Gość się poświęca traci swój czas i przekazuje różne ciekawe pomysły dla nas, ale też trochę ryzykuje i ładuje się w koszty jak można za to krytykować, pełen szacun. To że kubły teraz panują, nic nie trwa wiecznie, jak to się sprawdzi patencik potem produkcja i kto wie.
@maciejmachowski30764 сағат бұрын
Dzień dobry. Gratuluję wspaniałego pomysłu i chęci oraz odwagi zmierzenia się z doświadczeniem. Mam jedno przemyślenie, że gdyby pompa była na wylocie filtrów, to po pierwszenie, niebyłaby narażona na ewentualne uszkodzenie spowodowane dostaniem się części stałych na wirnik, a po drugie, w przypadku przytkania filtrów (z różnych przyczyn) nie będzie budowała w nich ciśnienia, a jedynie podciśnienie i co najwyżej dojdzie do procesu kawitacji, co będzie szybko zauważalne. Pozdrawiam Maciej.
@mariusznaw49909 сағат бұрын
Żona się skarży że to jedyny doktor jakiego słucham.
@Kmiecionix8 сағат бұрын
Połączenie wiedzy i zdolności technicznych rodzi piękne rzeczy🫡🫶
@tomekpawowski26925 сағат бұрын
Zenek był w fabryce Aquael widziałem jak na końcu pompowali filtr do 5 bar. A metr wody to ciśnienie 50 razy mniejsze. Przypuszczam że te te reaktory też jakoś testowali. Rury to hydraulika czyli 10 bar. A węże silikonowe stosowane są w układach dolotowych customowych projektów samochodów o wysokiej mocy.Pierwsze co tam puści to wąż spadnie z rurki bo zapewne jest to gładka powierzchnia bez karbowania. Mimo wszystko w mojej ocenie ten układ powinien wytrzymać 2 bary ciśnienia czyli 20 razy tyle ile możemy się tam spodziewać po samej wysokości słupa wody. Natomiast pompa może wytworzyć 0,5 bara przy całkowitym zatkaniu przepływu po stronie tłoczenia
@questionC5 сағат бұрын
Brakowało takiego materiału. Chylę czoła.
@kdoniec5 сағат бұрын
Ciekawy projekt, bardzo jestem ciekawy wyniku tego eksperymentu oraz trzymam kciuki za jego powodzenie! 👏🙂
@piecio302810 сағат бұрын
Świetny i bardzo dobrze przemyślany materiał, dziękuje. Oprócz wartości użytkowej całość ma dość hipnotyzujący widok, niewielkie podświetlenie i może zastąpić kominek.
@terra.easyPL8 сағат бұрын
Dziękuję bardzo za ten eksperyment 😊 będzie bardzo ciekawy i napewno będę obserwował postępy na bieżąco 😊 wiadomo że dużo ludzi będzie miało wątpliwości co do działania tego typu rozwiązania bo jest ono nietypowe ale dzięki Panu będziemy mieli okazję przekonać się czy będzie to równie wydajna filtracja jak typowe rodzaje filtracji używane w większości zbiorników , a może okaże się że zbiornik będzie dużo bardziej stabilny 😊 pozdrawiam i trzymam kciuki żeby wszystko działało jak najlepiej 😊
@rafawodzicki929Күн бұрын
Dzięki za wyjaśnienia, będziemy z ciekawością obserwować postępy i wyniki.
@kazimierzpieczynski72110 сағат бұрын
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za bardzo ciekawy film 👍👀☕️🐳🐬
@Azazello299 сағат бұрын
Świetny film. Będę niecierpliwie czekał na następny, bo bardzo jestem ciekaw jak ten eksperyment sprawdzi się po kilku miesiącach. Pozdrawiam.
