Budżet obronny Polski na lata 1935-39 = 740 milionów ówczesnych dolarów. Niemiec = 24 miliardy. Ilość pojazdów motorowych w przededniu wojny w Polsce - 33 tys., w Niemczech milion czterysta tys. Niemiecka dywizja piechoty miała średnio ponad 1500 pojazdów motorowych i ponad 5300 koni, a polska 76 pojazdy i ponad 6900 koni... (Za Chris McNab - Armia Hitlera). Mimo to Niemcy nie szli do boju wypoczęci jak się sugeruje, bo większość uderzała w drogę z bucika a wozy służyły zaopatrzeniu. Dodatkowo ze względu na konieczność gonienia klinów pancernych, piechota często pokonywała pieszo duże odległości w ciągu doby. Dziękuję, dobranoc...
@mariapawel055 жыл бұрын
Potęga mądrości
@mariapawel055 жыл бұрын
Gość ma rację by nie było
@tomaszkrawczyk93445 жыл бұрын
Ale od czego innego jest Pervitin...
@lukas40k5 жыл бұрын
@Ivan Kodonev Panzer 1 był w 2 wariantach, ale generalnie miał nie najlepsze właściwości trakcyjne i dość słaby napęd, niemcy starali się to poprawić, ale nie wiele to dało. Tak na prawdę był to pierwszy czołg niemiecki po wojnie i na dobrą sprawę można by powiedzieć, że to była taka przerośnięta tankietka, względnie odpicowany FT17. Największy ból to chyba zbyt słaba siła ognia. Panzer 2 zdecydowanie lepsza konstrukcja, radziła sobie znacznie lepiej. Siła ognia z 20mm działka dawała już jakiekolwiek szanse na walkę z czołgami przeciwnika. No i zdecydowanie mniej awaryjny od P1. Ostatni to Panzer 3 ale to zaledwie 100 wozów. Dobre właściwości terenowe, ale kompletnie nieopancerzony jak na swoje gabaryty i przeznaczenie. Niewątpliwie czołgi czechosłowackie były lepsze i bardziej nadawały się do walki, zwłaszcza vz 38, który tak naprawdę ratował niemców w '39. Inaczej mieliby tylko ruchome gniazdo kmów w puszce/plotkę strzelającą po ziemi, albo "obciętą" armatę 7,5cm na odłamkowe. Problemem tutaj było, zbyt mała ilość naszych 7TP i dominacja w powietrzu.
@WielkiMeloniarz5 жыл бұрын
Miło czasem dostać zimne suche liczby nie za plamione poglądami
@mateuszczarnecki98318 жыл бұрын
Więcej! Jesteś pierwszym twórcą, którego wspomogę na Patronite. Świetny kanał, ogromna wiedza i własny styl a nie kalka kanałów anglojęzycznych jak 90% polskich twórców na YT.
@IrytujacyHistoryk8 жыл бұрын
Jeszcze raz przepraszam za zamieszanie z reuploadem. Chciałem koniecznie szybko wrzucić film jeszcze w nocy i jak zwykle przez zmęczenie nie zauważyłem dwóch błędów - jednego gramatycznego i jednego z renderowania obrazu. Teraz już jest wszystko cacy i powinno tak zostać.
@walikoniks43098 жыл бұрын
No to ponawiam pytanie: CO CI SIĘ STAŁO Z WŁOSAMI? XDDDDDDDDDDDDD
@cyganek_18xd768 жыл бұрын
czy kiedyś w dalekiej przyszłości będzie filmik o samolocie messerschmitt BF 109 G, którego model składam
@jkczapski8 жыл бұрын
Super odcinek czekałem na niego !
@fiffif28078 жыл бұрын
IrytujacyHistoryk
@fiffif28078 жыл бұрын
JK Czapski
@stanisawjaskolski18325 жыл бұрын
"I największy chojrak dupa, gdy za wodza ma przygłupa"
@wadysawstanek95003 жыл бұрын
Nie przygłupa
@zbawicielludzkosci41612 жыл бұрын
@@wadysawstanek9500 ok p0lak
@InnaHistoria8 жыл бұрын
Bardzo dobry materiał ;) Zmienia spojrzenie na przebieg Kampanii wrześniowej! Pozdrawiam!
@blady517977 жыл бұрын
Moja babcia do dzisiaj chleb kroi takim bagnetem. :)
@szurawi15225 жыл бұрын
@Hubert Obliński A czym jego babcia będzie potem chleb kroiła?
@kotkawmuszce44335 жыл бұрын
Chleb się kroi łokciem, a nie jakimiś narzędziami
@bysy35335 жыл бұрын
XD
@marcinsowiak65905 жыл бұрын
To się nazywa gotowość
@inaturalnie4 жыл бұрын
@@kotkawmuszce4433 łokciem to się bigos miesza...
@Barto_OnTheRoad7 жыл бұрын
Dobry film. Słuszne wnioski co do porażki wrześniowej aczkolwiek co do tego że Niemcy pakowali dupy na wozy i auta to jest to gruba przesada. Mieli więcej maszyn i sprzętu transportowego - fakt - ale mieli większą armię i trzeba było ją zaopatrzyć. Co za tym idzie z ogółu dostępnych wozów spora ich część służyła do przewozu amunicji, żywności i materiałów pędnych. 80% dywizji jakie na nas napadły we wrześniu to były dywizje piechoty. Nie piechoty zmotoryzowanej - tylko piechoty - na swoim stanie posiadajace ciężarówki ale do przewozu taborowego a nie żołnierzy. Żołnierz niemiecki poruszał się też na piechotę. Stąd też ta różnica w postępach wojsk pancernych kiedy to czołówki niemieckiej armii były pod sandomierzem a piechota jeszcze nie wyszła z Krakowa. Dość powiedzieć że Niemcy mieli o wiele wiele więcej koni od nas w tej kampanii - wszyscy o tym zapominają. Polską Armię kojarzy się jako tę która konia wykorzystywała w II WŚ do maksimum a to nie do końca prawda. Niemieckie działa, kuchnie polowe, wozy taborowe, ciągnęło we wrześniu 1939 roku w/g różnych źródeł od 300-400 tyś koni. Mało tego - w trakcie wojny ta liczba rosła. Napadając na ZSRR Niemcy mieli już 800 tyś tych zwierząt. Twierdzenie jakoby Wehrmacht był najbardziej zmotoryzowaną armią świata jest jednym z największych mitów tego konfliktu. Niemcy po prostu umieli wykorzystać do granic możliwości to czym dysponowali.
