Jest konferencja wspomniana w materiale, z prezentacja Dragon Sector: kzbin.info/www/bejne/jqPPo5WcfL-iaM0
@listonoszpat23310 ай бұрын
Gdzie te twoje orły były jak 737 Max leciały na czołówkę do Ziemi czyżby Dragon Sektor obawiał się konfrontacji z boeingiem ?
@grzegorzpytlak7065Ай бұрын
Dlaczego Dragon włamał się do sterownika. Sterownik jest własnością producenta. SPS dostał ofertę z Newagu na wgranie oprogramowania ( taki warunek jest w zapisie jak skład przejedzie 1mln kilometrów), ALE SPS GO NIE PRZYJĄŁ - DLACZEGO, chodzi o kasę.
@grzegorzpytlak7065Ай бұрын
Szkoda, że Pan prowadzący nie wie co znaczy kod maszynowy to ciąg zero i jedynek np 100111000111. Niech Pan spróbuje to odczytać
@Gruak710 ай бұрын
W końcu film o Newag, martwiłem się co się dzieje z kanałem że się jeszcze nie ukazał bo afera bardziej gruba niż Grzegorz Braun z gaśnicą, a mimo to nie ma nawet w połowie takiego rozgłosu.
@marcinbudyks422210 ай бұрын
Polakow mozna jebac na hajs, ale na żydów nie mozesz nawet źle spojrzec, proste ? proste.
@epolpier10 ай бұрын
Bo to, językiem PISu, srebro narodowe...
@TajitsuTakeuchi10 ай бұрын
Newag w Sączu okropnie eksploatuje ludzi, a płacić zbytnio nie chce… Ps Zatrudniali i zatrudniają Sporo ukropiteków z krainy404. Nawet długo przed rozpoczęciem operacji specjalnej i denazyfikacji krainy404.
@wingstorypl10 ай бұрын
A jaka to "afera" z Braunem? Masz na myśli te religijne rytuały w podobno "świeckim" sejmie?
@henryk339310 ай бұрын
@@wingstoryplto nawet nie była religijna imprezka! Było gorzej dużo, bardzo dużo gorzej!!!! Nasze politowania godne pacynki w godzinach pracy i w budynku sejmu RP, wzięły udział w kręceniu spotu reklamowego dla prywatnej firmy z branży turystycznej której właścicielem jest rodzina pochodząca z narodu przebranego!! Wszyscy starali się błysnąć swoim talentem aktorskim i przytulić pokaźną sumkę za występy na tle logo firmy!!! Tylko kiedy Pan Poseł Grzegorz wyszedł po za skrypt to wszystko się rypło i stąd ta wściekłość Szymusia beksalali i innych pajaców którym wydawało się że występują w : "Mam talent"😂😂😂😂!!!
@dariuswolff384810 ай бұрын
CIekaw jestem ile różnych forteli stosował Newag przez lata, by leśne dziadki z samorządowych spółeczek jadły im z rączki. Wygląda, że przepisy o konkurencyjności musiały ich mocno zaskoczyć, bo kto by się spodziewał, że prywatna firma zaangażuje specjalistów od wstecznej inżynierii, by chronić swoje interesy i udowodnić nieuczciwość producenta. Taka piękna katastrofa...
@euzebiuszzagorski143710 ай бұрын
A to aby nie robota konkurencji z zagranicy ?
@rafalkaminski63899 ай бұрын
A co się dziadki znają, przetarg jest przetarg 😅
@proosee9 ай бұрын
Oryginalne oprogramowanie pewnie pisali specjaliści, ale obstawiam, że zmiany, które "musiały" być pilnie wprowadzone po przegraniu kontraktu pewnie robił jakiś zaufany student - wskazuje też na to fakt, że te "dodatki" były doklejone do kodu, który rzeczywiście miał sens przy sprawdzaniu podzespołów na starcie. Newag wcześniej bronił się w inny sposób - zwyczajnie nie udostępniali dokumentacji zasłaniając się prawem autorskim, dopiero po zmianach prawa byli do tego zmuszeni, ale przegrany przetarg pewnie i tak był dla nich zaskoczeniem na które nie byli do końca przygotowani i stąd taka prowizorka. Ale tym lepiej dla nas, nic tylko robić zapasy popcornu.
@PitkowaKolej10 ай бұрын
Świetny materiał! Na co dzień prowadzę pociągi właśnie Kolei Dolnośląskich i borykaliśmy się z brakiem Impulsów, które pojechały na przegląd. Większość z nas, maszynistów, śmiała się pod nosem, że albo serwis, który je otrzymał jest taki "profesjonalny", albo Newag ze złości je poblokował, bo nie wygrał przetargu na naprawę. Ale nikt nie spodziewał się aż tak grubej akcji. Osobiście jestem w szoku, że Newag porobił takie numery w kodzie, blokując pojazdy czasami w tak prymitywny sposób. Jednocześnie jestem trochę zniesmaczony tym, że serwis stawia się w roli pokrzywdzonego, bo to w jakim stanie technicznym te pojazdy wracają po "naprawach"... Napiszę tylko dyplomatycznie, co by sobie problemów nie robić - to nie są już niestety te pojazdy, które były przed pojechaniem na serwis, a szkoda, bo 45WE były jednymi z najlepszych pojazdów na Dolnym Śląsku.
@listonoszpat23310 ай бұрын
No przecież prezes nie będzie się użerał z jakością tych składów tylko Wy więc w czym problem ?.Zresztą powinniście się cieszyć z podwyżek na święta stresu i obowiązków :-)( Pozdrawiam
@Durzy00710 ай бұрын
Co to znaczy, że to nie są już te składy? Możesz podać jakieś przykłady?
