Oprava zdroje 5V 8A Delta do switche

  Рет қаралды 12,234

amperak

amperak

Күн бұрын

Пікірлер: 48
@TruckerJozef
@TruckerJozef 4 жыл бұрын
Par kondikov a funguje Gratulujem :)
@karelventil2647
@karelventil2647 4 жыл бұрын
Jo, tak takový opravy jsem ještě uměl. Ty malý kondíky jsem měnil v sat. přijímačích PACE. Ale jakmile zdroj i tak nenaběhl, tak si na něm často vylámal zuby i profík, který do firmy jezdil na návštěvy. V těch přijímačích byly dva typy zdrojů. Jednodušší a složitější. No a ty složitější byly těžký i pro toho profíka. Moje poslední oprava tohodle typu byl zdroj k externímu HDD. Daroval mě ho kolega v práci, že stávkuje :D Stačil jeden kondík a fachčí to.
@amperak
@amperak 4 жыл бұрын
sle, určitě by jsi to zvládl dnes taky :)
@NikiBretschneider
@NikiBretschneider 4 жыл бұрын
No poslední zhruba dva až tři roky je to úplná záplava zdrojů, kde je v háji vstupní elyt, no a v zápětí to odnese i ten pro napájení IC. Nevím jestli něco leze po síti, nebo někdo zase někde zprodukoval ukrutnou serii vadných kondenzátorů na 400V+, ale je to hrůza. Dřív to nebylo, to jestli jsem za 20 let viděla tři, tak to bylo moc. Kolem roku 2002 prakticky ve všem odcházely kondenzátory na sekundáru, ale na primáru ne. Teď je to obráceně. K měření kondenzátorů. Pozor na jednu nechutnou vlastnost prakticky všech elektrolytických kondenzátorů. Jejich změřená kapacita (záleží tedy na způsobu měření) se stárnutím roste, jejich seriový odpor ovšem taky. Nový kondenzátor má mírně menší kapacitu než je deklarovaná, naopak stará mrcha tu kapacitu má větší. Multimetrem jde změřit kapacitu, ale už nejde změřit ESR, takže spousta lidí vytáhne takovou bestii, změří kapacitu multimetrem, zjistí, že je vyšší než deklarovaná, což by je mělo ale okamžitě zarazit, jenže oni v tento moment zajásají (extra pokud jde o teslu) jak strašně dobré ty staré kondenzátory byly a radostně to vrátí do zařízení. A pak už se jen diví. Průser je totiž ve způsobu měření, zkušenosti říkají, že pokud se to neměří nějakým normálním můstkem, tak ty výsledky **VŽDYCKY** stojí za prd, ikdyž právě tady to zvyšování změřené kapacity hodně naznačuje.
@amperak
@amperak 4 жыл бұрын
no já to měřím tím čínatesterem a ten to ukáže relativně dobře. jen sakra nevím kde je nebo komu jsem ho pujčil.
@NikiBretschneider
@NikiBretschneider 4 жыл бұрын
@@amperak No nic si z toho nedělej, mně zase něco snědlo nůžky. Mám tu čtvery, nenašla jsem ani jedny! Jinak ty kondenzátory, no, když je to nafouknuté, tak není co měřit. Na tom pomocném buď napětí je, nebo není, na těch velkých zas jde změřit zvlnění, většinou to člověk ani nemusí tahat ven, no a rvát do něčeho vystárlý skladovaný elyt je taky nesmysl. Takže ona je celkem otázka, zda je vůbec co měřit.
@amperak
@amperak 4 жыл бұрын
@@NikiBretschneider jo to znáím
@miroslavburget1866
@miroslavburget1866 4 жыл бұрын
Ahoj, oprava zdroje super. Jsi borec. Měl jsem fungl nový zdroj 15V 6A a po jednom přetížení už zdroj žádnou zátěž nezvládnul, možná tak max půl ampéry a pak se vypnul, dodnes netuším co se mohlo stát, viditelně vše ok.
