Technologia wodorowa to wchodzi już od czasów śp. Kurka i Kamińskiego gdy pokazywali ją w programie "Sonda" 35 lat temu!
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
tak tylko teraz przyspieszyło, bo teraz już trzeba
@ukaszszewczyk31969 ай бұрын
@@piotrparuszewski-o3ozondokładnie, od czasu drogiego gazu wiele technologii przyspieszylo i nabralo innego znaczenia
@JolantaCierebiej9 ай бұрын
@@ukaszszewczyk3196 Gaz staniał.
@ukaszszewczyk31969 ай бұрын
@@JolantaCierebiej bo juz go nie potrzebujemy. Przynajmniej nie w tej skali jak trzy lata temu
@diesel341679 ай бұрын
A tam, po wojnie na Ukrainie naprawią rurę w Bałtyku i gaz znowu będzie ECO, także w Polsce.
@motorokerify9 ай бұрын
Mam 30 lat i wpaja mi się od kilku lat że moim sensem i celem życia ma być zakup niemieckiego urządzenia do ogrzewania domu... Brawo:)
@marekprzedstawiciel87409 ай бұрын
a co mają Twoje lata do niemieckich czy innych urządzeń???? mam sprzęt szwedzki - od 12 lat ogrzewa dom mam komfort, wygodę, spokój, ciszę i niskie rachunki a mam już z "górki" i myślę sam a nie co inni mówią Jaki posiadasz samochód????
@motorokerify9 ай бұрын
@@marekprzedstawiciel8740 to że nie myślę o założeniu jakiegoś biznesu, nie myślę o rozwoju zawodowym czy jakimkolwiek innym życiowym tematem tylko ogrzewanie, pompy, elektryczne samochody... Albo świat się psuje albo ja.
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
mi to się średnio podoba
@marekprzedstawiciel87409 ай бұрын
@@motorokerify - ale to Twój wybór co oglądasz???? przecież obecnie na YT-bie jest bum na PV na magazyny na elektryki - ale dlaczego??? bo jest z tego B2B zobacz ilu powstało Ytuberów co opowiadają a Kowalscy łykają to jako pelikany!!! a oni liczą "kapustę" za subskrypcje, reklamy, sponsoring wyświetlenia komentarze itp. Budując dom w 2012 - wiedziałem jedno, że potrzebujemy urządzenie bezobsługowe na długie lata i takie zamontowaliśmy nikt mnie do niczego nie zmuszał chciałem (chcieliśmy) chatkę większą - taką mamy (ponad 250m2) mamy pompę gruntową która od 12 lat ogrzewa nam dom podgrzewa wodę zapomniałem prawie, ze mamy jakieś źródło ogrzewania Nie mam PV - bo chłodna kalkulacja - widać gołym okiem, że to projekt polityczny nie mam magazynów - bo po co nie mam elektryka - bo to jest dla hobbystów, którzy patrzą w aplikację i samochód mówi kiedy trzeba zrobić przerwę a nie decydujesz sam ale to trzeba FILTROWAĆ bo teraz to jest KONSUMPCJONIZM i NACHALNE REKLAMY!!!
Ja kupilem jnod pompe u chinczyka 14kw za mniej niz 10 tysi. Swietna obsluga. Przyjechala pod dom moglem sledzic statek z kontenerem w ktorym byla. Zamontowalem dolozylem bufor zawor mieszajacy i mam wszystko monitorowane w home assistancie. Monoblok propanowy. Dziala z podlogowka. Cop przy dodatnich temperaturach okolo 3-4. Jestem zachwycony. Mam gdzies te ich doplaty. Tocco zaoszczedzilem przez lata bede wydawal na prąd. Pozdrawiam Pana serdecznie. Jest Pan swietny :)
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
dziękuje
@out_of_the_BOX_life9 ай бұрын
czy ona ma jakieś sensowne sterowanie, czy należy ogarnać w HA?
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
@@out_of_the_BOX_life tak w następnym filmie to pokaże
@muchachos2239 ай бұрын
Witam też chce kupić chinczyka podasz nazwę co kupiłeś?
@marekprzedstawiciel87409 ай бұрын
@@muchachos223 a potem płacz że się zimą zepsuła albo bierze dużo prądu!!! pompa pompie nierówna!!!! moja pompa zużyła na ogrzewanie (CO) 23/24 - 1.10-1.4 czyli 183 dni - 11,95 kWh/m2/6miesięcy temp. w domu od 22,2 do 24,5 i tak od 12 lat tylko, że mam szwedzką pompę a nie chińską
@karolosmanski23097 ай бұрын
Daję łapkę i komentarz za dzielenie podzielenie się kontaktem do tanich pomp - to w obecnych czasach niespotykane. Warto wspierać takiego człowieka!
@piotrparuszewski-o3ozon7 ай бұрын
Dziękuję
@bolesawnawrot70429 ай бұрын
Dziekuje za rzeczowe i aktualne ukazanie sytuacji urzadzen grzewczych produkcji energii i jej przyszlosci klaniam sie z szacunkiem
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
dziękuje
@andrzejmazur3799 ай бұрын
Mądrego to i dobrze się słucha. Pozdrawiam serdecznie
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
dziękuje
@nICkkkkkos9 ай бұрын
Dajesz nam za darmo kontakt do zakupu pompy z Chin, widać, że chcesz pomóc ludziom, a nie naciągać ich na kasę. Bądź pozdrowiony dobry człowieku.
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
dziekuje
@MrMANP.B9 ай бұрын
@@piotrparuszewski-o3ozon jak przygotować instalacje w domu do nowej technologii na wodór, co jest wymagane na etapie budowy?
@joannarossa82729 ай бұрын
Mam pytanie do wszystkich panów Mam nadzieję , że otrzymam odpowiedź. Otóż ,mam dom 65 m 2.. Namawiają mnie na założenia pompy ciepła z Niemiec . Czy warto dać się namówić? Pompę ma zamówić firma ,która ma ją zamówić i wstawić w ramach programu Czyste Powietrze..
@nICkkkkkos9 ай бұрын
@@joannarossa8272 Wszystko zależy za ile... Do twojego domu możesz rozważyć ogrzewanie nawet jednym mocniejszym klimatyzatorem za kilka tysięcy.
@miro60799 ай бұрын
Alleluja 🙏
@kontokonkurs33519 ай бұрын
bardzo dziękuję poleciał od razu sub będę zaglądał tu częściej
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
Dziękuję
@marcinthis20829 ай бұрын
Pompę założyłem 3 lata temu po cenie połowę niższej niż teraz kosztują. Za jakieś 10 lat pewnie padnie mi sprężarka. Wtedy będzie można myśleć o wodorach. Póki co pompa jest super.
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
jest super w nowym budownictwie
@marcinthis20829 ай бұрын
@@piotrparuszewski-o3ozondom jest nowy. Ale i w starszych domach pompy są dużo bardziej opłacalne niż olej, węgiel, ekogroszek, gaz czy inny pellet. Minus to droga instalacja, ale ceny pomp niedługo będą spadać.
@---ro3dm9 ай бұрын
@@marcinthis2082przecież taniej niż teraz to się chyba nie da kupić pompy. Swoją drogą ekogroszek wychodzi najtaniej w przeciętnie docieplony budynku
@marekprzedstawiciel87409 ай бұрын
@@---ro3dm ekogroszek to system obsługowy pompa to system totalnie bezobsługowy pompę posiadam od 2012 - nie wiem co to ogrzewanie domu - praktycznie zapomniałem, że mam jakieś źródło do ogrzewania i podgrzewania wody
@---ro3dm9 ай бұрын
@@marekprzedstawiciel8740 zgadzam się. Mówię co wychodzi taniej w przeciętnym domu
@dawid54579 ай бұрын
Niemcy chwalą to co im się opłaca. Mi się opłacało kupić chińska pompę i nie żałuję na polskim rynku miałem zapłacić 45 tys u chińczyka zapłaciłem. 11.500 teściu założył gruntową za 80 tys. To już jakieś nieporozumienie. A te wszystkie dotacje tylko zawyżają ceny.
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
tez kupiłem dla siebie.. już niedługo następny film, jak pompę podłączyłem do myjki która pobierała 22kW
@marekprzedstawiciel87409 ай бұрын
Teść założył gruntową KIEDY na jaki METRAŻ - ile kW pompa czy ODWIERTY czy poziom?
@dawid54579 ай бұрын
@@marekprzedstawiciel8740 Viessmann 10.z groszem kw 3 odwierty pionowe metrażu dokładnie nie znam coś koło 220 m2 montował jesienią
@marekprzedstawiciel87409 ай бұрын
@@dawid5457 to jak dobrze jest wszystko wykonane i są żyły wodne - to jest to najlepsze rozwiązanie przy taki metrażu pytanie czy ma podłogowe ogrzewanie posiadam gruntową od 2012 na 50-70m mam żyły wodne czyli temat dożywotni na dodatek ZAWSZE DOLNE ŹRÓDŁO DODATNIE!!! u mnie w tym sezonie 23/24 (a dom z 2012) pompa gruntowa pobrała na ogrzewanie (CO) - (1.10-1.4 - czyli 183 dni) 11,95 kWh/m2/6miesięcy przy temp. od 22,2 do 24,5 stopni więc u Teścia - jak mam podłogówkę zejdzie poniżej 10 kWh/m2 ( i jak jest wszystko dobrze wykonane) na długie lata (25-30 lat) Masz info ile zużył (kWh) ? jak montował jesienią? Pozdrawiam
@marekprzedstawiciel87409 ай бұрын
@@dawid5457 - Dawid dowiedziałeś się jakie było zużycie prądu (kWh) u Teścia od jesieni na ogrzewanie + pewnie cwu????
