Od krucjat do Grunwaldu - średniowieczne uzbrojenie - CO ZA HISTORIA

  Рет қаралды 50,584

Co za historia

Co za historia

Күн бұрын

Пікірлер: 150
@japierdoletegojutuba
@japierdoletegojutuba 9 жыл бұрын
Brawo! Coraz dłuższe odcinki. Świetna robota chłopaki!
@PatRodak
@PatRodak 9 жыл бұрын
Panowie dożywotnie propsy. Świetny materiał a jak założyliście te zbroje to aż wam współczułem. Nie dość że gorąco to jeszcze takie żelazo na ciele musiało was nieźle podgotować :v Czekam z niecierpliwością na Gotyckich Rycerzy :)
@jak00bspyr72
@jak00bspyr72 9 жыл бұрын
Widzę, że posówacie się w coraz dalsze zakamarki historii uzbrojenia. No to może teraz Lancknechci?
@wonszpoteznybotrocki5140
@wonszpoteznybotrocki5140 9 жыл бұрын
Polski Ślachcic O co ci chodzi z tymi landsknechtami. Jak sama nazwa wzkazuje land - pieszy knecht - żołdak. Czyli po prostu piechota
@jak00bspyr72
@jak00bspyr72 9 жыл бұрын
To, że w niemieckim nazwa oznacza to a to, nic nie znaczy. Tak samo jak nazwa husarz wywodzi się z serbskiego usar, czyli po prostu konnego wojownika, oraz węgierskiego huszar, husz- dwadzieścia, oraz ar- lenno. A lancknecht to żołnierz zaciężny z XV wieku. Mogliby powiedzieć o ich znaczeniu, wyposażeniu, taktyce, a przy okazji o zmieniających się polach bitew w drugiej połowie XV wieku.
@Arek4112
@Arek4112 9 жыл бұрын
Wonsz Trocki Szach mat!!
@kacperbasinski6030
@kacperbasinski6030 9 жыл бұрын
+Polski Ślachcic Taa Lancknechci i ich pikne mieczydła.
@jak00bspyr72
@jak00bspyr72 9 жыл бұрын
A także piki.
@MaxTroling
@MaxTroling 9 жыл бұрын
Na pewno kojarzycie Historia Bez Cenzury ...może jakaś współpraca :D
@filipnowak7205
@filipnowak7205 9 жыл бұрын
Przed 301! PS. Zarypisty film!
@SzklanySutek
@SzklanySutek 9 жыл бұрын
Bardzo fajnie, że mamy teraz dwóch prowadzących :D Dobrze, że pan Michał, wyszedł zza kamery, bo widać doskonale, że za nią marnował swój potencjał. Pozdrawiam obydwu Michałów i resztę ekipy!
@MrAVittorio
@MrAVittorio 9 жыл бұрын
Najlepszy odcinek, szkoda, że Arkadiusz nic nie mówił, myśle, że przyjemniej by to wyglądało, gdyby jeszcze na początku on sam omówił swój strój i co tak naprawdę robił, bo zwykły laik tego nie wie. Świetny odcinek, dzięki chłopaki ! :)
@J.S.Arthur
@J.S.Arthur 9 жыл бұрын
Kipię sobie kiedyś taką zbroję. Uwielbiam takie klimaty! ^^
@GeraltusPl
@GeraltusPl 9 жыл бұрын
Zacny odcinek , fajny sposób realizacji , no i najlepsze jest to ze trawa 15 min :D
@Nacjo_Farmer
@Nacjo_Farmer 9 жыл бұрын
Super, uwielbiam tą serię! :) Fajnie jak by był odcinek jak rekrutowano wojska w średniowieczu :)
@bartez74100
@bartez74100 9 жыл бұрын
kocham historię i wasz program
@mruwa3800
@mruwa3800 9 жыл бұрын
Super film, sam też jestem rekonem, więc cieszę się że ktoś wyjaśnił że zbroja nie waży 50 kg :D
@franciszekjabonski7000
@franciszekjabonski7000 9 жыл бұрын
Zejbiścir chłopaki :-) czekam na następny film
@joahimmurat9323
@joahimmurat9323 9 жыл бұрын
Bardzo fajny odcinek:) Następny prosimy znów o ułanach :)
@michamichalski22
@michamichalski22 8 жыл бұрын
Piękna muzyka!