@kichno996 сағат бұрын
Jak tak słucham komentarze niektórych ludzi to sprawdza mi się powiedzenie "lepsze znane zło, niż niepewność" Jak to ludzie boją się zmian i eksperymentowania (mądrego!). Co jest złego w wywierceniu otworu w szkle? Zrobieniu filtracji w inny sposób?. Nawet jeżeli nie będzie lepiej, taniej i piękniej. Bardzo miło mi się Pana słucha i kibicuję następnym pomysłom. Dobrze, że ja nie pokazuję publicznie swoich eksperymentów, bo by mnie zlinczowano;)
@AkwarystaNiedzielny8 сағат бұрын
Czekam na rezultaty . Na dzień dzisiejszy dalej podtrzymuje to do czego doszedłem i przekazałem u siebie w filmie . Tak na szybko koszty i pojemności - jeden filtr kubełkowy to średnia pojemność 8-12 litrów wody . Średnia pojemność na media filtracyjne to 6-9 litrów . Widać odrazu porównanie do tych dwóch reaktorów i kosztowo i pojemnościowo ze sa porównywalne . Oczywiscie ze każdy może założyć sobie dowolną ilość filtrów zewnętrznych , wewnętrznych , sufitowych , dennych i jakich tylko chce 🙂 tak jak i tych reaktorów ale porównujemy dwa rozwiązania a nie ilości filtrów które ktoś ma założone . Sama filtracja - kształtki K1czy inne to filtracja biologiczna w warunkach tlenowych ( jeżeli cos źle rozumuje to przepraszam ) dlatego muszą pozostawać one w ruchu i maja konkretne zadania . Czego jednak wymaga od nas filtracja sztucznego zbiornika jakim jest akwarium ? Abstrahując juz od tego czy to zbiornik roślinny z dużą zawartością tlenu , czy zbiornik BW gdzie tlenu jest mniej bo jest zużywany na procesy zachodzące w akwarium to mamy 3 zadania do spełnienia . Filtrację mechaniczna , biologiczna i chemiczna w razie potrzeby . Sama filtracje biologiczną można podzielić na kolejne dziedziny ale zakładamy iż kształtki zadziałają tak samo a nawet lepiej w pełnym zakresie filtracji biologicznej . Pozostaje jednak filtracja mechaniczna która niestety ale w każdym rodzaju zbiornika jakim jest akwarium będzie wcześniej czy później konieczna . Nie ma tu znaczenia czy to będzie gabka na zasypie , czy komora w sumpie , czy prefiltr typu kubełka HW . Nie jesteśmy w stanie zebrać każdy listek który odpadł czy zbierać po każdym karmieniu te kilka ziarenek karmy którą ryby nie zjadły itp itd . Raz na ………..rok , piec lat każdemu z nas przydarza się konieczność aby do filtra powędrował np : węgiel aktywowany , absorber jakiś , torf itd itd itd . To tylko moje przemyślenia i porównania na których podstawie uważam ze dlatego właśnie K1 nie przyjęły się powszechnie w akwarystyce pomimo swojej genialności i prostocie . One działają i to jak Łukaszu sam wspomniałeś zostało przebadane wszerz i wzdłuż . W swoim filmie zakwestionowałem sens wieszania butelek z garstka K1 (10-15 szt ) bo uważam iż większe to oszpecenie zbiornika niż pożytek dla akwarium . PS : jeżeli chodzi o cudowne matrixy , bio cudeńka ceramiczne - od dawna się wypowiadam iż milion kilometrów kwadratowych powierzchni to bardziej działa na akwarystę i jego portfel niż na filtracje biologiczna . Oczywiście nie jest tak ze wszystkie media tzw ceramiczne to tylko chwyt marketingowy itd . Działają , nawet w niektórych można zaobserwować procesy denitryfikacyjne ( BIOLOGICZNE W OGRANICZONYM DOSTĘPIE DO TLENU ) i odpowiednio serwisowane mogą posłużyć długo i z pożytkiem . PS 2 🙂 filtry na rurowe można dostać w wersji 20 calowej BB20 maja wtedy o ile pamietam 56 cm wysokości i ok 20 cm średnicy( patrz prefiltry wielebnego hihi) - jednak nie jestem pewien czy dało by się wymusić ruch wszystkich kształtek .