@tomaszlll70549 ай бұрын
Dziękuję za cenne informacje. ❤
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
dziękuje
@zetor6245plusАй бұрын
Dziękuję za materiał oczywiście że wodór to przyszłość ale cóż najważniejszy jest niemiecki intetes. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za jakże cenny głos rozsądku 🖐
@piotrparuszewski-o3ozonАй бұрын
dziękuje
@czerod35737 ай бұрын
Dziękuje za szczerość. Smutna prawda o polskich instalatorach pomp i ich zapędach. Art
@piotrparuszewski-o3ozon7 ай бұрын
tak bywa
@dariuszmular10519 ай бұрын
Po co rozmawiać o produkcji wodoru z paneli fotowoltaicznych skoro od listopada do lutego produkcja (w tym roku) była znikoma ! czyli wtedy gdy potrzebujemy najwięcej energii nie jest ona dostępna z PV. Mam skromne 3KW na dachu z własnym bankiem i na część offgridową oddzielną instalację grudzień styczeń przeleciałem w zasadzie na energii od dostawcy. Fajna ta ekologia dla hobbystów albo jak są warunki. Potrzeba nam produkcji prądu z fal morskich, elektrowni wiatrowych na morzu czy w górach tam jest cały czas dostępna energia.
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
TAK TE ELEKTROWNIE WIATROWE TEŻ NIE DAJĄ 100%
@jacek29298 ай бұрын
@@piotrparuszewski-o3ozon Tak, dają50%, ale w zimie też i w nocy
@nabiuro5 ай бұрын
W zimie zapomniano o tym ale dobrze nawet przy pochmurnym niebie grzeją solary które w porównaniu do PV mającej realnie 20-21% sprawności mają sprawność na poziomie 98% czyli ponad 4 x wyższą ! Latem jak byśmy przeinwestowali w nadmiar ciepła stosuje się razem z solarami automatyczne żaluzje do ich przysłaniania i to trzeba razem połączyć i jest super
@jakubm1875Ай бұрын
@@piotrparuszewski-o3ozon więc tym bardziej wodór się nie sprawdzi...zwłaszcza jak będziemy go spalać że sprawnością 1.. co z tego że 1kg wodoru da 33kwh jak do jego pozyskania trzeba 65kwh... To się jeszcze długo nie będzie opłacać
@tomasz54528 ай бұрын
Dziękujue za Pana więdzę i przekazywana informacje.
@piotrparuszewski-o3ozon8 ай бұрын
DZIĘKUJE
@jakubm1875Ай бұрын
A jaka wiedzę niby tu uzyskałeś?
@a_j1309 ай бұрын
no to posezdł film na X, dzięki za podzielenie sie nowościami
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
Dziękuję
@a_j1309 ай бұрын
@@piotrparuszewski-o3ozon Nie ma za co, kanały z "zasięgami" są dla tych co mają te 100 000 + na inwestycje
@Krait176 ай бұрын
To teraz poproszę o informację gdzie można kupić oraz ile KOSZTUJE zbiornik aby przechować 60kg wodoru. Czyli na miesiąc z tego co Pan mówi. Proszę też powiedzieć coś więcej o tej technologi wytwarzania wodoru. Jak jest jest efektywność i ile energii potrzeba aby ten 1kg wodoru wytworzyć ORAZ zmagazynować. jaka będzie efektywność przez cały proces czyli wytworzenie, magazynowanie, wygenerowanie energii z tego wodoru.
@piotrparuszewski-o3ozon6 ай бұрын
nawet sam go możesz zrobić wyjdzie najtaniej dzwoń to wytłumacze jak zrobisz go za 15-20 tys PLN
@Krait176 ай бұрын
@@piotrparuszewski-o3ozon poprosze o numer telofun lub maila w takim razie. Pytanie dlaczego nie mooże Pan tego tutaj podać? Pytałem też o efektywność całego procesu.
@jakubm1875Ай бұрын
@@Krait17nie dostaniesz do niego numeru bo ten człowiek nie wie o czym mówi sprawność wytworzenia wodoru to max 50 %. Jak będziesz go spalać to przy spalaniu masz sprawność 1. Cały cykl - wytwarzanie wodoru, spalanie by ogrzać dom będzie miał sprawność max 50%. To jakie duże i przewymiarowane będą musiały być te odnawialne źródła energii by to miało sens😅
@cccddd1871Ай бұрын
@@jakubm1875 Dołóż do tego cenę tego zbiornika a zrozumiesz że to się nie opłaca.
@jakubm1875Ай бұрын
@@cccddd1871 ja to wiem... I wiem też że ma rację że wodór to przyszłość ( pewnie znaczną część rynku zdobędzie) ale za 30 lat 😁. Śmieszy mnie jak mówi.. Nie kupuj pompy ciepła zaraz wejdzie wodór 😂
@Adrian-bd7wq5 ай бұрын
4 lata temu zainwestowałem w nowoczesny kocioł na groszek. Na chwilę obecną taniej można ogrzewać jedynie kotłem zgazowującym drewno i gruntową pompą ciepła. Kocioł zgazowujący jest bardziej uciążliwy w obsłudze, a pompa gruntowa kilkukrotnie droższa. Niestety w nowych domach musimy wybrać między pompą ciepła, klimatyzacją lub gazem.
@piotrparuszewski-o3ozon5 ай бұрын
klimatyzacja + gaz
@velox816 ай бұрын
Szacun !! madry człowiek który nie chce naciągać . Ma wiedzę i dzieli sie nia :)
@piotrparuszewski-o3ozon6 ай бұрын
DZIEKUJE
@jacekcb6 ай бұрын
W pełni się z panem zgadzam. Pompy to ślepa uliczka. Przyszłością jest wodór. Podobnie będzie z autami elektrycznymi.tu też będzie rządzić wodór.
@piotrparuszewski-o3ozon6 ай бұрын
ale musimy troszkę poczekać
@zonakazika11695 ай бұрын
Auta zasilane wodorem to już stara bajka, w Niemczech już chyba 20 lat temu były stacje. Jakoś dalej nie stało się to powszechne i tak minie kolejne 20 lat...
@jacekcb5 ай бұрын
@@zonakazika1169 20 lat temu rządził rynek ropy naftowej. Więc żadne źródło alternatywne nie miało szans się przebić.w latach 80 japończyk wypuścił auto na wodę,nie na wodór. Autko było w stanie przejechać 80km na szklance wody. Gość miał przygotowaną całą linię produkcyjną. Było o tym głośno w mediach światowych.juz mieli otwierać fabrykę. No ale lobby naftowe nie pozwoliło na to. Były naciski na rząd japoński i gość musiał odpuścić. tu nie chodzi o sam wodór. Ale o całą technologie jego wytwarzania już w aucie czy innym pojeździe.wtedy odpada problem składowania wodoru i jego schładzania by go przechować.
@dotevo16 ай бұрын
Ja kupowałem w Polsce pompę ciepła około 9kW za 9tys. zł jakieś 3 lata temu. Monoblok, własny montaż. Wydaje mi się, że już mi się zwróciła bo COP w lecie do grzania wody to i 4,5 wychodzi, a w zimie średnio w okolicach 3. Gdybym miał kupić kocioł gazowy albo jakiś na pelet to taniej by nie wyszło. Za to nie rozumiem ludzi co walą 60k czy 100k w pompę ciepła. Termin zwrotu takiej inwestycji to więcej niż czas zmiany technologii.
@piotrparuszewski-o3ozon6 ай бұрын
JA NIE NEGUJE POMP CIEPŁA
@Wiczyslaw..3 ай бұрын
Każde źródło ciepła ma swojego zwolennika. Jeden ma czas latać ciąć drzewo,rąbać je ma gdzie je składować tak samo jak i węgiel. Drugi nie ma czasu nie ma miejsca. Ja osobiście wybrałem pompę ciepła z tego względu że nie mam czasu rypać drzewa godzinami,szuflować węgla tonami dobrego dochodzi jeszcze problem z plecami
@piotrparuszewski-o3ozon3 ай бұрын
całkowicie się zgadzam
@1Blue_Skyy9 ай бұрын
super
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
dziękuje
@tomaszkaminski66654 ай бұрын
Dziękuję za szczerość. Dzisiaj to rzadkość. Każdy zachwala swoje rozwiązanie/produkt jako najlepszy.
@piotrparuszewski-o3ozon4 ай бұрын
Dziękuję
@mieczysawaugustyniak94619 ай бұрын
Najgorsze jest to że w naszej strefie czasowej w stosunku do drugiej połowy świata kraje Japonia ,Chiny Arabia Saudyjska tam gdzie się ciągnie ropę i inne zasoby stosunek emisji cieplarnianych jest 1000 krotna większa. Panika panika i nakaz UNI to bzdury . Unia nas zajedzie. My mamy cierpieć finansowo za to że emisję cieplarnianą mamy 1000 krotnie mniejszą. Proszę obejrzeć sobie film pt. tyt. SOS dla ziemi.
@raf52529 ай бұрын
W Unii Europejskiej jest największy terror energetyczny i nigdzie na świecie takiego nie ma, w Europie nie będzie można normalnie żyć.
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
dziękuje
@ralf71987 ай бұрын
unia miała piękny plan by było zielono... i to było okej, ale tani zielony gaz się skońzyła. Taki plan putina. Lecz wszedzie indziej mają wyjebane w eko sreko rozwiązania. i tylko u nas się tym onanizują... ;//
@zedomirzak6 ай бұрын
Od kilku lat korzystamy z kominka w domu, co prawda domek jest we Francji (łagodne zimy) koszt drewna 3m przestrzenne na sezon 210E. W tym roku już się przygotowałem i składzik drewna jest zapełniony drewnem z drzewa które było ścięte w zeszłym roku. No a ten zielony ład to lobing żeby napędzać firmy produkujące tego typu coraz bardziej nowoczesne i kosztowne sprzęty.
