Odległości między budkami dla sikorek

  Рет қаралды 55,676

Ptasia Strefa

Ptasia Strefa

6 ай бұрын

Co 20 m a może co 30 ? Czasem zalecają 50 i więcej. Bądź tu mądry. Jakie odległości należy trzymać między budkami dla sikorek? Co się stanie kiedy powieszę dużo budek blisko siebie? Czy to szkodzi ptakom. Czy będą sobie przeszkadzać?
Mam nadzieję, że ten film w jakimś stopniu odpowie na te pytania. Pamiętajcie że chodzi o budki typu A dla sikorek. W przypadku budek większych zalecenia są inne, ale to już na inny odcinek...
Możesz wspomóc rozwój kanału i zostać jego patronem. Link do mojego profilu na Patronite: patronite.pl/ptasiastrefa​ - Dziękuję patronom za okazane wsparcie ! Dzieki wam kanał się rozwija i jest w stanie funkcjonować. Jeśli link nie zadziała można wejść na patronite.pl/ i w opcji szukaj wpisz "Ptasia strefa"
Jeśli koniecznie chcesz się ze mną skontaktować to pisz na: Facebook strona "ptasia strefa" (strona gdzie zamiast twarzy jest logo kanału) lub: ptasiastrefa(AT)gmail.com gdzie „(AT)” należy zastąpić znakiem „@” Czas oczekiwania na odpowiedź jest bardzo zmienny, ostatnio z racji wielu wiadomości wydłużył się … Proszę nie pisać na formularz na stronie ptasiastrefa.pl (nie działa) ani na moje prywatne konto na Facebook-u (to gdzie widać moją twarz), te wiadomości trafiają do folderu „inne” i na nie, nie odpowiadam.
!!! Uwaga w sprawach pilnych to może nie być najlepszy wybór! Mogę nie zdążyć odpowiedzieć na czas!!! Na wiadomości odpisuję co kilka - kilkanaście dni !!!
Jeśli twoja sprawa dotyczy pisklaka lub rannego ptaka zobacz te filmy :
• Czy naprawdę wypadł z ...
• Jak ratować ptaki ?

Пікірлер: 103
@stanislawbogumil
@stanislawbogumil 6 ай бұрын
Mam ok.30 budek na działce. Generalnie były zawieszane z myślą o mazurkach. W ostatnich latach bardzo ubyło zasiedleń przez mazurki.Pojawiły się bogatki.Zauważyłem,że Sikory są bardziej waleczne i przepędzają mazurki, którym nie przeszkadzało mieć budki 2-3 m obok siebie.
@stonka-rh6vz
@stonka-rh6vz 5 ай бұрын
Coś w tym jest, że tam gdzie są mazurki nie ma sikor i odwrotnie
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 5 ай бұрын
Proszę spróbować jedną budkę powiesić nisko tak nawet metr maksymalnie półtora nad ziemią. Zastosować otwór 30 mm Mazurek powinien nie przejść a bogatka da sobie radę
@jozefproch2166
@jozefproch2166 6 ай бұрын
Witam mam jedną budkę od lat i co roku modraszki po dwa legi. Dokarmiam zawsze w zimie ziarnem i pierwszy raz odwiedziły mnie dzisiaj raniuszki 6 lub7 sztuk. Do teraz jestem w szoku Pozdrawiam serdecznie.
@czesawlichota2345
@czesawlichota2345 6 ай бұрын
Witam, Dziękuję Kuba dla mnie to uzupełnienie mojej wiedzy. Posiadam działkę na R.O.D 18m x 20m gdzie wisi 9 budek największe zasiedlenie jakie miałem to 4 budki zajęte jednocześnie przez bogatkę,modraszkę,mazurki,szpaki + obok w winorośli makolągwa i dzwońce.Pozdrawiam
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 5 ай бұрын
U mojego sąsiada wisi budka dla szpaków co roku szpaki próbują i nic. Kończy się na budowie gniazda i tyle... Wygląda na to że samiec który chwali się tą budką nie może do siebie przekonać żadnej samicy. Możliwe że muszę powiesić budkę dla szpaków w innym miejscu.
