Классное видео, с инфографикой и подробным "разжевыванием" сложной инфы для восприятия, спасибо!
@inteleng98822 жыл бұрын
Дякуємо за підтримку!
@Breath_of_Rain Жыл бұрын
@@inteleng9882 дякую за відповідь мовою на питання язиком! Тепер лайк і підписка!
@oldbrown2 жыл бұрын
Дякую за інформацію. Дуже важливі зміни.
@inteleng98822 жыл бұрын
Так, зміни принципові. Важкі часи потребують правильних рішень.
@Mamkin_Trader2 жыл бұрын
Дякую за корисну інформацію.
@inteleng98822 жыл бұрын
Спасибі за підтримку! Максимальна відмова від викопних видів палива - обов'язкова умова сильної держави. Особливо коли поруч схиблена газова колонка)
@АнатолийБуренок-е9г2 жыл бұрын
@@inteleng9882 Шкода, що Ви не слухали виступи Всеволода Ковальчука, та не знайомі з терміном "зелено - вугільний парадокс"... Але ніколи не пізно надолужити інформаційну прогалину.
@inteleng98822 жыл бұрын
@@АнатолийБуренок-е9г цікаво, з чого ви зробили висновок, що не слухали і не знайомі. Чи може тема відео якось стосується цих питань? Балансування енергосистеми це базова умова, вона має виконуватись завжди. Тільки в нас станом на 2018й, коли пан Всеволод описав цей "парадокс" єдине що було з доступних технологій це дійсно вугільні станції. А от в прогресивному світі для цього впроваджують газопоршневі, що працюють у тому числі і на БІОгазі, розвивають зелений водень, будують розподілені мережі накопичувачів. Зміни, що пропонує законопроект якраз і направлені на ЗДОРОВИЙ розвиток сонячної енергетики, коли сенсу максимально видати в мережу і при цьому мінімально спожити більше не буде.
@alandalis7212 Жыл бұрын
Дякуемо бидлу обравшому довбограя 😊
@dmitrygoyda Жыл бұрын
А за схематозний "зелений тариф" кому дякувати?
@TheTravelExtreme4 ай бұрын
Якій інвертор порадите під нетбілінг на 6 кв для приватного будинку, без під'єднання акумуляторів?
@inteleng98824 ай бұрын
@@TheTravelExtreme для приватного будинку все ж таки раджу гібрид. Можливе приєднання акумулятора згодом, якщо бюджет відразу не дозволяє. А по брендам Sofar, Huawei, Deye
@ігор-ц8ь2 жыл бұрын
здорово нас наїбали з зеленим тарифом!
@mak-star95362 жыл бұрын
Про налог в 19.5% забыли сказать, все считают 5ть 6ть гривен а выходит реально 4гр с копейками
@leonidnikolaevich16852 жыл бұрын
та побарабану, зате ми не будемо платити вам за вашу електрику конячі тарифи.
@mak-star95362 жыл бұрын
@@leonidnikolaevich1685 расскажи это юр лицам где уже по 10 грн за квт
@DiGriz00072 жыл бұрын
@@leonidnikolaevich1685 загугли яка зараз ціна електрики фактична. Офігієш. На кожен кіловат який ти споживаєш - тобі держава дотує 5-6 гривень, а мені платить за кіловат виробленої - 4 грн. То хто кому платить?
@paul_wiggin Жыл бұрын
@@DiGriz0007 та ты шо, это адепты заговора и фанаты всего бесплатного. Они думают что злые олигархи на них наживаются. Не отдают себе отчёт о том сколько все блага реально стоят. Совок - одним словом.
@user-xx9xl3pj3w Жыл бұрын
@@DiGriz0007Они могут нарисовать любые цифры, а по факты у нас несколько АЭС ещё со старого ненавистного союза свой уран и экспорт в Европу которого якобы не было.
@HannaShutiak2 жыл бұрын
В Греції ціна 1кВТ на листопад 2022 15-16грн/кВт до 100. Від 100 до 500кВт-28-32грн. Більше ніж 500кВт -42грн і більше ( в залежності від регіону!) Бензин від 2Євро. Не переживайте _ як не рік, вартість енергоносіїв зростатиме...сонячні і вітрові станції себе окуплять.
@Vasya_V Жыл бұрын
Потому лучше не связываться с государством , а экономить для себя !
@alandalis7212 Жыл бұрын
Греція країна парпзит не рівняйте
@ВолодимирБусел-з3х4 ай бұрын
Що плетеш Греція і Україна це різні країни і умові
@sashamuradian2 жыл бұрын
Можна номер занопроекту? Ссилки неактивні, і в самому законі цих змін немає!
@hellcat75632 жыл бұрын
Чим ця зміна заставить підприємця чи приватну особу будувати СЕС? Хіба тільки як ціна за квт в 5-8грн?
@zapekanka7870 Жыл бұрын
Немає там 5 грн, 19.8% ще податку треба сплатити, 4 грн десь
@Kredo800 Жыл бұрын
Ця зміна дозволить ставити нормальним людям 3-4 панелі і здешевити свій кошторис на енергію та розвантажити мережу. А "схематозники", бо бізнесом це не назвати - у прольоті. Дуже правильна пропонована зміна. Нікому непотрібні гірлянди СЕС у мертвих селах які задирають напругу в трансформаторах до 260В як тільки сонечко вислизне з-під хмаринки. Це потрібно було зробити ще 5 років тому.
@ВладимирТ-ц2г Жыл бұрын
Закон прийнятий?
@inteleng9882 Жыл бұрын
На зараз законопроект 9011-д прийнято в першому читанні. Він суттєво відрізняється, від того, про який йде розповідь в цьому відео. Але, механізм самовиробництва в ньому так само прописаний. Проте зелений тариф він не відміняє. Чекаємо другого читання у ВР.
@ВладимирТ-ц2г Жыл бұрын
@@inteleng9882 так отож бо. Я теж дивився засідання комітету... Ні про який нетбілінг там не йшло
@ОлександрКирнос2 жыл бұрын
Не зрозумів що тут хорошого, що населення тяглося щоб поставити, а надлишок продати по реальній ціні , а поставщик буде купляти по 1.68 а продавати юридичним споживачам по 5-6 грн, лохотрон на вищому уровні. Держава населення ставить на коліна.
