edukacja muzyczna w Polsce potrzebuje zmian i takich myślących ludzi jak Ty
@galaktycznyjaguar Жыл бұрын
KAŻDA gałąź edukacji w Polsce jej potrzebuje ;p
@eleonoraora Жыл бұрын
też racja!@@galaktycznyjaguar
@michalbzowski Жыл бұрын
Przypominam sobie, że w II stopniu miałem lekcje, gdzie próbowano nam pokazać jakim świetnym narzędziem jest bas cyfrowany ale chyba nie byłem na to gotowy. A po latach taka wiedza by się przydała ;) Może nie dla samego grania basu cyfrowanego ale ta umiejętność zagrania "czegoś z głowy" by się przydała.
@eleonoraora Жыл бұрын
to zależy jakie miałaś oczekiwania od nauczyciela i szkoły muzycznej @@Fairyfromforest_ nie wszystkim da się dogodzić.
@andrzej451211 ай бұрын
Masz chyba na myśli szkoły muzyczne. Edukacji muzycznej w szkołach powszechnych chyba już nie ma. Gdy chodziłem do podstawówki nazywano przedmiot śpiewem. :) Po 10ciu minutach widzę że że kanał trafi do ulubionych. Muzyka wymaga cierpliwości i systematyczności że o dokładności nie wspomnę owe cechy gdzieś się u dzieci zapodziały. Potrzebna rewolucja a na to się nie zanosi. Szkoda.
@tintratak391 Жыл бұрын
Wszystkie wartościowe strony jak zwykle po angielsku. Cieszę się że jest ten kanał pozwalający korzystać z wiedzy w języku ojczystym ♡
@MichaOssowski Жыл бұрын
To mnie właśnie mobilizuje do pracy :)
@mmilosz Жыл бұрын
Dlaczego ciebie nie miałem za nauczyciela. Tyle lat nauki dla samej nauki, a w głowie tylko pustka. Dziękuję że nagrywasz filmy.
@alinatrojanowska Жыл бұрын
Alina Trojanowska 21:12 (2 minuty temu) Bardzo dziękuję . Mam 70 lat i nie gram na pianinie ale zaczęłam się uczyć. Mam nawet pianino. Uszczęśliwia mnie to . Pana filmu słuchałam 2 godziny i rysowałam nuty w zeszycie nutowym ale dzięki pana odpowiedzi odnalazłam notatki i wydrukowałam je sobie. Genialne . Szkoda, ze część jest po angielsku a ja znam dobrze ale niemiecki.Bardzo dziękuję. Genialna lekcja .
@MichaOssowski11 ай бұрын
Bardzo dziękuję za komentarz :) A tutaj jest kompendium po niemiecku: derekremes.com/wp-content/uploads/compendium_deutsch.pdf Te przykłady u Remesa, to jest czysta esencja zasad muzyki, cała klasyka to jest tylko rozbudowanie, przekształcanie i mieszanie tych modeli.
@zyrtec3859 Жыл бұрын
Super wykład! Szkoda, że w latach 80' gdy studiowałem muzykologię (ATK) - głównie dla praktyki dyrygowania - bazowaliśmy ŚCIŚLE na Sikorskim, czyli rozdętej teorii względem praktyki. Skutek - jak w Twoim wstępie - przekonanie, że nie umiem zagrać niczego samemu! Wszystko tu jest świetne/profesjonalne: materiał, struktura wyjaśniania, przejrzysta prezentacja wizualna. Siadam i studiuję! Nigdy nie jest za późno! Dzięki!
@adanbareth_ Жыл бұрын
E tam, teraz studenci teorii muzyki na uczelniach muzycznych nadal uczą się tylko harmonii funkcyjnej.
@marcinkeska4399 Жыл бұрын
Niech Pan nagrywa jak najwięcej, mnóstwo ciekawych rzeczy w profesjonalnej i przystępnej formie
@krystianr.9036 Жыл бұрын
I ten cudowny porządek w trakcie całego filmu. Coś wspaniałego!
@Piter1025 Жыл бұрын
Niezwykle jasny, przejrzysty przekaz. Bardzo dziękuję! Dodatkowo również za materiał pdf z filmu.
@MusicDive-ex7mi Жыл бұрын
WOW! Co prawda nic nie rozumiem (poczatkujacy), ale nieprawdopodobnie mi sie podoba -- forma, glos, tresc, wszystko. Brawo, dziekuje i prosze o wiecej! 🙂
@zbysawtrawinski5282 Жыл бұрын
Mam to samo. Połowy nie zrozumiałem, ale z przyjemnością posłuchałem
@Laburnus Жыл бұрын
W końcu się doczekałem, choć o taką lekcję nic nie robiłem.
@irewmultiinstrumentalist289411 ай бұрын
I jeszcze jedno. Zdwojone tercje akordu w takcie 1 i 4 (tonika - dźwięk "e") . Rzadko stosowany rozkład - później w historii "poprawiony" w harmonii klasycznej. Ale - jak świetnie Pan wie - zdwajane było wszystko - pomimo reguł - a nawet równoległe kwinty , czy oktawy, nie były jakimś grubym błędem. Pozdrawiam. Ech.......wspominam te cudowne analizy na lekcjach harmonii!!!!!