@gruzlica
@gruzlica 6 ай бұрын
U teścia i u jego sąsiada były budki dla sikor. Praktycznie co roku był wyprowadzony leg. Półtora roku temu teściowa budka nie wytrzymała kontaktu z dzięciołem. Nie zawiesiliśmy nowej. W sezonie leg wyprowadziły kopciuszki w naszym żywopłocie i chwilę po nich kwiczoły na starym orzechu (u sąsiada bogatki). Kopciuszki wychowały młode, a kwiczoły kicaly za rodzicami po ogródku, a jak zaczęły się usamodzielniać, to zrobiło się przedszkole, bo zleciały się do nas kwiczoły z całej okolicy, naliczalam jednocześnie przeszło 30 osobników, a nie jest to jakieś gigantyczne pole :) Wcześniej były i nas tylko bogatki, czasem modraszkom udało się wyprowadzić leg. W tym roku znowu nie wieszam budki, zobaczymy czy coś przyleci, bo jak na razie przy karmniku grasuje bogatkowy gang. Zastanawiam się nad budka dla poldziuplakow (bo mam i nie powiesiłam u siebie), ale nie wiem czy nie zniechęci kwiczołów i innych gniazdownikow do aktywności. Być może ptaki się zniechęcają do zamieszkania w ogrodzie bo wiedzą, że nie wykarmia potomstwa?
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 5 ай бұрын
Raczej nie będzie to miało znaczenia. Kwiczoły i ptaki jak kopciuszki czy Sikory nie konkurują ze sobą o pokarm bo jedzą co innego.
@gruzlica
@gruzlica 5 ай бұрын
@@ptasiastrefa dziękuję za odpowiedź! To wieszam budkę na swoje stare miejsce. Myślałam, że bliskie towarzystwo bogatek zniechęca inne ptaki do gniazdowania. Ale jak nie przeszkadza to zwiekszam ofertę mieszkaniowa :)
@dariarygielska7592
@dariarygielska7592 6 ай бұрын
Panie Jakubie jak zwykle super film ,duża dawka wiedzy przekazana wszystkim miłośnikom ptaków.Dziekuję.
@tropemlasu
@tropemlasu 6 ай бұрын
Kolejny super odcinek. Dzięki Tobie mam na działce komplet budek😅
@paulinadadziak.2930
@paulinadadziak.2930 6 ай бұрын
Super odcinek filmiku zrobiłeś z tymi budkami dla sikorek. Ptasio Sfero. Pozdrawiam serdecznie.
@siedlisko_kamilowka
@siedlisko_kamilowka 6 ай бұрын
U mnie budki lęgowe w ogrodzie są 4 sztuki. Między nimi odległości ok 20 - 30 m. Ale między dwiema najbliższymi jest ok 10 m. I tam na wiosnę trwała wojna między bogatkami a pleszkami. Walka wygrana została przez pleszki, które potem wyprowadziły stamtąd lęgi.
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 5 ай бұрын
Ciekawe bo generalnie pleszka mocniejsza od bogatki nie jest :) dla Leszek można też powiesić budki dwuotworowe. Pleszki je lubią natomiast bogatki raczej nie :)
@wandziawandzia5056
@wandziawandzia5056 6 ай бұрын
Dzień dobry. Witam w Nowym 2024 Roku 🤗
@JarekC250
@JarekC250 6 ай бұрын
Ja mam 9 budek w promieniu nie większym niż 50 m.W każdej budce ( w zeszłym roku inny rodzaj ptaka) poza trzema( puste) bytowały i wyprowadziły swoje lęgi i to bez walk.Były to Sikora bogatka,modraszki, pleszki(cykory -musisz odejść dalej bo nie wlecą do budki),muchołówka żałobna,drozd ( sam sobie zbudował gniazdo i z czterech jaj cztery sztuki 😁),sosnówka,pierwszy raz kowalik !, pliszka siwa ,ale też sama uwiła pod dachem .
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 5 ай бұрын
Do całej wsi jakże wspaniałej ekipy ptaków budkowych nie pasuje mi drozd. Może to był krętogłów? Jeśli tak to umierał bym z zazdrości bo ja nigdy go w budce nie miałem....
@JarekC250
@JarekC250 5 ай бұрын
@@ptasiastrefa Stawiam na drozda,muszę dobrać się do rozbitego telefonu i będę miał pewność.Przecież ja mam wiele zdjęć,a w tym samym miejscu próbował kos się zagościć,ale ten to już wogóle cykor.Zawsze zostawiał wszystko na jakimkolwiek etapie by nie był,nawet jaja zostawiał gdy nie wiedząc ,że tam siedzi zbliżyłem się (w sensie zaskoczyłem) .Krętogłów na 80% to nie był,ale się wyjaśni jak ożywię telefon.
@MrKlucz11
@MrKlucz11 6 ай бұрын
Cenne informacje. Dzięki Kuba. Zdrówka!
@Kitsune1978
@Kitsune1978 6 ай бұрын
U mnie na razie są 2 budki, a i a1. Powiesiliśmy na wiosnę zeszłego roku. W listopadzie przy czyszczeniu w jednej znaleźliśmy gniazdo bogatki, a druga na razie pusta:)
@minikron
@minikron 6 ай бұрын
Od dawna miałem takie dylematy, dzięki za odpowiedź!
