Panie Piotrze od szkoły średniej nie przestaje mnie Pan zaskakiwać jakością i stylem przekazywania wiedzy. Kawał świetnej roboty.
@piotrgorecki42749 ай бұрын
Dziękuję. Nieustannie się uczę. Pozdrawiam
@zbyszek66986 ай бұрын
Bardzo jasno Pan mówi o tych "magicznych" rzeczach. Czy mógłby Pan polecić oscyloskop do użytku w warsztacie samochodowym. Chodzi mi o parametry i funkcje, głównie diagnostyka silnika, a jeśli jakiś konkretny model byłoby super.
@marcinbanaszkiewicz46249 ай бұрын
Witam. Niesamowite jak Pan to prosto i spokojnie tłumaczy. Samo wchodzi do głowy. Wielkie dzieki
@piotrekchr9 ай бұрын
Super materiał. Ja na "starość " na moje 50 urodziny zrobiłem sobie prezent i kupiłem właśnie oscyloskop co prawda nie Rigol a Siglent SDS1104X-U i teraz zaczynam z nim zabawę.
@piotrek02079 ай бұрын
Super. Ja sobie też podobny prezent zrobiłem. Może trochę wcześniej bo lekko przed 40 :)
@Beathan649 ай бұрын
Ha ha, a ja parę lat temu, na swoje 58 urodziny, kupiłem dokładnie ten sam model! Oczywiście od razu zrobiłem go na 200MHz i dokupiłem sondę. Działa super
@techniczny849 ай бұрын
Panie Piotrze jest Pan genialny. Będę Pana oglądał, poproszę o więcej filmów o elektronice ☺️
@mirkop28869 ай бұрын
Z nostalgii zacząłem remontować stary magnetofon kasetowy do wieży stereo. W pewnym momencie miernik to było za mało. Kupiłem przystawke Hantek 6022be za jakieś 350 zł . Niby nic spejalnego ale pozwolił mi wyregulować już kilka magnetofonów. nadal uważam że kupno sprzętu za 4tys zł przerasta moje potrzeby ale dzisiaj nie wyobrażam sobie grzebania w sprzęcie bez tego urządzenia. teraz chłonę wiedzę na temat obsługi. Chetnie obejrzę dalsze odcinki
@nikotela9 ай бұрын
Obejrzałem ten film i szczęka mi opadła. Trzeba mieć wiedzę i trzeba umieć tę wiedzę przekazać. Oba te warunki Pan spełnił. Pełen szacunek. Jest Pan moim guru. Pozdrawiam 😊
@arturoski629 ай бұрын
Lepiej to tłumaczysz niż moi profesorowie w technikum elektronicznym w latach 70/80. Pozdrawiam😊
@grzechumajster70897 ай бұрын
Do tej pory sie zastanawiam , kto dopuscił aby nauczyciela w szkole średniej nazywać profesorem, i kto dopuscił aby ci się do tego przyzwyczaili.....
@rapper3d1b7 ай бұрын
@@grzechumajster7089 i w dodatku w dupach sie od tego poprzewracało magisterkom w ząbek czesanym
@ireneuszpyrak961Ай бұрын
Człowiek się uczy przez całe życie , za wyjątkiem lat szkolnych 😊
@czted15689 ай бұрын
Piotr Pierwszy Wielki. Wybitny wykładowca. Dziękuję i pozdrawiam.
@wwaldes9 ай бұрын
nie godzi się Piotra kojarzyć z rosyjskim carem, ani teraz ani nigdy
@daro03529 ай бұрын
Właśnie nabyłem produkt oscyloskopo podobny FNIRSI DSO 152. Idealny produkt dla początkującego elektronika amatora, choć podejrzewam że może się sprawdzić nawet w niejednym warsztacie. Ze względu na zasilanie z wbudowanego akumulatora i mały rozmiar wymiata wszystkie stacjonarne oscyloskopy, bo można go zabrać wszędzie. Bałem się sprawdzać co jest w gniazdku w obawie przed zniszczeniem urządzenia. Dałem na sondzie X10, praktycznie czysty sinus w gniazdku i nawet poprawnie mierzy napięcie i częstotliwość. Ale już przy sprawdzeniu tego co było na wyjściu lutownicy transformatorowej, odłączając wcześniej grot to już nie był sinus. Bardzo fajne urządzenie, do sprawdzenia przebiegów z generatorów, na wyjściach PWM Arduino i proste w obsłudze. Wcześniej zastanawiałem się nad kitem DSO 138 ale to mniej praktyczne, bo zasilane z zasilacza 9V i bez obudowy. Tak jak podejrzewałem, są to tanie urządzenia które pozwalają wejść w świat pomiarów oscyloskopem, ubogie funkcjonalnie ale na początek żeby się wciągnąć dobry wybór. Później można kupić coś poważniejszego.
