Dziękuję za pokazywanie rzetelnej wiedzy na temat ASD, trafiłam tu z ostatniego webinaru swps o autyzmie i nie wiem, czy śmiać się, czy płakać, że tak na nas patrzą specjaliści od zdrowia psychicznego... Mam nadzieję, że do mainstreamu przebije się w końcu obraz autyzmu, który nie jest odczłowieczający. Nic o nas bez nas!
@patrycjapatrycja4235 Жыл бұрын
Słucham tej rozmowy i jest mi bardzo przykro. Mój syn ma Zespół Aspergera, jest mądry i wrażliwy i nie rozumiany przez kolegów i nauczycieli. Wszyscy muszą być z szablonu i spełniać oczekiwania. Nie odstawać.
@szczypta_podcast Жыл бұрын
Patrycja, przykro mi to czytać :( Domyślam się, że im większa świadomość po Twojej stronie, tym ta nieudolność po drugiej stronie doskwiera jeszcze bardziej. Mam nadzieję, że spotkacie na swojej drodze właściwych ludzi!
@izaryska-skubel Жыл бұрын
Świetny materiał. Dziękuję!
@szczypta_podcast Жыл бұрын
Niebawem nagramy z Asią kolejny odcinek. Proszę zostać z nami i dodać kanał do obserwowanych.
@zagorskaewelina5 ай бұрын
Genialna rozmowa. Genialna. Dziękuję najmocniej i przekazuję dalej.
@karolinaholewinska24722 жыл бұрын
Pani Joanno, jest Pani dla mnie inspiracja! Nauczylam sie od Pani wiecej niz tysiaca psychologow i nauczycieli. Dziekuje! :)
@monikajakubczak-subiektywn70653 жыл бұрын
Dziękuję za szczyptę bezcennej wiedzy.
@emiliaulinowska16172 жыл бұрын
Bardzo szanuję Panią dr Aśkę za wiedzę, empatię i szczerość
@szczypta_podcast Жыл бұрын
też tak mam! dzięki za ten komentarz!
@Jo79.9 ай бұрын
Co za niesamowicie dobry materiał! Tak naprawde w pigułce wszystko co najistotniejsze. Jak to jest, że takie perelki gdzies giną w sieci 😢
@ColargolPL Жыл бұрын
Co do przyzwolenia na tresurę (w szkołach i innych instytucjach)... Polska była pod zaborami Rosji i Prus - tam to dopiero była tresura! Na tym budowano (a w R., o ile mi wiadomo, buduje się do dziś) polityczną potęgę. Uwzględnianie potrzeb i uczuć uczniów jest nieraz wręcz politycznie wywrotowe!
@ColargolPL Жыл бұрын
Dziękuję za wyjaśnienie, na czym polega problem z hipermarketem!
@agasiwiec7136 ай бұрын
Kto mialby ksztalcić nasze spoleczeństwo? Jakimi cechami temparamentu musialby wykazać sie nauczyciel? Specjalista od przedmiotu moze być cholerykiem...i co? Czy pedagog musi być empatą? Jak to zweryfikować? Przecież masa profesorów to osoby wysoko narcystyczne. Podobnie z terapeutami. Swiat dostosowany do osob autystycznych to utopia. Niestety to czlowiek MUSI dostosować sie do wiekszosci. Nie odwrotnie! Edukujmy sie jako rodzice! To nasza odpowiedzialnosc w poszukiwaniu pomocy terapeutycznej i odpowiednich szkół gdzie personel bedzie wyedukowany. Nie zmienimy wszystkich nauczycieli
@joannamich15419 ай бұрын
Proszę o wskazanie gdzie mogę znaleźć informacje o PDA(zespołu unikania patologicznego )
@mikolajczykmalgosia3 жыл бұрын
Jest. Teoria ram relacyjnych, po ang. relational frame theory. Przeogromnie dużo nazywa jeśli chodzi o to 'jak ludzie żyją w swoich głowach' i tłumaczy oraz pokazuje jak ćwiczyć aby wyciągnąć daną osobą na wyższy poziom abstrakcji, nazywana, rozumienia. RFT pokazuje jak można wprowadzić kogoś w zaawansowane umiejętności komunikacyjne. Także nie zgodzę się, że nie ma nic. Jest. Spędziłam kilka ostatnich lat szukając dla moje córki, która jest na pograniczu niepełnosprawności lekkiej/umiarkowanej sprzężonej z autyzmem dziecięcym. Tak aby została na poziomie lekkim, gdyż system/oświata zapewnie jej umiarkowany poziom NI tego to jestem pewna.