@Piotr_Te4 жыл бұрын
Warto jeszcze wziąć pod uwagę fakt, że tempo marszu wojsk niemieckich wynikało z przewagi w powietrzu. Żołnierze niemieccy mogli sobie w miarę spokojnie maszerować w dzień, natomiast żołnierze polscy w obawie przed atakami lotniczymi maszerowali zwykle nocą, a wtedy z oczywistych powodów (zmęczenie oraz problem z orientacją w terenie), tempo marszu było co najmniej o połowę mniejsze.
@tomaszgaluba1459 Жыл бұрын
Pervitin podobno też walili na potęgę w '39 - to może częściowo wyjaśniać tę "niemiecką niezłomność".
@HarryUrazman8 жыл бұрын
Kolega nawet jak człowiek może wyglądać. Pięknie.
@kamiliwankiewicz18008 жыл бұрын
Miałem w szkole takich samych "Irytujących" Belfrów jak Ty. Mam nadzieję, że moje dziecko też będzie miało tyle szczęścia.
@eddieb39138 жыл бұрын
"Lotna" dobry film, to dzięki niemu dowiedzialem się, że Niemcy mieli już w 1939 roku czołgi t34 :D
@zycien11.526 жыл бұрын
Na bo armi niemieckiej
@zycien11.526 жыл бұрын
No bo armii niemieckiej od Rosjan czyli zzsr
@zycien11.526 жыл бұрын
Dalinda czołgi
@wielkimistrz15475 жыл бұрын
@@zycien11.52 co xD?
@cykatman6315 жыл бұрын
@@zycien11.52 chory jesteś XD wtedy nie było t 34 85 XD
@Lukasz5318 жыл бұрын
Dziękuję za polecenie wspaniałego kanału Pana Józefa.
@jacekbialy61053 жыл бұрын
Ten wrzesień to przegraliśmy w powietrzu. Za mało maszyn, a przede wszystkim broni przeciwlotniczej. Przez to lotnicy niemieccy mogli bezkarnie z powietrza na nas polować jak na króliki. Oczywiście Cześć i Chwała Bohaterom! Nasi dzielni żołnierze jak potrafili, tak podnieśli koszty agresji na nasz kraj, za co dzisiaj powinniśmy im być wdzięczni. Gloria victis!
@jacekbialy61053 жыл бұрын
Jednak na bezdrożach Kresów mieliśmy większe szanse się bronić. Większe zalesienie terenu, gdzie koń miałby przewagę manewru, mnóstwo bagien i niewielkich akwenów. Koncepcja obrony przedmościa rumuńskiego była niezła, tylko plany nie zakładały noża w plecy, jakim poczęstowały nas sowiety. No cóż - dwóch Napoleonów nie mogło wygrać takiej wojny.
@Sattivasa2 жыл бұрын
@@jacekbialy6105 Tak, a karabiny ładowano by żołędziami🤣🤣🤣
@jacekbialy61052 жыл бұрын
@@Sattivasa Zakładano pomoc z Zachodu przez terytoria Węgier i Rumunii. Agresja Sowiecka na nasze Kresy oraz na obszar Mołdawii spowodowała, że Węgry i Rumunia przyjęły proniemiecki kurs. Lecz były to zawsze kraje nam przyjazne.
@Sattivasa2 жыл бұрын
@@jacekbialy6105 A tak, tak, pomoc przez Rumunię i Węgry🤣🤣🤣🤣 Ciekawe, jak ta pomoc miała dotrzeć na Węgry? Bo mam wrażenie, że ojczyzna św. Stefana straciła dostęp do morza sporo czasu wcześniej. Z Rumunią trochę lepiej, bo dostęp do morza miała. Jest tylko pewien problem: jak to wszystko dostarczyć na polskie terytorium. Bo to widzisz, i po polskiej i po rumuńskiej stronie granicy kiepsko było z infrastrukturą. Oczywiście takie drobiazgi, jak Niemcy na przedmieściach Lwowa 12 września, Guderian pod Brześciem dwa dni później, brak jakiejś linii frontu, fatalny stan wojska i Luftwaffe niepodzielnie panującą w powietrzu to zupełnie znaczenia mieć nie mogły🤣🤣🤣
@jacekbialy61052 жыл бұрын
@@Sattivasa Ależ oczywiście jesteśmy od nich mądrzejsi o prawie sto lat. Znamy doskonale historię IIWW, a oni znali historię szwedzkiego potopu, w czasie którego Szwedzi błyskawicznie zajęli zachodnie rubierze ówczesnej Rzeczypospolitej (Warszawę zajęli chyba bez walki). Dopiero na wchodzie zaczęli się wykańczać - różne Sapiehy i Lubomirscy kłuli ich najpierw na sposób podjazdowy, zanim utworzyli jednolity front. Niemcom też nie byłoby łatwo użerać się z rozmaitymi Hubalami pośród bagien Polesia, albo gdzieś w Karpatach Wschodnich. Bez pomocy radzieckiej nie byłby to żaden blitzkrieg, lecz długa wyczerpująca ich wojna. Tymczasem głównym wojennym celem Hitlera było pokonanie Francji oraz zmuszenie Anglików do ustępstw kolonialnych. Dlatego Francuzi i Brytyjczycy robiliby wszystko, żeby Niemcy jak najdłużej angażowały się na wschodzie, zanim oni ich zaatakują z zachodu. Bez sowieckich gwarancji Hitler nie napadałby na Polskę.