@PitkowaKolej10 ай бұрын
@@Durzy007 z punktu widzenia pasażera wszystko gra... natomiast moje odczucia co do jazdy pojazdu są średnie, przede wszystkim wydaje mi się, że pojazd gorzej wybiera nierówności. Nie wiem czy to kwestia zastosowanych innych amortyzatorów, czy o co chodzi, ale kiedyś jak 45WE wpadło w dołek, to po prostu to przyjęło, bujneło góra dół. Teraz oczywiście robi to samo, ale czuć, że słabiej, że dobija tak mocno, aż słychać stuki w kabinie. Tego nie było. Zamontowano głośniejsze elektrozawory, które świszą za plecami maszynisty przy pisakowaniu czy blokach. Żadna z 45WE nie wróciła chyba ze sprawnym ETCS. Sprawny chyba jest teraz tylko na Elfach i Hybrydach. W sumie to nawet WC nie pracuje tak jak oryginalne, tylko coś tam sapie, oddycha za nim wodę spuści. Kto jeździł przed wysłaniem na przegląd, a teraz, to wie o czym mówię. O usterach, które powychodziły po kilku tysiącach kilometrów nie będę pisał bo nie potrzebne mi tłumaczenia i problemy. I nie mówię, że inny serwis zrobiły lepiej, bo i z Newagu cuda wracały. Ale jeśli kryterium naprawy pojazdu to tylko i wyłącznie cena... to mamy tanio 😉
@hakier_9 ай бұрын
@@PitkowaKolejciekawe czy część z tych usterek nie jest spowodowana programowo przez producenta
@maryush10 ай бұрын
DragonSector to klasa sama w sobie. Bardzo sympatyczne chłopaki, których pozdrawiam korzystając z okazji ;) Mateusz dzieki za film, jest na tyle zrozumialy, ze można "nie technicznym" podrzucić śmiało, co zaraz uczynię :)
@tomaszkosior287510 ай бұрын
Doskonały materiał. Nie jestem specjalistą, ale bardzo dobrze zrozumiałem istotę problemu. Dodatkowo pozwala mi na poszerzenie perspektywy do obserwowania dzisiejszego świata. Bardzo dziękuję!
@Szybki210 ай бұрын
Za chwilę okaże się że produceńci samochodów będą zmieniali tak oprogramowanie aby podzespoły szybciej się zużywały po gwarancji . Np zmieniając ciśnienie na sprzęgłach skrzyni biegów co spowoduje ich szybsze zużycie lub wyprzedzanie zapłonu tak żeby szybciej zużywał silnik . itd ....
@marcinwachcinski109610 ай бұрын
Wystarczą elektryki które tak jak Tesla nie będą miały fizycznych dźwigni zmiany biegów tylko przełącznik na monitorze
@Szybki210 ай бұрын
@@marcinwachcinski1096 ale tak masz już praktycznie w każdym nowym aucie z automatem nie masz fizycznej dzwigni tylko przycisk. A połączenie do netu mają stałe.
@KSnakeW10 ай бұрын
I tak, i nie. Moim zdaniem producenci moto mają trudniej wprowadzać takie rzeczy. Dlaczego tak uważam? Chociażby dlatego, że sprzedają dziesiątki czy setki tysięcy (zależy od modelu) sztuk pojazdów rocznie. Istnieje więc dużo większe prawdopodobieństwo wykrycia manipulacji i celowego uszkadzania samochodów. Tym bardziej, że modyfikowaniem sterowników wszelakiej maści zajmują się specjaliści od tuningu. I są to osoby o nie byle jakim dorobku. Gdyby pojawiły się jakieś problemy, to na pewno wyszłyby na światło dzienne. Już sama afera Dieselgate pokazała grupie VAG, że lepiej nie bawić się w kombinowanie - mimo, że chodziło o coś zgoła innego niż postarzanie produktu.
@BxOxSxS10 ай бұрын
nie potrzebują. Wystarczający pitos mają ze sprzedanych danych i subskrypcji na podgrzewany fotel
@rekawek610 ай бұрын
@@marcinwachcinski1096elektryk z podpięciem do internetu to może być błogosławieństwo. Po tym jak Hyundai stał w serwisie żeby wgrać mu nowe oprogramowanie BMS, a Tesla w której po błędach oprogramowania wystarczył telefon do serwisu aby wymusić reinstalację zmienia podejście. Co nie znaczy, że Tesla w samochodzie po gwarancji może zmienić software tak, aby przy ruszaniu urywać półosie i przeguby, albo zostawiać większą ilość energii w akumulatorze a na wyświetlaczu pokazywać 0%.
@BxOxSxS10 ай бұрын
Świetny materiał. Pozdrawiam cały zespół który dowiózł ten dobry filmik
@dariusz960510 ай бұрын
Hehe, dowiózł. W przeciwieństwie do pociągów Newagu ;)
@ArekTheBoss10 ай бұрын
Tutaj scenariusz napisało życie ;-)
@tamaraarmata38072 ай бұрын
Dziękuję bardzo za ten cenny przekaz 🎉❤😮😮🎉❤
@LukaszS810 ай бұрын
A tak wszyscy na Pesę narzekali. Może i się psuje non stop ale oni przynajmniej robią to niechcący😆
@hubertnnn10 ай бұрын
Zaraz się okaże że ktoś w tajemnicy zleci podobną analizę Pesy i tam też znają podobny kod.
@jarekp52289 ай бұрын
@@hubertnnn myślę, że w Pesie już od miesiąca wszystko wyczyszczone ;-)
@zbigniewszuster81139 ай бұрын
Jak to wszystko wysłuchałem, to doznałem szoku jako człowiek z innej epoki i zatęskniłem do starego, poczciwego parowozu.
@wolamniedroga2 ай бұрын
Super profesjonalnie wyjaśniona sprawa. Powiedziałeś więcej i jaśniej niż niejeden artykuł. Kciuk w górę leci. Pozdrawiam.
@jakubw.277910 ай бұрын
Kiedy pierwszy raz o tym usłyszałem, od razu wiedziałam, że będzie grubo i się nie myliłem. To jest farsa podważająca całą wiarygodność Newagu jako producenta pociągów. Przykro mi się zrobiło, bo byłem fanem Impulsów, Dragonów i Griffinów, a teraz taki niesmak pozostaje. Przypomnę tylko, że Newag był faworytem do budowania składów KDP, co w obecnej sytuacji przyprawia wręcz o dreszcze. Swoją drogą, ciekawe co na to wszystko Stadler
@piotrd.485010 ай бұрын
NIc podobnego. Po prostu obnaża nędzę państwa polskiego, które Newagowi - dla przykładu - nie wyrwało jeszcze kolejnego otworu w d......ie.
@Debesciak133310 ай бұрын
VW+USA= wiecie co. Drukarki które po wydrukowaniu odpowiedniej ilości stron przestały działać, chociaż nie były zepsute. To się dzieje w bardzo wielu produktach.
10 ай бұрын
Bateria do laptopa, która zaraz po okresie gwarancji ma nagle 0% pojemności, dużo takich przykładów jest
@j7m7f10 ай бұрын
Nie zdziwiłbym się gdyby się okazało że w moim Citroenie też były jakieś podobne "if"y w oprogramowaniu :D
@MateuszChrobok10 ай бұрын
E tam, to po prostu Cytryna. ;)
@grzegorzbuchalski813910 ай бұрын
SzachMat😂
@aaavvv952510 ай бұрын
W moim chajniku też są ify.
