Ahoj kluci normálně nekomentuji žádná videa, ale teď jsem musel. Pracuji jako číšník v centru Prahy. Často se mi stává, že když vidím před restaurací zmateného turistu vždy rád poradím a pomůžu. Občas klient / zákazník má během návštěvy dotazy ohledně MHD, směnáren a podobně a díky vaším videům mám skvělí přehled ohledně detailnějších informacích. Zrovna včera se mě ptal mladý pár z Ameriky co mají dělat v Praze kdyby celý den pršelo. Neměl jsem úplně čas jim říct tolik možností ale jedno sem jim poradil. ukázal jsem jim Váš profil, ať si to večer na hotelu projdou a budou vědět. Dnes přišli a řekli že je to skvělí že u nás taková služba funguje. A já jim řekl, že to nejni služba, že nepracujete pro Prahu že to prostě KZbin a děláte to tak jak cítíte jako Pražáci. Moc díky za vaši práci.opravdu
@Formerchild1723 күн бұрын
Měl ses líp ucit
@asfuji11 күн бұрын
@@Formerchild17 Ten, kdo se hovno naučil, jsi očividně ty, když máš potřebu urážet profesí. Mohl jsi říct doslova cokoliv, a ty si vybereš tady vysrat takový hovno. Ten číšník, kterýho tak shazuješ, má lepší projev než ty.
@ahoj4529 күн бұрын
@@Formerchild17 nepiš sem že se měl líp učit, on nic nepsal o něčem co by znamenalo že se měl líp učit
@Formerchild178 күн бұрын
@@ahoj452 tak když ho bavi dělat poskoka za minimalku
@baragaffer92858 күн бұрын
@@Formerchild17 vy jste ale I***t. Každá práce je potřebná. Raději mám usměvavého číšníka ochotneho,než protivnou a neochotnou úředníci. Kdo by po vás uklízet bordel, pekl vám chleba, prodával jídlo......,když jak píšete by se všichni dobře učili?
@clawwestfall87993 ай бұрын
K fasfoodu - chápu point, nicméně kolikrát má člověk na dovolené omezený čas, takže raději sáhne po fastfoodu a jistotě nabídky i rychlosti. 😁 A pro dětské skupiny z vesnic a menších měst to furt může být vzácnost + na rozchod mají fakt malý čas.
@messiash6663 ай бұрын
Obmedzeny cas na dovolenke? Nie je dovolenka prave o tom, ze sa nenahanam, nestresujem, nesledujem cas a uzivam krajinu? Ja som teda na dovolenke vzdy chcel vyskusat miestne jedla a nie fast food, ktory je +- rovnaky po celom svete.
@CZIvosh3 ай бұрын
No hlavně jako malý jsem měl dobré jídlo doma - dát si během školního výletu do Prahy prasárnu z kfc byla vzácnost. Dneska spíš ocením si dát to dobré jídlo, ale bylo by pokrytecké to u ostatních soudit :D
@clawwestfall87993 ай бұрын
@@messiash666 Každý trávíme dovolenou jinak. Někdo si užívá pohodu a nasávání atmosféry a kultury v lokálních podnicích, někdo preferuje vidět co nejvíc, byť to znamená méně času pro jídlo. Také stojí za zvážení že ne každý má zájem o lokální jídlo skrz preference a alergie.
@janbe2963 ай бұрын
@@clawwestfall8799Je obrovský rozdíl mezi dovolenou a výletem. To, co popisuješ ty, je výlet. Dovoléná je právě o tom chill pocitu a užívání si života. Výlet je o tom vidět tohle a tamto a ještě tohleto. Samozřejmě, že na dovolené člověk rád omrkne různé památky, ale zdaleka to není priorita.
@vala90933 ай бұрын
@@janbe296 OMG
@Mohamed_Leee3 ай бұрын
Školní zájezdy se hrnou do fastfoodů, protože ve svým bydlišti mají třeba 5 dobrých restaurací, ale mekáč ne. Viz kluci ze Světlé nad Sázavou, kteří to mají do nejbližšího města, ve kterém je McDonald, přes hodinu cesty.
@TrenakCZ3 ай бұрын
tak za nás třeba KFC bylo možné jen při školním výletu když nám dali rozchod.. jsme z vesnice, kfc je třeba 30 km daleko a ani jsme to za nás neznali jen třeba 1 spolužák a ten nám to řekl
@ditush3 ай бұрын
Když jsem chodila na ZŠ, tak se na výletě do Prahy taky stavělo v mekáči. Na maloměstě tehdy nebyl.
@Fera-gr5mm3 ай бұрын
První jsem myslel, že chyba byla nevyužití studentské slevy :D
@frantisekvavricek49953 ай бұрын
Tak hlavně pro studenta je důležitá i cena. Za mich středoškolských let 6-7 let zpět, se studentskou slevou, byl u McDonald's 2x cheseburger a kelímek s kolou za 50kč, vse ostatní v Praze začínalo na 200. Jakože když jsem byl jako středoškolák v Praze tak bych nikdy dobrovolně nezvolil nic jiného než fast food. Protože jako klukovi z vesnice se mi ceny v Praze zdáli jako špatný vtip
@pavelblazek13 ай бұрын
@@frantisekvavricek4995 A měli jste na střední i češtinu? 😀
@lunaargentum17433 ай бұрын
0:50 je to přesně opačně Janku :D mapa s měřítkem 1:5000 má větší meřítko jak mapa 1:100000. prostě čím nižší číslo, tím větší zvětšení = větší měřítko (v tomhle jsem při studiu kartografie měla taky zmatek xD)
@honzastepanek40843 ай бұрын
Taky jsem mu to už chtěl napsat 😅. Já si to vždycky pamatuju, že s mapou s větší měřítkem se dozvím vždycky víc.
@josefsezbrisko90643 ай бұрын
Dohadujete se zde o úplném detailu, o úplné zbytečnosti. Ukázka mapy Prahy, jak nám ji ukázal Janek, je doslova ostudou našeho hlavního města. Je to ukázka toho, kam jsme to s informacemi dopracovali. Já bych takovou mapu použil tak maximálně na utření na toaletě. Druhou věcí je čtení z mapy. Pokud je tam uvedeno měřítko, tak si ještě ze základní školy pamatuji (a to už je více než 50 let), že zakrytím posledních 5-ti nul (číslic) se mi ukáže kolik kilometrů ve skutečnosti představuje 1 cm na mapě. Je to prostě pouze o znalosti převodu jednotek. Měřítko 1:M znamená, kolikrát skutečnost zmenšuji. To zmenšení mi dává právě to M. Druhou věcí ovšem je velikost samotné mapy. Z takové mapy, která byla ukázána se toho turisti skutečně moc nedozví.
@f0les3363 ай бұрын
Kde si studovala kartografii?
@TomSilver_423 ай бұрын
@@josefsezbrisko9064 "Já bych takovou mapu použil tak maximálně na utření na toaletě." ROFLOL, ale nepouzil, je na hladkem papire takze jen rozmazes ale neutres .. neni dobra ani na to ho...o 😀
@honzastepanek40843 ай бұрын
@@josefsezbrisko9064 Chill bráško. Jedinej, kdo mně přijde, že se dohaduje jseš ty... Šlo o to, že se sám zasekl, když se nad tím zamyslel a řekl to špatně. Což nikoho nesere, každej udělá chybu, jenom šlo o to, ať se to uvede na pravou míru. Jenom jsme chtěli opravit jeho přeřek, toť vše.
@milosKL3 ай бұрын
Placení kartou je jedna věc, ale nějakou cash se u sebe snažím mít vždy. Aspoň tedy v eurozóně. Ono občas stále někde může překvapit požadavek na "cash only". A to i u nás.
@wiperhk3 ай бұрын
... Hlavně u nás
@MarvinCZ3 ай бұрын
Určitě ne "hlavně u nás". V používání platebních karet jsme skoro na špici. Třeba oproti Německu nebo Rakousku je u nás platba kartou rozšířenější.
@mireksc3 ай бұрын
@@MarvinCZ U nás se dá platit na hodně místech o to je více nepříjemné , kdy narazíte na místo kde to nejde. Byl jsem v kavárně u Bazilika svatého Petra a Pavla a jen hotovost. Asi tam chodí málo lidí, tak se jim to asi nevyplatilo.😅Toalety měli v budově s restaurací, jestli ani tam nešlo platit kartou nevím. Nejbližší bankomat 10 minut pěšky. Já hotovost měl, nezávidím těm kdo by neměli.
@VladimirLukele3 ай бұрын
typicky hodně benzinek na dalnici v Rakousku má záchody za hotovost.
@TomSilver_423 ай бұрын
Jo, par drobnych se hodi. Ted naposled Spanelsko kde jednou slo zaplatit v pohode ale druhy den ten samy kram a meli rozbity terminal takze jen hotovost .. Nebo jako pise @VladimirLukele , drobasky na WC na benzince se taky hodi. Tuhle mam ze severniho Nemecka a v Polsku par let zpet. Nektere proste nemely terminal na kartu.
@JH-md6kp3 ай бұрын
Jako já nevim jak ostatní, ale když se chci podívat kde něco je, tak si otevřu google mapy a podívám se třeba i jak daleko je to pěšky :D a ne, že hned píšu adresu baru nebo náměstí do bolta, aby mě tam odvezl :D
@walkelftexasranger3 ай бұрын
Taky. Ale pokud se potřebuju dostat někde, ale neznám to tam tak si vemu taxík.
@mireksc3 ай бұрын
Když někam jedu, tak si najdu vše co chci vidět a i to jak se tam dostanu, ideálně aby to na sebe nějak navazovalo a dávám přednost chůzi protože si všechno můžu více prohlédnete. Občas hromadnou, ale jak je to autobus tak si pokaždé říkám jestli dojedu kam jsem chtěl. A když je pozdě nebo nejsou spoje tak Bolt / Uber, bohužel na ty taky není pokaždé spoleh. V Řecku v Larnace, poprvé a naposled. Byli jsme mezi letištěm a městem, přihodíte 20e k ceně za odvoz a ty líní parchanti tu jízdu nepřijmou cca 13 rádoby taxikářů. Letiště město, je jediné co ti parchati chtějí jezdit.
@LaggerSVK3 ай бұрын
Su krajiny kde ludia chodzu neberu ako moznost mobility. Napriklad US. Taky dubai tam sa tiez clovek neprejde.