@inteleng98822 жыл бұрын
Той, хто тігся і встановив домашню СЕС і оформив зелений тариф, той буде отримувати свої виплати по ЗТ на рівні 5 - 6 грн за кіловат до кінця терміну дії закону - до 31.12.2029 року
@ігор-ц8ь2 жыл бұрын
і коли я відібю вкладені 25 тис дол ?
@IamUkrainian472 жыл бұрын
Той хто ниє по життю, буде нити завжди.
@hellcat75632 жыл бұрын
Яким боком держава ставить населення на коліна? Що в мене рядового гр. Зміниться. Ціна за квт? Як була 1.44-1.68 так і залишилася, що з того?
@HannaShutiak2 жыл бұрын
А антимонопольний комітет чим займається?
@andreyviktorovich3063 Жыл бұрын
Вітаю. Чи можливо підключити ЗТ( не біллінг у майбутньому) маючи інвертор з аліекспрес? Маю на увазі, чи пройде він сертифікацію? Чи є якийсь перелік сертифікованого обладнання ? Дякую
@inteleng9882 Жыл бұрын
Доброго дня. Можливо. Сертифікат на обладнання не критичний документ. Часто його навіть не запитують. Мануала буває досить
@user-Cyklop911 Жыл бұрын
Скажіть будьласка, якщо я побудую СЕС до кінця цього року, я можу отримати зелений тариф, я так зрозумів?
@inteleng9882 Жыл бұрын
Саме так! В цьому році ви отримаєте ЗТ на рівні 6,34 грн./кВт. В наступному (згідно з новим законом) до речі отримаєте також, але на 10% меншу ставку.
@svjatoukraina2 жыл бұрын
Яка вартість проекту на 30 кВт станції і чи можна ще цього року підключити її до зеленого тарифу?
@inteleng98822 жыл бұрын
Вартість наземної сес 30 кВт орієнтовно 20 - 22 тис. $ Якщо вже є підведена потужність до будинку, так, оформити зелений тариф цього року ще можна
@Александр-с8о5з2 жыл бұрын
Є велика імовірність що за пару років ціну для наслення зрівняють з ринковою. От тоді цей NET BILLING буде чи не єдиним способом зекономити. Альтернатива - тільки жорстко економити на зменшенні споживання.
@inteleng98822 жыл бұрын
На нашу думку її треба зрівнювати з ринковою якомога швидше. Бо через супер низьку вартість для населення, підприємства платять значно завищену. А це ж напряму впливає на вартість товарів та послуг для того ж населення. В європі навпаки, драйвери економіки - підприємства мають нижчий тариф, аніж побутові споживачі. І це спонукає людей підвищувати енергоефективність будинків і в принципі заощаджувати енергоносії.
@inteleng98822 жыл бұрын
@@ОлегБурлака-й7м якщо ви не зрозуміли попереднє твердження, повторимо: у більшості європейських країн вартість електроенергії для населення вища, або дорівнює вартості ее для підприємств. В Україні ціна ее для населення в чотири рази нижча, вона є дотаційною
@Людмила-л9и5о2 жыл бұрын
Net billing в Італії,мої знайомі встановили панелі і накопиченою енергією розраховуються взимку. Але не можу зрозуміти у них 4 кіловат і в січні місяці дало енергії як мої 30 квт 🤔.З чим це пов'язано?
@inteleng98822 жыл бұрын
@@Людмила-л9и5о в Україні в середньому 1 кВт сонячних панелей в січні генерує за день 0,3 кВт*год. Сонячні станції потужністю по панелям близько 35 кВт за січень 2022 року виробили 450 - 500 кВт. В Італії сонячна активність значно вища
@zapekanka7870 Жыл бұрын
@@inteleng9882 от тільки пенсія в 3000 грн не дозволяє підіймати електроенергію до ринкової
@АндрійКириченко-ц6й2 жыл бұрын
зараз шукаю літієві акумултори - зима за прогнозами буде непроста. А з сонячними панелями та акумуляторами буде значно веселіше.
@inteleng98822 жыл бұрын
В нас на каналі можете знайти огляд літієвих АКБ для домашніх систем збереження енергії, які ми виготовляємо
@АндрійКириченко-ц6й2 жыл бұрын
@@inteleng9882 дякую, подивлюсь. банки вже їдуть, БМС замовлю пізніше
@antonkostetskiy24832 жыл бұрын
@@АндрійКириченко-ц6й дивіться в сторону lifepo4, альтернативи їм зараз немає, особливо в сес
@НадеждаПетровна-г2ц Жыл бұрын
Я нещодавно поставила СЕС на 6квт чи можу я зараз оформити NET BILLING ?
@inteleng9882 Жыл бұрын
Поки що немає прописаної процедури по нет-білінгу. Радимо оформлювати зелений тариф.
@smfrteks2 жыл бұрын
Як буты з початком року? Тобто накопичені нема, а генерації також нема. Про те за сезон накопичу більше за потрібне до кінця року
@inteleng98822 жыл бұрын
З початком року можна встановити дво- направлений лічильник, встановити СЕС і генерувати надлишки в мережу. Якщо це приватний будинок, то мережа буде вам безкоштовним сховищем. Якщо це підприємство, то продаватимете надлишки по 2 - 3 грн за кВт. Накопичені на рахунку кошти будуть списуватись по мірі перевищення вашого споживання над генерацією у наступні місяці
@НатальяЧерний-щ5в2 жыл бұрын
Дякую, я хочу поставити панелі, хоча би для себе, щоб холодильник і насос працювали коли будуть віялові відключення. Хорошого і після війни чекати не варто. Поки що на 4 кВ поставити, а там по ситуації.
@inteleng98822 жыл бұрын
Ставте гібридний 5 кВт-й інвертор, до нього якийсь об'єм акумуляторів (5 кВт*год. дасть вам резерв на добу) і декілька панелей для початку, якщо обмежений бюджет. Матимете систему на власне споживання + резерв живлення, на випадок зникнення мережі. Згодом додасте і панелі і акб, якщо треба. А щоб надлишки продавати в мережу, треба щоб потужність, підведена до будинку була не нижче потужності інвертора, і замінити лічильник на двонаправлений
@НатальяЧерний-щ5в2 жыл бұрын
@@inteleng9882 Дякую!!!!
@yurijmikhassiak73422 жыл бұрын
Краще зараз генератор докупити до інвертора і батарей, мабуть. Взимку панелей треба буде дуже багато щоб хоч 5 кіловат зібрати. Мінімум на 3000$, мабуть.
