Непрочитаний Шевченко лекція Петра Кралюка

  Рет қаралды 4,403

Острозька академія

Острозька академія

Күн бұрын

Пікірлер: 35
@ПетроЯнковенко-р4э
@ПетроЯнковенко-р4э 6 ай бұрын
Петре Михайловичу! Дякую за досить колоритний та змістовний матеріал.
@ГалинаРокачук-з5ь
@ГалинаРокачук-з5ь 6 ай бұрын
Дякую за лекцію.
@ЛарисаДубасюк
@ЛарисаДубасюк 6 ай бұрын
Браво. Велике дякую. НЕма кому читати, нема кому розуміти Шевченка.
@RomanMoskal70
@RomanMoskal70 6 ай бұрын
дивною, як на мене, є теза, що Шевченко не сприймав містицизм Сковороди, адже свої українські поезії Шевченко, я переконаний, писав у стані зміненої свідомості (він про це звірявся Сошенкові), тобто саме у містичному стані свідомості, і саме через це ці поезії не втрачають своєї притягальної сили досі. Тому Шевченко-поет (і, можливо, Шевченко-художник) теж містик (на відміну Шевченка-звичайної людини).
@jewgeniakomarova1478
@jewgeniakomarova1478 6 ай бұрын
Що ви розумієте під «станом зміненої свідомості»? Стан алкогольного сп‘яніння?
@RomanMoskal70
@RomanMoskal70 6 ай бұрын
@@jewgeniakomarova1478 ні. Стан релігійного, духовного переживання, недоступного звичайним людям.
@ЛарисаДубасюк
@ЛарисаДубасюк 6 ай бұрын
Леся Українка те саме писала про свою творчість
@ЛідіяПрокопенко-щ8э
@ЛідіяПрокопенко-щ8э 6 ай бұрын
Не можна все порівнювати чисто по ,,земному,,. На мій погляд Шевченко -''пророк''України, а Сковорода- ''апостол'' любові, це різне.
@ЮрійСамсонов
@ЮрійСамсонов 6 ай бұрын
Дякую за цікаву лекцію. Якщо б Шевченко жив в часи Богдана, то може і він підтримував би об'єднання з московитами. По-перше: українці погано знали московитів(мені так здається), а ось польськіх панів, магнатів вони дуже добре знали на "своїй шкурі" (коліївщина, гайдаматчина). Може Хмельницький сам і хотів би повернутись в Річпосполиту, але ігнорувати настрої суспільства він не міг(він же не цар). Наприклад, Мазепа різко змінив свою політику, а козатство не все його підтримало
@РубанОлександр-ш8ъ
@РубанОлександр-ш8ъ 6 ай бұрын
Доброго дня, пане Петре, ви навели ужгородського філософа Довговича, щоб порівняти його зі Сковородою чи щоб озвучити нам його цитату - думку про Сковороду? Ми не почули жодної цитати пана Довговича ні про Сковороду, ні про щось інше, щоб оцінити його вклад в розвиток української писменості, тож не зрозуміло, чому він би мав бути присутній на купюрі 500 грн замість Сковороди... Напевно вам був час вже закінчувати цю лекцію, то якщо ви не розкрили останню тему, то і не варто було би її і починати.
@ПетроМихайловичКралюк
@ПетроМихайловичКралюк 6 ай бұрын
Взагалі, Довговича вже краще іменувати філософом мукачівським - якщо вже прив'язувати до певних локацій. Це по-перше. По-друге, йшлося не про те, щоб Довговича поміщати на 500-гривненій купюрі, а про те, що це був філософ (саме філософ, якого визнавали), а не поет і автор езотеричних діалогів Григорій Сковорода.
@RomanMoskal70
@RomanMoskal70 6 ай бұрын
Щодо оцінки Богдана Хмельницького - я не згоден і з Шевченком, і з шанованим лєктором, бо при такому підході, ми, озброєні знанням історичних наслідків, ігноруємо історичну ситуацію, у якій перебував Хмельницький, та ті обставини у яких він перебував. Після Хмельницького було ж багато видатних українських історичних діячів - чому ж вони не виправили помилку Хмельницького? Отож.. А усю вину за такої інтерпретації ми скидаємо лише на Хмельницького.
@ПетроМихайловичКралюк
@ПетроМихайловичКралюк 6 ай бұрын
Як то не виправляли? А Виговський, Мазепа... Щодо обставин - то, якщо хочете, прочитайте мою монографію "Богдан Хмельницький: легенда і людина". Там чимало про обставини, зокрема, про геополітичні ігри Венеціанської республіки, Речі Посполити, Османської імперії. І не тільки. Не треба на них списувати. Хмельницький був не лише їхньою "жертвою". Він мав можливість вибирати.
@RomanMoskal70
@RomanMoskal70 6 ай бұрын
ця Ваша монографія у мене є, перегляну..@@ПетроМихайловичКралюк
@РомулІмператор
@РомулІмператор 6 ай бұрын
І кого по-Вашому треба було обрати, враховуючи те, що сучасного досвіду взаємовідносин з московитами у козацтва тоді не було?
@jewgeniakomarova1478
@jewgeniakomarova1478 6 ай бұрын
