Łosie, Ropa, Klimkówka to tereny mi bardzo dobrze znane jeździłem tam na wakacje za dziecka:) Tam jest pięknie :)
@herhighness4763 жыл бұрын
Jak tam pięknie!Nigdy tam nie byłam,ale jak sie patrzy na tereny Beskidu Niskiego,serce aż sie rwie do Polski❤Zazdroszczę Wam tych wypraw,żaden Zanzibar nie jest w stanie konkurować z Beskidem! Polska to jednak piękny kraj🥰 A Wam dziękuję za przybliżenie historii Beskidu,oj pospacerowałabym z Wami- Cudowni ludzie z pasją🧡Pozdrawiam z "błotnistej" Anglii.
@polskapogodzinach3 жыл бұрын
Dziękujemy i na pewno będzie kiedyś okazja odwiedzić Beskid Niski. A w Anglii na pewno też są fajne mniejsca, przecież nie wycieli wszystkich lasów na statki? Chyba;) Jeśli chodzi o wyspy to mamy apetyt na góry w Szkocji:)
@makaron58634 жыл бұрын
Bardzo miło i pooglądać i posłuchać. Mnóstwo ciekawych informacji. Proszę o więcej.
@polskapogodzinach4 жыл бұрын
Dziękujemy. Świetna mobilizacja do daszej pracy😃
@antonilibuszewski379 Жыл бұрын
Super !
@polskapogodzinach Жыл бұрын
Dziękujemy i pozdrawiamy😀
@aro60003 жыл бұрын
Bardzo fajny materiał opowiedzieliście o naszej ziemi dużo, oczywiście można powiedzieć o wiele więcej , ziemia ta jest kolebka światową przemysłu naftowego (Igancy Łukasiewicz), Ziemia gorlicka to także miasteczko Biecz, a to również materiał na wiele godzin opowiadania. Ja mieszkam w Gorlicach prawie 40 lat i jest to na prawdę wspaniały rejon (Beskid Niski). Jeżeli chodzi o Wasze zejście z Lackowej jest to tak zwana ściana płaczu przez wielu uważana za najstromsze podejście w całych Beskidach. Ostatnio też wybraliśmy się na Lackową, ale właśnie od strony miejscowości Izby czyli tzw. ,, Ściany płaczu,, kzbin.info/www/bejne/nqqoiXyJjKdll6s Pozdrawiam i zapraszam ponownie na ziemię gorlicką.
@fotokraj4 жыл бұрын
Brawo, dzięki za opowieść, pozdrawiam 👍📽️👏
@polskapogodzinach4 жыл бұрын
To my dziękujemy za miłe słowo:) Pozdrawiamy!
@wilknocny58544 жыл бұрын
Wpadnijcie do Przemyśla, jest co zwiedzać. Oprócz miasta polecam, Forty Twierdzy Przemyśl, Zamek w Krasiczynie, Arboretum w Bolestraszycach, szlak Green Velo i dzikie Pogórze Przemyskie, okolice Kalwarii Pacławskiej, Kopystańka i Arłamów, też świetne na rower....
@polskapogodzinach4 жыл бұрын
Znamy te miejsca i gorąco polecamy:) O Przemyślu, Twierdzy, Zamku w Krasiczynie i Pogórzu Przemyskim mamy relacje z naszych rowerowych wypadów. Niesty jeszcze nie robiliśmy wideo, ale może keidyś;)
@mar86rt4 жыл бұрын
Pełen profesjonalizm👌aż miło się słucha 😊
@polskapogodzinach4 жыл бұрын
Aż miło się czyta takie komentarze:) Dziękujemy:)
@janhalabala78024 жыл бұрын
Beskid Niski zawsze memu sercu jest bliski :-)
@polskapogodzinach4 жыл бұрын
Też tak sobie powtarzamy od kilku lat;)
@maciejburzyk47794 жыл бұрын
Świetny materiał! Miło mądrego posłuchać 🙂. W zeszłym roku przeszliśmy Beskid Niski ale Głównym Szlakiem Beskidzkim i rzeczywiście takie górki jak Cergowa czy Kozie Żebro mogą dać w kość mimo, że niewysokie... Jakbyście jeszcze mapkę przejścia pokazali to byłaby bajka! Pozdrawiam!