@marcinbudyks422210 ай бұрын
dziwne zeby w dzisiejszych czasach gdziekolwiek nie bylo, dlatego ja jeżdżę niezniszczalnym złomem 😂
@kazik333710 ай бұрын
Jeszcze jeździsz, ale UE już szykuje "If'y" i na to......mnie też to spotka ;)@@marcinbudyks4222
@krzysztof170310 ай бұрын
Bardzo ciekawa sprawa. #nomorerighttorepair straszne jest to, że coraz częściej mimo tego że nabywamy jakiś produkt to de facto nie jesteśmy jego właścicielem w 100%. Bo nagle(np. po roku) się okazuje że jeśli chcemy aby produkt miał 100% funkcjonalności(która miał w momencie zakupu) musimy opłacać miesięczny abonament, albo nie możemy wymienić baterii czy też innego elementu jeśli ten nie został wyprodukowany przez producenta urządzenia i posiada numer seryjny który nie znajduje się w akceptowalnej przez producenta bazie, lub też nie możemy zeskanować dokumentu na naszym urządzeniu wielofunkcyjnym bo akurat tusz się skończył -_- i skaner przestaje działać dopóki nie zakupimy oryginalnych tonerów...
@PriHL9 ай бұрын
To zupełnie jak Google Books, którzy ukradli mi moje książki i pieniądze na nie wydane po prostu likwidując wersje elektroniczne tych książek. Teraz już mam kupione te same książki w wersji fizycznej, ale to są podwójnie wydane pieniądze. Na szczęście to były tylko dwie książki, ale z oszukańczego Google Books nie będę już nigdy korzystać.
@Migs99110 ай бұрын
Główny problem jest taki, że impulsy poszły też za granicę, pytanie czy oni też zaczną zadawać pytania?
@henryk339310 ай бұрын
To zależy do kogo trafiły? Jeśli do ludzi mądrych to będą przestrzegać terminów planowanych serwisów i będą je wykonywać u producenta lub u firmy z licencją!!! Bo na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać!!! Ale jeśli trafiły do ludzi głupich to na pewno znajdą firmę która zrobi servis taniej!!!! "zaoszczędzone" pieniądze trafią do odpowiednich kieszeni a jak będą problemy to przecież zawsze mogą wynająć magików i hakerów którzy wykażą że to wina producenta!!!! Producent jest z Polski, a Polska jest dla UE chłopcem do bicia, czy ktoś ma wątpliwości jaki będzie wyrok jeśli sprawa trafi do jakiegoś unijnego sądu????😮😮😮
@mateuszzimon821610 ай бұрын
@@henryk3393Poczytaj sobie warunki przetargu, gdzie jest wymienione to iż NEWAG ma także dostarczyć niezbędne informacje oraz narzędzia by móc przeprowadzić serwis P3. A nie wrzucać update z geo fencing. Popatrz też że pociągi sypały się nie tylko serwisowane przez SPS. Tak samo było gdy były serwisowane w ZNTK Mińsk, czy innych. To jak z samochodem, możesz jechać na wymianę hamulców do ASO albo możesz jechać do Mirka który zrobi to wg "sam naprawiam" za 80% plus możesz sobie sam wybrać jakie klocki i tarcze chcesz.
@krzysztofrudnik474510 ай бұрын
@@henryk3393 Normalny - oferte wybiera się w przetargu, koleje europejskie są panstwowe, albo samorządowe, więc wydają publiczne pieniądze. Przetarg jest takim zapewnieniem, że pieniądze są wydane efektywnie. Oczywiście może być już w momencie zakupu powiedziane, że wszystkie serwisy będą u producenta - ale na zakup też jest przetarg...
@gelo123810 ай бұрын
@@henryk3393 Chcesz powiedzieć, że przewoźnicy w polsce nie przestrzegali terminów?
@grachkuhaj108110 ай бұрын
@@henryk3393 chlopiec do bicia...wychodzi na to ze chlopiec ktory pluje na ludzi i oszukuje ich wiec go bija u wytykaja. Taki wlasnie newag jest. Maja miliardowe dochody wiec niech placi kary
@arturnowak23339 ай бұрын
Bardzo ciekawy wątek. Mam nadzieję że jeśli to zostanie udowodnione Newagiwi to mocno uderzy ich po kieszeni za niedopuszczalne praktyki. Jak bedą się stawiać to trzeba ich nie dopuszczać do przetargów w calej EU. Niech to bedzie przestroga dla innych korporacji co wolno a czego nie wolno czynić.
@kmetrak10 ай бұрын
Cała sytuacja bardzo mi przypomina sytuację z AARD Code - historią sprzed 30 lat. W kodzie Windowsa 3.1 (w wersji beta) był zawarty fragment, który wyświetlał sztuczny błąd gdy Windows był uruchamiany na DR-DOS (dosie Digital Research), a nie występował w przypadku MS-DOSa czy PC-DOSa (czyli dosa od IBM). W wersji finalnej AARD Code był wyłączony, a nie usunięty - podejrzenie było że może być przywrócony przy aktualizacji. Tamta historia skończyła się ugodą na 280 mln USD dla Caldery (która odkupiła od Digital Research DR-DOSa)
@TrockeyTrockey10 ай бұрын
Pamiętam sprawę, Digital Research założył Gary Kildal. W pewnym sensie doszło do rywalizacji między firmą Garrego a Billem Gatesem i jego DOSem. Wygrał Bill a Gary umarł. Ciekawa historia. Garry był trochę za mało czujny i Bill wygrał z nim. Digital Reaserch napisało też system GEM który był chyba bazą dla systemów TOS w Atari ST. Miałem przez kilka godzin możliwość uzywania systemu GEM w latach 90 - ciekawe doświadczenie. Dzięki za przypomnienie sprawy i pozdrawiam
@hubertnnn10 ай бұрын
Tego typu manipulacje stają się ostatnio zbyt częste. Microsoft zrobił podobną akcję z OpenGL i DirecX, gdzie dołączał przestarzałe wersje OpenGL do Windowsa by wyglądało że DirectX jest lepszy. Niedawno Google zrobił coś podobnego z Firefoxem, gdzie dodawali 5 sekund oczekiwania jeśli otwierałeś KZbin na Firefoksie albo Brave.
@piotrturkowski369010 ай бұрын
Ależ dobry odcinek!
@synek0310 ай бұрын
Firma zagroziła bezpieczeństwu państwa, powinni właściciela zrównać z ziemią, a cały majątek jego rodziny powinien przepaść na skarb państwa. To jest nie do pomyślenia co odwalił.
@aryon5510 ай бұрын
w USA by im dowalili ogromną kare. U nas pewnie pod dywan.
