NoO 15: Szkodniki ssące i gryzące. Naturalne sposoby ich zwalczania

  Рет қаралды 16,380

Naturalnie o ogrodach

Naturalnie o ogrodach

4 жыл бұрын

Czerwiec i lipiec to trudny okres dla ogrodników. Młode zielone przyrosty łodyg i soczyste liście są łakomymi kąskami dla wszelkiej maści szkodników. Mączliki, czerwce, mszyce, mrówki, opuchlaki, bielinki i stonki - nazwy małych stworzonek, które mrożą ogrodniczą krew, nawet w największy upał. Nawet tak dźwięczna i melodyjna nazwa jak połyśnica marchwianka zwiastuje kłopoty na grządce z warzywami korzeniowymi.
Naszym zdaniem ekologiczne ogrodnictwo to przede wszystkim prewencja. W ochronie stosujemy metody mechaniczne i biologiczne, ale nigdy chemiczne.
Subskrybuj nasz kanał "Naturalnie o ogrodach":
/ @naturalnieoogrodach
Możesz też nas słuchać na aplikacjach mobilnych:
🚩 Google Podcasts: bit.ly/2WjD1lz
🚩 Spotify: spoti.fi/2IT0uXP
🚩 Apple Podcasts: apple.co/2VN51RH
----------------
Zajrzyj do nas:
FB: / naturalnie-o-ogrodach-...
IN: / naturalnie.o.ogrodach

