Vákuumcsöves napkollektor. Napenergia

  Рет қаралды 34,795

Ordasi Gábor

Ordasi Gábor

Күн бұрын

Пікірлер: 119
@caprhyne
@caprhyne 3 жыл бұрын
Nagyon jó! :) Lassan megvan a kertes ház és jöhetnek az ügyeskedések! ;) Nagyon sok ihletet adsz, Gábor! :) Köszönöm! :)
@mihalyvarga6483
@mihalyvarga6483 Жыл бұрын
Nekem 30 csöves Drain Back rendszer működik hibátlanul 15 éve ,napi villany áram felhasználás nyáron 5-10 Ft,lényegesen egyszerűbb ,karba tartást nem kellett csak annyit csinálni, hogy a csapvizet néha 3-4L utána kell tölteni.Ha valaki tömítést tud csapba cserélni, már össze tudja rakni,én két nap alatt raktam össze és 600 ezret kerestem vele mert a sefteses lehúzók annyit akartak kérni a szerelésért.Szintén két tarályos200/60L-es,téli-nyári át állással.Télen a 200l-es csak elő melegítő szerepe van ,de elég sokszor 40C°is eléri benne a víz akkor át állítjuk,fürdéshez elég.Nyáron ha áll a szivattyú akkor sokszor 230C°-ra is felment a gyüjtő hőmérséklete de semmi probléma nem volt vele.Amikor csináltam 320 ezerbe került,a bolylert én alakítottam át,azt nem kellett venni.
@cirfsukram
@cirfsukram Жыл бұрын
Üdv nagyon jó videóid vannak! Talán a nyári töblethő ventilátoros hűtése helyett jobb lenne egy kerti homok akkumulátor felfűtése ami a hőt tovább tárolja mint a víz tartály, a napokban láttam ezt egy kanadai videójában, meg talán érdekes lehet még egy szerbiai naphőerőmű működési elve ami napkoncentrátor és homokakumlátor összességa ott említették hogy 6-8 hónapra tárol hőt.
@makoado6010
@makoado6010 3 жыл бұрын
van "félszáraz" megoldás ahol a napkollektorokra csak akkor megy fel a hűtőközeg amikor hőigény van. akkor nem kell a hűtőradiátor. egyébként a 42-45C-os viz már kellően forró fürdéshez egy jól méretezett rendszer december kivételével egész évben elő tudja állitani, azt kivéve nem kell plusz villanybojler. persze akkor nagyobb puffer kell. a "vészhűtő" helyett jobb megoldás rákötni a lakás fütésére. ha padlófütés van több, mint elég és még ilyenkor májusban is hideg van éjjszakánként a nappali pár kWh-s ráfűtés bőven elég. nyárra meg csinálhatsz egy jakuzzy-t a kertbe.
@auroraszabo4168
@auroraszabo4168 3 жыл бұрын
Üdv, nagyon jókor jött a videó 👍
@kiafaszagyerek3538
@kiafaszagyerek3538 3 жыл бұрын
Nekem is
@chrisp4028
@chrisp4028 3 жыл бұрын
Tiszteletem! Szuper jó rendszer és hasznos infók!
@microden80
@microden80 3 жыл бұрын
Köszi a videót! A napkollektor kapcsán jut eszembe, hogy nem lehetne jóval hatékonyabban villamos energiát előállítani egy napkollektor és egy Stirling motor párosításával? A napsugárzásból jóval könnyebben és jelenleg sokkal jobb hatásfokkal lehet termikus energiát nyerni mint 'elektromosságot'. Egy másik kérésem, javaslatom lenne, ha lehet, hogy szívesen látnék egy általános áttekintő videót a BLDC motorokról és a vezérlési lehetőségeikről. Szerintem ez is egy olyan téma ami sok embert érdekelhet. A villamos motor ugye elég sok eszközünk alapvető építőköve, a fűnyírótól (igen, ezt a videódat láttam már ;) az elektromos kerékpárig, a kéziszerszámainkról nem is beszélve.
@microden80
@microden80 3 жыл бұрын
Na most akkor már megint kitörölt a YT egy linket amit ide post-oltam. Újra: kzbin.info/www/bejne/oWW3o5Wundqsmqs
@janosugrai4878
@janosugrai4878 3 жыл бұрын
Ügyes vagy. Tetszik a rendszer
@patrikcsibi9998
@patrikcsibi9998 3 жыл бұрын
Hozzátenném, ez a spec folyadék sem túl olcsó, egy 20L-es kanna ~28e FT. Még ha fele-fele arányba keverjük, akkor is számottevő költség.
@werwolfkaaa1729
@werwolfkaaa1729 3 жыл бұрын
Kocsiba való folyadék kell bele sok különbség nem hiszem,hogy van !