@amperak
@amperak 4 жыл бұрын
to by se muselo projít. ale zajímavá závada
@miroslavburget1866
@miroslavburget1866 4 жыл бұрын
@@amperak zdroj vypadá poměrně jednoduše, je řízen IO UC3843AN, máš nějaký typ, proč se to takto chová?
@standamartinak3679
@standamartinak3679 4 жыл бұрын
Nejvíc je ta úvodní znělka :D :D :D
@amigator7789
@amigator7789 4 жыл бұрын
Jenom takticky dotaz k te zarovce coby ochrane pred zkratem ( 0:40 ) ... vsiml jsem si ze stejnou zarovkovou ochranu pouziva pri testovani svarecek i Killeroz (zasuvka s prepinacem, pomoci ktereho si muze zarovku coby ochranu zaradit do napajeciho okruhu). Chapu princip te ochrany, tj. ze kdyz dojde ke zkratu na testovanem/opravovanem zarizeni, tak misto toho aby zkrat prosel az do jistice ktery nasledne vyleti, tak se misto toho jenom rozsviti zarovka. Potud vsechno jasne. Moc ale nerozumim tomuhle - kdyz se zarovka zaradi do napajeciho 230V okruhu, tak ma nejaky vnitrni odpor a vznikne na ni ubytek napeti. Takze kdyz pak do toho okruhu zapojim zarizeni, nejde do neho plnych 230V, ale nejaka nizsi hodnota. U pulsnich zdroju ktere zkousnou velke rozpeti vstupniho napeti (100-240V) to samozrejme neni problem, co ale u zarizeni ktere jsou na velikost vstupniho napeti citlive, tj. potrebuji pro spravnou funkci pokud mozno presne 230V? Tam ta zarovka zarazena do okruhu bude delat problem, ne(?)
@jirizahradnicek2325
@jirizahradnicek2325 4 жыл бұрын
To je jednoduché. Při prvním zapnutí a běhu naprázdno, tam necháš žárovku a pokud je vše v pořádku, žárovku vyřadíš a otestuješ zdroj se zátěží.
@amperak
@amperak 4 жыл бұрын
všechny schválené spotřebiče pro provoz musí zvládat napájení cca 200-250V. žádnému spotřebiči nevadí větší podpětí, pokud nemá proti tomu ochranu. žárovkovou zkoušečku používám už 15 let (když sem v deseti letech začínal se servisem lampových rádií, tam to je nutná pomůcka i za provozu) a je někde v historii mého kanálu i video. k servisu si vybírám žárovky v rozsahu 15-300W a dál přichází už na řadu topná tělesa (při servisu indukcí) Výkon žátovky si volím dle toho jakou závadu opravuji a jaký test dělám. žárovku nechávám připojenou většinou trvale. Praxe je taková, že studená žárovka má nízký odpor vlákna, vhodně znvolená nepředstavuje problém. při závadě zachrání připojené zařízení. a navíc dle jasu vlákna vidím kolik to odebírá a mužu třeba včas zabránit výbuchu. Vypínač na žárovku nepoužívám, bud mám žárovku a nebo připojím přímo. A taky to nemám složené do nějakého zařízení, protože né všechny mnou opravované stroje maj přívodní šňůru. Killeroz má zkoušečku sice s vypínačem, ale pak chpodí měnit pojistku. On tam připojuje jen svářečky. má to jako jednoúčelovku, nedělá servis ničeho jiného jak svářeček. stačí mu to. Ale... taky mu trvalo než si jí vyrobil, a ted teprva má regulační trafo třeba. já ho mám už dávno. Ale on to nepotřebuje k servisu svářeček. Já to mám také vše na vývoj a výrobu zařízení. Já nejsem opravář.