@marcinkowskimariusz7787
@marcinkowskimariusz7787 9 жыл бұрын
dobry program panowie, udanej kontynuacji !
@arrrrrrrrrr666
@arrrrrrrrrr666 9 жыл бұрын
Świetny odcinek. Gratuluję wspaniałego pomysłu i wykonania. Może następny o taktykach bitew i o składach poszczególnych armii w średniowieczu?
@FungusLabel
@FungusLabel 9 жыл бұрын
Pan Michał wygląda jak typowy Polski rycerz, taki co wiedział gdzie miejsce podstępnych zakonników ;)
@yossarianuw6566
@yossarianuw6566 9 жыл бұрын
Panowie: great1!!!
@MrMucros
@MrMucros 9 жыл бұрын
Jak zwykle świetny odcinek, czekam na następny.
@7gromojar
@7gromojar 9 жыл бұрын
Cieszę się, że subskrybuję ten kanał.
@Cris-do1hf
@Cris-do1hf 9 жыл бұрын
Super odcinek (w sumie jak każdy ) Bardzo lubię oglądać wasz program i z niecierpliwością czekam na następne odcinki.
@KubaOlo97
@KubaOlo97 9 жыл бұрын
Jak zwykle świetnie się oglądało. Czekam na więcej a zwłaszcza na pełną zbroję płytową. Ps. przeszywanica miała chronić od strzał choć od obuchów też.
@kacpergola6709
@kacpergola6709 9 жыл бұрын
Zajebisty odcinek!
@Totilla2008
@Totilla2008 9 жыл бұрын
W tamtych czasach występowały trzy rodzaje zbroi: zbroja bitewna, zbroja do parad - najpiękniejsza i zbroja turniejowa, przeznaczona do walk na kopie. Gdy rycerz był bidul, wówczas miał tylko jeden rodzaj zbroi do wszystkiego.
@szymonfiema3012
@szymonfiema3012 9 жыл бұрын
Mega odcinek oby wiecej takich
@stypekpl
@stypekpl 9 жыл бұрын
świetny filmik pozdrawiam
@damiankubinski6388
@damiankubinski6388 9 жыл бұрын
Swietny odcinek!
@michamaciejewski3833
@michamaciejewski3833 9 жыл бұрын
Z kolegą na własną rękę odtwarzamy wikingów i zakłądamy przeszywanicę i tak strach wyjść do walki zwłaszcza jak się w łokieć dostanie :) Fajny montaż PS Walczyłem pieszo w hełmie garnczkowym da się pod warunkiem że przeciwnik też w nim jest XD
@lenariuse
@lenariuse 9 жыл бұрын
ooo u mnie na Zamku w Czersku :) miło
@ostrowskiworkshop3273
@ostrowskiworkshop3273 9 жыл бұрын
Zajebisty odcinek.
@Caelestis8998
@Caelestis8998 9 жыл бұрын
Mam pytanie dotyczące przyszłych odcinków. Mianowicie, czy Wasz kanał będzie traktował wyłącznie o średniowieczu, czy też zamierzacie przejść także dalej? Najbardziej interesuje mnie kultura odrodzeniowej Polski, zwyczaje, ubiory, cechy itd. Aktualnie piszę książkę z fabułą rozgrywającą się w tych czasach i byłaby to niezwykle przydatna pomoc. Poza tym, to nieczęsty temat i myślę, że bez wątpienia ciekawy :)
@rudykot132
@rudykot132 9 жыл бұрын
Heja, jako historyk amator bardzo lubię oglądać wasze filmy, a jako że średniowiecze to moja ulubiona epoka, ten podoba mi się najbardziej. Tyle, że to jest taka historia pasywna, a ja od dłuższego czasu myślę o przejściu na historię aktywną, że tak to nazwę to jest chciałbym dołączyć do jakiejś grupy rekonstrukcyjnej, która zrzesza średniowiecznych wojów i tym podobnych dziwaków :D. Czy moglibyście dać mi jakiś namiar?
