prawie jak marynarskie opowieści 😊. U mnie przychodzą stada pod zagrodę.. Ad malin pomyślałem, żeby poprosić lokalnego farmera z porządnym sprzętem - glebogryzarką, broną i później przeorać pługiem. Nie wiem tylko, czy pocięte kłącza z oczkami nie rozpoczną nowego życia..?
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
@@januszkalinowski7862 nie rozpoczną, jak rolnik ieci talerzówką, to wtciągnie je na górę i będzie można wybrać
@elazmyslenic5521
@elazmyslenic5521 3 жыл бұрын
Witam.i pozdrawiam cieplutko 👍👍👍👍
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
pozdrawiam
@AndrzejA335
@AndrzejA335 3 жыл бұрын
Bardzo pomocne, dziekuje !
@honorataszlufik5288
@honorataszlufik5288 2 жыл бұрын
Takiego filmu szukałam!! Pozdrawiam
@jejksiazkowamosc2015
@jejksiazkowamosc2015 2 жыл бұрын
Za ten film, i inne też, kocham Pana miłością platoniczną! Ach, jaką szkoda, że w Polsce nie ma opcji poligamii ;) To będzie piękny rok w ogrodzie!
@mateuszrodak8399
@mateuszrodak8399 Жыл бұрын
Super poradnik, dziękuję
@janperka1237
@janperka1237 3 жыл бұрын
W tym roku mąż dorobił mi jedną skrzynię. U mnie mają 40 cm wysokości. W połowie wypełniłam ją darnią z trawy i chwastów ściągniętą z miejsc gdzie sadziłam w tym roku żywopłot. Jest w niej sporo dobrej ziemi. Przykryłam to kartonami (też po to aby mi te chwasty nie odbiły w górę), zasypałam ziemią zmieszaną z obornikiem kupioną luzem. na to dam ze dwa worki ziemi uniwersalnej i powinno być dobrze. U mnie dżdżownic jest tyle, że za dwa miesiące z tej darni nie zostanie śladu. Kompostu niestety nie mam, swojego miałam mało i poszedł pod maliny. Zeszłoroczny wrzuciłam w stare skrzynie na jesieni. Nie udało mi sie kupić w kompostowni a szkoda. "Stare" skrzynie robiliśmy rok temu. Też 40 cm i na dno poszły gałęzie z cięcia krzewów (przeróżnych) darń i "śmieci" z wiosennego grabienia trawnika., kartony, ziemia z obornikiem i uniwersalna i rosło. Chwasty nie przerastały, raczej wysiewały się nowe z wiatrem. W tym roku ta ziemia w starych skrzyniach to magia. Czarna, pulchna aż przyjeminie w niej grzebać łapskami. Te niskie skrzynie trzeba zapełniać dobrą ziemią od razu, fakt mniej wchodzi ale w wyższe można wrzucić bardzo wiele zalegającej materii jak np większe kłody czy grube gałęzie.
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
darń z innych miejsc jest dobrym pomysłem. :)
@robertkania4529
@robertkania4529 3 жыл бұрын
Wszystko pięknie, tyle, że cholernie poszedł Pan w koszta.
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
nie poszedłem, bo deski miałem w dużej promocji i wyszło mi taniej niż przy deskach 2 calowych. Wszystko przy szalejących cenach drewna :(
@Linbaba7
@Linbaba7 3 жыл бұрын
Panie Jacku warto w celu przedłużenia żywotności drewna zainpregnować go solidnie nasączając olejem roślinnym☺
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
można impregnować pokostem lnianym
@VikingJeweler
@VikingJeweler 3 жыл бұрын
Robię podobne warzywniki tylko z Modrzewia. Hebluje deski na gładko i zaokrąglam górny rant, dzięki czemu deszcz po nich spływa jak po kaczce. Deski łącze na drewniane wpusty wewnętrzne, w ten sposób nie widać łączeń i nie są one narażone na działanie czynników atmosferycznych. Zamiast kartonu z klejem używam grubego szarego papieru. Jestem z Pomorza i stawiam u ludzi takie warzywniki każdego tygodnia. Mam przeczucie, że modrzewiowe deski są znacznie tańsze od tych legarów konstrukcyjnych z sosny i pewnie dłużej posłużą. Pozdrawiam i jakby potrzebował pan rzeczy z Modrzewia na ogród, zapraszam.
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
modrzew jest trwalszy, to prawda.
@VikingJeweler
@VikingJeweler 3 жыл бұрын
@@naturalnieoogrodach Słucham właśnie tego najnowszego podkastu nr103 z panią Katarzyną i te kaszubskie "jo" mnie zabiło, bo choć mieszkam w Chmielnie od ładnych paru lat, a nie będąc Kaszubem też te "jo" często mówię :) Co do warzywników/zagonów to mogę panu taki mały 1m na 1m z Modrzewia sprezentować, to będzie mógł sobie pan porównać, co się lepiej zachowuje. Teraz wracam do pracowni , gdzie jak robię coś związanego z ogrodnictwem w drewnie, to pana podcasty są świetne jako towarzysz pracy. Pozdrawiam
@magorzataliliowiec5718
@magorzataliliowiec5718 3 жыл бұрын
Widzę za plecami pana Jacka drzewa owocowe uformowane w sprytny sposób do wysokości człowieka konary na płasko żeby można było przechodzić z kosiarką. Też tak sobie zrobię. Czy można prosić o odcinek o formowaniu drzewek owocowych?
