Sałata. Wysiew i upraw sałaty, jak uprawiać żeby mieć obfite plony? Sezon 2024

  Рет қаралды 32,472

ogród na co dzień

ogród na co dzień

Күн бұрын

Czas wysiać sałatę! Jak to zrobić i jak potem pielęgnować te warzywa, żeby mieć obfite plony? Przypomnienie tych informacji jest tematem dzisiejszego filmu z cyklu "Ogród Warzywny". Zapraszam!
Nasiona Vilmorin dostępne w sklepie shop.vilmorin.pl
Sałata to warzywo, które zdecydowanie warto uprawiać w ogrodowym warzywniku z wielu powodów. Po pierwsze jest ona zdrowa, pełna błonnika i witamin oraz minerałów. Po drugie jest łatwa w uprawie, nie wymaga intensywnego nawożenia, wyrośnie niemal w każdej glebie, nawet w półcieniu czy nawet tam, gdzie przez większość część dnia nie dochodzą promienie słoneczne. Aczkolwiek trzeba liczyć z tym, że posadzona w miejscach zacienionych może tworzyć nieco luźniejsze lub wydłużone główki. Po trzecie można ją uprawiać na wiele sposobów, na grządkach i w donicach, z rozsady i bez. A do tego pięknie wygląda w wazrwyniku będąc jego prawdziwą ozdobą, zwłaszcza gdy sięgniemy po odmiany o kolorowych liściach. Bo gatunków i odmian sałaty jest naprawdę wiele, to kolejna zaleta uprawy tej rośliny.
Możemy sięgnąć po nasiona odmian liściowych, masłowych, kruchych czy też lodowych, a także po nasiona sałaty rzymskiej lub sałaty japońskiej. Od koloru do wyboru. I możemy to zrobić już w lutym, kontynuując wysiewy również w kolejnych miesiącach w miarę potrzeby.
Rozpoczynając wczesną uprawę sałaty, w lutym, należy przygotować rozsadę. W tym miesiącu pogoda zazwyczaj nie pozwala jeszcze na wysiew wprost do gruntu. Do przygotowania tej rozsady, oprócz nasion potrzebne będą jeszcze pojemniki i podłoże do wysiewu, które będzie lekkie, przepuszczalne i wolne od patogenów chorobotwórczych. Może być z domieszką piasku. Pojemnikami mogą być specjalne kuwety do wysiewu, wielodoniczki lub plastikowe pojemniki po produktach spożywczych. Powinny być one czyste, z otworami drenażowymi na dnie. Wypełniamy je ziemią, którą następnie wyrównujemy i delikatnie przyklepujemy. Po czym możemy przystąpić do wysiewów.
W lutym warto zwrócić szczególną uwagę na sałaty liściowe. Np. takie jak różowa sałata w odmianie 'Crimson', o karbowanych liściach, które będę bardziej wybarwione posadzone później w miejscach słonecznych, a bardziej zielone, w miejscach bardziej zacienionych lub w uprawie szklarniowej. Nasiona sałaty, o charakterystycznym podłużnym kształcie wysiewamy niezbyt gęsto, rzutowo, lub po 2-3 sztuki do każdego otworu w wielodoniczkach i przykrywamy cienką 2-3 milimetrową warstwą podłoża do wysiewu, ale nawet jeżeli ich nie przykryjemy i tak wykiełkują. Iz robi to szybko. Sałata wykiełkuje już po 3-4 dniach.
Wczesne wysiewy wiążą się z tym, że przeprowadzamy je w ciepłych domach. Natomiast sałata preferuje nieco chłodniejsze temperatury. Ponadto, w lutym, dni są jeszcze krótkie i rośliny mogą mieć niedobory światła. W takich warunkach kiełkująca sałata jest zazwyczaj nieco wybiegnięta, ale nie należy się tym zbytnio przejmować, ponieważ możemy to naprawić podczas pikowania, które należy zaplanować przy wczesnej uprawie tych roślin. Dotyczy to wszystkich gatunków i odmian sałaty, również liściowej o zielonych falowanych liściach w odmianie 'Lirice', jak i czerwono listnej w odmianie 'Red'. Wszystkie sałaty o kolorowych liściach po wykiełkowaniu będą zielone, nabierają one kolorów najczęściej dopiero wtedy, gdy wystawimy je na zewnątrz.
Odmiany liściowe są o tyle wdzięczne, że można je zbierać na każdym etapie wzrostu. Wtedy gdy są już w pełni wyrośnięte, najczęściej w maju lub czerwcu, ale także wtedy, gdy mają dopiero małe rozety, np. w kwietniu lub nawet na etapie zupełnie młodych liści już w marcu. To również przemawia za własnoręczną uprawą sałaty. Możemy nawet odrywać z poszczególnych roślin pojedyncze liście, pozwalając im dalej rosnąć na grządkach.
Z resztą dotyczy to nie tylko odmian liściowych, ale również odmian masłowych, o charakterystycznym pokroju, czyli liściach układających się i zawiązujących tzw. główkę. Są one delikatne w smaku i najczęściej właśnie ten rodzaj sałaty lubimy najbardziej. Do wczesnych wysiewów nadaje się np. odmiana 'Appia' i 'Apollo', są też takie, które lepiej znoszą wysoką temperaturę i dłuższy dzień i mogą być wysiewane później, nawet w maju.
W lutym wysiewać możemy też kruche odmiany sałaty, mimo że na opakowaniach możemy znaleźć informację, że zaleca się to robić w kwietniu. Jednak dotyczy to wysiewów wprost do gruntu, bo w kwietniu sałatę lodową, a także masłową czy liściową możemy siać już bezpośrednio na grządkach. W marcu, wszystko zależy od pogody i tego, jaką...
Uprawa sałaty potrafi dać wiele radości. I tej radości z prowadzenia warzywnika wszystkim życzę.
Zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Ogród Warzywny” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : / izabella.schick
Blog : ogrodnacodzien...
Instagram : / ogrod_na_co_dzien
#sałata #uprawa #wysiew #warzywa #uprawawarzyw #ogrod #ogródek #działka #siew #nasiona #ogrod_na_co_dzień #ogródwarzywny

Пікірлер: 36
Pikowanie warzyw. O czym należy pamiętać przy pikowaniu?
11:54
ogród na co dzień
Рет қаралды 70 М.
Or is Harriet Quinn good? #cosplay#joker #Harriet Quinn
00:20
佐助与鸣人
Рет қаралды 48 МЛН
Will A Guitar Boat Hold My Weight?
00:20
MrBeast
Рет қаралды 68 МЛН
Zombie Boy Saved My Life 💚
00:29
Alan Chikin Chow
Рет қаралды 35 МЛН
Jak siać szczypiorek do doniczek
10:33
Martin Derby
Рет қаралды 42 М.
Jak siać sałaty. Sałaty liściowe, rzymskie, kruche  i masłowe.
8:03
Naturalnie o ogrodach
Рет қаралды 34 М.
Jak siać bratki i goździki brodate.
3:29
Kordek2014
Рет қаралды 3,8 М.
Jakie warzywa wysiewamy w marcu? Co możemy wysiać na rozsady? Wysiew warzyw
10:30
Dlaczego rzodkiewka nie rośnie w korzeń, tylko w liście
4:56
Ogród na piasku
Рет қаралды 53 М.
Jak zrobić rozsady sałaty - Z PLANTĄ W OGRODZIE
6:49
Z PLANTĄ W OGRODZIE
Рет қаралды 10 М.
Or is Harriet Quinn good? #cosplay#joker #Harriet Quinn
00:20
佐助与鸣人
Рет қаралды 48 МЛН