@andrzejtrzepietowski42059 ай бұрын
Słuchając pana faktycznie można poczuć że elektronika jest do zrozumienia. Nad wieloma aspektami często nie zastanawiam się, mierzę i już. Teraz będę to robił bardziej świadomie. Ma Pan ogromny talent dydaktyczny. Pozdrawiam
@akiraone284 күн бұрын
Ależ to jest cudowna dawka wiedzy. Dziękuję bardzo za Pana czas i merytoryczne przekazywanie wiedzy. ❤
@Qerses9 ай бұрын
Kolejny świetny materiał który bez problemu każdy zrozumie. Prosty i klarowny sposób przekazywania wiedzy to jest coś czego brakuje dzisiejszym nauczycielom oraz wykładowcom. Z niecierpliwością czekam na następne filmy. Posłuchałbym z chęcią Pana wykład na temat reaktancji pojemnościowych i indukcyjnych oraz o impedancji.
@piotrgorecki42749 ай бұрын
Idziemy w tym kierunku. Najpierw będzie rozprawa z prawem Ohma i potem pojęcie rezystancji, impedancji i liczby zespolone..
@dejaeprouve9 ай бұрын
30 lat temu zrobiłem samodzielnie wykrywacz metalu oparty na dwóch generatorach LRC nie mając oscyloskopu. Projekt z MT był wadliwy więc musiałem go rozgryźć na piechotę i to był wyczyn jak dla mnie amatora :)
@galaktycznyjaguarАй бұрын
Znam ten kanał. Wczoraj klientka zleciła mi zasilenie baterią ramki LED pod plakaty i musiałem policzyć, że jest to awykonalne. I tak obejrzałem kilka filmów i teraz odpaliłem ten i kurde jaki Pan Piotr to jest mega człowiek. Czuje się przed nim respekt. On ma na twarzy wyryte, że wie. Nie że się zastanawia, tylko on już wszystko ogarnął i wie. Do tego ma w swojej postawie coś, czego nie ma większość naukowców - nie ma nerdozy. To nie jest gość który utonął w elektronice, tylko gość, który ją rozpykał, rozbroił, stoczył z nią pojedynek i wygrał, i dalej jest normalny, chociaż stanowczy. Jutro wypłata, czas wesprzeć patroinite xD
@piotrgorecki4274Ай бұрын
@@galaktycznyjaguar dzięki!
@dabfpv9 ай бұрын
Spodobał mi się fragment o budowie lampy oscyloskopowej, świetnie wytłumaczone!
@matsu97909 ай бұрын
Tak się składa, że mam ten czarny oscyloskop i mogę go również gorąco polecić. Szczególnie że ma on naprawdę spore możliwości, jeżeli chodzi także o analizowanie sygnałów cyfrowych.
@Takzen-projektyIT9 ай бұрын
Pan Górecki pokazuje pasje a to jest najważniejsze w życiu, pozwala zachować zdrowie psychiczne :) Ludzie z pasją żyją najdłużej :) Dla pasji.
@piotrgorecki42749 ай бұрын
Dzięki! Oby! Pozdrawiam
@piotrmalczyk2606 ай бұрын
osobiście mam Rigol DS1104Z-S Plus -- uwielbiam :) pozdrawiam!
@mateuszkozowicz98889 ай бұрын
Jestem na pierwszym roku studiów z elektroniki i telekomunikacji. Te filmy sa dla mnie wbawieniem. Swietna robota
@ireneuszpyrak961Ай бұрын
Ja będąc w technikum w latach 80-tych już tą wiedzę posiadałem... i o czym to świadczy ?
@wojtekwojtek203022 күн бұрын
@@ireneuszpyrak961 Może on nie był w szkole technicznej?
@patryk30194 күн бұрын
Zawsze mnie śmieszą te komunistyczne gadki. Oni za PRL wszystko umieli, wszystko robili. To dlaczego upadł cały przemysł? Bo się do roboty chodziło jak do baru, popić pogadać i wynieść coś.
@legum3679 ай бұрын
To jest bardzo dobry pomysł aby powstawały takie produkcje! Pokazuje Pan rzeczy, które ciężej pokazać na papierze, a resztę można doszukać samemu. I trzyma pan poziom jakościowy Panie Redaktorze ;)
@jerzyschulz8277 ай бұрын
Pamiętam Tektronixy. W latach 80-tych używaliśmy ich w zakładach, w których pracowałem. Fajnie było sobie przypomnieć dawne czasy. Pozdrawiam.