@eleftheria-modziezowaorkie694611 ай бұрын
Niezwykle wartościowy kanał, cieszę się, że wykształcona osoba mówi o problematyce, którą tak długo zamiatano pod dywan. Muzyka jest jedna i stoi ponad podziałami klasyka/jazz etc.
@alinatrojanowska11 ай бұрын
Panie Michale,jestem pod wrażeniem.Ten materiał po niemiecku to niebywała pomoc dla mnie .Niemiecki jest dla mnie jak jezyk ojczysty,więc będzie wielką pomocą.I tak nic nie zastąpił pana lekcji alw ta wuedza,któeą pan dysponuje i nam prezentuje ,te informacje ,to wszystko jest wprost cudowne , mogę pana słuchac i słuchac. Szkoda,że za moich czasów nie miałam możliwości korzystać z takich lekcji.Teraz mlody człowiek,jeżeli tylko chce, ma szerokie pole do nauki ,na wielkie możliwości rozwoju.
A muszę jeszcze didać,że niemieckiego tez uczyłam sie sama,porem tylko zrobiłam dyplom na Uniwerytecie w Monachium aby móc nauczać a skończyłam studia na Uniwersytecie Warszawskim geografię i geologię choc do dziś uczę bilogii. Jako dziecko grałam na .......mandolinie ,ktorej nauczyłam się tez sama.
@maciejkubera1536 Жыл бұрын
Bardzo dziękuję za kolejny film. Oba te filmy, poza wartością merytoryczną, zaczynają pełnić w moim życiu rolę podobną do "Misia" Barei, to znaczy, znajduję w nich cytaty na różne okazje. Na przykład dostałem tort urodzinowy z pięciolinią i nutami i zastanawiałem się, czy kroić go wzdłuż pięciolinii, czy w poprzek. W końcu to poważna Harmonielehre, a nie zbiór regułek dla sierot w brudnym Neapolu.
@klarastawicka3772 Жыл бұрын
😊
@ExcaliburPaladin Жыл бұрын
Dziękuję za film. Bardzo przystępna wiedza nawet dla kogoś, kto nie rozpoznaje akordu z pięciolinii. Podobają mi się efekty w montażu, humorystyczne i nieprzeszkadzające. Pozdrawiam
@MichaDzierzek Жыл бұрын
Zaprawdę godne to i sprawiedliwe, aby umieszczał Pan jak najwięcej tak wyśmienitych materiałów!
@Kateri2611 ай бұрын
Słowa że Mszy świętej jako komentarz❗- Świętokradztwo 😢
@klarastawicka377211 ай бұрын
37:58
@tadeuszstaniec3649 Жыл бұрын
W teorii muzyki jest dużo matematyki. Jak mawiał E. Kant "W każdym poznaniu jest tyle prawdy ile jest w nim matematyki". Szacunek za ciekawe materiały i poświęcony czas. Przeciętny człowiek może usłyszeć rzeczy przedstawione w tym filmie podczas Mszy w kościele o ile ma dobrego organistę. Ja niekiedy bywam na Jasnej Górze. Tam właśnie pierwszy raz usłyszałem np. akordy opóźnione. Uważnie słucham co robi organista. Jasna Góra ma organy po remontach. Jest fajnie. Pozdrawiam serdecznie Tadeusz
@stork64 Жыл бұрын
Wreszcie! Już nie mogłem się doczekać. I z każdym, mijającym dniem nasilały się obawy, czy w ogóle będzie jakikolwiek kolejny film. Ale jest! Dziękuję!
@marcinwieliczko9266 Жыл бұрын
Doczekałem się, muszę znaleźć chwilę, aby obejrzeć w spokoju całość! 😃
@przemysawjakubszczypek3922 Жыл бұрын
Czuję sympatię i wdzięczność do autora za dzielenie się takim materiałem o tematyce muzycznej, sięga głęboko do serca i glowy.
@janwlaaa Жыл бұрын
Fajnie opowiadasz, bezpretensjonalnie i klarownie.
@DominikKaczmarekOrganista Жыл бұрын
Świetnie, że jest już drugi odcinek! Gratuluję wspaniałego pomysłu na te filmy i bardzo dobrej realizacji - treściwie i przystępne dla szerokiego grona odbiorców - z radością udostępniam dalej studentom, uczniom i znajomym muzykom ;) PS "Compendium" D. Remesa to rzeczywiście skarb; korzystam z niego już od paru lat - warto popularyzować ;)
@MichaOssowski Жыл бұрын
Będę tu takie materiały jak to kompendium popularyzować 👍
@midimariusz1 Жыл бұрын
Dziękuję za świetny film! Poprzedni obejrzałem ze sto razy. Jakby ktoś chciał to mam przetłumaczone na język polski dwie pozycje Odnoście reguły Oktawy - Fenaroli Partimenti Ossa Basso part III polski przekład oraz Nicola Salsa The Elements of Good Keyboard Playing. Mogę wysłać na maila. Nie publikuję tego. Jeszcze raz dziękuję za ogrom wiedzy.
