Bardzo rzeczowy wykład. Poziom trudności spory i dostępy głównie dla specjalistów. Tymczasem z moich obserwacji wynika, że kondensacja pary wodnej ma oknach czy ścianach to rezultat błędów - oszczędności w procesie budowlanym (niedostateczna izolacja ścian) oraz nieefektywnej wentylacji i fatalnych nawyków użytkowników - okapy kuchenne nie podłączone do wentylacji (tylko filtracja), suszenie prania w pomieszczeniach niedostatecznie wentylowanych.
@DertySerwis9 ай бұрын
robię w tym zawodowo i w 100% zgadzam się z tobą.
@marcindawid84852 жыл бұрын
Ciekawy materiał, tyle że nie wszystkie okna mają takie problemy. Ciekawe czy wynika to z użytych profili czy źle zamontowanych okuć, za małych szyb w profilach czy też źle dobranych przez producenta uszczelek. Bawiąc się kamerą termowizyjną w różnych oknach (różnych producentów) wyraźnie widać że skropliny dookoła szyby (szerokości od kilku milimetrów do kilku centymetrów) są spowodowane dużą różnicą temperatury pomiędzy wnętrzem domu / środkiem szyby a obrzeżem szyby gzie następuje skraplanie. Wygląda to tak, jakby szyba (a właściwie jej schowane w profilu boki) przemarzała albo przez uszczelki (za małe uszczelki, lub szyba za mało chowa się w profil) albo za duże otwory odprowadzające wodę powodujące wyziębienie wewnątrz profilu. Oczywiście wytracanie się wody to czysto fizyczne zjawisko, spowodowane dużą różnicą temperatur i potencjalnie wilgotnością w powietrzu i punktem rosy. Z drugiej jednak strony, należy zadać sobie pytanie jak w takim razie radzą sobie producenci i użytkownicy np w Szkocji gdzie przez wiele miesięcy w roku jest bardzo wilgotno i zimno jednocześnie (wilgotność w okolicach 90% z temperaturą wahającą się pomiędzy +1 do +12). Ciekawi mnie czy jakimś rozwiązaniem tego nie jest ocieplenie przestrzeni pomiędzy szybą a profilem w którym ta szyba jest obsadzona. Oczywiście istnieje problem z wyborem materiału ocieplającego oraz bądź co nie bądź wykonania tego w domu klienta. Pianką mało rozprężną istnieje ryzyko uszkodzenia szyby (no i pianka ulegnie degradacji), styropian byłby za żmudną praca i pozostawiłby szczeliny przez które wiatr by hulał, wełna mineralna...... Dodatkowo takie szczelne ale jednocześnie narażone na wilgoć środowisko (bo nie ma co się oszukiwać, różnica temperatur jest spora) będzie narażone na rozwój grzybów i pleśni. Zjawisko to, to zmora warunków klimatu umiarkowanego chłodnego.
@OknotestPl2 жыл бұрын
Dziękujemy za zainteresowanie i pozytywną opinię o projekcie. Kondensacja pary na powierzchni szyb rzadko ma związek z jakością wykonania konstrukcji okiennej, doborem profili lub okuć, a jeśli już doszukiwać się takich związków, to będą to związki niewielkim znaczeniu. Zjawisko wykraplania pary wodnej w dolnej części szyb zespolonych po stronie wewnętrznej staraliśmy się omówić w filmie, ale może warto uściślić. Ze względu na budowę pakietu, krawędź szyby jest zdecydowanie zimniejsza od części środkowej. Dodatkowo pomiędzy oszkleniem, a profilem występuje konstrukcyjny mostek cieplny wynikający z różnicy przewodności cieplnej oszklenia i kształtowników okiennych. Te dwa czynniki nakładając się na siebie powodują takie, a nie inne postacie wykraplania kondensatu pary wodnej. O Szkotów nie ma się co martwić! :-). 90% wilgotność powietrza zewnętrznego o temperaturze +1 to zaledwie 4,67 g pary wodnej w 1m3 powietrza, a punkt rosy to -0,46 C Ocieplenie przestrzeni pomiędzy oszkleniem i profilem będzie miało wpływ na wartość liniowego mostka cieplnego, ale nie wpłynie na właściwości cieplne oszklenia. Z pewnością udałoby się w ten sposób przesunąć w górę temperaturę punktu rosy, ale nie pokładałbym w tym zbyt wielkiej nadziei. Gdy na zewnątrz będzie odpowiednio duży mróz, a na to nałoży się wiatr, to kondensat i tak się pojawi. Jest tak, jak o tym mówimy w filmie. Na zjawisko możemy wpływać, możemy przesuwać granice pojawienia się kondensatu, ale nie możemy zjawiska wyeliminować raz na zawsze. Przynajmniej przy dzisiejszym stanie techniki okiennej. Łączymy pozdrowienia :-).