@czesiekzwak-u6 ай бұрын
Witam, bardzo ciekawie Pan potrafi przekazywać swoją wiedzę, jak bym miał takiego nauczyciela w szkole, dzień wagarowicza mógłby nie istnieć😀😀😀 Dobrze ,że jest Yt można dużo nadrobić hi hi😀😀😀 POZDRAWIAM SERDECZNIE
@szefuable8 ай бұрын
Bardzo pomocny materiał dla osoby rozpoczynajacej pracę z takimi zaawansowanymi urządzeniami. Zaczynam prace na oscyloskopiach yogagawa DL850 i DL750P i dzieki Pana materiałom napewno ich nie uszkodzę.
@Marqus369 ай бұрын
Dziękuję za spokojne i obrazowe przedstawienie zasad obsługi. Kolejny straszek przegoniony 😅
@iMarek767Ай бұрын
Dziękuję, naprawdę fajny materiał. Pozdrawiam.
@jarodziki9 ай бұрын
Jest z Pana świetny nauczyciel. Bardzo miło się słucha. Dziękuję 😀
@barti4389Ай бұрын
Bardzo dziękuję za odcinek, obejrzałem cały z ciekawością ❤
@arturkosik97419 ай бұрын
W końcu prosto i jasno wytłumaczone. Więcej takich filmów
@andrzejpantkowski55416 ай бұрын
Dziękuję za wykład, jestem zachwycony, jest subik i łapka, oczywiście up
@daap0079 ай бұрын
Z niecierpliwością czekam na kolejne odcinki o oscyloskopach. Bardzo proszę wycisnąć temat ze wszystkich smaczków jak babcia cytrynę, gdy na koniec jeszcze skrobie łyżeczką :-)
@pelson96559 ай бұрын
Komentarz taktyczny dla zasięgów 💪
@19janosik9 ай бұрын
👀👌👌Pozdrawiam serdecznie. Miłego i spokojnego wieczoru życzę.👌👌👀
@krystianraszewski9 ай бұрын
Kawał bardzo dobrej roboty. Coś pięknego.
@jasnyjasny276 ай бұрын
Doskonały film. Bałem się tego urządzenia bardzo. Dzięki temu materiałowi będąc przed 50-tką przekonał mnie Pan do zakupu. Przydało by się parę słów jak nie "uwalić" nowy oscyloscop ;) Serdecznie pozdrawiam :)
@piotrgorecki42746 ай бұрын
Jeżeli to będzie prawdziwy oscyloskop (np. z NDN), to wytrzyma 230V podane wprost na wejście. Groźne są wyższe napięcia, ale problem dotyczy eksperymentów z wyższymi napięciami. W typowym użytkowaniu problemu nie powinno być. Pozdrawiam
@jasnyjasny276 ай бұрын
@@piotrgorecki4274 Właśnie czytam artykuły zamieszczone pod filmem, aby zwiększyć wiedzę :)
@witoldszmit88289 ай бұрын
Jestem pod wrażeniem. W swoim czsie byłem uczniem "Baskoma" i zrealizowałem sporo projektów.
@rufussenega74209 ай бұрын
Nikt tak nie potrafi przekazać wiedzy jak pan Piotr. Aż chce się słuchać.
@KrzysztofB...9 ай бұрын
Kolejny wspaniały odcinek... Kilku w życiu tylko miałem takich nauczycieli. (mam gdzieś ten czarny "ruski" oscyloskop w garażu ;) ) Produkcji RFT mam gdzieś jeszcze reflektometr z przystawką do lokalizacji uszkodzeń kabli. Panie Piotrze DZIĘKUJE!
@dwumetrowywuj3039 ай бұрын
Film jak zawsze motywujący do zgłębienia wiedzy
@jurek77929 ай бұрын
Fascynujące !!! Czekamy z niecierpliwością na następny odcinek.