@marekgolbik944010 сағат бұрын
Super materiał, ja stosuje obecnie filtr hydrocyklonowy jako filtrację mechaniczną. Spróbuję do tego filtra kształtki dodać Czekam na kolejne informacje Pozdrawiam Marek Golbik
@Bramarzxx8 сағат бұрын
Dla.mnie super pomysł, zastosowałem w nowo zakladanym akwarium 140l w układzie prefilrr HW 603 wypeniony kształtkami HEL X 12KLL wpięty do Fluval 307. Zobaczymy jak to hula
@ArkadiuszCzarnecki-x6e8 сағат бұрын
Świetny i przede wszystkim merytoryczny odcinek - jak zwykle zresztą. Zaryzykuje nawet tezę ,iż przekazywana wiedza przez dr Łukasza nt akwarystyki jest na YT na najwyższym poziomie. Wracam do akwarystyki po długiej przerwie i aktualnie jestem na etapie kompletowania sprzętu . Z pewnością wykożystam niektóre pomysły dr Łukasza ,choć nieco zmodyfikowane. Czy będzie filmik z funkcjonowania tego zbiornika ,bo mnie to bardzo interesuje? Pozdrawiam.
@mirekkon19 сағат бұрын
mądrego aż przyjemnie posłuchać
@Azorg7612 сағат бұрын
Uważam że to bardzo ciekawy projekt i doświadczenie, jestem ciekaw czy sprawdzi się w dłuższym czasie, z perspektywy czystości (przejrzystości) wody i stabilności całego układu. Powodzenia!
@krzysztofmorgan8843Күн бұрын
No i ciekawość moja została zaspokojona. Dziękuję i pozdrawiam.
@marcinrybka9432Күн бұрын
Super materiał
@szuwarrro7 сағат бұрын
Bardzo ciekawy eksperyment, podobne w działaniu są filtry piaskowe, tam złoże również jest w ciągłym ruchu, czyszcząc się samoistnie. Czy może wiesz coś więcej na ten tema? Porównując powierzchnię wydaje się, ze piasek będzie miał większą, ale może się mylę . Powodzenia !!!Pozdrawiam
@maciexofootball98948 сағат бұрын
Gratuluję pomysłu i ciekawego projektu. Rodzi się pytanie czy powolny ruch kształtek mocno pogarsza efekty filtracji?
@ravm848 сағат бұрын
coraz bardziej podoba mi się co tutaj pokazujecie i bardzo dobre rozegranie komentarzy ;) A jak ktoś pisze, że krążki K1 to nic nowego i się zastanawia dlaczego nie są popularne w akwarystyce to nie rozumie jak działa biznes. To się nie nadaje jako rozwiązanie komercyjne dla szerokiej grupy klientów i nie opłaca się tego wdrażać. Inny przykład: dlaczego tacy giganci jak Aquael albo Oase nie oferują w sprzedaży gotowych sumpów... bo to nisza ;) Za duży nakład kosztów i za mały zysk. Czy to oznacza, że sump się do niczego nie nadaje, no raczej nie.
@nomad73396 сағат бұрын
Hej Łukasz, test przeprowadzany jest świetnie - wg. Przemysłowych przeliczników, oraz ze zniwelowaniem wpływów innych rodzajów filtracji. Co do zalania układu przy użyciu standardowych wlotów/wylotów, po zmontowaniu wystarczyło by zapewne zassać końcówkę wylotową i grawitacja również zrobiła by robotę. Z niecierpliwością czekam na długoterminowe efekty tego typu filtracji! W przypadku poprzedniej filtracji z użyciem Oase, stosowałeś może oryginalny wkład Hel-X 13? Również przypomina on wyglądem kształtki. Co myślisz o „statycznym” zastosowaniu tego typu wkładu w filtrze kubełkowym? Zastanawia mnie również wysoka porowatość sugerowana przez Oase, wynosząca ok. 800 m2. Kolejnym ciekawym eksperymentem z użyciem tych samych reaktorów mógłby być filtr fluidyzacyjny, piaskowy. Mógłbyś opowiedzieć o przemysłowych zastosowaniach tego typu filtracji? Pozdrawiam, Piotr.