@VaclavSir3 ай бұрын
Ano, protože jste z Evropy. Viz to video od NotJustBikes "why I hate Houston", jak šel pár set metrů z hotelu do obchodu a zpátky si už radši vzal taxík... Kdybyste pocházeli z takového místa a nic moc jiného neznali, tak by vás taky ani nenapadlo, že je možný odněkud někam jít pěšky.
@veronikanavratilova19303 ай бұрын
@@LaggerSVKale tak tam jsou obvykle i mnohem větší vzdálenosti. A ano když jsme šli s bratrem na vlak v US pěšky, tak jsme byli atrakce :D
@IvetaKacetlova3 ай бұрын
Ahoj Janku a Honzíku. Moc Vám chceme poděkovat. Dnes jsme v 9hod.byli na věži Prašné brány, poté v ČNB, pak jsme dostali chuť na rolovanou zmrzlinu v Platýzu a završili to věnečky od pana Janečka, prostě luxusní den a to díky Vám. 😊 Díky kluci !
@ViaVitaeDocument3 ай бұрын
Zrovna čekám na letišti a poletím zpět do Prahy a pustil jsem si Vás na zahnání času hned po tom, že jsem přemýšlel nad tím, že doufám, zda se dá v buse z letiště platit kartou. Ta vaše informovanost je neuvěřitelná. Díky ! Takhle random a pomohlo mi to😀
@insertaverygenericnamehere3 ай бұрын
Při návštěvě Prahy jsem také vybral 200 Kč. Jen proto, abych viděl bankovku. Vše jsem platil kartou. Těch 200 Kc jsem pak dal jednomu bezdomovci. (Pozdravy z Berlína, kde stále potřebujete hodně peněz. Zejména v restauracích a kioscích ("Späti"). Tam se často vyhýbají placení daní.)
@kexcz82763 ай бұрын
Cool! 😃
@josefstraka-bf8ci3 ай бұрын
Thank you for this sharing 🙂When I visitied Germany last time, it was really frustrated to pay only cash almost everywhere 👎. Austria even worse 👎👎.
@SledujCestu3 ай бұрын
Znát rozdíl mezi "díky" a "kvůli", to se jen tak nevidí. Nemáš jen výtečnou angličtinu, ale brilantní češtinu a tohle málokdo ocení. Hrozně dobře se na tato videa kouká. Honzík zase perfektní za kamerou, to je profík na svém místě, práce se střihem neuvěřitelná. Vlastně je vtipné, že nejvíce práce má Honza, i když to vypadá naopak. Jste oba boží a díky za váš čas.
@marketachrastkova76213 ай бұрын
Teď ještě pochopit to, že Čechy nejsou Česká republika. Plete se v každém videu.
@SledujCestu3 ай бұрын
@@marketachrastkova7621 Mluvil jsem o jazyku, nikoli o Asii.
@marketachrastkova76213 ай бұрын
@@SledujCestu O Asii teď píšete pouze vy. Každopádně porozumění významu slov do češtiny patří, tudíž s vámi můžu souhlasit jen částečně. Ale díky za komentář, který neřeší McDonalds nebo placení kartou.
@SledujCestu3 ай бұрын
@@marketachrastkova7621 Nezajímá mě komentář od zapšklého Asiata, kterého jakožto náplavu jsem nucen dennodenně tolerovat na českých, nikoliv moravských silnicích. Ale díky za důkaz, že byste měli mít vlastní stát, nejlépe s 3m vysokým plotem a cedulemi "pozor, opice".
@vojtechjansky54653 ай бұрын
@@SledujCestu Jakožto Moraváka mě toto pobouří a uráží.
@jacefromanotherworld3 ай бұрын
Posledně mě pán v Ostravě zachranil. Jel sem z Colors a zjistil sem, že sem nechal mobil v taxíku, teda myslel sem si to. Tak sem pana poprosil jestli mě prozvoní. Samozřejmě nikde nic nezvonilo. Takže mi pohlídal věci s já běžel za kamoškou která ten tacj objednávala jestli se mu dovola. Naštěstí měl její vlak spoždení a pan řidič ještě nikoho ktomenas nevezl a byl tak hodnej že mi ho na to nádraží dovezl. Takže nebýt ochoty jednoho pána asi bych byl v Ostravě doteď
@martindvorak4153 ай бұрын
4:15 však ti kluci zkouší něco novýho a to je ten fastfood :D moc dobře to znám, taky jsem vyrůstal na maloměstě kde nejbližší celosvětovej fastfood byl hodinu autem a vždycky když se jelo do města tak právě ta změna mohla být fastfood... svíčkovou nebo guláš se 6 si dáš i na vesnici ale big mac ne :D
@giorgiocorleone27473 ай бұрын
No ono to muze byt i trochu jinak. U tenhlech celosvetovych retezcu jdete na jistotu. Kdo uz to jidlo nekolikrat vyzkousel a chutnalo mu, tak vi, ze at prijde do jakekoliv filialky po celem svete, tak dostane temer to same. U neznamych restauraci/bufetu/bister atd. je to vzdy riziko. Mj. jeden z konceptu, teda cast toho konceptu techto retezcu je, ze cily umyslne na mlade lidi, dokonce i deti no a samozrejme hodne postarsin chteji zustat nadale mladi...takze je to cool ;) Znam pani, ktere je necelych 60, ktera kdyz vyrazi s dcerou (30) nekam do ciziny a maji chut na kafe, tak nehledaji ve smartphonu, kde je v te destinaci doporucena kavarna, nybrz jdou cilene do McDo...kdyz tam teda je. Jim oboum nejde ani tak o to byt cool, nybrz jim ta chut/kvalita vyhovuje a vedi do ceho jdou...viz muj prvni odstavec.
@magicokid3 ай бұрын
O víkendu jsem byl na Vltavě. Z Vyššího Brodu až do Zlaté Koruny byl jen jediný stánek, (který se tím i chlubil) kde berou karty. Kemp Branná nebere, kemp u Vikinga nebere, Rožmberk nebere, Zlatá Koruna nebere...a spousta dalších.
@janeqq_26 күн бұрын
Vole, tak na Vltavě. :) To jsi pomalu v pralese, ne v centru města. :D My jezdíme každý rok. Vltava bere určitě, tam býváme pravidelně.
@eliskasebestova71483 ай бұрын
Skvělý video, kluci, díky za něj. Je logické, že žáci a studenti chodí do fast food řetězců, a to nejenom kvůli tomu, že ho doma nemají. Pro ně je zásadní cena a rychlost. Když jim učitelky dají na Václaváku hodinu rozchod, tak nic jiného ani nestihnou v takovém počtu lidí a o ceně za porci ani nemluvím. Osobně dávám placení kartou také přednost, ale i v Liberci často narážím na to, že to nejde. Pak se člověk o to víc bojí v zahraničí, někdy právem, jindy zbytečně.
@DrDaveBlack3 ай бұрын
Teď mě upřímně v Liberci nenapadá místo, kde bych měl s kartou problém??
@eliskasebestova71483 ай бұрын
@@DrDaveBlack např. bar Panda, 21 PKZ, Asia bistro Lotus
@hanselvogis51423 ай бұрын
Teda nevím o tom, že by byl fast food nějak cenově výhodný.
@SandroJeJenJedenCZ3 ай бұрын
4:17 jo to je mi záhada že děti chodí do řetězců, zkus nepřemýšlet jako pražák. Víš on řízek se salátem nebo kafe s dortíkem si dáš dneska v každém zapadákově ale burger z mekáče atd v menších městech nenajdeš.
@pavelgregr35683 ай бұрын
Tak tom to snad ani není, dneska máte mekáč pomalu v každé díře, spíš já když přijedu do Prahy tak mám hlad a nebudu hledat 20 min nějakou restauraci, aby to nebyla past nebo hnus a zároveň nechci platit za jídlo 600. Ale kdybych tam vyjel jako turista tak asi si najdu nějaký lepší podnik.
@martinben23273 ай бұрын
Přesně tak. Třeba z té Světlé n.Sáz. je to do nejbližšího mekáče 27 km a jinak než autem se tam nedostaneš. Tím rozhodně nechci mekáč ani ta děcka obhajovat, ale docela jim rozumím. I když osobně bych šel jinam.
3 ай бұрын
hlavně ty děcka nezajímá, že si můžou zajít na nějaké fancy místo... chtěj se nažrat levně a rychle něčím, co znají a pak si jít po tom, co je reálně zajímá
@SandroJeJenJedenCZ3 ай бұрын
@@pavelgregr3568 Jo?! Tady je nejbližší řetězec 45 Km. Lidi z vesnic to maj samozřejmě ještě dál ...
@walkelftexasranger3 ай бұрын
Navíc je to levnější, než řízek za 300kč
@ZasanotherPOSPAKxD3 ай бұрын
Upřímně dneska jsem se na Slovensku vybiral bankomatu eura a nabízelo mě to konverzi… tak jsem si vzpomněl na vás😆 díky moc, hlavně pokračujte s těmahle videama, sto pro nejsem jedinej komu kdy pomohly ať už v Praze s hledáním nejakejch hezkejch placů který moc lidi nezná nebo obecně při cestování s radama jak se nenechat odrbat o prachy…
@KláraPivoňková-w1b3 ай бұрын
My jsme také jezdili jen s kartou. Pak jsme uvízli na parkovišti v Bavorsku, kde se parkovné nedalo platit kartou a široko daleko nebylo nic než les :) od té doby máme vždy alespoň 10 euro v kapse :)
@Viliam1974sol3 ай бұрын
Je treba mať aj hotovosť. Ja osobne chodím najviac do ČR a Maďarska tak mám "českú" a maďarskú peňaženku a v nej keš
@giorgiocorleone27473 ай бұрын
@@Viliam1974sol Ano, hotovost je hotovost! Jeste se budou...az se zrusi...lidi divit. Ziji v zemi (DK), kde se da temer vsechno a vsude zaplatit kartou a uz i mobilnimi aplikacemi. Ale...ALE...ta karta me mesicne/rocne neco stoji. Me osobne 295 DKK/rok. Hotovost je...zatim...bez poplatku!
@tomv33614 күн бұрын
Uvízli? A jak jste to potom vyřešili?
@KláraPivoňková-w1b4 күн бұрын
@@tomv3361 bylo to parkoviště u národního parku, čekali jsme až se objeví další živá duše a poprosili jsme je o peníze 😊 chtěli jsme je pánovi poslat obratem na účet, ale v tom lese nefungoval internet. Pan nám peníze nechal se slovy, že se mu to jednou vrátí.