@НатальяЧерний-щ5в2 жыл бұрын
@@yurijmikhassiak7342 Так, а фінансів обмаль. Не знаємо як будемо виживати.
@inteleng98822 жыл бұрын
@@yurijmikhassiak7342 по спроможності сонячних панелей в зимовий період. З 1 кВт фотомодулів за середньостатистичний грудневий або січневий день ви отримаєте всього 0,2 - 0,3 кВт*год енергії. Тому, якщо резерв живлення вам потрібен лише в листопаді - січні, то однозначно сонячні панелі вас не спасуть. Тут виключно паливний генератор. Проте, якщо резерв живлення вам потрібен і з лютого по жовтень включно, то сонячні панелі - це рішення! Дякуємо за цікавість до теми)
@АлександрП-ц8д2 жыл бұрын
З тариф накрылся. Но и обстановка сама по себе шаткая с э энергией. Стоит ли себе сделать на частный дом 5-10 Кв ,а излишок брать с сети? Можно так делать?
@inteleng98822 жыл бұрын
Надлишок брати з мережі? Може ви мали на увазі з мережі підтягувати потужність, якої не вистачатиме від Сес? Так вони саме так і працюють
@АлександрП-ц8д2 жыл бұрын
@@inteleng9882 то есть можно 5 кв установить ,а недостачу из общей сети?
@inteleng98822 жыл бұрын
@@АлександрП-ц8д так, більш менш якісні автономні інвертори в системах на власне споживання працюють саме так. При нестачі енергії від сонячних панелей підтягують її з мережі
@ВолодимирГрицишин-р2н2 жыл бұрын
@@inteleng9882
@Vasya_V Жыл бұрын
Покупайте гибридный "комбайн " на 5-10 квт + СП = подмес в сеть + возможность продавать по ЗТ.
@sweetest.potato7 ай бұрын
Зелений тариф - схематоз для "своїх". Його треба скасовувати і переводити все на ринкові основи. Бо так і будемо жити на подачки від чергових популістів.
@DavOlek_ua2 жыл бұрын
як у всьому світі, і це єдиний варіант для довгострокової перспективи. з цим субсидованим схематозом треба було кінчати
@inteleng98822 жыл бұрын
Дякуємо за адекватну оцінку реальності)
@dmitrygoyda Жыл бұрын
Не треба було ці схематози й починати. Пам'ятаю як депутати радісно бігали, потирали ручки, падлюки 😡
@UkrPavlo2 жыл бұрын
Минулий рік думав про встановлення панелей, приглядався до земельної ділянки, але так цього і не зробив, а зараз чомусь думаю, що вже не встигну цього зробити(
@inteleng98822 жыл бұрын
Точно не встигнете, бо на час військового стану обленерго не видають технічні умови на підвищення потужності.
@UkrPavlo2 жыл бұрын
@@inteleng9882 в нас, як не срачка так болячка. Ось не розумію, яке має відношення надання тихнічних умов обленерго до військового стану?)
@inteleng98822 жыл бұрын
@@UkrPavlo поки триває війна обленерго послалося до нкрєкп про черезмірну завантаження ремонтними роботами. Тож нкрєкп видало постанову, якою дозволяє Облам відмовляти на час військового стану у видачі ТУ на підвищення потужності. Це реальність, проти неї не попреш
@Vasya_V Жыл бұрын
ЗТ это все замануха , не нужно оно.
@jugunx79172 жыл бұрын
Ви у відео згадуєте про "надлишок" виробленої електроенергії. А що відбудеться, якщо я спожив з мережі скажімо 100 КВт, а моя сонячна станція за той же період виробила 70 КВт? Чи відбудеться взаємозарахування і я просто оплачу різницю у споживанні?
@inteleng98822 жыл бұрын
Саме так і відбувається. По зеленому тарифу і по схемі нет білінг ви будете оплачувати різницю між вашим споживанням і генерацією за місяць. Точно так само платитимуть вам за різницю, коли генерація перевищить за місяць ваше споживання
@inteleng98822 жыл бұрын
Саме так і відбувається. Розрахунковий період - місяць. Якщо протягом місяця генерація перевищила споживання, вам заплатять за різницю. Якщо ж споживання перевищило генерацію, за різницю заплатите ви.
@МиколаКиричок2 жыл бұрын
Зауважу! По не білінг буде по іншому: вам нарахують кошти і якщо протягом року ви їх не заберете ел.енергією, то вони підуть на користь Ахметову.
@inteleng98822 жыл бұрын
@@МиколаКиричок та дайте вже тому Ахмєтову спокій ))). Ну займається людина бізнесом успішно, це ж добре.
@МиколаКиричок2 жыл бұрын
@@inteleng9882 ну це просто образ такий
@ВиталийСвидеревич2 жыл бұрын
Ви кажете що небуде, але там є можливість виплати з коей. 0,3 це впринципі теж нормально, бо могли взагалі нічого не платити.
@inteleng98822 жыл бұрын
Дякую, якраз це ми там і говоримо, що буде з коефіцієнтом 0.3. Це якраз ціна електроенергії для населення - приблизно 1.5 грн/кВт. Тому сенсу в такому ЗТ немає зовсім. Будувати сонячну станцію як бізнес при цьому стане неможливо.
@Dominator7192 жыл бұрын
Цікаво, розрахунковий рік з 01.01 по 01.01.
@inteleng98822 жыл бұрын
Доброго дня. Не зрозуміли ваше питання)
@ВолодимирБусел-з3х4 ай бұрын
Зелений тариф це олігархична задумка замість того щоб людям фінансувати пільгові умови на закупівлю сонячних вони ввели фінансування олігархату щоб наживатись на людях
@SashaInfo2 жыл бұрын
Даже не знаю радуваться чи плакати.
@inteleng98822 жыл бұрын
Власникам домашніх сонячних станцій, що мають Зелений тариф взагалі немає приводу паритись. Перед тим, хто його вже не отримає вони будуть відчувати своє привілейоване становище :). Для них сонячні електростанції будуть приносити пасивний дохід до кінця 2029 року.
@inteleng98822 жыл бұрын
Власникам будинків, які планували встановити СЕС, але не встигнуть цього зробити - ну що ж... Робіть електроопалення будинку - відмовляйтесь повністю від газу і сонечко забезпечить вам таку можливість зі станцією на 10 - 20 кВт
@inteleng98822 жыл бұрын
Стосовно бізнесу - то тут в однозначному виграші будуть всі, від маленьких магазинчиків, де влітку холодильники споживають купу електроенергії, до потужних фабрик і заводів. Можливість продавати надлишки власної генерації для підприємств суттєво підвищить їх конкурентоздатність.
