Poucno, hvala. Predlog za temu: vrsnjacko nasilje kod dece u skolama, pored toga, volela bih da obradite temu i podignete svest o ADHD deci u nasem skolskom sistemu, i kroz koju muku citave porodice prolaze.
@milicazivaljevic76422 күн бұрын
I ADHD kod odraslih
@ivanbodlovic2484Ай бұрын
Možda za slijedeću temu: Emocije i odnos prema osobama sa invaliditetom nekada i danas. Pozdrav iz Makarske , podrška za ovaj kvalitetan podcast.
@emaemilija46914 күн бұрын
"Okretanje agresivnosti ka nekim socijalno poželjnim obrascima ponašanja: da li će se osoba baviti sportom ili hirurgijom..."😂 Bravissimo! 👌👌
@tennisfanalcАй бұрын
Odlicni ste kao i uvek! Bilo bi interesantno kada biste obradili teme poput maladaptive daydreaming, limerence, bed rotting i sl. teme koje dobijaju na znacaju na drustvenim mrezama medju mladima
@vesnabarjaktaric353825 күн бұрын
Hvala, kao i uvijek.
@zorana5582Ай бұрын
Odlicna tema, slojevita, zapravo mnooogo slojevita i mislim da bi bilo dobro da postoji i drugi deo, jer je na nasim prostorima nedovoljno obradjivana. Mnogo mi se svidelo Oliverino citiranje i povlacenje paralele sa sistemskim /genereacijskim nasledjem od hirurga preko mesara do ubice (onog koji ubija nozem) i u suprotnom pravcu, prirodnom sistemskom isceljenju od ubice, preko mesara do hirurga. Bravo ljudi, radite sjajnu stvar! Hvala vam.
@ivanavujadinovic1514Ай бұрын
Fenomenalni ste! Ajde sto sto svoju profesiju promovisete na najbolji moguci nacin, nego sto i kinematografiju analizirate tako da mi je zao sto nemate neki blog na temu filmova. Veliki pozdrav!
@BojanaIlic-c3yАй бұрын
Bilo bi super kada biste mogli da obradite teme dečijeg autizma i spektruma takođe. :)
@chiaralinaartАй бұрын
Poučna epizoda, kao i sve do sada, ali ova je za mene posebno korisna. Mene zanima zašto su neke majke agresivane prema deci tokom celog života, a i inače su agresivne i zanima me koji su to zdravi mehanizmi odbrane koji pomažu u prevazilaženju teških situacija ili konflikta itd? ovaj "svakog čuda tri dana dosta" mi se jako svidja :) i da, gde je granica izmedju neke pozitivne psihologije i tog mantranja, samo pozitivno i realnosti tj reakcije....tj, kako da ti zdravi mehanizmi odbrane ne odu u neku fantaziju "samo pozitivno"? i zanima me kako prevazići neke društvene osude, tipa, nemaš dece, nisi se udala, nisi se oženio, ne zaradjuješ dovoljno itd, npr kako se odupreti nekoj društvenoj agresivnosti prema pojednicima, npr ženama koje nemaju dece, nemaju brak i kako živeti u takvoj sredini, jer iskreno, ova srbija, ali i Beograd koliko god se prosvećivali, neke pojedince je baš briga za prosvetiteljstvo i poprilično je ovo jedno konzarvativno okruženje.... Eto, nisu neka epohalna pitanja, imam ih mnogo, ali da ne preterujem:) Pozdrav svima!
@Art-GestalterАй бұрын
Pošotovani, razmisljajuci o ovoj temi, kroz misli su mi prosle i vase recenice o mnogim temama o kojima ste nam govorili. Upravo sada u susretu sa sobnom biljkom (imam fobiju od velikih listova, a i biljke puzavice takodje podrzavaju moju fobiju) samo mi je prosla misao: "izlaganje mi ne pomaze kod moje fobije ili ne umem to dobro da uradim". Ne znam koja bi tema bila dobra u vezi sa problem fobije i izlaganjem u cilju umanjenja ili otklanjanja iste, ali znam da vi znate. Puna podrska za sve sto radite od ❤!!!!! Obozavam vas i pratim vas od pocetka🍀 P.S. sve reakcije ljudi na moju fobiju su dobrodosle, cesto se i sama smejem kada bas moram nekome da je kazem, osim one reakcije gde neko izjavi, tipa: "ja bi tebe zatvorio u sobu punu velikih listova, pa da vidis kako bi te proslo."😡 P.S. inace je jako zanimljivo sta sve covek moze da izgradi i navezba kod sebe samog, kada od detinjstva mora da krije svoju fobiju, da ne bi slucajno nekom od vrsnjaka palo na pamet, da me na primer juri velikim listom neke biljke🤣👍 sada mogu da se pravim mrtva hladna u mnogim situacijama, bez da iko zna sta u stvari osecam.... Inace osecaj koji me preplavi u susretu sa npr filadendronom je da cu umreti ali psihicki. Svesna sam da necu umreti fizicki, ali strah od neke "pdihicke smrti" je preplavljujuc, uzasan i pojacava se sve vreme dok traje fobicno stanje. Dolazi iznutra i na kraju moram cela da se stresem, celim telom. Pokusavala sam dugoooo da se samoanalizom setim koji dogadjaj je bio okidac, ali nije bilo uspeha. Secam se samo tacno dana iz detinjstva kada sam postala svesna te fobije i naravno umrla od straha na obicnu poljanu sa velikim listovima... Dosta sam i citala, ali...