@kingbacker3 ай бұрын
Ja tedy mám rád hotovost. Tu jednak berou všude (pokud vynecháme festivaly atp.), a nikdy se nerozbije. A současně nemusi pak kazdy vědět, za co člověk utrácí, když by na to přišlo. Ne že by člověk nezanechal digitální stopu, ale mít prachy v ruce je pořád příjemný pocit 😅
@karelhoger36442 ай бұрын
Taky to nechapu, stejně nosim x dalsich veci, klice, doklady, bouchacku... Ta penezenka mi jeste kapsu neutrhla, minimalne bych kazdymu doporucil strcit si petistovku do obalu telefonu, urcite nikoho nezabije, ze se jim tam nebude úročit....
@vivyvu79173 ай бұрын
Např. u nás slavnostně namontovali asi 3 automaty s možností platby kartou, ale většinou, když je potřebuju, tak nefungují. Navíc jsou všechny na jednom místě, takže kdekoliv jinde ve městě mám smůlu. A přímo v dopravních prostředcích máme jen strojky na cvaknutí 😅 O meziměstských busech ani nemluvím. Je to vždy loterie, jestli bude platba kartou fungovat. Taky se mi občas stane, že se někde dá platit kartou jen od konkrétní částky.
@michaelkrivanek44083 ай бұрын
Ty fastfoody jako kluk, co vyrůstal na severu Čech, kde to nebylo, chápu. Kavárnu, restauraci, nebo jiný "neznačkový" podnik najde člověk všude, ale McDonalds, KFC, Starbucks, či jiné značky, tak tam je zážitek, jít na tu značku. Sám jsem teď v Praze už celkem často, takže tyto podniky tolik nenavštěvuji a radši zajdu do něčeho méně známého, ale chápu, že pokud nemá člověk možnost si do těchto podniků zajít, tak tam chce.
@strainercz3 ай бұрын
Minulý rok jsme byli na dovolené v Budapešti. Před cestou jsme přemýšleli, jestli si máme dopředu vyměnit peníze a kolik. Rozhodli jsme se vyrazit na cestu bez jediného forintu jen s kartou s tím, že pokud bude potřeba, vybereme z bankomatu. Nakonec jsme všude platili kartou a celý náš pobyt jsme zvládli bez jediného forintu v hotovosti. Domů jsme si přivezli na památku jen 500 forintů, které nám v hotovosti vrátili ze zálohy za plastový kelímek.
@frantisekjaros41893 ай бұрын
Předminulý týden jsem byl u Balatonu. Ubytování rezervováno přes Booking, platba na místě. Domácí chtěla pouze forinty. Musel jsem do směnárny a vyměnit eura za forinty. Ve Švícarsku se v mnoha restauracích s kartou také nechytneme. Mají nějakou svojí aplikaci na bezkontaktní platby a karty neberou. Pouze na karty se spolehnout nedá a to mne osobně dost mrzí. Stejně nás ale při platbě kartou natáhne naše banka. Například Moneta mi aktuálně při platbě kartou účtuje 26,27Kč za 1euro.
@strainercz3 ай бұрын
@@frantisekjaros4189 Samozřejmě jak kde. V Budapešti s tím nebyl problém.
@josefsezbrisko90643 ай бұрын
@@frantisekjaros4189 No to Vás tedy "natáhli". V ČSOB mají kurz 25,994 - při prodeji. Tzn. že na Vás Moneta na každém Euru vydělala 0,276 Eura. To je "fakt strašný". Změňte banku nebo si prostě peníze vyměňte. Já tedy nemám zkušenosti s platbou kartou v cizině. Za to v ČR platím zásadně všechno kartou. Je to mnohem rychlejší a zároveň nesrovnatelně hygieničtější.
@curanki88683 ай бұрын
@@frantisekjaros4189vzdycky si nejdriv musis vyhledat jak to v tom miste je... ted jsem byl na dva tydny v londyne a za celou tu dobu jsem v ruce nedrzel ani jednu libru:) kolikrat jsem byl i v podniku/miste kde hotovost ani nechteli videt, pouze karty!:))
@CaptainGarisen-bl3vp3 ай бұрын
@@frantisekjaros4189 Záleží jak kde. U nás ve městech je minimum podniků, co neberou karty. Naproti tomu v Německu je to prý už horší. Je pravda, že Česko je nad průměrem EU v platbách kartou. Jinak taky jsem byl v Budapešti a směnárnu jsem vůbec neřešil. Řekl jsem si že kdyby bylo náhodou potřeba, tak si něco málo vyberu z bankomatu. A vlastně jsem ani nepotřeboval. Všude jsem platil kartou a naprostá pohoda. I když mi teda konkrétně s těma Forintama dělalo problém si zvyknout na takové cifry. Na první pohled to vždycky vypadá jako pálka, pak vidím v mobilu upozornění od banky, že jsem za čerstvej muffin a kolu zaplatil 51 Kč. :D
3 ай бұрын
Janku, "cash is king"... je fajn mít jak kartu, tak nějakou základní hotovost na nejnutnější útraty a průsery. A to bych doporučil i turistům přijíždějícím do ČR.
@CZProtton3 ай бұрын
Jankovo "vždycky kartou" fakt nechápu. To nikdy necestoval jako normální člověk? Skoro na každé cestě po ČR i do zahraničí se mi alespoň trochu hotovosti hodí. Ne hromady, ale rozhodně nějaký.
@pavelwronka48273 ай бұрын
Taky si myslím. Nejsem paranoidní ve smyslu "velkého bratra", ale čím míň má o nás systém informací, tím lépe pro nás. Takže něco kartou, něco hotově. Další výhodou je v podstatě "minimalizace nákladů". Na euro nebo polské zloté jsem zvyklý už celkem podvědomě, ale občas používám systém "mám tolik a tolik, a pokud mi do toho něco nevleze, mám to na den". S kartou člověk tolik nepřemýšlí, pak se kolikrát nestačí divit, kolik utratil 😂 Takže jsem zvyklý jet právě tu hotovost a kartu mít na ty "případy" (takové to "sice jsem to neplánoval, ale tenhle zážitek mi fakt stojí za to").
@MarvinCZ3 ай бұрын
Cestuju jako normální člověk, a v Evropě skoro nikdy hotovost nepotřebuju. Například naposledy v Londýně. Souhlasím, že zrovna hotovosti při krizové situace má smysl, ale na běžné nákupy většinou ne. Samozřejmě musíte podle své destinace, pokud jste vyloženě na vesnici, nebo v zemi, kde karty moc nepoužívají. Svého času byl problém v Nizozemsku, protože většina míst nebrala zahraniční karty, ale i to už by snad mělo být srovnané.
@CZProtton3 ай бұрын
@@MarvinCZ Tak zrovna v Londýně jsem tu hotovost potřeboval několikrát. Např. pro úschovnu zavazadel u Kings Cross.
@MarvinCZ3 ай бұрын
@@CZProtton Úschovnu jsem nepotřeboval. Jediné, na co kamarádi potřebovali mince (kromě "točičů"), a zrovna na Kings Cross, bylo půjčení vozíku na kufry, když oficiální Harry Potter vozík už večer skončil :)
@PajaPavel333 ай бұрын
Skvěle video pro turisty ideální pokračujte ❤
@ladajana3 ай бұрын
Tak s kartou bych si dovolila polemizovat, protože jenom za poslední 2 týdny - v hotelu v Maďarsku mi odmítli kartu na zaplacení daní, prý jenom hotovost, hotel jsem už zaplatila předtím, v Rakousku na několika místech (většinou někde na kopci kde není jiná možnost) je cedule Cash only, Plitvické jezera - pronájem lodičky cash only, v Bašce jsem našla jenom jedno pakroviště kde se dalo platit kartou jinak všude cash only. A co se týče Prahy, trhy, některé hospůdky, různé vstupné na akce pro děti atd, znova čistě jenom hotovost. Ano, jsem z těch kteří používají čistě a jenom kartu, ale úplně bez hotovosti bych nejela a to si vždy beru více bankovek v malých částkách. Co třeba záchod? Ano, některé ve vyloženě provařených místech mají čtečku, ale většina ostatních má papírovou ceduli a nebo automat na mince. Zkuste tu paní na záchodcích na Vyšehradě, neměla jsem u sebe žádnou hotovost a malá dcera potřebovala, nepustila a nepustila. Naštěstí se jedna paní ustrnula a zaplatila to za nás. To zase paní měla problém, že chci jít na její vypulírovaný záchod s 3 letým dítětem a nechci jí tam nechat jít samotnou.
@marekzsc3 ай бұрын
8:02 Tramvaj nemá vždycky přednost. Když jede z vedlejší, přednost nemá. Když teprvé vjíždí do křižovatky z tratě (mimo silnice), jede až poslední. I přednost zprava na ní platí. Má další přednost oproti autům jen na přechodu a v určitém typu křížení.
@zbynekdolejsek89303 ай бұрын
Sice nemá přednost vždy, ale nebudu zkoušet přetalčovanou s rozjetou tramvají.
@marekzsc3 ай бұрын
@@zbynekdolejsek8930 K tomu nenabádám. Jen opravuju mýlku, že tramvaj má vždycky přednost.
@the_bystander3 ай бұрын
Mluvil o přechodu pro chodce, spousta lidí skáče v Praze pod tramvaje, protože si myslí, že když jsou na přechodu, tak všechno co se blíží zastaví - tramvaj ne ..
@vojtav.4203 ай бұрын
Díky za trik se zvolením "Other" místo "Balance and withdraw"👍👍👍 Použil jsem ho již v několika sousedních zemích.
@JindrichSpivak-sz6ei3 ай бұрын
S tím MHD máte pravdu, jsem řidič autobusu v Cardiffu kde pracuji skoro 2 měsíce, a nechápu ten jejich systém, vůbec nedává smysl.. jedna zastávka, lide zazvoní (stop) zastavím vystoupí, hned za rohem opravdu za rohem další zastávka, a další lidé vystoupí !! Říkám si vždyť jste mohli vystoupit už tam a dojít těch deset metrů... ! Dělám trasu kde autem se s bodu A do bodu B normálně dostane za 15 minut.. ale autobusem jedete hodinu a půl... ! Vůbec to tu nedává smysl.. celá Velká Británie nedává smysl... oni jsou tu 100 let za opicema !
