Moje uszanowanie. Wyśmienite sanacyjne relaxy. Jeżeli natomiast Szanownemu Panu z detergentem wszelakim nie do twarzy, polecam w kwestii odzienia wzrok zwrócić w kierunku tradycyjnego dżinsu, któregóż to z zasady nie poddajemy praniu, a jedynie szczotkujemy oraz strzępkiem wilgotnej dzianiny ruchem posuwistym pozbawiamy natarczywych plam, gdy wystąpią. Kłaniam się ✋🏻🤠⛺
@wojtek14792 жыл бұрын
Interesujący odcinek. W kwestii konserwacji skórzanych buciorów do dnia dzisiejszego katechizmem dla mnie jest metoda bardzo szczegółowo opisana przez Zygmunta Skibickiego w Jego książce „Szkoła Turystyki Pieszej”. (Przy okazji Panu Zygmuntowi kłaniam się nisko). Rzecz dosyć stara ale w tym zakresie nadal aktualna. Z. Skibicki jest chemikiem (podobnie jak ja) i z tego powodu opis zachodzących procesów jest dla mnie wiarygodny. Pośpiech jest wskazany tylko w przypadku łapania pcheł. Podobnie kwestię konserwacji skóry widzi Z. Skibicki (ja również na podstawie moich skromnych doświadczeń). Konserwując skórę można osiągać różne efekty (o ile zamierzone to ok.). Niemal zanurzenie skóry w oleju może być błędem. Jeden raz, dużo i szybko (stosunkowo szybko) to czasami poważny błąd. Owo „suszenie” czy „schnięcie” skóry po olejowaniu to w istocie powolny proces polimeryzacji oleju (tłuszczu). Zwykle lepszy efekt praktyczny daje tworzenie polimerów na powierzchni skóry (i bardzo małej głębokości skóry) niż na pełnej grubości skóry (czasem nawet kilka mm). Lepiej aby ta spolimeryzowana powierzchnia była wysokiej jakości (a nie grubości). Ową wysoką jakość uzyskuje się poprzez cierpliwe (!) dwu- lub trzykrotne powtórzenie operacji (zależnie od stanu skóry) olejowania (z umiarkowaną ilością oleju!) i spokojnego „suszenia” skóry (a raczej polimeryzowania oleju na powierzchni skóry). Samo natłuszczenie skóry zachodzi dosyć szybko (czasem jeden lub dwa dni pozwalają na wystarczającą dyfuzję oleju w struktury skóry) ale chemiczny proces polimeryzacji trwa długo (czasami i tydzień) i … trzeba się z tym pogodzić :-) Więcej szczegółów w książce jw. Pozdrawiam.
@kbilsky2 жыл бұрын
Nie wszystkie oleje polimeryzują, olej z norek należy do tych, które nie ulegają polimeryzacji... W dodatku nie jełczeje.
@_Kret Жыл бұрын
Polecam buty które zbudowały Amerykę, czyli Red Wing Engineer boots. Robione tak samo, na tych samych kopytach co w czasach kiedy nosili je budowniczowie kolei żelaznej. Rozmiarówka jest zawyżona trzeba kupować pół numeru mniejsze niż normalnie nosimy. Można w nich wymieniać podeszwy, więc to buty na całe życie.
@teodorw.8398 Жыл бұрын
Dziś zostałem szczęśliwym posiadaczem Red Wing Iron ranger i właśnie się zastanawiam czym je zaimpregnować? Dlatego wróciłem do tego filmu. Tłuszcz z norek czy tłuszcz z foki, albo zwykły tłuszcz z nie wiem czego firmy Coccine, którym impregnowałem dotąd swoje buty i spisywał się ok? Jeszcze widzę jakiś tłuszcz z konia jest. Potem może bezbarwny krem i tyle, bo obuwie o robotniczym rodowodzie raczej nie potrzebuje połysku pasty. Tak na marginesie, dla Rufusa pewnie trochę Red Wing stracił na wartości, bo od kilku lat używają gumowej podeszwy Vibram. Chociaż guma to nie taka znowu nowinka techniczna, te fińskie też ją mają.