@eminabrkic895328 күн бұрын
Obožavam da vas slušam, jako mi je poucno. Hvala. Predlog teme: o odlasku majke iz porodice i kako to utice dalje na njenu decu, narocito na sina kojeg je ostavila kad je imao 12 godina zbog neslaganja sa njegovim ocem. Cerke su stale na njenu stranu, a sin je razvio jaku mrznju prema njoj. Zasto on u partnerskom odnosu nekako kao da ne ume da se veže, i sklon je instant zadovoljstvima, impulsima i požudama. Da li je to emotivna nedostupnost? I da li će ta trauma da ga prati zauvek i uticati lose na njegov život kao sada? Hvala Vam.
@gradimircvetkovic3521Ай бұрын
Gledao sam seriju na RTV1 VERE I ZAVERE.Odlicna serija!!!
@gradimircvetkovic3521Ай бұрын
Spisateljica i Dobitnica NIN-ove nagrade Milena Marković je slušala grupu MOTORHEAD.
@nemanjavidojkovic8970Ай бұрын
Mozda jedna od najzanimljivijih epizoda do sada. :)
@aleksandragavrilovic420 күн бұрын
Da li Roberto i Olivera rade u privatnoj praksi😊
@vesnasljivic7754Ай бұрын
Niste se posvetili do detalja verbalnoj agresiji. Zasto nastaje, kad je vazno i kako reagovati i pomoci
@nanna6802Ай бұрын
Profesorka, ako iza ubica u najvecem broju slucaju ne stoji dusevni poremecaj, kako razumeti onda da mentalno zdrava osoba moze da ubije? Samo iz nagona agresije ili? Ali onda ni ta agresija ne moze biti u okviru prihvatljivog. Da li, molim Vas, mozete da pojasnite. Hvala i veliki pozdrav za Vas i dr Roberta. Malo je reci koliko je vazan sav rad i trud koji pruzate za edukaciju sireg auditorijuma.
@mediokritetАй бұрын
I meni je neobično pojmiti taj koncept. I shvatiti granicu ili razliku između medicine (psihijatrije, patološkog) i čisto pravosudnog slučaja (to npr. praktički psihički zdrava osoba koja počini nasilni zločin). Vjerojatno sam se nespretno izrazila, nije ni ugodna tema, ali bitna i fascinantna.
@sarastojanovic6997Ай бұрын
Rekli su u jednom videu doktorka i doktor Mihailo da psihopatija nije bolest,ne postoji dijagnoza
@lemoncake8116Ай бұрын
@@sarastojanovic6997Da, po njima je i Ted Bundy duševno zdrava osoba. Drže se DSM-a ko Svetog Pisma. Antisocijalni ima šifru, i upisuje se kao dijagnoza. A ovu sintagmu “duševno bolesni” oni čuvaju samo za psihoze, ako sam ja dobro shvatila. Ugl, mi laici intuitivno ne možemo shvatiti da je serijski silovatelj i ubica duševno zdrav, nekako nam se to kosi sa zdravljem, i ne treba nam DSM za to.
@nanna6802Ай бұрын
Tesko je zaista za razumeti, ali mislim da nam je tim pre i potrebno pojasnjenje.
@lemoncake8116Ай бұрын
@@nanna6802Našla sam neko objašnjenje na netu. Slično kao za sreću. Sreća nije puko odsustvo nesreće. Pa tako se kaže da će redovan san, zdrava hrana, dobri odnosi s ljudima sigurno smanjiti našu nesreću, ali neće nužno povećati sreću, jer ta dva procesa nisu antonimi, već u odvojenim zonama mozga. A onda stoji ovo: mentalno zdravlje nije puko odsustvo mentalne bolesti, već više od toga. Eto, slična analogija. Možda je teško objasniti jer mentalno zdravlje i mentalna bolest nisu simetrično na suprotnim stranama, već se ide u mnogim smjerovima i dimenzijama. 😂 Ko shvatio, shvatio.