@patrikmeri3 ай бұрын
Časté zastávky zabezpečujú, že autobusová služba je prístupná pre viac ľudí, najmä pre tých s obmedzenou pohyblivosťou alebo starších ľudí. Ale 🤫, hovor aj naďalej, že autobusový systém v Anglicku je katastrofálny a sú za opicami, všetkým svojim kamarátom.
@JindrichSpivak-sz6ei3 ай бұрын
@@patrikmeri já jím to říkám na rovinu, že u nás v Praze to máme vymakaný, že mi jejich system nedává smysl.. tady když chcete někam ject tak musíte prostě přestoupit v Centru a ject dál, například v Praze s jednoho konce na druhý konec tak prostě jedete jednou linkou tu prostě musíte přestoupit na druhý autobus... 🫤
@TomasGraf-rr6co3 ай бұрын
I v kanadských městech jsou zastávky od sebe vzdáleny doslova 50 metrů. Není divu, že cesta někam trvá tři hodiny
@TomasGraf-rr6co3 ай бұрын
@@patrikmeri Problém je však v tom, že když autobus zastavuje každých pár metrů, aby nechal jednoho člověka nastoupit nebo vystoupit, trvá velmi dlouho, než se někam dostane, takže lidé raději jezdí autem.
@Fera-gr5mm3 ай бұрын
@@JindrichSpivak-sz6ei Jako někdy k tomu může dojít, když jsou zastávky udělané na křižovatce a najde se linka, co jezdí přes obě. Pak by bylo nesystémové nějakou zastávku vynechávat kvuli matení cestujících. Co tak spatřuji, tak časté zastávky se dělají právě na málo využívaných trasách, třeba autobus 203, který opravdu slouží jako "babosed", na páteřních trasách jsou méně časté.
@janvalecek89473 ай бұрын
Hotovost v zahraničí je nezbytností, spousta zemí karty vůbec neberou. Například ve velkých městech Brusel, Bělehrad, Tirana, Lion, Madrid, Sarajevo, Londýn. Už vůbec nemluvím o tom když se člověk podívá mimo velká města. Rozhodně super video, díky 😊
@tomspike48cz253 ай бұрын
Podle mě je největší chyba, co lidi dělají je to, že po Praze jezdí autem. Jezděte MHD. V mnoha případě je to levnější, rychlejší, a spolehlivější. 😊
@Steven00Steven3 ай бұрын
Byl jsem v Praze párkrát, ale vždycky jsem nechal auto na nějakém okrajovém parkovišti a jeli jsme MHDéčkem. Nejlepší věc. Naposledy jsem by za Covidu a to byla Praha fakt krásná. Minimum turistů, podvodníci nikde, většina "gift" shopů zavřená. Skvělé
@mattmatt_3 ай бұрын
Vždycky tágem.
@mlmix91713 ай бұрын
to lidem s 90´mentalitou nevysvetlis. protoze vlastnit auto je jejich zivotni uspech. jooo!
@MarwiX_CZ3 ай бұрын
@pan_plesaty
@zbynekvrana263 ай бұрын
A ještě si můžu koupit jízdenku na 24 hodin a pak si skákat mezi autobusy, tramvajemi a metrem jak chci. Takhle jsem si navštívil polovinu všech zajímavých míst v Praze minulý měsíc a celá doprava mě vyšla na stovku a něco ...
@lietavecvladimir77553 ай бұрын
Super videa od vás, rád vás sleduji, děkuji za vaši práci.
@Londoner373 ай бұрын
Cash treba vzdy, aspon nejaky..v plno krajinách mimo hlavných miest su male restiky, bufety, záchody atd kde neberú karty.
@vonvildenschwert30453 ай бұрын
Také vždy beru kamkoliv aspoň část hotovosti. Dokonce i třeba do zemí jako je Velká Británie. Kromě jiného i třeba kvůli bleším trhům se starožitnostmi, kde ty platby kartou vážně neberou a asi se jim to příliš nevyplatí. Upřímně si myslím, že takto ve videu částečně mluví i kvůli sponzorovi. Ale nic nevyčítám.
@curanki88683 ай бұрын
@@vonvildenschwert3045v UK se mi jeste fakt nestalo ze by nekde bylo cash only, spis naopak, vetsinou je to card only, to plati i pro vsechny trhy co jsem tam kdy videl...
@strcilin3 ай бұрын
Do Městské knihovny chodím dvacet let, takže se bavím tím, jak tento artefakt (jistě kvalitní) ve foyeru každý vždycky míjel s letmou myšlenkou "hm, zajímavé" - načež v kterýsi den D spustilo davové šílenství, budova začala být davově obléhána a lepší je dnes chodit postranním vchodem z ul. Valentinské. - Mch, onehdy - za krutého vedra - sahala fronta AŽ k tomuto bočnímu vchodu, tj. 2x zahnutá do pravého úhlu hluboko za roh budovy. :-)
@peacefulmansk11963 ай бұрын
K tomu plateniu kartou ... Mám mladých kolegov a tí tiež žiadna hotovosdť , platia výlučne kartou , mobilom, hodinkami.... Boli sme pracovne v jedej zapadnutej dedinke a na obed sme museli autom do ďalšej vzdialenej dediny kde mali reštauráciu (hospodu) a keď sme tam prišli tak pani zahlásila ,že jej nejde od rána Internet a teda ani terminál na platbu , že berie iba hotovosť. Do najbližšieho mesta bolo ešte kopu km a obed by sme preflákli. Ešte že som stará škola a nejaký keš mám vždy so sebou. Inak by boli všetci hladní.Jako chápem v Prahe to asi riešiť netreba , ale náhody sa dejú... 😉
@LaggerSVK3 ай бұрын
99% casu platim kartou a realne sa mi nieco taketo stalo iba 1-2x za par rokov. Ziadna tragedia, stoji mi to zato pohodlie a pocit bezpecia. Nosim pri sebe nutne minimum a ak idem niekam do vesnic tak si toho zoberem viac. BTW: Dnes sa da uz dohodnut aj na platbe QRkom. Tento rok som to uz 2xkrat vyuzil. Nieje to sice tak pohodlne ale ucel to splni.
@FN-rl2ku3 ай бұрын
Tohle se děje i v Praze, ty terminály prostě nejsou příliš spolehlivé. Mimo Prahu je zase velice často problém s internetem a pak tu máme provozovatele, kteří chtějí jen hotovost. Už dlouho jsem k tomu nebyla nucena, ale pro jistotu také hotovost nosím.
@Viliam1974sol3 ай бұрын
@@FN-rl2ku No... tak v hornej-dolnej to chápem, ale napr na Svinove ani v jednej stravovacej prevádzke nebrali kartu (blbe jak cyp). Pritom tam stále sú ľudia, nech mi nehovoria, že by sa terminál nezaplatil... Na stanici ale našťastie sú bankomaty, takže problém som vyriešil (ale pri vžbere ma banka "ošklbala" o poplatok"
@qwdism3 ай бұрын
5:58 V tomto je naprosto nepochopitelný Dublin. Všude se tam dalo platit kartou, ale jen MHD se dala platit hotovostí. To ještě s tím, že člověk musí naházet přesnou částku v mincích do automatu u řidiče a není kde rozměnit. Když člověk hodil více peněz, protože neměl menší mince, tak mu automat zpátky ani nevrátil. Bylo naprosto skvělý, když jsem přiletěl do Dublinu a pro jistotu jsem si vybral eura na letišti z bankomatu, načež jsem šel do autobusu (protože jiná MHD tam z letiště nejezdí) a neměl jsem jak zaplatit, protože jsem měl jen bankovky.
@RadexONFunGaming13 ай бұрын
"Všude jde platit kartou". Hlavně že i v turistickým městech ČR - i třeba v Krumlově a ve Varech na fesťáku jdou opačným směrem a aby ještě víc sedřeli cizince z kůže, tak někteří dají špatný převodní kurz k Euru. Vždycky je dobré mít cash a třeba v takovém Tunisku člověk kromě lepších restaurací, mezinárodních supermarketů a hotelů nejde skoro nic platit kartou.
@tomaskiss5233 ай бұрын
Ale ty nikdy neplat kurzom. Vzdy si davaj zaplatit v lokalnej mene. Kurz ti potom dava banka, nie obchodnik
@petrkr93 ай бұрын
@@tomaskiss523 jenze on se obchodnik kolikrat ani nezepta a rovnou tam zmackne neco... A to uz je pozde, proze pip a pip a nazdar
@ondrejdvorsky39653 ай бұрын
Dobrý den, dodal bych, že platit kartou se skoro vůbec v některých obchodech nedá například v Poděbradech nebo v Luhačovicích. V obchodě vám v těchto městech sice řeknou, že se kartou platit dá, ale že by chtěli raději hotovost. Poznatky z července t.r.
@asfuji11 күн бұрын
Trošku to tu matláš. Všude takhle je horší převodní kurz, protože si tím platí manipulaci. Někdo to musí zvlášť počítat, případně rozměňovat a dát do banky. Proč by dávali kurz, na kterým ve finále prodělaj, pokud peníze do banky odnesou za pár dnů a kurz se změní k horšímu. Klíčem je vzít si hotovost v lokální měně, ať už jsi kdekoliv, protože úplně vždycky budou ty lokální prodejci aspoň trochu napalovat kurz. A Tunisko... Nechápu srovnání, kdo by kdy čekal, že v Africe zaplatíš všude bez hotovosti, ať je to jakákoliv země? 1) ne všude je internet 2) ne všichni chtějí platit až moc vysoký poplatky bance za transakci 3) ne všichni mají rádi behotovostní mindset - třeba v Německu hodně jedou cash, jsou na to hrdý a je vždycky potřeba mít nějaký drobný u sebe. Například v Lipsku na letišti se autobusák smiloval a vzal mě zadarmo, protože nebylo u něj jak koupit bezhotovostně lístek, ani v terminálu nebyla mašina. Zrovna jsem všechen cash utratil a už mi nic nezbylo 😀 4) někde perou prachy, například na jihu Itálie okolo Neapole mi přišlo, že minimálně polovina restaurací a služeb kartu nebrala
@Yuppireal14443 ай бұрын
Janku, miluji tvoji tvorbu, hltám každé video a baví mě tvá persona, (minimálně tady na internetu), chtěl bych navrhnout nápad na video, jelikož k tobě by to sedělo a k tvému kontentu. Myslím tím v čem je Česko lepší než ostatní země, přijde mi totiž že valná většina Čechů nadává na naší zemi, ale neuvědomují si jak se tady máme vlastně dobře, podle mě by to hodně lidem otevřelo oči a jiným by to udělalo radost, protože by si vyzdvihnul do širší veřejnosti jak je naše země skvělá :D (jinak zdravím také ze Světlé nad Sázavou).