@euhar84Күн бұрын
Mega dobrze to wygląda. Filtracja biologiczna na pewno super, ale proszę o update za jakiś czas dot mętności wody w akwarium. Jestem niezmiernie ciekawy czy bez filtracji mechanicznej to zadziała. Pozdrowienia i życzę sukcesu bo wygląda to imponująco.
@siwy018415 сағат бұрын
Witam. Zaskoczyłeś tą wyceną, spodziewałem się znacznie wyższej (mało popularne, nie standardowe rozwiązanie, a tu w granicach rozsądku bym powiedział)... Dobra robota, pozdrawiam.
@RN-dv7mg8 сағат бұрын
Oczywiście, że trzeba będzie do „tego zaglądać” - przecież widok pracy tych kształtek działa hipnotycznie 😊, to taki żarcik; a tak poważnie, ten eksperyment tylko potwierdza, że najważniejsza jest równowaga.
@in4moon8 сағат бұрын
Na filmie wydaje się , ża na dnie reaktorów osiadły zanieczyszczenia. Czy nie podrywa ich prąd wody? Jeżeli zanieczyszczenia są w stanie osiąść, byłoby to w moim rozumieniu na plus.
@Labi9916 сағат бұрын
Po jakim czasie od zalania zbiornika wpuściłeś ryby ?
@piotrs12278 сағат бұрын
Polecałbym zastosowanie w razie W takiego czujnika wypływu wody który ostatnio reklamował Zenon na swoim kanale reklamując zakupy na temu. Powiadomienia o ewentualnym wycieku dostajemy w aplikacji na smartfonie. Fajne urządzenie 👍
@Przemek1973r8 сағат бұрын
Ciekawe czy przy tak grubym dnie i tak skonstruowanym w ogóle potrzebny jest filtr? Żeby się dowiedzieć czy te kształtki działają trzeba by dać cienko piasku. Akwarium piękne!
@in4moon8 сағат бұрын
Wirujące kształtki mają na mnie efekt kojący. Czy byłoby ok trzymanie reaktora na zewnątrz szafki, wystawionego na światło dzienne?
@SZANTI_Boat5 сағат бұрын
Może nie na temat filmu, ale musze zapytać, bo to bardzo ważne dla mnie. Jakiego płynu użyłeś do bąmblomierza przy reduktorze CO2 ? Na pewno nie jest to woda.
@MegaKaracha8 сағат бұрын
Wizualnie, lepiej by wyglądało jak by kształtki obracały się w przeciwnych kierunkach. Pozdrawiam
@agatagoss644410 сағат бұрын
Witam mam akwarium 570 l i filtracja sump z kształtkami ( 2 lata) i nie czyściłam ich wcale pozdrawiam
@mario-cm9yr10 сағат бұрын
niewiarygodnym dla mnie jest fakt że te KSZTAŁTKI plastikowe zastąpią 'ceramikę plus mechanikę' kubła ale z ciekawością będę obserwował ten eksperyment pozdrawiam prowadzącego 👍💪🤪
@slawekr50318 сағат бұрын
Pochwalam reakcję na hejt. To nie jest kanał dla wszystkich! Co do reszty...proszę robić swoje, bo ludziska czekają na wyniki 🤓 Zawsze to wygodniej, niż samemu próbować 🤪Świetny materiał, trzymam kciuki za powodzenie eksperymentu.
@chudy72286 сағат бұрын
Ciekawi ludzie robią ciekawe rzeczy. Ja w oczu ok. 3 tys. Litrów zastosowałem ok. 50l. K1 w beczce 100 l. Napędzałem to zamontowaną pompą i mocnym napowietrzaczem zdaje to egzamin.