@АлексУкраин2 жыл бұрын
З новим роком, Ви, INTELENG, точно вже впевнені що таки держава всім дСЕС буде виплачувати по зеленому тарифу до кінця 29-го року, чи можливо якось своє враження змінили з новими постановами НКРЕКП? Дайте обгрунтовану відповідь, дякую!
@Vasya_V Жыл бұрын
ЗТ это замануха для народа , не ведитесь !
@packan19822 жыл бұрын
Окупність установки в 30 квт для будинка з річним споживання в 34 кіловати(електрообігрів, електромобіль,освітлення) складе 25 років!!!!!! це при вартості установки не більше 20 тис.долларів.Сам щойно вирахував,що в мене на рік покупка е/е в 34 т.квт для такого будинку складає 850 $.Така інвестиція м'яко кажучи є не вигідною.Треба спочатку рахувати а потім робити відео і переконуватм людей що це вигідно....
@inteleng98822 жыл бұрын
звісно, поки у вас є змога купувати електроенергію у таких обсягах по 1 грн./кВт*год, то для вас окупність СЕС буде 25 років. Це дійсно так. Ви щасливчик, бо щороку отримуєте пряму дотацію у близько 70 000,00 грн. Як? Дуже просто. Ціна на РДН в середньому 3 грн/кВт*год., а ще плюс передача, плюс розподіл. Саме через таку ціну для населення, підприємства платять по 5 -6 -7 грн за кВт*год. Коли цей перекіс цін вирівняють, ви трошки по іншому поглянете на можливості альтернативних джерел енергії. До речі, нікого ні до чого не агітуємо. Ділимося інформацією, та й тільки)
@QT8petro2 жыл бұрын
@@inteleng9882 ви у ахметова на ставці, чи то підробіток?
@inteleng98822 жыл бұрын
@@QT8petro )))) насмішили норм! Так, переписав на нас 10% свого бізнесу!
@БогданЗагоруйко-ш9х2 жыл бұрын
@@inteleng9882 Через 25 років все міняти потрібно а стосовно вартості то я чув що з АЕС собівартість 50-60 копійок а продають майже по пять гривень а в европу продають за копійки в Молдові наприклад до 7гр\кВт.
@Vasya_V Жыл бұрын
ЗТ не выгоден вообще , только экономия для себя .
@НатальяЧерний-щ5в2 жыл бұрын
І таке питання: Чи можна зараз поставити на 4 кВ, а після війни ще добавити щоб повністю забезпечити себе ел.енергіею?
@inteleng98822 жыл бұрын
Можна. Щоб не платити цілий рік за електроенергію, треба ставити двонаправлений лічильник і генерувати надлишки в мережу. Якщо за рік ви споживаєте 4 - 5 тисяч кіловатгодин, то вам треба станція 5 кВт
@НатальяЧерний-щ5в2 жыл бұрын
@@inteleng9882 Дякую за відповідь, але ми споживаємо надто багато ел.енерг. нам потрібно мінімум 15. Я не можу вкладати такі гроші коли в країні війна.
@romanzhyryk19322 жыл бұрын
@@НатальяЧерний-щ5в старайтесь підкльчити інвертор такий як плануєте мати у майбутньому, тому що потужність сонячної станції документально береться із інвертора, а панелей можна мати тільки декілька штук, а згодом по змозі можна доустановити . Ви як плануєте на 15 кв. систему візьміть інвертор із запасом 17kw , а панелей можна взяти тільки кіловат. Підпишете договір на 17 кв. а панелі можна докласти в любий момент ( через місяць, рік , 5 років ) . Раджу уже зайнятись цим питанням, часу залишилось мало.
@НатальяЧерний-щ5в2 жыл бұрын
@@romanzhyryk1932 Дякую! Дуже цінна порада. Я зараз збираю більше інформації, зараз всі обманюють( м'яко кажучи) щоб заробити.
@kostyak99952 жыл бұрын
@@НатальяЧерний-щ5в Я так і робив. Поставив інвертор на 20кВт, а панелей на 10. В угоді було відповідно до інвертора - 20. Пізніше доставив ще панелей на 10кВт.
@V88-28MK Жыл бұрын
Про який розвиток, малого бізнесу, і в цілому країни може йти мова. Всі закони приймаються тільки на знищення і збідніння народу.
@Kredo800 Жыл бұрын
Нема чим нові СЕС балансувати. Фізику та енергетику вчи. В ряді країн з розвиненим культом СЕС взагалі штрафи за перетоки в мережу більше норми. Нікому твоя сонячна енергія непотрібна опівдні, коли всі на роботі. Може якщо добудують Канівську ГАЕС то повернуться до питання. Порох почав щось робити, але стадо відосиків обдивилось...
@QT8petro2 жыл бұрын
Одним словом я на нічному тарифі матим більше, без вкладень, ніж власники СЕС
@inteleng98822 жыл бұрын
Так, бо держава вам продає електроенергію за збитковим дотаційним тарифом. Як і всім іншим побутовим споживачам
@dieselodesa Жыл бұрын
Я не проти, але оформити буде складно. Плюс кожен місяць хвора голова з біганиною буде, оскількт облік буде вестись впаперовій формі. Все зроблено щоб це стало не цікаво, воно типу є, для відмазки, але сенсу нема цим займатись.
@semenov-Vova2 жыл бұрын
Я ще оплатив рахунок на підвищення потужності в 17 січня і по сьогоднішній день не хто не дає повну відповідь Що ви скажите ? Зможете чимось допомогти ?
@inteleng98822 жыл бұрын
Якщо ви оплатили послуги вони мають бути надані у визначений термін. Строк виконання стандартного приєднання - 60 кд. Вимагайте виконання своїх зобов'язань вашим Облом, залучайте енергонагляд і нкрєкп. Нажаль без активних вимог з вашого боку навряд щось зрушить з місця. Ми не займаємося вирішенням питань по обленерго. Це роблять енергоконсалтингові компанії
@МиколаКиричок2 жыл бұрын
Це все на користь Ахметова.....чому населення не може генерувати і отримувати за це реальні кошти? Та платити податки.