@SZNorbi88hun
@SZNorbi88hun 3 жыл бұрын
@@werwolfkaaa1729 Csak annyi hogyha ereszt a hőcserèlő akkor mèrgezèst kaphat a család...
@andrashorvath6587
@andrashorvath6587 Жыл бұрын
Remek videó!
@evl005
@evl005 3 жыл бұрын
Csak egy kérdés a bolondbiztos szivattyúkról? Hogyan veszed észre ha az egyik szivattyú elromlik? Csak mert nem gondolom, hogy minden nap felmész a padlásra, hogy megnézd.
@ordasigabor
@ordasigabor 3 жыл бұрын
Két külön táp látja el a két szivattyút, mindkettő kijelzi az áramfelvételt. A kijelző a lakásban van, minden nap akaratlanul is látom.
@HunTomiBp
@HunTomiBp Жыл бұрын
@@ordasigabor én tennék áramlásmérőket és hőmérséklet figyelőket a rendszerbe... a költséget már nem nagyon dobná meg, de növelné a biztonságot. több videódban is láttam, hogy használod. (lehet hogy időben késöbbiekben, mint ez készült, nem időrendben dobálja fel a youtube)
@balazstakacs2929
@balazstakacs2929 14 күн бұрын
Kedves Gábor, nagyon jók, tartalmasak a videóid/tartalmaid. A videóban szereplő termosztáttal kapcsolatban szeretnék tanácsot kérni. Én is vettem egy ilyen kis elektonikát, de nekem csak az "A" jelzésű mágneskapcsolót kapcsolja. Ez miért lehet? Válaszodat előre is köszönöm.
@ordasigabor
@ordasigabor 14 күн бұрын
Szia az elektronika Dallas 18B20 szenzorokkal működik. Ahogy nálad is van, 2db ilyen van a panelhez kötve. Úgy alkották meg, hogy fűtést vagy hűtést lehet vele kapcsolni. De csak az egyiket egyszerre. Az egyik kimenet akkor kapcsol, amikor az A szenzor hőmérséklete magasabb, a másik akkor, amikor a B. DE be kell állítani a panelt, hogy fűtésre, vagy hűtésre használja valaki. Vagyis, ha fűtésre van állítva, akkor eleve az egyik relé nem működik. Ha jól van beállítva és továbbra sem kapcsol, akkor valószínűleg a relé hibás.
@karolyandras
@karolyandras Жыл бұрын
Még egy észrevétel. A fagyálló mekkora hőt képes elviselni? Miért kell a fagyállót hűteni ventillátorral?
@ordasigabor
@ordasigabor Жыл бұрын
120-140 fokot is elbír a folyadék. Azért kell hűteni, mert nyáron csúcsban néha képtelenség elhasználni azt a sok hőenergiát és felforrna a bojlerben a víz hűtés nélkül.
@karolyandras
@karolyandras Жыл бұрын
@@ordasigabor De te a fagyállót hűtöd, nem a használati meleg vizet!
@gomla8187
@gomla8187 2 жыл бұрын
Napkollektor rendszer vagy ugyanannyiért vásárolt napelem közvetlenül fűtőszálra kötve hoz jobb megtérülést ? Ezt ki lehet számolni?
@ordasigabor
@ordasigabor 2 жыл бұрын
Na ez lesz a következő videóm témája... kb. 2 hét múlva.... én is kíváncsi vagyok rá.
@gomla8187
@gomla8187 2 жыл бұрын
@@ordasigabor Szuper. Szerintem nagyon sokakat érdekel, hogy mondjuk 300eFt-ból melyik rendszer hoz több melegvizet egy év során.
@rolandvoros6016
@rolandvoros6016 2 жыл бұрын
Üdv Gábor!! Nagyon tetszenek a videóid!! Annyit árulj még el, hogy télen az alig napsütésben mennyit termel az a 30 cső?? Lehetne a fűtésre rásegíteni?? Én erre használnám inkább, a használati melegvízet meg nyáron tolnám inkább!!
@ordasigabor
@ordasigabor 2 жыл бұрын
Ha megnézed 3 éve minden télen fúl a szél, kevés a felhő.... így elég jó télen is. Általában vakkor is 45-50 fokot eléri a 300 liter víz. De inkább 60 fokot ha nincs szmog ....
@rolandvoros6016
@rolandvoros6016 2 жыл бұрын
@@ordasigabor köszönöm a válaszod!!! Akkor igazából nem is olyan rossz ez télen!! 🙂 Nálunk radiátoros rendszer van, szóval az az 55-60 fok éppen jó lehet napkollektorral!! Elgondolkodtató!! 800 liter pufferem van, abba menne az energia, de a fűtés 40 foknál áll át gázra a pufferről amit fával fűtök fel, szóval olyan sokat nem tudna feltornászni ezen a kollektor!! Ha csak a maximumot (60fokot) nem veszem alapul!! Milyen tájolása van a kollektorodnak?? Télen úgy olvastam hogy 60fokban kell állnia, délre nézve, úgy a leghatásosabb! Vagy ez csak a síkkollektorokra érvényes??