@antonirydzewski8723 жыл бұрын
Mówię pan bardzo pięknie. Mój ojciec był 39 roku na. To samo mówił co co pan dzisiaj
@Woofer76alien8 жыл бұрын
Kanał pana Józefa jest cudowny, aż brak mi słów...
@rafalma15128 жыл бұрын
Oglądałem wcześniej film, który był strasznie cicho, więc musiałem podkręcić głośniki na maksa. Włączam ten filmik i na " CZEŚĆ I CZOŁEM" o mało nie dostałem zawału :p P.S. Dobry filmik jak zwykle
@ktosacocieto9896 жыл бұрын
Wielkie dzięki za tak dobry materiał! :) Tak trzymać. Pzdr.
@Edymekyt4 жыл бұрын
Ale to jest smutne, ze historia Polski potoczyła się tak a nie inaczej, mieliśmy ogromna szanse stać się mocarstwem, zabrakło tak mało 🤷🏼♂️ a potem rozbiór potem komuna i wszyscy którzy coś z tym krajem zrobić mogli wybici zabici no coz
@edim1084 жыл бұрын
Mieliśmy wszystko poza kompetentnymi przywódcami, czy to wojskowymi na wyższych szczeblach dowodzenia, czy to politykami. W sumie nie wiele się zmieniło przez te 1000 lat historii bo to zawsze te same problemy- kraje sąsiedzkie i nasi rodzimi przywódcy. Za każdym razem gdy w naszym kraju rządził ktoś kompetentny, trzeba było się z nami liczyć- czy to Stefan Batory któremu do stóp padał Car błagając o litość, czy to Marszałek Piłsudski któremu udało się wybronić kraj przed Bolszewicką powodzią. Niestety wielcy ludzie u władzy to bardzo rzadkie zjawisko...
@przemekfracisz73134 жыл бұрын
doucz się
@Edymekyt4 жыл бұрын
@@przemekfracisz7313 chyba ty
@niepowaznyczlowiek3 жыл бұрын
To wszystko przez polaków i głównie polaków. Weźmy taki 1612 na przykład. Chcesz przejąć kontrolę nad CAŁĄ Rosją? Dobra ale książe przyjmij prawosławie... Nie? Ok to my tylko hołd złożymy i za dziesięć lat znowu będziemy się bić ok?
@norbert21423 жыл бұрын
@@niepowaznyczlowiek no piękną kake wtedy odwalili.
@twisters9998 жыл бұрын
Genialne zrealizowane filmy :D Wszystkie. Czekam na kolejne :D
@MarcoMatador8 жыл бұрын
Aż się milo oglada te twoje filmiki
@lemooon73868 жыл бұрын
Super odcinek ! Podziwiam cię !
@prestizowyrolnik15176 жыл бұрын
Mój pradziadek był w ułanach. Sorry że tak późno daje komenarz ale oglądam ten kanał dopiero od tego tygodnia.
@realFurby7 жыл бұрын
Ciekawostka odnośnie walki wręcz: Niamcy woleli się wycofać niż bić się z naszymi. A potem wzywali wsparcie. W sumie taka taktyka wychodzi taniej w zyciu żołnierzy.
@wilhelmvonbirkhausen50717 жыл бұрын
Film pojawił mi się jako proponowany. Od razu włączyłem, wielokrotnie zdarzało mi się tłumaczyć, że polski kawalerzysta z 1939 roku walczył raczej jak piechota, a przemieszczał się konno (a nie szarżował z lancą na czołgi). Wielokrotnie zdarzało mi się walczyć z głupotami, takimi jak Lotna. A jak mawia mój najlepszy przyjaciel, za Lotną, obciąłby wiadomo komu wiadomo co. Jestem pozytywnie zaskoczony. Żołnierzom z Września należy oddać hołd i przywrócić prawdę o nich. Należy pamiętać, że Polacy walczyli ca. miesiąc z III Rzeszą i Sowietami. Ile walczyli Francuzi wspomagani przez BEF? Tyle samo. A Niemcy prowadzili w tym czasie Kampanię Norweską, a oprócz Francji atakowali jeszcze Belgię i Holandię. Historyku, dostajesz suba, łapkę. Obejrzę i inne Twoje filmy, mam nadzieję, że równie dobre. Pozdrawiam!
@bartekwielski43326 жыл бұрын
We wrzesniu 1939 roku mielismy realne szanse obronic się, polski sprzęt wojskowy, zwłaszcza pancerny, niewiele odbiegał od niemieckiego. Nie potrzebnie inwestowaliśmy w marynarkę i bombowce, gdy nie było mysliwców. A co do kawalerii, to niemcy też ją mieli. wiedzaposagowa.pl/kampania-wrzesniowa-1939-roku-techniczne-mity/
@Jackson-th3th5 жыл бұрын
@@bartekwielski4332 Co do myśliwców to Witold Urbanowicz w swojej biografii opisuje, że zaatakowano nas na chwilę po tym kiedy zamówiliśmy myśliwce z Francji, niestety Francja widząc nasze porażki w kampanii wrześniowej nie wywiązała się z umowy i nigdy samolotów nie dostarczyła. W efekcie polscy lotnicy musieli odpierać ataki czasami nawet w szkoleniowych samolotach, które zupełnie nie dorównywały prędkością niemieckim maszynom, więc no cóż... tak to bywa.
@mlody_ps3 жыл бұрын
Ja dzisiaj w piwnicy znalazłem łopatkę piechoty Mars 1935 w bardzo dobrym stanie... ...Jestem z siebie zadowolony
@artofwar39928 жыл бұрын
Maska p.gaz wz.32 to cudo jak na owe czasy pod każdym względem.Pozdrawiam
@andrzejkozowski89377 жыл бұрын
świetny materiał pozdrawiam
@domkuz28878 жыл бұрын
Więcej filmów tego typu prosze
@Kadzi19888 жыл бұрын
Bardzo fajny odcinek .