@BxOxSxS10 ай бұрын
@@aryon55 W USA takie rzeczy to standard o ile to na rękę rządowi. Wystarczy popatrzeć na handel danymi. Tutaj sprawa jest na tyle medialna i poważna że raczej będą to ciągnąć
@aryon5510 ай бұрын
@@BxOxSxS tak medialna ze chyba żadna telewizja tego tematu nie ruszyła. Co innego dogadywanie sie z rządem, a oszukiwanie konsumentów. W tym drugim przypadku ostro karają sądy USA
@BxOxSxS10 ай бұрын
@@aryon55 nie wiem o telewizji bo nie oglądam ale mainstremowe portale newsowe podłapały temat, w tym zagraniczne. Co do USA to nie zgodziłbym się że tak jest zawsze. Tam nie ma takich praw co do ochrony konsumenta jak w europie co moim zdaniem pokazuje dobitnie stosunek rządu do takich akcji. Często po prostu nie ma o co osądzić bo np użytkownik wyraził na coś zgodę w ToS. Duże korporacje mają regularnie antykonsumenckie akcje bo im się to opłaca czyli kary nie są wystarczające
@Motolotnik10 ай бұрын
No tak... Firma przejdzie w ręce państwa, a potem? Upadnie? Zostanie "uczciwie sprywatyzowana" przez polityków? xD Kara spoko ale chyba lepiej ich dyscyplinować niż rozwalać albo przekształcać w jakiś politycznie chroniony Januszex, który będzie robił to samo albo jeszcze gorzej ale tym razem nie będzie się dało pociągnąć ich do odpowiedzialności. :)
@GrzecznyPan10 ай бұрын
Bardzo dobry materiał. Świetnie przygotowany, znakomicie opowiedziany, zrozumiały nawet dla informatycznego laika, z bardzo dobrym zamysłem co do konstrukcji całości. Niniejszy dołączam więc do grona subskrybentów. Gratuluję i dziękuję.
@huluk10 ай бұрын
Newag dał ciała.Grubo. Bronią się, ale słabo im idzie. Piszę to jako utrzymaniowiec taboru.
@listonoszpat23310 ай бұрын
Każdy orze jak może, jak doturlały się F16 od najukochańszego sojusznika jakoś nie przeszkadzało nawet Dragon Sektorowi że Polacy ponoć w nato i sojusznik nie mają dostępu do oprogramowania samolotu. Obecny świat to cholerna obłuda i podwójne standardy. Gdzie prawa autorskie i intelektualne którymi karmiono Nas latami że to świętość jak własność prywatna? Jak firma chce remontować i utrzymywać legalnie czyjś produkt niech wystąpi do producenta o autoryzacje w świecie motoryzacyjnym to normalne oczywiście łunia wsławiona wieloma durnymi pomysłami wymyśliła że producent taboru ma tyrać i ponosić koszty a potem udostępniać za friko .
@EkoKolo_Katowice10 ай бұрын
Chcieli przykombinować i nie pykło .
@Osaka240710 ай бұрын
No i mamy to, "Newagowiec" w komentarzach się pokazał xD Nie drogi obrońco Newagu, otóż mechanicy czy tunerzy nie muszą występować do producentów aut o autoryzację, aby zdobyć instrukcje czy niezbędne narzędzia. Mogą to zrobić, aby serwisowanie auta w ich warsztacie nie przerywało ochrony gwarancyjnej na serwisowany element, czy żeby otrzymać odpowiedni dostęp szybciej. Ale nie muszą, a brak autoryzacji nie oznacza, że nie mogą dysponować podobnym czy nawet lepszym zapleczem technicznym niż ASO. A z F16 sprawa jest prosta - oprogramowanie, podobnie jak same samoloty, stanowi element umowy międzynarodowej, między krajami z dwoma diametralnie różnymi systemami prawnymi. To, że nasze prawo na coś pozwala, nie oznacza że prawo amerykańskie też. Do tego, o ile zakupiony pociąg fizycznie w 100% staje się własnością podmiotu, który go kupił, ze sprzętem wojskowym jest inaczej - mowa raczej o dzierżawie wieczystej i prawie do używania niż pełnym przeniesieniu praw. Więc albo idzie się na ustępstwa albo nie ma się sprzętu. No chyba że wierzysz w możliwości przemysłu zbrojeniowego kraju, którego wydatki na całą obronność stanowią (w odniesieniu do tegoż sojusznika, którego tak demonizujesz): a) jedynie ok. 4-krotność kwoty, która widnieje na JEDNYM amerykańskim kontrakcie na utrzymanie i modernizację F-22, b) około 50% kwoty, jaką kosztowało opracowanie i wdrożenie samego tylko F-22 do służby amerykańskiej... Bez uwzględnienia inflacji od tamtego czasu, c) około 120% kosztu programu opracowania F-16, znowu bez uwzględnienia inflacji od zakończenia tegoż programu.
@listonoszpat23310 ай бұрын
@@Osaka2407 No i mamy to; chasydzka kancelaria obrońców sejmowych menor się odezwała :-) pokazałem że każdy kij ma dwa końce i od razu na poczekaniu mamy talmudzką interpretacje z 'awansowaniem 'mnie na Newagowca :-)
@Osaka240710 ай бұрын
@@listonoszpat233 Mmm tak, brak argumentu i od razu uciekanie do polityki. Klasyczek :D Notabene nie trafiłeś ;)
@Bratek19310 ай бұрын
Jestem klepaczem kodu i lubię pociągi - więc ta aferka jest jedna z większych i zarazem „ciekawych”. To pokazuje w sumie, że w świecie utrzymania roznoegorodzaju pojazdów kwestia software nie jest uregulowana (patrz 737 MAX)
@damianmusz10 ай бұрын
Ale jak chciałbyś to uregulować? Przecież to niemożliwe. Jeśli zabronisz jednego to znajdzie się 10 innych sposobów na takie postarzanie. Soft szczególnie ten specjalistyczny jak tutaj jest bardzo szerokim zagadnieniem gdzie nie ma opcji żeby faktycznie i skutecznie ograniczyć tego typu zabiegi, po prostu będą bardziej poukrywane.
@bornsensation120210 ай бұрын
Mój docent mówił, że zawszę są 3 opcję. 🦍🐧🧹
@listonoszpat23310 ай бұрын
W 737 max boeing postanowił przyoszczędzić kosztem ludzkiego życia wprowadził samolot o zgoła innej harakterystyce pilotażu bez przeprowadzenia certyfikacji jak dla nowego modelu.Początkowo za katastrofy obwiniano pilotów a podobno usa tak bardzo różni się od rosji :-)(
@piotrd.485010 ай бұрын
@@damianmusz Tak, jak to się robi np. w urządzeniach medycznych. A np. 737MAX to efekt między innymi właśnie *istnienia regulacji ale oddelegowania ich na producenta* bez *niezależnego* nadzoru.