@MichaOssowski Жыл бұрын
O właśnie, nie odpowiedziałem w porę na Pana wcześniejszy komentarz, a potem już nie mogłem go odszukać. Świetna inicjatywa, bardzo poproszę, chętnie zobaczę!
@midimariusz1 Жыл бұрын
@@MichaOssowski Poproszę o Pan o maila to wyślę.
@MichaOssowski Жыл бұрын
@@midimariusz1 m.ossowski84 @ gmail.com
@midimariusz1 Жыл бұрын
Jutro z rana wyślę.
@JackSparrow17510 ай бұрын
@@midimariusz1 Czy mógłby mi Pan również przesłać?
@budbin Жыл бұрын
teoria muzyki po ludzkiemu, niesamowite
@shateq Жыл бұрын
Takie kanały zazwyczaj za granicą, fajnie tu
@sebastianzielinski8251 Жыл бұрын
Aktualnie studiuje muzyke, gram na klasyczenj gitarze i moj profesor uczyl mnie tego, teraz to doceniam bardziej dzieki temu filmiku.
@szymonmic67957 ай бұрын
12:50 jakie to piękne. Jak się tego gładko słucha. Dużo utwór słuchałem w życiu i teraz widzę, że połowa była budowana na tym trzonie. Czuję się jak Neo, który zrozumiał Matrix.
@MichaOssowski7 ай бұрын
No właśnie. Poza faktem, że był to jeden z najważniejszych muzycznych budulców, to przy okazji paru zacnych badaczy muzyki twierdzi, że jest to paradygmat tonalności dur-moll (Giorgio Sanguinetti) i że jest to nie tylko praktyczna harmonia, ale także teoria tonalności sama w sobie (Ludwig Holtmeier).
@novaxFLY Жыл бұрын
Cudowny wykład! Nie miałem szczęścia do nauczyciela harmonii, więc takiej edukacji mi trzeba.
@MichaOssowski Жыл бұрын
Ja myślę że to nie nauczyciel harmonii był problemem, tylko obowiązujący model nauczania muzyki w ogóle. Nie da się tej szkolnej harmonii zreformować, to by trzeba było przeciąć zupełnie i zacząć od nowa.
@adamurban2834 Жыл бұрын
Szkoły notabene zawodowej..., konkret. Dziękuję za materiał.
@piotrp9792 Жыл бұрын
Dziękuję za ten film i włożoną pracę. Muszę to wszystko przetrawić . Jeszcze raz dziękuję.
@MichaOssowski Жыл бұрын
Jak kiedyś poznałem regułę oktawy i sobie to pograłem na pianinku, to natłok myśli spowodował, że musiałem to potem rozchodzić. Serio :)
@piotrp9792 Жыл бұрын
@@MichaOssowski Tą praca przede mną. Znalazłem podręcznik Karola Kurpińskiego oraz podręcznik "Gramatyka muzyki itd." napisany przez Napoleona Ordę w 1873 roku. Teraz materiał wprost o regułę oktawy. Może nie będę musiał wracać do Sikorskiego.🙂
@acanguy8542 Жыл бұрын
Dawno na żaden film nie czekałem tak jak na ten właśnie.
@montextiger8885 Жыл бұрын
Kolejny merytoryczny i ciekawy film! Gratuluję! Panie Michale bardzo proszę o materiał związany z HARMONIĄ FRYDERYKA CHOPINA! Wielu sukcesów, subskrypcja zostawiona 🎹
@jakubjunga Жыл бұрын
Bardzo dziękuję za klarowne informacje. Interesuje mnie harmonia w muzyce współczesnej i nie tylko w każdej przystępnej postaci. Pozdrawiam :)
@lisyliski Жыл бұрын
Pacz Pan jaki odzew ludzi. O czym to świadczy? Ludzie grający naturalnie dążą do swobody gry i szukają możliwości zagrania „czegoś” ot tak. Ja akurat miałem zawsze łatwość improwizacji, ale gdybym jej nie miał to z Sikorskiego nigdy bym niczego nie wyciągnął oprócz frustracji, że znowu gdzieś tam pomyliłem jakieś funkcje bo to np. nie było wtrącenie tylko np. subdominanta. Dawaj dalej, dobra robota.
@iwiwiwimusic Жыл бұрын
Dziękuję pięknie za ten film :) Nie mogę się doczekać kolejnych, szczególnie tych dotyczących Chopina - ostatnio troszeczkę przyglądam się jego dziełom (nie mam odpowiedniej techniki, żeby grać większość jego utworów, ale nie szkodzi). Już mam pomysł, jak sobie będę eksperymentować z tą metodą, bardzo fajne podpowiedzi! Dziękuję również za wymienienie różnych materiałów, może zakupię poleconą książkę do harmonii sobie na urodziny :D
@adamjabonski4305 Жыл бұрын
Jest, wyczekany, odcinek drugi wspaniały! Teksty z pierwszego odcinka są kultowe jak z Misia, a jak nie są, to będą!
