Witam serdecznie . Powiem wam jak sprawdzić pelet czy jest dobry i eko. Do słoika wlewacie wode wrzucacie jeden pelet i wciagu pietnastu minut musi zatonąć wtedy pelet jest dobry a jak nie zatonie to jest wnim dużo chemi i substancji kleistych, wtedy będzie kopcił i śmierdział .Zdrawiam serdecznie.
@KażdyOZEjakmoze-g8xАй бұрын
@witek4 zgadza się 👍👌
@andymark3664Ай бұрын
U mnie w małym ocieplonym domku wychodzi 2.5 tony na rok. Przy czym nie ma przesadnie ciepło. Cała instalacja była dotowana i kosztowała 3.5 tys. Kocioł Galmet Genesis Plus 15 kW. Z magazynowaniem 3 ton nie mam problemu, ale cena nie jest niska. We wrześniu kupiłem 3 tony za 3450 z transportem. Wcześniej ogrzewałem drewnem i było o wiele taniej. Wygoda, jest lepiej ale przenieść 3 tony pelletu do piwnicy to robota ciężka. Czy się opłaca? Nie za bardzo. Głównie ze względu na drogi pellet. Gdyby nie przepisy został bym przy starym kotle.
@radeks2678Ай бұрын
Trzeba było kupić kocioł zgazowujący plus bufor i paliłbyś drewnem.
@andymark3664Ай бұрын
@@radeks2678 Nie da rady, za mała kotłownia. Już były problemy z włożeniem tego automatu. Poza tym trzeba mieć dużo miejsca na drewno. sezonować itp.
@radeks2678Ай бұрын
@andymark3664 Tak czułem że nie masz gdzie upchnąć tego
@KażdyOZEjakmoze-g8xАй бұрын
@@andymark3664 dziękuję za praktyczny komentarz!
@KażdyOZEjakmoze-g8xАй бұрын
@@radeks2678 żeby się nie powtarzać - dziękuję za praktyczne komentarze
@touldie573Ай бұрын
Ja tej zimy na 1 tonie ciągnąłem od października do początku grudnia. Niestety kupiłem rok temu straszne gówno i mam cały czarny piec w środku.
@KażdyOZEjakmoze-g8xАй бұрын
@@touldie573 Tak nieraz się trafi niestety 😥. Za to piec myślę wydajny 👍
@majolo1234Ай бұрын
Rzeczywistośc wygląda trochę inaczej niż na rysunku na początku artykułu. Gdyby tona pelletu odpowiadała 586 metrom gazu co odpowiada 6446 kWh to ciepło spalania musiałoby wynosić 25 Mj/kg. Wygoda korzystania z pelletu? to jakiś żart. Te tony worów z pelletem trzeba odebrać, przeładować w miejsce składowania ( i to szybko bo może spaść deszcz) , wsypywać do zasobnika ( wór waży 15 kg), gdzieś składować a miejsce musi być idealnie suche. Dla mnie jedyna różnica w porównaniu z ekogroszkiem na lepsze to to, że jest trochę czyściej i mniej popiołu a przy tym drożej. W porównaniu z gazem nie ma o czym mówić , a i tak na dzisiaj palenie pelletem droższe. Jeszcze kwestia amortyzacji bo jeżeli istalacja Kocioł pelletowy, zbiornik na CWU i zbiornik buforowy (bez instalacji) to co najmniej 30 tys złotych to wypadołaby doliczyć te 2 tysiace złotych kosztów amortzacji rocznie ( przy kotle gazowym to ok. 700 zł rocznie)
@etam32Ай бұрын
Porównujesz pelet do pieca gazowegi🤣 pelet można porównywać tylko z eko groszkiem i jest dużo wygodniejszy. Jak wspomniałeś dość czysto a opróżnienie popiołu trwa 5min. Raz na 7-10 dni i jest tego może połowa wiaderka. Mi pelet wjeżdża na paleciaku prosto do garażu więc nie każdy ma jak piszesz.
@KażdyOZEjakmoze-g8xАй бұрын
@@majolo1234 bardzo dziękuję za praktyczny komentarz
@KażdyOZEjakmoze-g8xАй бұрын
@@etam32 Dziękuję za praktyczny komentarz. Myślę, że obaj Panowie macie rację, bo obaj macie nieco różne sytuacje. I właśnie o to chodzi, że każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie
@marek7125Ай бұрын
A co dzisiaj jest tanie no ale jak ma się ocieplone to nie jest źle wegiel też kosztuje i trzeba chodzić tam i drewno do tego też trzeba więc trzeba se policzyć a na rynku są różne pelety byle jakiej jakości
@KażdyOZEjakmoze-g8xАй бұрын
@@marek7125 To też prawda, zawsze są plusy i minusy każdego rodzaju ogrzewania
@eduardd1074Ай бұрын
u mnie przy 100 m to jak nie było ocieplenia to piec 10kW wciągał minimum dwa worki na dobę , a teraz po zrobieniu ocieplenia to wciąga maksymalnie jeden worek na dobę