@zorka1659
@zorka1659 5 ай бұрын
Dziękuję za kolejny ciekawy film.
@robciuuu12
@robciuuu12 6 ай бұрын
Super czekałem na taki odcinek 😊
@ismar6490
@ismar6490 5 ай бұрын
Dzięki za dodatkową wiedzę.
@jarosawkozio5755
@jarosawkozio5755 6 ай бұрын
Hmmm... przeniosłem w zeszłym roku jedną budkę trochę bliżej innej bo wisiała chyba za nisko i ani raz w ciągu 2 lat nie została zasiedlona. Miesiąc temu czyściłem je i odkryłem, że w tej w której co roku było gniazdo zostały niewyklute jajka... Musiało coś się stać już na wiosnę bo widziałem że pająk sobie zrobił w środku pajęczynę, ale miałem nadzieję że ptaki zdążyły odchować młode... Niestety nawet nie zdążyły się wykluć... W tej drugiej, tej którą przeniosłem było puste gniazdo - czyżby należało do zwycięzcy walki o terytorium? Ściągnąłem ją do naprawy ale już jej tam nie powieszę. Znajdę inne miejsce.
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 5 ай бұрын
Porzucone jaja to niestety standard. Któryś z rodziców ginie i lęg jest przerwany. Podobnie jeśli ptaki stwierdzą drapieżnika na wczesnym etapie wysiadywania. Drugie gniazdo mogło należeć nawet do tej samej pary ptaków jeśli było blisko.
@czarnekonto6221
@czarnekonto6221 6 ай бұрын
Ja bym dodał od siebie że montuję budki w taki sposób aby ptak wyglądający z budki nie widział otworu wlotowego innej budki. Myślę że może mieć to wpływ na rozmiar obszaru terytorium (świadomości ptaków). Budki u mnie w ilości 15 sztuk, odległości najmniejsze pomiędzy nimi (zajętymi) około 15-20 m. Głównie bogatki i modraszki z przewagą bogatek. W tych 15 metrach były właśnie bogatki. Oba lęgi wyprowadzone z czego w jednej na pewno były dwa.
@andrzejmarek692
@andrzejmarek692 4 ай бұрын
Bardzo ciekawy film
@4minuty_
@4minuty_ 5 ай бұрын
Oglądam i pozdrawiam o poranku😀👋👍
@annaiwanowicz1897
@annaiwanowicz1897 6 ай бұрын
Witam również mam 3 budki 2 byly zajete jedna nie ale mysle ze przez to że za pozno ja powiesiłam byly i wroble i sikorki bogadki modre tylko na dokarmianiu w zimie POZDRAWIAM SERDECZNIE bardzo lubie Pana Programy❤😂
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 5 ай бұрын
Termin wieszania budek ma znaczenie. Im budka wisi dłużej tym większa szansa że będzie zajęta. Pozdrawiam serdecznie
@holy883
@holy883 5 ай бұрын
Do mojej budki pod blokiem wczoraj zaglądała sikorka❤
@ostoja2004
@ostoja2004 Ай бұрын
Spoko
@wodzimierzkarpinski2021
@wodzimierzkarpinski2021 6 ай бұрын
👍
@TheMarcinpaco1
@TheMarcinpaco1 6 ай бұрын
Witam potwierdzam mam budki blisko i byla bogatka i modraszka i sie pogodzily
@januszwiecha9083
@januszwiecha9083 5 ай бұрын
Czyli można powiesić więcej teoretyczne budek,i przeczytałem w komentarzu dla modraszki budka A1 z otworem 25 mm .Spróbuje, zrobie odstęp ok 20 m. Zobaczymy. Pozdrawiam i dziękuję za film
@lukash5446
@lukash5446 6 ай бұрын
Dziwna sytuacja miała miejsce w moich budkach zeszłego sezonu...otóż prawie wszystkie,a jest ich około 20 zostay przejęte przez mazurki-nawet te które wiszą na 2 metrach!
