Рет қаралды 36,351
Da li je UDBA radila po zakonu, da li su jugoslovenske republike postajale države i pre Ustava iz 1974. godine? Kako su republički budžeti rasli, a para u budžetu Jugoslavije bivalo sve manje, šta je u pravnom smislu značio AVNOJ? To su samo neka od pitanja kojima su se nedavno bavili profesori Univerziteta u Beogradu na naučnoj konferenciji "Socijalističko pravo u Jugoslaviji 1945-1990“ održanoj na Pravnom fakultetu u Beogradu.
U emisiji Oko govorimo o tome zašto se u prvom ustavu FNRJ iz 1946. pominje pravo naroda na samoopredeljenje i otcepljenje, da li su budžeti najbolji skener države i da li su tokovi novca, uz promene ustava, najbolje ilustrovali rastakanje jugoslovenske države.
Pogledajte i da li je i pravo u Jugoslaviji bilo posledica sukoba dve koncepcije u državi, jedne za jaku Jugoslaviju koju je oličavao Aleksandar Ranković, i druge koja je tražila više prava za republike a koju su oličavali Edvard Kardelj i Vladimir Bakarić.
U emisiji govore: Boris Begović, profesor Pravnog fakulteta u penziji, Slobodan Samardžić, profesor Fakulteta političkih nauka u penziji, Dejan Popović, profesor emeritus Pravnog fakulteta i Zoran Mirković, profesor Pravnog fakulteta u Beogradu.
Autor i voditelj: Stevan Kostić.
Label and copyright: RTS
Zabranjeno svako kopiranje video i/ili audio snimaka i postavljanje na druge kanale!