Bardzo ciekawe, ale bardzo trudne. Trzeba będzie jeszcze raz, albo dwa posłuchać. Dzięki!
@krzysztof38972 жыл бұрын
Nauka myslenia najlepsze wyklady do tej pory
@urszulaniebo58072 жыл бұрын
Dziękuję za kolejną perełkę wiedzy psychologicznej 🙏 Kiedyś też często rozważałam, co by było gdyby, potem dowiedziałam się, żeby raczej żyć w tu i teraz, nie myśleć o przeszłości, patrzeć w przyszłość, więc jestem trochę już pogubiona.
@joanna28232 жыл бұрын
Mnie też tego uczyli. Żeby nie rozpamiętywać przeszłości. A mam do tego olbrzymie predyspozycje. Też kazano mi skupiać na tu i teraz. Jeszcze mówili, że przeszłości nie zmienimy a na przyszłość nie mamy wpływu. Tylko tu i teraz. Niestety taka koncepcja jedynie " tu i teraz" okazała się również nie wystarczająca i szkodliwa. W ogóle uważam, że obecna sytuacja jest konsekwencją przeszłych wydarzeń. A to co dzieje się tu i teraz ma wpływ na to co będzie.
@annakaczynska56552 жыл бұрын
wydaje mi sie, ze tu trzeba rozroznic rozpamietywanie i myslenie o przeszlosci z tym co mowil Jaroslaw...tu nie chodzi o rozpamietywanie TYLKO o nauczenie sie czegos nowego, a to juz jest inna sprawa....
@faustynad20542 жыл бұрын
Bardzo ciekawa teoria i rewelacyjny mini-wykład. Nie znałam terminów "kapitał psychologiczny" i "analiza kontrfaktyczna" ani nie sądziłam, że "gdybanie" może mieć tyle pozytywnych konsekwencji. Jeżeli dobrze zrozumiałam, to tworząc alternatywne wersje rzeczywistości, analizując te hipotetyczne scenariusze oraz konsekwencje różnych możliwych decyzji, reakcji i wyborów, stajemy się bardziej świadomi i rozwijamy naszą inteligencję, dzięki czemu zwiększamy nasze szanse na posiadanie dużego kapitału psychologicznego, który to pozwala nam lepiej radzić sobie w życiu i poprawia jego jakość. Ta "pozytywna spirala" jest bardzo kusząca. Dziękuję bardzo za podzielenie się z nami, po raz kolejny, Pana wiedzą i przemyśleniami. Pozdrawiam.
@juliauchan32192 жыл бұрын
PS: fajnie ze są napisy: głusi też mają w ten sposòb dostęp do DOBREJ wiedzy 👍👍👍
@anka94872 жыл бұрын
Aż obejrzę sobie Dzień świstaka 🙃
@moysesmurasame21732 жыл бұрын
intelekt jest jak szklanka która napełnia się z czasem pytaniami i odpowiedziami (zadanie dodatkowe). Gdy następuje krytyczny stan, przelewa się do większej szklanki. I znowu jest miejsce na nowe napełnianie i tak bez końca. Lecz dużo ludzi pozostaje na 1 szklance. Jak zwykle świetny odcinek.😃
@grazynagromadzka33512 жыл бұрын
Jak zwykle bardzo ciekawe! Dziękuję 😃
@joanna28232 жыл бұрын
Dziękuję za kolejny odcinek
@annadymelui09982 жыл бұрын
bardzo ciekawe! Dziękuję!
@annaanna74562 жыл бұрын
Dziękuję za super film ♥️
@mariojuras86492 жыл бұрын
Witam. Cieszę się że trafiłem. Na Twój kanał Sub i like. Super Materiał...
@SylwiazLodzi2 жыл бұрын
Ja panu dziękuję jeszcze z jednego powodu ( nie tylko,że myśl dla firm przeformuował Pan na rozwój psychologiczny) ale dlatego, że wciąż w Polsce stykam się z postawą jako klient abym nie poświęcała tyle czasu na czytanie i terapię. Pana film mi uświadomił, że to jest normalne i potrzebne. A negowanie tego we Mnie to chyba polska specyfika. Bo to sposób mój własny także na nabycie odporności i poczucia siły i sprawczości po ciężkich przeżyciach. A oba filmy są świetne. Dziękuję za polecenie w innym filmie : Kolacja dla palanatów" Obejrzałąm. Jest świetny. Ma super psychologicznie napisany scenariusz i niby żadna akcja ale dla umysłu też jest ucztą. :)
@piotrodzysk44442 жыл бұрын
Dobra, precyzyjna robota - Pozdrawiam.#
@emiliayilmaz19192 жыл бұрын
Dziękuję ☺️
@niebieskooki782 жыл бұрын
Super wykład :)
@juliauchan32192 жыл бұрын
Super wykład !!!! Dzięki że robisz tak dobrą robotę na tej zwariowanej planecie... Pozdrawiam mocno !
@jolantapetra85002 жыл бұрын
planeta nie jest zwariowana to czlowiek na niej zachowuje sie i postepuje bez-myslnie nie biorac odpowiedzialnosci za swoje czyny dlatego mamy tego skutki. pozdrawiam.
@renatasevriens94892 жыл бұрын
Dlatego jest zwariowana!
@jolantapetra85002 жыл бұрын
@@renatasevriens9489 nie PLANETA ale zaslepiona i ogluszona ludzkosc dajaca sie manipulowac swoim "panom wladcom" ktorych nad soba ustanawiaja przy kazdych wyborach. powodzenia na przyszlosc.