@tariarpad1198
@tariarpad1198 3 ай бұрын
Szia Gábor, hogyan választottad ki a folyadék ventilátoros vészhűtő méreteit, milyen típust használtál ?
@ordasigabor
@ordasigabor 3 ай бұрын
szia, egy gépkocsi fűtő radiátora több kWattot le tud adni. Olyat vettem ami teljesen réz... Pontos típust nem tudom, valamilyen régebbi Fordban van ilyen.
@tariarpad1198
@tariarpad1198 3 ай бұрын
@@ordasigabor köszönöm szépen 😀
@andrastoth1354
@andrastoth1354 2 жыл бұрын
mosó-, mosogatógép keverőszelep elé visszacsapót kell tenni, mert különben átáramlik a hideg/meleg a másik ágba.
@joewolf38
@joewolf38 3 жыл бұрын
Szia, Csináltál már éves költség összehasonlítást, sima bojler (esetleg kondenzációs kazán) vs. napkollektoros rendszer? Hány év a megtérülés szerinted? Köszönjük a videót ismét jó lett!
@ordasigabor
@ordasigabor 3 жыл бұрын
Szerintem ez úgy térül meg “gyorsan”, ha a mosógép és mosogatógép is erről jár és napi szinten ezen kívül a család elhasznál bő 100litet meleg vizet. Ekkor évi kb 80-100eFt-ot lehet spórolni, de így is 6 év.
@Bacchus1980
@Bacchus1980 2 жыл бұрын
Megtérülés számításánál hajlamosak vagyunk az éppen aktuális energiaárral számolni, ami nem helyes.
@attilasipocz7468
@attilasipocz7468 2 жыл бұрын
@@ordasigabor Azthiszem,most jön el a létjogosultsága a gyors megtérülésnek. Hol,melyik oldalon érdemes keresni a vákuumcsöves kollektort? Nem túl nehéz,azaz én magam is össze tudom rakni ugye? (Készítettem már saját gyártású kezdetleges napkollektort, KPE csőből és a bojlerbe helyezett hőcserélőből...ezt szeretném hatékonyabbá tenni,vagy hatékonyabb rendszerrel kiváltani...) :D Menő a pólód!
@mihalyvarga6483
@mihalyvarga6483 Жыл бұрын
@@ordasigabor Én is ezt tapasztaltam.
@motorkerekpardiagnosztika8838
@motorkerekpardiagnosztika8838 2 жыл бұрын
Szia érdeklődni szeretnék hogy a vákuum csöveket lehet pótolni ,itt gyártási készletre gondolok 10- év múlva is lessz cső hozzá? Köszönöm
@ordasigabor
@ordasigabor 2 жыл бұрын
a cső átmérő és hossz szaványosított, kb 6 méret van. Szóval szerintem nem gond pótolni
@motorkerekpardiagnosztika8838
@motorkerekpardiagnosztika8838 2 жыл бұрын
@@ordasigabor köszönöm
@zeneszpeter
@zeneszpeter 2 жыл бұрын
Mi a véleményed egy napkollektoros hőszivattyús rendszerről? Arra gondoltam, hogy egy földbe ásott néhány köbméteres szigetelt tartálynyi vizet fűtenék napkollektorral, és nem közvetlenül tenném a hőt a radiátorra, hanem egy hőszivattyún keresztül. Így a napkollektorok deltája mindig nagy lehetne, jobb hatásfokkal melegítené a vizet, illetve a tartályban lévő víz hővesztesége is kisebb, mint amikor nagy hőmérséklet van benne. 20-30 fokos víz vígan működtetné a hőszivattyút, és ilyen hőt bármilyen téli napon képes lenne előállítani egy napkollektor. Kérdés, hogy mindenestül gazdaságosabb-e egy hagyományos földszondás hőszivattyúhoz képest.
@ordasigabor
@ordasigabor 2 жыл бұрын
Nem kell ilyen komplex dolog. Venni kell egy inverteres klímát, amit a napenergia működtet. Manapság a levegős készülékek is nagyon jól működnek, teljesen felesleges kútvízben gondolkodni. Az inverteres klíma jó hatásfokkal tud fűteni. Manapság már télen sincs hideg... már a 0 fok is ritka, így a klíma is hatékony.
@HunTomiBp
@HunTomiBp Жыл бұрын
@@ordasigabor Gondolj a külföldi nézőidre is! :) Stockholmban élek és az elmúlt években mértem -25 - -35'C-t is éjjel... :O
@jozsefszabo5811
@jozsefszabo5811 Жыл бұрын
Szia! Nekem az lenne a kérdésem, hogy közvetlenül padlófűtésre rá lehet e kötni, egy kondenzációs kombi gázkazán mellé, külön hőcserélő és bojler használata nélkül? Csak egy keringető szivattyú plusszba. Meg még egy olyan szabályzót, ami kb 40 fokos vizet enged bele a padlóba.