Хмельницький - шляхтич Речі Посполитої, випускник Краківського університету - зробив ту ж саму катастрофічну помилку, яку раз за разом роблять всі європейські (точніше - євроатлантичні) політики та політологи: він сприймав Московію як одне з європейських князівств, і вважав, що підписує з нею типовий для Європи того часу договір васала із сеньйором. А Московія ніколи не була європейською державою, навіть тоді, коли Петро Перший зрізав боярам бороди та натягнув на них європейські камзоли та перуки. Євроатлантична цивілізація стоїть на античній філософії, Римському праві та західному християнстві, відділеному від держави. Московія всьому цьому протистоїть з перших років свого існування.
@НаталіяКухельна
@НаталіяКухельна 6 ай бұрын
А хіба ми знаємо,що насправді підписував Хмельницький?
@nataliashafranska6967
@nataliashafranska6967 6 ай бұрын
Т. Шевченко не засуджує князя Володимира, лише констатує факти його життя. І так, очевидно, що святими стають звичайні люди, які в котрийсь момент часу міняють своє життя. Критично поставилися до князя ви, лекторе, а не Шевченко. Щодо зміни ставлення до Хмельницького чи до інших осіб. По-перше Т. Ш. - людина, і будь-яка людина може міняти своє ставлення, і це не означає, що це істина в останній інстанції. Українці, назагал, мають тенденцію в один момент - співати дифірамби, а в інший - кидати в смітник. Правильне ставлення: немає бути осуду чи оспівування людини. Людина зробила щось добре (а Б. Х. створив державу Гетьманщину, скажімо) - визнати це як важливу річ, а коли прийняв не найкраще рішення (березневі статті (так звана Переявславська рада)) - визнати це як помилку. Хмельницький не приєднував Україну до Московщини (це - совєтський наратив), ця угода - одна з сотень, які підписував кожен керівник держави в ті часи. І гетьман переконався, ще за свого життя, що це була помилка. А щодо відірвання від Речі Посполитої - це взагалі якась єресь!!! Скільки української крови пролили ляхи!!! Все ж, щодо суджень таких важливих історичних подій треба бути обережним.
@igorklimon
@igorklimon 6 ай бұрын
Вітаю! 31:47 Підкажіть будь ласка де/як можливо придбати книгу "Смерть у Берестові". Дякую.
@ПетроМихайловичКралюк
@ПетроМихайловичКралюк 6 ай бұрын
Є в книжкових магазинах, а можна замовити через сайт видавництва ФОЛІО
@ГаннаВасилюк-н7ч
@ГаннаВасилюк-н7ч 6 ай бұрын
Може шановний пан професор скажуть хто нав'язував українцям власноруч вишивати портрети Тараса Григоровича Шевченка ?
@irinanataliya1541
@irinanataliya1541 6 ай бұрын
А чому пан професор не хоче назвати Олеся Бузину? І його трактування Шевченка як Вордулаку?
@ПетроМихайловичКралюк
@ПетроМихайловичКралюк 6 ай бұрын
Щоб рекламувати?
@irinanataliya1541
@irinanataliya1541 6 ай бұрын
@@ПетроМихайловичКралюк Петре Михайловичу, чому відразу рекламувати? Багато хто вже не знає Бузини. Ви колись давно приймали у мене кандидатський іспит з філософії разом з паном Глускіним. Згадую з вдячністю. Вважаю Вас гордістю Волині і Рівненщини. Запитую вчора студентів чи знають вони про опуси Бузини про Шевченка. Відповідь: ні, не знаємо. Ніхто нам не розповідав. Успіху Вам, Петре Михайловичу!
@НаталіяВозиян
@НаталіяВозиян 6 ай бұрын
З такими "науковцями" і ворогів не треба. Прикрившись авторитетом Т.Шевченка, знецінив всіх, до кого дотягнувся. Навіть сталіна приплів. Це "науково" : порівнювати діячів між якими сотні століть часу. 10- 12 століття оцінювати моральними критеріями 20 століття. На жаль, у нас багато таких " науковців ", " пмсьмегників" які поняття не мають про науковий підхід чи свідомо працюють на що завгодно, але точно не на істину і не на УКРАЇНУ . Є конкретні факти і є їх ІНТЕРПРЕТАЦІЯ. Мені жаль витраченого часу .
@tkazukbogdan4103
@tkazukbogdan4103 6 ай бұрын
Острожани ,як ви можете слухати цього нікчемного прихвостня?
@НаталіяКухельна
@НаталіяКухельна 6 ай бұрын
А кому він служить?
@irinanataliya1541
@irinanataliya1541 6 ай бұрын
Його слухає і читає не лише Остріг, а й вся Україна. Дуже продуктивний науковець. І коли він все встигає?
@НаталіяВозиян
@НаталіяВозиян 6 ай бұрын
​@@irinanataliya1541 Краще б він не встигав знецінювати здобутки українців, прикриваючись нашими авторитетами. Бо є конкретні факти і є їх ІНТЕРПРИТАЦІЯ. Те що я почула, це не науковий підхід, це просто знецінення наших здобутків. З такими "науковцями" і ворогів не треба. Нав'язування меншовартості. Примітив, жалію витраченого часу.
@ЛюдмилаШевченко-ц5э
@ЛюдмилаШевченко-ц5э 6 ай бұрын
Цікаво.
@ВікторЛовінський
@ВікторЛовінський 6 ай бұрын
Картавий !?
Amazing Parenting Hacks! 👶✨ #ParentingTips #LifeHacks
00:18
Snack Chat
Рет қаралды 22 МЛН
Інавгурація 2024
6:13
Острозька академія
Рет қаралды 807
Конвокація 2024
5:26
Острозька академія
Рет қаралды 640
Українська класика: З чого почати?/Ad Profundis
1:05:08
Вишневий Цвіт
Рет қаралды 35 М.