@szczypta_podcast3 жыл бұрын
Małgosiu, doprecyzujesz proszę, do czego się odnosisz? Do tytułu odcinka czy do jego treści i jakiegoś konkretnego fragmentu?
@mikolajczykmalgosia3 жыл бұрын
@@szczypta_podcast Przepraszam, ze późnią odpowiedzieć. Odnosiłam się konkretnie do pomysłu/ planów terapii dla osób z niepełnosprawnością intelektualnie, że nic nie ma. Moim zdaniem jest i dużo zawiera się w teorii ram relacyjnych, która klocek po klocu tłumaczy jak rozwija się komunikacja i co się na nią składna. Od samym podstaw pierwszych słów (w modalności dziecka) po zaawansowany poziom, gdzie trudnościami nie jest sam w sobie 'brak' słów ale ich użycie w opisie rzeczywistości, samoświadomości. Co finalnie się przekłada już na podejmowane decyzje i reakcje, innymi słowy to jak "żyje w mojej głowie" determinuje jak się zachowam.
@szczypta_podcast3 жыл бұрын
@@mikolajczykmalgosia ok, teraz rozumiem. Ale znowu się upewnię - czy ja lub moja rozmówczyni w którymkolwiek momencie mówimy, że nic nie ma w temacie terapii osób z autyzmem? Bo uważam, że wprost odwrotnie, ale ciekawa jestem, dlaczego odebrałaś to inaczej.
@mikolajczykmalgosia3 жыл бұрын
@@szczypta_podcast 27 minuta 30 sekunda: "My nie mamy aktualnie żadnych narzędzi do prowadzenie psychoterapii osób niepełnosprawnych intelektualnie, żadnych zero" Źle rozumiem? Zgadzam się i się nie zgadzam. Po uważnym przestudiowaniu RFT (teoria ram relacyjnych), z którego wywodzi się ACT (terapia zaangażowania i akceptacji, która jest podejście psychoterapeutycznym). Należy mieć na uwadze, że RFT jest silnikiem ACT. Nie dość że mamy precyzyjnie pokazanie, jak to się dzieje że np. ACT nie zaskoczy u osoby z NI, to w bonusie mamy wyjaśnienie (propozycje) popartą badaniami! dlaczego się tak dzieje. Mi jako rodzicowi nie pomaga, że ktoś mi powie że nie ma nic, albo że jest źle,... to wiem zbyt precyzyjnie, jestem rodzicem dziecka z NI.... Zależy mi na tym aby mieć 'coś' co ma pomysł. A RFT ma to coś, ma pomysł jak dotrzeć do potencjału osoby z NI, zamiast betonować jej w tym jaka jest, gdyż: "on już taki jest i będzie". Rozwój nie jest zdefiniowany przez posiadaną/nadaną etykietę. Każdy ma prawo do rozwinięcia swojego potencjału na maksymalnym poziomie, nawet jeśli przez NI będzie on niewielki/mniejszy i moim zdaniem nie jest prawdą, że nie ma nic i zero.
@szczypta_podcast3 жыл бұрын
@@mikolajczykmalgosia dzięki za to doszczegółowienie! Kumam Twój punkt widzenia i doceniam to, że chciałaś się nim podzielić. Choć nadal całość podcastu odbieram nie tak kategorycznie jak Ty - wszak Asia działa w Fundacji, która robi wiele dobrego dla osób autystycznych i opowiada o tym później - to szanuję Twój odbiór i Twój głos. Dzięki, że jesteś słuchaczem Szczypty!
@wudzownik3 жыл бұрын
Mógłbym spytać skąd statystyki np. o depresji czy przewidywanej długości życia w spektrum?