@amigator7789
@amigator7789 4 жыл бұрын
@amperak: thnx. Btw - _k servisu si vybírám žárovky v rozsahu 15-300W_ & _Výkon žátovky si volím dle toho jakou závadu opravuji a jaký test dělám_ - tady se rozhodujes podle ceho, a proc si vlastne vybiras ty ruzne vykony zarovek? Jakoze mene vykonne zarovky davas k zarizenim ktere maji mensi odber, nebo jak? Jestli ano, tak proc? Vzdyt by tam stacilo dat trvale jednu zarovku s vysokyma wattama ktera ma maly vnitrni odpor a slo by ji tak coby protizkratovou ochranu pouzit skoro na vsechno, ne(?) Nechapej me spatne, ja ten tvuj post nijak nerozporuju, jenom se snazim pochopit k cemu presne je dobre mit pro ruzna zarizeni ruzne watty na tech pojistnych zarovkach :)
@amigator7789
@amigator7789 4 жыл бұрын
@Jiri Zahradnicek: jasne, chapu. Proste jenom vstupni test u neznameho zarizeni, jestli nebude po zapnuti ve zkratu.
@amperak
@amperak 4 жыл бұрын
@@amigator7789 ano, vybírám si ho dle příkonu toho, co testuji. 200W žárovka neochrání zařízení s malým příkonem.
@sforman2622
@sforman2622 4 жыл бұрын
Jó, prokletý 47uF poblíž optočlenu zpětné vazby. Ten mě taky potrápil u LCD monitoru. Vidím, měním a neměřím :-D.
@amperak
@amperak 4 жыл бұрын
jo já ho taky měním bez váhání, ale vysvětluj lidem že víš že je špatný když ho nezměříš :D
@lubosdurchobetl575
@lubosdurchobetl575 4 жыл бұрын
Na měření kondenzátorů používám tester, který vyšel v AR-A 8/87, měří se jejich odpor při kmitočtu 500kHz. Trochu jsem pogůglil a zde ja zapojení:www.belza.cz/measure/ctst.htm. Ušetří to spousty práce. Kondenzátor se změří bez vyjmutí z desky a funguje to.
@amperak
@amperak 4 жыл бұрын
znám tyto zapojení, ale tady nebylo o čwem přemýšlet u opravy.
@proton8694
@proton8694 4 жыл бұрын
@amperak Ahoj Amperaku, prosím tě chtěl bych se tě zeptat ohledně toho ekvivalentního sériového odporu (ESR) u kondenzátorů. Mám tento LCR-T4 ESR měřič viz odkaz: 1url.cz/2zq7o . Mohu u toho LCR-T4 ESR měřiče při určování zda je ESR u měřeného kondenzátoru v pořádku či nikoliv použít tabulku, která je vylepena na tomto jiném měřiči MESR-100 ESR viz odkaz: 1url.cz/Xzq7N ? Nebo využíváš při vyhodnocování jinou tabulku (hodnoty) ESR? Dík za odpověď a poučné video. 👍
@amperak
@amperak 4 жыл бұрын
u vadných kondů ten esr uletí kamsi dojháje. musíš pohlídat aby tabulka ESR seděla frekvenčně k měřáku. některé měří na 1kHz, jiné na 100kHz.
@proton8694
@proton8694 4 жыл бұрын
@@amperak Díky
@vojtechora
@vojtechora 4 жыл бұрын
Pěkná oprava, tohle pošli Oldovi to by se mu líbilo. Ne jak ta Lidl řezačka. Xd
@amperak
@amperak 4 жыл бұрын
Já mu žádná videa na reakci neposílám ale. to mu je posílaj ostatní, nebo spíš on si je vybírá sám. A nevím proč by se mu to mělo líbit.