@inteleng98822 жыл бұрын
Може. Воно саме так і робить. Ті, в кого є договір на зелений тариф. Ви також маєте можливість його оформити до кінця цього року. Далі - ні
@МиколаКиричок2 жыл бұрын
@@inteleng9882 я знаю мінімум 5 людей, що не можуть ввести в експлуатацію, бо військовий стан.
@nataliyazarva93052 жыл бұрын
Ви розумієте що таке "законопроект"?? Законопроект -це не закон. Законопроект може внести будь-яка "погана" людина з верхівки, але це зовсім не значить що цей проект приймуть або що взагалі цей проект піде в роботу! Тому не потрібно панікувати, давайте згадаємо 2019 рік, коли також був законопроект який казав що в домогосподарстві не можна ставити сонячні електромережі на землю, а тільки на дах. Цей законопроект завернули, не пустили в роботу. Казати впевнено що буде, наразі неправильно, абсолютно неправильно....
@inteleng98822 жыл бұрын
Щиро дякуємо за увагу. Жодної паніки ). Насправді анонсовані законопроектом зміни давно обговорювалися. Ще до великої війни. В профільному середовищі вже було розуміння, що існуючий на даний момент "зелений" тариф для нових бажаючих замінять на Net metering або Net billing у 2023 або 2024 році. Війна все прискорила. Експертне середовище (дозвольте використати такий термін) все ж таки вважає, що законопроект буде прийнято без принципових змін концепції. А це саме Net billing замість Зеленого тарифу. Плюс хороша можливість для підприємств надлишки генерації обернути на реальні кошти. Стосовно заборони у 2019 році будувати наземні СЕС приватних домогосподарств - вона таки була прийнята на рівні закону і тривала майже півроку. Потім її так само відмінили.
@karl31322 жыл бұрын
В мене знайомий говорить що ще не отримував грощі від держави хоча вже 2 роки стоять панели
@inteleng98822 жыл бұрын
Якщо в нього два роки, як оформлено договір на зелений тариф, то це неправда. Такого немає по Україні. Навіть зараз у війну виплачують по 25 - 50% місячного заробітку. Якщо ж він встановив для власного споживання і не оформив зелений тариф, то так. Він і не дочекається.
@petrovich51882 жыл бұрын
Зелений тариф робили під олігарха, це корупція державного масштабу, СЕС без накопичувачів шкодить єлектромережі, і звищую балансувальну генерацію на ТЄЦ, про яку зеленість тоді мова?
@QT8petro2 жыл бұрын
Незовсім так, хоча 75% ви праві. Бо все так тільки поки не задумуватись про існування нічого тарифу та причин такого явища. А так як СЕС генерує енергію якраз в світлу пору доби а не вночі, то таким чином частково теж знижує розбалансування. Проблема лиш в некерованості та неможливісті прогнозування такої генерації, та ТЕЦ оператор керує потужністю генерації відносно потреб, а тут природа і купа мілких власників СЕС, але всеодно все не так однозначно як Ви написали
@Advokat7V2 жыл бұрын
головне шоб ахметку не образити
@alandalis7212 Жыл бұрын
Чекаємо обвал цін на сонячні батареї!!!
@informalap2 жыл бұрын
Зараз усім платять за зеленим тарифом, лише десь відсотків 25%?
@inteleng98822 жыл бұрын
Так, нажаль виплати обмежені на час військового стану. Підтримуємо наше військо, вони прискорюють настання виплат у повному об'ємі
@tetianagreat95992 жыл бұрын
Роботи нема, за кордон не випускають. Була єдина надія на панелі і то гроші забрали. Ніколи не звязуйтесь з державою
@inteleng98822 жыл бұрын
@@tetianagreat9599 так, час не легкий, але ж шановна, на наше покоління випала війна за виживання зі споконвічним ворогом. Погодьтесь, таке буває не кожен рік. Пригальмовані виплати по зеленому тарифу, це тимчасові складнощі. Ми обов'язково переможемо і все буде як раніше. А уявіть лишень скільки бабла буде наступного літа у тих, хто чекав виплат ))
@tetianagreat95992 жыл бұрын
@@inteleng9882 ой, не смішіть. Скільки бабла... На наступний рік, або після перемоги будемо відбудовувати все і так до самої пенсії якої теж не буде. І до речі не випускати громадян за кордон це порушення основного закону держави
@ВолодимирАндрияшевський2 жыл бұрын
Намастэ Україно. Щось ви дядя не туди гнете ,розвиток це коли є стимул і люди , зважаючи на нього ровиваються , зараз забрали все . Ясна річ , будуть інтузиасти , але цього замало для сучасного прискорення , та й клялися до 30 року не міняти нічого ,як завжди розвели ? . ну ну
@inteleng98822 жыл бұрын
Добривечір! Щось ви дядя або не зрозуміли про що мова, або умисно зрадоньку і вепропало розганяєте. Що саме "зараз забрали все" ? Ви про виплати по зеленому тарифу, які тимчасово не виплачуються в повному обсязі, але нараховуються і будуть виплачені через два місяці після перемоги? Почекаємо - війна на дворі взагалі-то. Далі: всі, хто мають зелений тариф на зараз - всі його будуть отримувати до 2030го. На рахунок ентузіазму ))) - для подальшого розвитку сонячної енергетики в Україні, та й у світі він непотрібний. Встановити вдома СЕС і відмовитися від газу (ще на етапі планування будинку) банально вигідніше економічно. Для підприємств - це прекрасна можливість реально економити на електроенергії, яка для них дорожча аніж для населення в 4 рази. Подумайте будь ласка над цим. Дякуємо!
@ВолодимирАндрияшевський2 жыл бұрын
@@inteleng9882 дякую зс увагу ,мова не про війну і хапуг у лиху годину , а про пропринцип , було казано - ставте СЕС ,а зелений тариф до 30 го ооку буде допомагати відшкодувати вартість , держава гарантує. Мова не йде про виплати під час війни , а про вартість державного слова. Ще раз дякую за увагу. ( прихильник альтернативних джерел.)
@inteleng98822 жыл бұрын
@@ВолодимирАндрияшевський ну тут якраз принцип незворотності дії закону не порушено. Для всіх хто встиг, або ще за три місяці встигне оформити ЗТ - будь ласка, буде для них ЗТ до тридцятого. А от всім новобажаючим - вибачте. Складні (реально складні) часи вимагають правильних, хоч і не популярних рішень. А взагалі, то це рух в Європу. Там такі моделі (нет білінг, нет метерінг) давно в ходу, на рівні з зеленими тарифами
@Vasya_V Жыл бұрын
@@inteleng9882 Снимите розовые очки наконец- то, никто ничего выплачивать не будет, ни сейчас, не после войны.