@damianmusz10 ай бұрын
@@piotrd.4850 Pracowałem w projekcie gdzie analizowaliśmy możliwości certyfikacji medycznej i tam też bez problemu ogarniesz takie rzeczy. Musisz udokumentować wiele procesów oraz raporty testów i walidacji ale to nie uniemożliwia zablokowania urządzenia gdy ktoś np "podepnie debugger o nieznanym SN"
@bambeusz10 ай бұрын
Zajebisty materiał! Teraz tylko brać popcorn i czekać na wyroki :D
@marekbee10 ай бұрын
Jezu Mateusz… nijak mnie nie obchodzą pociągi i przetargi kolejowe w Polsce, ale ten film wciągnąłem nosem bez przerwy. Mega robota, super opowiadasz i powinieneś prowadzić lekcje informatyki w całym kraju
@pamparam463710 ай бұрын
Uważam, że Newag jest najlepszą firmą, a pan prezes też jest najlepszy i wszystko jest bardzo dobrze i nie ma o czym gadać. A tak serio, to bardzo fajny temat, jeden z ciekawszych w zeszłym roku, bo taki nietechniczny w sumie.
@Tarvezz10 ай бұрын
Najlepsza firma dla kogo? Chyba dla prezesa 😂 No tak, materiał nie techniczny bo awarie były zawarte w kodzie sterowników
@peceed10 ай бұрын
To mówiłem ja - Jarząbek Wacław
@AdiAdiadi-hg8tn10 ай бұрын
"łubudubu łubudubu niech żyje nam prezes naszego klubu!"
@Tarvezz10 ай бұрын
@@AdiAdiadi-hg8tn w punkt 👌
@ZbiPio10 ай бұрын
Panie Mateuszu. Bardzo zdziwiła mnie pańska informacja, że oprogramowanie NEWAGU nie posiadało podpisu cyfrowego. Podejrzewam, że pociąg wraz z oprogramowaniem był odbierany przez instutucję certyfikującą (UDT lub inną jednostka państwową nadzorującą bezpieczeństwo kolei). Miałem doświadczenia z UDTem i oni stosują zasadą, że na zakończenie testów generują sumę kontrolną, która jest załączona do protokołu dopuszeniowego. Jeżeli dojdzie do jakiejkolwiek awari prokurator zaczyna swoje postępowanie od sprawdzenia czy aktualne oprogramowanie generuje tę samą sumę kontrolną. Czyżby instytucje certyfikujące w kolejnictwie nie znały elementarnych zasad cyberbezpieczeństwa. A może problem jest dużo głebszy. Wystarczy pogrzebać w sieci aby natknąć się na informacje o wizytach interesujących GOŚCI. Resztę trzeba sobie wydedukować samemu.
@superczlowiek10 ай бұрын
Syn Szejka pojechał na studia do Londynu i dojeżdżał na zajęcia swoim Ferrari. Dzwoni do niego ojciec: - Jak tam studia synu? - Wszystko dobrze, ale czuje się trochę dziwnie, bo wszyscy dojeżdżają pociągami, a ja Ferrari… - Spokojnie synu, jutro puszczam przelew i tez sobie kupisz pociąg.
@GesteromTV10 ай бұрын
Prawo do naprawy, ja chcę móc naprawić swój własny pociąg
@florke6410 ай бұрын
teraz już wiem czemu mój pociąg nie rusza!
@85radzio10 ай бұрын
Naprawiaj!
@kupieckorzenny509310 ай бұрын
Dlatego korporacje chcą nas pozbawić właśności- BWM już nie będzie ci sprzedawało samochód tylko leasingowało. Wedle nowej kapitalistycznej ideologii "kupowanie to nie posiadanie" Nie będziesz mógł sam nawet żarówki zmienić bez płacenia za "oryginalny" badziew 10 razy droższy
@qutodiamum10 ай бұрын
Super filmik dzieki Mateusz ❤ w końcu sie doczekałem Chylę czoła Dragon Sektor dzięki chlopaki
@lis650210 ай бұрын
18:45 mimo wszechobecnych uproszczeń naprawdę szanuję za przystępne wysokopoziome wytłumaczenie dlaczego modyfikacje binarek w kierunku dodania ficzerów są trudne/ graniczące z niemożliwością. "Drogowskaz" jako pointer/ intermediate jump też wysokiej klasy ekwilibrystyka - mam nadzieję że zespół po zmontowaniu tego materiału udał się na przegląd P4 do ortopedy :D
@RetroGralnia10 ай бұрын
Lubię pociągi :) I ten fabularyzowany opis sytuacji.
@frycz6610 ай бұрын
Znakomity odcinek!!! Dziękuję!!
@diodadioda10 ай бұрын
Cześć Panie Robercie :) Miło zobaczyć.
@mikolajg171910 ай бұрын
Bardzo ciekawy materiał😊 Bardzo dobrze, że takie kwiatki wychodzą bo inaczej będziemy wszyscy płakać i płacić nie wiadomo (dla małego grona wiadomo) za co. To o czym mówisz i jakich określeń używasz to dla mnie swiat Matrixa.
@aleksanderk25729 ай бұрын
Nie nakręcaj się, ktoś obieca 850+, ktoś komuś parę biletów i gawiedź zagłosuje "jak trza".
@Atad6410 ай бұрын
Myślę, że Newag właśnie dał Pesie gwoździe i młotek do zamknięcia swojej trumny ;-)
@hitman42X10 ай бұрын
Miejmy taką nadzieję
@fala86able10 ай бұрын
A może powinien istnieć obowiązek na producentach, żeby do zamówień publicznych załączać pełny kod programu sterującego. Tak jak kupujemy fizycznie pociąg, tak kupujemy przecież oprogramowanie, tak więc kod musi zostać włączony w dokumentację techniczną.
@Gadon35710 ай бұрын
raczej średnio bo wartość intelektualna itd. tak samo jakbyś chciał dostać do samochodu kartę pamięci z kodem sterownika silnika itd.
@staszekhaliniok216710 ай бұрын
@@Gadon357a dlaczego nie ma programu do silnika? Tak powinno być! Chce kręcić silnikiem? Moja sprawa.
@rafakruczek562210 ай бұрын
@@Gadon357 Tak, ale producenci samochodów maja miliony klientów . A Newag ma ich kilkunastu. I po obecnej aferze nikt im nie zaufa bez możliwości audytu oprogramowania... To sie moze nawet skonczyc na open source...
@BxOxSxS10 ай бұрын
tego typu postulaty są od dawna ale mają sporo przeciwników. Tak samo z np otwarciem systemów kraju czy oprogramowaniem używanym w urzędach czy innych instytucjach państwowych
@krzysztofrudnik474510 ай бұрын
Raczej umieszczenie kodu w jakimś repozytorium bankowym w zalakowanej kopercie.