@piotrgorecki42749 ай бұрын
będzie dziś - też o oscyloskopach
@obserwatorswiata47929 ай бұрын
bardzo dziękuję za wnikliwe uwagi
@RivloGruby9 ай бұрын
Panie Piotrze, obawiałem się nudnego naukowego gadania a okazało się że film to bardzo dobrze nagrany i zrozumiały materiał 🔥 pozdrawiam
@widziszmnie77859 ай бұрын
Cudownie wytłumaczone
@pdfpolitechnicznedemonstra56589 ай бұрын
Kolejny świetny film. Brawo! Można byłoby jeszcze wspomnieć o którejś z darmowych aplikacji komputerowych symulującej oscyloskop cyfrowy. Do zastosowań elektronicznych trudno go zastosować, ale do obserwacji fal akustycznych i transformacji Fouriera sygnału jest bardzo fajny. Dobry na początek żeby zrozumieć ideę oscyloskopu i wciągnąć się w temat. Z drugiej strony i tak poruszył Pan wiele zagadnień a nie może Pan za bardzo wydłużać filmów. Tak trzymać. Pozdrawiam :)
@rafalpludra9 ай бұрын
Panie ...Pan wpuścił światło w moją wiedze o elektronice...DZIĘKUJĘ !!!!
@ireneuszpyrak961Ай бұрын
Cha, zawsze byłem pasjonatem elektroniki a działanie tranzystora zrozumiałem w 7-mej klasie szkoły podstawowej siedząc przez 3 dni nad książką ,potem były wzmacniacze operacyjne i cyfrówka w szkole średniej. Potem wiele lat pracy w elektronice i automatyce przemysłowej. Dzisiaj szkolę się w obsłudze wózków widłowych bo z tym jest lepszy widok na przyszłość 😏
@wojwoj2049Ай бұрын
W Polsce są fabryki projektujące i produkujące urządzenia elektroniczne. Polecam.
@piotrkowalski48199 ай бұрын
Witam. Jak zwykle panie Piotrze ciekawy film. Z niecierpliwością czekam na kolejne.
@dawidklimek97059 ай бұрын
Wspaniałe i bardzo zrozumiałe Pan to tlumaczy! Dziękuję za tą lekcję ❤
@karlpron9 ай бұрын
Słychać oscyloskopy. :) Pod koniec już się zacząłęm zastanawiać który z wentylatorów w pececie trzeba przeczyścić/ wymienić bo wyje. Szkoda. że nie było takich materiałów łatwo dostępnych 30 lat temu jak zaczynałem zabawę. Pozdrawiam
@mr1964ful9 ай бұрын
Bardzo dobry a przede wszystkim pomocny materiał filmowy. Dziękuję !
@tomaskrankenman71337 ай бұрын
Fenomenalnie wytłumaczone! W szkole była to czarna magia a z filmu nawet laik jest w stanie poradzić sobie z obsługą. Raz jeszcze genialny film 🙂👍
@mariuszwilkowski22139 ай бұрын
Gdyby Pan zrobil serie o praktycznych poradach elektryki w samochodzie to bylby hit. - zaczynajac od podstaw to pomiary akumulatora i szukanie co zjada prad w aucie - przez wlasnie pomiary oscyloskopem sond lampda - po sprawdzanie roznego rodzaju sygnalow z czujnikow
@piotrgorecki42749 ай бұрын
Tak, tylko to jest wiedza, za którą się słono płaci na kosztownych kursach. Ale podstawy będą, w szczególności różne akumulatory. Pozdrawiam
@mariuszwilkowski22139 ай бұрын
@@piotrgorecki4274 To chyba tym bardziej sie oplaca zrobic o tym odcinek oraz dodatkowo słodko-kwaśne kursy dla chetnych :)
@bartomiejkos3709 ай бұрын
No rewelacja!!! W branży jest ten kanał potem długo długo nic i dopiero reszta! 😊
@tomarrese37569 ай бұрын
RS elektronika To co ?????!!!!
@bartomiejkos3709 ай бұрын
@@tomarrese3756 szczerze nie znałem, dopiero zagłębiam się w temat, ale jak rzuciłem okiem to faktycznie profesja. Dzięki za polecenie
@bogolegnica9 ай бұрын
Pierwszy raz trafiłem na Pana kanał. Jak widzę bardzo przystępnie przedstawiony temat. Super :) Czekam na materiały z oscyloskopami. Ciekawy jestem do czego w praktyce można ich używać.
@ryumak9 ай бұрын
Oby te Pana filmiki nie zniknely stad, z pewnoscia przydada sie kolejnym pokoleniom ;-)
@piotrkrupa569 ай бұрын
jak zawsze poziom -mistrz .
@fideasu36909 ай бұрын
Fajny film. Ja kupiłem parę lat temu Rigol 1054 (wówczas chyba najtańszy 4 kanałowy oscyloskop na rynku) i na moje nieskomplikowane potrzeby (głównie sprawdzanie sygnałów w moich amatorskich układach) jest wciąż zupełnie wystarczający 🙂
@yankovalsky76969 ай бұрын
Dzięki, fajny film, chętnie obejrzę następne. Z oscyloskopu korzystam, ale lubię posłuchać kogoś kto wie o czym mówi.