@_Kret Жыл бұрын
@@teodorw.8398 Gratuluję i życzę wielu lat noszenia. Ja przez wiele lat używałem tłuszczu foki różnych firm i byłem zadowolony. Moim zdaniem nie ma wielkich różnic w działaniu, zapachem się różnią IMO. Kilka lat temu na fali hype'u przerzuciłem się na SMITH'S LEATHER BALM, jest to miks cocoa butter, wosku pszczelego, i oleju migdałowego. Mówiąc szczerze nie dostrzegam wielkich różnicy w stos do foki, może poza tym, że ma tendencje by łatwiej dawać połysk niż foka bez zbędnych zabiegów ;-). Na moich RW nie używam past koloryzujących, lubię "patynę" to nie buty do garnituru, podoba mi się w nich jak zaczynają wyglądać na schodzone, pokaleczone, używane. Jeżeli to Twoja pierwsza para RW to pamiętaj, że te buty trzeba "złamać". Trochę to potrwa zanim przestaną obcierać i uwierać. Zapłaciłeś za najlepszą skórę, która starczy na całe życie noszenia, to się musi najpierw złamać, to nie jest wada tych butów. Ja mam taką technikę, że nowe noszę przez jakieś dwa miechy w domu codziennie pastując po kilka razy, aby złapały impregnat ale i aby dzięki tłuszczowi skóra zmiękła. Powoli skóra zaczyna się dopasowywać do nogi, i dopiero po takim czasie idę na miasto z nimi. Takie postępowanie minimalizuje mi ilość otarć. Jedynie RW z linii chukka są IMO od razu gotowe by wyjść na miasto i najłatwiejsze do złamania.
@ЗвездыБольшойПротуберанец9 ай бұрын
Buty te pojawiły się w latach trzydziestych XX wieku jako obuwie robocze dla maszynistów i palaczy. Nie nadają się zbytnio na długie spacery.
@TheWtgs2 жыл бұрын
Obejrzałem filmik o butach. Cały film. Tak dobrze i ciekawie opowiadasz, że jakbyś opowiadał nawet o książce telefonicznej to zrobiłbyś z tego show!
@LNTiGo2 жыл бұрын
Takie buty to wspomnienie z podstawówki. Jak byłem członkiem zespołu typu folklor, jak Mazowsze tylko dla dzieci, to oficerki mieliśmy do tańca. Musze powiedzieć, że całkiem wygodne...👍👍👍 Po treningach nóg nigdy nie maiłem poobcieranych 🤗Fajny filmik👏 Pozdrawiam.
@ukaszpobocki4702 жыл бұрын
Bardzo ciekawy materiał. Potrzebny nawet w sensie impregnacji "dzisiejszego" obuwia. POZDRO 🤘
@agrow44572 жыл бұрын
Ciekawy materiał zwłaszcza uwaga co do pięty. Posiadam od niedawna Seestiefele BW (do jazdy na motocyklu i nie tylko) i mimo iż ciężko się je wkłada to sam but (właściwy?) pasuje, to pięta lekko lata. Sam już nie wiedziałem czy tam ma być czy jestem skazany na nie posiadanie ich chociaż bardzo mi się podobają. A powiem że w butach wojskowych tj. opinaczach przeszedłem kawał świata i dopiero po 6 latach kupiłem nowe choć stare jeszcze by posłużyły.
@ukaszdabrowski3132 жыл бұрын
Zdecydowanie nie dla mnie. Nie lubię chodzić w klapkach. Jak by mi miały buty podczas wędrówki tak latać to bym usiadł i nigdzie nie poszedł i to od razu nie po kilku kilometrach. Film jak zwykle pierwsza klasa. Pozdrawiam.