@simoncechacek
@simoncechacek 4 жыл бұрын
Juu milááááček můůůj :D (ten switch ofc)
@amperak
@amperak 4 жыл бұрын
dneska byl svátek, sem to neposlal :D
@SuperFilip2
@SuperFilip2 4 жыл бұрын
Tvůj? A jsi si tím jist? :D
@SilatSkiller
@SilatSkiller 4 жыл бұрын
koukám jsi takhle na videa o zdrojích abych se něco naučil a koho tu nevidím :D :D , DJ (Azwraith)
@simoncechacek
@simoncechacek 4 жыл бұрын
Ale dobrý ten pane Azwraith. Zdroj slouží ve switchi a šlape jako hodinky! 😂
@SilatSkiller
@SilatSkiller 4 жыл бұрын
@@simoncechacek a ja diky tomu zase moudřejší :)
@marekOK2
@marekOK2 3 жыл бұрын
ESR důležitá veličina krom uF hi nejvíc se člověk naučí praxí 😁
@amperak
@amperak 3 жыл бұрын
ano, měřím to v čína měřáku. ještě umí ukázat Vloss což je taky zajímavý.
@karelkarel6721
@karelkarel6721 4 жыл бұрын
amperak pouziva kvalitni mobil SE k750i. Byl jsem s nim velmi spokojen a doted i ten muj naskoci :) I kdyz leta lezi v supliku.
@amperak
@amperak 4 жыл бұрын
jsem s ním taky spokojen
@miroslavbartik9928
@miroslavbartik9928 4 жыл бұрын
Jak málo stačí ale musí člověk vědět jak to zdarec.
@davidmoravec8738
@davidmoravec8738 4 жыл бұрын
NO, vymenit par kondiku to beru, ale pokud odejde neco co se tu koupit neda protoze to je nejaky cinsky ekvivalent buh vi ceho to je pak f prdeli :)
@amperak
@amperak 4 жыл бұрын
tenhle zdroj nic čínského nemá a většinu zdrojů vpohodě opravím.
@davidmoravec8738
@davidmoravec8738 4 жыл бұрын
@@amperak taky tu mam hromadu do ktere se mne nechce, asi se do toho pustim :)
@maroscibula2680
@maroscibula2680 4 жыл бұрын
ani sa nečudujem že tvôj kolega nedal na tvoje slovo, tvoja autorita ma nulovú hodnosť
@amperak
@amperak 4 жыл бұрын
Ale furt je větší jak tvoje schopnosti.
@maroscibula2680
@maroscibula2680 4 жыл бұрын
@@amperak tam si chod podat ruku s Danykem :D :D tvoja kabelaž v kotolni a jeho dps letovaní je na rovnakej urovni
@Vladynko1
@Vladynko1 4 жыл бұрын
Funkčnosť je vždy až na prvom mieste......Čo tam po estetike, šak s tým nejde na výstavu.
@feflofeflic
@feflofeflic 4 жыл бұрын
@Ice Man... možná máte pravdu (nemůžu/nechci soudit), ale z praxe jsem se naučil, že i na první pohled hloupost a absolutně nepravděpodobné řešení, může být ta správná cesta (teda, když už si člověk neví rady) ...
Jak funguje a jak opravit spínaný zdroj
58:33
Marphy
Рет қаралды 29 М.
Diagnostika vadného spínaného zdroje
16:37
amperak
Рет қаралды 19 М.
Who's spending her birthday with Harley Quinn on halloween?#Harley Quinn #joker
01:00
Harley Quinn with the Joker
Рет қаралды 20 МЛН
Zdroj 30V 10A s USB napájením od GVDA z Alíku za 2000kč
14:51
Oprava stejnosměrného zdroje
18:55
Vidlák
Рет қаралды 13 М.
Ako ne-opravovať spínaný zdroj !!!
20:06
TO220
Рет қаралды 24 М.
Free energy generátor 10kW - odhalení podvodu!
14:37
amperak
Рет қаралды 335 М.
Nejlevnější elektro dodávka v ČR - dojede domů?
41:40
Ktoré komponenty najčastejšie zlyhajú v elektronike
9:29
Paul's Electronics
Рет қаралды 9 М.