@lubomiurbyen43202 жыл бұрын
війна іде немає грошей на зброю зарплату воєнним не кажучи про пенсії і медицину а тут збиткове для бюджету сидять на субсидії що важливіше прийшов би путін побачили який тариф зелений чи який
@anatoliihrynchuk86402 жыл бұрын
а нахіба мені той сонячний тариф - що б по таким кінським цінам вам оплачувати зелені кіловати?
@inteleng98822 жыл бұрын
Доброго дня, дякуємо, що завітали. Нам нічого оплачувати не треба ))
@anatoliihrynchuk86402 жыл бұрын
@@inteleng9882 особисто Вам звісно не треба. Але це все стягується по іншому. Виж продаєта "державі", а держава своїх грошей не має.
@ViktorBondarenko-x2 жыл бұрын
"Ви більше не зможете побудувати скажімо 30 кВт сонячну електростанцію в себе вдома і отримати стабільний бізнес з рентабельністю 20-25% річних в євро" - ти ба, можливо відкрию для вас велику таємницю, але "бізнес" по закону "в себе вдома" вести заборонено... А можно посилання на Закон (прийнятий) а не на Законопроект, тому що не кожний законопроект стає Законом, та не завжди "без змін"
@inteleng98822 жыл бұрын
Продаж товару - електроенергії, отримання за нього прибутку, сплата з цього прибутку податку і все це офіційно з автоматичним обліком і згідно встановлених законом правил. Що ж це ще, якщо не бізнес?:). На рахунок другого питання - законопроект знаходиться на етапі громадського обговорення, проте в експертному середовищі панує думка, що прийнято його буде без принципових змін. Дякуємо.
@Людмила-л9и5о2 жыл бұрын
@@inteleng9882 а де фіксується що я плачу податок, військовий збір? Мені приходить чиста сума вже з відрахованими податками,де це можна побачити?я щось не розумію
@inteleng98822 жыл бұрын
@@Людмила-л9и5о при взаємовідносинах з енергопостачальною компанією по "зеленому" тарифу, вашим податковим агентом є постачальник універсальних послуг. Виплату на карту ви отримуєте вже за вирахуванням ПДФО 18 % і військового збору 1,5 %
@Людмила-л9и5о2 жыл бұрын
@@inteleng9882 і що ви хочете сказати? Допишіть відповідь
@Людмила-л9и5о2 жыл бұрын
@@inteleng9882 то який це бізнес? Це не бізнес зовсім 😊
@АнатолийБуренок-е9г2 жыл бұрын
Мінливість Українських законів відшовхує іноземних інвесторів. Слід розуміти, що більшість інвесторів залучали кредитні кошти. Втрачають не тільки законно очікуваний прибуток, але і ризикують втратити заставне майно, не маючи можливості виконувати фінансові зобов'язання перед банками.
@inteleng98822 жыл бұрын
Зміни, запропоновані законопроектом стосуються малої сонячної генерації. Це приватні домогосподарства, малі підприємства до 50 кВт, кооперативи, чи більші підприємства до 500 кВт. Отже, про великі промислові сонячні електростанції, в яких беруть участь інвестори не йдеться.
@fnamelname26049 ай бұрын
Беремо калькулятор і рахуємо. Нехай споживання будинку 300кВт. на місяць * 1.68 грн за кВт = 504 грн. в місяць. Ціна 5кВт сонячної станції (1 фазна, щоб дешевше) мережевої 132 тис. грн. Окупність станції 132тис. грн. / 504 грн. в міс. = 262 місяці = майже 22 роки. Питання нафіга платити такі гроші, щоб за такою ж ціною просто купити в державу ту ж енерігю і не боятися, що завтра твій інвертор згорить, а панелі деградують за якийсь час? Можливо в майбутньому, якщо ціна електроенергії виросте в 2 - 3 рази, в тому буде зміст. А зараз - прощай зелена енергетика (. Не бачу в цьому нічого хорошого.
@ВячеславДикун-р6ж6 ай бұрын
Як там з ціною на електроенергію? Далі буде...
@Sagittarius853762 жыл бұрын
Роблять усе щоб проста людина нічого не заробила. Гниди
@inteleng98822 жыл бұрын
Цікава думка) Річ у тім, що сонячна електростанція під зелений тариф ніколи не була аж занадто доступною для переважної більшості громадян. Вартість СЕС 30 кВт у максимальній комплектації сягала 22 - 25 тис. $ у 2021 році. Так, вона приносить щорічний стабільний дохід на рівні 6500 - 7000 $, але ж треба було вкласти досить велику суму власних коштів. Навряд та "проста" людина, про яку ви згадуєте була готова це зробити
@Sagittarius853762 жыл бұрын
@@inteleng9882 для того щоб її можливо було купити, я херячу по 15 годин на добу. А коли вже майже назбирав, оголошують що тепер зеленого тарифу не буде. Це доступно кожному, просто треба задатися метою і йти у цьому напрямку. А тих людей які просиджують штани не треба брати до уваги, то "пасиви", а "активу" дуже навіть під силу.
@inteleng98822 жыл бұрын
@@Sagittarius85376 так, ви абсолютно праві на рахунок наполегливості і цілеспрямованості в досягненні мети. Але ж гроші зароблені вами нікуди не поділися, і ви точно знайдете надійний і прибутковий бізнес для своїх інвестицій. Щиро бажаємо успіху!
@igornesadim2 жыл бұрын
Непогана схема! Я б собі так зробив, до речі я на своєму каналі таку схему ще навесні пропонував ! Може там хтось побачив? Тепер треба зробити спрощення процедури під'єднання, бо зараз це дуже дорого і довго!
@АндрійКириченко-ц6й2 жыл бұрын
не дуже дорого. дорого підвищувати потужність.
@inteleng98822 жыл бұрын
Переконані, що насамперед це призведе до суттєвого збільшення сонячних станцій для власного споживання підприємств. У них вже є необхідна підведена потужність. Можливість продажу надлишків підвищить їх конкурентоздатність. Вже зараз, навіть без такої можливості успішні бізнеси будують собі сонячну генерацію. Бо це вигідно. Ціна сонячного кіловата 1 - 1,5 грн., з мережі 6 - 7 грн. Вот і всьо ))
@АндрійКириченко-ц6й2 жыл бұрын
@@inteleng9882 після перемоги все буде, а зараз я шукаю lifepo4 8 акумів, ампер по 100. маєте за гарною ціною?
