O uwarunkowaniach orientacji seksualnej i tożsamości płciowej - debata Festiwalu Nauki w Warszawie

  Рет қаралды 2,267

Wszechnica FWW

Wszechnica FWW

Күн бұрын

Пікірлер: 15
@myczycz
@myczycz 11 ай бұрын
Fascynujące! Chętnie dowiedziałabym się więcej szczegółów.
@marcingogowski6077
@marcingogowski6077 Жыл бұрын
Bardzo wartościowy wykład. Ze swojej strony się zgodzę, że to spektrum (wcześniej nie myślałem o tym w ten sposób). Jeżeli chodzi o niebinarność - osoba dobrze się czuje w swoim życiu psychicznym z pewnymi wzorcami męskimi i żeńskimi które odmienne są od oczekiwań społeczeństwa.
@joannagadzinowska-szczucin6230
@joannagadzinowska-szczucin6230 Жыл бұрын
Dziękuje za bardzo interesują konferencję i wszystkim prowadzącym, którzy kompetentnie i spokojnie tłumaczyli trudne zagadnienia. Dowiedziałam się bardzo dużo.
@sirhana
@sirhana Ай бұрын
Dobrze, niech badaja. W koncu dookresla wszystkie przyczyny, wyeliminuje je i nie bedzie osob z zaburzeniami i zle sie identyfikujacych niz maja fenotyp. Zaoszczedzi sie ludzkich tragedii oraz przestanie dopuszczac do korzystania z tego osob, ktore probuja wykorzystac to jako drapieznik seksualny albo inne korzysci np. rywalizacja w sporcie z kobietami.
@annasevecek3330
@annasevecek3330 Жыл бұрын
Niby wiedziałam ale teraz wiem znacznie więcej
@rafamaszkowski6796
@rafamaszkowski6796 Жыл бұрын
Bardzo ciekawe. ~56:xx Wiem, że badania mózgu post mortem pozwalają zidentyfikować statystycznie grupę np. kobiet trans, które mają pewne struktury w mózgu takie kobiety cis. Czy wspomniane testy psychologiczne pozwalają stawiać mocną hipotezę nt. płci mózgu danej osoby lub chociaż tylko odróżnić grupę?
@mfamulski
@mfamulski Жыл бұрын
Czyli zasadniczo na poziomie genetycznym można być kobietą lub mężczyzną, ale w procesie rozwoju może dojść do różnego rodzaju zaburzeń, które z kolei mogą wpływać na samoidentyfikację i orientację seksualną. Ponadto ok 40-50% wpływu genów na te cechy może oznaczać, że w drugiej połowie możliwości część, a może i całość odchyleń od normy mogą wypełniać czynniki psychologiczne, a zatem bardzo możliwe, że co najmniej część (a w skrajnym przypadku nawet 50% wszystkich przypadków) z osób deklarujących np. przynależność do płci odmiennej niż chromosomalna może się pozbyć tego zaburzenia na drodze psychoterapii. Takiego właśnie wniosku zabrakło mi w podsumowaniu.
@iwomikoajczyk2195
@iwomikoajczyk2195 7 ай бұрын
Geny to nie wszystko. Niektóre wrodzone cechy mają podłoże nie genetyczne a rozwojowe. Dziecko może mieć prawidłowe geny, a urodzi się chore, bo np. matka zażywała leki, które uszkodziły płód. Stres matki powoduje wydzielanie hormonów, które także wpływają na dziecko. Ciekawe ile % przypadków dysforii płciowej jest wrodzona, uwarunkowana budową mózgu, a ile jest wywołane traumami.
@karolwojdak9892
@karolwojdak9892 Жыл бұрын
Płeć mózgu.
@fifiaudi12
@fifiaudi12 Жыл бұрын
Dla mnie teoria, która jest tak podana ze właściwie wykładowca niby wie ale może być tak a może inaczej. Ani wiedzy nie uzyskałam ani miło się słuchało. Mnie się bardzo nie podobało
@Sol_Palmer
@Sol_Palmer Жыл бұрын
Ojtam ojtam. Lepiej zadawać pytania, próbować coś zbadać i powiedzieć "nie wiemy". Niż tego nie robić i być dalej na etapie, że kobieta to odwrócony na lewą stronę mężczyzna 😂 Generalnie trzeba drążyć. Jak widać wiele jeszcze tajemnic natury w do wydarcia. A temat ciekawy, kontrowersyjny.
@marcingogowski6077
@marcingogowski6077 Жыл бұрын
bo to spektrum - dlatego takie rozmyte. sam mam całe życie guza przysadki i w pewnym okresie miałem dużo poniżej normy testosteronu (nie mówiąc już o wycinaniu przerostu piersi z trzy razy). Różnice w postrzeganiu siebie były ale "lekkie". Także wpływ na swoją seksualność ma wiele czynników, ale ten najważniejszy moim zdaniem to mózg
Co to jest czas? - Stanisław Bajtlik
58:04
Wszechnica FWW
Рет қаралды 924 М.
小天使和小丑太会演了!#小丑#天使#家庭#搞笑
00:25
家庭搞笑日记
Рет қаралды 61 МЛН
Wait for the last one 🤣🤣 #shorts #minecraft
00:28
Cosmo Guy
Рет қаралды 7 МЛН
Flipping Robot vs Heavier And Heavier Objects
00:34
Mark Rober
Рет қаралды 59 МЛН
小蚂蚁会选到什么呢!#火影忍者 #佐助 #家庭
00:47
火影忍者一家
Рет қаралды 119 МЛН
Prof. Jerzy Bralczyk - Język: granice i ograniczenia
1:27:04
Lubelski Festiwal Nauki
Рет қаралды 42 М.
„Kobiecość (nie)doskonała” - dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska (audio + prezentacja)
1:30:58
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 132 М.
prof. Andrzej Dragan - „Stany splątane i inne herezje. Nobel z fizyki 2022”
1:39:19
小天使和小丑太会演了!#小丑#天使#家庭#搞笑
00:25
家庭搞笑日记
Рет қаралды 61 МЛН