@polskapogodzinach4 жыл бұрын
Za taką recenzję naszego wideo, stawiamy piwo na szlaku!:D Dłuższy wypad po GSB też za nami chodzi. Dodamy mapkę do wpisu i podlinkujemy. PS Dłuższy wypad po GSB też za nami chodzi. Dziękujemy i pozdrawiamy:)
@milka59....4 жыл бұрын
Bardzo ciekawy sposób przekazu i miło się Was ogląda . Nagrywajcie dalej a grono fanów będzie rosło w siłę 👍 Pozdrawiam 🙋
@polskapogodzinach4 жыл бұрын
Dziękujęmy i zabieramy się do roboty😀
@gromosawsmiay30004 жыл бұрын
5:20 to raczej nie było ani pompatyczne ani patetyczne, raczej skłaniające do zadumy, przykład z cmentarza nr 51 na rotundzie "Nie płaczcie, że leżymy tak z dala od ludzi, A burze już nam nieraz we znaki się dały - Wszak słońce co dzień rano tu nas wcześniej budzi I wcześniej okrywa purpurą swej chwały"
@polskapogodzinach4 жыл бұрын
Zgoda. Ale śmierć to śmierć, a niektóre z tych napisów na cmentarzach próbowały uszlachetnić rzeź jaka tam miala miejsce? Może kwestia indywidualnego odbioru.
@gromosawsmiay30004 жыл бұрын
@@polskapogodzinach a co meili napisać? "dali sie zabić bo ich władcy nie mieli odwagi stanąć w ringu i rostrzygnąc sporu osobiście" ?" ludzie nie lubią słyszeć prawdy co nadal ma miejsce. inna sprawa czy oni byli z poboru, czy też zawodowi żołnierze (na początku wojny mogło nie być poboru, aczkolwiek tu mocno jestem pewiem że szeregowi mogli być z poboru na pewno w armi rosyjskiej) jeżeli wybrali taki zawód to nad czym się tutaj rozczulać ?
@polskapogodzinach4 жыл бұрын
@@gromosawsmiay3000 słuszna uwaga, ale o ile pamiętam wielkie armie z czasów I wojny światowej opierały się na poborze. Oczywiście wielki entuzjam z pierwszych tygodni wojny szybko znikł, gdy zołnierze utknęły w okopach, a ilość ofiar nie miała sobie równych z tymi z poprzednich konfliktów... PS są setki cmentarzy, z różnymi opisami, niech każdy pozwoli sobie na zadumę przy nich i swoje przemyślenia. Ważne że o te miejsca dba się teraz i pamięć o Wielkiej Wojnie na tych ziemiach wraca.
@mareklaskawiec17084 жыл бұрын
Super film :-)
@polskapogodzinach4 жыл бұрын
Dziękujemy i zapraszamy w Beskid Niski;)
@krzysztofkolumb2114 жыл бұрын
Brawo, brawo, brawo na stojąco
@polskapogodzinach4 жыл бұрын
Dziękujemy. Po takich komentarzach, wiemy że warto było poświęcić czas na montaż, bo nagrać materiał było jeszcze łatwo:)
@jarosawzon42722 жыл бұрын
A dokładnie to była bitwa pod Limanową.