@ordasigabor
@ordasigabor Жыл бұрын
szia, kell a hőcserélő padlófűtés esetén, sőt ha sok kollektor van, akkor jó nagy puffer tartály sem árt.... hőcserélő nélkül minden éjjel a kazán feleslegesen fűti a kollektort és ezzel az udvart
@TheBuyankhishig
@TheBuyankhishig 3 жыл бұрын
Szia! A kapcsoló (termosztát) elektronika elérhetőségi linkjét betennéd a leírásba? Köszönöm. A padláson a sok szigeteletlen csőrészen nem megy el sok hő? Vagy amikor nem videózod van rajta valami zárt doboz?
@ordasigabor
@ordasigabor 3 жыл бұрын
Hőmérő elektronika. Google erre hozza ki a forrást " High Precision Digital Display Temperature Sensor Intelligent Temperature Controller Temperature Difference Meter" Aliexpress, 4eFt Szivattyú, szintén ezt kell beírni a google keresőjébe Pótvízpumpa BOSCH 0 392 020 024 Olyan sok energiát termel, hogy a veszteségekkel nem kell törődnöm
@sandortorok8901
@sandortorok8901 2 жыл бұрын
Üdv, szeretném megkérdezni , hogy pl nyaralás alkalmával ha letakarnánk egy feherponyvával vagy barmi massal a kollektort, kivalthato ezzel a modszerrel a hűtes resz?a te rendszered alapjan.
@ordasigabor
@ordasigabor 2 жыл бұрын
szia, a letakarás is működik. Az a lényeg, hogy két egymást követő napsutéses nap képes akár 300 litert is felforralni . Ezt el kell kerülni. Tégen én is takaróponyvártam... de egy kocsi fűtő radiátor sorosan a napkollektorral kényelmesebb és nyaraláskor be kell a radiátoron kapcsolni a ventit
@sandorharaszti1272
@sandorharaszti1272 2 жыл бұрын
Szia, szeretnék érdeklődni hogy a hőcserélős boijlert hol lehet ennyiért beszerezni, mert én mindenhol jóval drágábban láttam. Köszönöm szépen a segítséget.
@MrAti968
@MrAti968 2 жыл бұрын
2021. májusi a videó. A rendszer még régebbi.
@ordasigabor
@ordasigabor 2 жыл бұрын
Akkor még nem volt háború, amikor a videó készült. Most 80l-es kb. 100eFt www.emag.hu/tesy-bilight-gcv6s-804420-b11-tsrc-elektromos-vizmelegito-futospirallal-2000w-80-l-8-bar-fagy-elleni-vedelem-18mm-feher-tesyen1-gcv6s-804420-b11-tsrc/pd/DD8VLJBBM/
@sandorharaszti1272
@sandorharaszti1272 2 жыл бұрын
Köszönöm szépen a gyors választ.
@ptervarga
@ptervarga 2 жыл бұрын
Szia, Lenne egy kérdésem. A DS18B20-as szenzor hosszabbítható mert csak 1-2 m adnak nekem 4m-re kellene toldanom. Tetszenek a videóid mindig várom az új részeket. Köszönöm a válaszod!
@ordasigabor
@ordasigabor 2 жыл бұрын
szia, 20méteres kábellel müködik, ez kell: sodrott érpátos vezeték pl CAT5 és a data kimenetére a szenzornak kell egy 1-1.5kOhm felhúzó ellenállás 5V-re
@ptervarga
@ptervarga 2 жыл бұрын
@@ordasigabor köszönöm. Az ellenállást csak simán sorba kötve a toldásnál a data vezetékre elegendő?
@ordasigabor
@ordasigabor 2 жыл бұрын
A szenzornál legyen az ellenállás. Nem sorba kell kötni, hanem a data és az 5V vezeté közé, hogy húzza fel. A processzor oldalon, ami veszi a jeleket ott pedig 3.3k-4.7k között kell felhúzó. Ugyanúgy a data és az 5V közé. Szóval a data vezetékkel semmi ne legyen sorba.
@szantizoltan9148
@szantizoltan9148 3 жыл бұрын
Köszi a videót, meg tudod mondani pontosan a hőmérséklet kapcsoló panel tipusát és, hogy hol vetted?
@ordasigabor
@ordasigabor 3 жыл бұрын
Hőmérő elektronika. Google erre hozza ki a forrást " High Precision Digital Display Temperature Sensor Intelligent Temperature Controller Temperature Difference Meter" Aliexpress, 4eFt Szivattyú, szintén ezt kell beírni a google keresőjébe Pótvízpumpa BOSCH 0 392 020 024
@szantizoltan9148
@szantizoltan9148 3 жыл бұрын
Köszönöm!
