Рет қаралды 22,352
Epidemija nas je, gotovo pekićevski, vratila romanu "Besnilo" i njegovom piscu i to baš u godini u kojoj se navršilo 90 godina od rođenja Borislava Pekića.
"Nije imao šta da traži/ U ovom našem vremenu", zapisao je Matija Bećković u pesmi o Borislavu Pekiću. U svom vremenu, Pekić je napisao "1999." koja nam se dogodila. I "Kako upokojiti vampira" iz kojeg danas rečenice o precima i potomcima i prošlosti i budućnosti žive samostalno u javnoj sferi. I "Besnilo", kojem nas je vratila epidemija u ovoj jubilarnoj godini. Pisac "Zlatnog runa", najmonumentalnijeg romansijerskog poduhvata u celokupnoj srpskoj književnosti (po oceni Predraga Palavestre) i jedan od najvećih srpskih pisaca u umetnosti se javio najpre u svetu filma. Pre šest decenija predstavljao je tadašnju državu na Kanskom festivalu. Deceniju kasnije, pre pola veka, dobio je Ninovu nagradu za roman godine ("Hodočašće Arsenija Njegovana").
"Mi ne govorimo samo rečima, mi govorimo čitavim životom", rekao je u jednom od poslednjih intervjua Pekić, koji se tog gesla i pridržavao.
Kao gimnazijalac, uhapšen je 1948. jer je bio član Saveza demokratske omladine Jugoslavije, po izlasku s robije - u početku je pisao pod pseudonimom. Kao ostvaren pisac, otišao u London iz kojeg se vratio posle dve decenije: učestvovao u obnovi rada Demokratske stranke, u građanskim protestima početkom 90-ih...
Zagovarao i demokratske principe koji su usklađeni sa nacionalnim.
O Borislavu Pekiću u emisiji Oko magazin govore: piščeva supruga Ljiljana Pekić, akademik Matija Bećković, profesori Vladeta Janković i Mihajlo Pantić, pisci Filip David i Vule Žurić, izvršni direktor "Službenog glasnika" Petar Arbutina.
Autor emisije Dragana Ignjić
Label and copyright: RTS
Zabranjeno svako kopiranje video i/ili audio snimaka i postavljanje na druge kanale!