@szeryf79832 жыл бұрын
Witaj Rafciu bardzo ładnie i fajne buty a jak je wypastowałeś to jak nowe 😉 dziękuję pozdrawiam serdecznie 🤗👏👍💪🐺🐾🏞️🥇
@maxr48552 жыл бұрын
🤠🌍
@WhiteOwl-h2z2 жыл бұрын
Ej Witam I kolejna nowa lekcja 👍😀
@nalicxowskinalicxowski76712 жыл бұрын
Dziękuję za film:)
@piotr95682 жыл бұрын
Jak zwykle ciekawie 👍
@kenezrg Жыл бұрын
Szefc i po kłopocie :)
@wojciechsiadak90292 жыл бұрын
interesujący dobór podkładu muzycznego...
2 жыл бұрын
"Częste mycie skraca życie, skóra (nomen omen) sie ściera i sie umiera" Pozdrawiam😊👍HEJ
@DR_RUFUS2 жыл бұрын
Ano właśnie.
@patrykzdaniewicz89992 жыл бұрын
Polecam wosk pszczeli do impregnacji butków😉 pozdrawiam 🌞
@nu-ta-ws14712 жыл бұрын
Nie mam nic do starych, klasycznych butów, ale dawno zamieniłem tradycję na nowoczesność. Powód jest trywialny- wygoda. Gdy zaczynałem łazęgę po górach we wczesnych latach 90, nie było niestety zbyt dużego wyboru. Przez długie lata katowałem klasyczne, wojskowe opinacze rodem z PRL. Były prawie niezniszczalne. Gdy się już je rozchodziło, były wygodne jak diabli. Wielokilometrowe marsze, oraz podchodzenie i schodzenie z górskich szczytów różnego typu, nie stanowiło problemu. Mimo że nie trzymały tak stabilnie nogi jak współczesne obuwie górskie, to jednak miały dość dobrze skonstruowane "kopyto", a podeszwa wykonana z piekielnie twardej mieszanki kauczukowej, prawie w ogóle się nie wycierała. Do tego obowiązkowo gruba, wojskowa skarpeta, bo w tych cienkich można było zrobić sobie niezłe kuku. Konserwowałem je klasycznym olejem do impregnacji skór, a dodatkowo szwy od czasu do czasu pociągałem terpentyną z domieszką wosku. Kiedyś ten patent "sprzedał mi" pewien znajomy goprowiec i powiem szczerze, że po tych zabiegach buty na szwach nigdy nie puściły wody. A potrafiłem łazić w nich po mokrym śniegu, jakichś torfowiskach i totalnie przemoczonej trawie. Opinacze służyły mi wiernie coś koło 15 lat, ale w końcu postanowiłem zainwestować w coś lżejszego i wygodniejszego. I tak kupiłem swoją pierwszą parę butów górskich, włoskiej firmy Scarpa. Po prostu z wiekiem, dla moich stóp bardziej zaczął liczyć się komfort, a nie sentyment. Ale mimo że już od kilkunastu lat łażę w butach hi-tech (które oczywiście też swoje wady mają), to wciąż jeszcze na działce w szafie mam swoje brązowe opinacze, zakonserwowane i wypchane gazetami, które przypominają mi moje najfajniejsze lata na szlakach. :) P.S. Podeszwa w tych Meindlach to nie Vibram a Multigrip. Wyprodukowana specjalnie dla butów tej firmy. P.S 2. Oficerki pierwsza klasa. Gratuluję zakupu!
@DR_RUFUS2 жыл бұрын
Ja postanowiłem zamienić wygodę na zajebistość :) 20 lat temu chodziłem w Scarpach, teraz w starych oficerkach.
