Selam Hajrudine! Sve cestitke za Vas iskren rad o nacinu pcelarenja kod nas u Bosni.
@mladens.95334 жыл бұрын
Super video!
@srdjankarac23524 жыл бұрын
Od mene veliko hvala sto dijelite svoje znanje i iskustvo sa nama. Rado cu gledati sve sto objavite i u buduće. Pozdrav
@hajrudinzivinice4 жыл бұрын
Hvala i Vama na lijepom komentaru, uvijek dobro dođe koja pohvala za trud koji se ulaže u ovo...:) Medno!
@tomislavmijailovic58294 жыл бұрын
Svaka cast!!!! prava stvar za nase pcelice ,napravite video kada primenjujete i koji preparat stavljate u kosnicu ..mada ste to rekli u ovom videu ali opet nije na odmet da se vidi ...poz
@hajrudinzivinice4 жыл бұрын
Hvala kolega! Što se tiče snimanja konkretno nije ni to problem mada je ova prošla godina bila kilava i bio sam odustao od snimanja iz raznoraznih razloga a jedan je da koliko god čovjek uloži truda i prenosi ono što zna iskreno i bez dlake na jeziku uvijek se nađe neko ko to popljuje i onda se zapitam da li vrijedi dalje i snimati... Problem je što dežurni pljuvači i oni što dislajkaju videe neće sami svoje znanje da pokažu već im jedino ne valja tuđe kako neko radi a svoje kriju znanje ako ga stvarno i imaju, pa ga izgleda čuvaju za drugi svijet... Medno!
@nikolamatejicarapovac4 жыл бұрын
@@hajrudinzivinice puna podrška za vas svi video snimci su vam kvalitetni i puno ste pedantni i precizni. Ja sam puno pametnih stvari video kad vas u vezi pcelarstva. A ti ljudi negativci njima sve smeta samo kritike i prigovore za sve imaju ne obracajte paznju na to samo napred.! Odlicno radite i hvala vam na deljenju vaseg znanja i iskustva.
@zerocool89BIH4 жыл бұрын
Ako koristimo Apilife u kosnici dok nemamo legla da li moramo ponavljati tretman 3 puta ili mozemo proci jeftinije samo 1 puta.
@crnimrav92272 жыл бұрын
pozdrav da li znate gdje ima kupiti u bih thymovar.hvala
@branobrano27384 жыл бұрын
Nikakvim sredstvima ne tretiram društva. Jeste da ima dosta posla ali uklanjanje trutovsvkog legla sa građevinjaka je jedina moja borba protiv varoe. Da napomenem da nemam uopšte gubitaka zajednica zadnjih 5 godina,niti imam lažnih matica što je nekada bio redovan slučaj.
@hajrudinzivinice4 жыл бұрын
Pozdrav kolega! I ja dosta radim građevnjake ali nisam siguran da bih se smio samo na to osloniti a posebno prošle godine kada su mi pčele uradile veoma malo građevnjaka jer je kiša bila a varoi to pogoduje. Hvala Vam što ste podijelili svoje iskustvo, možda i ja pređem na te radikalne metode jer ionako "okilavih" isjecajući trutove i skupljajući čisti vosak :) Medno!
@branobrano27384 жыл бұрын
@@hajrudinzivinice Ja sam malo je reči prezadovoljan. Jedina mana je vrijeme...tačno vrijeme kad zatvore trutovsko leglo. Vjerujte da sam u jednoj ćeliji znao nalaziti i po pet jedinki. Ipak mislim da ne postoji "sredstvo" koje će eliminisati varou kao ovo. A kao što kažete,nusproizvod je čist vosak. Veliki pozdrav
@hajrizsuka4 жыл бұрын
Pozdrav Postovani Niste pomenuli austrijski preparat,isto tako organski,Bee Vital Hive Clean.Postavljam pitanje s'toga sto je to sredstvo dostupno gde ja pcelarim,pa sam vam se obratio sa molbom za misljenej o ovom.Hvala
@madridista87ful4 жыл бұрын
kolega kad je najbolje raditi sa mravljom kiselinom i da li je potrebno da se postupak ponavlja i u kom vremenskom rasponu? Medno
@hajrudinzivinice4 жыл бұрын
Pozz Sada ja lično ne radim nikakve tretmane sve do zadnje paše iza lipe kod mene. Tada ako se radi mravljom ide 4-5 tretmana mravljom u zavisnosti od stepena zaraženosti varoom. 5 tretmana u razmaku od 3-4 dana i to je to... Inače mravlju sam prestao upotrebljavati prije nekih 10-ak godina, lakše je i sigurnije sa Apilifevarom kao i Thymovarom ali su skuplji i to je cijena toga. Medno!