@Totilla2008
@Totilla2008 9 жыл бұрын
Nie "coraz lepiej się uzyskuje żelazo", tylko coraz lepsza był obróbka kowalska i płatnerska całych blach żelaznych ówczesnych rzemieślników. W tamtych czasach były dwa ośrodki najlepszych wykonywanych płytowych zbroi. Mediolan i Norymberga.
@mariuszwilk3111
@mariuszwilk3111 9 жыл бұрын
Dobre panowie świetne zróbcie teraz odcinek o specjalistycznych broniach średniowiecza tzw otwieraczy do puszek jak poleaxe, nadziaki, korbacze itd z testami na jakichś arbuzach czy kapuście pozdrawiam.
@Sebastian.Trenuje
@Sebastian.Trenuje 9 жыл бұрын
Korbacz? Przecież to do chłostania jest. Chyba kiścień chciałeś powiedzieć. Nie wierzysz? Poszukaj co to korbacz. Tym nie otworzysz hełmu wroga. Co najwyżej rozchylisz kobiece nogi siłą ;)
@bizonmg364
@bizonmg364 9 жыл бұрын
Mariusz Wilk Kolega mógł mieć na myśli morgenstern, kulę z kolcami na łańcuchu przymocowanym do drzewca.
@mariuszwilk3111
@mariuszwilk3111 9 жыл бұрын
Korbacz to kula na łańcuchu może też być po prostu cepik z drewnianą głownia zamiast kuli. Morgenstern jest nieruchomo zamocowany na drzewcu a kiścień to korbacz tylko mający wiecej kul na łańcuchu niż 1 zazwyczaj 2 lub 3.
@bizonmg364
@bizonmg364 9 жыл бұрын
Mariusz Wilk Masz rację. Morgenstern nie jest na łańcuchu. Sprawdziłem na wiki :-) Przyznaję się do błędu i sypię popiół na łysą głowę :-) Pozdrawiam.
@636igor
@636igor 9 жыл бұрын
fajny film
@staszkoalcatras
@staszkoalcatras 9 жыл бұрын
Co do tej tarczy (tej 13 wiecznej) to kiedyś oglądałem materiał Mata Eastona ze scholagladiatoria (chyba nie przekręciłem imienia i nazwiska) który twierdził że tego typu tarcze nie były używane przez jazdę a przez piechotę. W materiale podnosi on dość istotny argument a mianowicie ta tarcza świetnie chroni lewą stronę ciała ale problem powstaje gdy przeciwnik pojawi się z prawej strony. O ile na piechotę nic nie stoi na przeszkodzie aby zmienić pozycję tarczy o tyle na koni już jest spory problem gdyż pod nami jest siodło i końska szyja które blokują dość skutecznie takie manewry ( nie jest to niemożliwe ale potrzeba na to dużo czasu a przeciwnik łaskawie nam nie poczeka). Może rozwiniecie coś na ten temat. Druga ważna sprawa to ten nieszczęsny giermek. I znowu z materiałów Jędrka wynika że giermek nie zakładał rycerzowi zbroi robił to pachołek. Natomiast giermek był to kompan którego rycerz żywił ubierał i szkolił, podobno ( tak było w jego materiale) giermkami królów byli książęta ( nie wiem czy to jest poprawnie po polskiemu co teraz napisałem). Co prawda Jędrek nigdy tematu nie zgłębił więc może wy/ty ten temat rozwiniecie/sz.
@robertniepla8909
@robertniepla8909 9 жыл бұрын
Ja dobrze znam takie zbroję i krzyżaków bo mieszkam w malborku :D
@RotorRotorowicz
@RotorRotorowicz 9 жыл бұрын
W oficjalnej terminologii przyłbica to nazwa hełmu z ruchomą zasłoną twarzy, więc nie "podnieść przyłbicę" tylko "podnieść zasłonę". Poza tym gdzie są rękawice? Zbroje z początku XVIw to już raczej renesansowe a nie gotyckie. Tym nie mniej miło było popatrzeć i oko nacieszyć :D.