@anonabc12289 ай бұрын
U nas w oknach dobroplast które mają 15 lat w domu drewnianym kondensacja narobiła tyle szkód że pod oknami drewno spróchniałe na całej linii ramy okien.Czuć jakby wiało z pakietu szybowego może od uszczelki wewnątrz niewiem .
@perskikrol49574 ай бұрын
dzięki za film
@dawidmroczek70596 ай бұрын
Nie udzielam się zbytnio w internecie ale dziś zrobię wyjątek. Po obejrzeniu kilku filmów na kanale "Oknorada" napisałem maila, w którym zadałem dwa pytania, ponieważ w niedługim czasie stanę przed wyborem okien do swojego domu. Na maila odpisał mi właśnie Pan Andrzej podając swój numer telefonu z prośbą o kontakt w celu łatwiejszej komunikacji w odpowiedzi na moje pytania. Zadzwoniłem i spędziłem na przemiłej rozmowie z Panem Andrzejem prawie dwie godziny. Oprócz odpowiedzi na moje pytania, Pan Andrzej udzielił mi całego mnóstwa wskazówek na co zwrócić uwagę przy wyborze okien, ich montażu i uszczelnieniu oraz podpowiedział kilka patentów. Pan Andrzej zwrócił mi także uwagę jak rozmawiać ze sprzedawcami oraz czego od nich oczekiwać. Nie jestem w stanie wymienić wszystkich jakże cennych informacji jakie otrzymałem, ponieważ jest ich zbyt wiele. Jeszcze raz BARDZO Panu dziękuję za poświęcony bezinteresownie czas i przemiłą, owocną dla mnie rozmowę. Jeśli stoicie przed wyborem okien do Waszego domu to nawet sie nie zastanawiajcie i korzystajcie z możliwości podpowiedzi ludzi mających ogromną wiedzę na ten temat oraz ludzi, dla których jest to też pasja. Niewątpliwie Pan Andrzej do takich ludzi należy. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję oraz życzę wszystkiego co najlepsze.
@OknotestPl6 ай бұрын
Dziękujemy za miłe słowa i wysoką ocenę naszej pracy. Pozdrawiamy :-)
@tadeuszwozniak6761 Жыл бұрын
Ogrzewanie podłogowe vs grzejnikii ich wpływ na roszenie wilgoci na szybach, szczególnie przy dużych przeszkleniach (od podłogi do sufitu). Czy występuje tu różnica i jak sobie z tym poradzić?
@OknotestPl Жыл бұрын
Przykro nam, ale nie potrafimy odpowiedzieć na Pańskie pytanie. Nie sądzę, by ktokolwiek próbował ustalić taką zależność. Zbyt wiele różnych czynników jednocześnie wchodzi w grę.
@user-uk5cm4ye1yАй бұрын
Jaki jest wpływ źle wyregulowanego okna na powstawanie pary ?
@OknotestPlАй бұрын
Powietrze przedostające się przez nieszczelności obniża temperaturę powierzchni okna po stronie wewnętrznej, co przyspiesza osiągnięcie temperatury punktu rosy, a tym samym szybszą kondensację pary wodnej na chłodnych powierzchniach
@inkwizytor9931 Жыл бұрын
No dobra uj z wodą na oknach co mam zrobić jak mi grzyb na ścianę przy oknach wchodzi bo podejrzewam ze ktoś odwalił numer wstawiając te okna i nie zabezpieczył ich przed wodą z zewnątrz a właściciel mieszkania milczy.
