Рет қаралды 14
Raziskovanje pisemskih korespondenc je ključno za razumevanje naše preteklosti, saj pisma razkrivajo družbene, kulturne in čustvene povezave. Omogočajo poglobljen vpogled v mentaliteto posameznikov in v družinske, ljubezenske ter prijateljske odnose, ki jih uradni dokumenti ne prikazujejo.
Četudi zbirka nastaja v raziskovalnih projektih, je zanimiva tudi za širšo javnost, saj je mogoče iskati pisma po temah, ki se skrivajo v njih. Tako lahko v pismih v zbirki preberemo, kako so nekoč pisali o hišnih ljubljenčkih, katere rastline so razveseljevale pogled, kakšni so bili vtisi popotnikov in popotnic, kako so praznovali praznike, kam jih je zanesla vojna vihra in kako so preživljali najtežje življenjske preizkušnje, a tudi kako so izražali naklonjenost že v nagovorih na začetkih pisma. Vizualizacije pa omogočajo tudi panoramski pogled, ki ga branje posameznih pisem ne zaobjame.
Zbirka PISMA je v celoti dostopna za oglede in raziskave ter obsega številna pisma, ki omogočajo raziskovanje zgodovine vsakdanjega življenja. V zbirki so pisma znanih Slovencev in Slovenk ter tako imenovanih malih ljudi. Med slednjimi sta denimo korespondenca med aleksandrinko Felicito Koglot Peric in njenim možem Francom Pericem, del korespondence družine Fradel in družine Meden. Ob teh korespondencah pa je mogoče med drugim odkrivati tudi pisma literarnega omrežja slovenskih avtoric in avtorjev, kot so Ivanka Anžič Klemenčič, Zofka Kveder in Ivan Cankar. Na dogodku, ki je potekal v okviru Meseca znanosti, so predstavili tudi novo funkcionalnost projekta PISMA, ki bo olajšala in spodbudila sodelovanje občanskih raziskovalk in raziskovalcev.
Produkcija: S-tv Skledar