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 5 ай бұрын
W takim razie powstała ładna kolonia mazurków. Rozwiązaniem może być jeszcze użycie budki ze zmniejszonym otworem takim 29 - 30 mm. Bogatka wejdzie mazurek nie. To w sumie kolejny ciekawy temat na film .... Pozdrawiam serdecznie
@lukos1221
@lukos1221 4 ай бұрын
A jak z sąsiedztwem budek sikory modraszki i szpaka albo sikory modraszki i kosa? :) Też 30 m wystarczy? Modraszki to moje ulubione ptachulce, bo 4 pokolenia maluchów już się narodziło i tyło modraszki zasiedlały budkę na wiśni jaką zamontowałem (choć w zeszłym roku była pusta). Szpaki są ciekawe bo często spacerują grupami po trawniku a kosy wiadomo, śpiew jeszcze przed świtem i wieczorem no i śmiesznie biegają. :D
@rakijaedmont8937
@rakijaedmont8937 5 ай бұрын
Witaj. Ten " słonik " , to może i jest dobre rozwiązanie, ale mi osobiście wydaje się, że rurka nie powinna być dłuższa niż 7-8 cm., i powinna być zamocowana prostopadle. Tak uważam. Może przerób kilka "słoników" zgodnie z moimi sugestiami, i po jakimś czasie zobaczymy czy to coś zmieniło w zachowaniu ptaszorków 😉
@idkwhatimdoin1365
@idkwhatimdoin1365 6 ай бұрын
Dziękuję za tak fajny informacyjny odcinek. W naszym ogrodzie póki co wiszą 4 budki dla ptaków, ale mamy w planach co roku dowieszac nowe. :) A tak z innej beczki jeszcze się zapytam. Jaki jest Pana ulubiony ptak występujący w Polsce?
@kamilkamilion9430
@kamilkamilion9430 6 ай бұрын
O fajne pytanie, Kuba mógłby zrobić ankietę lubię głosować 🦃🐔🐤🐦🐧
@idkwhatimdoin1365
@idkwhatimdoin1365 6 ай бұрын
@@kamilkamilion9430 szczerze mnie to bardzo ciekawi :) a jaka by była Twoja odpowiedź na to pytanie?
@kamilkamilion9430
@kamilkamilion9430 6 ай бұрын
@@idkwhatimdoin1365 Proszę się nie inspirować moją ostatnią emotką ;)
@marekmarecki9694
@marekmarecki9694 6 ай бұрын
Trochę się pogubiłem. Najpierw odradzasz wieszanie za gęsto, aby bogatkom nie podbierały pożywienia modraszki, a potem przyznajesz, że z sąsiadem nawieszaliście multum budek. Jeśli część zajmą bogatki, a część modraszki, to zrobisz bogatkom ,,koło pióra". No chyba, że masz jakąś słabość do modraszek :)
@jayfeather0946
@jayfeather0946 6 ай бұрын
Świetny i przydatny film jak zawsze😁 Mam do Ciebie takie pytanie: Jak rozróżnić sosnówkę od sikory ubogiej po głosie? Czasem śpiewają one bardzo podobnie i jak w lesie słyszę te siczu-siczu-siczu...to mam wątpliwości czy jest to sosnówka czy sikora uboga.
@annawasowicz1443
@annawasowicz1443 6 ай бұрын
Człowieku, ja mam tak "ucho rozdeptane" że za Chiny Ludowe nie potrafię tych treli porozróżniać, ja zazdroszczę że ktoś ma pewność że to sikora! Proszę docenić to co się ma!
@qj0n
@qj0n 6 ай бұрын
porównałem sobie właśnie nagrania i wydaje się, że sosnówka śpiewa ogólnie wyżej. Obie mają po kilka melodii i nawoływań, a do tego dla sosnówki znalazłem warianty regionalne, ale myślę, że dowolny program do rozpoznawania śpiewów (np. BirdNet czy Merlin) powinny dać sobie radę
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 5 ай бұрын
Zgadza się śpiew sosnówki jest wyższy i ostrzejszy. Nie ma innego wyjścia jak posłuchanie sobie ich jeden po drugim np na xeno canto. Pozdrawiam serdecznie
@andrzej4559
@andrzej4559 6 ай бұрын
Ja mam na działce 1000 m kwadratowych , 9 domków lęgowych typ A . Mazurki zadziobały młode sikorki . Opanowują wszystkie budki. Mazurki są bardzo agresywne w okresie lęgowym.
@ewanaroznik2489
@ewanaroznik2489 6 ай бұрын
Mam od kilkunastu lat budki typu A i A1 i dawniej zawsze A zajmowały bogatki, ale od kilku sezonów wyparły je mazurki. Pogodziłam się z tym, bo mazurki też są super. W tym roku wiosną powiesiliśmy pod wiatą śmietnikową budkę dwuotworową z klinem z myślą o jakiejś np. pleszce. Tymczasem wprowadziły się do niej bogatki i potem coś wywlekało im pisklęta(leżały martwe na podjeździe). Strasznie to było przykre. Budka ma przyczepione kolce plastikowe na daszku i po bokach i jest powieszona pod samym dachem wiaty, więc raczej żaden czworonożny drapieżnik nie dał rady. Zastanawiałam się czy może się przez te otwory dostać sroka... Ale jak tak czytam o zadziobaniu przez mazurki, to zaczynam myśleć, że u mnie też mogła to być ich sprawka...