@piotrparuszewski-o3ozon6 ай бұрын
DOSŁOWNIE
@DevPythonUnity9 ай бұрын
najlepszy system to system modułowy gdzie palisz czym w danej chwili tan tajniej, jak tani prąd to poma, jak tani gaz to gaz, jak tani pelet to pelet, a wodór jest Korozyjny i wybuchowy
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
oczywiście że najlepszy jest system hybrydowy ,, ale wodór 20-30% też da rady
@DevPythonUnity9 ай бұрын
@@piotrparuszewski-o3ozon wodor mozna przesyłać istniejacymi gazociągami ale tylko do stezenia 5%, wodor powoduje korozje, i ucieka z zbiornikow, Jest wybuchowy, spalanie tworzy wode ktora dodatkowo koroduje metal, nie ma czystego wodoru, wytwarzanie przy uzyciu fal dzwiekowych i elektrolizie---- co innnego laboratorium co innego na skale przemyslową
@termitektermit78897 ай бұрын
@@piotrparuszewski-o3ozon bzdura. A jakis sytem bedzie najlepszy jak rzadzacy nal;aza na wszystko 50% podatek?
@MsAce19859 ай бұрын
Z wodorem niestety nie tak szybko i nie wiadomo, czy to troche nie slepy kierunek :( jest duzy problem z przechowywanie i na pewno nie bedzie stacji na kazdym Orlenie, dzisiaj jest tylko kilka hubow. Tak czy inaczej jakis kierunek to jest.
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
mieszanka 20% damy rady
@user-re7cq3wy6r8 ай бұрын
to jest ślepy kierunek. od dawna w rakietach się nie stosuje
@MortimerKadaver7 ай бұрын
Ten kierunek zostanie zaniechany - jest zbyt dużo problemów z produkcją wodoru, przechowywaniem, dystrybucją i spalaniem. Pozostanie jako ciekawostka dla technicznych geeków z nadmiarem kasy.
@ukaszts96774 ай бұрын
Ciekawe bo Niemcy nie chwaląc się prowadzą intensywne badania nad wodorem, jego pozyskiwaniem, i przechowywaniem. Więc wasza wiedza na ten temat może być już od dawna nieaktualna. Dlaczego jeszcze nie wprowadzają? Czekają aż złożą do kompletu wszystkie części tej układanki. To wszystko odbywa się na zapleczu, bo Niemcy chcą mieć ogromną przewagę na tym polu. Japonia też walczy z tematem od dawna. W Polsce też są prowadzone badania, przez prywatne firmy. Jak Niemcy będą gotowe to wyścig ruszy. Unia ograniczy pompy ciepła i elektryczne samochody (bo niemcy sobie z tym nie radzą).
@FreezerSIG9 ай бұрын
Na tym kanele Pan Piotr mówi jak jest nie tylko o pompach ciepła ale i o rekuperacji.
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
nie zupełnie ..zajmuję sie jeszcze innymi tematami
@FreezerSIG9 ай бұрын
@@piotrparuszewski-o3ozon ozonowaniem i wieloma innymi wiem.
@Bemx2k7 ай бұрын
Na pompach ciepła to był złoty biznes , kolega jako pośrednik kilku producentów zarobił w 4 lata na budowę 300m2 domu z basenem + dwie nowe Tesle Model 3 i Model X . Dziś twierdzi że obecnie by nie zarobił nawet połowy tego . Czy ktoś z was miał doczynienia z pompami ciepła TCL , to znany producent Telewizorów z Chin .
@piotrparuszewski-o3ozon7 ай бұрын
TAK.. POPRAWILI TE POMPY I SĄ TERAZ DOBRE
@termitektermit78897 ай бұрын
Ale telewizory sa nadal slabe. SAm pilot to porazka :)
@Bemx2k7 ай бұрын
@@termitektermit7889 Mają 2-3 topowe modele nagradzane na targach w cenach grubo powyżej 10tys zł , mają też takie dla przeciętnego zjadacza kartofli za 2-3 tys zł
@zonakazika11695 ай бұрын
@@termitektermit7889wcale nie takie słabe albo wszystkie są słabe. Kupiłem nowego Phillipsa - oddałem bo jakość do ceny tragiczna, kupiłem tańszego Sharpa i zadowolony. Drugi kupiłem tcl i niczym praktycznie od Sharpa się nie różni, zaznaczam że oba telewizory to tańsza półka ok. 2600zl z google tv, ale do normalnego oglądanie wystarczy. Oba tv mają ok roku, przez ten czas raczej Sharp bardziej zamulał niż tcl, który jest 10 cali większy i był tańszy...
@jerzyp43968 ай бұрын
Bardzo rozsądnie Pan mówi. Proszę tylko zwracać uwagę na jednostki, W to jest moc a Wh to energia!
@piotrparuszewski-o3ozon8 ай бұрын
dużo filmów pójdzie ciekawych już niedługo będą o spółdzielniach energetycznych
@magnetek51714 ай бұрын
Dobrze powiedział że 100kW w 24h biorą te pompy. Czyli 2400kWh.
@Przypowiesci_Salomona_268 ай бұрын
Jeśli wszystko w Chinach jest średnio 3-6 x tańsze niż w polinie- to dlaczego by nie spakować się i tam nie pojechać?
@piotrparuszewski-o3ozon7 ай бұрын
MOŻE NAJLEPSZE WYJSCIE
@MortimerKadaver7 ай бұрын
@@piotrparuszewski-o3ozon "Szerokiej drogi już czas - mapę życia w sercu masz - Pekin jest nasz...." 🎶🎵🎶🎶
@krzysztofpoznan52267 ай бұрын
bo ci tam psa i kota zjedzą
@Przypowiesci_Salomona_267 ай бұрын
@@krzysztofpoznan5226 W sumie jeden minus, ale możesz nie mieć psiuna ani kota ale 13 ścioro dzieci. W Polinie maryja nie jest przychylnaaby mieć dzieci ( zaraz je chwytają i szczypawkująa potem chcą socjalizować wpajając religię ewolucyjną.
@barrybookmaker74336 ай бұрын
@@Przypowiesci_Salomona_26chyba troje dzieci
@adrianwojcik56119 ай бұрын
Panie Piotrze kotły gazowe, nie piece itd. Z całym szacunkiem. I nie kilowaty tylko kilowatogodziny zużywamy. A tak ogólnie to super robota👍 pozdrawiam
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
dziękuje postaram się poprawić
@erk22089 ай бұрын
Oczywiście że rewolucja nasz czeka, lecz polskie sieci nie sa jeszcze gotowe. Zimą w słoneczny dzień napięcie rzędu 255v mamy nadprodukcję prądu. Tak czy owak zgadzam się z Panem w 100proc.
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
dziekuje
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
dziekuje
@MsAce19859 ай бұрын
I ta nadprodukcje najlepiej „zmarnowac” do produkcji wodoru, lub innego „magazynu” chemicznego, mozna oczywiscie zmagazynowac w bateriach, ale tu technologia jest jeszcze daleko
@ksiazevald11709 ай бұрын
Wspomniałeś Piotr na temat Defrost że można pobrać ciepło z ziemi z gruntu , czy możesz udostępnić jak to zrobić pozdrawiam serdecznie
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
2 WYMIENNIKI JEDEN LAMELOWY ,, DRUGI WODNY + ŻRÓDŁO ZIEMNE NIEWIELKIE
@ksiazevald11709 ай бұрын
To jest taka techniczna odp 😁 Proszę zrób krótki film jak to zrobić 😊 Pozdrawiam serdecznie waldek
@autre12349 ай бұрын
Wychodzi mi, że w przypadku wodoru kupionego cena to 2.07 zł/kWh, a wyprodukowanego przez panele 0.72 zł/kWh. Przyjąłem dane jak poniżej: Cena wodoru: 69 zł/kg (cena na stacji) lub $6 (koszt produkcji przez panele). Wartość opałowa: 33.3 kWh/kg Sprawność spalania: 100%
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
będzie wytwarzany z nadmiaru energii
@Dmonio8 ай бұрын
@@piotrparuszewski-o3ozon Nadmiar energii z PV występuje latem - czyli trzeba ten wodór magazynować aby go później wykorzystać w okresie grzewczym. Ale jeśli mam inwestować w zbiorniki, sprężarki i inny osprzęt a ponadto siedzieć dosłownie na bombie to wybieram dowolny inny rodzaj ogrzewania. Nie bez przyczyny mieszanka wodoru z tlenem zawartym w powietrzu nazywa się piorunującą. Teraz ekonomia. Aby uzyskać 1 kg wodoru muszę zużyć prawie 60 kWh energii elektrycznej z PV i 9 litrów wody. Czyli niejako COP wychodzi na poziomie 0,5. Nawet jeśli dostałbym 100% dofinansowania do (zapewne bardzo drogiej) instalacji wodorowej to się nie opłaca bo z tych 60 kWh energii z PV finalnie dostanę 30 KWh ciepła. Lepiej odkupić te 60 kWh (wcześniej dużo taniej odsprzedane do zakładu energetycznego) i przy pompie ciepła uzyskać 180 kWh ciepła (COP 3,0). Awaryjność pomp ciepła zapewne jest dużo wyższa od instalacji wodorowych z racji zabezpieczeń i kontroli jakości. Jednak jeśli nastąpi awaria domowej instalacji wodorowej to wszyscy w okolicy będą to wiedzieć natychmiast a później pokażą to w TV. Dla poprawy bezpieczeństwa obowiązkowe będą częste przeglądy takiej instalacji - oczywiście kosztowne z oczywistych powodów.
@ukaszts96774 ай бұрын
@@Dmonio stary chłop a wierzy że ma wpływ na to co będzie tańsze xD Unia powie stop ruski gaz, stop ropa z terrorystycznych krajów, stop chińskim pompom ciepła. Następnie z pocałowaniem niemieckiej rączki kupisz nową instalację wodorową na dotacji (ze swoich podatków). Może nawet w części Polska ta instalacją będzie ;)
@jakubm1875Ай бұрын
@@Dmonioi właśnie pokazałeś że ten pan nie wie o czym mówi
@rafajakubczyk46529 ай бұрын
Więcej prosimy o wodorze
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
w przyszłym roku może zrobię taka próbną instalacje wtedy się podzielę
@SRB_PL4 ай бұрын
Nie mam domu i pewnie pompy nigdy nie kupię, ale Sub dla zasięgu daje.
