Kupiłem taśmę 16 mm z emiterami co 20 cm i z łącznikami skręcanymi. Połaczylem około 70 metrów linni i mam słabe ciśnienie, bo przez godzinę z emitera leci mi 200 ml wody. Zbiornik 1000 litrów mam na 0.7 M wysokości , wiec spróbuję jeszcze podnieść do góry, albo może zrezygnuje z jednego odcinka 11 metrowego pod cebulą i poprawi wydajność. Ewentualnie zainwestuje w jakąś pompę zanurzeniową . Ciśnienie wody zależy też od wysokości słupa wody , a testowałem gdy miałem Około 700 litrów.
@kanut19762 жыл бұрын
Do linii kroplującej są specjalne szpilki, które świetnie trzymają...
@Woj_Tesz10 ай бұрын
Jeżeli wepniesz filtr w przewód odwrotnie, osad będzie zgromadził się na zewnątrz siatki i będzie łatwiej ją oczyścić😊
@adamwalter25734 ай бұрын
Głupie, niegłupie. Naprawdę sprawdza się ?
@Woj_Tesz4 ай бұрын
@@adamwalter2573Proszę obejrzeć sobie budowę filtra. Przy jakim ustawieniu jak piszę. woda płynie od zewnątrz do wewnątrz siatki
@Jakub10152 жыл бұрын
Super odcineczek
@grzegorz44849 ай бұрын
Ja myślę kupić linię z emiterami co 20 cm , ponieważ pomidory będę sadził co 60 cm tylko, że dwa krzaki obok siebie do jednego palika przywiązane, prowadzone na jeden pęd. Zakleję co 3 emiter taśmą a 2 pozostałe emitery będą pomiędzy palikiem oddalone o 10 cm od niego, wypośrodkowane. Czy linię swoją rozbierałeś po którymś sezonie, przerabiałeś? Ciekawi mnie czy jeśli zastosowałbym te złączki wciskane i chciałbym co sezon wszystko rozpinać i chować na zimę, to czy na przyszły sezon nie byłoby problemu użyć ponownie tych samych węży 1/2. Czy one się jakoś zniekształcają pod wpływem temperatury i ucisku, co w konsekwencji na przyszły rok trudniej je z powrotem szczelnie połączyć.
9 ай бұрын
Pomysł ciekawy. Popróbuj czy nie lepiej zakleić kroplowniki silikonem. Bo o ile w tunelu zaklejenie taśmą dosyć dobrze się u mnie sprawdzało, to już w gruncie na słońcu taśma gorzej trzymała i przez to zakleiłem otwory silikonem. W tunelu rozłączam węże częściowo a w gruncie całkowicie i nie ma problemu z późniejszym szczelnym połączeniem. Nawet zwijam węże, może nie jakoś ściśle, żeby nie popękały, zwinięte mają około metra średnicy. Taka linia to zakup na lata. Jedynie co, to po tych 3-4 latach coraz częściej kroplowniki się zatykają, ale to już wina wody do podlewania, bo filtry nie wszystkie drobne rzeczy zatrzymają i to się wszystko stopniowo osadza. Trzeba potem przedmuchać sprężarką i jakiś czas jest spokój.
@grzegorz44849 ай бұрын
@ Cieszę się, ze odpisałeś. Dzięki za zwróceniem uwagi z tym zaklejaniem emiterów, bo właśnie w gruncie uprawiam warzywa. Może na początku spróbuje taśmą, a jeśli faktycznie tak będzie jak mówisz, użyję silikon jak piszesz. Silikon to ostateczność, bo już go potem nie usunę, a jeśli kiedyś będę chciał coś zmienić w położeniu linii to muszę nakłuwać otwory od nowa. Sporo wiedzy zyskałem dzięki Tobie. Obfitych plonów i sprzyjającej pogody w najbliższym sezonie.