@Alvarezpl
@Alvarezpl 9 жыл бұрын
[13:36] "Jest to typowa tarcza wojownika konnego". Nieprawda. Długich tarcz używali piechurzy. Praktycznie zawsze i wszędzie kawaleria używała małych, poręcznych i najczęściej okrągłych tarcz. Długą tarczę mocujemy sztywno do lewego ramienia, co skutecznie uniemożliwia nam obronę z prawej strony konia. Nie ma możliwości szybkiego przeniesienia takiej tarczy nad łękiem siodła, nie zawadzając o nie. Nie potrzeba także dłuższej tarczy do ochrony nóg - jak sam pan zaprezentował - od tego rycerze mieli tam zbroję.
@MrFindor
@MrFindor 9 жыл бұрын
+Alvarezpl No proszę :) Tak myślałem że 'o giermku' to nie jedyna hmmm. "nieprawda" na tym kanale :)
@lubomirpetrowpahuta
@lubomirpetrowpahuta 9 жыл бұрын
Bardzo ciekawe. Szkoda tylko że nie robiliście zbliżeń na detale żeby dokładnie pokazać jak to było wykonywane. No i jeszcze ważniejsza sprawa, waga takiego opancerzenia. Następnym razem połóżcie na wadze to w co potem będziecie się ubierać. Ciekawe jak bardzo wagą różni się to od nowoczesnych pancerzy.
@g4cu
@g4cu 9 жыл бұрын
Lubomir Petrów-Pahuta nie aż tak bardzo, zbroja jakieś 20-25kg tyle też zabiera współczesny żołnierz na misję
@MachetManPL
@MachetManPL 9 жыл бұрын
g4cu Współczesny raczej 30 kg :P
@g4cu
@g4cu 9 жыл бұрын
Jakiś Aljen no, ale ogólnie masa wyposażenia raczej się wiele nie zmieniła :)
@RAFmanPL
@RAFmanPL 9 жыл бұрын
+g4cu tak ale współczesny żołnierz ma śpiwory, saperki, jakieś podstawowe prowianty itp. a przede wszystkim amunicję która chyba waży najwiecej z tego wszystkiego
@maciej7161
@maciej7161 9 жыл бұрын
Zamek w Czersku :))
@nickjuzzajety
@nickjuzzajety 9 жыл бұрын
Miałem cały ten stuff... w Mount & Blade: Warband :D
@90BYQPL
@90BYQPL 9 жыл бұрын
polemizowałbym z tym że w 15 wieku nie nosiło się pod blachą nogawic kolczych. baa przez całe późne średniowiecze kolczuga na korpusie i kończynach jest elementarnym uzbrojeniem rycerskim. Niekiedy nawet widać to jeszcze na nagrobkach renesansowych. Szorca folgowa przydałaby się panu Miszy.
@IIErdo
@IIErdo 9 жыл бұрын
GENIALNY odcinek. Ile mogła kosztować taka zbroja w swoim czasie i ile kosztuje teraz? :P
@g4cu
@g4cu 9 жыл бұрын
Erdo kolczuga nitowana na "normalnego" faceta to ok 2 tyś, w tamtych czasach jakieś 2 wsie :)
@IIErdo
@IIErdo 9 жыл бұрын
g4cu To taki rycerz biedny nie był, jeżeli potrafił czasami ubrać nie tylko siebie ale i swoich towarzyszy
@GrendelManek
@GrendelManek 9 жыл бұрын
zawsze mnie interesowało jak faktycznie wyglądało w średniowieczu owłosienie twarzy i głowy ;p czy było jak na tych wszystkich filmach tj. długie tłuste włosy i brody czy obcinano włosy i strzyżono brody i wąsy(pomijam fakt postrzyżyn bo to raczej inna historia;p)
@wonszpoteznybotrocki5140
@wonszpoteznybotrocki5140 9 жыл бұрын
Jokerzmiasta Chłopstwo nie obcinało i nie myło włosów, sądzili ,że ich obcięcie oznacza śmierć. I panowało to w zasadzie do końca epoki chłopów. Oczywiście było wiele wyjątków, które wyglądały mniej więcej tak: i.ytimg.com/vi/aZoN_tb950o/maxresdefault.jpg PS: Taka fryzura służyła głównie wojakom, którzy w czepcach i hełmach, (nieraz noszonych przez cały dzień) w mig by się zawszwalili i oszaleliby z swędzenia. Brody zaś były według uznania. PS2: Wiem że na zdjęciu jest husarz, ale fryzura nie przechodziła jakichś wielkich ewolucji w stosunku do średniowiecza.