@piotrparuszewski-o3ozon4 ай бұрын
nigdy nic nie wiadomo,,, ps mnie z każdej pracy wywali mówi że się do niczego nie nadaje ,, a umiem chociaż kiepskie filmy robić
@piotr4477 ай бұрын
Właścicielem Termetu jest teraz polska firma Ferro notowana na polskiej giełdzie
@piotrparuszewski-o3ozon7 ай бұрын
dobra informacja
@MC-zu5lj4 ай бұрын
Wodór wchodzi od kilkudziesięciu lat. Zachwalanie jego zalet i zapominanie o jednej najważniejszej wadzie czyli magazynowaniu. Wodór jest najmniejszym atomem i zwyczajnie nie da się zbudować szczelnych pojemników na niego. Albo trzymamy go pod niskim ciśnieniem (i względnie jakiś czas tam zostanie) ale musimy aktywnie chłodzić zbiornik poniżej -250st.C albo trzymamy go pod wysokim ciśnieniem i ucieka raz dwa. Dwa - wytwarzanie wodoru na skalę przemysłową jest głównie z gazów ropopochodnych czy gazu ziemnego. Nie z wody jak się wszystkim wydaje. Takie to ekologiczne. Trzy - do wyprodukowania 1kg wodoru potrzebne jest 50kWh energii. W 1 kg wodoru uzyskamy realnie 20kWh energii. W samochodach - OK. Ale jeśli możemy tę energię pobrać z sieci to robienie dodatkowych strat na konwersję do wodoru i później jego zużywanie po prostu nie ma sensu. A już na pewno nie do ogrzewania.. Jakiekolwiek ogniwa wodorowe czy w ogóle jakiekolwiek magazynowanie energii ma ekonomiczny i praktyczny sens (poza nielicznymi wyjątkami) tylko w przypadku urządzeń "mobilinych". Co do samych pomp za 50 tysięcy. W czerwcu kupiliśmy pompę 10kW Kaisai z polskiego sklepu, z gwarancją 5 lat i co oczywiste rękojmią za 5500zł. Oczywiście sama pompa, montowałem sam (teraz widzę kosztuje trochę ponad 6000zł). Nie widzę obecnie sensu w sprowadzaniu tych chińczyków zza granicy, użeranie się z celnikami (bo wiadomo jak to jest z certyfikatami, dopłata VAT-u itd) jeśli u nas można tak samo tanio kupić i mieć tą lepszą czy gorszą gwarancję w razie w (przynajmniej jakaś jest bo do chińczyka nie odeślemy pompy na palecie - lepiej na złom oddać). Zgadzam się, że 2-3 lata temu jak był boom na PC sprowadzanie miało sens bo i same pompy kosztowały minimalnie kilkanaście tysięcy. Oczywiście dobry producent będzie się cenił ale nie ma sensu porównywanie tych tanich chińczyków do pomp z najwyższej półki cenowej. Ja chciałem mieć tanio bo pompa za 25k by mi się nigdy nie zwróciła.
@piotrparuszewski-o3ozon4 ай бұрын
TERAZ TANIEJA,,ALE WODÓR --ZBIORNIKI JUZ SA
@78lancellot5 ай бұрын
Gaz jest w tej chwili najlepszy. Wszystko jest na gaz. Wszystkie urzędy ogrzewają gazem. Nie można pozwolić aby urzędy zdechły.
@piotrparuszewski-o3ozon5 ай бұрын
WYCHODZI NAJTANIEJ
@78lancellot5 ай бұрын
@@piotrparuszewski-o3ozon jestem teraz w Bułgarii na wakacjach. Nie ma tu żadnej fotovoltaiki ani wiatraków. Dlaczego? Bo mają [radzieckie] elektrownie atomowe. Mimo że ogrzewanie zimą praktycznie ich nie dotyczy i wystarczy byle klimatyzator to chłodzenie latem z fotovoltaiki /za dramo/ byłoby fajne. Tymczasem mają to w d...ie bo prąd jest tani.
@KubaKowalczyk-l1kАй бұрын
Bułgaria nie musi kupować praw do emisji CO2,bo w przeliczeniu procentowym mają większy udział tzw.energii czystej,niż z węgla,dzięki czemu energia jest tam tania.Poza tym,jak Cię nie ma przez pół roku w okresie zimowym i nie masz zużycia energii,to nie ma też faktury do płacenia.Płaci się tylko i wyłącznie za zużyte kWh.@@78lancellot
@arturzya6303 ай бұрын
Dziękuję za informację!
@piotrparuszewski-o3ozon3 ай бұрын
DZIĘKUJE
@dominikrak729 ай бұрын
Spóźniony Prima Aprilis? Panie Piotrze, a gdzie sprawność (elektrolizy)? I jak to wychodzi w porównaniu do COP? Jednostka energii to kWh a nie kW.
@beegees219 ай бұрын
No słabo. Więcej prądu na wytworzenie, niż wraca w kaloryczności
@helikopterek9 ай бұрын
Wodór jako nie zużywający się magazyn energii. A jak będziesz ładował baterie w magazynie to nie tracisz energii? Czy liczysz, że państwo Ci przechowa energię zgromadzoną latem na zimę? A do wytwarzania wodoru opracowano dużo bardziej energooszczędną technologię niż elektroliza.
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
Poczekaj ,, co zrobisz z nadmiarem prądem
@alchemik20109 ай бұрын
@@helikopterek a wodór to we wiaderkach będziesz przechowywał? Jaki nowoczesny sposób wytwarzania wodoru wynaleziono? No czekam.
@helikopterek9 ай бұрын
@@alchemik2010 W Chinach już produkują energię bezpośrednio z wody morskiej co znaczącą obniża koszt w porównaniu do elektrolizy czystej wody. Podają że wyprodukowanie 1kg wodoru na morzu to ok 2 dolarów. A w 1kg wodoru jest ok 33kw energii. Są już zbiorniki, które są wystarczająco szczelne do przechowywania wodoru. Przecież są już autobusy czy samochody zasilane wodorem. A przy domu może być i zbiornik 2m3 podobnej wielkości jak na LPG i można przechowywać gaz pod mniejszym ciśnieniem niż w samochodach. Nawet zużywając znaczną część energii na konwersję i zmagazynowanie i tak może się to opłacać bo coraz częściej będzie tak, że w dniach z nadprodukcja nikt od ciebie nie odbierze energii z fotowoltaiki. A magazyny energii są też bardzo drogie i zasoby do ich produkcji coraz trudniej dostępne. Jak będziesz miał magazyn energii wodoru to co stoi na przeszkodzie aby wieloletnie przewymiarowac instalację i wtedy nawet w zimę będzie możliwość wyprodukowania energii na własne potrzeby. A w lato również na potrzeby samochodu.
@MaciejArtur9 ай бұрын
Dziękuję 👏
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
dziękuje
@krzysztofbartosinski73389 ай бұрын
Panie Piotrze nie pogłaskają pana za to, powadzenia i mam nadzieje że rekuperacja bez wodoru nadal jeszcze podziała
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
Lubią mnie hejtowac
@piotrschulz94579 ай бұрын
@@piotrparuszewski-o3ozon nie odróżniasz pan hejtu od krytyki...
@jacek-65467 ай бұрын
Ekoszaleństwem jest trucie powietrza bez kar? Śmieci też wywozisz do lasu by przyoszczędzić?
@piotrparuszewski-o3ozon7 ай бұрын
Też się z tym zgadzam
@zenm-a64769 ай бұрын
Powody odrzucenia wodoru do ogrzewania domów są różnorodne. Wodór jest wielokrotnie mniej wydajny niż pompy ciepła i według obliczeń NIC byłby znacznie droższy . „[Wodór zużywa] pięć do sześciu razy więcej energii elektrycznej niż użycie tej samej energii elektrycznej bezpośrednio w pompie ciepła. Dzieje się tak dlatego, że podczas konwersji energii elektrycznej na wodór traci się więcej energii, a pompy ciepła zużywają mniej energii niż kotły do wytworzenia tego samego poziomu ciepła” - stwierdzono w raporcie. Okazało się, że pompy ciepła były odpowiednie dla większości domów w Wielkiej Brytanii. Wyniki niezależnych badań naukowych wykazały również, że wodór nie nadawałby się do ogrzewania domów w Wielkiej Brytanii , a próby tej technologii zakończyły się niepowodzeniem.
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
a co zrobisz z energią słoneczną i panelami ... jak jest nadmiar
@The_Unobtainium9 ай бұрын
Gościu, pokaż no ten raport😂
@andkol62498 ай бұрын
1l gazu LPG daje tyle energii co 10l wodoru ..
@user-re7cq3wy6r8 ай бұрын
@@piotrparuszewski-o3ozon grzejesz wodę
@astraldreamer847 ай бұрын
@@user-re7cq3wy6r Idea magazynowania energi elektrycznej do wodoru jest naprawdę rewolucyjna. Pierwszy raz o tym słyszę ale to jest przyszłość. W przeciwieństwie do akumulatorów wydajność wodoru nie spada i można go magazynować na lata. Wiadomo, że na chwilę obecną może to być mało wydajne, ale podobnie do paneli fotowoltaicznych będą wprowadzane coraz bardziej efektywne rozwiązania.
@sawomirgoronski88796 ай бұрын
👍 Super dziękuje👍
@piotrparuszewski-o3ozon6 ай бұрын
dziękuje
@goscu19 ай бұрын
Nie zgodzę się z Panem Panie Piotrze. Napisze Pan jaka jest sprawność wytwarzania wodoru z elektrolizy ? Ma Pan rację że pompa ma sens przy ocieplonym domy. To jest oczywiste jak to że marketingowcy naciągają. Zgoda, nie do każdego domu pompa ciepła jest właściwa. Konkluzja -trzeba ocieplić dom bez względu na źródło ciepła. Pompa ciepła ma np 400% sprawność w przeciwieństwie do spalania wodoru, gazu itp. Oczywiście pompa to skomplikowane urządzenie,, ma Pan rację Mam dom 135m^2 i zużywam na grzanie i CWU na 2300kWh na sezon przy 23 stopniach w domu., COP - 4,08( łącznie z pompką pchającą) Pompa gruntowa oczywiście. Świat jest taki że na tę chwilę, źródłem wodoru jest gaz ziemny .