@inteleng98822 жыл бұрын
@@АндрійКириченко-ц6й ні, не маємо. Гугліть по Україні - їх в нас збирають люди, або везіть з аліекспресу, але якість там може "трохи" не відповідати заявленій )
@АндрійКириченко-ц6й2 жыл бұрын
@@inteleng9882 зберу сам - банки та БМС плата. дякую.
@ВладимирСиркин-ь9е2 жыл бұрын
Идиотизм. Тут развивать нужно энергетику, а они тормозят. Больные люди в правительстве
@inteleng98822 жыл бұрын
Не варто так категорично ). Безумовно кількість, а головно встановлена потужність нових домашніх сонячних станцій суттєво знизяться. Проте будувати домашні сес для покриття власних річних потреб в електроенергії люди все ж будуть. А щодо підприємств, то дня них будувати власну генерацію буде ще вигідніше. Адже надлишки електроенергії, які зараз або обмежуються, або даруються Облам будуть конвертовані в реальні гроші по ціні 2 - 4 грн./кВт
@СтаніславПоток2 жыл бұрын
Навіщо Ахметову конкуренти.
@inteleng98822 жыл бұрын
Поясніть будь ласка, яким чином Ахметов до справ приватних домогосподарств і підприємств :). Риторичне прохання. Україна поступово переймає досвід Європейських країн в механізмах підтримки розвитку ВДЄ. Про це наша розповідь. Дякуємо
@paul_wiggin Жыл бұрын
Підсумуємо нововведення: 1. Убийство инвестиций в энергетику. 2. Ограничение объемов и рентабельности выработки для собственных нужд. Построил с запасом - выбросил деньги в трубу. Пользы не получишь. Только накормишь кровососов. 3. Предприятия не будут строить электростанции чтобы закрывать свои потребности. И продажа за полцены чётко указывает на абсурдность такой инвестиции. Выводы авторов видео полная хуйня. Судя по тому что я вижу, они не хотят пугать людей, чтобы клиентов не растерять.
@inteleng9882 Жыл бұрын
Якщо троль, то ок - зрозуміли, якщо невіглас, то пояснюємо. Саме завдяки нет білінг станції на власне споживання для підкприємств будувати стане вигідніше. Оскільки надлишками генерації за літо можна буде перекрити частину споживання восени-взимку.
@Jay-pp4pk2 жыл бұрын
Если бы у людей была возможность покупать такие электростанции, то это нововведение ничего позитивного не несло бы. Просто в очередной раз кинули население. Но так как мы все нищие и возможность пользоваться зелёным тарифом по факту была только у олигархов, то да, можно сказать, что это нововведение действительно положительно скажется на энергосети.
@inteleng98822 жыл бұрын
дякуємо, в кінці думки ви абсолютно праві! Ці нововведення таки позитивно відобразяться на енергомережі. Оскільки приєднувати 30 кВт станції (а часто і по декілька шт.) до слабких і не навантажених споживачами сільських ліній електропередач більше не будуть. Суть законопроекту полягає якраз у тому, аби досягти будівництва генерації саме там, де є споживання. З приводу зубожілого населення, нажаль ))) жодному олігарху ми не побудували сонячну станцію, зате більше 6 десятків станцій побудували нашим землякам. Новий закон буде стимулювати підприємства будувати сонячну генерацію для власного споживання. Це дозволить підвищити власну конкурентоздатність.
@АлексУкраин2 жыл бұрын
@@inteleng9882 а село як сиділо в сраці з "якісною" енергією так і залишиться, нажаль... Ви б краще за сільську місцевість казали про встановлення дСЕС, так як там в основному вся проблема.
@ИринаШарова-д2т2 жыл бұрын
У меня одна, я не олигарх совсем, даже кредит брали, думали от государства защититься от нищенской пенсии
@VaKula-ShmyrdjakNePrinjal2 жыл бұрын
ща попрет!!!!
@viktorb3367 Жыл бұрын
Зачем депозит грошима, если у меня дом с СЭС и есть нежилое, у меня будет депозит грошима по 1.68, а с меня за нежилое будут драть по 6 грн+? Схема класс!
@inteleng9882 Жыл бұрын
Якщо у вас на будинку вже є СЕС, то певне і ЗТ оформлений на неї. Це приносить хоч якісь прибутки. А взагалі так, схема виглядає не дуже чесною щодо комерційних споживачів. Проте причиною такого підходу є в принципі несправедливий перекіс тарифів на електроенергію для населення і бізнесу.
@viktorb3367 Жыл бұрын
@@inteleng9882 Вы правильно подметили СХЕМА. НКРЕКП это подрядчики представляющие интересы груп, которым принадлежит энергетика Украины, то что происходит просто схемка для отжатия денег с простых людей, причем для них это копейки - просто по приколу. По сути они часть ОПГ! А по поводу перекосов, они платят сейчас 1.68 с задержкой. При этом продают электричество за границу 6-12 грн, внутри 6+грн что то не то - мне кажется, в развитых странах это называется мошенничество, как и цена в 1.68. за такую цену станция с онгрид инвертором НЕЛЕКВИДНА! (С гибридом это хоть собственное питание) Даже та цена в 6 грн которую они пытаются представить заоблачной процентов 5 прибыли может быть за 10 лет. Но про прибыль тут вопрос, вы же свой труд не оцениваете. По сути любая дСЭС до 30кВт это для собственного потребления + окупить затраты, а госво получает распределенную сеть, со заглаживание пиков днём (дСЭС которые стоят в городах, сколько стоит построить такие мощности внутри города? А тут в рассрочку и без какой-то ответственности), но соблюдать обязательства это не про госво, в развитых странах госво это самый надёжный партнёр, в Украине самый ненадежный с кучей "геморроя". Инвесторов они привлекают, нянь они делают - да никто из вменяемых в Украину инвестировать не будет, я думаю даже местные перестанут вкладывать сюда деньги. Вечная дойка невозможна!