@pawbin96059 ай бұрын
W końcu lat 80 zbudowałem sobie oscyloskop z lampą prostokątną - to był wypas. Pozdrawiam
@piotrgorecki42749 ай бұрын
Gratulacje! Dziś warto wykorzystać lampę jako niesamowicie atrakcyjny wyświetlacz. Pozdrawiam
@steam70879 ай бұрын
Nie wyobrażam sobie uruchamiania jakiegokolwiek bardziej złożonego ukladu bez oscyloskopu. Ileż ja kiedyś błędów musiałem poprawiać po odkryciu różnych wzbudzeń w układach uruchamianych tylko przy pomocy miernika, gdy już w końcu kupilem swój pierwszy oscyloskop. Bezcenne doświadczenia i zdobyta przy tym wiedza. Panie Piotrze, film jak zawsze interesujący. Natomiast przy okazji chciałbym też podziekować za rewelacyjną pracę u podstaw wykonaną przez cały zespół w dawnej EdW.
@piotrgorecki42749 ай бұрын
Dziękuję! Teraz po "dziwnym" rozstaniu z AVT-EdW próbuję utrzymać się samodzielnie. Pozdrawiam
@piotrgorecki42749 ай бұрын
Dokładnie to robię od ponad roku: piotr-gorecki.pl/
@michalp.14849 ай бұрын
świetny materiał, na pewno wielu początkującym hobbystom babrdzo się przyda
@piotrgorecki42749 ай бұрын
Natomiast w artykułach z linków w opisie są informacje dla bardziej zaawansowanych. Pozdrawiam.
@Grucha19989 ай бұрын
Genialną robotę Pan robi
@JanJan-fs8mw9 ай бұрын
Panie Piotrze Górecki, proponuję założyć nowy kanał o nazwie "Sonda Górecki" oczywiście zrobić czołówkę nawiązującą do legendarnej Sondy Andrzeja Kurka i Zdzislawa Kamińskiego tylko już z uwspółczesnioną wersją np. tym razem z satelitą pogodową NOAA 18, Muzyczka może nekoniecznie ta sama ale koniecznie motywami nawiązująca do tej legendarnej, oraz działać, a całkiem możliwe iż nawet milion subskrybentów się znajdzie !
@kamilolejniczak79439 ай бұрын
Dzień dobry. Dziękuję za film. Pozdrawiam
@darban_wgm9 ай бұрын
Jak ja lubię Pana słuchać 😊
@JanBaran-g2d9 ай бұрын
Dziękuję i pozdrawiam.
@GM-dx3dq9 ай бұрын
25:09 oczywiście zawsze SKOŃCZONĄ ale jak dla potrzeb 'jednostki' ludzkiej to... PRZEPASTNĄ liczbę... opcji/celów/wyników ciężko określić. Ogólnie baaardzo dużo może zrobic :) Pasja z jaką Pan o tym opowiada wciąga jeszcze bardziej w temat odcinka i zachęca do dalszego zgłębiania wiedzy w temacie.
@TymexComputing9 ай бұрын
Dziękuję za film - w czasach kiedy sprowadzałem z jakiegoś demobilu mój pierwszy 5kgowy oscyloskop Tek 3xy 10MHz, ciężki ale bateryjny! to bardzo by mi się przydał :). 21:21 - ta mini lampa wstawiowa pod 18KG sprzęt przez resztę filmu wprowadzała we mnie inżynieryjny niepokój :D
@lukecool61739 ай бұрын
Temat jak dla mnie idealny, wlasnie sie zastanawiam nad oscyloskopem, czy warto, czy go wykorzystam itp.
@piotrgorecki42749 ай бұрын
Byle nie pseudooscyloskop. Tylko jakiś prawdziwy.
@piotrgorecki42749 ай бұрын
A czy warto? Z ekonomicznego punktu widzenia nie jest to oczywiste. Ale często kupujemy coś, co nam się podoba., czego pełni możliwości nie wykorzystamy. Może zacząć od ZT702S / AOS02 za 230..250zł na Aliexpress?
@dpeees9 ай бұрын
Ja tylko dodam że jest już zt703s z dwoma kanałami, multimetr 25000 kilka dyszek droższy. Czy warto oscyloskop? Wymiatacz z elektroniki poradzi sobie często z mózgiem i multimetrem. Jak ktoś jest początkujący to bez oscyloskopu nie wie jak dużo błędów robi i przez to nie zacznie zgłębiać ich natury. Mówię z autopsji..