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
oczywiście też ma Pan racje
@CMZ_CMZ_PL9 ай бұрын
czyli 2.3MWh 2.3 milona Watogodzin
@krynkidan7 ай бұрын
"Trzeba ocieplić dom " ? Skąd to przekonanie ? Z telewizji ? Przez dziesiątki lat stały domy nieocieplane ( kto chciał to ocieplał ) i nie było jakiegoś problemu , każdy opalał jak mu pasował lub jak mógł . A teraz kołchozowa nagonka bo się planeta spali . Bzdury dla idiotów .Nie mam żadnych z tych przez ciebie wymienionych urządzeń ( od lat ) i jakoś , k... , nie umarłem a w domu mam cieplutko .Ślad węglowy - nowomowa eurobolszewicka , zaganiają ludzi do robienia fikołków ,żeby za 50 lat temperatura zmniejszyła się o zero przecinek zero o ile natura pozwoli .Reszta świata śmieje się z głupków , którzy budują w Europie skansen .
@polskirolnik21182 ай бұрын
Wodór bardzo ulotny pierwiastek.
@piotrparuszewski-o3ozon2 ай бұрын
dosłownie
@polskirolnik21182 ай бұрын
@piotrparuszewski-o3ozon Czy to nie kolejny technologiczny humbuk
@Toma_Warszawa7 ай бұрын
Zajmowałem się transportem wodoru 12 lat. Problem z testami jest taki, że wodór niegatywnie wpływa na materiały a jak dochodzi do nieszczelności to zakres dgw i ggw jest nieco większy niż 5-15 proc.
@piotrparuszewski-o3ozon7 ай бұрын
TERAZ JUŻ JEST INNA TECHNOLOGIA.. INNE POLIMERY
@termitektermit78897 ай бұрын
@@piotrparuszewski-o3ozon no to jakie sluchamy?
@Nagroda-rg7db6 ай бұрын
Nie ma nic cudownego obecnie w7 dni połowa zbiornika ucieka przez ścianki zbiornika. Dlatego wszystkie te zbiorniki są małe lokomotywa ma 14kg zbiornik
@rafalkowerski9 ай бұрын
Poproszę o namiary do tanich elektrod wodorowych i do zbiorników
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
PROSZĘ POCZEKAĆ JUŻ NIEDŁUGO BĘDĘ KRĘCIŁ FILMY JAK TO WSZYSTKO ZROBIĆ
@Tomasz-c5j2 ай бұрын
Po pierwsze panie specjalistów, zużycie energii mierzy się i liczy w kWh a nie w kW. Po drugie, marudzenie że pompy są złe a samemu pokazuje się kaskadę pomp która w założeniu pracuje w systemie taktowania. Taka praca obniża sprawność całego układu i dramatycznie wzrasta zużycie energii (w KWh). Po trzecie produkcja wodoru jest bardzo kosztowna, brak stosownych instalacji, systemów magazynowania i transportu. To się teraz jeszcze nie opłaca. Po czwarte. Wzorowanie się w tej chwili na niemieckich rozwiązaniach jest ryzykowne, ponieważ całą ich gospodarka jest w kryzysie energetycznym. Był czas u Niemców, że trzeba było jeździć samochodami wyposażonymi w kociołki na holzgas. I może to jest właściwy kierunek.
@piotrparuszewski-o3ozon2 ай бұрын
dosłowonie
@tobiaswas40789 ай бұрын
Ale te separatory firmy FLAMCO służą jak sama nazwa mówi, do separacji powietrza z układu wodnego oraz zanieczyszczeń. Sam takiego posiadam i nie spotkałem się aby ktoś go zamontował na zewnątrz :)
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
jak jest gaz w cieczy też wywali na zewnątrz--- zawsze przy gazach palnych tak robimy ,, zwłaszcza jak w kotłowni masz hybrydę z ekogroszkiem
@marekr75119 ай бұрын
Monoblok ma wymiennik i gdy przeniknie przez nieszczelność do co to odpowietrznik wywali gaz na zewnątrz budynku a nie w środku.
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
@@marekr7511 mam różne doświadczenie w przemyśle
@studiobysk80416 ай бұрын
Pan się zachłysnął nową technologią której nie ma:) Owszem jest taka szansa że wodór za ileś tam lat będzie najlepszym i najtańszym rozwiązaniem ale to wróżenie z fusów. Jest wiele innych rozwiązań w opracowaniu i nie ma pewności która technologia wygra. Miałem kopciucha, eko-groszek, piec gazowy. Od 3 lat mam pompę ciepła. Na dzień dzisiejszy nie ma lepszego rozwiązania! Obsługa ogranicza się do przeglądu raz w roku. Jest czysto, żadne spaliny nie śmierdzą! Jest tanio. Jest mega wygodnie. Praktycznie nie interesuje mnie żadna obsługa. Mogę jechać zimą na wczasy i się nie martwię że coś się stanie. W razie czego mogę zajrzeć do aplikacji. Myślę że inwestowanie teraz w pompę ciepła ma jak najbardziej sens. Zanim wejdzie nowa technologia zdąży się zużyć. Pozdrawiam
@piotrparuszewski-o3ozon6 ай бұрын
nie zupełnie
@studiobysk80416 ай бұрын
@@piotrparuszewski-o3ozon Jakieś argumenty, fakty? Linki do wdrożonych technologii? Opracowania naukowe? Poza argumentem nie bo uważam że nie, brak merytorycznych argumentów i podstaw naukowych. Tak się składa że inwestuję w wodór i wiem że ta technologia się rozwija, ale kiedy się rozpowszechni jest tu kluczem niestety bez odpowiedzi.
@marekprzedstawiciel87406 ай бұрын
@@studiobysk8041 no ale pompa jest droga - taki wielu Ci odpowie albo napisze!!! posiadam pompę od 12 lat (2012) i to gruntową i jak nie ma gazu ziemnego to nie ma efektywniejszego, najżywotniejszego innego źródła ogrzewania na dodatek totalnie bezobsługowego i przy niskich rachunkach oraz komfortowej temp (22,2-24,5) Pozdrawiam
@zenm-a64769 ай бұрын
Sprawa pomp ciepła Pomimo wielu wskaźników potencjału wodoru, istnieje wiele powodów, dla których pompy ciepła mogą być w rzeczywistości lepszym rozwiązaniem. Po pierwsze, pompy ciepła są o wiele bezpieczniejsze niż kotły wodorowe. Tak jak kotły na gaz ziemny niosą ze sobą większe ryzyko niż pompy ciepła, tak samo jest z kotłami na wodór. Chociaż prawdą jest, że wodór nie wiąże się z ryzykiem wystąpienia tlenku węgla (sam w sobie*), nadal stwarza ryzyko wycieku gazu prowadzącego do eksplozji gazu. Ponadto często twierdzi się, że wodór, będący gazem o znacznie większej gęstości energetycznej, może znacznie zwiększyć liczbę wybuchów gazu występujących co roku w Wielkiej Brytanii. Stanie się tak, chyba że zostaną podjęte znaczące kroki w celu znacznej poprawy bezpieczeństwa stosowania wodoru w kotłach i ogólnie w kotłach gazowych.
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
ja mam na myśli mieszanki wodorowe
@jacekguzewicz22215 ай бұрын
@@piotrparuszewski-o3ozon Z czym te mieszanki jak do 2050 mamy o 100% zmniejszyć produkcję CO2?
@RafaCielecki-ld8ow9 ай бұрын
Buduję dom. Nowy, cos na wzór pasywnego. Bez kominów. Powierzchnia ogrzewania ok 80 m. Jakie źródło ogrzewania mi polecacie?
@marekprzedstawiciel87409 ай бұрын
jak pasywny to możesz ogrzewać cop 1:1 (maty, kable) bo zapotrzebowanie 15 kWh * 80 = 1200 kWh rok a tak na poważnie gruntowa pompa na długie lata (raz inwestujesz) i zużycie masz o 75-80% mniejsze niż 1:1 przy ogrzewaniu podłogowym wodnym
@RafaCielecki-ld8ow9 ай бұрын
@@marekprzedstawiciel8740 Jaki jest szacunkowy koszt całości takiej inwestycji jak gruntowa pompa ciepła? Czy w rewolucji wodorowej nie rozsądniej było by coś przejściowego?
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
podłogówkę a później się wykombinuje
@marekprzedstawiciel87409 ай бұрын
@@RafaCielecki-ld8ow - nie wiem co do kosztów bo ja jestem użytkownikiem gruntowej od 2012 fakt dom "trochę" większy ponad 250m2 jak są żyły wodne (ja mam pionowe) to jest to temat praktycznie dożywotni - źródło dolne zawsze DODATNIE czy to plus 5 czy minus 20 czy minus 25 stopni. co do wodoru a za ile lat to będzie dostępne dla milionów i jaka będzie tego cena??? odwierty - jak są żyły wodne - to energia jest cały czas - czyli temat dożywotni (jak dobrze wykonane) pytanie czy ziemia nie przesunie się w głębi tektonicznie - zerwanie sond ogrzewanie wodne podłogowe - jak jest dobrze wykonane - temat na 50 lat (dożywotni) dobra pompa gruntowa - temat na 25-30 lat Mój dom wybudowany w 2012 (gdzie obowiązywał wt2008- 130 kWh/m2/r) dzięki pewnym zastosowaniom podczas budowy oraz pc gruntowej ten sezon 23/24 (1.10-1.4 - czyli 183 dni) pompa na ogrzewanie (CO) pobrała z sieci 11,95 kWh (12kWh/m2/ 6 miesięcy) fakt, że przez prawie 12 lat - dzięki gruntowej "zaoszczędziłem" ponad 190.000 kWh (duży dom plus cwu) przy mniejszym metrażu ta oszczędność będzie mniejsza ale ja gdyby nie spisywanie danych z podlicznika - zapomniałbym, że mam jakieś źródło ogrzewania i tak od 2012 - totalnie system bezobsługowy komfort, wygoda i jak dla mnie niskie rachunki i wiesz jaki jest problem Kowalskich??? pompa gruntowa - MUSI SIĘ ZWRÓCIĆ ale wydając 30 czy 50 tys na kuchnię czy łazienkę to nie musi się zwrócić tylko, że remont kuchni czy łazienki robi się po 10-15 latach a gruntowa jak wszystko jest ok. powinna wytrzymać 25-30 l ale to taki tok myślenia Pozdrawiam😊
@RafaCielecki-ld8ow9 ай бұрын
@@marekprzedstawiciel8740 Dziękuję za odpowiedź. Daje to wszystko do myślenia. Im dalej w las tym ciemniej. Dochodzą jeszcze aspekty polityczne, a tam jest problem z logiką. Panele Pan posiada?