@rzizmont895 жыл бұрын
Super było wprowadzenie do tego odcinka. Woloszanski by mógł się uczyć, u niego wstępy są długie i nudne. Ale opowiadając właściwy wątek, to okazuje swój kunszt historyczny. 😎
@franekdubrawski51364 жыл бұрын
Bardzo fajny film ALE na co bardzo zwracam uwagę wielu żołnierzy robiło wszystko, aby tą kampanię wydłużyć. Kampania jesienna zakończyła się 6 PAŹDZIERNIKA. Jest to ważny element historii.
@kempol31428 жыл бұрын
A może więcej o pierwszej wojnie światowej? Jest tak mało znana!
@gregski41307 жыл бұрын
Dobrze powiedziałeś, że na poziomie pojedynczego żołnierza polski piechur nie ustępował niemieckiemu. Tyle, że już o oczko wyżej nasza organizacja ustępowała niemieckiej. Polska drużyna liczyła 19 chłopa (zupełnie bez sensu) i ta kupa luda dysponowała tylko jednym km-em BAR który zdecydowanie ustępował MG 34. Niemiecka struktura była o wiele bardziej elastyczna. O łączności, o koordynacji działań szkoda gadać.
@Matrix55308 жыл бұрын
Aż dziw, że dopiero natrafiłem na ten kanał. Niesamowicie ciekawy i wciągający sposób narracji, wspaniała robota! Pozdrowienia z Łęczycy ;)
@mdmuminek8 жыл бұрын
Skąd Niemcy w filmie Lotna mieli radzieckie czołgi z końca II wojny światowej:)? Tego powinni uczyć na lekcjach historii. Bo niektóre błazny uczą jak w filmie "Lotna".
@marcinsowiak65905 жыл бұрын
Zależy które t-34 bo były takie z 1940 lub z 1941
@franek.974 жыл бұрын
Jest różnica pomiędzy T-34 a T-34/85 i to różnica którą można w dzisiejszych realiach oceniać jako całą generację rozwoju sprzętu...
@conradsz4 жыл бұрын
Ja pierdole nie potraficie zrozumieć kontekstu i tego ze w biednej PRL nie było budżetu na to żeby zdobyć/zbudować repliki czołgów niemieckich z 39 roku? Wykorzystano więc to co było pod ręką. To nie jest aż takie aj waj. W Hollywood Rambo strzelał do francuskich helikopterów udających Mi-24 a w filmie Red Dawn amerykańskie czołgi udają radzieckie.
@Rutek_nightcore4 жыл бұрын
Lotne chyba w PRL nakręcili a w tedy wszędzie pakowali te czołgi. W fllilmie Jarzębiny czerwone widziałem t34 na którego nałorzyli jakby kartonową makietę tygrysa.
@Bocianek1343 жыл бұрын
@@Rutek_nightcore w płatkach śniadaniowych
@pawewalitos35055 жыл бұрын
Polska i Niemcy wystawiły milionowe armie. Wynik starć to około 66 tys. zabitych po stronie polskiej i 16 ty.s po stronie niemieckiej. Jeżeli zestawi się to z liczbą walczących i poległych na frontach innych bitew II WŚ, zwłaszcza na wschodzie to dla mnie wniosek jest taki, że wojna nie była zażarta. A nie była taką nie dlatego, że polski żołnierz unikał starć, ale że został wymanewrowany manewrami okrążającymi Wehrmachtu, w efekcie czego był w ciągłym wycofywaniu się i atakowany z powietrza. W efekcie rozbijany w okrążeniu lub demobilizowany, przemęczony, itp. Dowódcy nie tylko polscy nie docenili koncepcji Blitzkriegu. Dodajmy, że Polska była we wrześniu okrążona, a Niemcy mgli atakować z trzech kierunków. W momencie rozpoczęcia konfliktu byliśmy w gorszej sytuacji niż Francja, czy Sowiety. Oczywiście nie tłumaczy to błędnej koncepcji wojny - obrony granic i opóźniania marszu przy mobilności i lotnictwie Werhmachtu to było nieporozumienie. Sensowne było bronienie się na liniach rzek - Wisła, Bugu Sanu. Mimo to chyba nie uchroniłoby to przed manewrem okrążenia, który z takim powodzeniem wykonali Niemcy. Mam wrażenie że na rzetelną ocenę kampanii wrześniowej w każdym aspekcie ciągle czekamy.
@CzOcian3 жыл бұрын
Przydatny materiał, bravo!
@Kopyrda8 жыл бұрын
Niemcy dostawali nad Bzurą łomot "aż kwiczeli"? Z tego co pamiętam, w początkowej fazie bitwy 3 polskim dywizjom ledwo udało się pobić pojedynczą niemiecką (30 DP). Polską armię cechowała mała siła uderzeniowa.
@AndrzejObara9 ай бұрын
Jedyna szansa dla Polski było niedopuszczenie do wojny. Postępując głupio stracilismy wszystko a przede wszystkim państwo i niepodległośc. Najgorsze jest to, że tacy ganiusze jak Rydz Smigly wiedzieli, że nie mamy szans i konflikt przegramy oraz że żadnej pomocy nie będzie.
@fazi19977 жыл бұрын
Ale twój kanał jest wspaniały! W końcu coś dla mnie :)
@eddieb39138 жыл бұрын
zapraszam na rekonstrukcję pod Tomaszów Lubelski 18 września ;)
@CalaPolskaPrzeciwPis7 жыл бұрын
Fajnie słyszeć, że nasi żołnierze wcale nie byli najgorsi wręcz przeciwnie byli równym przeciwnikiem wobec niemieckiej piechoty.
@pajek19908 жыл бұрын
Kurcze że Ja dopiero teraz znalazłem twój kanał to aż mi głupio. Świetna robota, pozdrawiam :)
@hubertius45418 жыл бұрын
Będzie może film o niemieckim pistolecie Masuer C96 ? :D
@hetman65048 жыл бұрын
o tak
@kornelgrzelakowski59258 жыл бұрын
Hubertius pomysł jakie różnice są między karabinem a pistoletem .