@adamjabonski4305 Жыл бұрын
I namówił człowieka na drugi podręcznik do harmonii, inny niż Twentieth-Century Harmony - Vincent Persichetti
@ВасилийБасаврюк Жыл бұрын
Super aus! Dziękuję Barbzo!) Przoszę kontynuować!)
@B.Szyszko Жыл бұрын
Doczekaliśmy się!!
@karolinabogusz6323 Жыл бұрын
Wspaniały film! Może w końcu przybliżę się do tej tajemnej wiedzy ❤❤❤
@myszor44447 ай бұрын
Podoba mi się rzeczowość Twojego podejścia. Miło się słucha. Oby więcej takich rzeczy na KZbin
@MichaOssowski7 ай бұрын
Dzięki! Gratuluję Tobie fajnego kanału, śledzę jego rozwój i jestem bardzo ciekawy co będzie dalej!
@myszor44447 ай бұрын
@@MichaOssowski Ja przyznam, że jak zobaczyłem Twój kanał (już na pierwszym filmie) to na moment zwątpiłem w sens robienia swojego :). Ale potem pomyślałem, że jeśli nauczę ludzi podstaw to lepiej zrozumieją to co robisz Ty, więc w sumie chyba warto.
@MichaOssowski7 ай бұрын
Myślę że jest przestrzeń dla wielu różnych kanałów i różnych punktów widzenia, nawet jeśli mówią dokładnie o tym samym, a my jednak mówimy o trochę innych obszarach zagadnienia :)
@Panodmuzykipl Жыл бұрын
Niezwykle potrzebny, pomocny odcinek! Dziękujemy! ❤🎉🎉
@jakubmatusik295 Жыл бұрын
Wow! Bardzo rzetelny materiał. Przyjemnie się słucha i ogląda. Dzięki! Oby tak dalej :)
@zaklinaolchowik6291 Жыл бұрын
Super, jestem gordonowcem i jakże miło mi się tego słucha ❤
@MichaOssowski Жыл бұрын
Światy gordonowców i kodalyowców to takie obszary, które znam pobieżnie i z zewnątrz, ale mam do nich ogromną sympatię ❤️
@zaklinaolchowik6291 Жыл бұрын
Masz analizę w wysokim talencie także polecam - tam też jest schemat - niezwykle prosty i naturalny do przyswojenia gdyż oparty o teorię uczenia się muzyki (MUSIC learning theory by E.E. Gordon) dlatego spotykamy się na muzykowanie już z niemowlętami - ponieważ muzyki uczymy się tak samo jak języka i w tej samej kolejności. Harmoniczne myślenie i improwizacja wprowadzane są od razu 🤗 czad! 😃❤ gorąco pozdrawiam i czekam na kolejne filmy 🤩
@Rozmaryn13 ай бұрын
Mam nadzieje ze pan wyda lsiazke do harmonii uzytkowej, improwizacji i podstaw kompozycji
@djpalysjan Жыл бұрын
Tego nikt się nie spodziewał! Byli w totalnym szoku!!!!11111oneoneone
@MichaOssowski Жыл бұрын
ŻODYN
@miko993st Жыл бұрын
No myslalem ze bede dluzej czekac na ten film zabieram sie za ogladanie!
@IrekMierzejek Жыл бұрын
Nareszcie!!! 👍🏻 Teraz muszę czas znaleść na konsumpcję.
@nowakpiotr4047 Жыл бұрын
Zarąbiste.Dzięki
@MechanikOrzechowski Жыл бұрын
Bardzo dziękuję i czekam na więcej!
@anitamariarzucido2493 Жыл бұрын
Więcej takich filmów! ❤
@marcelinaabendrot8514 Жыл бұрын
Dziękuję! 😃
@MichaOssowski Жыл бұрын
Polecam się na przyszłość :)
@historia-muzyki-klasycznej Жыл бұрын
Świetny materiał. Tylko brać uczyć się i stosować.
@kordianlewandowski Жыл бұрын
Kolejny świetny film, bardzo dziękuję! :)
@carlotunes Жыл бұрын
Rewelacyjny materiał!! Gratuluje i czekam na kolejne ! 😊
@Gwadero Жыл бұрын
Bardzo czekałem na kolejny materiał od Ciebie. Czuję się jak w domu, bo ja przechodziłem odwrotny proces od tego omawianego. Nie miałem problemu zagrać "czegoś tam" z głowy, moja całą nauka gry polegała na samodzielnym szukaniu akordów, szukania dobrych skal czy pentatonik do improwizowania i ciągłego rozpisywania utworów na podstawie ich słuchania, bez opracowań. Wadą odwrotnej kolejności jest moje wielkie lenistwo i o ile skończyłem edukację muzyczną to często nie mam ochoty grać od deski do deski utworów z opracowań nutowych, chociaż bardzo to lubię u czuje się bardziej dojrzały muzycznie. Pozdrawiam ❤
@miza9665 Жыл бұрын
Komentarz wstawiam przed obejrzeniem filmu. Po pierwszym Twoim filmie mam pewność, że śmiało mogę w ciemno dawać kciuk w górę i na pewno się nie zawiodę. Jesteś prawdziwym fachowcem w swojej dziedzinie. Robisz wysokiej jakości treści. Szacunek i pozdrowienia👍
@jarunio9682 Жыл бұрын
Chętnie zobaczyłbym analizy dzieł muzyki klasycznej, tak jak to robią anglojęzyczni twórcy. Oczywiście nie zmuszam, tylko podrzucam pomysł. Fajny materiał. Trzymaj się, muzyczny świrze.