@lubomirpetrowpahuta
@lubomirpetrowpahuta 9 жыл бұрын
Jokerzmiasta Tak, popieram. Dłuższe i bardziej szczegółowe odcinki. Może we współpracy z jakimiś historykami. Przecież to będzie świetny materiał uzupełniający naukę historii w szkole.
@MachetManPL
@MachetManPL 9 жыл бұрын
Wonsz Trocki Te zbliżenie na Jędrka :D
@wonszpoteznybotrocki5140
@wonszpoteznybotrocki5140 9 жыл бұрын
(lennyface)
@MachetManPL
@MachetManPL 9 жыл бұрын
Wonsz Trocki ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
@scianka75
@scianka75 9 жыл бұрын
Z podnoszeniem przyłbicy to trochę pojechaliście. Przyłbicę to można podnieść co najwyżej z ziemi, bo cały ten hełm to jest przyłbica w rodzaju psiego pysku. Do tego ten giermek, który był "powszechny". Ale poza tym to spoko.
@bartoszlala0202
@bartoszlala0202 9 жыл бұрын
A morze by tak coś o Starożytnym Rzymie ?
@rysz1929
@rysz1929 9 жыл бұрын
Zamek w Czersku!
@Brildur
@Brildur 9 жыл бұрын
12:39 Otwierana zasłona. Przyłbica to typ hełmu z zasłoną.
@leszekmlacki6109
@leszekmlacki6109 9 жыл бұрын
a ja mam takie pytanko gdzie kręcony był ten odcinek?
@igma6816
@igma6816 8 жыл бұрын
+Leszek Mlącki Zamek w Czersku. Serdecznie polecam, godny odwiedzenia.
@leszekmlacki6109
@leszekmlacki6109 8 жыл бұрын
+$igma Serdecznie dziękuję,może kiedyś uda mnie się tam pojechać.
@MachetManPL
@MachetManPL 9 жыл бұрын
A może w miarę możliwości jak wyglądały zbroje na bliskim wschodzie :D
@korzen0871
@korzen0871 9 жыл бұрын
może coś o hiszpańskiej inkwizycji ?
@truthwillprevail8854
@truthwillprevail8854 9 жыл бұрын
Zapomnieliście o rękawicach
@wonszpoteznybotrocki5140
@wonszpoteznybotrocki5140 9 жыл бұрын
O boziu, toż to temat rzeka, dobrze, że udało wam się choć w połowie przybliżyć jak to uzbrojenie wyglądało, jakby się chciało omówić cały ten temat i to chociażby w Polsce, to odcinek trwałby z 2 godziny ;). Jedna uwaga. Nie giermek tylko pachołek ;). Giermek to taki... hmmm... towarzysz rycerski, na którego stać było tylko najbogatszych rycerzy (i to pasowanych, nie wszyscy rycerze byli pasowani, większość byli rycerzami tylko z powodu urodzenia przez szlachcica i szlachciankę). Szkoda, że nie obaliliście mitu o tych mitycznych 50 kilogramowych zbrojach i 20 kilogramowych mieczach, u mnie zarówno w podstawówce jak gimnazjum tłuczono cały czas, że tyle ważyły. I jestem pewny, że dalej uczy się takich głupot.
@TheDzamber
@TheDzamber 9 жыл бұрын
Wonsz Trocki 20 kg miecz.. to o tym chyba akurat nie.. Dwuręczny to pewnie ważył z 6 - 8 kg... No faktycznie mówi się o 50 kg zbroi.. Szczerze zawsze wydawalo mi się ze to dużo.. ale z 40 kg to pełna płytówka z XV wieku ważyła w komplecie z mieczem i tarczą..