@erpiik9 ай бұрын
Bardzo fajny materiał. Dziękuję!
@kurapazurem10 ай бұрын
Super, że zrobiłeś pogłębiony materiał na ten temat. Takie pociągowe true crime to ja szanuję.
@Fixtor9 ай бұрын
świetne podsumowanie, dzięki!
@hannahowadek422710 ай бұрын
Dragon Sector - dziękujemy, jesteście wielcy!
@specto19 ай бұрын
Ściągałem, dałem like, wszystko co się da dla algorytmu KZbin, zostawiam komentarz taktyczny
@SzPMarianJanoszka10 ай бұрын
Mateuszu bardzo Ci dziękuję za omówienie tego tematu, bo słyszałem o sprawie, ale nie znałem całego tego tła. Mega to słabe, że Newag posunął się do takich trików/oszustw przeciw legalnej konkurencji. Ciekawe kto dla sądu będzie recenzować pracę grupy Dragon Sector 😀
@norbert.kiszka10 ай бұрын
Muszą gdzieś znaleźć specjalistów lepszych od nich...
@wojciechp10 ай бұрын
Super zebrany i przedstawiony materiał.
@jackyogi110 ай бұрын
Tak ważny temat a nie jest poruszany w żadnym radiu o telewizji
@MarekElektronik10 ай бұрын
Może za kilka lat powstanie o tym film ,bo tej afery nie da się już zamieść pod dywan.
@rafajarosz163510 ай бұрын
podobną akcję z generowaniem błędów odstawił pewien producent drukarek: drukarka liczyła liczbę wydrukowanych stron, po odpowiedniej liczbie wyświetlała błąd braku tuszu. Alarm wyświetlał się nawet wtedy, gdy wydrukowalośmy białe strony, a zasobnik z tuszem był pełny. Ale drukarka to nie pocięg.
@DonPedro690110 ай бұрын
Pierwszy raz o tym usłyszałem, dzięki YT. Niezła afera!
@nohumanst.669410 ай бұрын
Dzięki za omówienie tej ważnej sprawy
@michalkmiecik10 ай бұрын
Bardzo ciekawy, treściwy i merytoryczny materiał!
@troll74710 ай бұрын
Bardzo fajnie podana informacja. Mam nadzieję, że reakcje odpowiednich urzędów i sądów będą odpowiednie i wypalą w zarodku próby naśladownictwa takich nieuczciwych praktyk. W USA byłyby to miliony dolarów odszkodowania i kar
@ThePrzemo99610 ай бұрын
Jeśli oprogramowanie nie było podpisywane to jest to wręcz czynnik zagrażający bezpieczeństwu i w takim razie producent ściąga na siebie inny potencjalny problem....
@mateuszzimon821610 ай бұрын
Oprogramowanie nie było podpisywane że względu na to że wielu "producentów" miało problemy z utrzymaniem się na rynku Dlatego zamawiający często gdy okazało się że mogą to chcieli dokumentację serwisową
@tara00910 ай бұрын
Z tej strony pracownik serwisu Pesa Bydgoszcz - pozdrawiam serdecznie! Dobrze gadasz 😁
@bartekskon8910 ай бұрын
A także były pracownik działu badań PESA 😀 Witam serdecznie 😉
@polskialfabet933210 ай бұрын
A także pasażerów kolei dolnośląskich...😅
@TheWojtinho10 ай бұрын
Świetny scenariusz do filmu.
@szputniq10 ай бұрын
Dziękuję za świetny materiał.
@bernardfruga10 ай бұрын
Dzięki za tak czytelne wyjaśnienie! Teraz tylko pytanie: który sędzia rozpatrujący sprawę ogarnie temat.
@nickchemny10 ай бұрын
Zostaną powołani biegli sądowi (o ile się tacy znajdą)
@bernardfruga10 ай бұрын
@@nickchemny pożyjemy zobaczymy
@iwan31789 ай бұрын
Ha! W końcu w Nowym Sączu coś zwracającego uwagę
@TheLauker10 ай бұрын
Super odcinek! Dziękuję, pozdrawiam
@ZbiPio10 ай бұрын
Jako dziaders pamiętam że za komuny jak się kupowało telewizor, magnetofon, gramofon czy inne urządzenie elektroniczne to producent obowiązkowo musiał dołączyć schemat elektroniczny z zaznaczonymi wartościami lub przebiegami sygnałów elektrycznych w charakterystycznych punktach czyli tzw. instrukcje serwisową. A i dzisiaj w pralce czy zmywarce na procesorze widzę naklejkę z wersja firmware. Czyżby pralka była lepiej zabezpieczona niż pociąg?
@Traper_T10 ай бұрын
na dają teraz tych kontrolerów i mikro procesorów niby dla większej niezawodności, a jak już coś zawiedzie to przyjeżdża autoryzowany serwis i mało co sprawdzając mówi by sterownik za 60k zł wymienić
@Tomasz-qn4qh9 ай бұрын
Świetny materiał (zresztą nie jedyny)! 🤚
@zjarancze10 ай бұрын
Świetnie poprowadzony materiał
@mcowicz464810 ай бұрын
bardzo to ciekawe jeździłem 5 lat jako pasażer po dolnym śląsku KD i te szynobusy w większości to ekstraklasa wśród pociągów a w lubuskim awarie szynobusów są na porządku dziennym co drugi dzień autobusy zastępcze jeżdżą więc to też podejrzane
@alicjaok967110 ай бұрын
I te w lubuskim też czekają na naprawę kilka lat. (?!)
@mcowicz464810 ай бұрын
@@alicjaok9671 no właśnie jeden teraz się cudownie sam naprawił pierwszego stycznia
@alicjaok967110 ай бұрын
@@mcowicz4648 Cuda, cuda 🙃
@bmichal10 ай бұрын
Dzień dobry. Super film. Pozdrawiam
@aniaw181010 ай бұрын
Nic dodać, nic ująć, pozdrawiam
@MarcinZawacki8 ай бұрын
Dzięki 👍🏻
@cinqniu10 ай бұрын
jak zwykle super materiał :)
@maxpayneau10 ай бұрын
Świetne tłumaczysz.