@polskapogodzinach Жыл бұрын
Zgadza się. Dziękujemy za uzupełnienie:)
@adamprzybysz98483 жыл бұрын
Kanał perelka. Zostawiam suba, i zostaje na dłużej pozdrawiam
@agnieszkapawlak97903 жыл бұрын
W Beskidzie Niskim jest pięknie. Przyjechać odpocząć owszem. Ale zakupić działkę i budować się to bym odradzał. AS to dlatego po pierwsze jest problem z wodą, sprzedający działki nie informują kupującego że są na działce osuwiska czynne i nowy właściciel nie otrzyma pozwolenia na budowę. Będzie musiał zrobić kosztowne badania gruntu przez geologa tzw. badanie geologiczne inżynieryjne.- od 8 tyś zł wzwyż. a zalecenia jakie da geolog w większości przypadków spowodują odmowę wydania pozwolenia na budowę nawet na zgłoszenie. Ale może zdarzyć się tak że geolog w swej opinii wyda zlecenia po ich spełnieniu będzie możliwe po odpowiednim zabezpieczeniu osuwiska nawet nie czynnego- koszt może przekroczyć wartość działki. Przed zakupem działki warto zadzwonić do Powiatowego Geologa który mieści się w starostwie i podać numer działki on sprawdzi czy na działce nie ma osuwiska lub czy nie ma osuwiska na sąsiednich działkach - no bo przecież jak się osunie na sąsiedniej działce ziemia to i na tej co kupiliśmy. Zabudowa jest coraz gęstrza i domy budowane są ciężkie ( kiedyś budowano domy drewniane a zabudowa była luźna. Ceny działek też są wygórowane. Lepiej wynająć domek lub pokój lub przyjechać w Beskid Niski kameprem niż wiązać się na stałe z jednym miejscem które za jakiś czas nam spowszednieje. A tak możemy za każdym razem pojechać gdzie indziej.
@polskapogodzinach3 жыл бұрын
Też wychodzimy z założenia, że lepiej się tam nie budować, tylko pojechać i mieszkać u kogoś kto ma agroturystykę, pole namiotowe lub camping i może na tym zarobić. I nie chodzi tylko o względy techniczne o których pieszesz. Tak mało w Polsce jest takich dzikich miejsc, a Beskid Niski nie jest nawet chroniony jako park krajobrazowy, zaraz zacznie się wolna amerykanka i czar pryśnie. Wszyscy chcą dzikości i klimatu i osiedlają się tam robiąc wszystko by to zaprzepaścić;)
@angelamomudu43543 жыл бұрын
W bitwie pod Gorlicami wyróżnił się gen. Tadeusz Rozwadowski późniejszy faktyczny dowódca i zwycięzca zmagań z bolszewikami pod Warszawą w roku 1920.
@polskapogodzinach3 жыл бұрын
Zgadza się, niezwykła postać. Wielu historyków widzi w nim prawdziwego twórcę zwycięskiego planu, ale tak napawadę był bardzo lojalny wobec Piłsudskiego, z kolei marszałek w pełni mu ufał. Talent Rozwadowskiego oraz autorytet i zaufanie Piłsudskiego dały Polsce zwycięstwo.
@angelamomudu43543 жыл бұрын
@@polskapogodzinach Niestety, nie było tak cukierkowo. Do pierwszego zgrzytu między nimi doszło już podczas tworzenia wojska polskiego. Gen. Rozwadowski był zwolennikiem armii z poboru, tymczasem Piłsudski opowiadał się za armią ochotniczą, co skończyło się dymisją Rozwadowskiego z funkcji szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Drugi, poważniejszy, miał miejsce podczas obrony Lwowa przed Ukraińcami, kiedy przybyły na odsiecz temu miastu gen. Rozwadowski nie usłuchał kuriozalnego wezwania Piłsudskiego do jego opuszczenia. Za co "w nagrodę", po zwycięskim odparciu przeciwnika, pozbawiony został dowództwa Armii "Wschód" i przeniesiony, a w gruncie rzeczy zesłany, na stanowisko szefa Polskiej Misji Wojskowej w Paryżu. Do Polski wraca dopiero w najtrudniejszym momencie wojny z bolszewikami, po zupełnym fiasco kijowskiej awantury Piłsudskiego, który powraca z niej kompletnie załamany z bolszewikami na karku, w efekcie czego składa dymisję na ręce premiera Witosa z obydwu funkcji: Naczelnego Wodza i Naczelnika Państwa i udaje się do Bobowej, miejscowości znacznie odległej od Warszawy (okolice Gorlic właśnie...) do swojej wówczas jeszcze kochanki, Aleksandry Szczerbińskiej... Wtedy to Rozwadowski obejmuje ponownie stanowisko szefa Sztabu Generalnego i de facto dowodzi wojskiem, które zwycięsko stawia czoło bolszewickim zastępom. Zatem w świetle powyższego trudno w ogóle kontestować tezę o jego kluczowej roli nie tylko w bitwie (operacji) warszawskiej, ale nawet w całej wojnie polsko-sowieckiej. Na tym, niestety, nie kończy się historia konfliktu obu panów. Po majowym zamachu stanu junta Piłsudskiego aresztuje kilku generałów, w tym Rozwadowskiego, osadza go na wileńskim Antokolu, z którego po roku wychodzi kompletnie wycieńczony i wkrótce umiera.