@nu-ta-ws14712 жыл бұрын
@@DR_RUFUS Też można. W końcu każdemu według...potrzeb. :)
@wodzul12 жыл бұрын
Do natłuszczania polecam sadło borsuka, środek znany w Polsce od wieków. Skąd wziąć ? Najlepiej mieć zaprzyjaźnionego myśliwego, to może i kiełbasą z dzika poczęstuje ;)
@wojtek14792 жыл бұрын
Olej z norek? Borsucze sadło? Naprawdę? Do wykonania mocnych i odpornych butów, jak np. fińskie oficerki ale i wielu współczesnych butów „górskich” używa się skóry grubej, mocnej i odpornej. To logiczne. Może gdyby chodziło o jakiś wyjątkowy portfelik z cennej skóry (taki gdzieś za 1 000 USD) to wówczas warto dywagować o rodzaju oleju do skór bo przecież najmniejsza nierównomierność barwy tego portfelika mogłaby po pechowym olejowaniu spowodować dramatyczny spadek wartości tego portfelika. Podobnie w przypadku np. rękawiczek z ultra delikatnej skóry (takich dla jakiejś damy). Sądzę, że rączki miss świata też są bardzo delikatne a ich skóra niezwykle wrażliwa. Miss świata pewnie stosuje jakieś niecodzienne mydło do mycia rąk (to tylko hipoteza, bo niestety nie znam żadnej miss świata). Ja kiedy ubrudzę sobie ręce pracą w ogródku to w łazience myję brudne ręce i w odpowiednim momencie sięgam np. po szare mydło, na koniec ręcznik i ręce czyste. Zaraz ktoś by mi napisał: nie, tylko nie szare mydło, jak już to mydełko rumiankowe (takie dla noworodków najlepsze!). Ktoś inny by oponował: nie, nie rumiankowe, zdecydowanie polecam mydełko Fa. Ktoś inny na to: rumiankowe, Fa? Toż to tanioszka, tylko mydło marsylskie! Myślę, że każdym z tych mydeł umyłbym ręce z dobrym skutkiem, a skoro tak …
@JVS012 жыл бұрын
Z ciekawości przejrzałem skrawek internetu i znalazłem szewca (lewandowskiszewc) z Łodzi, który wykonuje oficerki fińskie z okresu II wojny światowej (jak i inne buty historyczne), impreza na pewno droższa :D ale może komuś się przyda taka informacja ;)
@DR_RUFUS2 жыл бұрын
Super! Może mu dam moje do naprawy.
@JVS012 жыл бұрын
@@DR_RUFUS W sumie dobry pomysł, na pewno będzie w stanie naprawić buty zgodnie z oryginalną konstrukcją. Myślę, że nie każdy szewc to potrafi... A i szewców już niewielu. Sam będę musiał się przejechać i zobaczyć co i jak. A jeżeli ktoś jest z okolic Łodzi i szuka taniego szewca to polecam gościa ze Zgierza, robi mega tanio, ale niestety nie znajdziecie go w internecie (Łęczycka 110B) - niejedne buty mi zreanimował :D
@dawid10822 жыл бұрын
Te drugie buty co masz na zapas osobiscie bym natłuścił porządnie, a potem wypchał gazetami by pozbyć się tych załamań. Kiedyś tak załatwiłem opinacze, też miałem ich na zapas. Leżały zapomniane, wyschły i porobiły się pęknięcia. Buciska super!:)
@DR_RUFUS2 жыл бұрын
Tak zrobię! Dobra rada :)
@matix198411212 жыл бұрын
To samo chciałem napisać. Natłuścić i albo prawidła i gazety w cholewę, albo samymi gazetami.
@tomaszwazinski29082 жыл бұрын
Meshuggah na pulpicie. No proszę 😎🍺🍺
@borys382 жыл бұрын
plusik za meshugge :D
@KOLEJ22DrogaPrzygody2 жыл бұрын
Lux , pozdro
@paulkusyk82542 жыл бұрын
Mydło powinno być bez żadnych dodatków i sprawdza się biały jeleń, mycie usuwa bród ale również tłuszcz i wnika woda więc zmiękcza i wysusza skórę Po myciu jest okazja włożenia prawideł i uformowania skóry "kto smaruje ten idzie" i tutaj polecam smary do siodeł z olejami i lanoliną Proces smarowania i suszenia z oleju czyli polimeryzacji można usprawnić wzrostem temperatury czyli suszarką Pasta do butów to ostatni element czyli zewnętrzna czarna farba buta Do takich butów skarpety to za mało, muszą być onuce i przy odpowiednim wiązaniu nadają sztywność i prawidłowe wypełnienie nogi w bucie
@pawe68722 жыл бұрын
Takie buty DA SIĘ KUPIĆ- można zamówić zrobienie takich butów u szewca w wiosce koło mojego miasta lub poszukać szewca robiącego buty dla zespołów folklorystycznych (szukać można pod nazwą "buty polskie"- różnią się tym, że góra jest mniej sztywna). Pozdrawiam
@FEINDKONTAKT. Жыл бұрын
Ile szewc ze wsi za takie buty poprosi?