@RSzGabor
@RSzGabor 3 жыл бұрын
Én is gondolkodtam, hogy felteszem a padlásra a bojlert. Aztán elengedtem, mert mi lesz, ha valami miatt nem tudom járatni és télen károsodik valami a fagyás miatt? Ettől nem félsz?
@ispapp
@ispapp 3 жыл бұрын
Ebben az esetben is segíthet az elektromos bojler. Ha az áram és a fűtés is kimegy, akkor a lakótérben is károsodhatna a bojler. Ez csak az én elképzelésem, nem vagyok szakmabeli.
@ordasigabor
@ordasigabor 3 жыл бұрын
A csöveket lehet szigetelni, jól. A padláson ritkán fagyos az idő, a födém melegíti. De ha nagyon jó födém szigetelés, akkor a puffer tartálynak van elektromos betétje, amin be lehet kapcsolni a fagymentesítést. Ekkor 2C-nél bekapcsol, 5C-nél kikapcsol.
@torpemonguz
@torpemonguz Жыл бұрын
750 ft os gázár mellett ez 2 év alatt megtérül. A gáz ára jelenleg annyi... 110 ft-ért a lakosság veszi 1740 m3-ig. Aki viszont a gázcirkó miatt csúszik ki.. annak is 750.. ezzel viszont becsúszhat a kedvezményes zónába Méretezésről.. - 1 vákumcső 10 liter víz jó lehet? - A hőkülönbség kapcsoló érzékelők toldhatóak? Gondolom egálban.. - ez a rendszer kollektor oldala nyomás alatt van? Illetve a folyadék mindíg ellepi a kollektort? - a bojlerek fütött térben vannak? - télen vizsgáltad a müködését? - Nagyobb méretben átmeneti időben szerinted fűtésrásegítésre alkalmas lehet? Padlófűtés 30-33 fokos víz. Előre is köszönöm ha válaszolsz.
@ordasigabor
@ordasigabor Жыл бұрын
szia, 30 cső 200literhez elég, ez tavasz közepétől ősz végéig 60 fokos vizet ad általában. Télen fűtésre nem jó, mert kevés s nspsütés és mondjuk decemberben tud 300Wattot amikor süt a nap 30 cső, ezzel fűteni csacsiság lenne. Hőmérséklet különbségre kell a szivattyút kapcsolni. Nem kell nyomás slá helyezni, bojlerben csőkígyó, kiegyenlítő tartály és a szivattyú forgassa a vizet a bojler hőcserélő és a kollektor között. Lehetőleg a kollektor alacsonyabban legyen, mint s bojler csőkígyó, h a kollektor ne levegősödjön le. bojlert nem kell fűtött térbe tenni, padlás jó, annyi hőt s kollektor lead, h semmi nem fagy el. Olyan nincs, h 2 hétig -20C.
@ordasigabor
@ordasigabor Жыл бұрын
télen 30 fokos a víz, arra egy picit érdemes elektomosan ráfűteni
@torpemonguz
@torpemonguz Жыл бұрын
​@@ordasigabor 30 fokos vízzel fűtök.. persze ha csak 300 wattot ad le az azért kevés...
@mihalyvarga6483
@mihalyvarga6483 Жыл бұрын
Ahogy én számoltam az össze vadászott adatok alapján kb55W/cső.
@baloghcsaba3146
@baloghcsaba3146 3 жыл бұрын
Szia Gábor konkrétan a 12 voltos autó vizszivattyú típusát meg tudnád adni amiből kettöt êpitettél be? Üdv Csabi
@ordasigabor
@ordasigabor 3 жыл бұрын
Szia. Pótvízpumpa BOSCH 0 392 020 024 én itt vettem: centralcar.hu, kb. 19eFt szállítással.
@BigLiftRC
@BigLiftRC 3 жыл бұрын
Üdv.Az én rendszeremben egy grundfos keringető szívatyu van beépítve, 9 éve üzemel hiba nélkül.
@baloghcsaba3146
@baloghcsaba3146 3 жыл бұрын
@@ordasigabor köszönöm 👍
@baloghcsaba3146
@baloghcsaba3146 3 жыл бұрын
@@BigLiftRC köszönöm 👍
@ptervarga
@ptervarga 2 жыл бұрын
Szia. Dc vízpumpa 12v is jó lehet? Aliról rendeltem de nem nagyon merem beépíteni.
@tamaskato8314
@tamaskato8314 3 жыл бұрын
Szia. Házilag lehet olcsón építeni napkollektort szerinted? Örülnék, ha 1 videóban megvizsgálnád, hogy lehet-e.:) Csak kíváncsi vagyok, arra, hogy ahhoz, hogy a lehető legolcsóbb és működőképes legyen, hogyan oldanád meg? :)
@ordasigabor
@ordasigabor 3 жыл бұрын
Lehet házilag is napkollektort készíteni. El is készítettem, amint az időjárást kegyes lesz feltöltöm a videót.