@piotrgorecki42749 ай бұрын
ZT703S jest 2 x droższy i to nadal zabaweczka. Polecam raczej 2 sztuki ZT72S, to wtedy mamy zupełnie niezależne kanały. (A multimetr w ZT703S jest na poziomie Aneng AN870, kosztującego około 100zł, więc tu nie ma argumentu za.)
@lukecool61739 ай бұрын
@@piotrgorecki4274 " .. Jak ktoś jest początkujący to bez oscyloskopu nie wie jak dużo błędów robi i przez to nie zacznie zgłębiać ich natury" Czyli do tego zadania ZT72S byłby wystarczającym "oscyloskopkiem" ?
@SlaVoy9 ай бұрын
Podrzucam ciekawy temat: testowanie elementów oscyloskopem w trybie X-Y przy wykorzystaniu małego transformatorka 50Hz jako generator (wykreślanie charakterystyki U/I na ekranie). Technika dzisiaj chyba już niewykorzystywana, a można nią sprawdzać nawet elementy w układzie. Nie wiem czy jest polska nazwa, po angielsku nazywa się to Octopus curve tracer. Pozdrawiam, Sławek
@piotrgorecki42749 ай бұрын
Dzięki! Tak, to interesujący temat - może coś takiego wykorzystam przy okazji omawiania cewek z rdzeniem. Ale do tego dość daleko, bo jak widać, zaczynam od spraw zupełnie elementarnych, w tym od historii i teorii. Pozdrawiam!
@piotrdabkowski77379 ай бұрын
Po tym filmie od razu panu daje suba
@remikskrzypek46944 ай бұрын
Dziękuję bardzo za fajny film
@sayjacob20489 ай бұрын
Świetne materiały Panie Piotrze, pozdrawiam
@Fabi....9 ай бұрын
Witam, ja się boję tych oscyloskopów lampowych, bo w nich jest wysokie napięcie 😄 Świetny materiał, pozdrawiam 👊👍💪
@m44g59 ай бұрын
Fabi to ma pewnie oscyloskop na kluczyk od samochodu 😆
@redelek29 ай бұрын
Rewelka, dziękuję super filmik. No ja ze szkoły te lampowe pamiętam. Niestety po szkole musiałem się przekwalifikować, ale na starość wracam powoli )))
@piotrgorecki42749 ай бұрын
Niedługo będzie dobra okazja powrotu do korzeni - kurs "Fascynujące przemiany energii". Pozdrawiam!
@SprytnySam9 ай бұрын
Mistrzunio 😊
@Koverasx9 ай бұрын
Super! Czekam na kolejne filmy z tej serii!
@afbsartur12709 ай бұрын
bardzo fajnie wytlumaczone
@ukaszsar82239 ай бұрын
Właśnie dziś dostałem swój 1 oscyloskop z kraju środka. I okazuje się że jest to produkt oscyloskopowopodobny😂. Amatorsko zajmuję się naprawą elektroniki i mam nadzieję że na początek się sprawdzi
@mynameis58869 ай бұрын
5:03 Popsuł mi się odkurzać i nie będę kupował nowego, kupię oscyloskop. Ta informacja zmieniła moje życie.
@piotrgorecki42749 ай бұрын
Ale DHO924S kosztuje 4,4kPLN - za tyle można kupić dobry odkurzacz... Albo kilka. Pozdrawiam!
@mynameis58869 ай бұрын
@@piotrgorecki4274 A co mi tam, kupię trzy, po jednym do każdego pokoju. Panie Piotrze, a jaki model by Pan proponował do garażu, tam duża powierzchnia jest
@piotrgorecki42749 ай бұрын
@@mynameis5886 Na pewno jakiś MSO z wyższej serii! Oczywiście!
@andrzejdudek67797 ай бұрын
Dzień dobry. Panie Piotrze. Proponuję zrobić materiał o generatorze sygnału. Planuję zakup Aneng aos03 który jest 2 kanałowy. Tylko nie wiem, do czego mógłbym wykorzystać generator sygnału. Pozdrawiam serdecznie.
@skoda1109 ай бұрын
Super ciekawe. Mam Hantek jako przystawka do laptopa. Fajnie by było mieć takie jak Pan pokazuje urządzenie. Niestety zbyt drogie :( Pozdrawiam
@konradmarcioha9 ай бұрын
Super film. Jakby Pan jeszcze powiedział czy da się zepsuć oscyloskop i jak tego unikać.
@piotrgorecki42749 ай бұрын
To będzie w następnym z tej serii filmie B004. Pozdrawiam
@radekb94799 ай бұрын
6:30 bardzo fajnie pokazane dla laików. Dobrze że pokazuje Pan właściwe jak to działa inaczej niż na innych kanałach na you tube . Ale zapewne nie ominie Pana temat separacji galwanicznej bo tutaj na razie cisza...