@draganadackovic1460Ай бұрын
Kad ste vec kod agresije i pomenute smrtne kazne, sta sa eutanazijom? Bas me zanima vas stav. Pozdrav
@zoranapotkonjak4119Ай бұрын
Poštovanje, Korisno je o svemu pričati i razmenjivati mišljenje. zato volim ovaj podkast. Mislim da je i povratna informacija na svaki vaš razgovor dobro došla. Svidja mi se jer ima mnogo dobrih zapažanja i pitanja u komentarima. Inspirisalu ste me da i ja nešto kažem. Mislim da je dobro kada se o nečemu govori, u ovom slučaju o agresiji da prvo jasno definišemo pojam, jer studirajući filosofiju naučila sam da za mnoge pojmove postoje različite definicije, zavisno od autora. Definicija sadrži prvi viši nadredjen pojam i specifičnu razliku. Dakle u sistemu pojmova, gde se nalazi agresija i šta je izdvaja od, na primer, nasilja ili zla - u etičkom smislu. Šta je zdravlje? Šta je normalnost? Kako se dokazuje da višestruki ubica nije mentalno bolestan? Kako bi,po vašem mišljenju bilo pravedno postupiti prema maloletnoj osobi koje je višestruki ubica dece? Kako prema roditeljima tog deteta? A kako prema punoletnom u istoj situaciju? Hvala.
@vesna4314Ай бұрын
Sve ste rekli sta sam mislila... Mora se definisati pojam agresije, zatim socijalni faktor, pa onda sve drugo...
@milanikolic5309Ай бұрын
😮KAKO SE ODBRANITI OD AGRESIVNIH LJUDI?
@LenaMatt-ch4loАй бұрын
Ukloniti se od njih Jer to je najsigurnije , oni imaju poremecaj licnosti i s njima se normalno ne mogu resiti problemi normalnim putem
@ZikaZikic-tv5nvАй бұрын
Ako se ubice vecinom ne smatraju bolesnicima, onda treba redefinisati sta je bolest.
@gradimircvetkovic3521Ай бұрын
Ja mislim da u svakoj osobi "čuči" Agresija.Treba je kanalisati u sport ili umetnost.
@gradimircvetkovic3521Ай бұрын
Imam jednu rečenicu i zaključak stručan: Burnija reakcija na osujećenje.
@lagatta-xy4sjАй бұрын
Gde se nalaze linkovi za testove koje pominjete u emisiji?
@jovanafilipic4065Ай бұрын
Hvala vam za sjajnu temu! Da li možete da mi kažete gde je moguće nabaviti knjigu Rut Benedikt? Hvala vam unapred. 🍀
@oliveravukovic14 күн бұрын
kupindo...
@ДејанаМирковићАй бұрын
А, потиснуте емоције, нпр. туга, и њено испољавање агресијом?
@vesna4314Ай бұрын
Poznat mehanizam, nista novo... Tema agresija je vrlo kopleksni, te se ne moze sve pokriti ovim prdavanjem
@gradimircvetkovic3521Ай бұрын
Dobro veče dragi moji.
@ЈабланБоровићАй бұрын
Немојте четовати овде. Све коментаре ставите у један, а не овако.. Затрпавате простор.
@fleazappАй бұрын
Ja imam pitanje i problem. Deda i otac su isti kao i ja. Sitnice nas znaju razljutiti u sekundi, a za dvije minute kao da se nista nije dogodilo. U te dvije minute eksplodirao bi koliko mi krv uzavre. Zasto? Jer niti volim nasilje, niti agresiju, niti ikome zelim naudit. Ne znam je li to neka frustracija koju ne znam izraziti drukcije verbalno i misaono ili je nesto drugo po starni
@lemoncake8116Ай бұрын
To liči na neku impulsivnost. Mozak koji je ustrojen da impulsivno reaguje u stanju je za 1-5 minuta napraviti čak i neke ekstremne stvari i donijeti ekstremne odluke. Ako nije to, onda je možda kontekst, ako to radiš samo u nekom kontekstu/okruženju, a u drugom ne. Recimo samo kod familije, ali ne i na poslu. Popališ li se tako na sitnicu i šefu na poslu? Onda analiziraj kontekst. Moje (nestručno) mišljenje.