@tamaskato8314
@tamaskato8314 3 жыл бұрын
@@ordasigabor köszi :)
@kalan0921
@kalan0921 3 жыл бұрын
Olajat nem lenne jobb keringetni a csövekben?Annak sokkal nagyobb a forrás pontja,lehet 300-400 fokon se forrna.
@mihalyvarga6483
@mihalyvarga6483 Жыл бұрын
A sivatagba használnak ilyet iparszerűen de itt nincs értelme mert csak melegvizet állítanak vele elő.azoknak a méretei lényegesn vastagabb.
@sandorbudai3889
@sandorbudai3889 3 жыл бұрын
SZUPI Tetszik
@viganti0320
@viganti0320 3 жыл бұрын
Helló, kérhetnék linket az elektronikához.
@ordasigabor
@ordasigabor 3 жыл бұрын
Szia kínából rendelte, 3 hét alatt megérkezett: www.aliexpress.com/item/32961463240.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.4eae16ff6UkJny&algo_pvid=5e83fa29-61ac-487d-bb9a-c7457cfddbe6&algo_expid=5e83fa29-61ac-487d-bb9a-c7457cfddbe6-0&btsid=0bb0622a16205490706097311e938e&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_
@viganti0320
@viganti0320 3 жыл бұрын
@@ordasigabor köszönöm szépen. Én is valami hasonlót szeretnék csak én lapradiátorra gondoltam. Természetessen űveg mögött, és feketére festve.
@istvan3146
@istvan3146 3 жыл бұрын
Lehet, hogy rosszabb hatásfokú, de jóval egyszerűbb és olcsóbb Mikrosilver megoldása, hogy napelemmel (és inverterrel) táplálja a víztartály melegítő betétjét.
@ispapp
@ispapp 3 жыл бұрын
Az se rossz megoldás, de minek annyiszor átalakítani az energiát? Minden energiaátalakítás veszteséges folyamat! Az elektromos rendszer közbeiktatása egyébként egy többlet hibalehetőség.
@ordasigabor
@ordasigabor 3 жыл бұрын
Itt az a jó, hogy egy 30 csöves kollektor bő 2-3kW villamos teljesítménynek megfelelő teljesítménnyel tudja fűteni a vizet. Napelemből ehhez kb. 15-20nm felület kell.
@elektrosokkk
@elektrosokkk 3 жыл бұрын
Egy dolog kimaradt: a lakás fűtése. Ha van már központi fűtése az embernek, akár egy vegyes tüzelésű kazánról, vagy gázkazánról (ez mindegy) be lehet kötni abba a rendszerbe is, és még ha be is kell gyújtani, mert nem süt a nap, vagy nem elégséges a fűtő teljesítmény, akkor is szerintem drasztikusan csökkenti a fűtési költségeket. Akár a fát, akár a gázt nézem, szerintem max 4 év alatt megtéríti. Persze nem számoltam semmit, csak ha azt nézem, egy évi tüzifa simán benne van 200 ezerben... ebből indultam ki... meg persze ezt egy puffer tartályon keresztül kell megoldani, mert van, amikor nem kell fűteni, meleg víz viszont kell. Szóval a jó megoldás, az egyik bojlerbe bevezetni a napkollektor vízkörét, és egy másik spiráljába meg a fűtés vízkörét (úgy tudom vannak ilyen bojlerek is), hogy bármikor ki lehessen kapcsolni. Amúgy köszi a videót. Én is féltem kicsit az 5 rétegű alkalmazásától, de ha azt mondod, bírja, abból fogom megcsinálni. Amúgy szerintem is bírnia kell, hisz a leg alacsonyabb olvadás pontú eleme a műanyag. Az is bőven 100 fok felett kezd el olvadni. Csak sokan mondták, hogy nem jó a meleg vízhez.
@ordasigabor
@ordasigabor 3 жыл бұрын
Szerintem az 5 rétegű csőnél, amikor azt mondják pl. 90 fokig jó, azt úgy értik, hogy közben a nyomás pl. 10 bár. De gyakorlatilag nincs nyomás a hőcserélő miatt. 1x azt mondták egy boltban, hogy XY-nál gond volt vele, mert áramszünet volt és megsült a rendszer. Én ezért járaton napelemről a szivattyút. Egyébként a fatüzelésű kazán is megkakukkol ha nincs áram... szivattyú megáll....