@MarwiX_CZ3 ай бұрын
5:56 Regulérně i v ČR, v zaostalejších oblastech se v busech nedá platit kartou, plus v zahraničí je to často standart aj na turistickejch místech, např Hallstattu je v extrémně moc obchodech cedule CASH ONLY. Sorry, ale to, že se dá všude platit kartou fakt není pravda...
@Atarian65023 ай бұрын
Tak kdyz je sponzoruje VISA, tak to prece nejak musej protlacit, ne? :)
@milosKL3 ай бұрын
přesně - a není to poprvé, co se to lidem na popud sponzora snaží namluvit. dost si tou závislostí na sponzorech hrají s důvěryhodností
@vivyvu79173 ай бұрын
Prostě měli spolupráci s Visa, tak to asi tvrdit museli 😂 Taky mě toto tvrzení překvapilo vzhledem k tomu, že celkem často cestují a netrčí jen v Praze... Musí přece vědět, že je to blbost.
@walkelftexasranger3 ай бұрын
U nás ve Valašském Meziříčí jezdíš busem po městě zadarmo. Takže jestli se sem někdy někdo zatoulá tady, tak si chytněte červený autobus s nápisem "Valmez" a můžete jet zadara.
@MarwiX_CZ3 ай бұрын
@@walkelftexasranger Dík za tip.
@DarksRecords3 ай бұрын
Tohle video mě bavilo od první sekundy až po poslední :)
@zdenek693 ай бұрын
Jet bez hotovosti třeba do Německa může být velký problém. Na mnoha místech jim mezinárodní karty nefungují, nebo je vůbec neberou, někde fungují jen na jejich německé karty. Naopak do Skandinávie létáme zásadně úplně bez hotovosti. A u Janka oceňuji prohození slov díky a kvůli.
@romanlelek28083 ай бұрын
V Německu je to ještě v pohodě... Ale třeba v Belgii a Nizozemsku jsou místa, kde nefunguje Mastercard a někde dokonce ani Visa... pamatuju Albert, kde brali jen Maestro a tuším, že někde jsem viděl, že funguje i American Express, ale Visa/Mastercard ne.
@TomSilver_423 ай бұрын
Ano, na to ze nektere male nemecke kramy berou jen nemecke karty na to sem nekde v 2018 narazil taky. Technicky by to byt problem nemel, ale terminal jine proste odmital.
@jirizagora70133 ай бұрын
Já byl teda v Severní Makedonii a tam je hotovost nutná, nikdy nevíš kdy nebudou brát karty. Občas někde mají vylepený, že berou a stejně terminál nevytáhnou.
@janpelech29853 ай бұрын
Miluji vaše videa hoši ❤❤❤❤🇨🇿🇨🇿🇨🇿🇨🇿🇨🇿
@miloskupka63043 ай бұрын
Poučná
@Evkamat3 ай бұрын
Placení kartou: jakákoliv zapadlejší oblast i běžně navštěvovaných států (z posledního výletu např. Thajsko). V Praze třeba Mrtvá ryba, pokud člověk chce jen jedno pivo. :D
@aralyon3 ай бұрын
Kam jezdíte na dovolené, že nepotřebujete hotovost? Třeba Německo půlka hospod je cash only (nebo berou jen ty jejich lokální karty), teďka jsme byli v Itálii, tam některé věci byly také cash only (třeba vstup do pár zajímavých muzeí ... ;) ). Asie je pak kapitola sama pro sebe, tam jsem skoro kartu ani nevytáhl v některých státech. Přemýšlím, kdy jsem byl někde na dovolené a nepotřeboval jsem hotovost. Ostatně i na výletech po ČR se hodí - vždycky mě rozladí, když jsem někde na túře, tam hezká zapadlá hospůdka, ale já si zapomněl penězenku doma nebo v autě a tak můžu jen smutně koukat a jít dál.
@curanki88683 ай бұрын
ja napriklad zadnou hotovost nepotreboval minimalne na svych trech poslednich vyletech - Pariz, Mallorca a Londyn, vsude berou karty:) i na trzistich, stancich, a tak... spis se casteji setkate s misty kde vam nevezmou hotovost, ale asi zalezi jestli jedete na zapad nebo na vychod:D
@JitkaKaubisch3 ай бұрын
Tak "tupci: peněžní hotovost nepotřebují. Němci vědí, jaké akutní nebezpečí hrozí při masovém používání bezhotovostníchplateb. Němci se hotovosti jen tak lehce nezbaví. Já platím jen v krajní nouzi kartou.
@domina55213 ай бұрын
Švedsko, Norsko, Dánsko..tam naopak téměř hotovost nepřijímají. Švedsko usiluje o zrušení cash úplně...
@ondrejklapa79832 ай бұрын
@@JitkaKaubisch Ne, akorát se vyhýbají placení daní.
@JitkaKaubisch2 ай бұрын
@@ondrejklapa7983 To není můj problém. Miliardy € nechají EU státy zmizet v daňových rájích, např. současný premiér Německa za svou polit. kariéru jako starosta města Hamburg nebo spolkový ministr financí reagoval na upozornění 0,00!!! A dokonce povýšil.
@lamarekxss3 ай бұрын
To placení kartou je taky vtipné. Pamatuji si, jak jsem minulý rok jel poprvé do Švédska, a jak pitomec jsem před cestou hledal, kde bych si mohl vyměnit švédské koruny. Nakonec jsem jich sehnal asi 1020, navíc v poměrně nízkých bankovkách (pár 50SEK bankovek a tak možná polovina celkové hodnoty ve 20SEK a 10SEK bankovkách - takže obrovský pakl skoro bezcenných bankovek). No, nakonec bylo mým největším problémem hledání míst, kde bych mohl švédskou hotovost uplatnit, protože na spoustě míst tam ani není možné platit hotově (na druhou stranu, pokud by jste chtěli jít někam na nákup, tak je fajn mít při sobě pár švédských mincí, aby jste si mohli odemčít nákupní košík - žádnou z českých mincí to neodemčete)... Mimochodem, delší dobu jsem nevyužíval pražskou MHD, vážně se už nechá platit kartou na místě ve všech prostředcích? Umím si to představit třeba v autobusech a tramvajích, ale jde to třeba i v metru?
@Pekanovka3 ай бұрын
Osobně to s tím mekáčem a podobně znám. :D Ale já to beru sportovně, když už jsem v cizině, chci se podívat, jaký rozdíl v mekáči mají :D Třeba mají něco, co u nás ne.. :D Chci se podívat do Japonska.. Samozřejmě, že tam chci navštívit i mekáč a jiné fastfoody kvůli rozdílům. :D
@lukaseder24503 ай бұрын
Ach jo... Záliba a lenost ve srackach 😂
@spike87213 ай бұрын
V JPN mají McShrimps 😂 Na rovinu nestojí to za to, ale na to si musí přijít každý sám 😊
@tomasmicak90413 ай бұрын
Mekáč v Japonsku je fajn protože v nich mají ceny zhruba poloviční jak u nás.
@nellysomniaАй бұрын
v zari jsem byla v Japonsku a jo... do toho Mekace jsem taky byla zvedava 😂 ono predevsim ve vzdalenejsich zemich tam maji vzdycky neco zajimavyho, takze chapu😂 nejlepsi hamburger z mekace jsem mela v Jizni Koreji ✌🏼na to vzpominam
@chudobaphilip3 ай бұрын
To s těmi fotkami je celosvětový trend, kterému se úspěšně vyhýbám. Radši když to jde, vezmu dron a mám úplně jiný pohled na svět než ostatní. A co se mekáče týče... je to fenomén, každý chce ochutnat, co je tady jiného. Já když jsem zahraničí, tak jej nevyhledávám, ale vždy jej jednou chci ochutnat, co tam mají jinak, je to podobné, jak kdyby člověk šel ochutnat, co dělají v místní pekárně jinak. Je to prostě část kultury.
@tomasprochazka61983 ай бұрын
Známá z kutnohorska taky hned jde do McD's, když navštíví Pardubice 😂A pak to ještě studený veze domů manželovi. Asi tu výjimečnost situace jako Pražák nemůžeš chápat :D
@miloskupka63043 ай бұрын
Fuj
@sitrej3 ай бұрын
Znám pár případů, kdy se vyplatilo jet Boltem/Uberem na krátké vzdálenosti. Parkování asi 15-20 minut pěšky od cíle, asi 5 minut MHD. Kufr/kufry. MHD bez lítačky 50 Kč (poplatek za zavazadlo), taxi 30-40 Kč a když jeli třeba ve dvou, tak se vyplatí ještě víc. Jasne pesky je to zadarmo, ale se zavadly je to obcas pomerne nepohldene.
@slavobb3 ай бұрын
Všade sa nedá platiť kartou a je to dobre. Vypadne elektrina a keď nemáš hotovosť tak si nekúpiš ani vodu.
@LaggerSVK3 ай бұрын
za 7 rokov co platim vacsinou kartou sa mi toto este nestalo. Stat sa to moze ale muselo by toho vypadnut viac. V najhorsom sa uz da platit aj QRkom. Ak sa to stane asi ma to neohrozi na zivote ale iba na pohodli a to prezijem.
@jenda11983 ай бұрын
Díky za tu aplikaci Numbeo, zítra vyrážíme do Chorvatska tak určitě využiji na kontrolu cen👍
@hawkins13843 ай бұрын
Byl jsem nedávno v Dánsku a Švédsku, a ani jednou jsem neplatil hotovostí. Paráda.
@giorgiocorleone27473 ай бұрын
Ano, v Dansku je hotovost uz vice mene zalezitosti starsich lidi...ci dokonce jenom duchodcu. Ale jeste se tyto "pokrokove" zeme - jejich obyvatelstvo budou divit.
@LenkaPokorna-fw6kq3 ай бұрын
Právě jsme se vrátili z Dánska, dá se platit jak kartou, tak hotovosti, nikde jsme neměli pocit, že když jsme vytáhli koruny, tak na nás koukali divne. Mám jen dve mista- jedny veřejné záchody, kde to nešlo jinak než hotovostně a na druhou stranu nejvyšší bod Dánska, při vstupu na rozhlednu to nešlo jinak, než zaplatit kartou.