@gruzlica
@gruzlica 6 ай бұрын
Współczuję, ale trochę zazdroszczę. W mojej okolicy nie słychać mazurków, ani wróbli. Za to bogatek jest zatrzęsienie, a potrafią przegonić i sójkę i sroke. Ostatnio goniły wiewiórkę :). Nie zbliżała się go karmnika
@photographerwithawalker
@photographerwithawalker 5 ай бұрын
Do mojego ogrodu przylatuje 2 pary jedne bogatki druga modraszka
@bogusiad4494
@bogusiad4494 6 ай бұрын
witam,mam pytanko z której strony na budynku wieszać budki ,bo chyba od południa to za gorąco , pozdrawiam
@smacznejkawusi7404
@smacznejkawusi7404 6 ай бұрын
No właśnie!!
@stonka-rh6vz
@stonka-rh6vz 6 ай бұрын
Od wschodu, z zachodu i północy wiatry zacinające deszcz.
@carolinareaper8089
@carolinareaper8089 5 ай бұрын
Przepraszam za pytanie nie na temat. Mieszkam w bloku i dokarmiam ptaszki. Dzisiaj -18 od rana więc dawałam wodę, są kulę i ziarna i suszone robaki. Cześć balkonu przez cały dzień jest nasłoneczniona. Zauważyłam że duża ilość ptaków ( tej zimy jeszcze czegoś podobnego nie widziałam 😮) ustawiła się na powierzchni tej oświetlonej i siedziały tak kucając / kurcząc się , nastroszyły piórka i z zamkniętymi oczkami wystawiły się na ciepło słoneczne. One się grzały? Bo wpadłam na taki pomysł że mam maty grzewcze do roślin do kiełkowania…. Czy może im wystawić te matę , ona jest na prąd ale oczywiście grzanie jest minimalne no bo by się rośliny i ziarna ugotowały. To jest taka silikonowa mata …. Ale może ptaszki by mogły się u grzać ? Może przesadzam , nie chce być określona wariatka … zwyczajnie chce pomóc ptakom zimą. Robię to od wielu lat i co roku staram się coś ulepszyć. Dziękuję za radę ?
@stonka-rh6vz
@stonka-rh6vz 5 ай бұрын
Jest ryzyko uszkodzenia maty na srogim mrozie przez zbyt dużą różnicę temperatur. Jak podjęłaś mimo to eksperyment to koniecznie napisz czy ptaszki skorzystały 🐦
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 5 ай бұрын
Ptakom to na pewno nie zaszkodzi nie wiem jak będzie z matą. Natomiast tak ptaki bardzo puszą się wtedy kiedy jest zimno w ten sposób zwiększają poduszkę ciepłego powietrza wewnątrz piór.
@wojtek7511
@wojtek7511 4 ай бұрын
Dzień dobry. Może ktoś ma doświadczenie. Miasto wnęka okienna ,gniazdo jaskółek czy jest sens wieszać budkę po przeciwnej stronie wnęki??? podejrzewam,ze jak zasiedlą się wróble będzie ok ale jesli sikorki to wygonią jaskółki? dobrze rozumiem?
@ewazaras6477
@ewazaras6477 6 ай бұрын
Mam na balkonie dwie budki w odległości... 3 m. Co roku mam dwa mioty - pierwszy w jednej budce, drugi miot - w drugiej. Często jest to ta sama para.
@slawomirgrabowski2963
@slawomirgrabowski2963 6 ай бұрын
Lęgi😊
@rafasz9438
@rafasz9438 6 ай бұрын
a na tym balkonie masz jeszcze karmnik? i czy mowa o bogatkach?
@ewazaras6477
@ewazaras6477 6 ай бұрын
@@rafasz9438 Karmnika nie mam, choć w mroźne zimy wywieszam jedzonko. Dawniej były tylko bogatki, teraz od kilku lat rządzą modraszki.
@exor2k
@exor2k 5 ай бұрын
Pytanko mam. Powiesiłem budkę dla sikor jakoś w listopadzie. Czy mogę ją teraz zdjąć na parę dni bo chciałem dołożyć kamerę do środka?