@piotrgorecki42749 ай бұрын
W tej chwili piszę o tym artykuł. Troszkę jest w artykule M037 - link w opisie. Pozdrawiam
9 ай бұрын
Świetny film, czekam na kolejny 👍
@yarekcy719 ай бұрын
Dziękuję!
@adamsoyer9 ай бұрын
Nie wiem, czy był już taki odcinek, bo dopiero trafiłem na kanał i nadrabiam, ale przydałby się taki z omówieniem różnych urządzeń i popularnych pojęć. Każdy z nas słyszał o transformatorze, oporniku/rezystorze, kondensatorze itp. ale mało kto wie jak działają i do czego zwykle służą. Każdy też wie, do czego służy zasilacz, ale jak to się dzieje, że magicznie zamienia prąd z gniazdka na taki "niegroźny" do ładowania telefonu? I tego typu rzeczy :)
@piotrgorecki42749 ай бұрын
Stopniowo wszystko będzie. Pozdrawiam
@xmcitroen29289 ай бұрын
Świetny materiał , gratuluję 👍
@ciekaweurzadzenia9 ай бұрын
Kolejny świetny odcinek😀
@jedreo19 ай бұрын
Mógłby Pan opowiedzieć w następnych filmach dlaczego oscyloskopy separuje się galwanicznie od sieci? Niby wiem ale nie wiem 😉
@piotrgorecki42749 ай бұрын
Właśnie piszę artykuł do swojego czasopisma "ZE" na ten temat - może będzie i film. Na razie trochę jest w artykule M037.
@GrandePunto8V9 ай бұрын
Odpowiedź jest w internecie (szczególnie po angielsku), np. EEVBLOG. Napisałem to już raz i komentarz chyba wyleciał.
@depgrau9 ай бұрын
Podziękowania 🎉
@wslomo9 ай бұрын
Jak zwykle świetny materiał.
@piotrgorecki42749 ай бұрын
Dziękuję! I pozdrawiam.
@pawemockun64027 ай бұрын
Nie mam oscyloskopu z kilku powodów (choć już trochę jestem mądrzejszy po tym odcinku). Nie rozumiem, jak pewnie wiele początkujących osób? I tego w filmie zabrakło... Czyli że co - mogę podłączyć 230V do wejścia oscyloskopu i się nie spali? Albo 3.3V DC albo 24V DC i po prostu regulacją czułości zobaczę jak przebiega napięcie? A co jeśli zrobi się zwarcie? W multimetrze tylko przepali bezpiecznik, a w oscyloskopie?
@daro03529 ай бұрын
Zanim ktoś wyda gruby szmal na zakup profesjonalnego oscyloskopu to najpierw powinien się zastanowić co tak na prawdę chce badać, bo wydać 2 tys. zł tylko po to żeby sobie zobaczyć jak wygląda sinus 50Hz czy sprawdzić jak działa jakiś generator niskiej częstotliwości to tak słabo. Kiedyś wykorzystywałem kartę dźwiękową w komputerze stacjonarnym z odpowiednim programem. Dziś można z powodzeniem do niskich częstotliwości wykorzystać Arduino, wejście mikrofonowe w małym jacku smartfona albo kupić sobie kit DSO 138 czy tam jakiś tani oscyloskop za parę stów. Także daję pod rozwagę, jak się na elektronice nie zarabia, zakup nigdy się nie zwróci. Będzie leżało nieużywane, na początku będzie jakaś podnieta jakie to fajne a potem i tak się znudzi.
@gerwazyglobotard86559 ай бұрын
E tam... Wszystko jest względne. Dla jednego 2 tys to gruby szmal, dla drugiego to na waciki. Jak ktoś się poważniej zaangażuje w hobby to te zabawkowe oscyloskopy szybko przestają być wystarczające.
@daro03529 ай бұрын
@@gerwazyglobotard8655 Co racja to racja. Nie da się jednokanałowym oscyloskopem obserwować krzywych Lissajous, badać przesunięć fazowych a zakres do 200kHz nie pozwala na badanie generatorów w.cz. czy nadajników albo odbiorników radiowych. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, najpierw zabawka, potem coś poważniejszego albo od razu należałoby pójść w elektronikę na poważnie.