@giorgiocorleone27473 ай бұрын
@@LenkaPokorna-fw6kq Ja bol na te rozhledne asi pred sesti lety a bolo to zadara. Ale ano, mate pravdu, ze placeni hotovosti neni v DK zadny problem. A to i presto, zednes vetsina lidi plati kartou/mobilem. Jeste jsem v zadne samoobsluze nezazil, ze by nemohli vratit zpet. Coz ale souvisi i s tim, ze DK nema moc velke bankovky (nejvyssi je 1.000 korun bankovka, ktera pristi rok uz nebude platit). Jinac, DK ma zakon, ze vsichni co neco nabizeji (sluzby/prodej/atd.) jsou povinni brat hotovost. Vyjimku maji online-shoppy. Uz byly pripady (restaurace), ktere nechteli brat hotovost a dostali pokutu 10.000 DKK.
@tomasnovotny8383 ай бұрын
Ohledně placení kartou, bych pro české turisty cestující do Polska udělal video kolem placení kartou v jejich obchodech. Na každém terminálu je krásná věta jestli chceš platit v českých korunách nebo v jejich měně, kde když se dá v českých korunách tak to počítá dle nějakého kurzu obchodu (nebo bůh ví čeho) a je to dost nevýhodné.
@Atarian65023 ай бұрын
Tak platit kartou se jiste da vsude, pokud cestujete pouze po CR, EU nebo USA. Narazite ale uz kdyz si budete chtit zajit nekam treba ve Svycarsku. O zbytku sveta nemluve. Navic v tehle zemich je vetsinou platba kartou drazsi nez v hotovosti (obchodnik vam nauctuje poplatek, ktery mu uctuji karetni spolecnosti)
@Чех-б2ю3 ай бұрын
Anglické slovíčko na závěr: Cash only - Jděte jinam Cash only - Jděte jinam
@pavelwronka48273 ай бұрын
To s tou přirážkou při placení kartou by mělo být všude. Proč má na bankovní služby doplácet prodejce? Ať si to hezky zaplatí ten, kdo na nich trvá...
@YuriiOrlov3 ай бұрын
Díky za numbeo odkaz moc se hodí při cestování.
@breznik11973 ай бұрын
0:17 "jak se jim jednoduše vyvarovat"? České slovíčko na závěr: vyvarovat se čeho, jen a pouze druhý pád. Pokud máte rádi třetí pád, tak se nevarujte, ale vyhýbejte.
@ivanatumova6403Ай бұрын
❤ Díky! Nemusela jsem to psát já. Slyším to ve videu už poněkolikáté a rve mi to uši. Sorry, Grammar Nazi here...
@diamantovamotycka3 ай бұрын
9:54 Musím nesouhlasit, protože já do Prahy často zavítám a párkrát se mi stalo že jsem potřeboval pomoct, ale místní vždy byly takový že někam spěchají a tak. Čest vyjímkam
@zruda23 ай бұрын
S tím MHD... Už jsem zažil, že jednomu kolegovi z Rumunska karta na platbu v MHD nefungovala. Je to jeden případ z mnoha, ale stát se může :-) Nepřišli jsme na to, proč mu to nefungovalo. Naštěstí jeho kolega si na svou kartu vzal ještě jednu jízdenku navíc pro spolucestujícího.
@TomSilver_423 ай бұрын
Narazil sem na podobnou vec nedavno na benzince v Francii. Eurocard karty to na stojanu (plati se na stojanu pumpy) nebralo, ani kredfitky ani debetni. Ale Visou to slo. Nejpikantnejsi bylo ze tou samou Eurocard sem pak v pohode zaplatil nanuky v krame te same pumpy. Snazil sem se to naznacit obsluze ale moje Francouzstina byla jako jejich Anglictina a tak sme se moc nedomluvili.
@hynekvodicka75373 ай бұрын
S radou, že lze všude při cestování platit kartou nemůžu souhlasit. Nedávno jsem jel na jednodenní výlet do polského Zakopaného, říkal jsem si, že peníze kvůli tomu přece směňovat nebudu, karta bude jistě stačit. No a pak jsem potřeboval zaplatit za parkování, kartou to možné nebylo a jediné bankomaty v okolí byly Euronet... Teď jsem se vrátil z jižní Itálie, spousta menších obchodníků i někteří dopravci MHD tam karty stále neberou. V tomto případě alespoň nebyl problém najít normální bankomat a peníze vybrat.
@kvidoland3 ай бұрын
Dobrý video kluci, v jistých pointech souhlasím, ale jako někdo kdo procestoval 23 zemí světa mám k tomu pár poznámek: 0:28 Používejte Google maps, easy 1:42 Hodněkrát v mnoha zemích jsem byl překvapený, kolik co stojí, ale i tak to byly normální ceny. Třeba v Dánsku bylo vše tak drahé, že mě ten výlet za pouhé 3 dny zbankrotoval (a to jsem spal v hostelu a neutrácel jak syn ropného magnáta) 2:48 Když mám plné kufry a potřebuji třeba dojet na nádraží včas, abych stihl letadlo, tak toho taxíka bych taky použil 3:57 Pro mnohé je to zvyk a jisté bezpečí, že dostanou to, co očekávají. Já taky zajdu do Mekáče, protože mám na něj chuť/to tam znám 5:20 Některé podniky (hlavně ty stánky, co chtěj ošulit stát na daních) nepřijímají karty, takže cash je vždy po ruce dobrá. A co když Vám najednou přestane fungovat mobil/někdo Vám šlohne kreditku? Čím si pak třeba zaplatíte cestu domů...? 6:53 Já třeba používal i MHD na Kypru (která je level hrůza děs) a stále žiju, takže s MHD se dá v poho přežít i v zahraničí 8:27 Ano, ale rozdíl je vidět to na sockách a pak v realitě, a tvoje fotka je prostě tvoje fotka.. 10:05 Chápu, že je to spolupráce, ale už nám nemusíte po 2x rvát tu kartu do krku... člověk pak má na to alergii Tohle je za mě vše, jinak dobré video hoši 👍
@unit3533 ай бұрын
ani Vaše doporučení nejsou použitelné pro všechny. Google maps vyžaduje technickou zdatnost, papírovou mapu včetně doporučení dostanete v Informačních centrech, hotelech atd. K ostatním bodům: vždy existují "edge cases". Doporučení ve videu jsou podle mě platné pro šírší masy.
@milancerny853 ай бұрын
Při cestování, tam kde nemám zázemí ubytování se sociálím zázemím, také dávám přednost jistému řetězci rychlého občerstvení a to z prozaického důvodu. Nebude mi z jidla blbě a vím, jak to má chutnat. Jen jednou se mi stalo, že u nově otevřené provozovny maso mělo jinou chuť a to mi zachránilo ten den cestování. V místě pobytu jím to co domorodci.
@kexcz82763 ай бұрын
11:00 Outsmart nebo outfox! 🦊
@farley3333 ай бұрын
Eeeeyyyy!!! Bo Burnham reference spotted! Velkej respekt! 😁🤙
@HolaHej13 ай бұрын
5:53 Nedávno jsem byl například v Albánii a kartou se dalo platit jen asi v jednom z 10 obchodů. Takže ano, vyjímky existují :D
@josefwander3 ай бұрын
Sice jsem v Albánii nebyl nikde „mimo civilizaci“, ale když jsem se na trhu ve městě trhovce zeptal, jestli můžu platit eury, tak úplně v pohodě. Jejich měnu jsem za celou dobu návštěvy nedržel v ruce. Nicméně vyrazit někam hlouběji, směnil bych, ne že ne.
@peacefulmansk11963 ай бұрын
V Albánsku som bol pred kovidom a nevedel som čo a ako. Tak som našiel bankomat a vybral nejakú čiastku , aby bolo ... Zistil som , že v reštikách sa dá platiť kartou ( takmer všade kde som bol) a malí stánkari a za ubytovanie zobrali v pohode €€€€. Káva napr stála všade (pumpa, reštika , od pána na pláži) všade 1€ . Reč neovládam , ale keď som povedal € tak zobral do ruky kalkulačku, mobil a uklázal čiastku na displej. Vybavené.
@ddvffcescfe23683 ай бұрын
To víš, Janek je vyloženě "kluk z Prahé" a co neviděl v Praze, v Brně nebo v USA pro něj už neexistuje 😀 Ono už je něco na tom, že původně Honest Guide průvodce po Praze teď v každém druhém videu sponzoruje podniky jako Creme de la creme s větrníkem za 150Kč.. Hlavně že se pak rozčilují na Vietnamce s vodou za 100Kč 😅
@daliborcirlic38663 ай бұрын
Když jsme minulej rok platili v Tiraně v trafice pár piv kartou, tak nám tam ten kulišák dal o nulu navíc. Všimli jsme si toho až doma na wifi, protože jsme neměli místní simku s daty. No vydali jsme se tam zpátky a po menší hádce po nás naházel 90% té částky navíc v hotovosti a vyhnal nás pryč :D
@kassenxs3 ай бұрын
cestoval jsem 14 dní po celé Albánii a ve městech se dalo platit kartou snad všude, horší to pak už bylo na vesnicích, kde restaurace vypadaly tak, že se šlo k těm lidem domů :D ale všude brali eura v dobrém kurzu s jejich lokální měnou
@SarkaWeber.3 ай бұрын
Kluci, jste zlatí! Díky za vás!❤❤
3 ай бұрын
S tou radou pro turisty, aby všude platili kartou, se to ne vždycky vyplatí. Některé západoevropské banky totiž účtují absurdní poplatek za každou platbu mimo eurozónu ve výši třeba 15 ct. Pro takového turistu je pak lepší udělat jeden výběr z bankomatu a zbytek platit hotově (a pak řešit, co se zbylou hotovostí).
@vladimirsykora84883 ай бұрын
Preto treba mať Revolut.