@apf-ff4kl
@apf-ff4kl 6 ай бұрын
B R A W O ! Człowiek ciekawy, jeżeli ma możliwość, zawsze będzie szukał i weryfikował, a nie tylko ślepo wierzył innym. Tym bardziej, że w tym przypadku jest tyle zmiennych, mogących wpływać odmiennie na daną sytuację. A kiedyś Twój wnuk zapyta: dziadku, jeden pan powiedział "twierdzę za K.Typiakiem, że ......" czy to o Ciebie chodzi? Tak wnusiu to ja to zbadałem. I tu pytanie do zawodowca. Sikorki sterują wylęgiem po złożeniu jaj, czekając aż pojawi się pożywienie w odpowiednich ilościach (temperatura, a za tym rozwój liści i gąsienic). Czy gdyby po skończeniu budowy gniazda (sierść+kamera), serwować im nieograniczone ilości małego mącznika to już nie zwracałyby uwagi na dostępność gąsienic? Czy coś wiadomo na ten temat? Pozdrawiam w Nowym Roku. apf
@monikaradon8135
@monikaradon8135 5 ай бұрын
Witam Panie Kubo I wszystkich zainteresowanych 😊 Proszę o pomoc Wszyscy u nas w rodzinie restrykcyjne dokarmiają i cieszą się z widoków Ale mamy taki rodzinny dylemat Jak to poznać: Kulczyk Czyżyk Cznadel Dzwonic No dzwoniec dziobek ma mega większy ale reszty gatunku no nie do rozpoznania
@andredo4880
@andredo4880 6 ай бұрын
Można jakoś rudzikom albo kosom pomóc? Bo na ogrodzie mam mnóstwo sikorek i mazurków, jednego rudzika, dwa kosy ale kosów ale coraz więcej jest tylko tych pierwszych, te ladniejsze ptaki coś nie chcą zwiększać populacji. Jakieś dedykowane im budki są?
@qj0n
@qj0n 6 ай бұрын
kos i rudzik korzystają z budek półotwartych. Są 2 filmy na tym kanale o budkach dla kosa i problem z nimi jest taki, że są łatwe do zrabowania. Ale polecam filmy, tam jest kilka porad
@stonka-rh6vz
@stonka-rh6vz 6 ай бұрын
Idealnym rozwiązaniem jest przycinać iglaki i krzewy tak by się rozkrzewiały aby ptaki miały możliwość zbudowania gniazda w gęstwinie gałęzi. Najlepszy walor to dobrze ukryte gniazdo, a budki niestety są zbyt łatwym celem bo drapieżniki już nauczyły się je lokalizować.
@marekgusciora49
@marekgusciora49 6 ай бұрын
przy otworze wstawiam patyk,czy robie dobrze?scianki budek gruba deska czy prawidlowo?
@kamilkamilion9430
@kamilkamilion9430 6 ай бұрын
Patyczek to zło jak obejrzysz więcej filmików Ptasiej Strefy będziesz wiedział czemu :)
@kamil25201
@kamil25201 6 ай бұрын
Jak czy można wysyłać Panu zdjęcia własnych obserwacji 🤔
@michal302x
@michal302x 6 ай бұрын
Jak odnosisz się do korelacji budki typu A i budki typu B?
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 5 ай бұрын
To chyba bardzo dobry temat na odcinek. W ogrodzie spokojnie może wisieć kilka budek typu b w pobliżu budki A. Sikory mogą gniazdować w budce B ale szpaki w budce A już nie. Koledzy badający ptaki w lasach wieszali budki b z uwzględnieniem odległości takich samych jak między budkami A
@michal302x
@michal302x 5 ай бұрын
@@ptasiastrefa dziękuję bardzo za odpowiedź! Popieram taki pomysł na odcinek. Chętnie dowiem się więcej na temat różnych typów budek w ogrodzie - jak do tego podejść i jak zaplanować. W takim razie uwzględnię takie odległości jak koledzy, o których wspominasz. Zobaczymy kto się zadomowi :)
@radoslawr4179
@radoslawr4179 5 ай бұрын
Hej witam mam pytanie Chciałbym założyć budki lęgowe na stodole i okolicach rzeczki która wysycha na lato...Mam zalalesione lasem mieszanym Czy ma znaczenie w jakim kierunku je zakładać by upały nie szkodzily Nie znam się Ale lubię fotografię Na moim podwórku mam wróble,pliszki,kosy,jaskółki z ,,krawatem białym i pomarańczowym,, Przy rzece latają sporo sójki A na pdworku sroki Przy drzewach iglasytch rudziki Jak myślisz ile bym tak musiał zamontować budek lęgowych Od domu do rzeczki mam krótko W tym roku planuje zmienić dach na dom w stodole już zmieniłem a latały dwa lub trzy nietoperze jak stare dach to miały schronienie... Ps Mam pszczoły i teraz zakładam bekon by miały spokój Pozdrawiam. Hej
@stonka-rh6vz
@stonka-rh6vz 5 ай бұрын
Wlot w kierunku wschodnim lub południowo-wschodnim. Południe żar słoneczny a zachód/północ wiatry zacinające deszcz.