@wonszpoteznybotrocki5140
@wonszpoteznybotrocki5140 9 жыл бұрын
No właśnie, rzeczywistość to: 1ręczny - 0,8kg - 1,3kg 1,5ręczny - 1,3kg - 1,9kg 2ręczny - 2kg - 3kg płytówka - 20-25kg tarcza - 2kg Pamiętaj że mówiłem tylko i wyłącznie o tym co uczą w szkole. Sam jestem już grubo po Gimbie i podstawówce ;)
@TheDzamber
@TheDzamber 9 жыл бұрын
Wonsz Trocki To z jakiej pały dwuręczny trzymano w dwóch rękach..? Jak on ,,tylko" 3 kg ważył..
@wonszpoteznybotrocki5140
@wonszpoteznybotrocki5140 9 жыл бұрын
Po 1sze spróbuj machać tymi "tylko" 3kg przez 4-5 godzin. Zresztą, nawet godzina wystarczy i to nie machać jak cepem tylko celować w tętnice i zasłaniać się przy tym + w przeszywanicy (miecz dwuręczny to wymysł renesansu, służył do rąbania pik, a jego właściciele byli najczęściej uzbrojeni tylko w przeszywanice). Po 2gie, był naprawdę duży. 3cie. Trzymając go w dwóch rękach nadajesz mu większą prędkość która potrzebna jest to ciachania zbroi płytowych ( nie przetniesz jej ani mieczem 1ręcznym czy toporem).
@TheDzamber
@TheDzamber 9 жыл бұрын
Wonsz Trocki No tak - ale taki rycerz, to też miał krzepe, to dlaczego nie machał nim równie sprawnie jak półtoraręcznym?
@Marcin-L
@Marcin-L 9 жыл бұрын
A czy przypadkiem to nie pachołki pomagali w zakłądaniu zbroi ? A nie giermek ?
@nickjuzzajety
@nickjuzzajety 9 жыл бұрын
+Marcin Ł. Od Jędrka? :D Fakt - giermek miał bardzo wysoki status dworski, więc nie koniecznie musiał pełnić rolę garderobiany... Tym bardziej, że sam musiał się ubrać i stawić na polu walki.
@Marcin-L
@Marcin-L 9 жыл бұрын
Paweł Misiaszek Owszem od Jędrka :) Ale wcześniej, nim ten fascynujący człowiek nie zainteresował mnie takimi rzeczami jak status giermka nie przejmowałem się nawet tym co robił giermek ;d
@generakuj9443
@generakuj9443 9 жыл бұрын
+Marcin Ł. Pachołek był od przytrzymywania tarczy swemu panu, gdy ten nie miał już sił. Po za tym pachołek miał zawsze przy sobie jedzenie i kiedy rycerz walczył na polu bitwy, pachołek przychodził i karmił pana w trakcie walki.
@mrcraftsmannmrcraftsman56
@mrcraftsmannmrcraftsman56 9 жыл бұрын
no trochę słabo. najważniejsze punkty, które ominięto: 1.przejściowość i płynność zbroi. nie było dziwne używanie sprzętu "po dziadku", mieszanie różnych sprzętów - zdobyczne elementy często się pożyczało. nie każdy był tak bogaty, żeby sobie sprawić najnowszy napierśnik.... 2.pominięcie elmentów mieszanych - niezwykle popularnych - rozmaite zbrojniki z pasków blachy nitowanych do skóry lub płótna, "płaty" - czyli napierśniki kilku fragmentów blachy nitowanych między warstwy skóry i/lub płótna. bardzo często rycerz miał tanie zbrojniki a pełne tylko miski - nałokietniki i nakolanniki. "otwierana przyłbica" o matko...takiego babola puścić. przyłbica = hełm z zasłoną. popularnonaukowa wartość filmiku jest wieksza niż "History" Channel, ale rewelacji nie ma....
@_interstellar_wanderer_
@_interstellar_wanderer_ 9 жыл бұрын
co to za soundtrack w tle ?