@elektrosokkk
@elektrosokkk 3 жыл бұрын
@@ordasigabor az biztos. Annyi előnye volt a sima gravitációs keringési rendszernek, hogy az sziattyú nélkül is ellátta a dolgát. Persze ez a napkollektorral már nem járható, hisz akkor a napkollektornak kéne leg alul lennie... bár ha az ember ás neki egy gödröt, amit úgy tájol, hogy a napfény oda is eljusson, akkor még össze lehet hozni, de jobb az, ha van keringető szerintem is. Még ha napelem nincs is, egy szünetmentes táp is áthidalhatja az esetleges áramszüneteket. Olcsóbb, mint egy komplett napelem rendszer.
@attilakovacs6841
@attilakovacs6841 3 жыл бұрын
👍👌
@DataDashy
@DataDashy Жыл бұрын
hat en nemvagom mi a f@sznak az a ventillator, es ha nemvagy ott akkor mivan had legyen 90cn, itthon amugy nyaron kivul ketlem h ez szarrafutene a vizet :/
@hegyinorbert3299
@hegyinorbert3299 3 жыл бұрын
hello nagyon tetszenek a videok amiket keszitesz, enis nagyon szeretek othon barkacsolgatni most ep szeretnek csinalni egy szelozo rendszert hoviszanyeresel csak szeretnek kerni a segidcsegedet ahoz hogy tugyak megepiteni hoza egy ojan aramkor redszert ami 15 masodpercenkent megvaltosztatja a ventilator forgasat es szeretnek hoza rakni egy co2 erzekelot es ha a levegobe megno a co2 ertek akor novelje a ventilator sebeseget az lene a kerdesem hogy en eszt othol meg tudom e valositani es esetleg mire van szugsegem esetleg ha csinalnal egy ijesmit es egy videot hoza az szuper lene. Elore is koszonom a valaszod.
@ordasigabor
@ordasigabor 3 жыл бұрын
Azért ez elég nagy macera és jelentéktelen egy ház energiaigényéhez képest a hővisszanyerő nyeresége. Ötletnek viszont jó, gondolkozom rajta egy kicsit.
@hegyinorbert3299
@hegyinorbert3299 3 жыл бұрын
Hello en egy hasonlora gondoltam csak szeretnem ha egy kicsit okosab legyen hogy tugya merni a co2-ot, szerintem nezd meg nagyon erdekes meg akor is ha oroszul van :) kzbin.info/www/bejne/sGTWaGCaa7Bnm8U
@Karesz76
@Karesz76 Жыл бұрын
Szia! Bocs, de ennél a megoldásnál van sokkal jobb, olcsóbb és egyszerübb, gyakorlatilag ugyanezek az elemek kellenek hozzá, csak te beépítettél egy felesleges kört , és elemet az egész rendszerbe, amiket ki lehet dobni! Keress rá a drain back rendszerre! A dolog lényege annyi, hogy a HMW tartály fölé és a kollektorok alá (a fütött térbe) el kell helyezni egy megfelelő méretű tartályt, (kb.:10-20 liter) ezt megtöltöd vízzel. Ha a rendszer le van állítva akkor a kollektorból minden víz lefolyik a tartályba, igy nem fog elfagyni, és nem is tud felforrni! Nem kell hozzá semmilyen fagyáló!, sima csapvízzel lehet üzemeltetni, és mivel ez zárt rendszer, még rozsdásodni sem fog. Ha a rendszer bekapcsol, akkor csak annyi történik, hogy a darin tartályban a víz szintje lecsökken, addig amig a víz a rendszerben körbe nem ér. Az eggyetlen hátránya ennek a rendszernek annyi, hogy bekapcsoláskor bugyborékol a tartályban a víz, mindadig amig a kollektor részben van levegő. De ez csak akkor zavaró, ha olyan helyen van a tarály amit rendszeressen használnak, pl fürdőszoba. (bár annyira nem vészes) Itt egy ábra a felépítéséről: ocean-l.hu/Gera/store/images/image/Kepek/Szol%C3%A1r%20vegyes/drain-back%20leiras.jpg www.vgfszaklap.hu/lapszamok/2010/november/1904-ervek-a-drainback-rendszerek-mellett
@ordasigabor
@ordasigabor Жыл бұрын
Ha a kollektorban nincs víz és semmi nem hűti a vákuum csöves részt, akkor tizede lesz az egésznek az élettartama. Nagyon felmelegszik, 200 fok fölé megy és a tömítések ezt nem bírják tartósan. És van még egy "érdekesség", azt a vizet nem szabad meginni, vagy azzal főzni ami a kollektorból származik. Ezért jó a hőcserélő, úgy egészséges marad az ember.