@antoninakluska6498
@antoninakluska6498 2 жыл бұрын
Ik
@barbaraluczka5567
@barbaraluczka5567 3 жыл бұрын
Fajny wykład, 😊👍❤
@backyard_gardener
@backyard_gardener Жыл бұрын
Bardzo inspirujący odcinek. A że Żona coś tam wspominała, że nie ma gdzie uprawiać warzyw i ziół... ;)
@dor_guur2531
@dor_guur2531 3 жыл бұрын
Dzień dobry, Panie Jacku bardzo dziękuję za kolejną porcję rzeczowych informacji. Nic tylko korzystać garściami. Zastanawia mnie czy ma Pan jakieś fajne źródło zrębek? Właśnie przymierzam się również, żeby ścieżki między moimi skrzyniami bardziej wykorzystać.. czyli dać na nie zrębki do kompostowania. A na Pomorzu do tego zimna jeszcze sporo wiatru gratis 😊 ...
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
też poszukuję zrębek lub kory na ściółkowanie ścieżek. Więc gdyby ktoś coś wiedział, to też dołączam się do pytania :)
@mariankowalko5700
@mariankowalko5700 2 жыл бұрын
Dzięki. Pozdrawiam
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 2 жыл бұрын
pozdrawiam :)
@marta123456789a
@marta123456789a 3 жыл бұрын
Jak zwykle super 🤗
@AlicjaMak
@AlicjaMak 2 жыл бұрын
Dobry wieczór, jeszcze jedno pytanie. Mówił Pan często w różnych swoich programach o ściółkowaniu na jesień, czyli podsypywaniu kolejnych warstw kompostu. W takiej rabacie w skrzyni w końcu kiedyś, chyba, skończy się miejsce i wtedy co zrobić, by ziemia nie przesypywała się? Zbierać wierzchnie warstwy? Ale to wtedy już nie "no dig". Ma Pan już tyle lat te rabaty, jak to wygląda u Pana?
@piramidon1967
@piramidon1967 2 жыл бұрын
świetny materiał, dziękuję!
@pidzyn
@pidzyn 11 ай бұрын
A co w przypadku, gdy mam krety za płotem , które często mnie odwiedzają? Czy podkładać pod kartony siatkę na krety? Czy nie ulegnie uszkodzeniu podczas przekopywania po sezonie?
@Robert-ry3rr
@Robert-ry3rr 3 жыл бұрын
Czy kompost w nowo założonej grządce wzniesionej mocno siada na koniec sezonu ? Przykładowo zasypana grządka do wysokości 20 cm..? No i co jak już nie mamy miejsca na dosypanie kompostu po kilku sezonach , a nie chcemy zwiększać jej wysokości? SUPER KANAŁ. Pozdrawiam
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
gleba osiada, co roku można dosypać warstwę kompostu. Takie cuda natury :)
@karolz6473
@karolz6473 11 ай бұрын
Witam super odcinek.mam pytanie z czego zrobione są te półkola na grządkach i przykryte agrowloknina
@MartaMummy
@MartaMummy 2 жыл бұрын
Dziękuję za wyczerpujący materiał ❤️ mam tylko pytanie... Czy mówiąc o ziemi ogrodniczej, która nie nadaje się do wysypania miał Pan na myśli również taką ziemię w workach, jaka kupuje się w marketach np do kwiatów? Czy ta w workach również się nie nada?
@malgorzataplanterhaug600
@malgorzataplanterhaug600 3 жыл бұрын
❤️❤️❤️super, dziękuję
@Marek_Bogdanowicz
@Marek_Bogdanowicz 2 жыл бұрын
A tych desek nie trzeba zaimpregnować jakimś np olejem lub pokostem lnianym? Przy cieńszych deskach zrobiłbym wiązanie po środku, będzie stabilniej i nie będzie rozpychać desek na boki. PS. Bardzo fajny kanał, oczywiście sub & like :)
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 2 жыл бұрын
można impregnować, nie trzeba. Pokost lniany jest dobrym rozwiązaniem
@malgorzataj7705
@malgorzataj7705 2 жыл бұрын
Pierwszy raz trafiłam na kanał 🙂 Super 😍 Pytanko: czy jak usypie kopce z ziemi to też da radę? W sensie bez drewnianych konstrukcji. Mam kilka grządek z nakładek do palet. Przerażają mnie koszta takich porządnych grządek jak i współpraca z mężem przy ich budowie 😉
@wiadro3863
@wiadro3863 3 жыл бұрын
kartony fajna sprawa ale jeśli ma się turkucie agro włóknina sprawdza się lepiej. Ogólnie materiał ciekawy pozdrawiam
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
agrowłókniny nie dajemy na dnie zagonów wzniesionych.