@chiribaya85537 жыл бұрын
Nie wiem czy wiesz, ale nazwa Mauser nie jest nazwą przypisaną tylko do karabinów
@rafon16927 жыл бұрын
Kornel Grzelakowski coś ci nie wyszło
@cccccc15824 жыл бұрын
O tak.🔫
@lukskajoker28585 жыл бұрын
Super film dość treściwy i ogólnie super Zauważyłem że w tle masz miniaturowe działo przeciwlotnicze flak
@polisheagle43466 жыл бұрын
9:25 Jest jeszcze pojęcie Fall Weiss (Wariant Biały), ale to już bardziej kryptonim.
@mtszymon6 жыл бұрын
W polu na tornister troczony był PŁASZCZ - także latem!!! (koc był wówczas w tornistrze). We wrześniu płaszcze ZDAŁY się na wiele - służyły za główne okrycie w chłodzie nocy. Gdyby się "na niewiele zdały" nikt by ich nie tachał przez całą kampanię do października. A co do "pewnych szans" - różnica potencjałów gospodarczych sprowadzała je chyba do marginesu błędu. Zakładając nawet, że każdą złotówkę zainwestowano by we właściwy rodzaj broni, zatrzymalibyśmy linię frontu, że ruscy, wbrew ustaleniom, nie zaatakowali - komu pierwszemu w tym siłowaniu na rękę, skończy się dopływ krwi? Tzn. czyja gospodarka wcześniej zapadłaby się przeforsowana dostawami/ uzupełnieniami broni, wyposażenia i amunicji???
@aldoapacz37737 жыл бұрын
Fajny opis :) Pozdrawiam
@JW.AGTOMA Жыл бұрын
No ja widzę obraz rzonirza polskiego z piechoty w pełnym wyposażeniem z Chełmem ( orzeszkiem salamandra )obok bunkra z ckm stojącego na łąmce w srud dymu i kurzu 😊😊
@Pawlatko837 жыл бұрын
Zapominasz o jednej ważnej rzeczy: Polacy byli w o wiele wygodniejszej pozycji ponieważ byli stroną broniącą się, a mimo to dostali dużo większych strat niż Niemcy. To że musieli się poruszać na nogach było zasadniczo efektem tego że byli gonieni z tego powodu, że nie potrafili stawić skutecznego oporu, bo z założenia mieli trwać na swoich pozycjach a nie ciągle wycofywać się. Co z tego że Niemcy poruszali się na wozach i ciężarówkach? Na kolumnę pojazdów przecież łatwiej zrobić zasadzkę niż na kolumnę piechoty. Pewnie że Niemcy korzystali z podwózek ale z relacji moich dziadków wynika że również dużo maszerowali. Jak zwykle odnoszenie się do resentymentu narodu widać w takich filmikach i zwalanie winy na dowództwo. A to że sytuacja była dla polskiego dowództwa nie do ogarnięcia nie było niczym dziwnym, przerywanie łączności i wywoływanie chaosu u wroga szybkością działań to przecież podstawowa zasada Bliztkriegu który był zaskoczeniem nie tylko dla Polaków.
@ppdnokis8 жыл бұрын
@IrytującyHistoryk Uważam, że hasło "kampania wrześniowa" jest bardzo dobrym hasłem i nie należy w nim upatrywać negatywnego wydźwięku, bo słowo "kampania" sugeruje już nam, że jest to tylko fragment czegoś większego, czyli fragment reszty wojny, co dalej również sugeruje, że nasza walka na wrześniu się nie skończyła, a była jedynie etapem. Pozdro! ;)
@historiolodzy5858 жыл бұрын
Bardzo fajny odcinek, warto by było żeby w kolejnych odcinkach o żołnierzach Wehrmachtu i RKKA zestawić wyposażenie na szczeblu np. batalionu, tzn. liczbę ckm-ów. rkm-ów. pm-ów itd.
@wrokris47494 жыл бұрын
Zaraz wracam! Lecę zapisać się do grupy rekonstrukcyjnej :D
@bargor4 жыл бұрын
bilans powstania warszawskiego pokazuje co zawdzięczamy bezmyślnie walczącym i kryjącym się wśród cywili powstańcom.
@inzinier1004 жыл бұрын
Majster SUPER film :)
@kubawilk83968 жыл бұрын
zapuść wąsa, bo do fryzury pasuje, tylko prostokątny
@sezongarden57507 жыл бұрын
Fantastyczne.
@xender99855 жыл бұрын
Powiedzenie, że Polacy w 39' byli źle dowodzeni to spore uproszczenie. To znaczy jeżeli mówimy o dowodzeniu na "mapie" to jasne, że lepiej było bronić się np. na linii Wisła- San, lub w innym lepszym miejscu, ale "w polu" czy w trakcie bitwy byliśmy lepsi. Można to dostrzec po osiągnięciach np. Hubala, czy Andersa itd. Uważam, że nasi generałowie polowi byli zwyczajnie (w większości) lepsi od niemieckich.
@SeverusSBR7 жыл бұрын
6 : 10 "oryginalna niemiecka kiełbasa no powąchaj jak śmierdzi " :'D
@robertkowalski79324 жыл бұрын
" wziął sekator i ciach,ciach..."
@odlezynowyurynator31444 жыл бұрын
6:10 proszę, tak trudno było? Upośledzony człowieku, widzę twoja nazwę i już wiem, czemu było tak trudno dla Ciebie
@SeverusSBR4 жыл бұрын
@@odlezynowyurynator3144 e ?
@yaro11174 жыл бұрын
Ja mieszkam koło Bzury gdzie ta bitwa się toczyła a koło mego domu była msza bojowa a z tamtąt poszli walczyć a moja łąka jest tuż koło bzury
@bigbob10708 жыл бұрын
A na powaznie: twój tekst jest najlepszym skrótowym podsumowaniem tego co się stało w 1939 roku. Rydz Śmigły naiwnie liczył na kontratak aliantów, a tymczasem Niemcy zastosowali nowoczesna strategie blitzkriegu. Szybko, z całej siły, bez utraty inicjatywy, walić w "schwerpunkte" według nauk Clausewitza. Niemcy stosując te metodę dali w dupoe Francuzom, Rosjanom, a nawet Anglikom w Afryce pólnocnej. Polskie wojsko i tak sprawdziło sie najlepiej. Gdyby nie te elementy o których mówisz.