@rysz1929
@rysz1929 9 жыл бұрын
14:00 znam tą tarcze (naparzałem w nią mieczem)
@GrendelManek
@GrendelManek 9 жыл бұрын
mam wrażenie że w przeciwieństwie do wszystkich mitów trudniej się chodziło w takiej zbroi z XIII w. niż z XV
@KamilSkalny
@KamilSkalny 9 жыл бұрын
"...średniowieczne uzbrojenie" Ani słowa o uzbojeniu przez 15 minut. Nie żebym się czepiał ale przez 7 minut oglądałem i czekałem kiedy przestaną mówić o pancerzach i zaczną o uzbrojeniu.
@RAFmanPL
@RAFmanPL 9 жыл бұрын
A rycerze nie mieli przypadkiem pachołów do pomocy przy zbroi?
@annabinczak
@annabinczak 9 жыл бұрын
RAF man Ten trzeci milczący to pachoł.
@ZbysheqZavv.001
@ZbysheqZavv.001 9 жыл бұрын
RAF man Dokładnie. Niewielu rycerzy było stać na utrzymywanie giermka.
@RAFmanPL
@RAFmanPL 9 жыл бұрын
***** Wiesz kim był pachoł?
@Frinstajl
@Frinstajl 9 жыл бұрын
RAF man pachoł jest ubogim pomocnikiem rycerza, a giermek chłopcem z rodu szlacheckiego mający przyuczyć się do "zawodu" rycerza?
@bakters
@bakters 9 жыл бұрын
Pas miał znaczenie czysto praktyczne. Przenosił ciężar dolnej zbroi na biodra.
@Passalente
@Passalente 9 жыл бұрын
Tarcza czy pawez ?
@Kuba1957
@Kuba1957 9 жыл бұрын
Czyjej produkcji są bigwanty, które ma na sobie pan Michał? :)
@kluk666
@kluk666 9 жыл бұрын
Kuba1957 ś.p. Michał Kosewski "Chotomiarz"
@Kuba1957
@Kuba1957 9 жыл бұрын
kluk666 Dziękuję za odpowiedź. A masz może namiary na kogoś kto mógłby wykonać solidne bigwanty w niewysokiej cenie?
@kluk666
@kluk666 9 жыл бұрын
dużo znam takich osób, zapraszam na PW
@Kuba1957
@Kuba1957 9 жыл бұрын
kluk666 napisałem PW
@eszelllegeszekeke8913
@eszelllegeszekeke8913 9 жыл бұрын
rycerz miał piętę Achillesową między nogami tam nie mial żadnego pancerza (widać na filmie)
@Nacjo_Farmer
@Nacjo_Farmer 9 жыл бұрын
P.S. Czy co biedniejsi rycerze mogli używać w XV wieku jeszcze Hełmów Garnczkowych?
@TheDzamber
@TheDzamber 9 жыл бұрын
Nacjo Farmer jak wygrzebał z rodowej piwnicy pradziadka..?
@Nacjo_Farmer
@Nacjo_Farmer 9 жыл бұрын
TheDzamber Chodzi mi oczywiście o typ z wyraźną granią z przodu i uwypukloną górą, myślę, że taniej było taki hełm wykonać i zastanawia mnie czy jeszcze takich używali.
@TheDzamber
@TheDzamber 9 жыл бұрын
Nacjo Farmer Dlaczego nie? - Patrz. Jeśli faktycznie taniej/szybciej się wykonywało, to raczej tak.
@neil_armweak
@neil_armweak 9 жыл бұрын
+TheDzamber Hełmy garnczkowe były używane do początku XV wieku, choć były różnice między nimi a z początku XIII w
@neil_armweak
@neil_armweak 9 жыл бұрын
+TheDzamber I nie koniecznie byli biedniejsi
@HusarzRzPON
@HusarzRzPON 9 жыл бұрын
1:50 meski typ ponchoch xD
@williamnikt2207
@williamnikt2207 9 жыл бұрын
zapraszam na kanał "william nikt",obstawiajcie juz jutro! i wygrywajcie!