@davidthebassist301010 ай бұрын
bardzo dobry i rzetelny materiał
@dinocool606710 ай бұрын
Podejrzewam, że chłopaki cofnęli datę komputera, zrobili reset, wyłączyli GPS i pociąg ruszył. zaczęło się rycie, co jest grane. Jak było wspomniane filmie w kodzie źródłowym jest ciężko coś potem dołożyć. Został dołożony magiczny sterownik, który robił swój program. Co do takich praktyk, że ma się serwisować tylko u producenta. To robią też inni, nie podając np. kodów serwisowych. Bo masz naprawiać u nich,;- po mimo, że jesteś właścicielem, maszyny, statku itp. Głupio się zachował NEWAG S.A , że palił głupa, że nic nie wie. Trzeba było, że przy podpisywaniu umowy sprzedaży, zaznaczyć, że obsługa po gwarancyjna jest tylko u nich. Ale, pewnie Koleje by się na to, nie zgodziły. To trzeba było zakombinować, żeby nie mogli inni i serwisować . Polak potrafi ;-)
@Szpila319 ай бұрын
Wydaje mi się, że można to łatwo udowodnić. Sposób długi i kosztowny po przeglądnie w NEWAG odstawić skład i sprawdzić czy się uruchomi. Sposób krótszy i tańszy po przeglądzie w NEWAG wymieć cześć np sterownika drzwi z innym nr seryjnym który jest sprawdzany przez komputer nawet przekładając z innej jednostki (bo nie wydaje mi się żeby komputer pokładowy miał wprowadzone wszystkie nr seryjne wszystkich jednostek)
@rafakruczek562210 ай бұрын
2:55 świetny obrazek ale dotyczy innych impulsów ten problem pojawił się przy 45 . I koszt p3 to nie kilkaset tysiecy ale 2 mln na sztuke !
@MateuszChrobok10 ай бұрын
Dzięki za info!
@rymq10 ай бұрын
Mateusz, możesz na przyszłość informować że będziesz na takim evencie? Przyznam że o samym evencie dowiedziałem się dopiero teraz z tego filmy, a jak bym wiedział że będziesz to pewnie bym się wybrał posłuchać co masz do powiedzenia :) Wystarczył by short, że będziesz tego i tego dnia w jakimś mieście na takim evencie :)
@eldruto10 ай бұрын
Dobrze, że lubie ten kanał, bo inaczeĵ nie wszedł bym w ten film za jego miniaturkę, choć rozumiem że tak trzeba dla oglądalnosci
@piastpluk10 ай бұрын
ooo.. normalnie sztos materiał
@thelakiluk843110 ай бұрын
Czyli mam tu w niektórych elementach celowe psucie sprawnych urządzeń przez producentów. Przydała byś się taka analiza softu np przy szczoteczka sonicznych philpis ;) - psują tuż po gwarancji lub telewizorów.
@LADSandLNAFilms10 ай бұрын
Dobry materiał. Dziękuję.
@honorowybiorca151110 ай бұрын
"Normalna polityka" znana od wielu lat, juz pod koniec lat 90 prezes firmy w której pracowałem poprosił o taka zmianę kodu plc, żeby maszyny po wykonaniu określonej ilości zatrzymały się na amen ( to takie zabezpieczenie gdyby ktoś nie chciał zapłacić ostatniej transzy z umowy :) ), i powiem wam działało jak złoto.
@mateuszzimon821610 ай бұрын
Ok, maszyny rozumiem nie ma przelewu nie ma na czym robić. Ale mówimy tu o pociągach (znaczeniu strategicznym dla kraju) przewożących miliony ludzi rocznie kupionych i serwisowanych za PUBLICZNE (podatnika) pieniądze
@honorowybiorca151110 ай бұрын
@@mateuszzimon8216 mówię że temat znany od wielu lat pod różnymi postaciami , ja rozumiem pieniądze publiczne, tylko w takich sytuacjach zawsze mnie zastanawia kto ma większe know how producent czy firma serwisująca (mówię tu tylko o aspekcie bezpieczeństwa i odpowiedzialności, rozumiem jest dokumentacja i procedury ale mimo wszystko), aspekty zwiane z konkurencją, tu się zgodzę ze delikatnie mówiąc to kut...a na całego, z drugiej strony co robią producenci drukarek :). Cóż życie, a jak mawiał mój Dziadek na hu.. nam było to koło wymyślać :).
@rockfordone10 ай бұрын
Wygląda na to że "Open Source to the rescue!" i po prostu w ramach przetargów trzeba żądać źródeł oprogramowania do komputerów pokładowych + środowiska do kompilacji. * Open source != Free software * Możliwość kompilacji nie oznacza możliwości instalacji (to jak powiedział Mateusz w materiale) zabezpiecza się odpowiednim podpisem cyfrowym.
@formbi10 ай бұрын
«Open source != Free software» Tak? To bardzo ciekawe. Zobaczmy co na ten temat mówi OSI: «OSI’s term “open source”, as defined in the Open Source Definition, makes clear that open source specifically entails not mere inspection access but also conveying to recipients the perpetual right to fork covered code and use it without additional fees. The FSF uses a shorter, four-point definition of software freedom when evaluating licenses, while the OSI uses a longer, ten-point definition. The two definitions lead to the same result in practice, but use superficially different language to get there. […] When you sense a potential misunderstanding, you may wish to reassure your audience that the terms are essentially interchangeable, except when being used specifically to discuss the history or connotations of the terminological difference itself.»
@rockfordone10 ай бұрын
@@formbi "without additional fees" to nie znaczy że aplikacja jest za darmo, tylko że masz dostęp do kodu za darmo, jak _Ty_ kupisz aplikację to _Ty_ dostaniesz do niej kod _bez dodatkowych opłat_ a co zrobisz z tym kodem to już twoja spawa, możesz go udostępnić innym (za darmo). GPL wymusza udostępnianie kodu, ale nie wszystkim, tylko klientowi, my jesteśmy przyzwyczajeni do aplikacji publicznych, ale jak napiszesz specjalistyczną aplikację dla jakiegoś klienta, który ci za to zapłaci => aplikacja jest open source ale nie jest free, musisz dać ten kod klientowi i klient może z nim zrobić co chce, ale ani klient ani ty nie musicie tego kodu upubliczniać. Nawet jak zrobisz system na tablice informacyjne w autobusach to kod musisz dać właścicielowi autobusu, ale nie musisz go dawać pasażerom czy kierowcy, tak samo właściciel autobusu nie musi go pokazywać innym. Tak przynajmniej jest to interpretowane, ale nie jestem prawnikiem i mogę się mylić. Mało jest firm, które chciały by to sprawdzać w sądach, poza tym pamiętaj że rozmawiamy bardzo ogólnie, a tu szczegóły i prawo krajowe mają znaczenie.
@ThePiko6910 ай бұрын
Dragon Sector to światowa czołówka. Jestem Fanem od lat.