@wojennykoles49567 жыл бұрын
Powody przez,które przegraliśmy kampanie wrześniową to: 1.Aneksja czechosłowacji,co sprawiło,że niemcy mieli większą granice,wiedzieli jak użyć broni pancernej i nowe państwo marionetkowo przez nich rządzone słowacje,która pomogła im w inwazji a propo słowacji prosze zrób filmik o żołnierzach słowackich. 2.Inwazja Armii Czerwonej 17 września 1939 3.Francusko-Brytyjskie lenistwo.
@ZgnityTrabant7 жыл бұрын
wojenny koleś a może przez to że polscy generałowie zjebali sprawę każąc swoim żołnierzom czekać zamiast atakowac?
@MichalWWilk6 жыл бұрын
Zle decyzje dowodcow od Poczty Gdanskiej do konca obrony Warszawy...brak amunicji. brak nowoczesnej broni jeden rkm na druzyne... brak czolgow srednich typu TP7 ... brak lotnictwa , brak wozow pancernych - taczanki jak w 1920 r. Zero szans.... 2) Podjecie w.alki z A Cz.. ktora odciagnela wiekszosc wojska od frontu niemieckiego 3) sprzedajnosc rzadu ktory uciekl.. 4) sprzedjanosc sojusznikow 5) slabe przeszkolenie zolnierzy 6) brak wprowadzenia nowych sil (zmeczenie zolnierzy) brak pelnego wykorzystania armii np Poznan , Pomorze..
@jakubgor11645 жыл бұрын
Z tym wyszkoleniem to bym się nie zgodził, były spore braki np: brak umiejętności pływania, wiem to ze wspomnień żołnierzy w jednym z programu w tv pokazującego szczegółowo kampanię wrzesniową. Morale było ogólnie wysokie, tak mi moi dziadkowie opowiadali ale wielu żołnierzy nie trzymało dyscypliny 1-szego września ponieważ na miejsce zbiórek przyjeżdżali kompletnie pijani. Nie oszukujmy się, ta kampania to była porażka a nasi główni dowódcy nie mieli żadnej wizji i planu jak ją prowadzić, bo zebrać ludzi w kupę i porozstawiać wzdłuż granicy to potrafi nawet dureń.
@zbyszeks.f.54125 жыл бұрын
Oficerowie z rodzinami i kochankami, uciekali zarekwirowanymi ludności autami, zwykli żołnierze, praktycznie bezbronni, uciekali piechota .... reszta to bajdurzenie o honorze itp
@cutforsize3 жыл бұрын
Chłopcy że zdjęć archiwalnych pięknie się prezentowali.
@Galvars8 жыл бұрын
Ja trzymam się "Kampania Wrześniowa"... jako że mimo że kraj pod okupacją to Wojsko Polskie nadal walczyło u boku "sojuszników" i kilka kolejnych kampanii przeszło. "Wojna Obronna" w moim odczuciu zakładała że całość zaczęła się i zakończyła w 1939 dla Polski. Upatruje tu chęć dyskredytacji przez władzę ludową tych oddziałów które walczyły tylko po złej stronie żelaznej kurtyny.
@sztucznyslimak4595 жыл бұрын
Odnośnie nazwy tej wojny, to Czesław Grzelak w swojej książce "Kampania polska w 1939 roku" pisze, że nazwa "kampania wrześniowa" była ukuta przez Niemców i miała podkreślać, że Polska przegrała w zaledwie miesiąc. Sam historyk proponuje nazwę której użył w tytule, czyli właśnie "Kampania polska w 1939 roku".
@adrianwilhelm53608 жыл бұрын
Hej, Zrobiłbyś może odcinek o karabinie Springfield M1903, albo o Arisace wz.38? Pozdrawiam.
@odlezynowyurynator31444 жыл бұрын
Nadal nie zrobił, gdyż nikt mu nie dostarczył, jak masz, to nie krępuj się
@szwedo26746 жыл бұрын
Mój dziadek był w 15 pułku ułanów Wielkopolskie
@dominiknowacki48744 жыл бұрын
Śmigły zakazał używać anten do radjostacji w Warszawie bo bal się że to przyniesie naloty niemiecki, używał gońców.
@separator888 жыл бұрын
9:55 - wymieniasz czwartą nazwę na ten okres- "wrzesień '39". wśród znajomych często używamy tego terminu, zresztą jak powiesz to do kogokolwiek, kto chociaż liznął historii (o zgrozą są tacy, którzy nie wiedza kiedy, a nawet z kim!!!! wtedy walczyliśmy) od razu wie o co chodzi
@dominitosarmata97408 жыл бұрын
Ja mam najstarszą RSC wz.24 na świecie 1926 rok!!! Poza nią i wz.32 używano jeszcze maski wz.38.A odcinek bardzo fajny.
@artofwar39927 жыл бұрын
Dominito Sarmata Mam wszystkie te maski i na 100% wz.38 i wz.39 oraz C2 nie były dla wojska tylko dla cywilów
@dominitosarmata97407 жыл бұрын
Acha a mi się wydawało że wz.38 był dla wojska bo ma większe szybki niż we wz.32, myślałem że to taka modyfikacja wz.32 była.Ja mam niestety tylko RSC i wz.32(samą część twarzową).
@artofwar39927 жыл бұрын
Dominito Sarmata Właśnie przez duże gogle nie mogła być stosowana w wojsku bo bardzo łatwo by pękło to szkło.PS odpadły ci gogle od RSC ?
@dominitosarmata97407 жыл бұрын
O dziwo nie, ale inna zła rzecz się z nią dzieje.
@dominitosarmata97407 жыл бұрын
Topnieje.
@henrykdabrowski21007 жыл бұрын
Świetnie opowiadasz i robisz mega filmiki , proszę sprawdz dzwięk , moim zdaniem jest zbyt wysoki ton
@modiFive5 ай бұрын
Fajnym, rzetelnym filmem o roli, jaką odegrała pewna, polska formacja kawalerii w "Kampanii Wrześniowej" był "Jeszcze Słychać Śpiew i Rżenie Koni" z 1971 roku. Kiedyś był na yt, ale teraz nie sposób go znaleźć. Jakby ktoś miał namiar na jakiś streaming, albo nawet DVD, byłbym wdzięczny za informację.