9 ай бұрын
@@grzegorz4484 Musisz popróbować co lepiej się sprawdzi. Dziękuję i pozdrawiam🙂
@Jakub10152 жыл бұрын
Ja mam założony taki filterek z uszczelka założony jest przed Złączka Bo podobno ten co ty masz to zwalnia wodę leci powoli
@adamwalter25734 ай бұрын
Nie lepiej kupić pompę ciśnieniową ? Taka Omnigena 900 i wąż gumowany kroplujący na całej długości, a do tego 3-4 bary na maszynie i w 10 minut mam podlane tak samo jak ty w...dobę ? Fakt, ta pompa zjada 1000W, ale dla nerwusów bądż bardziej wodożernych roślin byłoby jak znalazł. Tak, mam taki zestaw i dynie bodajże 50 czy 60 kg dałem radę napompować takim zestawem.
@stefankarbowski62662 жыл бұрын
Dzień dobry. Dużo wiedzy. Dziękuję. Mam pytanie, rozumiem że raz na 2-3 dni podlewać, ale jak długo jest odkręcone takie podlewanie kropelkowe, godzinę, dwie, trzy?
2 жыл бұрын
Ja odkręcam na dwie, góra trzy godziny. Wychodzi mi wtedy około 200 litrów wody na 100 roślin, czyli każdy pomidor dostaje 2 litry wody.
@ukaszkepinski7274 Жыл бұрын
Powiesz mi kolego ile łącznie masz metrów lini???. Przy okazji dobry film ładnie opowiedziany i pokazany
Жыл бұрын
Pod beczkę 400 litrów mam podłączone około 70 metrów linii kroplującej.
@tomdud1259 Жыл бұрын
Dzień dobry Na wstępię dziękuję za odpowiedź odnośnie książek o cięciu . Obejżałem też świetny film o książce Prata który ukazał się niedawno (Ksiązka też bardzo fajna ). Mam pytanie do Pana odnośnie linii kroplującej . Czy dobrze rozumiem że ma Pan po jednym kroplowniku pod pomidora ? Jak umieszcza Pan kroplownik względem krzaka ( przy samej łodydze czy w jakiejś odległosci od krzaka) ? Czy jestPan zadowolony z linii które Pan użytkuje? Czy może polecił / kupił by Pan obecnie inną ? Może Pan polecić jakieś konkretne marki , czy nie ma to większego znaczenia ? Pozdrawiam
Жыл бұрын
Dokładnie, pod jednym pomidorem jest jeden kroplownik. Kroplownik leży kilka centymetrów od łodygi, tak aby woda kapała na ziemię, a nie na łodygę. Pod pomidory polecam zakupić linię z kroplownikami co 50 cm np. coś takiego allegro.pl/oferta/linia-kroplujaca-50m-zestaw-40-akcesoriow-50-cm-13269712474 . Można wtedy linie ułożyć i przy każdym kroplowniku posadzić pomidora, będzie idealna odległość pomiędzy roślinami. Ja ze swojej jestem zadowolony, zresztą wszystkie dostępne na rynku są bardzo podobne do siebie. Przed zakupem polecam sobie wszystko rozrysować, żeby w razie czego od razu dokupić jakieś kolanka, korki itp.
@ffab67172 жыл бұрын
Rozumiem ze to jest linia bez kompensacji ? Z allegro jakąś najtańsza czy coś lepszego ?
2 жыл бұрын
Dokładnie tak, bez kompensacji. Część z gotowych zestawów na Allegro, część sama linia.
@goldi76243 жыл бұрын
jak dzis ocenisz filtry zdaja egzamin nie zapychja sie kroplowniki
3 жыл бұрын
Z kroplownikami odpukać wszystko w porządku. Czyszczę filtry raz na dwa tygodnie. Z siatkowym jest trochę więcej pracy, bo trzeba czyścić szczoteczką. Dyskowy wystarczy przepłukać pod kranem
@pawelborys13 жыл бұрын
Posiadasz dwa filtry ? W jakiej kolejności podłączone ?
3 жыл бұрын
@@pawelborys1 Filtry mam podłączone pojedynczo, Jedyny dodatek to siatka na kranie (widać ją w tej plastikowej beczce) żeby zatrzymać jakieś grubsze rzeczy. Z resztą zanieczyszczeń filtr daje rade.
@tomaszp5798 Жыл бұрын
Pomidor akurat nie powinien miec wode pod samym nosem :P powienien jej szukac. Ja nop podlewalem w tamtym roku miedzy pomidorami i rosly jak szalone.