@VladimirLukele3 ай бұрын
V Barceloně jsme se mezi hotelem a centrem přesouvali vlakem. Na nádraží bylo, že vlak má odjezd v např 19:10, za méně než minutu, ale bylo 19:50. Vlak se asi ztratil. A to jsme zažili 2x ze 4 pokusů. Takže asi zlaté ČD :D
@siegeengine16703 ай бұрын
Tam jezdí jízdní řády podle vlaků, hodně mexiko, děs
@hanastepanova88743 ай бұрын
Dobré video...jen v jednom s Vámi nedoihlasim. Nikde v cizině neplatim kartou ale pouze hotovostí. Poplatky, které si banky za platby kartou účtují nejsou zrovna malé. Takže vyměním peníze ještě v Praze a vím přesně kolik utratim.
@TomSilver_423 ай бұрын
Mozna zkouknete jine banky a jejich kurzy a jak uctuji karetni transkakce. To obzvlaste. Protoze ta moje mi obrazne receno proda treba eura za placnu 25, vykoupi za 23, ale karetni transakce uctuje stredem .. 24. Takze smena za 25 a placeni hotovosti me v me bance nedava smysl. Ale mozna to mate jinak.
@OrelBeatsАй бұрын
Revolut
@TomSilver_42Ай бұрын
@@OrelBeats Revolut uz taky neni co byval.
@Josephine-Padlock9 күн бұрын
4:30 jako chápu, ale já jako Češka opravdu nemám potřebu objevovat krásy české kuchyně, kterou znám. A právě proto, že jsem z malého města chci ochutnat třeba to popeyes, které u nás prostě není. To je pak pro mě naopak podstatně exotičtější ten fastfood než normální restaurace.
@1234synapse3 ай бұрын
Na dlouhý seznam států, kde to bez hotovosti fakt nepůjde, a který už tady v komentářích vzniká, přidávám Thajsko. I v Bangkoku se dalo zaplatit kartou pouze na letišti nebo v nadnárodních řetězcích (ano, v mekáči, starbucks apod.🤣)
@ddvffcescfe23683 ай бұрын
Přidávám nějakých 70% Rumunska 🥲
@kolomaznik3333 ай бұрын
@@ddvffcescfe2368 Ehm.. Trochu to česky nedává smysl, takže: Varianta 1: Přidávám 70% část Rumunska. Varianta 2: Přidávám nějakých 70 % Rumunska. Vidíte rozdíl?
@petrlastovic91913 ай бұрын
Tak i v česku se bez karty často nenajím. A já se těm hospodám nedivím, ani já bych nechtěl platit ty nesmyslné poplatky mastercardu a vise... Navíc, pokud chtějí, mohou díky mé platbě hotovostí daňově optimalizovat.@@kolomaznik333
@petrjoza14533 ай бұрын
jj, Většinou když někde po Evropě cestuju tak si taky skoro neberu peníze v hotovosti ale v Thajsku to bez hotovosti nešlo
@LaggerSVK3 ай бұрын
nj, v indonezii som platil castejsie kartami ako v Thajsku - docela hanba. To bol jeden z najvacsich nesvarov Thajska. Ist tam na dovolenu na 2 tyzdne a tahat tolko prachov.
@barboramala56703 ай бұрын
Ahoj Janku, tvoje nebo vaše videa jsou super! Akorát nesouhlasím s tou tramvají. Než to koupíš, jsou u tebe revizoři. Zvlášť když kupuješ v tramvaji. Chápu, že se cizinci bojí revizorů, protože to pro ně není dobře vysvětlené, jaký mají mít lístek atd.
@jcmana3 ай бұрын
Super video, jako vždycky, ale u "My když cestujem tak všude platíme kartama" mě hned napadlo "A byli jste hoši nekdy v Rakousku?"
@martinsmolka3 ай бұрын
Já nevím jak oni, ale já o a už v roce 2009 jsem tam vše poplatil kartou 😀
@Smortn3 ай бұрын
Jezdím tam každý rok lyžovat a eura používám max na záchody...
@The602Ewa3 ай бұрын
Já tam tenhle týden jedu 😅 tak co mám teda dělat ? Hotovost jo nebo ne ? :D Díky
@perperella3 ай бұрын
nějaké drobné bohužel je vždycky lepší někde v kapse mít, možná kromě Skandinávie, tam opravdu stačí jenom karty, protože občas na záchodech, malých prodejnách, lokální dopravě berou jenom hotovost
@1honzyk3 ай бұрын
@@The602Ewa Jak kde :-) Ale je pravda že v Rakousku je to s kartou složitější než u nás.
@martinfranc87733 ай бұрын
To měřítko je uváděno naopak 🎉 a ta dynamická směna kurzu je chytak i při platbě kartou na terminálech obchodníka 😮😮😮
@j.p.22493 ай бұрын
Podobné videa by měl mít na webu magistrát. Ikdyz když člověk vidí toho budizknicemu Hřiba, tak se cizinec tohoto nikdy nedočká.
@andreavalentova1003 ай бұрын
Diky! Jsme na jihu Portugalska, v Algarve, maji tu bankomaty Euronetu. Nemela jsem odvahu je zkusit po vasi reportazi. :-) Kdybyste sem meli cestu, muzete porovnat s temi ceskymi. Btw placeni v hotovosti a kartou je tu 50:50.
@rozarkasobotkova77733 ай бұрын
Častokrát když jsem si kupocala zmrzlinu jsem se setkala s tím, že se dá kartou platit až nad 100kč. Proto s sebou vždy nějakou hotovost přecijen mám.
@Gwakari3 ай бұрын
Tak jim příště řekněte že porušují platební podmínky společnosti nebo banky od které mají terminál.
@zuzanagarelova81133 ай бұрын
@@Gwakarineporušuju mena je hotovosť nechcú platiť za neschopnosť ľudí nik nie povinný mat terminál
@mplayer76202 ай бұрын
9:45 Zrovna já tohle čatso využívám. Nejčastěji zajímává místa v zahraničí hledám skrz lokálů 👍
@Idkfromova3 ай бұрын
Kluci a příště do OSTRAVY!!!
@matrioxentriworri45743 ай бұрын
však tu nemáme žádnou turistickou past, jen pána s harmonikou před karolínou, co by tu kluci dělali 😀
@walkelftexasranger3 ай бұрын
@@matrioxentriworri4574 Vítkovice tam stále straší, ne?
@saya-mi3 ай бұрын
@@matrioxentriworri4574 Zjistili, jak vypadá opravdu moderní MHD 😁
@pavelwronka48273 ай бұрын
@@saya-miModerní MHD? To je ironie? Vloni jsem v Ostravě nějaký čas byl, nevím jestli jsem zmlsaný z Brna, ale Ova a vůbec MS ODIS je slušná parodie (pro někoho z vnějšku).
@iksdeeee3 ай бұрын
Když mi přiletěl kámoš z USA poprvé do Prahy, tak chtěl do mekáče a byl strašně překvapený, jak moc velký rozdíl to byl proti Atlantě :D Tam je to fakt nejnižší třída fastfoodů a říkal že i chutově je to tady na úplně jiné úrovni :D Mluví o tom doteď a to jsou už 2 roky :D
@JitkaKaubisch3 ай бұрын
A ta úroveň tady je jaká?
@Trolhammarenn3 ай бұрын
@@JitkaKaubischVysoká. To se ví obecně, že v Evropě jsou mcdonaldy lepší než ve státech
@JitkaKaubisch3 ай бұрын
@@Trolhammarenn Děkuji za info, protože dneska člověk neví.
@MegaHovadak3 ай бұрын
3:50 - 576 tisíc odběratelů na českém youtube kanále v 10,5 milionové zemi a přijde týpek, nechce fotku a řekne ´´já vás znám´´ :D
@milh4us3 ай бұрын
Tak zrovna placení kartou, resp. téměř nemožnost tak platit, máme hned za hranicemi: Německo i Rakousko. V Rakousku trochu lepší, ale v Berlíně ve spoustě barů, restaurací lze platit jen hotově. Ne všude, ale často. Západ Německa (Kolín nad Rýnem) už je na tom lépe, ale často mají podmínku že minimální útrata pro platbu kartou je 10 € (což je v Berlíně většinou taky, jen těch míst kde karty vůbec berou je proti Kolínu desetina). Rakousko, tam jsou jiný štramáci: častý příklad je, že třeba přes den se v restauracích platit kartou dá, ale večer pak ne. Trochu mi to zavání snahou trochu schovat večerní větší tržby... a opět jsem se s tím setkal na více místech ve Vídni, Linzu a Salzburgu, takže nic výjimečného. Ne úplně časté je placení kartou i v Polsku, ve Varšavě je to tak třetina různých barů, restaurací apod., kde bylo možné platit jen hotově. Takže prostě chápu, že neznalí turisté chtějí mít pro jistotu nějakou hotovost v Korunách... A abych to doplnil, druhý extrém bylo Řecko, konkrétně Soluň, kde jsem hotově neutratil fakt snad nic :-) když jsem přišel někam do obchodu a chtěl vodu za 1 € a vytáhl 10 € bankovku, tak se prodávající zeptal zda nemám radši kartu. Podobně třeba ve Španělsku jsem zaplatil kartou všude.
@miloskupka63043 ай бұрын
V Polsku všude kartou
3 ай бұрын
Ahoj. K tématu kupování jízdenek kartou v MHD. Pravidelně se mi stává, že nastoupím, přijdu k automatu, kliknu jízdenku a NFCčko mi to prostě nenačte. Pěkně na prd situace, nastoupit a nemoci si koupit jízdenku kvůli blbýmu automatu :D
@michalstetina4493 күн бұрын
Líná huba, holé neštěstí. Taky se vždycky ptám, když je potřeba. Moje žena dodnes nechápe, jak to dělám, že se kdykoliv a kdekoliv dokážu bavit s úplně cizími lidmi 😀
@monnie69573 ай бұрын
"neznáte mapu, pane" :D
@Adysek9993 ай бұрын
Určitě je to krásný platit kartou, ano ve většině evropy a vyspělých zemích je to možný. Ale pak je tu spousta dalších zemí kde to prostě nejde. Příklady: T-Money card korea metro, street food thajsko a obchody mají limit 200baht, čína neakceptují karty nikde krom velkých nadnárodních řetězců a hotelů, jižní amerika, blízkej východ a nevyspělý země. Takže určitě ne celej svět
@janacz26983 ай бұрын
7:53 tak unas v kolině tak meska doprava je zdarma
@walkelftexasranger3 ай бұрын
U nás ve Valašském Meziříčí taky
@kolomaznik3333 ай бұрын
„Zdarma“
@hanselvogis51423 ай бұрын
@@walkelftexasranger Ve Valašském meziříčí také, ne "taky".