@Karesz76
@Karesz76 Жыл бұрын
@@ordasigabor nem tudom milyen tömitésről beszélsz! A kollektorban egy rézscső megy végig, a pipetták ehez kapcsolódnak, de csak ugy hogy egy ráforrasztott hengerbe van dugva a vége. Ezen keresztül adja át a hőt. A kollektor két végén van egy-egy "Klinger Tömítőgyűrű gyűrű aminek nem árt a meleg! 250 -300 C ig üzemi hömérsékletig írják! (kb: 500 Ft/db ha netán cserélni kellene) A víz itt is egy hőcserélőn keresztül megy a HMV-be ebben semmi különbbség nincs! Az enyém 15 éve müködik, és köszöni szépen jól van! Szomszédomé kb 10 éve müködik, és annak sincs semmi baja!
@mihalyvarga6483
@mihalyvarga6483 Жыл бұрын
Nekem a Drain Back rendszer működik hibátlanul 15 éve,igaz hogy a gyüjtő 230 C°-ra is fel mehet de nincs vele gond.@@ordasigabor
@tsada2973
@tsada2973 Жыл бұрын
5 rétegű 95 fokig oké
@cirfsukram
@cirfsukram Жыл бұрын
Solarna elektrana Kragujevac
@davidnagy2894
@davidnagy2894 3 жыл бұрын
Eléggé összetett szerkezet bonyolult drága ha valami meghibásodott az meg külön költség nem lenne olcsóbb egy bojler éjszakai áramról?
@ispapp
@ispapp 3 жыл бұрын
Nézőpont kérdése. Megtérülési időn túl, már olcsóbb ez a rendszer. Bonyolultságról meg annyit, hogy ennyi erőben tűz felett is lehetne vizet melegíteni (sokkal egyszerűbb, mint a bojleres rendszer---nah jó, ezt csak poénnak szántam)
@davidnagy2894
@davidnagy2894 3 жыл бұрын
@@ispapp Én csak sok hiba lehetőséget látom benne nem rég cseréltünk le egy 25 éves bojlert na az sokáig bírta. De az ami a videóban szerepel sok a hiba lehetősége.
@ispapp
@ispapp 3 жыл бұрын
@@davidnagy2894 Az összes fűtésrendszerben vannak ilyen cuccok. Keringetőszivattyú, visszacsapó szelep...stb Semmi olyan extra nincs benne, ami más rendszerekben ne lenne ott. Mondom, ennyi erővel marad a sima tüzeles sparheltban...
@mihalyvarga6483
@mihalyvarga6483 Жыл бұрын
Nekem Drain Back rendszer van,lényegesen olcsóbb egyedül a gyüjtőnél levő termisztor hőtűrésére kell figyelni,min 250C°mert az enyém is fel ment 230C°-ra.A szerelők nem szeretik ezt a rendszert, mert nincs tele minden féle bizgentyű koppatyúval, és nem lehet a kuncsaftot lehúzni annyira,ja meg nem igényel karba tartást.Max a csapvizet kell utántölteni amivel működik.
@davidnagy2894
@davidnagy2894 Жыл бұрын
@@mihalyvarga6483 volt egy yutuber ki erre a rendszerre panaszkodott végül kukázta az egészet jött helyére napelem
@cirfsukram
@cirfsukram Жыл бұрын
Simple Tek;
@laszlomaradics2508
@laszlomaradics2508 3 жыл бұрын
Meleg vizes mosogép létezik külön ktergoria . de meleg vizes mosogató nem létezik a viz kezelö nem örül az 50 c viznek
@ordasigabor
@ordasigabor 3 жыл бұрын
Én nem vettem semmilyen spéci mosogatógépet, vagy mosógépet. Ott van mindegyikben a hőmérséklet érzékelő. Kimértem, ha 50C vizet kap, akkor a mosógép egyáltalán nem használja a fűtőszálat (40C program) a mosogatógép pedig 50C-ről 65C-re gyorsan felfűti a vizet. Érdekes módon kb. 20%-al felgyorsult mindét képben a program. Tehát az 1 órás mosás kicsivel kevesebb, mint 50 perc alatt elkészül így.
@mihalyvarga6483
@mihalyvarga6483 Жыл бұрын
Nekem évek óta max60C°vizet kap,(annyira van a bolyler hőszabályzója állítva)
@karolylg8368
@karolylg8368 3 жыл бұрын
7
"Mechanikus" Tesla tekercs. 1.000.000Volt maradhat? [I. rész]
33:16
Cat mode and a glass of water #family #humor #fun
00:22
Kotiki_Z
Рет қаралды 42 МЛН
VIP ACCESS
00:47
Natan por Aí
Рет қаралды 30 МЛН
Amit NEM mondanak el a NAPELEMEKRŐL! (kis magyar horror)
12:50
Magyarósi Csaba
Рет қаралды 533 М.
Szigetüzemű rendszer kicsitől a nagyig
26:31
Mikrosilver
Рет қаралды 132 М.
Mi van az Infra Panelban? (szedjük szét!)
32:29
EcoPityu
Рет қаралды 31 М.
Cat mode and a glass of water #family #humor #fun
00:22
Kotiki_Z
Рет қаралды 42 МЛН