@wiadro3863
@wiadro3863 3 жыл бұрын
@@naturalnieoogrodach to jakie jest inne rozwiązanie gdy są turkucie a możliwości walki z nimi za bardzo już nie ma?
@lidiawisniewska2834
@lidiawisniewska2834 2 жыл бұрын
Gratulacje
@pawealenowicz2008
@pawealenowicz2008 2 жыл бұрын
A może jakiś odcinek o tym jak podnieść teren na działce tak by rosła tam później trawa czy inne rośliny?
@AlicjaMak
@AlicjaMak 2 жыл бұрын
Dzień dobry, Wzorując się na Pana radach, też zakładam taki warzywniak. Do tej pory były normalne grządki, ale ziemia klasy I i II więc rosło wszystko bardzo ładnie - wszystko czyli chwasty też. Ziemia bardzo trudna w uprawie jak się nie jest traktorem. Tak się umęczyłam jej obróbką, że teraz zakładam zagony z kompostownikiem, takie jak Pan pokazał. Mam jednak pytanie odnośnie ścieżek. Czy mogę zrobić ścieżki szersze (miejsce jest) i nie wykładać agrowłmókniną tylko zostawić trawę - byłaby koszona, jak reszta trawnika? Czy ta trawa może jakoś przerastać na grządki?
@annagralak9012
@annagralak9012 3 жыл бұрын
Bardzo przydatny instruktaż. Jakie usytuowanie rabat uważa się za najlepsze? Na osi północ-południe, tak jak w przypadku szklarni?
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
tak naprawdę należy dostosować do warunków ogrodu. Jaki kierunek będzie bardziej wygodny. To czy płn-pd czy wsch-zach to nie ma większego znaczenia
@annagralak9012
@annagralak9012 2 жыл бұрын
@@naturalnieoogrodach Dziękuję za odpowiedź. Pana rada dotycząca zakupu desek w tartaku okazała się bardzo cenna - właśnie nabyłam deski o wymiarach dokładnie takich, jakich potrzebuję, i nie muszę niczego przycinać. Dodatkowo kupiłam deskę, po której będę mogła chodzić oraz kantówki do zabezpieczania agrowłókniny i siatki. Polecam wszystkim zakupy w tartaku, bo wybór materiału w marketach budowlanych pozostawia wiele do życzenia. Materiał na cztery grządki był gotowy do odbioru już następnego dnia. Muszę jeszcze dopytać Pana o pokost lniany. Wspomniał Pan o nim i już go mam, ale na opakowaniu radzą go rozrobić w stosunku 1:1 z rozcieńczalnikiem, który raczej nie wydaje mi się produktem ekologicznym. Używał go Pan czy udało się Panu zaimpregnować deski czystym pokostem? Będę wdzięczna za kolejną cenną poradę.
@ms1829
@ms1829 2 жыл бұрын
Super video, trzeba przyznac. Mam pytanie: czy po zbiorach trzeba ta ziemie calkowicie, lub tylko czesciowo wymienic? Uzywam do truskawek i arbuzow. Dziekuje za Pana czas!
@SkrajnaIntrowertyczka
@SkrajnaIntrowertyczka 2 жыл бұрын
Po raz kolejny świetny film 👌
@miroslawbabiuch4925
@miroslawbabiuch4925 2 жыл бұрын
Wielkie dzięki.
Grządki Podwyższone - 15 Błędów, Których Warto Unikać Przy Ich Budowie
24:35
Ogrodnictwo Intuicyjne - Permakultura TV
Рет қаралды 214 М.
УНО Реверс в Амонг Ас : игра на выбывание
0:19
Фани Хани
Рет қаралды 1,3 МЛН
БОЙКАЛАР| bayGUYS | 27 шығарылым
28:49
bayGUYS
Рет қаралды 1,1 МЛН
7 Beginner Raised Bed Garden Mistakes to Avoid
13:16
Next Level Gardening
Рет қаралды 1,7 МЛН
Zakładanie grządki podwyższonej - 8 kroków
9:19
AGRECOL
Рет қаралды 79 М.
Permakultura - podwyższona grządka, jak zrobić? Krok po kroku.
29:38
SPIŻARNIA ALFREDA - FREDEK TOBIASZ
Рет қаралды 180 М.
Podwyższone grządki do naszego ogrodu. Robimy zagony na warzywa.
19:34
jak i dlaczego pikuję pomidory do przeciętych butelek
10:16
Bogusław Mazur
Рет қаралды 518 М.
JAK prosto ZROBIĆ skrzynie na warzywniak | INSTRUKCJA KROK PO KROKU
16:44
Tanie podwyższone grządki betonowe🍅🍆🌶🍓 Warzywniak do ogrodu
8:49
Sebastian Strzeliński
Рет қаралды 64 М.
Planowanie warzywnika. Jak dobrze zacząć planowanie upraw w warzywniku.
19:57
Naturalnie o ogrodach
Рет қаралды 27 М.