@honeyandmilkmedimleko24 жыл бұрын
bravo
@zarkobojanic21414 жыл бұрын
Isti ti francuzi koji neće naš med(zbog amitraza) imaju registrovan preparat na bazi amitraza (apivar) koristi se i u kanadi, SAD, i na novom zelandu, a da nepričam po kojim cenama tamo ide med na veliko (oko 20$US)
@hajrudinzivinice4 жыл бұрын
Hm da, vjerovatno im se može, upravo čitam za Apitraz ne Amitraz koji je registrovan i u Hrvatskoj, međutim, proizvođač se ogradio u uputstvu pa između ostalog piše i da saće iz plodišta se ne smije pretapati za medišta, (pitam se ko to radi, da razdvaja saće, posebno pretapa i radi satne osnove odvojeno), onda svake tri godine plodišno saće se mora pretopiti, med iz plodišta se ne smije vrcati (kao da ga pčele neće prenijeti u medište, barem dio) i td. www.veterinarstvo.hr/UserDocsImages/vetMedPro/Apitraz.pdf Uglavnom dosta ograničenja koji većina naših pčelara ali ni njihovih neće moći ispoštovati i trovanje ide i dalje, neka se truje ko hoće... Proizvođač se ogradio, ovaj preparat je namjenjen ponajviše pčelarima koji voze pčele na oprašivanje i odatle uzimaju novac a da ne vrcaju med ali ko to radi samo tako pitanje je sad. Neka se truje ko hoće, mene ovo ne zanima...
@raikonen81382 жыл бұрын
Želim vam skrenuti pažnju da doziranje Thymovara nije ispravno prezentovano. Jedna traka Thymovara sadrži 15 g Timola. To je doza za jedno društvo u uslovima jugoistočne Evrope. Jedna traka za jedno društvo na 21-28 dana. Tretman se nakon prvog ciklusa može još jedanput ponoviti. Koristim ga zadnjih 6-7 godina u kombinaciji sa BVHC a sada Varoredom. Thymovar je odlično sredstvo.
@hajrudinzivinice2 жыл бұрын
Pozz Hvala na komentaru ali smatram da nije isto ako tretirate 1 nastavak pčele i 2 nastavka jer je veća zapremina košnice. Koliko se sjećam na uputstvu stoji da ide po pola trake ali za jedan LR nastavak. Uglavnom, svako radi kako misli da je ispravno, ja radim ovako a ako Vi imate dobre rezultate i sa upola manjim dozama na dva LR nastavka i to je u redu ako ste zadovoljni. L.P.
@МихајлоМаркановић4 жыл бұрын
Дал ваља радити сублимацију са оксалном киселином ?
@hajrudinzivinice4 жыл бұрын
Ako me pitate za moje mišljenje vezano za to, lično sam protiv toga, kažu da nije štetno za pčele i med ali zasigurno znam da je taj dim opasan najviše po pčelare a ne isplati se riskirati takav rad zarad cijene tretmana. Ja ovako mislim, nisam protiv toga ali naše zdravlje je najvrjednije ili nije, do nas je samih... Medno!
@svenrendulic47534 жыл бұрын
Zanima me kako dezinficirati nicot aparat poslije upotrebe?
@hajrudinzivinice4 жыл бұрын
Pozz Prvo pitanje, zašto to raditi, je li imate na pčelinjaku bolesti? Da li dezinfikujete okvire iz košnica koje vadite u jesen i čuvate u nekoj prostoriji, naravno da ne, isto tako je i sa aparatom. Dovoljno je samo vodom poslije zadnje upotrebe isprati larvice koje su ostale i prilikom ponovnog dodavanja isti namazati malo medom i dodati društvu na propolisanje tj čišćenje i to je to. Nema potrebe za dezinfekcijom ali ako imate na pčelinjaku oboljelih društava onda komplet aparat i čaurice skinite i isperite u 96% alkoholu... Mogu se ćelijice i u toploj vodi oko 80 stepeni malo oprati na brzinu ali to nije dezinfekcija već čišćenje voska prije svega ali ako se malo duže zadrže ili voda bude prevruća onda se iskrive i šteta. Medno!
@svenrendulic47534 жыл бұрын
@@hajrudinziviniceHvala
@deutscher3274 жыл бұрын
Thymovar ukupno ima 10 pločica,svaki paket 5
@hajrudinzivinice4 жыл бұрын
Hvala na ispravci, u pravu ste, kako smo ove godine u udruženju prvi puta to nabavljali i radili sa time malo se i zaboravilo od ljetos :) Stari se... Medno!
@deutscher3274 жыл бұрын
Ništa osobno,drago mi je vidjet kad netko razmišlja i radi na način poput vas.