@aleksanderduda85662 жыл бұрын
Nierozumiem po co ci była kanadyjka jak masz taki rozmiar 47
@DR_RUFUS2 жыл бұрын
😀
@ukaszpobocki4702 жыл бұрын
Dobre🤣
@mariusz_arborist2 жыл бұрын
Obuwie bardzo podobne nosi gość w czerwonym ubraniu. Jeżdżący saniami i mieszkający w Laponii. Przypadek? Nie sadze.
@koniuwielki2 жыл бұрын
To mydło jest super ale kup wersję białą, wg producenta jest znacznie lepsza do obuwia. Ciężko dostać ale warto. Mnie udało się z Francji sprowadzić bo jednak taniej niż bezpośrednio z USA.
@DR_RUFUS2 жыл бұрын
Poszukam.
@koniuwielki2 жыл бұрын
@@DR_RUFUS Jeśli nie znajdziesz to mam jedną , dużą puszkę w zapasie. Podasz adres to mogę podesłać. Będzie to podziękowanie za ciekawe filmy i książki. Pozdrawiam.
@kubson19532 жыл бұрын
Dla zainteresowanych Nestof ma dość dużo podobnych modeli. Natomiast klasycznie już, muszę zadać coniedzielne pytanie Panu Rufusowi. Skoro but tak "pracuje" podczas chodzenia, jak wygląda sprawa z odciskami? Czy po dłuższym czasie marszu to luźne dopasowanie do stopy nie zaczyna przeszkadzać?
@DR_RUFUS2 жыл бұрын
Odciski miałem tylko od marszu po asfalcie. Ogólnie to taki luźny but mnie nie obciera. Skarpety są grube, skóra dobrze oddycha i jest raczej sucha, a tarcie nie jest silne. Miewałem gorsze odciski w nowoczesnych butach, szczególnie w ciasno sznurowanych goreteksach z przeszyciami.
@wojtek14792 жыл бұрын
@Kubson, dzięki za informację. @Stary Wspaniały Świat, oficerki podkute gwoździami i kołkowana podeszwa. Chociaż podkucie gwoździami i uzupełnienie podeszwy kołkowaniem ma ewidentne zalety to … żaden traper w takich butach nie upolowałby nawet jednego zwierza (hałas tak uzbrojonej podeszwy wyraźny!). No i jest problem z konwencją :-/
@DR_RUFUS2 жыл бұрын
@@wojtek1479 na ciche polowanie to mokasyny.
@arturczyzewski87202 жыл бұрын
Myślę że ciekawą alternatywą dla tych butów jest obuwie Szweckiej firmy Lundhags forest II Regular, które zdziała dokładnie na takiej samej zasadzie jak Twoje stare buty. Tak wiem są zrobione w XXI w. Ale mimo wszystko stylistykę mają bardzo klasyczną.