@wowo2434
@wowo2434 6 ай бұрын
Czy na działce o powierzchni 370 m2 powieszenie dwóch budek typu A to za dużo?
@stonka-rh6vz
@stonka-rh6vz 6 ай бұрын
Dwie powinny się spokojnie zmieścić jeśli odległość między nimi będzie odpowiednio duża, ale jak za płotem sąsiad ma budki to trzeba pokombinować.
@wowo2434
@wowo2434 5 ай бұрын
​@@stonka-rh6vzDziękuję za informację.
@wmm3794
@wmm3794 5 ай бұрын
Hey mam pytanie jaka gľebokosc budki dla robinka
@stonka-rh6vz
@stonka-rh6vz 5 ай бұрын
Robinki nie korzystają z klasyczych budek, to półdziuplaki ale budki półotwarte są bardzo łatwe do zrabowania, lepiej ptakom tym pozostawić samodzielne zbudowanie gniazda w krzakach.
@niepoprawnyamator6247
@niepoprawnyamator6247 5 ай бұрын
Siemanko. Pytanie trochę z innej beczki. Mianowicie. Co się mogło stać ? Powiesiłem wiosną w ogrodzie budkę z otworem 32mm. Wyjechałem za granice na pół roku. Po powrocie zajrzałem do budki. Była cała zapchana siankiem, brązowymi piórami. Dosłownie po sam dach. Co tam mogło się wydarzyć ?
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 5 ай бұрын
Brzmi jak jesienne gniazdo mazurka
@niepoprawnyamator6247
@niepoprawnyamator6247 5 ай бұрын
⁠@@ptasiastrefa Nie mam pojęcia. Na pierwszy rzut oka wyglądało to tak, jakby jakiś ptak zwariował i zapętlił się podczas budowania gniazda. Znosił materiał aż wypchał budkę po sam dach. Może było tak jak mówisz i mazurek sobie zrobił mieszkanie na zimę. Pozdrawiam
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 5 ай бұрын
@@niepoprawnyamator6247 one tak robią. Ostateczną wersja gniazda to słoma po sam dach i w środku komora z piórami . Pozdrawiam serdecznie
@michaszypua1596
@michaszypua1596 5 ай бұрын
WITAM, Oglądam ptasią strefę od lat. Pierwsza budka odręcznie robiona z tatą w typie nieokreślonym bez możliwości otwierania przez lata była zajmowana przez mazurki. Szpaki się do niej przymierzały ale nigdy nie podjęły lęgu. Nie była to jednak konstrukcja bezpieczna, gniazdo z czasem znajdowało się przy samym wylocie. Kilka lat temu dokupiłem budki A1. Obecnie mam 32 budki A i A1 wszystkie z kominkiem i blaszką. Pytanie czy Pan stosuje budki A1? W LP ich nie widać a mam wrażenie, że są bardzo potrzebne. Modraszki (a zapewne i sosnówki czy sikory ubogie) mogą je zająć bez obaw przed konkurencją ze strony bogatek tak w okresie lęgowym jak i zimą. A tyle się przecież mówi o tym żę bogatka potrafi modrą zadziobać. Osobiście jestem fanem sikory modrej i staram się zawsze zakładać 50/50 budek A i A 1 z dobrymi sukcesami lęgowymi.
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 5 ай бұрын
Prosze napisać czy faktycznie w budkach A1 gniazdują "niebogatki" i jaką dokładnie średnice otworu mają Pana budki A1. Ja mam tych budek tylko kilka sztuk i to w miejscu gdzie nie bywam w okresie lęgowym. Na podstawie gniazd nie da się okreslić gatunku sikory (chyba, że będzie jakieś niewyklute jajo). Moje pytanie wynika stąd, że na rynku budki A1 mają otwory od 27-29 mm. 29mm wg mnie to za dużo i bogatka jest w stanie wejść do środka. W UK poleca się otwór 25 mm dla modraszki. Zbieram informację aby sprawe wyklarować.