@polskapogodzinach3 жыл бұрын
@@angelamomudu4354 Dziękuję za wyczerpujące uzupełnienie wątku o relacji obu panów. Widać sporo niedomówień i przemilczeń w naszej historii;)
@angelamomudu43543 жыл бұрын
Fajny filmik. Szkoda, że tak mało robicie dłuższych materiałów.
@polskapogodzinach3 жыл бұрын
Dziękujemy, wszystko rozbija się o czas:/ Mamy jednak kilka dłuższych filmów w planie, leżą na razie rozgrzebane i czekają na końcowy montaż;)
@angelamomudu43543 жыл бұрын
@@polskapogodzinach Rozumiem, czas pędzi jak szalony. Nie rozumiem wszakże, gdzie podział się mój (krytyczny) komentarz odnośnie wybiórczego przez Was omówienia "Operacji Wisła", bez kontekstu, w jakich okolicznościach miała ona miejsce, tj. jako wynik bestialskich mordów UPA, która logistyczne zaplecze posiadała także w łemkowskiej krainie?... Pozdrawiam i czekam na Wasze filmy.
@polskapogodzinach3 жыл бұрын
Nie widzieliśmy takiego komentarza i nie kasowaliśmy. Lubimy merytoryczne dyskusje. Zgadzamy się, że zbrodnie UPA były jednymi z najbardziej odrażających w historii XX wieku i nic ich nie usprawiedliwia i tu ocena jest jednoznaczna. Jednak wszystko gdzieś się zaczyna. Geneza Akcji Wisła to złożony problem. Początków napięć w tym regionie Polski szukać można już w Rzeczpospolitej Obojga Narodów, stosunek magnaterii (często o ruskich korzeniach) i kościoła katolickiego do tych ziem i ludności, upadek ambitnego projektu Rzeczpospolitej Trojga Narodów. Potem rozbiory i antagonizowanie przez zaborców, nacjonalizmy XIX wieku. Kresowa polityka II RP, propgadana niemiecka w trakcie II wś itd. Temat na jakiś długi materiał historyczny...
@angelamomudu43543 жыл бұрын
@@polskapogodzinach Niestety nie mogę się zgodzić. Geneza Akcji Wisła jest jedna: ludobójstwo UPA na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Dodam, że nic nie może tego zwyrodnialstwa usprawiedliwić. Polacy, choćby podczas II wojny światowej, wycierpieli znacznie więcej, aniżeli krzywdy, często mocno naciągane, jakich mieli dopuścić się wobec Rusinów, przedzierzgniętych w Ukraińców, a mimo to niczego podobnego nawet w przybliżeniu nie spotkało z naszych rąk Niemców, bezbronnych po wojnie całkowicie. Nie należy zapominać także obecnego kontekstu. Na Ukrainie krwawi mordercy z OUN-UPA uchodzą za bohaterów: świeży przykład nadanie miejskiemu stadionowi w Tarnopolu imienia Romana Szuchewycza, a przecież zachowanie kolejnych polskich rządów, niezależnie od barw, względem Ukrainy ma charakter już nawet nie przyjazny, ale - excusez le mot - włazidupski. Przy czym w krótkim czasie stworzyliśmy sobie na naszym terenie pokaźną ukraińską diasporę. Nie wróży to nic dobrego.