@wojtek14792 жыл бұрын
Z pewnością Lundhags forest II Regular to porządne buty ze skóry. Jednak to nie są buty typu „oficerki”! To ZUPEŁNIE inna filozofia buta - but wiązany. Oficerki to buty bez sznurówek. Pomijam fakt, iż buty Lundhags forest II Regular są wposażone w podeszwę „Defender” z głębokimi wyżłobieniami. Oczywiście ta podeszwa jest wielką zaletą tych butów. Ale… Takie głęboko wyżłobione podeszwy z odpowiednio jakościowej mieszanki gumowej po raz pierwszy skonstruował i wykonał Vitale Bramani w 1937 roku a stosowali ten wyrób tylko profesjonaliści, sportowo zajmujący się wspinaczką wysokogórską. Tak naprawdę dopiero po II Wojnie Światowej takie podeszwy się upowszechniły. Ten fakt raczej jest dyskwalifikujący dla Rafała, który (jeśli właściwie rozumiem) przyjął dosyć specyficzną konwencję swojego stroju/ekwipunku.
@marcinokon57752 жыл бұрын
Serwus, ja chodzę w "Józefach" i też są pancerne
@DR_RUFUS2 жыл бұрын
Co to są Józefy?
@ukaszpobocki4702 жыл бұрын
@@DR_RUFUS buty "juzefy" to stare wojskowe opinacze,sznurowane, z wysoką cholewą. Lecz chyba nie są tak bardzo stare jak te Twoje fińskie.
@Tobiasz_W. Жыл бұрын
@@ukaszpobocki470co do opinaczy nadają się na zimę (oczywiście trzeba mieć grube skarpety) ale czy są bardzo "zimne"
@user-ku6co7nj1f Жыл бұрын
ruskie kirze najlepsze
@pewienkurczak45812 жыл бұрын
Takie płaskostopie to tylko defekt estetyczny czy w funkcjonowaniu jakoś przeszkadza?
@DR_RUFUS2 жыл бұрын
To jest szczurzostopie. Mam nogi jak gryzoń piwniczny. +10 do odporności na dżumę.
@kbilsky2 жыл бұрын
Co to za muzyczka na początku? Można prosić namiary?
@DR_RUFUS2 жыл бұрын
Oj, nie pamiętam teraz. Sprawdzę później w plikach montażowych.
@kbilsky2 жыл бұрын
@@DR_RUFUS Przypominam się ;)
@kbilsky Жыл бұрын
@@DR_RUFUS Przypominam się ponownie :D
@szarywilknord2 жыл бұрын
pokaz jeszcze jak do takich butow nalezy onuce zakladac.Dobrze zalozona onuca i mozna w samej chodzic, a zle zalozona poobciera do krwi.Zreszta w tych butach nalezy /CHYBA/ w onucach chodzic.Osobiscie mam buty armii niemieckiej,kupione w Prabosie,chodze w nich juz z 7 lat.SZACUNEK ZA WIEDZE :)
@mymindmakesnoises2 жыл бұрын
Latająca pięta, nawet o milimetr to u mnie przepis na otarcia po godzinie marszu
@DR_RUFUS2 жыл бұрын
Miałem w tych butach pęcherze tylko raz: po 30 km marszu po asfalcie. Zrobiły się właśnie na piętach. W terenie nie mam z tym problemu.
@jasfasola63562 жыл бұрын
Panie szanowny buty jak buty my zakladalismy raczki takie metalowe a armia daje nahkakayllaste z biltemy but archaiczny hanwagi znacznie lepsza :)
@tomekgoral72652 жыл бұрын
Trochę bym się obawiał pieczarek na stopach
@klosiu12 жыл бұрын
W skórze? Szybciej sobie zaparzysz stopy w butach z goretexem, niż w skórzanych z wełnianymi skarpetami.
@jalubiaylis92692 жыл бұрын
Ocet wystarczy by dobrze wyczyścić buty
@DR_RUFUS2 жыл бұрын
Mi rosną tylko muchomory. Te buty bardzo dobrze oddychają, grzybica nie jest problemem. Jeśli już, to gumiaki i gumofilce są problematyczne pod tym względem.
@jakubchowaniec95882 жыл бұрын
Dobre buty mieli alpejscy strzelcy górscy
@sawomirpostek3582 жыл бұрын
🖐🏼🙂👍👍👍👌
@hiigpetko269610 ай бұрын
To "okucie" na pięcie jest do nart śladowych.