@jakubthomas89478 жыл бұрын
A "krasnoarmiejec" nie był już omawiany? Nie pamiętam dokładnie aż tak, ale chyba nawet twórcy serii BLITZKRIEG zależnie od armii którą się wybrało też nazywali albo "Kampania polska" jak wybrało się państwa Osi, albo "Kampania Wrześniowa" jak wybrało się aliantów zachodnich. Tyle, że pomineli dni po 17. września... Czekamy na Wehrmacht i "czerwoną zaraze" i dalsze filmy o sprzęcie wojskowym.
@cccccc15824 жыл бұрын
Mam taki bagnet.
@maxxshot927 жыл бұрын
W filmie jest kardynalny błąd, 5:35. Do tornistrów nie troczono koców! Koce przenoszono w tornistrach. To "coś" przytroczone do tornistra to jest płaszcz, wspomniany w 5:52. Koce troczono do tornistrów dopiero w okresie LWP.
@maxxshot927 жыл бұрын
P.S. Żołnierze funkcyjni, którzy nie nosili tornistrów (np. celowniczy rkm) nosili płaszcze zrolowane "przez ramię" z dopiętą menażką. Często na zdjęciach możemy zobaczyć taki sposób noszenia płaszcza.
@pjoter45068 жыл бұрын
Od razu subskrypcja dla pana Józka :)
@joungVeteran7 жыл бұрын
Gdzie mozna kupic taki zestaw kaprala
@shadowthebest18478 жыл бұрын
uwielbiam cie !!! może chcesz uczy historii w moje szkole xddd
@maciejmakro8 жыл бұрын
Wszystko to prawda, zwłaszcza w kwestii dowodzenia. Sam często opowiadam o tym jak to bezprzykładne bohaterstwo polskich żołnierzy musiało rekompensować bezprzykładna głupotę polskiego dowództwa. Ale wróćmy do umundurowania (co zresztą poniekąd wiąże się z głupota dowódców, tyle że wyższego szczebla). Otóż są przekazy że rezerwiści idąc wiele kilometrów na spotkanie wroga, w pewnym momencie siadali w rowie i odmawiali dalszego marszu, nie ze strachu, a dlatego iż świeżo wyfasowane mundury obtarły im pachwiny do krwi! Owszem mundury były stosunkowo niezłe - tylko nikt nie pomyślał żeby rezerwiści je wcześniej rozchodzili!
@Zdzichu10107 жыл бұрын
Bardzo ciekawy material ale rowniez w bardzo pozytywnym swietle przedstawiajacy stan WP w 1939 roku. Zastanawiam sie czy nie w zbyt pozytywnym. Wydaje mi sie ze Niemcy doskonale zdawali sobie sprawe z ich przewagi nad polska armia. Chociazby ze wzgledu na fakt ze zdecydowali sie walczyc na 2 fronty z 2 supermocarstwami na jednym i ta silna ale slabo dowodzona polska armia na drugim. Gdyby problem polskiej armii sprowadzal sie do dowodzenia to Niemcy musieliby uznac ze na wschodzie rowniez beda mieli trudnego do pokonania przeciwnika bo przeciez nikt nie mial okazji sie przekonac o zdolnosciach polskich dowodcow od 1920 roku. Sowieci weszli kiedy wszystko juz bylo pozamiatane. Dziadek mi opowiadal ze na krotko przed wojna komunikacja w jednostce wojskowej znajdujacej sie kolo domu gdzie mieszkal nadal odbywala sie za pomoca golebi pocztowych. Slyszalem ze plan na wypadek agresji Niemiec zaczal powstawac dopiero w 1937 czy 38 roku. Ponadto mysle ze kazdy kto sie interesuje polska armia dzisiaj i zna troche historie z tamtego okresu to zauwaza pewne niedobre schematy ktore sie powtarzaja.
@gmachpanstwowy64687 жыл бұрын
Zdzichu1010 wydaję mi się, że o ile stan naszej logistyki, czołgów itd to był obraz nedzy i rozpaczy, to tutaj chodzi o piechote. Co do wojny na 2 fronty to Hitler modlił się żeby Francja nie zaatakowala
@Zdzichu10107 жыл бұрын
kacZY69 nie widze ktory element mojej wypowiedzi swiadczylby o tym ze "nie mam pojecia". Byc moze by tak bylo ale wszelka proba rozwiania tej watpliwosci bylaby czysta gdybologia. Nie wiem czy Francja miala odpowiednie zaplecze militarne logistyczne ekonomiczne i polityczne do przeprowadzenia takiej ofensywy. W kazdym razie Hitler musial sie spodziewzc tego ze alianci zachodni przynajmnien w najblizszym czasie nie zaatakuja bo beda mieli inne problemy ma glowie.
@Zdzichu10107 жыл бұрын
kacZY69 poza tym tworzenie porownan typu "kto z kim wygra" na podstawie liczby posiadanych dywizji swiadczy chyba o Panskim braku wiedzy. Francja nie posiadala nawet odpowiedniego lotnictwa zeby moc taka ofensywe wyprowadzic.
@kawasakispeed6 жыл бұрын
Nie walczyliśmy na dwa fronty, francja była później. Prawie wszyscy generałowie wehrmachtu chcieli poczekać z atakiem na polskę, bo twierdźili że wehmacht jeszcze za słaby. To sam hitler dał roskaz, po wielokrotnych opóźnieniach. No i miał w tym wypadku rację...
@damian94873 жыл бұрын
@@RTO_ace mam nadzieję że po tych kilku latach się douczyłeś i nie głosisz głupot i przewadze Francji na zachodzie 7;1?