@MichaOssowski Жыл бұрын
Będzie podpisywanie basu cyfrowanego pod Chopina (i wtedy wszystko staje się proste) pozdro!
@Kubunja1131 Жыл бұрын
Zajebisty film na niedzielnego kaca, wielkie dzięki
@filipwitkowski2185 Жыл бұрын
Dzięki! Już sie zabieram za oglądanie. Dziękuje i pozdrawiam!😊😊
@piotrznarnii9462 Жыл бұрын
Cieszę się, że po raz kolejny dostałem propozycję Twojego filmu, bo chociaż nie jestem muzykiem, to lubię poszerzać wiedzę i każdy kanał z pasją jest dla mnie ogromnie cenny! 👍🏻😊🎼🎶🎵
@Kerimisi Жыл бұрын
Dziękuje Pieknie
@paweskrzypczyk6475 Жыл бұрын
Niesamowity Materiał! :)
@matim7549 Жыл бұрын
Jezu, aktualnie jako laik pod wpływem Twojego pierwszego filmu uczę się kontrapunktu, jak poczytałem o różnicy w pojęciu konsonansu/dysonansu w kontekście melodycznym/harmonicznym, ale kompletnie mi życie wyjaśniłeś i przypomniałeś z podstaw o tych gamach harmonicznych i melodycznych które oczywiście znam w kontekście brzmienia grania i stosowania, ale nie rozkminiałem ich nazwy w tym kontekście, teraz kompletnie zauważyłem jak faktycznie w estetyce baroku bardzo często widać chociażby opadającą skalę melodycznie, a nie domyślnie.
@jolantaszlachcic547 Жыл бұрын
Moje pierwsze ćwiczenie na basso continuo na klawesynie na studiach 😁
@kordianronnberg90907 ай бұрын
Dziekuje Panu z całego serca za szalenie inspirujący material! Jestem samoukiem, komponujacym glownie w programach DAW, ale dosć często jest to muzyka nawiazujaca do estetyki kompozytorow w perukach. Pluje sobie w twarz za kazdym razem, gdy w ramach nie wykutej teorii funkcyjnej prof. Targosza i braku rutyny pianistycznej, podczas szkicow umieszczam w midi akordy w postaci zasadniczej ( by wiedziec gdzie jestem) a dopiero potem poprawiam ruchy glosow, przewroty i kontrapunkt ( ilu wyksztalconych muzykow tak robi, jak nikt nie patrzy, palec do budki proszę, bo to mi poprawi samopoczucie! :D ). Tym czasem zasada oktawy : 12 dzwiekow dla Dur i moll = 24, plus dwie odmiany voicingu w sopranie = 72 . To daje przez rok ok 5 dni na jednen układ. Wydaje mi sie to relatywnie bardzo krotki czas nauki, i wielka okazja do pielęgnacji instynktownego operowania voicingiem we wszystkich tonacjach. Zasada oktawy, jak na moje ucho, ma wciąż aktualny, miękki, organiczny ruch glosow, oraz odważne dysonanse, ktorych, nawet dzis, wielu muzykow nie odważy sie uzyc bez uprzedniego wciągniecia bialego upierzenia gronostaja, pod postacią gęsi, obecnej, lecz nie ukazującej się w tym tekscie i klubowej toalecie. ;) Jeszcze raz dziękuję, i będę popularyzował kanał wsrod znajomych. To moim zdaniem już jest najbardziej unikalny, zabawny, i bolesny polski kanał o teorii muzyki. Trzymam kciuki, i czekam z zapartą subdominantą na następne dzieła!
@MichaOssowski7 ай бұрын
Dziękuję za ten komentarz i postaram się żeby już mniej bolało 😄
@kordianronnberg90907 ай бұрын
@@MichaOssowski ❤
@MasterJJPL Жыл бұрын
Za takie połączenie 5 i 6 stopnia to bym dostał po uszach. Brzmi jak połączenie Dominanty z Subdominantą ;) (u nas tylko zwodniczo można to było rozwiązywać - pisząc tak w baaaardzo dużym skrócie) Dzięki za rozjaśnienie wielu kwestii - czekam z niecierpliwością na kolejne materiały!