@Horas9120 күн бұрын
a grzyb nie jest efektem pzemarzania sciany?
@indiegamedevs2946 Жыл бұрын
Zacząłem szukać tematu ponieważ jedno z okien w domu jest na zewnątrz prawie całe zarosione, brak zarosienie 5cm po bokach i 30 cm od góry. Zastanawiam się czy nie wyciekł już z niego gaz i jst tam jedynie powietrze, kilka lat to okno już ma. Podobno można wymienić same szyby z gazem.
@OknotestPl Жыл бұрын
W dobie lotów na Marsa, wiele rzeczy można, pytanie czy warto i czy to konieczne. Jeżeli oczekuje Pan od nas rady, co do wymiany szyb, lepiej byłoby gdyby przesłał Pan zdjęcia okna, na których widoczna będzie zewnętrzna kondensacja, co pomoże nam lepiej zorientować się w przyczynach i skali problemu. Pozdrawiamy :-).
@indiegamedevs2946 Жыл бұрын
@@OknotestPl problem dziś wystąpił niestety nie wpadłem na pomysł aby zrobić zdjęcie, jeśli będzie również i jutro chętnie wykonam zdjęcie i postaram się je dodać do komentarza jeśli YT mi na to pozwoli. Tak z ciekawości może również przyda się ta informacja innym użytkownikom YT.
@teresamusial381 Жыл бұрын
Włączam jakiś sprzęt i ozonuje
@jolanta777 Жыл бұрын
👍
@TotoToto-mk3uk Жыл бұрын
Moim zdaniem te 99% nieuzasadnionych reklamacji to gruba przesada a raczej słabej jakości okien. Jakoś w jednym z domów z oknami z 3 szybami i dobrze uszczelnionymi szyby parują lekko i to od zewnatrz przy minusowej temperaturze tylko rano a w oknach złej jakości NIC nie pomoże i nie potrzeba nawet "minusowej" temperatury. W jednym bloku wszyscy sąsiedzi mają problemy z oknami. Po prostu "99%" producentów produkuję słabej jakości okna. "10,100" komorowe okna🤣. A wystarczy poczytać jaka jest różnica utraty ciepła miedzy 5 a 8 komorowym oknem 🤣🤣. Jaka jest różnica miedzy 2 szybowym a 3 szybowym anajlepiej 4 szybowym oknem (poprostu wewnetrzna szyba jest ciepła). Jaka jest różnica utraty ciepła gdy dystans między szybami bedzie wiekszy o 0.5cm. Moim zdaniem film zawierał by więcej treści gdyby te tematy były poruszone niż bronienie "99%" producentów okien.
@OknotestPl Жыл бұрын
Dziękujemy za wykazane zainteresowanie. Wszystkie tematy, o których Pan wspomina zostały poruszone. Proszę uważnie posłuchać od 2:32 do 3:59. Z przykrością informuję, że nie będziemy w tym miejscu zajmować się "różnicą utraty ciepła między 5 a 8 komorowym oknem", a to z dwóch powodów: Po pierwsze, nie ma okien 5 i 8 komorowych. Komory, to cecha kształtowników okiennych z PVC-U, o których będziemy mówili w następnych odcinkach. W oknach drewnianych komór nie ma ich wcale, a szyby w nich też parują :-). Po drugie, wartość Uf przenikalności cieplnej złożeń kształtowników okiennych nie ma większego wpływu na kondensację pary wodnej na powierzchni szyb. Na upartego można wiązać ją jedynie z wartością liniowego mostka cieplnego na styku kształtowników i oszklenia, ale o wpływie mostka na kondensację mówimy w filmie. Co do obrony producentów, to nie ma ich przed czym bronić. Kondensacja ma swoje główne przyczyny we właściwościach użytkowych materiałów wykorzystywanych do produkcji, a te są niezależne od producentów okien. 1% na kondensację powodowaną przez wady okien pozostaje bez zmian. Pozdrawiamy.
@anonabc12289 ай бұрын
@@OknotestPlJakby trochę przysłonił otwory odwadniające pomoże to coś na uczucie chłodu od okien lub wymiany uszczelek?