@Asfitv8 жыл бұрын
w końcu się ogoliłeś :D
@Maks_cobifilms11 ай бұрын
Witam jak nazywają się te szelki
@OkruchyHistorii8 жыл бұрын
Dzięki za film, ale przede wszystkim za link do kanału pana Przedpełskiego.
@dominikmotel6914 жыл бұрын
Dopiero teraz ogarnąłem że na miniaturce do filmu jest Marszalek Rydz-Śmigły a na koniu w mundurze jeszcze pulkownika Generał Ludwik Kmicic-Skrzyński dowodca Podlaskiej BK
@DeMix108 жыл бұрын
Jakie ma Pan wykształcenie?
@IrytujacyHistoryk8 жыл бұрын
Każde jakie sobie wymarzysz. Tylko całek, potęg i innych cyferek nie lubię, choć z nimi też czasem pracuje.
@DeMix108 жыл бұрын
Pytam bo sam niedługo będę musiał się na coś zdecydować. :)
@Dollar19988 жыл бұрын
IH jest nauczycielem historii z tego co kojarzę z wywiadu :)
@LordTrion8 жыл бұрын
Będzie jakiś specjal na 20 tysięcy widzów?
@MrBzdziu8 жыл бұрын
jeszcze by sie przydalo cos wiecej o tych naszych generalach jelopach ktorzy czekajac wykrwaiali a nie walczyli choc mogli... ale masz profil sprzetowy bardziej niz historyczny stad zrozumiale, ze tylko tyle. dzieki za pokazywanie historii od tej strony. przy okazji, plakat naprawy na lata uswiadomil mi dwie rzeczy: 1. mielismy wtedy duzy potencjal gospodarczy i ludzki, ktory niestety przekopala wojna. 2. cos z tym podzialem na polske wschodnia i zachodnia mamy do dzis. czyli polska a i polska b. wschodnia jakby cywilizacyjnie opozniona byla hehhe
@Daroo1808 жыл бұрын
Wejdź na kanał vonLubenau, akurat tak się składa że najnowszy odcinek chmiela jest właśnie o polskich generałach ;)
@slawekuszcz58238 жыл бұрын
+Daroo180 przedostatni
@walterkurtz16178 жыл бұрын
Apropo znakomitego wyszkolenia do walki wręcz i użycia bagnetów - Chesty Puller poczułby się u Nas jak w domu ;)
@kornel23346 жыл бұрын
Dobry film
@mateuszrozmus94187 жыл бұрын
Jak myślę, wrzesień to myślę P11 ;) no ewentualnie P7a, bo fakt użycia Potezów 25 wolę przemilczeć :D Może zrób coś o samolotach ? od niedawna Cię oglądam i na prawdę wielki szacun!
@koroniarzzestogowzwoinski20155 жыл бұрын
Na stopie pokojowej po 1935 roku mieliśmy zdaję się 30 dywizji piechoty
@mikeforman77827 жыл бұрын
Dziękuje.
@atexc56048 жыл бұрын
Kiedy będzie taki sam odcinek o szkopach? Super kanał!
@MrJarl765 жыл бұрын
Kampanie to mieli Niemcy, my mieliśmy wojnę obronną i tyle w temacie.
@Sattivasa2 жыл бұрын
A to wojna się wtedy skończyła, czy jak?
@marcinsulej42488 жыл бұрын
Co raz lepsze materiały kręcisz
@radosawlichota7707 жыл бұрын
Dzięki za materiał ! Mój dziadek służył w KOP (dziadek i ja jesteśmy z Zamościa, ja teraz Warszawa, od 25 lat ) w Równym, dokładnie w tym czasie, czyli 17 września, był ranny jak ich obrzucili granatami, NIESAMOWITE JEST TO, że sowieci, rannym żołnierzem polskim się nie interesowali...został opatrzony i przewieziony do szpitala w Krakowie przez ... WEHRMAHT !!!! Wracając potem o kulach ze szpitala pociągiem, w polskim mundurze, zawsze był szanowany przez niemieckie patrole ze słynną blacha na piersiach ! Mało tego, ci żołnierze , niemieccy, ostrzegali go o Ukraińcach patrolujących te tereny ! Kolejny raz napiszę MAŁO TEGO ! Jak wysiadł z pociągu, na dworcu kolejowym w Zamościu, patrol Wehrmachtu ze słynnymi blachami na piersiach, po wylegitymowaniu , zatrzymał chłopa/rolnika jadącego wozem konnym i nakazał mu odwieźć POLSKIEGO ŻOŁNIERZA do domu, na dzisiejszą ulicę Partyzantów !!! Dziadek dożył wieku 88 lat ! To taka ciekawostka historyczna , niesamowita , prawda ? Pozdrawiam i może kiedyś umówimy się na piwo )
@hubhub81315 жыл бұрын
2:26 Tukan z Sochaczewa
@Rataxas887 жыл бұрын
Biedna ta Nasza Polska :( wpierdol od zawsze bo nasze elity na Nas sraja a ludzie wybory olewaja
@stanisawochodzki75955 жыл бұрын
@SOlu _ Od czasów Jana Sobieskiego (czyli niemal trzy wieki!) non-stop po dupie dostajemy. No może z wyjątkiem kilku bardzo chwalebnych epizodów KIEDY TO BYLIŚMY DOWODZENI PRZEZ SOJUSZNIKÓW, takich jak Francuzi, czy Anglicy. Np. Somosierra, Monte Cassino, Bitwa o Anglię itp.
@Michallex1234567898 жыл бұрын
Rozgniata mnie poziom reacherch'u w Twoich filmach, szacunek
@piernik9878 жыл бұрын
Pozytywnie czy negatywnie rozgniata?
@Michallex1234567898 жыл бұрын
gdyby negatywnie - nie napisałbym na końcu "szacunek" czyż nie?
@atexc56048 жыл бұрын
Poziom czego? :p
@oldy278 жыл бұрын
Reacherch'u.
@Ultranarine21428 жыл бұрын
chyba researchu ;p
@jpzz34975 жыл бұрын
i ja dalej nie rozumiem czemu niektórzy Polacy bronią tak francuzów i mówią że to my nie dotrzymaliśmy słowa