@MichaOssowski Жыл бұрын
Wiadomo, nie można. Temat subdominanty po dominancie od lat mnie fascynuje. To jest jeden z obowiązkowych tematów w pierwszej dziesiątce filmów na tym kanale XD
@MasterJJPL Жыл бұрын
@@MichaOssowski super! Czekam zatem z niecierpliwością! :)
@januszwojcik2128 ай бұрын
Łączenie D-S i np dalej T. Jak to nie można, kiedy właśnie można - ja pozwalam, bo dobrze brzmi i jest stosowane w muzyce tzw. rozrywkowej bardzo często i nikt tego specjalnie jakoś nie zauważa i nikogo to nie drażni. Co - znowu się do tego przyzwyczailiśmy? Gadanie ... Przypomnę, że Subdominanta jest to dominanta dolna (przdrostek sub-), ale nie dlatego, że jest na IV stopniu przed Dominantą, która jest na V stopniu! Lecz dlatego, że S leży na na V-tym stopniu od toniki, ale licząc w dół. Dlatego Subdominanta powinna być nazywana Dominantą Dolną. Kto powiedział, że odliczanie stopni w górę jest ważniejsze niż odliczanie w dół? Dalatego Subdominanta może być śmiało nazywana inną formą Dominanty (podobnie jak nazywane są akordy na stopniach pobocznych, np. VI stopień nazywany bywa toniką szóstego stopnia, lub subdominantą szóstego stopnia, czyli VI stopień jest powną odmianą toniki- najczęściej lub subdominanty. Wracając - S jest więc formą D w rozumieniu funkcji, jaki spełnia ten akord. I nie ważne, że nie ma dźwięków wspólnych z D. Po D następuje często T (kadencja doskonała). Po S też często następuje T (kadencja plagalna - kościelna). Kończąc ten wywód: po D może nastąpić S, bo S jest formą D. Proste jak budowa cepa. Pozdrawiam.
@pattieharley1563 Жыл бұрын
miałam świetną nauczycielkę harmonii - św. panią Holtz na Sosnowej - najpierw krótka pogadanka teoretyczna, gdzie człowiek ogarniał pojęcia typu alteracja, wtrącenie, kadencja zwodnicza, akord Chopinowski a potem było po prostu granie. Wszystko jest " pod palcami " i jest bardzo logiczne jak matematyka, wystarczy po prostu granie, we wszystkich tonacjach, potem dla sportu słuchanie różnorodnej muzyki i podkładanie akordów, rozkminianie funkcji, robienie zapisu. Ale zawsze na pierwszym miejscu granie po prostu. Do tej pory dublowanie oktaw, kwint albo tercji drażnią mnie po prostu, nie muszę o tym pamiętać, po prostu od razu słyszę i czuję, że mi to nie pasuje. Progresje różnych wzorów we wszystkich tonacjach na wyrywki to podstawa, harmonizacja melodii, robienie basu - wszystko przy instrumencie. Były sprawdziany pisemne jako ćwiczenie ucha " wewnętrznego" , ale podstawą zawsze musi być gra.
@januszwojcik2128 ай бұрын
Jak to: „dublowanie oktaw i kwint drażnią mnie”. Mnie nie drażnią, jeśli zastosowane są logicznie i w celu osiągnięcia takiego zamierzonego celu. Kwestia przyzwyczajenia. Nawet F.Wesołowski w swoich „Zasadach muzyki” pisze, że sekunda wielka nie jest uważana za dysonans, a niegdyś była. Czyli stwierdził, że dziś się ludzie do tego dysonansu przyzwyczaili. No, może coś w tym jest, bo ja się przyzwyczaiłem do picia gorzkiej kawy i herbaty (dobrej jakości) i nawet wyczuwam tam pewną słodycz.
@muzykjakub3 ай бұрын
@@januszwojcik212najgorsze jest dublowanie tercji, a także odległości. To są 2 najgorsze rzeczy i trzeba ich unikać. Z kolei granie kwint równoległych w lewej oraz dublowanie oktaw nie jest niczym złym, po prostu trzeba wiedzieć na co rozwiązać
@HelenaBe3811 ай бұрын
Jest Pan po prostu cudowny! :-)))
@TheMqyable Жыл бұрын
Like w ciemno, obejrzę potem. :) Ja chyba na tym kanale rozpocznę swoją edukacje muzyczną. :D
@micheasz2552 Жыл бұрын
Nareszcie się doczekałem!
@rafapagor9892 Жыл бұрын
Ciekawy byłby również film o regule oktawy w najwyższym głosie ! 😊
@Kakazumba99 Жыл бұрын
Super filmik! nie przestawaj !
@bpbpbp2981 Жыл бұрын
Dobra robota!
@tomwawer57147 ай бұрын
Genialny film! Proszę o więcej
@MichaOssowski5 ай бұрын
Będzie więcej!
@RegisSiger-n6m Жыл бұрын
Niech Ci bogowie bogosławią! Prawdziwe złoto, najwyższej próby!
@jakubmichapiwowar7381 Жыл бұрын
Doczekałem się!