Пікірлер: 30
@dobrawiedzma6709
@dobrawiedzma6709 Жыл бұрын
Wspaniały podcast! Szczególnie fragment o płodozmianie. Złoto! :) Bardzo dziękuję! 🙏🌺
@jerzykozowski7429
@jerzykozowski7429 4 жыл бұрын
Fantastyczne podcasty, dziekuje serdecznie.
@annazielonka8890
@annazielonka8890 3 жыл бұрын
Uwielbiam Was słuchać ❤️
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
dziękujemy :)
@miro6079
@miro6079 Жыл бұрын
Znamy tego szkodnika ze Żoliborza 😂ssie cały naród 🤣
@magant180
@magant180 3 жыл бұрын
Mrówki razem z mszycami operują także na młodych liściach porzeczek, tworzą taki zwitek młodych liści i tam "urzędują " Pryskałem wywarem z cebuli.
@jerzykozowski7429
@jerzykozowski7429 4 жыл бұрын
W szklarni przeciwko maczlikom sadzimy zeniszek, a w ogrodzie przed pojawieniem sie mszyc wiazemy żòłte wstazeczki na roslinach np.na czarnych porzeczkach,rozach ,bo przyleca biedronki i zloza jajeczka.Larwybiedronek będa jadły the mszyce
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 4 жыл бұрын
Nie znam tych metod, więc nie mogę polecić. Zawsze to nowe doświadczenie ogrodnicze, bardzo ciekawe. W szklarni stosuję bazylię i aksamitkę, a biedronek mam dużo dzięki bioróżnorodności w ogrodzie. Na próbę zawiażę jedną wstążeczkę i sprawdzę czy płacą się biedronki. Dziękuję.
@annamaria239
@annamaria239 4 жыл бұрын
A jest sens wiązać jak już są mszyce?
@fghj430
@fghj430 3 жыл бұрын
@@annamaria239 Jest sens , bo jak nie ma mszycy , nie rozmnażaja sie biedronki , ta wstążka informuje biedronki że tu są już są mszyce i ona wtedy składa jajeczka i za dwa tygodnie już żerują larwy biedronek
@betrixm5174
@betrixm5174 3 жыл бұрын
@@naturalnieoogrodach witam. Kilka lat temu wszystkie róże miały żółte wstążki. Zero efektów. Czekając na nie mszyce omal mi nie zjadły roślin.
@fghj430
@fghj430 3 жыл бұрын
Za mało powiedzieliście o maczliku szklarniowym , ze go widac👍 to wiemy , że fruwają to też widzimy , tu chodzi jakie rośliny źle działaja na maczlika czyli odstraszają i jaki inny szkodlik zjada mączlika . Mączlika trudno zwalczać , gdyż to fruwa , a ostatnio jest ich masa i siedzą na wszystkich roślinach , moze w mniejszym stopniu niz na kapustnych , ale tego dziadostwa jest masa
@fghj430
@fghj430 3 жыл бұрын
Właśnie , powinniście zrobic dokładny filmik i co kupować z bakterii czy jakiś nicieni czy innych żyjatek , co niszczy ślimaki , maczliki , bielinki i inne szkodniki z opisem pod filmikiem .. bo sama nazwa mówiona nie mowi jak sie to pisze .. a to ważne przy zakupie i szukaniu w internecie , bo sklepy małe tym sie nie zajmują .. Inny temat Opuchlaki czy pedraki ? Pędraki to chrabąszcze a opuchclaki to ? .. ?
@naturalne237
@naturalne237 3 жыл бұрын
Jaką siatką okrywacie kapusty?
@palaaclazienkowski
@palaaclazienkowski 3 жыл бұрын
Zbieranie jajeczek i inne dyrdymały można stosować jak się ma pięć skrzynek z warzywami jak pan Jacek.
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
:)
@fghj430
@fghj430 3 жыл бұрын
Podajcie link do tej siatki na połyśnicę , gdzie kupić i jak wygląda
@annaspyra4407
@annaspyra4407 2 жыл бұрын
Tych szkodników jest niestety więcej niż mszyce, maczliki, bielinki, połyśnica stonka i ślimaki... Te już w miarę ogarniam... Ale mam mega problem np z kwieciakiem malinowcem w truskawkach, który podgryza szypułki kwiatów i w ten sposób potrafi zniszczyć 3/4 kwiatów, albo robaczywe jabłka, czy śliwki? Jak sobie z tym radzić?
@TheMalinowyRum
@TheMalinowyRum 2 жыл бұрын
W moim kompostowniku jest aktualnie mnóstwo dużych, czerwonych mrówek.
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 2 жыл бұрын
być może kompost jest zbyt suchy. Podlej go, a jeżeli możesz, to przerzuć
@ThePukiell
@ThePukiell 3 жыл бұрын
Czerwiec 2021 - mączlik zjadł mi wszystkie kapusty, kalafiory, kalarepy i brokuły. I jak tu się pogodzić z mączlikiem i go nie pryskać? :(
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
przykre... w przyszłym roku warto kupić siatkę na owady..
@renataplusa-jozwiak1737
@renataplusa-jozwiak1737 3 жыл бұрын
A co z balkonami? W okresie wegetacyjnym 2020 miałam dosłownie nalot mszyc. Podejrzewam, że przyszły do mnie wraz z bratkami i stokrotkami w marcu (koleżanka kupiła mi sporo tych roślin u swoich znajomych). Dopiero 3 maja siedząc na balkonie zauważyłam jaka plaga tego owada siedzi na wiosennych kwiatach. Uwiązałam żółte wstążki (efekt przez całe lato był w zasadzie żaden, biedronek brak). Podejmowałam wiele prób oprysków naturalnych (z olejem, z mydłem, z mlekiem, płynem do naczyń, cuda na kiju). Nic nie pomagało. Sięgnełam po środki z ogrodniczego (nadal naturalne) i nic. Mszyca zniszczyła mi wszystko. Kwiaty były kompletnie zdeformowane, wzrost z tego powodu prawie się zatrzymał. 