@stuck_in_seo2 жыл бұрын
нарешті вони це зробили
@al_xz2 жыл бұрын
Вся проблема до войны была в том что много солнечной энергии,а балансировали атомными и тепловыми которые тоже проблемные в этом плане
@АлександрР-н2д2 жыл бұрын
"Нормальний" такий "бізнес": продавати кіловати в рази дорожче, ніж продають інші генеруючі системи споживачам. Чому ми, споживачі, маємо задовільняти бажання халяви цих "зелених генераторів"? Взагалі, "зелений тариф" - економічний злочин, котрий абсолютно не покращує екологічну ситуацію!
@inteleng98822 жыл бұрын
Ви не маєте, і ви не зодовольняєте. Населення України платить неринкову дотаційну ціну за електроенергію. Це факт. Не вірите? Проаналізуйте вартість електроенергії на РДН. А до неї ще треба додати передачу, розподіл, послуги ПУПа. Виплати по ЗТ закладені в тарифі на передачу Укренерго. Населення не має до нього ніякого відношення. На рахунок екології ви абсолютно не праві. Чи наслухалися путіна, що електромобілі їздять на вугіллі)))?
@АлександрР-н2д2 жыл бұрын
@@inteleng9882 я інженер і нормально орієнтуюся у питанні екологічності, а ваш "зелений тариф" оплачує кінцевий споживач, в тому числі і населення.
@РоманПригунов-г1м2 жыл бұрын
Особливості ведення бізнесу по українськи. Найбільший профіт від сонячної і особливо вітроенергетики отримують люди наближені до дтек, під них ці зелені тарифи і писались (з відповідними приємними термінами окупності). Як тільки звичайним людям , споживачам таки дозволили заробити при тому - залишається тільки здогадуватись. Втім їх відсотком від загальної генерації взагалі можна знехтувати(особливо по вітру). Зараз цю шпарину і ту хочуть прикрити, бо ті кому треба вже встановили необхідні потужності.
@inteleng98822 жыл бұрын
@@РоманПригунов-г1м наратив про альтернативну енергетику, як годівницю для олігархів в Україні часто звучить, він знаходить відгук у свідомості багатьох всепропальщиків і прихильників думки, що в нас вічно злодійська влада і все робиться виключно в інтересах олігархічних груп. Але це фейк. Це перекручення фактів. Насправді сонячна енергетика (про вітрову поки не говоримо) найбільш деолігархізована. Частка іноземних інвестицій в ній не менша за частку місцевих бізнес груп, а ще є ціла купа малих інвесторів місцевих. Але це мова про промисловий зелений тариф. Можливість його оформлення зберігається і надалі, до речі. Щодо приватних сонячних станцій, дійсно їх відсоток від загальної потужності СЕС в Україні може 4, може 5. І саме про регулювання роботи сонячних станцій малих - приватних, а також СЕС підприємств для власного споживання і йде мова в цьому законопроекті. Будь ласка не змішуйте все докупи. Детеки і інші їм подібні не мають ніякого відношення до теми, яку ми підняли в нашому відео. Дякуємо!
@РоманПригунов-г1м2 жыл бұрын
@@inteleng9882 "все робиться виключно в інтересах олігархічних груп" не все, не ВИКЛЮЧНО , про це ніхто не каже. Але зацікавлені є. "всепропальщики" це ті які вказують на явні недоліки неринкових підходів залучення до зеленої енергетики, та і загалом "захоплення" самою ідеєю? Як себе почувають енергосистеми при значній частці таких зелених нерегульованих потужностей, норм? як звичайній людині прозоро приєднати потужності без "посередників помічників"? все норм працює? Зберігається можливість оформлення по яким умовам і чи будуть умови рівні з приватними? Ви кажете приватні можуть оформити ЗТ до нового року + місцеві органи влади не дають ТУ на встановлення, звідси виникає питання дизбалансу і непропорційності ставлення до давно підлючених і тих хто тільки наважився(ться) (коеф 0.3 лол). Зелений тариф треба давно було притискати, але притискають тільки "новачків" і особливо приватних яким доведеться продавати генеровану е/е по 1.5 грн квтгод. Ви ж самі про це кажете. Важкі часи потребують кардинальних рішень, так. Але вони мають розповсюждуватись на всіх а не на тих хто раніше встиг (але це моя думка, чергового коментатора з інтернету, нажаль справедливість у нас це якийсь еннний пункт після економічної доцільності).
@Андрей123-н7с2 жыл бұрын
Атомная электростанция выробатывает электроэнергию по цене 50 копеек уже в розетке потребителя . Нахрена этот тариф ? Почему в развитых странах нет тарифа а в воровской Украине он есть ???
@inteleng98822 жыл бұрын
дякуємо, що завітали, але ви абсолютно не праві. В розвинутих країнах є різні механізми підтримки розвитку ВДЄ, в тому числі "зелені" тарифи. Оскільки вартість технології виробництва електроенергії з сонячного випромінювання значно зменшилася за останні роки, є цілком логічним, що поступово фінансова підтримка скорочується і запроваджуються ринкові механізми. Так це діє в усьому цивілізованому світі куди і Україна рухається. На рахунок атомної електроенергії по 50 коп. - поцікавтеся, чи враховано вартість виводу з експлуатації АЕС в тому тарифі, що ви називаєте. Не говоримо про інші ризики, такі як зараз маємо з нашою Запорізькою АЕС.
@andriimoskalchuk9430 Жыл бұрын
Пораджу як на власному польському досвіді , чи вигідно сонячна станція по закону , так ! Але робіть собі 15 кВ і все в домі на електрику !! Опалення теж !!! І вам це вийде в 0 ! Не забуваєм про електричне авто !!!! І окупність десь 6 років в такому варіанті
@ШколаПенобетона Жыл бұрын
вже і 2023 закінчується
@andriimoskalchuk9430 Жыл бұрын
Тупо як у Польщі ))))) нам давай а тобі хрін !!!!! За 12 місяців не використав гроші , заберуть ))) вони хочуть заробляти за ваш рахунок !!!!
@inteleng9882 Жыл бұрын
Якщо не городити 30+ кВт для приватного будинку і організувати електроопалення то точно використаєш за осінь-зиму те, що згенерував весною-влітку. Запропонована ідея досить розумна: генерація має бути там, де є реальне споживання. Звісно нет-метерінг було б цікавіше для громадян. Але для держави нет-білінг). А заробляти вони будуть таки на малих непобутових споживачах, купуючи у одного надлишки по 3 - 3,5 грн, і продаючи сусіду по 7 - 7,5.