@polskapogodzinach3 жыл бұрын
@@angelamomudu4354 Nikt nie chce tego usprawiedliwiać, i tu się zgadzamy, ale zrozumieć procesy dziejowe trzeba, bo nic nie dzieje się bez przyczyny. Z kolei z punktu widzenia polityki międzynardowej, od stuleci, kontrola Ukrainy zawsze była kluczowa dla tej części Europy. Wolna i demokratyczna Ukraina jest w interesie Polski, bo osłabia wiadomo kogo;) Co do ostatniego punktu, mamy odmienne zdanie. Nie mamy takich obaw, ale to może kwestia osobistych doświadczeń. PS ale nie politykujmy już tu, jest tego tyle w naszym otoczeniu;)
@ukaszb8033 жыл бұрын
Akcja Wisła miała na celu odcięcie upowców od zaopatrzenia i wsparcia przez ludność ukraińską. Więc nie żadne "odkulturowienie" czy próby asymilacji ! Łemkowie całą akcją dostali rykoszetem bardziej bo nie uważali się za ukraińców i upa nie wspierali.
@polskapogodzinach3 жыл бұрын
Wielu grupom etniczym dosało się rykoszetem z powodu walk WP z UPA...
@michapierwoa47803 жыл бұрын
Nazwę ropa zaczerpnięto od miejsca pierwszego wydobycia tego surowca czyli Ropy
@pyjtersk5709 Жыл бұрын
piektny , nie tylko KRAJOBRAZ ...
@roberthelmut10164 жыл бұрын
Bardzo ciekawy przekaz, ale mały kamyczek do ogródka, mówi się przeciętnemu chłopu /celownik / a nie chłopowi, babo 😉
@polskapogodzinach3 жыл бұрын
Dziękujemy, Co do złej odmiany, to czasem tak wychodzi na żywo, a nagrywamy tylko raz;)
@lazesobie Жыл бұрын
Lackowa bywa nazywana górą policyjną. Dlaczego? .... Ze względu na jej wysokość: 997 m.n.p.m Kto pamięta numery alarmowe przed wprowadzeniem 112, ten wie o co chodzi 😃
@wilknocny58544 жыл бұрын
Beskid Niski jest fajny bo nie ma tylu turystów a tereny podobne jak w Bieszczadach...
@polskapogodzinach4 жыл бұрын
Dobkładnie. Mało ludzi, a może nawet mniej niż w Bieszczadach, podobne krajobrazy i historia. Warto odwiedzić oba pasma:)
@gooddriver25852 жыл бұрын
A Łemkowie to nie miszanina Polaków oraz ukraińców
@grisza774 жыл бұрын
Konfederacja Barska upadła w 1772 roku, zatem skąd tu mowa o Konstytucji 3 maja? Ja rozumiem liberalny, ahistoryczny punkt wyjścia, ale bzdur nie wypada opowiadać.
@polskapogodzinach4 жыл бұрын
W filmie pada zdanie, że ich postulaty były sprzeczne np. duchem Konstytucji 3 maja. Zdecydowana większość oglądających ten kanał wie, że oba wydarzenia dzieli 20 lat:) Jak ktoś o tym wie to nawet podświadomie nie łączy daty 1772 z 1791. Być może istnieje ryzyko, że dla nas to zbyt oczywiste i ta wypowiedź, może kogoś wprowadzić w błąd?
@grisza774 жыл бұрын
@@polskapogodzinach a ten duch się, rozumiem, unosił te 20 lat wcześniej? Dajcie spokój. Słabe to to i tyle.