@Magdol-19802 жыл бұрын
Heh... Od jakiegoś czasu, nieświadomie, bawię się takimi zagadnieniami jak, na przykład: "jak wyglądałby świat, gdyby na świecie, w tym samym momencie, wszyscy postanowili zostać mnichami buddyjskimi". Fascynujące! Dziękuję za ten odcinek i serdecznie pozdrawiam 😘
@pawelsadoch53942 жыл бұрын
👍👍👍
@annakaczynska56552 жыл бұрын
Kiedyś bawiliśmy się w szkole w taką grę - co by było gdyby -, to było ciekawe, bo właśnie tak można było znaleźć różne efekty swojego postępowania.. To chyba coś podobnego co ty radzisz.. Pozdrowionka
@tavas93pl2 жыл бұрын
Świetna gra
@alicja51022 жыл бұрын
👏
@robertcieslik8602 жыл бұрын
Czy można tu zastować zasadę " gdybym wiedział że się wywrócę to bym się położył "
@Mocjestwemnie2 жыл бұрын
Ta zasada stosowana jest do sytuacji nie przemyślanych wcześniej. A zanim się przewrócimy to można przemyśleć co może wyniknąć z danej sytuacji wcześniej i ...dokonać wyboru bardziej świadomego. Tylko komu się chce🤔myśleć wcześniej nim się przewróci?
@krzysztofrychlewski6732 жыл бұрын
Oprócz "Dnia Świstaka" jest też film pt. "Powtórzenia". Tam już jest motyw trzech osób. Polecam
@magdalenabarszcz57882 жыл бұрын
Ja przesłuchałam 3 razy. Niezmiernie interesujacy temat. Obawiam się jednak ze alternatywa wyższego statusu mogłaby wprowadzić w nasze życie mniej optymizmu i zadowolenia z obecnej sytuacji życiowej ( chociaż nie koniecznie)a wyobrażenie sobie życia na niższym poziomie mogłoby wywołać chwilowa radość i satysfakcję z obecnie przeżywanej rzeczywistości. ( bo przecież nie jest tak źle jak by mogło być). W konsekwencji pozostaniemy w punkcie wyjścia. Jednak aby się przekonać wyprobuje ta nowo zdobyta wiedze. Pozdrawiam. Przesyłam słowa wdzięczności za Pana prace i możliwość korzystania z Pana wiedzy.
@weronika95102 жыл бұрын
Często analizuję swoje decyzje, zawsze staram sie dochodzić do początku problemu, nierzadko w danej chwili analizuję dwa różne scenariusze mojej reakcji na jakąś sytuację i potencjalne reakcje otoczenia nań, ale nie wiem, czy samo gdybanie w rzeczywistości pomaga mi w jakikolwiek sposób. Bardo ciekawy wykład, tylko co dalej z tą wiedzą zrobić? Dzielić się nią z innymi, czy zostawić dla siebie?
@Mocjestwemnie2 жыл бұрын
Jeśli chcemy wiedzieć wokół siebie więcej ludzi myślących to jak najbardziej jestem za dzieleniem się.🙂
@nadiaprzepostka91552 жыл бұрын
W sumie to fajnie byłoby na jakiś czas utknąć w takiej bańce czasowej, o ile pamięć po każdym dniu by mi zostawała, mogłabym całą bibliotekę przeczytać..
@ZaxxonHK472 жыл бұрын
Teraz się stresuję, że jestem kompletnym cymbałem... zero spełnienia w życiu, depresja, fobie społeczne.
@Debora072 жыл бұрын
Czy można prosić o transkrypcję tekstu? Nie jest dostępna pod wskazanym linkiem.
@jaroslawgibas2 жыл бұрын
już :-)
@Debora072 жыл бұрын
Dziękuję :).
@PILAT201112 жыл бұрын
Mózg-śrubokręt na usługach domniemanowlogii
@urszulachwiejczak93862 жыл бұрын
Zajmuję się opieką osób starszych 80+.Z mojego doświadczenia wynika, że im wyższy intelekt u człowieka tym mniejszy potencjał psychologiczny na starość. Może prości ludzie są głupsi, mniej zaradni, ale szczęśliwsi i bardziej pogodzeni z losem. Pozdrawiam🙂
@faustynad20542 жыл бұрын
Rozumiem co Pani ma na myśli. 🙂 Francuska psycholożka Jeanne Siaud-Facchin napisała książkę pt "Zbyt inteligentni, żeby żyć szczęśliwie", w której omawia problemy i cierpienia osób "nadinteligentnych". Ten sam temat porusza Monique de Kermadec w książce pt "Jak łatwiej żyć. Dla zbyt inteligentnych i skomplikowanych". Polecam je Pani, jeżeli ten temat Panią interesuje. Pozdrawiam i życzę powodzenia w pracy.
@Mocjestwemnie2 жыл бұрын
Ja bym tego nie porównywała. Opiekuję się obecnie 88latką i jej intekekt mnie totalnie zaskakuje. Tyle,że leżąc w łóżku 24 na dobę nie potrzeba jej już myślenia nad różnorakimi rozwiązaniami problemów. Aczkolwiek problemy na jej miarę pojawiają się i potrafi korzystać z innych rozwiązań ,które sama wydedukuje. Prości ludzie nie są głupi ( myślą i żyją w zgodzie ze swoimi potrzebami).