@Cirtos10 ай бұрын
W pociągach nie ma kodu maszynowego, tylko kod maszynisty
@krzysztofkaminski647410 ай бұрын
Świetny materiał, a historię badaczy czyta się jak powieść sensacyjną
@sebastiankwiatkowski576910 ай бұрын
Ciekawe czy do innych urządzeń teraz będą takie analizy wykonywać. Ciekawe ile takich afer wyjdzie po takich rewelacjach.
@haczyk8410 ай бұрын
I tu się pojawia pytanie: aktualizować, bo bezpieczeństwo, czy lepiej nie ruszać czegoś co działa ;)
@hubertnnn10 ай бұрын
Nie aktualizować. Dla bezpieczeństwa.
@krzysztofkowalski426510 ай бұрын
Super odcinek
@malz10 ай бұрын
Czy na pewno gdyby NEWAG podpisał cyfrowo oprogramowanie zawierające taki szemrany kod to byłoby to dla nich lepsze? Właśnie wtedy nie mieliby argumentu, że ktoś na pewno przy tym gmerał
@damianmusz10 ай бұрын
Mateusz nigdzie nie stwierdził że to byłoby dla nich lepsze 😉 Jest tak jak mówisz, wtedy nie dałoby się zrzucić winy na modyfikacje zewnętrzne bo taka modyfikacja blokuje całkowicie uruchomienie się czegokolwiek przy podpisanym kodzie. Chodzi właśnie o to że tak ważne oprogramowanie nie było w żaden sposób zabezpieczone przed nie autoryzowanymi przeróbkami. I że jest to bardzo słabe zachowanie w dzisiejszych czasach i standardach.
@dewides10 ай бұрын
Mateusz o tym wspomina: zyskaliby gdyby ich stanowisko o stworzonym przez nich „czystym kodzie” i modyfikacji przez osoby trzecie było prawdziwe, ale stracili gdyby te „ify” były podpisane ich cyfrowym podpisem.
@mateuszzimon821610 ай бұрын
@@damianmuszTo dałoby się obalić przy pomocy RPi gdzieś w biurze, że niby atak tych zlych hakerów.
@fatpanda159710 ай бұрын
Dzisiaj czytałem i szukałem nowych informacji a tu niespodzianka, pełny film XD
@Don_Mag10 ай бұрын
A ta historia, że kolejnym jeszcze sprawnym pociągiem chcieli podholować ten "popsuty" i ten sprawny się wtedy "zepsuł" to też ciekawa historia. Czyli tak jakby chrobota była zaraźliwa?
@armenian123Ай бұрын
podobno skład z awaria sprezarki miał sie samoistnie naprawic po kilku dniach, zgodnie z data zadana w oprogramowaniu.
@peropero415710 ай бұрын
Ta afera już jakiś czas trwa. To tylko pokazuje, jak za pomocą softu poprzez ludzką chciwość nastąpi koniec świata 😉
@marcinborkowicz255710 ай бұрын
Czyli: mamy nowoczesną wersję Januszeksu (Newag), który zrobił sobie backdoory w sofcie, bo był "spłytny" i chciał utrzymać monopol. Słabe to w wuj.
@paulo13q3210 ай бұрын
Łaaał. Ten kanał przyzwyczaił mnie do treści wysokiej jakości, ale dzisiaj to już masterpiece. 🫡
@ProblemSolver10110 ай бұрын
Mogles uzyc pojec Bilay, Czarny, Szary Hacker i wyjasnic co oznaczaja, normikom latwiej to przyswoic. Dragony to jak najbardziej druzyna bialych czapek. Swietny material, pozdro
@bartoszkantoch812610 ай бұрын
Mocno spóźniony na imprezę, ponieważ Twoją osobę "poznałem" dopiero przy okazji wystąpienia w didaskaliach, ale lajk i sub od razu. Merytorycznie, profesjonalnie, a sama tematyka cholernie ważną w czasach w których przyszło nam żyć. Pozdrówka & keep up the good work.
@KoszmarnyPaweTheNightmare10 ай бұрын
Dziękuję za świetny materiał ❤
@kamileqone10 ай бұрын
Świetny materiał ile czasu spędziłeś nas researchem i przygotowaniem mowy
@longinzaczek585710 ай бұрын
Dzięki, potrafisz takie rzeczy opisać w bardzo przejrzysty sposób.
@AnaMan7510 ай бұрын
Kluczowe będzie, jakie pokłosie da ta sprawa. Czy cwany i bezczelny Newag wykręci się sianem i dalej będzie dopuszczany do przetargów? Czy poniesie jakieś konsekwencje, czy też inni pójdą w ich ślady i metoda "to nie moja ręka... znaczy kod" zostanie standardem na rynku.
@Seba787810 ай бұрын
Nie wierzę, że w Polsce ktoś zrobi krzywdę producentowi. Tak to u nas działa. Sól drogowa w kiełbasie? Tajemnica. Zgniłe zboże z Ukrainy? Tajemnica. Pociągi z zaprogramowanymi awariami? Tajemnica. I tak to się u nas kręci od lat.
@TheLichy123410 ай бұрын
Ja porostu kocham te rapowe wstawki. Proszę mnie nie usuwać nie jestem botem tylko jestem głupi :) tak, na przyszłość.
@thiefu0110 ай бұрын
"nie wrzucaj Dragon Sector do jednego wora z innymi zbirami" :D pamiętam że kilka lat temu się nimi jarałem i że polska grupa tak daleko zachodzi na CTFach, byli dla mnie inspiracją, ostatecznie nie wziąłem udziału w żadnym CTFie ale zazdroszczę im skillsów bardzo. Kolega w robocie wysłał artykuł na Slacku o tych pociągach i tam było że "ściągnęli specjalistów Dragon Sector", od razu poczułem moc i że będzie się działo :D Po czym widzę że teraz Ty wrzucasz filmik o tym(teraz ja wysyłam to na Slacku), i jeszcze mówiłeś swoim fanom by szli oglądać wystąpienie Dragon Sector propsy.
@Motolotnik10 ай бұрын
Jak jesteś NEWAG-iem to możesz ukrywać w kodzie pupłapki na konkurencję próbującą taniej naprawiać składy. Jak jesteś światowym koncernem np. motoryzacyjnym to możesz lobbować zmiany prawa w państwach tak, aby konkurencja z tobą w ogóle nie miała sensu. A jak jesteś Googlem albo Microsoftem to wiesz, kto będzie twoją konkurencją zanim ona jeszcze powstanie i możesz ją kupić albo zniszczyć w zarodku. Wszyscy kopią fosy aby chronić swój biznes. Są one tak duże i tak bezczelne jak tylko się da.
@walkiri10 ай бұрын
Jeden z najciekawszych filmów (i historii) o bezpieczeństwie jaki ostatnio oglądałem 😊