@p.l.ren.7 ай бұрын
Mieszkam w małym domu ok 115m2 podłogówka ok 50% powierzchni domu reszta aluminiowe kaloryfery. Dobrze ocieplony. Ogrzewam piecem na drewno i węgiel + podajnik na ekogroszek którego nie używam. Węgla też nie kupuje. Drzewo mam z samosiejki brzozy z własnego pola. Przyszła mi prognoza za prąd na kolejny kwartał ok 89zl. Żadna pompa żadne panele i nic innego mi się nie zwróci.
@piotrparuszewski-o3ozon7 ай бұрын
tak oczywiście
@zonakazika11695 ай бұрын
Ja też, ok. 100m2, pompa Panasonic, rekuperacja. Wszystko zasilane prądem, instalacja pv, za cały rok zapłaciłem niecałe 1,5k za cały rok na nowych zasadach. Bez brudu, roboty, przeglądów kominowych etc...
@SoniaWoźniak-s9w3 ай бұрын
Najważniejsze to wybrać dobrą pompę, żeby działała przez lata. Ja polecam japońską AIWA. Wiele ludzi mówi, że pompy od nich zużywają mało energii i są ciche.
@piotrparuszewski-o3ozon3 ай бұрын
nie mam z nimi doświadczenia
@wiktorm58399 ай бұрын
Zastosował Pan skróty które nie są prawdziwe. To że od 20 lat na rynku są pompy ciepła nie oznacza że piece wszelkiej masci i treści montowane w tym okresie są do wywalenia. Ponadto operuje Pan kwotami z którymi ja się nie spotykam ale być może za mało znam rynek. Mogę prosić o namiary o ktorych Pan wspominał w filmie?
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
PROSZĘ WPISAĆ W PRZEGLĄDARKĘ PONIEWAŻ NIERAŻ TE ADRESY SA.. www.sunrainheatpump.com/ www.solareastheatpump.com/ ITD TO JEST TEN SAM PRODUCENT
@atam39779 ай бұрын
Takie są ceny katalogowe. Dot. to dużych pomp,które wciskane są do starych budynków "na oko". Jak ktoś trochę się orientuje i sam poszuka to dostanie oferty na to samo za 40-50% cen katalogowych. Inwestując drobny ułamek takiej inwestycji w rzetelne obliczenia i projekt instalacji można urwać jeszcze więcej.
@termitektermit78897 ай бұрын
Po obejrzeniu w pelni sie z Panem zgadzam. JEdnak w przypadku wodoru problem jest z jego magazynowaniem (kompresor, butla, zabezpieczenie). Pozdrawiam.
@piotrparuszewski-o3ozon7 ай бұрын
NIE ZUPEŁNIE SĄ POLIMERY KTÓRYMI SIĘ POKRYWA ZWYKŁE BUTLE I JEST TOTANIE ...MALUJE SIĘ JE OD ŚRODKA
@termitektermit78897 ай бұрын
@@piotrparuszewski-o3ozon nie tak sie nie robi. Japonczycy maja polimerowe butle - kilkanascie warstw. Metal pokryty warstwa polimeru nie da rady utrzymac wodoru pod cisnieniem.
@babokbabokbabok5 ай бұрын
@@piotrparuszewski-o3ozonproszę wypowiadać się w sprawach w których jest pan specjalistą inaczej robi pan sobie krzywdę i oglądającym.
@PiotrKravi829 ай бұрын
Ale co z przechowywaniem wodoru? Jak coś kupię kocioł na pellet i przeczekam te kilka lat do wodoru! Pompie za 60 tys mówię nie!
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
dobry pomysł
@jesteszmiana59159 ай бұрын
Pelletem będzie można palić...
@andrzejmazur3796 ай бұрын
2:10 może pan podać model separatora gazu
@piotrparuszewski-o3ozon6 ай бұрын
znajdę troszkę czasu to podjadę tego obiektu... ale nie wiem kiedy to będzie
@pjczekan9 ай бұрын
Kilka faktów co do wodoru: wartość opałowa 120MJ/kg = 33,3 kWh/kg gęstość wodoru w warunkach normalnych (STP): 90 g/m3 wodór przechowuje się w butlach 50 litrowych pod ciśnieniem 200bar taka butla mieści około 9m3 wodoru i waży 45kg 90 g/m3 * 9 m3 = 810g wodoru, co po spaleniu ze sprawnością 100% da nam 27kWh (Dla porównania butla LPG 33kg (podobna masa i gabaryt) 46 MJ/kg * 33kg = 1518 MJ = 421,7 kWh) Sprężenie do tych 200bar też nie jest trywialne wymaga układu dwustopniowego sprężarek. Te sprężarki wymagają dość częstego serwisowania. Przesyłanie wodoru istniejącymi gazociągami też nie jest takie proste. Ciepło spalania gazu zaazotowanego to 28MJ/m3, a wysoko metanowego 39MJ/m3 Policzmy wodór: 120 MJ/kg * 0,09 kg/m3 = 10,8 MJ/kg. Pomijając inne kwestie nie mamy tak przewymiarowanej sieci gazowniczej. Do tego dochodzi problem atestacji wszystkich elementów sieci na wykorzystanie wodoru. Wodór będzie produkowany z odnawialnych źródeł i wykorzystywany w zakałach przemysłowych na bieżąco. By wodór mógł być wykorzystywany jako magazyn energii, wymagany jest znaczący przełom i stworzenie w miarę taniego materiału o właściwościach palladu, czyli "gąbki wodorowej"
@rdcabal9 ай бұрын
wodór to rzeźba dla idei, tak jak wiatraki przydomowe. Żaden z tego pożytek. Lepiej zrobić hybrydę, czyli pompa grunt i powietrze, tylko jak to spiąć?
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
tu mówimy o mieszańce 20-30%
@rdcabal9 ай бұрын
@@piotrparuszewski-o3ozon tak, ale po co tworzyć wodór, prąd nie taki atrakcyjny? Połowę energii pv zmarnujesz tworząc H, potem to spalisz z jakąś sprawnością a w pompie masz cop 3+
@pjczekan9 ай бұрын
@@piotrparuszewski-o3ozon To reszta to musiałby być biometan, bo dyrektywa EPBD zakłada zakaz spalania paliw kopalnych we wszystkich (wyjątek zabytki, sakralne) budynkach do 2040. Gruntowa pompa ciepła ma COP 4 cały rok. Kogenerator Viessman Vitobloc 200 EM-20/39 charakteryzuje się sprawnością sięgającą 95%. Sprawność cieplna wynosi 63%, a sprawność elektryczna 32%. Policzmy: 0,32*4+0,63=1,91 To wychodzi 2x lepiej niż zjaranie gazu w kotle. A są sprawniejsze silnik pracujące w cyklu Atkinsona-Millera mają sprawność ~40% Czysty wodór lepiej wysłać na ogniwa paliwowe takie jak Toyocie Mirai sprawność konwersji energii 90+%
@marekprzedstawiciel87409 ай бұрын
@@pjczekan gruntowa (dobra) będzie miała więcej niż COP 4!!! u mnie SCOP - czyli roczny przez 10 lat wychodzi 4,2
@michalz5947Ай бұрын
Like i kometarz dla zasiegu, dzięki!
@piotrparuszewski-o3ozonАй бұрын
dziekuje
@stone5pl9 ай бұрын
P Piotrze. Strona z wizytówki nie istnieje pod tym adresem
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
Wpisz sunrain
@siecieh9 ай бұрын
spróbuj alibaba
@medai19781Ай бұрын
Piec to jest do Pizzy my tu będziemy rozmawiać o kotłach :) tak nas przywitał pan z szkoleń SEP z jakieś 30 lat temu :)))
@piotrparuszewski-o3ozonАй бұрын
rozumiem
@xxxmarekxxx5059 ай бұрын
SUPER!!!!!
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
DZIĘKUJE
@wlodzimierzgagatek22514 ай бұрын
jaką objętość mają 2 kilogramy wodoru i przy jakim ciśnieniu? jaką przestrzeń razem ze strefą bezpieczeństwa zajmuje taki zbiornik. może się okazać że nie na każdym przydomowym placu będzie można go postawić. co wtedy? jak w przypadku wojny wyglądają sprawy bezpieczeństwa takiej instalacji.
@piotrparuszewski-o3ozon4 ай бұрын
Oj dużo okolo20litrow ale niepamiętany dokładnie
@magnetek51714 ай бұрын
Bo to będzie dopiero za 10lat jak wszystkie kompaktowe komponenty będą dostępne. Teraz jest to jeszcze nieosiągalne ale można kocioł na gaz kupić który spala do 30% H2.
@beegees219 ай бұрын
Z tym wodorem to bym tak nie czekał ze wstrzymamy oddechem
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
kwestia czasu
@tyramisiu9 ай бұрын
Za 20-30 lat będzie ta technologia z wodorem dostępna dla przeciętnego użytkownika, zbiorniki na wodór są jeszcze cholernie drogie. Za 2-3 lata pompy ciepła będą miały normalne ceny, bo rzeczywiście ceny są chore na to co w tych pompach jest, zwłaszcza gruntowe są za drogie.
@marekprzedstawiciel87409 ай бұрын
tylko, że gruntowa wytrzyma 25-30 lat
@tyramisiu9 ай бұрын
@@marekprzedstawiciel8740 ale jakie to ma znaczenie? Jedna wytrzyma inna nie, jak z samochodem - jak dbasz tak masz, trzeba się mocno orientować w temacie, żeby tyle to pożyło.
