Cześć, jeśli chodzi o pompę cyrkulacji CWU to o ile nie chcesz płacić wysokich rachunków podłącz sobie tą pompę do systemu inteligentny dom. Ja mam akurat system od aqara, przykleiłem w łazience "inteligentny" przycisk, pompę cyrkulacji CWU podpiąłem pod inteligentne gniazdko i zaprogramowałem, że po kliknięciu przycisku włącza się na 5 minut pompa obiegowa CWU. W praktyce to wygląda tak, że wieczorem naciskam przycisk, myje zęby, wchodzę pod prysznic i od razu mam ciepłą wodę. Różnica pomiędzy klasycznym podejściem jest taka, że w tym wypadku przy 2 osobach pompa cyrkulacji CWU pracuje przez 10 minut dziennie vs 24h dziennie. I tu oczywiście nie chodzi o pobór prądu przez pompę bo to są groszowe sprawy. Gdy włączona jest cyrkulacja zbiornik CWU bardzo szybko się wychładza i cały czas trzeba go ogrzewać bo są straty przez rury pomimo ich izolacji.
@out_of_the_BOX_lifeАй бұрын
tak właśnie planowałem. NOEL ma jakieś tam profile dla cyrkulacji i to sobie obczaję, ale właśnie taki mam zamysł, aby samemu zaprogramować sobie pracę tej pompki. U mnie w każdym pomieszczeniu, także w łazienkach, jest przewód skrętka pod czujnik. Dodatkowo w nadchodzącym tygodniu ma przyjść do testów sterownik do budowy systemu inteligentnego i właśnie pomysł z przyciskiem jest spoko, niemniej, wolałbym, aby zrobił to czujnik... Zobaczymy, temat jest bardzo rozwojowy, a ja jednak z automatyki przychodzę... ;)
@kurczezАй бұрын
@out_of_the_BOX_life czujnik też jest ok, ale będzie uruchamiać pompę zawsze gdy ktoś wejdzie do łazienki (na 1, 2, mycie zębów, rąk, zrobienie makijażu, posprzątanie itd).
@out_of_the_BOX_lifeАй бұрын
@@kurczez ha, i tu jest cała inteligencja ukryta: mój plan jest taki, że algorytm będzie uruchamiał cyrkulację po wykryciu ruchu, ale przy spełnieniu dodatkowych warunków, np określonych godzin i np tylko określoną ilość razy, czyli: { if and and }; gdzie x to będzie ilość wykrytego ruchu, resetowane co n godzin Tu można poszaleć...
@wojciechbarylaАй бұрын
Największa organizacja producetów rur poliolefinowych (z tworzyw sztusznych) TEPPFA, podaje, że polibutylen to jedyny słuszny kierunek w budownictwie zrównoważonym z uwagi na trwałość. Tymczasem niezorientowani wyłapuja amerykańskie brednie na temat polibutylenu z lat 70'. Wystarczy jednak wpisać w Google: cała prawda o polibutylenie ... i wszystko staje się jasne. Gratuluję wyboru.
@mateuszjak4645Ай бұрын
Skoro taki jedyny słuszny to czemu od lat nikt tego za bardzo nie rozwija? Ja u siebie będę robił w PEX, ale zastanawiam się czy do kuchni nie dać dodatkowej rury z zimna wodą z polibutylenu wlasnie
@wojciechbarylaАй бұрын
@@mateuszjak4645 Polietylen był pierwszy. Znany jeszcze przed II wojna światową. Obecnie produkuje się go jakieś 80 mln to rocznie ( zabawki, części RTV i AGD, częsci samochodowe i mebliwe, worki, skrzynki i inne opakowania, a oprócz tego rury) Polibutylen został opracowany jako ostatni w rodzinie poliolefinów. PE, PP a dopiero potem PB. Polibutylenu nie można zrobić z brudnej nafty - musi być czysta, rafinowana. Więc nakłady na produkcję nie dają tak wysokich zysków koncernom jak w przypadku PE. Jak nie wiadomo o co chodzi to zawsze chodzi o pieniądze.
@mateuszjak4645Ай бұрын
@@wojciechbaryla no i co z tego ze zostal opracowany sporo pozniej, jak to i tak kilkadziesiat lat temu bylo...? Moze i ma wieksze wymagania co do surowca, ale nie jest poddawany procesowi sieciowania a i tak jest droższy i to 2-3x droższy. Te wciskane złączki to brzmią jak żart, ok może i są pewne, ale jakos nie wyobrazam sobie dawać jakiś łączeń na klik pod posadzke gdzie nigdy juz nie dojde do tego. ok, przekonuje mnie ograniczenie rozwoju bakterii i innych zyjatek, przekonuje mnie minimalny wplyw na smak wody, ale pex nie jest tu duzo gorszy, a pod tymi wzgledami, o ktorych pisalem na poczatku jest z kolei lepszy
@out_of_the_BOX_lifeАй бұрын
dla mnie PEX to dramat z punktu widzenia przewężeń na złączkach. Ze średnicy x robi się 0,5x na złączkach. Do tego aluminium wewnątrz, przez co słyszę głosy, że świat rezygnuje z tej technologii do CWU. Niestety, mam u siebie już PEX w CWU położony w ścianach 2 lata temu, ale dziś bez zastanowienia robiłbym z PB. A w kwestii tego, czego się boimy: to tylko dlatego, że nie rozumiemy. Podobnie, część instalatorów krytykuje polifuzję termiczną PP (czyli zgrzewanie), że w instalacji są dziesiątki połączeń. I zupełnie bezpodstawnie, bo takie połączenie jest jednorodne i jeśli nie cieknie na próbie ciśnieniowej, to już nigdy nie będzie ciekło... Oczywiście ja już PP nie wybrałbym do CWU, tylko na CO.
@mateuszjak4645Ай бұрын
@out_of_the_BOX_life 1. owszem, przewezenia na zlaczkach pex to dramat ale, po pierwsze pex o wiekszej srednicy wciaz bedzie tanszy niz pb, a po drugie sa systemy oparte o kielichowanie pexa, tzn rozszerzanie go w celu naciągniecia na złączke i nie ma w zasadzie zadnego przewezenia. Zreszta takie polaczenia budzi we mnie zaufanie, w przeciwienstwie do klikania na pb 2. przeciez mozesz kupic pexa bez aluminimum, a tak wgl to przeciez woda nie ma styku z tym aluminium. Swiat tez z jakiegos powodu zrezygnowal z pb, ale wtedy to juz nie jest argument? 3. z pp zle trafiles, akurat mi puscily zlaczki na pp po paru latach w kotlowni i zmienialem na pex. pp jest dobre jak jest dobry czas grzania, wtedy jest jak piszesz. Jednak margines bledu jest bardzo maly i wystarczy 2 sekundy za malo grzac, albo 5 za duzo i juz moze byc lipa, a ktory instalator zgrzewa ze stoperem w rece :) Wiec nie jestem instalatorem, a tez krytykuje i jakies tam podstawy do tego mam ;)