@jaczowiek3262
@jaczowiek3262 9 жыл бұрын
Fuuu czy to drut zawijany w kółka i to w dodatku z OCYNKIEM!!!!?? :o
@PencilAndSword
@PencilAndSword 9 жыл бұрын
Wspomnijcie kiedyś, że niektóre części waszych zbroi są od środka pomalowane nie historyczną farbą nierdzewną. Pozdrawiam.
@danielwisniewski3271
@danielwisniewski3271 9 жыл бұрын
A co z jajkami? :P
@kamprzy7269
@kamprzy7269 9 жыл бұрын
pierwszy i love you
@PunckFun
@PunckFun 9 жыл бұрын
Uuuuu.. CZY NA PEWNO GIERMEK? Sprostujcie panowie. Bo ja się przyczepiam tylko lekko.
@kelinda44
@kelinda44 9 жыл бұрын
Gdyby nie Arkadiusz to byście rycerze w samych gaciach do boju szli hi hi hi.
@marcingryc805
@marcingryc805 9 жыл бұрын
pierwszy komentarz pierwsze wyświetlenie pierwszy like
@RAFmanPL
@RAFmanPL 9 жыл бұрын
Wygrałeś wiadro internetu
@MrFindor
@MrFindor 9 жыл бұрын
No kurde panowie. Bo aż mi się odechciewa was słuchać gdy mówicie że Giermek zakładał zbroję na rycerza. Totalna bzdura... aż się zastanawiam czy w innych rzeczach też nieprawd nie mówicie ;/
@daxx77m
@daxx77m 9 жыл бұрын
co to za klingonowie?
@Toczu
@Toczu 9 жыл бұрын
Czy ten Pan jest niewidomy?
@MrZiemowit98
@MrZiemowit98 9 жыл бұрын
Wywalcie muzykę, rozprasza.
@strasznymizogin3803
@strasznymizogin3803 9 жыл бұрын
Co wy macie z tymi giermkami? To wszystko robili pachołkowie.
@robertniepla8909
@robertniepla8909 9 жыл бұрын
Ja dobrze znam takie zbroję i krzyżaków bo mieszkam w malborku :D
@kamprzy7269
@kamprzy7269 9 жыл бұрын
pierwszy i love you
Bitwa pod Grunwaldem  - Jędrek o Krzyżakach
33:21
Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem 1410
Рет қаралды 521 М.
Jak wyglądało uzbrojenie rycerza krzyżackiego | FOCUS
17:08
Magazyn Focus
Рет қаралды 84 М.
didn't manage to catch the ball #tiktok
00:19
Анастасия Тарасова
Рет қаралды 33 МЛН
Fake watermelon by Secret Vlog
00:16
Secret Vlog
Рет қаралды 16 МЛН
Хасанның өзі эфирге шықты! “Қылмыстық топқа қатысым жоқ” дейді. Талғарда не болды? Халық сене ме?
09:25
Демократиялы Қазақстан / Демократический Казахстан
Рет қаралды 337 М.
ДЕНЬ УЧИТЕЛЯ В ШКОЛЕ
01:00
SIDELNIKOVVV
Рет қаралды 4,2 МЛН
RAPIER - młodszy brat miecza - CO ZA HISTORIA
15:23
Co za historia
Рет қаралды 83 М.
What's the BEST HELMET for a medieval adventurer?
49:59
Shadiversity
Рет қаралды 1,1 МЛН
Apokalipsa - Wstań Polsko wstań !
4:28
Apokalipsa
Рет қаралды 24 М.
GRUNWALD - FAKTY NIE MITY
9:26
PRO100 zmoSTU
Рет қаралды 90 М.
Grunwald 1410 - Zwycięstwo
57:55
MAZURSKIE TAJEMNICE
Рет қаралды 29 М.
Bitwa pod Grunwaldem cz.6 - Starcie
44:46
ThrashingMadPL
Рет қаралды 1 МЛН
The Teutons (Poland, 1960) - Battle of Grunwald/Tannenberg 1410
18:37
Rycerskie uzbrojenie - fakty i mity
5:18
Parelthon
Рет қаралды 34 М.
didn't manage to catch the ball #tiktok
00:19
Анастасия Тарасова
Рет қаралды 33 МЛН