@walkelftexasranger3 ай бұрын
@@hanselvogis5142 Píšu obecnou češtinou, ne moravskou.
@moravectomastramvaj33 ай бұрын
4:45 Tak ta, jsem se odhodlal jít s mamkou a super. :D Doporučuji.
@zaniceny_cimrmanolog3 ай бұрын
5:53 Když si kupuji jízdenku v tramvaji nebo v autobuse a než si ji stihnu koupiti, tak mě chytne revizor a chce abych zaplatil pokutu, je možné se brániti?
@Steven00Steven3 ай бұрын
Ono je to těžko. Pokud revizor už v MHD sedí a uvidí vás nastupovat s tím, že si ji jdete koupit, tak s pokutou nesouhlaste. Pokud s Váma nastupuje, tak se to stihnout dá. Viděl jsem, jak nastoupil páreček, sedli si, udělali 4 zastávky a jak k nim přišel revizor, tak se chtěli bránit tím, že teď nastoupili 😁 Stáli kousek ode mě a tak jsem říkal: Jen jim to napalte, černým pasažérům. Pohled od dvojice byl k nezaplacení 😂
@walkelftexasranger3 ай бұрын
@@Steven00Steven Práskat na lidi, tak to je od tebe hodně hezké....
@Steven00Steven3 ай бұрын
@@walkelftexasranger Já jsem to tam nepopsal přesně. Ten revizor nastupoval na stejné zastávce a pamatuju si to proto, protože to byla první zastávka a trolejbus přijel prázdný. Vlastně jim dal šanci 4 stanice si tu jízdenku koupit. A jak jsem je prosím prásknul? To by mě zajímalo
@tomas33003 ай бұрын
@@Steven00Steven„A tak jsem říkal: Jen jim to napalte, černým pasažérům.” Možná jsme se špatně pochopili, ale tady jste přímo napsal, jak jste je práskl, ne?
@irenabartova45493 ай бұрын
@@tomas3300a ještě se chlubí 😅
@PhotoGraphees3 ай бұрын
Čau Janku doporučuju souvlaki bar do Prahy jezdím málokdy ale vždycky se tam stavím na oběd mají tam super jídlo rozhodně lepší než mcdonald nebo jiný fast food
@TheDinsberg3 ай бұрын
0:48 - Janku, je to obráceně. Pokud se v mapě zobrazuje menší území, zmenší se měřítkové číslo, ale měřítko jako celek se naopak zvětší. Když zmenším zobrazované území na desetinu tak se mi např. měřítko 1:10000 změní na 1:1000. Měřítkové číslo se mi sice zmenšilo z 10000 na 1000, ale měřítko je matematicky zlomek, který si můžu vyjádřit jako desetinné číslo. Tedy: 1/10000=0,0001 zatímco 1/1000=0,001. A tady už je jasné, které měřítko resp. zlomek je větší.
@matejshrubslivka25543 ай бұрын
Nebo jednodušší poučka, větší měřítko = větší detail, menší měřítko = menší detail
@janmisiarz54853 ай бұрын
Ohledně placení kartou. Zrovna včera jsem kupoval dvěma od pohledu dobře situovaným turistkám lístky v tramvaji, protože měly jenom hotovost. Naše terminály často přijímají jen Visu nebo Mastercard a jinde se využívají jiné typy karet (např. Maestro v Nizozemsku, což mě několikrát hezky napálilo). Usuzuji, že výše zmíněné turistky byly z Číny, kde na všechno používají tu svoji "supr" aplikaci, tudíž dámy možná vůbec nedisponují kartou, kterou by se u nás dalo platit.
@Hardmik3 ай бұрын
Po Praze pouze MHD. Autem jsem přijel na P+R Zličín a potom metrem. Celodenní jízdenka 120,-Kč. Super.
@walkelftexasranger3 ай бұрын
Jak nejsi místní, tak MHD neznáš tím pádem jsi odkázaný na hodného Pražáka, nebo taxík.
@breznik11973 ай бұрын
@@walkelftexasranger S normálním vyhledávačem spojení trefí i cvíčená opice.
@walkelftexasranger3 ай бұрын
@@breznik1197 A s jakým? IDOSem? Super, ukáže ti to spojení, ale neukáže ti to zastávku na kterou máš jít.
@breznik11973 ай бұрын
@@walkelftexasranger A zkoušel jste tapnout na tu ikonku mapy, co se objeví nad vyhledaným spojením?
@m.fuhrmannova3073 ай бұрын
V Irsku se dá mhd platit pouze hotově a musíte mít přesnou částku.
@Desperoro3 ай бұрын
Albánie, tam je to s kartou fakt problém, část Německa taky V mnoha zemích dává tramvaj přednost na přechodu jako autobusy Rekl bych, že celý DACH má lepší MHD než Praha ve srovnatelných městech
@Fera-gr5mm3 ай бұрын
Tak ty T3 nejsou kdovíjaká sláva. Pokud bychom ale z tramvají nechali jenom ty nízkopodlažní, pak asi frekvence spojů pořád bude odpovídat docela rozumné MHD (to, že jim někdy ty proklady nevychází, je trochu škoda).
@Janicka19873 ай бұрын
Tento rok jsme byli v Římě. Tamní MHD, hlavně tedy autobusy jsou katastrofa. Autobus, na který jsme čekali měl zpoždění, řekli jsme si, že ještě počkáme a okecávali jsme to takto pořád dokola. Nakonec přijel, po 50 minutách zpoždění. Návštěvou Říma jsme si oba uvědomili, jak je Praha skvělá (a to nemyslím jen MHD) 😄 Měli jsme s sebou i finance v hotovosti, vyměněné dle vaší mapy směnáren, ze kterou dodatečně moc děkuju. I když jsme se malou částku přivezli domů zpět, bylo skoro až utrpení hotovost udat. Nikoliv, že by hotovost nechtěli, ale automaticky jsme všude i mýtné hradili kartou.
@dennydendo3 ай бұрын
Opravil bych té ne všech zemích se Dá platit kartou hlavně balkánský státy kde je problém s kartama
@Steven00Steven3 ай бұрын
Já nevím, zajímalo by mě, jestli v Banátu je taky možnost platit kartou 😁 Nesmíte jezdit do takových zapadákovů 😂
@perperella3 ай бұрын
V Jižní Americe také často neberou karty, nebo berou jenom kreditky a debetní karty z cizích států nechtějí brát nebo účtují k tomu příplatek :D
@dennydendo3 ай бұрын
@@Steven00Steven ne všechno dobrý je platit kartou a druhá věc proč bych banka mnela vědět kde kolík za co sem minul platil a pod nejlepší doba byla vždy jenom bohužel cash a ne karty
@daveovic.b.13003 ай бұрын
@@dennydendoKdyž jsme u balkánu je prdel že vetšinově taky říkaj že v Albanií(pri které se Janek Chlubí že tam často chodí) se s Kartou jde platiť težko, tak by jmne zaujímalo jestli Janek jako spravní Pražacký poktrytec tam chodil jen do Rezortů, nebo jen prošte za ťech pár tisícovek od Visy, "zaponemul" zpoměnout, co už?
@dennydendo3 ай бұрын
@@daveovic.b.1300 ziju v albani 2rok s kartou to je tak ze někde je vezmou někde naopak kde a když jo musí to mít určitý limit napr 10€a více co se tyče směnáren v albani kurzy su jeste na dobrý úrovni jeste sem nepřišlo to česky stesticko vojebat všechny o kurzy.v obchodech se Dá platit eurami i domácí měnou vydají vám 80%domaci měnu Výběr z účtu stojí. 6€ tady Domácí měna 100=1€ pozor ne všude už zjišťuji ze se Dá nstom otočit peníze v supermarketech je 1€=95leku stali skvělý myslím si ze buduci rok to bude horší.A každý Kto říká ze Albánie je nebezpečná nech se přijede kouknout kolik je tsdy Slováků a Čechů spolu myslím si ze buduci rok se z toho stane Chorvatsko
@__dzulliet3 ай бұрын
Tady máme bezkontaktní platby kartou skoro všude, ale třeba v Japonsku jsou minimálně. V obchodech lze často platit fyzickou kartou, ale co se týče MHD, tak tam jen hotovost anebo jejich jízdenková karta. A i dobíjení té jízdenkové karty jde jen hotovostí, pokud ji člověk nemá v mobilní peněžence. Ale zase se dá hotovost vybírat v 7Eleven ATMs, které jsou skoro všude, a je tam "jen" procentuální poplatek za výběr.
@HelenaŘehořová3 ай бұрын
Platím hotovostí,kartu nepotřebuji,lidé se chovají jako stádo ovcí,nechci slevu zadarmo🤣🤣
@electronec012 ай бұрын
Tak já jsem taky hodně cestoval po světě... Zejména Čína a Mexiko. A přiznám se, že když si chceš dát nějakou specialitku na streetfood stánku.. Tak tam seš s kartou devátej. Nosíval jsem vždy u sebe nějakou adekvátní hotovost. Ale kde se dalo, tak jsem zásaadně platil pouze kartou Hotely, Shoping center i cestování v MHD. V Mexiku je taková veselá věc, že bankomat tam do výběru hotovosti zakomponuje - poplatek za výběr, daň státu a% ve finále si slušně řekne o trakzvanou "propidu" a nabídne varianty 5%, 10%, 15%, 20%... Což je forma takového "děkovného poplatku".. Na hotelu je to také a je to prostě spropitné. I když platíte na hotelu za jídlo a pití kartou, tak i na tom jejich platebním terminálu vám odečtou sumu za jídlo a pití, pak vám terminál vrátí a tam můžete zadat také toto spropitné... :D
@philbowl14423 ай бұрын
Takhle jsem jel do Francie, že něco ochutnám... No a většina lidí co jela se mnou nechtěla dát 24€ za oběd tak se šlo do fastfoodu, kde stál malej burger 17€... Holt češi... to nevymyslíš.
@javo22863 ай бұрын
Jo jo a teď tu o karkulce prosím
@philbowl14423 ай бұрын
@@javo2286 ... Asi nechápu ?
@KarTheDeamon3 ай бұрын
pěšky - levnější, rychlejší ale hlavně ZELENĚJŠÍ. ooh buzz words. Jinak já si do pražského mhd radši beru s sebou vodícího králíka. Má devadesát kilo a vrhací nože, (vždy najdu nějaký, stačí ho jen obejmout)