Bardzo dziekuje Pani za zrobienie tego filmu I takie piekne slowa! Mam szczegolny sentyment do tego miasta gdzyz Tu kiedys mieszkala moja rodzina I wtedy byl to Breslau. Dobrze ze sa ludzie tacy jak Pani ktorzy przypominaja innym o historii tego pieknego miasta. Niech dobry Bog ma Pania w swojej opiece!
@johanndelekta61673 жыл бұрын
Pozwolę sobie przypomnieć Państwu, że wielka akcja likwidacji poniemieckich cmentarzy na Dolym Sląsku, w tym we Wrocławiu, miała miejsce w latach 1970-1980. Miejsca spoczynku stały się nie tylko miejscami odpoczynku, ale i nowych osiedli mieszkaniowych. Tak było np. na Kozanowie. Nie ma wty m nic dziwnego. Większość starej czy nowej zabudowy każdego większego miasta powstała na terenach dawnych cmentarzy. Chciażby Gworzec Centralny w Hamburgu. Wybudowano go na miejscu dwóch olbrzymich cmentarzy parafialnych. Jak można to wyczytać w periodykach z tamtego okresu, pochówki na tych cmentarzach były pięciowarstwowe (sic!) Ilość szczątków kostnych, wydobyta w czasie likwidacji tych i innych cmentarzy, była tak wielka, że na powstałym wówczas cmentarzu komunalnym dw dzielnicy Hamburg-Ohlsdorf musiano wybudować specjalny piec do ich spalania (tzw. Calziniroffen, nie należy mylić z budynkiem pierwszego krematorium na Olsdorfie, gdyż to powstało dopiero w roku 1915). Piec później rezebrano,a zachowana do dzisiaj część tego cmentarza to tylko jego mały fragment. Reszta to obecny park nad Alsterem (rzeką, nie jeziorem), skrzyżowanie ulic Ohlsdorfer Hauptstrasse z Alsterkrugchaussee (tam, w chacie wysiedlonego gospodarza o nazwisku Swen, znajdowała się pierwsza, prowizoryczna kaplica cmentarna) i teren przystanku hamburskiego metra "Ohlsdorf" (wraz z bazą i warsztatami metra). To taka garść refleksji z Hamburga ... Wracając do Dolnego Sląska przypomnę likwidację dwóch cmentarzy (weteranów z czasów Wojny Francusko-Pruskiej i byłego cmetarza komunalnego). Obecnie znajdują się tam osiedla mieszkaniowe. Nie wiem, czy kogoś te wywody zainteresują, ale "od przybytku glłowa nieboli". Pozdrawiam Jo (psi)
@zygfryd693 жыл бұрын
Cale życie na Karłowicach i dopiero po wyprowadzce dowiaduje się takich rzeczy o Parku Marii Dąbrowskiej? Świetny materiał!
@draikanenvuko76023 жыл бұрын
Piekne filmy Pani robi,szkoda że tak ich niewiele..Takich miejsc wciąż jest wiele...
@marekrudnicki46456 жыл бұрын
Ciekawostka: gdy niszczono nagrobki poniemieckie na Cmentarzu Osobowickim, zniszczono również nagrobek profesora Wojciecha Cybulskiego. Samą płytę nagrobną umieszczono na południowej ścianie kościoła św. Maurycego.
@ggnagognagoma24625 жыл бұрын
Zwyczajnie nie opłacane były. A dzisiejszych trzeba gdzieś grzebać
@teodorkonopka28845 жыл бұрын
"Również cierpienie (ból) jest posłańcem Boga". Ta figurka szczęśliwie stoi na skraju Parku Zachodniego w pobliżu Mostu Milenijnego.
@YarpenOK6 жыл бұрын
Gdzie znajduje się cmentarz przedstawiony w 8. minucie 10. sekundzie? W filmie nie ma o tym mowy.
@oldcityproductions77096 жыл бұрын
Krzysztof Piękoś niestety nie mogliśmy podać miejsca gdzie jest ta nekropolia, ponieważ jest tam teraz dom pomocy społecznej. Pozdrawiam
@anmik19286 жыл бұрын
Ale nie rozumiem, w czym przeszkadza dom pomocy społecznej? Pozdrawiam :-)
@oldcityproductions77096 жыл бұрын
Jutub nam nie przeszkadza, ale obecni mieszkańcy prosili żeby nie ujawniać gdzie się znajduje, bo nie chcą wycieczek. Pozdrawiamy
@msenat25084 жыл бұрын
Bardzo chciałbym zobaczyć jak wyglądał kiedyś Zalesie zacisze i sepolno
@krzysztofwereszczynski11827 жыл бұрын
w zachodnim jesienia jak spadnie pierwszy snieg widac komory grobowe snieg topnieje tam Jeszcze sa groby z zawartoscia
@marekrudnicki46456 жыл бұрын
„Zawartość” pozostała w prawie wszystkich zlikwidowanych cmentarzach.
@ggnagognagoma24625 жыл бұрын
A kumpla tam nocą postraszyła dama z parasolką siedział na ławce w pobliżu piłki
@misslaura16052 жыл бұрын
Mieszkańcy Wielkiej Brytanii wyprowadzają psy na cmentarzach. Mieszkam niedaleko jednego który ma ostatnie nagrobki z lat 50-tych.
@dionizyfajerka66156 ай бұрын
We Wrocławiu robią to nagminnie szmaty mieszkające koło Cmentarza Oficerów Radzieckich.
@iwonamr99468 ай бұрын
Poniemieckie miasto.... To co oni zbudowali razem z ruskimi zniszczyli... A Polacy po wojnie o d b u d o w a l i.... Warto o tym pamiętać
@agatapecak59884 жыл бұрын
Przykro słuchać, jak pisarka pomyliła słowa "adopcja" i "adaptacja"
@brunoborman64896 жыл бұрын
Pani Szagdaj,pani przedstawiane sprawy tego miasta Breslau,przepraszam i jakie ma pani pojecie,jest tak naprawde obca osoba,pani wypowiedzi zawieraja wiele niescislosci i jestem tego pewny.podobno jest pani tzw.pisarka,prosze sobie to darowac,ZAPEWNIAM PANIA,TAK NAPRAWDE NIE ZNA PANI I WIELU INNYCH TEGO MIASTA,DODAM I GWOLI SCISLOSCI,NIE ZNACIE MIESZKANCOW TEGO MIASTA,OKOLO 5% TZW.REPATRYJANTOW,OGROM ZNISZCZEN NA PRZESTRZENI LAT,TO NIE POLSKIE,WIELE OBIEKTOW ZNISZCZONO.Zapewniam pania,TRAKTAT JEST RALIZOWANY,JA JESTEM TEGO MIASTA OBYWATELEM,PANI I WIELU INNYCH NIE.
@ggnagognagoma24625 жыл бұрын
Wszyscy urodzeni tutaj są obywatelami z urodzenia, inni z powodu pracy która włożyli
@agatapecak59884 жыл бұрын
A pan niech nie używa tak zwanego języka nienawiści, bo tak się nie godzi.
@mathieumorelle3 жыл бұрын
Żaden z Pana obywatel Wrocławia, a zwykły cham i prostak siejący nienawiścią. W dodatku ta skaleczona polszczyzna. Tragedia.