@michaszypua1596
@michaszypua1596 5 ай бұрын
@@ptasiastrefa witam, budki maja, otwory 26-28 mm bofatki nie sa w stanie do nich wejść, czesto proboją je natomiast powiększać, co ze wzgledu na blaszke nie jest jednak możliwe. Wszystkie lęgi zeszłoroczne należały do sikory modrej. Pozdrawiam
@sawomirdudek3105
@sawomirdudek3105 6 ай бұрын
Witam otwór na którą stronę świata
@skibbs2404
@skibbs2404 6 ай бұрын
Leśniczy mi kiedyś odpisał,że "preferowany jest kierunek południowo-wschodni"
@stonka-rh6vz
@stonka-rh6vz 6 ай бұрын
@@skibbs2404 a najgorszy zachodnio-północny ;)
@AnKa38587
@AnKa38587 5 ай бұрын
Kiedyś do mojego salonu, przez lekko uchylone okno wpadła muchołówka żałobna. Do dziś zastanawia mnie jakim cudem i po co? Myśl mi nasuwa się, że uciekała przed jakims drapieżnikiem?
@stonka-rh6vz
@stonka-rh6vz 5 ай бұрын
Ptaki nie widzą szklanych przeszkód, a w szybach często odbija się niebo w które ptak chce wlecieć. Prawdopodobnie gdyby okno było zamknięte, rozbiłaby się o szybę...
@AnKa38587
@AnKa38587 5 ай бұрын
Gdy miałam okna bez "ozdób" to sie czesto zdarzało, że ptaki uderzały o szybę. Najczesciej sikory ale raz nawet dzięcioł przydzwonił i to solidnie bo trochę mu zajęło nim odleciał😒
@damianjanczak1858
@damianjanczak1858 6 ай бұрын
Kuba a dlaczego twierdzisz, że na zachodzie więcej na zachodzie są bardziej zainteresowani ptakami?? Mam wrażenie, ze to wlasnie u nas w Polsce sie bardziej przykladamy do budowania budek lęgowych, ale może sie mylę.
@stonka-rh6vz
@stonka-rh6vz 6 ай бұрын
Być może dlatego, że jest zawodowym ornitologiem i ma dostęp do różnych badań ;)
@joeblack2326
@joeblack2326 6 ай бұрын
Czy POpiera Pan budowę wiatraków za 5 miliardów Euro w Polsce?
@photographerwithawalker
@photographerwithawalker 5 ай бұрын
No to ja mam za blisko te butki obok siebie
@stonka-rh6vz
@stonka-rh6vz 5 ай бұрын
Na pewno ptaszki nocują zimą więc jest dobrze
@MisiekMwk
@MisiekMwk 6 ай бұрын
Co z bzdury hahahah 🤣🤣🤣
@Tomek-Mocny
@Tomek-Mocny 6 ай бұрын
👍
Budki własnego pomysłu - najczęściej popełniane błędy.
16:36
Ptasia Strefa
Рет қаралды 117 М.
Ptaki w mieście: Ptaki Drapieżne
16:31
Ptasia Strefa
Рет қаралды 28 М.
Nutella bro sis family Challenge 😋
00:31
Mr. Clabik
Рет қаралды 8 МЛН
БОЛЬШОЙ ПЕТУШОК #shorts
00:21
Паша Осадчий
Рет қаралды 8 МЛН
МАМА И STANDOFF 2 😳 !FAKE GUN! #shorts
00:34
INNA SERG
Рет қаралды 4,4 МЛН
Błękitne damy odchodzą
13:27
Ptasia Strefa
Рет қаралды 21 М.
Co sypać do budek ?
17:35
Ptasia Strefa
Рет қаралды 16 М.
Heblowana jest zła - budkowy mit
11:56
Ptasia Strefa
Рет қаралды 17 М.
Dwa dni z wróblem
18:22
Ptasia Strefa
Рет қаралды 34 М.
Ptaki z pola
10:53
Ptasia Strefa
Рет қаралды 13 М.
2 tygodnie ze sroką HD
11:41
Krzysztof Baloń
Рет қаралды 450 М.
Dokarmianie bażantów
17:21
Ptasia Strefa
Рет қаралды 23 М.
Budki dla jerzyków
17:58
Ptasia Strefa
Рет қаралды 87 М.
Najgorsze gniazdo szerszeni ever - usuwanie gniazda szerszeni
17:39
Son Kuns l tomorrow is enough time to come back #shorts  #sonkunsvlog
0:15
kimler böyle
0:19
Ekim Sürella
Рет қаралды 11 МЛН
У Этого Парня Большое Сердце ❤️
0:32
EpicShortsRussia
Рет қаралды 1,5 МЛН
Кот в теме хомяка🤪👍💪
0:13
Мишка ДАНИЛКА
Рет қаралды 1,7 МЛН
Собака ДОВЕРИЛАСЬ и Не Пожалела😵😱
0:45
ИССЛЕДОВАТЕЛЬ
Рет қаралды 2,6 МЛН