@kthmhg8 ай бұрын
Zamówiłem sobie kilka dni temu ten żółty mierniczek, Fnirsi 5012H, i trochę mnie zaskoczyła opinia że to nawet nie jest oscyloskop i nie jest wart swojej ceny (dałem 295zł), fakt nie dostałem go jeszcze i może faktycznie okaże się beznadziejny, ale z tego co czytałem opinie i oglądałem recenzje to każdy raczej chwalił, zainteresowałem się nim bo widziałem że jeden gość którego oglądam używał go przy diagnozowaniu starych płyt głównych i praktycznie wszystko co trzeba mógł nim sprawdzić. Wiadomo jest to tani sprzęt z jednym kanałem, ale trochę nie rozumiem tej opinii i chciałbym się dowiedzieć dlaczego to pieniądze wyrzucone w błoto i czego mu brakuje do bycia pełnoprawnym użytecznym oscyloskopem. Przy okazji bardzo lubię Pana filmy i pozdrawiam :-)
@piotrgorecki42748 ай бұрын
W moim czasopiśmie ZE była seria 4 artykułów (M050...M053) na temat wyboru oscyloskopu. Pierwszy w ZE 11/2023 Początki są tu: piotr-gorecki.pl/m050 piotr-gorecki.pl/m051 piotr-gorecki.pl/m052 piotr-gorecki.pl/m053 pokrewny piotr-gorecki.pl/m035 piotr-gorecki.pl/m036 piotr-gorecki.pl/m037 piotr-gorecki.pl/m038 Tam jest omówione, jakie parametry są ważne
@SuperGonzo19849 ай бұрын
Świetny materiał dydaktyczny ( ile dałbym za takiego nauczyciela w przeszłości ) Pozdrawiam
@PP317_6 ай бұрын
21:28 Wyrób oscyloskopo-podobny 🤣
@jacekjurcaba13989 ай бұрын
Świetny materiał 🙂
@grzegorzhabiniak43089 ай бұрын
nadal wiem tyle, co rok temu : oscyloskop służy do pomiaru prądu w czasie... cóż ,będę kontynuował oglądanie Pana filmów. może w końcu pojmę ,czy warto zakupić czy nie.no i do czego uda mi się go użyć
@piotrgorecki42749 ай бұрын
Tego życzę! Może dobrą okazją będzie kurs "Fascynujące przemiany energii". (I warto zagłębić się z temat, bo oscyloskop nie mierzy prądu, tylko napięcie - zmiany napięcia w czasie - a to zasadnicza różnica.) Pozdrawiam
@grzegorzhabiniak43089 ай бұрын
@@piotrgorecki4274 pewnie obejrzę wszystko,i pewnie też napiszę stosowny komentarz. z 18 lat temu próbowałem zacząć,a teraz i chcę i chyba muszę bo ceny części zamiennych i diagnostyka urządzeń grzewczych wciąż są dalekie ideałowi,a na ogół skuteczna diagnoza oszczędza masę czasu i pieniędzy
@kryrek9 ай бұрын
fajnie byłoby dowiedzieć się, jakie parametry powinien mieć oscyloskop dla początkującego najczęściej przy takich pytaniach padają odpowiedzi, że to zależy do czego nam on potrzebny, co zamierzamy sprawdzać i jest to w sumie racja, ale nie każdy początkujący jeszcze dokładnie to wie, a niekoniecznie chce wydawać 1000 czy 2000 zł więc może dałoby radę dać jakieś przykłady, że do tego potrzeba co najmniej takich parametrów, do tamtego znowu takich itd. tak, żeby ktoś taki wpisując w google czy na aliexpress oscyloskop nie wybierał najtańszego, który okaże się stratą pieniędzy
@piotrgorecki42749 ай бұрын
Odpowiedź jest w artykułach, podanych w linkach w opisie. A decyduje zasobność portfela. Naprawdę bardzo dobry oscyloskop dla hobbysty to ok 2kPLN. Np 4-kan. DHO804. "Prawdziwe" zaczynają się około 1kPLN (Hantek). Taniej nie da się wyprodukować prawdziwego oscyloskopu. I nie decyduje ani pasmo, ani "gigasample", tylko coś innego - szczegóły w artykułach M050...M053. Pozdrawiam
@hujhujhujhujhuj2569 ай бұрын
czy mogę prosić o rozszerzenie tematu wyzwalania, a szczególnie różnic między sposobami, tj. sygnałem z kanału, zewnętrznym sygnałem, sygnałem z sieci zasilania, autotrigger, forced trigger, single - to są zagadnienia z którymi nawet bardziej zaawansowani elektronicy mają problem?
@piotrgorecki42749 ай бұрын
Trochę będzie w następnym filmie B004. Ale tylko trochę, bo temat jest ogromny.