@pawegruszczyk5456 Жыл бұрын
Dziękuję Panu bardzo za świetny materiał! Proszę mnie wyprowadzić z błędu, jeśli się mylę, ale wydaje się, że nauka amatorskiej klasycznej gry na pianinie od podstaw mogłaby być oparta o takie reguły! Mam tu na myśli nie szkoły dla profesjonalnych muzyków, ale ogniska dla hobbystów. Zamiast uczyć się na pamięć nut utworów, których się nie rozumie, można poznawać takie "klucze". Przez pierwszy, jak i drugi film powtarza się ciągle motyw, że XVIII-wieczni twórcy mieli palce ułożone pod tę regułę; dla wielu taka umiejętność by wystarczyła do satysfakcjonującego obcowania z instrumentem.
@MichaOssowski Жыл бұрын
Ja myślę, że w ogóle podstawy profesjonalnej wiedzy o muzyce powinny się właśnie od takich spraw zaczynać (a nawet znacznie prostszych jak tercje i seksty). Amator mógłby na tym poziomie zostać i rzeczywiście mieć satysfakcję, a dla zaawansowanych na poziomie akademickim to nawet i te XIX-wieczne teorie mogłyby coś świeżego i odkrywczego wnieść.
@bbasienka111 Жыл бұрын
No to czekamy na filmik o podręczniku Targosza :) A w międzyczasie uczymy harmonii po ludzku, ale i korzystając o zgrozo z Riemannów, Sikorskich i innych - wszystko kwestia rozsądku i proporcji. Da się :)
@MichaOssowski Жыл бұрын
Kurczę, ciężko z tym, coraz ciężej. Da się, można, ale ku czemu to wszystko prowadzi?
@bbasienka111 Жыл бұрын
@@MichaOssowski Po pierwsze, to harmonia w szkołach średnich jest redukowana, Pan dostarcza więc paliwo zarówno uczniom, jak i najczęściej nauczającym instrumentalistom do ich twierdzenia, że w ogóle teoria jest zbędna i nie trzeba wcale wiedzieć co jest w nutach, które się gra. A więc zmierza to wszystko do upadku 😉
@bbasienka111 Жыл бұрын
@@MichaOssowski Po drugie, wciąż nie brakuje harmonicznych ortodoksów, którzy skutecznie zniechęcają do tej ciekawej przecież dyscypliny.
@adamek828 ай бұрын
@@bbasienka111Ale przecież harmonia funkcyjna bazuje na fałszywym założeniu jakoby każdy pion harmoniczny był jedną z trzech podstawowych funkcji: toniką, subdominantą albo dominantą. I o ile w pewnych kluczowych fragmentach utworów (kadencje) takie podejście się sprawdza, o tyle podczas analizowania większości fraz jest sztuczne i nie prowadzi do żadnych sensownych wniosków. I mówi to osoba, która z Harmonii I i II była niezła: miewałem 4-ki i 5-tki, ale jakoś nigdy nie czułem głębszego sensu w rozkminianiu tego oraz bogacenia mnie pod kątem artystycznym. Ot taka łamigłówka intelektualna dla czystej zabawy.
@Kandi866 Жыл бұрын
PROSZĘ O WIĘCEJ FILMÓW. Napisałam to dużymi literami, bo chcę poznać lepiej świat muzyki.❤
@moohosoll Жыл бұрын
Kupiłem Ijzermana już po pierwszym Pana filmie 🙂 pozdrawiam
@DjCzubaka Жыл бұрын
Bardzo fajny materiał, szczególnie dla samouka którego w jakiś sposób jara teoria muzyki
@agnieszkasobkow Жыл бұрын
Bardzo dziękuję za ten materiał! Wytłumaczyłeś to bardzo logicznie i jednocześnie przystępnie. Linki do źródeł niezwykle pomocne!☺
@irewmultiinstrumentalist289411 ай бұрын
dobry materiał. Co do Sikorskiego - polecałbym podręcznik Wesołowskiego. W systemie gamy (oktawy) właśnie u Wesołowskiego jest użyty akord Toniki VI st. ( czy Subdominanty VI) co oczywiście nie jest regułą ale daje więcej możliwości modulacyjnych, itd. Bardzo dobry materiał! Pozdrawiam
@gogandantess7 ай бұрын
Super ja proszę więcej!!!
@tomasztukajski6427 Жыл бұрын
No w końcu ruszył 4 litery! Respect po minucie 🙂
@Achemann Жыл бұрын
Super odcinek🎉
@anistargameplay427611 ай бұрын
Często Państwo pytają kto będzie przełomowym autorem książki do harmonii w Polsce. Odpowiedź brzmi "nie wiem choć się domyślam" ;)
@sl3dz214 Жыл бұрын
Warto było czekać
@mikoajpasnikowski7622 Жыл бұрын
Świetny materiał. Na pewno obejrzę jeszcze kilka razy. Czy będą może jakieś filmy o kontrapunkcie?
@MichaOssowski Жыл бұрын
Może kiedyś, ale na pewno będzie dużo zagadnień kontrapunktycznych przy okazji :)
@prodigus7682 Жыл бұрын
No i gitara, pozdro😄
@MichaOssowski Жыл бұрын
Gitara też jest ;)
@dominikmolewski8933 ай бұрын
Super!!!!!