@marekprzedstawiciel87409 ай бұрын
@@tyramisiu pompa gruntowa PRACUJE w DOMU!!!! optymalne warunki - ZERO narażenia na czynniki atmosferyczne!! Uważasz, że nie ma znaczenia??? porównując pompę powietrzną (na zewnątrz) do gruntowej (wewnątrz)? ja użytkuję gruntową od 2012 - odwierty - temat dożywotni (50-100lat) jak się nie przesunie ziemia tektonicznie podgłówka - jak jest dobrze wykonana - temat na 50 lat - czyli dożywotni pc gruntowa - jak jest dobrze dobrana, dobrze wykonane - żywotność sprężarki do 100.000 godzin pracy, czyli na około 30 lat to gdzie widzisz, że drogie?
@tyramisiu9 ай бұрын
@@marekprzedstawiciel8740 ostatnio miałem przyjemność pracować nad uszkodzoną Alphą z 2017r. Rozpierducha totalna, padła przez czynniki korozyjne w wodzie i brak profesjonalizmu serwisu, więc przestań mi tu pitolić o gwarantowanych 30 latach. Jak dbasz tak masz!
@marekprzedstawiciel87409 ай бұрын
@@tyramisiu a co ma woda do pompy???? co woda uszkodziła sprężarkę???? przecież pompa (czynniki zewnętrzny) to albo glikol albo alkohol a woda - to zbiornik CWU przecież podgłówka to układ zamknięty to gdzie korozja??? Ja napisałem, JAK JEST WYSZYSTKO DOBRZE ZROBIONE, jak jest DOBRZE DOBRANE - a serwis robię teraz raz na dwa lata
@RafaKoecki-jp1gz9 ай бұрын
Tylko na chwile obecna nie ma rurociągów zbiorników i zaworów które by się nadawały do wodoru. Fakt faktem wodór daje duze możliwości ale jest jeszcze duzo do zrobienia w tym temacie
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
w stężeniu 30% już jest dopracowana technologia
@RafaKoecki-jp1gz9 ай бұрын
@@piotrparuszewski-o3ozon nie ma
@RafaKoecki-jp1gz9 ай бұрын
@@piotrparuszewski-o3ozon i jest jeszcze dużo rzeczy do poprawy sprawność elektrolizerów sprawność turbin gazowych to sprawie że obecnie sprawność wytwarzania wodoru to zaledwie 20%. Wcale nie oznacza że to wszystko pójdzie w wodór. Na chwilę obecną w Polsce największy potencjał OZE jest w biogazie i fotowoltaice. Duże możliwości też się pojawiają w produkcji bio propanu. Wodór natomiast jest gazem bardzo trudnym w transporcie i przechowywaniu i to wszystko się rozbijać o ekonomię i może się okazać że wodór zwyczajnie przegra z nowszymi technologiami OZE
@mr.roobot72079 ай бұрын
A ja palę drewnem
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
DOBRY POMYSŁ
@TomaszStepkowski9 ай бұрын
Wodór to przyszłość. Ale skąd go wziąć? Można trochę wyprodukować z organicznych odpadków, ale to za mało żeby go używać do ogrzewania.
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
ENERGIA
@krzysztofkozowski29689 ай бұрын
trzeba wytrzymać ta propagandę i nic nie zakładać na razie...dzięki....podobnie myślę
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
DZIĘKUJE
@MB-sp6or9 ай бұрын
Panie Piotrze, czy planujecie może wprowadzić pompy gruntowe ? Co do tego wodoru to nie byłbym pewien czy to będzie za kilka lat, wydaje mi sie że to raczej odległość około 20 lat zanim to stanie sie używane.
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
jest to dużo prości urządzenie niż te powietrzne ,,, sam się zastanawiam nad tym tematem ponieważ taka pompę można zrobić za 8-9tys brutto,, kiedyś miałem w planach
@MB-sp6or9 ай бұрын
@@piotrparuszewski-o3ozon no właśnie dlateto pytam, bo instalatorzy wciskają urządzenia za 50tys a z wymiennikiem poziomym i urządzeniem można sie zmieścić spokojnie w 30 - 7tys wymiennik max, 20k urządzenie około.
@matveiTT9 ай бұрын
Nie rozumiem, tego narzekania na to, że Niemcy teraz uznały pellet za ekologiczny - przeciez dla Nas to sytuacja dużo lepsza niż promowanie gazu, bo mamy bardzo duzo surowca z ktorego mozemy produkować dobry pellet - słoma, łupiny słonecznika, trociny itp. a technologia produkcji pelletu jest tania i prosta. Dlatego moze i dzisiaj Niemcy są największym producentem pelletu (chociaz nie znam nikogo, kto by kupował niemiecki pellet), ale za kilka miesięcy możemy my jako kraj wskoczyc na to miejsce i sami produkować najwięcej. Sytuacja win.
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
to jest polityka
@janwicher78379 ай бұрын
otwórz oczy bo niemiecki okupant nie ma już źródła gazu od ruskiego a Polska ma swój nowy gazociąg i złoża i dostawców z norweskich złóż. Dlatego gaz został zakazany bo niemiecki okupant nie może na nim zarabiać i chcą zdusić Polskę aby kupowała ich pellet! Teraz rozumiesz?
@PiotrKravi829 ай бұрын
Skoro produkcja tania to dlaczego pellet jest droższy niż ekogroszek?
@janwicher78379 ай бұрын
bo niemiecki okupant musi mieć porządną marżę a tani polski węgiel ma dobić polską gospodarkę@@PiotrKravi82
@atam39779 ай бұрын
Na wolnym rynku miałbyś rację. Ale tu dochodzą różne unijne regulacje i zielone łady, a to logicznie już się nie spina.
@d.k.39875 ай бұрын
Dzięki!!!
@piotrparuszewski-o3ozon5 ай бұрын
dziękuje
@mufik73009 ай бұрын
Gdyby z wodorem było tak prosto, to już dawno by to działało. Przede wszystkim magazynowanie wodoru. Pan Piotr chyba nie ma pojęcia o czym mówi
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
też nieraz niedowierzam w co mówię
@Przypowiesci_Salomona_267 ай бұрын
8:40 producent oferuje też pompy wodne?
@piotrparuszewski-o3ozon7 ай бұрын
TEŻ
@Anatol.Junior9 ай бұрын
Mój sąsiad posiada pompę woda woda od 2005 roku W Niemczech od dawna jest firma która buduje domowe instalacje wodorowe , ludzie sami produkują i magazynują wodór który następnie zamieniają na prąd
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
SĄ 20% TO WIEM
@termitektermit78897 ай бұрын
@Anatol.Junior "W Niemczech od dawna jest firma która buduje domowe instalacje wodorowe , ludzie sami produkują i magazynują wodór który następnie zamieniają na prąd" podaj jakis kontakt dpo tej firmy, sprawdze jak to u nich wyglada.
@Anatol.Junior7 ай бұрын
@@termitektermit7889 HPS Picea
@gryzli10077 ай бұрын
@piotrparuszewski-o3ozon: Panie Piotrze, koszt ok 1400 $ to koszt samej pompy w chinach bez podatków i transportu czy na gotowo w PL? Z tego co Pan mówi, rozumiem to tak, że nie jest Pan przeciwny pompom samym w sobie tylko relacji ceny do otrzymanego towaru ? Ja też nie jestem zwolennikiem pompy, ale jeśli znajdę się w 2-ej grupie dofinansowania programu czyste powietrze to koszt pompy ok 9kw z zbiornikiem i buforem wyjdzie mnie ok 15 tys zł. To za te pieniądze chyba warto? Teraz w polsce moda na pompy Panasonic. Jak Pan je ocenia w porównaniu do tych?
@piotrparuszewski-o3ozon7 ай бұрын
jesli wyjdzie to tanio to w pompy można się bawić,, ale nie wiem czy tej technologii nie pogrzebią za kilka lat
@remotepeak9 ай бұрын
Panie Piotrze, z całą sympatią dla Pana, zrobił Pan w tym odcinku jeden wielki misz masz. Jaki jest przekaz? Kup pompę, nie kupuj pompy, kup coś na wodór, ale za 10 lat. Czyż nie lepiej było zrobić dwa odcinki. Na przykład tak: Odcinek 1. Nadchodzą nowe technologie wodorowe. Tu należałoby pokazać coś na temat tego co jest już obecnie dostępne, co będzie, itd. Przykłady, wyjaśnienia. Dla przykładu tu (kzbin.info/www/bejne/pmOwaHp3fKmseqs) jest odcinek, gdzie jest dużo o tym powiedziane. Wprawdzie mi osobiście prezentujący tam człowiek i sam kanał nie podchodzi, ale trzeba oddać mu rację, że ze swojego punktu widzenia, opisał temat wodoru bardzo szczegółowo. I tak się powinno podchodzić do poruszanych tematów Odcinek 2. (sponsorowany) Naciągają nas na drogie pompy. Jeżeli zastanawiasz się nad pompą ciepła, to rozważ zakup tej... Posiada takie a takie cechy, wady, itd.
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
Masz racje , ale na to to nie mam za bardzo czasu
@pjoter-9 ай бұрын
Ja jakoś zrozumiałem może obejrzyj raz jeszcze albo x2
@PiotrKravi829 ай бұрын
Przekaz prosty kup tanią pc na kilka lat bo za chwilę wymyślą coś innego.
@remis87997 ай бұрын
Pozdrwiamy z dr.😊👍
@piotrparuszewski-o3ozon7 ай бұрын
Dziękuję
@kacperwrobel60309 ай бұрын
Wcale się nie dziwię jak montujecie separatory na zewnątrz xd ciekawe jak wygląda ta kotłownia xD to jest separator powietrza, pojęcia gościu nie masz. Co to za bzdura i co to za kaznodziej ktory pier.. za przeproszeniem xD wtf
@kacperwrobel60309 ай бұрын
Na oko do tej kaskady oprócz spierd… filtrów na zewnątrz to przekrój jest za mały. A gość pierd… o wodorze i do dużym zużyciu że nawet nie wie jak wygląda separator magnetyczny/powietrza xD jak ludzie wybierzecie do instalacji ludzi takich jak ten Pan to machającypapiez.jpg :)
@damianmichno9759 ай бұрын
@@kacperwrobel6030a słuchałeś w czym problem? Dlaczego na zewnątrz? Oczywiście że sytuacja ucieczki czynnika do wody jest mało prawdopodobna, ale możliwa. A przemysł rządzi się innymi prawami.