@MarcinBydg8 сағат бұрын
Wygląda jak ...sprzęt do popcornu 😁 pozdrawiam
@zenonadamczyk3003Күн бұрын
Witam
@aain0014 сағат бұрын
Super rozwiązanie, o tych kształtkach jako jedyne miejsce na biologie czytalem dawno temu, mysle ze tego typu rozwiazania sa tylko i wylacznie mniej rozpowszechnione przez marketing firm sprzedających drogie media filtracyjne. Gdzies przegladalem badania w ktorych zarowno te ksztalki jak i zwykla gabka (nie pamietam dokladnie ale podano konkretna gestosc) wypadaly duzo lepiej niz wielokrotnie drozsza ceramika. Same reaktory mimo, ze troche kosztuja polecam, uzywam od ponad roku 2 sztuk i nie ma zadnych problemow. Jedyne nieszczelnosci mozna zrobic samemu krecac kolankami przy tych bialych uszczelkach. Jedyny minus to to, ze nie ma jak wyjac zawartosci bez pelnego demontazu. Przy mediach ktore chcemy raz na czas przeczyscic, robi sie sporo zabawy.
@m.g.61249 сағат бұрын
A ja jestem ciekawy jak to będzie działać przez dłuższy czas
@lukaszk766 сағат бұрын
Ja też. Pozdrawiam
@pawemelag36428 сағат бұрын
#byłemtu
@kamilg53688 сағат бұрын
może Pan wpuścić krewetki filtrujące będą czekać przy wylocie z reaktorów na jedzonko ;) zamiast koralowców
@robliw15269 сағат бұрын
A co ze starą filtracją? Czy będzie nowy projekt?
@wojtalkow8 сағат бұрын
Proszę się nie przejmować krytyką - jak dla mnie bardzo fajny eksperyment, szczerze - to ja sam się zastanawiam czy do następnego akwarium (teraz mam 200l a celuje w 450l) - nie zrobić własnego filtra kasetowego wewnętrznego - jak to kiedyś było np. że była druga szybka - nie miałem co prawda jeszcze akcji z rozszczelnieniem filtra, ale strach jest.
@aampbialas9 сағат бұрын
Proszę tylko się nie przejmować hejtem, niestety to nieodłączna część YT. Pominąć, nie czytać do końca, blokować. Kanał na poziomie, trzyma poziom merytoryczny a eksperymenty jak eksperymenty czasem trafione czasem nie i o to chodzi żeby inni wiedzieli co jest dobre i się sprawdza a co nie. Był bardzo fajny inny kanał na polskim YT o podobnej tematyce, niestety autor filmów został „zjedzony” przez tzn. mądrzejszych i zniknął wraz z filmami a szkoda…
@Remigiusz-yo2ll8 сағат бұрын
Czy kształtki hałasują?
@michalbomba8093Күн бұрын
domena współczesnego internetu, częste twierdzące wypowiedzi bez realnego doświadczenia. Przecież tam panuje jakieś minimalne ciśnienie, sam słup wody to w zaokrągleniu 10kpa, opór hydrauliczny węży przy takim przepływie i średnicy długości to bardzo pesymistycznie zakładając 1.8kpa, pozostają kształtki, ale to wg mnie już pomijalny promil przy takim zagęszczeniu. Po prostu trzymanie tego reaktora w sumpie jest wygodniejsze ponieważ nie ma problemu z jego otwieraniem, ja u siebie zamontowałem dwie złączki odcinające i zabieram go do wanny żeby otworzyć, a skoro wytrzymał już rok to raczej z nudów nie zacznie nagle przeciekać. PS. Czekam może na jakieś doświadczenia i pomiary z orp wody.
@jacekkaszubski64649 сағат бұрын
Raczej ✔️ . Z tym że analiza , diagnoza roboty p. Łukasza może za miesiąc przyniesie WIDOCZNE EFEKTY , UZYSKANE RÓŻNICE 🌪️🍄🌱🧩 ?