@bartosz_staszkiewicz Жыл бұрын
Bb9/Ab przed G fajne. Plus dzięki za wyjaśnienie, skąd się wzięła moll melodyczna, nigdy tego nie rozumiałem. Traktowałem major/minor i moll eolską jako osobne skale, ćwiczyłem tak, bo kazali.
@MichaOssowski Жыл бұрын
Panie drogi, jak zapytasz jakiegoś młodzieńca lub pannę z ostatnich klas drugiego stopnia, po 10-12 latach ciężkiej edukacji muzycznej od rana do wieczora o co chodzi w melodycznej, to powiedzą że chodzi o to, że w górę jest moll dorycka a dół eolska. To jest 95% odpowiedzi. Jedna osoba na kilkanaście ogarnia, najczęściej dlatego, że ma ogarniętego nauczyciela instrumentu. Problem w tym, że prawie nigdy nie dochodzi do zrozumienia istoty rzeczy, bo teoria jest tak daleko od praktyki, że zadowala się czysto techniczną definicją zjawisk, po czym przechodzi do technicznego definiowania kolejnych zjawisk. To idzie prosto z góry. W ogólnopolskich testach nie zapytają uczniów czemu tak jest, tylko każą zbudować melodyczną od podanego dźwięku. Nie polecą wskazać gdzie się zmienia tonacja w przykładzie z Mozarta, i dlaczego się zmienia, tylko podaj definicję modulacji enharmonicznej 😉
@januszwojcik2128 ай бұрын
A dlaczego tak jest? Bo ciemniaki nauczyciele instrumentu głównego, sami nie ogarniają harmonii i skupiają się na technice gry. Nie tłumaczą dlaczego w tym takcie kompozytor użył takich dźwięków, czy akordów. Jeszcze raz powtórzę: to jest wina nauczycieli przedmiotu głównego - instrumentu na jakim uczy się potencjalny przyszły muzyk. Nauczyciel harmonii, mając kilkunastoosobową klasę nie ma czasu, aby wytłumaczyć dane zjawisko harmoniczne uczniowi pianiście, skrzypkowi, gitarzyście, trębaczowi i innym instrumentalistom, którzy siedzą w ławkach na harmonii, jeden przy drugim. PSM do zaorania, ale przez muzyków praktyków, improwizatorów, a nie sztywniaków profesorów teorii. Hough!
@hdghd5523 Жыл бұрын
O satzmodelach uczy Sie na tonsatz (tak sie nazywa przedmiot obowiazkowy dla kazdego studenta 6 semestrow) teoretycznie KAŻDY (nie tylko pianisci) student jest w stanie po tym realizowac bas cyrfrowany na fortepianie i komponowac w wybranych stylach. Plus modlulowac avista pomiedzy tonacjami odleglymi do 2 znakow.
@JanMoniak2 ай бұрын
Gdy miałem dwadzieścia lat dobrodusznie dziwiłem się w notatkach, że współcześni uczą nas negatywnego podejścia do schematów( ukute frazy: "wyzwolić się ze sztywnych ram, itd.) Z tych notatek mi wyszła ksiażka. POkazywałem w niej że schematy umożliwiają wolność, a nie są jej przeciwieństwem. Postęp nie może polegać na wyzwalaniu się po prostu ze schematów, ale na właściwym ich stosowaniu. tego uczą tradycje: myzyczna, naukowa, językowa, kulturowa. Wolnosć od schematów(w muzyce, nazywaniu płci i ról społecznych prowadzi do rozkładu. To jest problem nie tylko muzyki, ale problem ideologiczno-kulturowy, Problem narośli autodestrukcyjnych, dekadenckich koncepcji filozofów oświecenia i późniejszych rewolucji.
@MssWalewska1 Жыл бұрын
Ciekawe... 🙂 Do wypróbowania.
@michabiaowas-fiddlerskrzyp5240 Жыл бұрын
SUPER :)
@Gall.anonim0921 Жыл бұрын
💪
@cinematic_monkey Жыл бұрын
Michale, byłoby super gdybyś zrobił w temacie kompozycji przegląd literatury (książkowej) dla początkująch, średniozaawansowanych itd. Pozycji jest sporo, nowych i starych. Łatwo się w tym pogubić i zejść na manowce rzeczy zupełnie zbędnych.
@cezaryczaczasave9080 Жыл бұрын
Dlaczego nie byłeś moim nauczycielem harmonii z ZSM? dlaczego? :) materiały wspaniałe
@cinematic_monkey Жыл бұрын
O co chodzi z 6 3 , 5 3 itd? To są stopnie? Interwały? Może film jest kierowany do zaawansowanych, ale jakos się tak poczułem "cyfrowo" wykluczony. Generalnie gratuluję wiedzy i pasji :) Gamki super, faktycznie leżą pod palcami fajnie, dzięki.
@trikoink Жыл бұрын
To są odleglosci od "najniższego dźwięku" - 6 3 tzn grasz sekste i tercje