2 lata temu miałam pelargonie, werbeny, bidensa - wydawało mi się, że nic ich nie tyka. W ubiegłym roku posadziłam je z myślą o tym, że są to dość odporne i dzięki temu pewne rośliny, które będą cieszyły oko do samej jesieni. Okazało się, że nawet one zostały w zasadzie wykończone przez mszyce. Tak skończyło się nie stosowanie chemii. Tablice lepowe nie pomagały. Spłukiwanie pod prysznicem pomagało tylko na 1-2dni ale nie rozwiązywało problemu. Jak sobie radzić inaczej? Nawet aksamitka została zaatakowana przez jakieś szkodniki (do dziś nie wiem co to było). Były słabego wzrostu, miały ciemne nitkowate plamki na liściach i łodyżkach, kwitnienie było bardzo słabe. Nigdy nie miałam problemu z aksamitkami (nawet jak uprawiałam je jako nastolatka jakieś 10 lat temu w gruncie - dobrze pamiętam - były to rośliny bezobsługowe). Od kilki tygodni juz przebieram nogami, bo nie mogę doczekać się mojego balkonowego szaleństwa, ale jak myślę o mszycy, to zaczyna mi się odechciewać. Miałam ich tak dużo, że po dotknięciu rośliny spadały one na ziemię w doniczkach jak mirabelki z drzewka. 😤😢😢😢
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 жыл бұрын
może w tym roku będzie mniej... proszę do nawożenia stosować nawóz dżdżownic lub zawierający potas. Nie stosować nawozów azotowych. Duże przyrosty powodowane azotem to łakomy kąsek dla mszyc.
@renataplusa-jozwiak1737
@renataplusa-jozwiak1737 3 жыл бұрын
@@naturalnieoogrodach w ubiegłym roku stosowałam tylko delikatnie obornik bydlęcy granulowany ale to w zasadzie tylko jeden raz. Latem nie szalałam z nawozami, bo boję się, że spalę rosliny, nawoziłam raczej oszczędnie ale może mimo wszystko za dużo. Wezmę sobie tę radę do serca w tym roku, skupię się na nawozach polepszających kwitnienie, które tego azotu mają jednak mniej w stosunku NPK. Dziękuję za radę.
@ainess440
@ainess440 3 жыл бұрын
Pani Renato-w tamtym roku miałam na balkonie różne kwiaty,ale mszyce były tylko na nagietkach.Znalazłam na You Tube film „ekologiczne opryski-soda”.Zadziałało super na mszyce.Kwiaty od razu odżyły.Jeszcze przypomniał mi się jeden sposób.Na balkonie zawsze miałam skrzynki.I wiadomo że ziemi się w tych skrzynkach nie wymienia,tylko się dosypuje.Gdzieś tam wyczytałam że należy ziemie przelać wrzącą wodą.Miałam taką dużą miskę,ziemie ze skrzynek przesypywałam do tej miski i zalewałam wrzącą wodą,i zostawiałam tak np.na noc.Trochę było pracy ale rośliny już nigdy nie chorowały i nie było żadnych insektów.Skrzynki drewniane tez polewałam wrzątkiem. Pozdrawiam😊
@renataplusa-jozwiak1737
@renataplusa-jozwiak1737 3 жыл бұрын
@@ainess440 u mnie w tym roku raczej nie przezimowały w ziemi, bo cały czas obserwowałam czy "coś się rusza" 😉 wczoraj zauważyłam pierwsze mszyce na młodziutkim uczepie. Roślinki mają dopiero około 10cm, siałam późno ze względu na niesprzyjającą pogodę. Opryskałam dziś super-mix-fantasy tzn płyn do naczyń, trochę mleka i czosnek Himal. Zobaczymy co z tego będzie. Mam nadzieję, że się nie rozejdą, bo będą miały co jeść. Mam już spore dalie (w tamtym roku mszyce je po prostu zabiły). Trochę koperku, chabry, ubiorka, groszek pachnący -mszyce to uwielbiają. Na innym balkonie mam nagietki - specjalnie odseparowane, bo wiem, że są jak magnes na mszyce. Nie rośnie tam nic więcej. W razie czego - usunę je jeśli będą zaatakowane, a ja nie poradzę sobie z tym aby zlikwidować te paskudne owady. Na pewno spróbuję metody z sodą. Pytanie tylko jakie mniej więcej proporcje i czy dodaje Pani coś jeszcze do takiej mieszanki czy tylko woda z sodą?
@ainess440
@ainess440 3 жыл бұрын
@@renataplusa-jozwiak1737 - na You Tube jest film “Ekologiczne opryski-soda oczyszczona” Zrobiłam oprysk w/g tego przepisu i bardzo dobrze zadziałało. Bierze się 2 łyżeczki sody na pół litra wody i kilka kropli płynu do naczyń. Serdecznie pozdrawiam.
@beatenowak537
@beatenowak537 Жыл бұрын
Jak odpedzic szkodnika cebulowego
NoO 01: Jak założyć warzywnik na rabacie wzniesionej? Ogród warzywny
30:16
Naturalnie o ogrodach
Рет қаралды 16 М.
NoO 11: Jak uprawiać ogród w sposób ekologiczny?
50:29
Naturalnie o ogrodach
Рет қаралды 10 М.
Женская драка в Кызылорде
00:53
AIRAN
Рет қаралды 511 М.
Задержи дыхание дольше всех!
00:42
Аришнев
Рет қаралды 3,7 МЛН
NoO 07: Jak nawozić naturalnie, nie tylko o gnojówkach z pokrzywy i żywokostu
33:43
NoO 21: Rabaty ozdobne w sierpniu, czyli przycinamy, podwiązujemy, nawozimy
34:46
Mączniak rzekomym vs Kanciasta plamistość liści.
12:37
Rośnie w oczach
Рет қаралды 724
NoO 31: Sadzenie drzew i krzewów z odkrytym korzeniem
1:01:07
Naturalnie o ogrodach
Рет қаралды 9 М.
NoO 53: Podlewanie i ściółkowanie. Jak zadbać o ogród w czasie suszy?
1:01:34
NoO 09: Pomidory naszych marzeń, dla smaku, zapachu i zdrowia
53:44
Naturalnie o ogrodach
Рет қаралды 9 М.
NoO 23: Ogród atrakcyjny do późnej jesieni
33:50
Naturalnie o ogrodach
Рет қаралды 7 М.
NoO 71: Płodozmian na trzy zagony
1:13:42
Naturalnie o ogrodach
Рет қаралды 13 М.
ОБЯЗАТЕЛЬНО СОВЕРШАЙТЕ ДОБРО!❤❤❤
0:45
路飞太过分了,自己游泳。#海贼王#路飞
0:28
路飞与唐舞桐
Рет қаралды 36 МЛН
САКЕНДІ ҚАТЫНЫ ҚЫЗҒАНЫП ҚАЛДЫ
0:31
Ән - көңілдің ажары.
Рет қаралды 251 М.