@marijazakula4809Ай бұрын
Što bi rekli moderni internet gutači lajfkouč i psihoterapijskog sadržaja - moraš da radiš na sebi. Vidi se da nisi radio na sebi dovoljno, zato si sav impulsivan.😉
@dzobulani23 күн бұрын
Imam jedno pitanje, pričala sam o tome sa jednom prijateljicom. Interesuje me kako osoba koja je genralno smirena mirna jedino je iznervira neko odredjeno ponasanje deteta. Da li su deca slična nama mnogo vise nego sto priznajemo pa nas iznervira nesto negativno u vezi nas sto primetimo kod deteta, ili ima neko drugo objasnjenje. Kao sto se secam tinejdzerskog doba kad je jedino majka mogla da me iznervira i verovatno ja nju 😊. Hvala unapred
@alexandremanic8322Ай бұрын
Lorenc nije australijski, nego austrijski biolog i etolog (The airport in Vienna, Austria, has a counter for people who thought they flew to Australia).
@milanikolic5309Ай бұрын
KAKO SE ODBRANITI OD PSIHOPATA KOJI VLADAJU OVIM SVETOM I NAMECU SVOJ IZOPACENI SISTEM VREDNOSTI ? JEL IMAJU RESENJA PSIHOLOZI?????????
@471169Ай бұрын
Imate li kojeg gosta za Fenomenolosku psihoanalizu- dasein i egzistencijaliskicki pristup?
@oliveravukovic126 күн бұрын
Obećavamo da ćemo pozvati. Hvala na sugestiji.
@Bojanche128Ай бұрын
28:26 postoji na rejvovima
@gharbadthewhoa2315Ай бұрын
Nemojte relativizovati, naravno da metal muzika nema veze sa agresijom, ali alkohol jeste nedvosmisleno povezan sa agresivnim ponasanjem, pogotovo kod nasilnih muskaraca. Ne znam zašto to niste pomenuli, vec povezujete alkohol i metal muziku, sto nije nužno povezano, jer veliki broj metalaca ne konzumira alkohol uopste. Sa druge strane na koncertima elektronske muzike gde se koriste psihodelici i po obicaju nema konzumacije alkohola, agresije je daleko manje i osecaj bezbednosti, povezanosti sa drugima i zajednistva je veci, ako cemo vec o agresiji i psihoaktivnim supstancama na koncertima.
@dubravkamilanov3342Ай бұрын
Postoji li neki pacijent koga su psihijatri izlečili?
@samiranuki6006Ай бұрын
Roberto😊
@Sunce978Ай бұрын
Mnogo sam razočarana količinom reklama 😢. Postalo je neslušljivo. Razumem da zarađujete od reklama, ali umerenost... Ni na jednom kanalu nisam naišla na reklame na svakih 3-4 minuta. Taman se udubim i pažljivo slušam i prekid-reklama. Nažalost, ako ovako nastavite, moraću da prestanem da vas pratim.
@dzobulani23 күн бұрын
mozete platiti yt pa onda bez reklama , mislim ne postoji nijedna besplatna platforma, tj reklame nisu zbog njih nego zbog KZbin-a
@gradimircvetkovic3521Ай бұрын
Sada sve nacije žive lepo u Vovodini i slažu se.
@krushkashАй бұрын
Ljudi moji dragi, mnogo se rasplinjujete i sami gubite fokus,pa i mi sa vama na kraju ne razumemo poentu. Pardon, ja vrlo često ne razumem šta ste hteli da kažete. Može li to malo konciznije 🙏❤❤
@gradimircvetkovic3521Ай бұрын
Mnogi Madjari su pomagali drugim nacijama da se evakuišu i pobegnu van .
@gradimircvetkovic3521Ай бұрын
Treba reći da je bilo velikih problema u odnosima izmedju Srba i Hrvata.Odnosi se polako popravljaju.
@zoranapotkonjak4119Ай бұрын
Poštovanje, Korisno je o svemu pričati i razmenjivati mišljenje. zato volim ovaj podkast. Mislim da je i povratna informacija na svaki vaš razgovor dobro došla. Svidja mi se jer ima mnogo dobrih zapažanja i pitanja u komentarima. Inspirisalu ste me da i ja nešto kažem. Mislim da je dobro kada se o nečemu govori, u ovom slučaju o agresiji da prvo jasno definišemo pojam, jer studirajući filosofiju naučila sam da za mnoge pojmove postoje različite definicije, zavisno od autora. Definicija sadrži prvi viši nadredjen pojam i specifičnu razliku. Dakle u sistemu pojmova, gde se nalazi agresija i šta je izdvaja od, na primer, nasilja ili zla - u etičkom smislu. Šta je zdravlje? Šta je normalnost? Kako se dokazuje da višestruki ubica nije mentalno bolestan? Kako bi,po vašem mišljenju bilo pravedno postupiti prema maloletnoj osobi koje je višestruki ubica dece? Kako prema roditeljima tog deteta? A kako prema punoletnom u istoj situaciju? Hvala.