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
przepisy przeciw pożarowe w przemyśle one obowiązują,,
@mirosawpakulski514615 күн бұрын
Może coś o pompie TERMETU i serwisie
@piotrparuszewski-o3ozon6 күн бұрын
to nie w moim stylu,, Termet musi sam to załatwić
@thorspoczta44369 ай бұрын
Czyli w co isc, bo juz sie pogubiłem ?
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
tego to nikt nie wie , ale czeka nasz rewolucja
@PiotrKravi829 ай бұрын
Iść w CO
@atam39779 ай бұрын
Te wszystkie unijne zielone łady i fit for 55 nie kierują się przewidywalną logiką, więc każdy musi ryzykować sam.
@magnetek51714 ай бұрын
W ocieplenie domu :)
@radbilcz8 ай бұрын
Problem jrst taki ze jesli pompa rozszczelni sie to wodór moze stworzyc mieszanine ktora bardzo szybko się pali. Propan jest niestety bezpieczniejszy.
@piotrparuszewski-o3ozon8 ай бұрын
będą mieszanki 20-30%
@termitektermit78897 ай бұрын
@@piotrparuszewski-o3ozon i to niby ma byc jakas roznica?
@RMat-lv1fh9 ай бұрын
JESTEś WIELKI !!!
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
ZONA MÓWI INACZEJ
@RMat-lv1fh9 ай бұрын
@@piotrparuszewski-o3ozon daj namiary ,porozmawiamy po dobroci.....jeszcze raz szacun
@andkol62498 ай бұрын
Ta pompa to monoblock ? Ile czasu sie czeka na distawe ?
@piotrparuszewski-o3ozon8 ай бұрын
proszę pisać bezpośrednio do chińczyka
@RadekHerdzik7 ай бұрын
Super🙂 Pozdrawiam
@piotrparuszewski-o3ozon7 ай бұрын
DZIĘKUJE
@WEWE-zi9le7 ай бұрын
tani sposób wytwarzania wodoru? czyli ile kosztuje wytworzenie 1kg wodoru? Dla mnie tanio to max 10zł
@piotrparuszewski-o3ozon7 ай бұрын
Da się nawet taniej
@WEWE-zi9le7 ай бұрын
@@piotrparuszewski-o3ozon jak?
@ironpiter7 ай бұрын
Jaka pompę ciepła zaleca Pan kupić do nowego domu 120mkw.???
@piotrparuszewski-o3ozon7 ай бұрын
TANIA NIE MA CO PRZEPŁACAĆ .. i tak tą technologie wywalą
@marekprzedstawiciel87407 ай бұрын
jak masz możliwość to najlepszą technologią jest pompa gruntowa (na długie długie lata) i przy okazji żadna bestia ze Wschodu ani żadna bestia podwyżek cen prądu nie są problemem!!!! Ale do takiej inwestycji na 25-30 lat trzeba inaczej podejść Nie każdy to rozumie - Autor kanału nie mam zielonego pojęcia w tym temacie ja użytkuję gruntową od 12 lat (2012) i piszę jako użytkownik a nie handlowiec
@MortimerKadaver7 ай бұрын
Wodór - mityczne paliwo XXI wieku, które nigdy nie wejdzie do szerokiego użytku.
@piotrparuszewski-o3ozon7 ай бұрын
wejdzie
@MortimerKadaver7 ай бұрын
@@piotrparuszewski-o3ozon Nie wejdzie - za duzo prblemów z wodorem na kazdym etapie pracy z tym paliwem. Pozostanie ciekawostką.
@KnapsonToZiomal9 ай бұрын
Mam 25 lat i jestem na etapie ssz z budową domu, jestem trochę zielony w temacie CO, ale pochłaniając wiedze w tym temacie mam coraz większe rozterki. Powiedz mi Piotrze co byś polecał jako źródło ogrzewania domu?. Dom budowany w technologii "zero energetycznego" około 130m2 - ahh ta Unia europejska nas zajedzie :). Co do wodoru omawianego w filmie super sprawa, ale na obecną chwilę nieosiągalne potrzeba na już istniejących rozwiązań, nie mam przyłącza gazowego na działce. Myślę nad pelletem i PC tylko gruntowa. Tak jak mówiłeś pellet jest super bo produkują go nasi sąsiedzi, którzy kochają zmieniać prawo na swoją korzyść finansową.
@piotrparuszewski-o3ozon9 ай бұрын
zrób to w rozsądnych pieniążkach policz ekonomicznie ,, bo będzie rewolucja i ty jej się doczekasz i będziesz te źródło które teraż zamontujesz wywalał
@marekprzedstawiciel87409 ай бұрын
Kolego, jak myślisz o gruntówce - to na dzisiaj i na kolejnych długich lat jedyne najlepsze rozwiązanie jak masz w gruncie żyły wodne - to to jest DOŻYWOTNI temat energii!!!!! jak ktoś dobrze Ci wykona dobierze to na 25-30 lat zapominasz o źródle ogrzewania
@KnapsonToZiomal9 ай бұрын
@@marekprzedstawiciel8740 a powietrze-woda?
@marekprzedstawiciel87409 ай бұрын
@@KnapsonToZiomal - dobra pc powietrzna będzie też kosztowała (dobra!!) jaki rejon Polski? Jesteś Młodą Osobą - więc możesz "pracować" przy źródle ogrzewania (pellet) ja w Twoim wieku mam Syna 😊 więc dla mnie wygoda, komfort, system totalnie bezobsługowy, przy okazji niskie rachunki i na długie lata (pompa u mnie pracuje od 2012) zero problemów zero pracy można zapomnieć (i o to chodzi)😉 Pozdrawiam
@marekprzedstawiciel87409 ай бұрын
@@KnapsonToZiomal oczywiście mam pc gruntową z odwiertami 😊
@zenm-a64769 ай бұрын
Wodór kontra pompy ciepła Zarówno pompy wodorowe, jak i pompy ciepła mogą potencjalnie odegrać znaczącą rolę w popchnięciu Wielkiej Brytanii w stronę przyszłości o zerowej emisji netto, a ostatecznie o zerowej emisji dwutlenku węgla. Jednakże, jeśli weźmie się pod uwagę różne zalety i wady każdej opcji, a także ich potencjalną wykonalność. Wydaje się, przynajmniej na razie, że pompy ciepła mają większe szanse na odegranie znaczącej roli w walce ze zmianami klimatycznymi. Jest to szczególnie prawdziwe obecnie, ponieważ pompy ciepła są obecnie jedyną dostępną opcją niskoemisyjną dostępną na rynku krajowym. Rzeczywistość jest jednak taka, że istnieje kilka barier utrudniających ich powszechne przyjęcie, w tym koszt, problemy z wydajnością i dostępność przeszkolonych instalatorów. Można mieć nadzieję, że z czasem wraz ze wzrostem popytu ceny spadną.
@marekprzedstawiciel87409 ай бұрын
pompa pompie nierówna!!! dobra pompa nie traci żadnej sprawności jak jest minus 20 czy nawet minus 25 dodatkowo dolne źródło jest zawsze dodatnie i jak są żyły wodne - dożywotnie
@zenm-a64769 ай бұрын
@@marekprzedstawiciel8740 Pierwsza Zasada Termodynamiki mówi nam o zachowaniu energii wśród procesów, podczas gdy Druga Zasada Termodynamiki mówi o kierunkowości procesów, to znaczy od niższej do wyższej entropii (w całym wszechświecie
@marekprzedstawiciel87409 ай бұрын
@@zenm-a6476 dla mnie najważniejsze (pomijając zasady termodynamiki😊) pompa pracuje od 2012 (czyli 12 rok) działa sprawie działa bez awarii a przy okazji zapewnia niskie rachunki😉
@zenm-a64769 ай бұрын
@@marekprzedstawiciel8740 Jedną z kluczowych właściwości czynnika chłodniczego R290 jest jego doskonała efektywność termodynamiczna. Posiada on znacznie wyższą przewodność cieplną w porównaniu z dotychczas wykorzystywanymi czynnikami, co czyni go efektywniejszym w zakresie przenoszenia ciepła. Dzięki temu urządzenia na R290 mogą zapewnić temperaturę wody grzewczej na zasilaniu do 70°C oraz zapobiegać zamarzaniu wymienników przy niskim zużyciu energii. Własności te pozwalają uzyskać dla pomp ciepła na R290 COP nawet o 20-40% wyższy niż ich odpowiedniki na czynniki syntetyczne.
@marekprzedstawiciel87409 ай бұрын
@@zenm-a6476 nie wiem co mam za czynnik chłodniczy może jest jakiś alkohol (ten gorszy 😊 nie do picia😉)
@igorbarsowski23807 ай бұрын
Ogólnie rzecz biorąc, istnieją dwie technologie wodorowe. 1. Wodór spala się w celu ogrzewania 2. Wodór przetwarzany jest w elektrolizerze na energię elektryczną i zwykłą wodę.
@piotrparuszewski-o3ozon7 ай бұрын
zobacz następne filmy jest to tłumaczone
5 ай бұрын
A czy autor może poratować jakimś namiarem na chińskiego producenta Magazynu Energii dla domu jednorodzinnego?
@piotrparuszewski-o3ozon5 ай бұрын
Opracowali to
5 ай бұрын
@@piotrparuszewski-o3ozon Co i kto "opracował"?!
@pawbin96059 ай бұрын
Mówisz że to będzie się rozwijać, a pomyśl - kiedyś tak mówili o parze, potem o paliwach płynnych, jeszcze był atom i inne. Termet - CTRL-C i CTRL-V to taka firemka.