@areka67892 жыл бұрын
Jak był pierd to normalnie poczułem jego zapach 🤣🤣🤣🤣🤣
@DR_RUFUS2 жыл бұрын
Magia kina.
@szeleszczacy2 жыл бұрын
Wiedziałem, że jesteś prawdziwy meszuge
@DR_RUFUS2 жыл бұрын
@papagreg52282 жыл бұрын
Meshuggah i wszystko jasne! Szanuję w chuj
@robertpogorzelski85132 жыл бұрын
😎👍
@harryhaller69982 жыл бұрын
Istnieje wersja prawdziwego wibramu do zelowania tego typu butów, lepsza opcja od kucia ćwiekami.
@DR_RUFUS2 жыл бұрын
Wibram to nuda :)
@harryhaller69982 жыл бұрын
@@DR_RUFUS Perkele, ale ten jest bez logo.
@KoniuszkoBartosz2 жыл бұрын
Coś dziwna ta Meshuggah w intro :D
@DR_RUFUS2 жыл бұрын
:D
@DjKatlak2 жыл бұрын
A czemu nie bierzesz pod uwagę oferty kogoś kto szyje buty historyczne? Są dużo droższe ale zgodność historyczną mają na jeszcze lepszym poziomie. No i można zamówić nowe.
@DR_RUFUS2 жыл бұрын
Biorę pod uwagę. Szukałem replik tego modelu, ale nie znalazłem do tej pory.
@DjKatlak2 жыл бұрын
@@DR_RUFUS Aha czyli te są wyjątkowe? Pytam bo widziałem repliki butów carskich i niemieckich z pierwszej połowy XX wieku, czyli chyba bliższe epoce, którą reprezentujesz . Myślałem że będą równie dobre.
@DR_RUFUS2 жыл бұрын
@@DjKatlak te po prostu bardzo dobrze znam. Z butami mam tak, że jak trafię dobry model, to się go trzymam. Niewykluczone, że carskie i niemieckie są równie dobre. Staram się na wyprawach korzystać ze sprzętu, który nie ma tworzyw sztucznych, tytanu, membran. Konkretnej epoki nie odtwarzam, ale nie da się ukryć, że mając takie założenia i jednocześnie szukając dobrego sprzętu na wyprawy ląduję w pierwszych dekadach XX wieku :)
@Themorello91 Жыл бұрын
@@DR_RUFUS firma nestof z Poznania :)
@bramput21199 күн бұрын
a więc to są buty świętego mikołaja
@generalsimus2 жыл бұрын
A co to za spodnie?
@DR_RUFUS2 жыл бұрын
Szyte przez "Idę w las"
@maciejjankowski99919 ай бұрын
Po co komu fińskie oficerki? Dlaczego nie polskie? Dlaczego panom się wmawia, że oficerki to typowe!!! damskie buty? A przecież to buty do służby, do pracy. Nie jestem traperem, buty z Alaski, Stanów to nie moje dziedzictwo, nie moja bajka. Lewactwo bardzo dba o kobiety w butach z cholewami i kalesonach zwanych dla poprawności leginsami. Trzewiki to od wieków damskie obuwie. W ramach dzisiejszej polityki dzisiaj to kobietę określonego zawodu poznać po cholewach. Nie kupi Pan klasycznych męskich butów, chyba na zamówienie. Każda małolata kupi buty których Pan szuka, potrzebuje.
@mymindmakesnoises2 жыл бұрын
bushbox xD
@DR_RUFUS2 жыл бұрын
😀
@Stonekowal2 жыл бұрын
Polskie oficerki lepsze, albo zwykłe glany
@DR_RUFUS2 жыл бұрын
Przedwojenne?
@Stonekowal2 жыл бұрын
@@DR_RUFUS przed wojną to nie były oficerki tylko bukaty czy jakoś tak. Taka ciekawostka. Ja miałem na myśli oficerki z czasów wojny i PRL tylko to musi być autentyk a nie jakiś szajs z targu bo takie podróbki też istnieją