Рет қаралды 468
Nagranie z wykładu Piotra Sadzika „»Nic tego jest przyczyną«. Nihilizm Daniela Naborowskiego na tle międzynarodowych dyskusji intelektualnych epoki”, prowadzony przez Piotra Sadzika.
Nie od dziś wiadomo, że twórczość Daniela Naborowskiego domaga się rozpatrzenia pod kątem międzynarodowych związków intelektualnych poety. Wskazują już na to choćby jego relacje ze środowiskami akademickimi Wittenbergi, Bazylei, Orleanu, Strasburga czy Padwy. Sugerują to też intrygujące kontakty potwierdzone - z Galileuszem czy czołową postacią ówczesnego kalwinizmu, Issakiem Casaubonem, jak i te, które pozostają wciąż w sferze potencjalności (praski dwór Rudolfa II).
W swoim wystąpieniu prelegent przygląda się bliżej związkom twórczości Naborowskiego z dwoma prądami intelektualnymi: tradycją poezji adoksograficznej, a zwłaszcza z nurtem „pochwał Niczego”. Zwornikiem dla obydwu okazał się tu krąg francuskiej literatury dworskiej (Honorat de Porchères Laugier, Jean Passerat), z którego, jak wiemy to już dziś, Naborowski czerpał inspiracje. Wykładowca postara się dowieść, że wiersz Kalendy styczniowe stanowi jedyny polski i jeden z nielicznych zachowanych głosów w efemerycznej, ale niezwykle intensywnej wymianie myśli, podjętej przez europejskich intelektualistów pierwszych dekad XVII wieku, krążącej wokół kategorii „Niczego”.
Piotr Sadzik - zajmuje się filozofią literatury, wykładowca na Wydziale Polonistyki UW, jako krytyk literacki związany z „Dwutygodnikiem”. Juror Nagrody Literackiej m. st. Warszawy. Autor książki Regiony pojedynczych herezji. Marańskie wyjścia w prozie polskiej XX wieku (nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia 2023 w kategorii „Esej”). Współredaktor m.in. Widm Derridy (wraz z Agatą Bielik-Robson). Przygotowuje książkę o stanach wyjątkowych w pisarstwie Gombrowicza.
―――
Wykład jest szóstym z cyklu „Rzeczpospolita otwarta”;
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.