organy w Wieliczce wideoteka asmufotiko 2024

  Рет қаралды 107

wideoteka Wieliczka asmufotiko  Ignacy Kowalewski

wideoteka Wieliczka asmufotiko Ignacy Kowalewski

Күн бұрын

"Królewski instrument muzyczny" - organy piszczałkowe, a więc te, które najczęściej spotykamy w kościołach czy salach koncertowych, nazywane są królem instrumentów muzycznych. I mają do tego pełne prawo, gdyż jest to instrument o największych rozmiarach, największej sile brzmienia, największej ilości barw, najszerszej skali dźwięku i najbardziej skomplikowanej budowie.
Organy zbudowane są zasadniczo z trzech elementów: stołu gry obsługiwanego przez organistę, grupy piszczałek, z których wydobywają się dźwięki, oraz systemu powietrza, do którego należą dmuchawy (zasysają powietrze), miechy (magazynują powietrze) i kanały powietrzne (transportują powietrze do piszczałek). Całość, z wyjątkiem stołu gry, okala szafa organowa, której frontową, a więc najbardziej widoczną część, nazywamy prospektem. Prospekt pełni funkcję dekoracyjną - w starych instrumentach prospekty są nierzadko arcydziełami sztuki snycerskiej i malarskiej.
Stół gry (kontuar), przy którym zasiada organista, składa się z klawiatur ręcznych (manuałów), klawiatury nożnej (pedału) oraz całej armii przycisków i przełączników (zwanych registrami), które obsługuje sam organista lub jego pomocnik - registrator.
ródłem dźwięku w organach są piszczałki, a dokładniej drgający wewnątrz słup powietrza. Każda piszczałka wydaje jeden dźwięk o stałej wysokości, poziomie natężenia i barwie. Szeregi piszczałek o podobnej budowie, a więc wydające dźwięki o podobnej barwie, grupowane są w tzw. głosy organowe (rejestry). Spis głosów, jakimi dysponuje dany instrument, nazywamy dyspozycją organów. Niewielkie instrumenty wyposażone są w kilka głosów, w instrumentach średnich i dużych liczba głosów wynosi kilkadziesiąt lub kilkaset.
Piszczałki najczęściej wykonane są ze stopu cyny z ołowiem lub z drewna. Najmniejsze mogą mieć kilkanaście milimetrów, największe nawet 20 metrów wysokości! Należy pamiętać, że piszczałki, które widzimy z zewnątrz, stanowią przeważnie zaledwie niewielki procent wszystkich piszczałek. Cała reszta ukryta jest wewnątrz instrumentu, a ich liczba może dochodzić do kilkunastu tysięcy.
Piszczałki umieszczone są na drewnianych skrzyniach wypełnionych sprężonym powietrzem (wiatrownicach). Naciskając klawisz, sprawiamy, że strumień sprężonego powietrza trafia do odpowiedniej piszczałki, która zaczyna wydawać dźwięk. Za sprężenie powietrza odpowiada dmuchawa. W dawnych czasach klawisz obsługiwany był ręcznie lub nożnie przez tzw. kalikantów, dzisiaj ich funkcję przejęły silniki elektryczne.
prestoportal.p...

Пікірлер
STRASZNE: Przepowiednia Siostry Bernadette na rok 2025 już się spełnia!
28:36
Всё пошло не по плану 😮
00:36
Miracle
Рет қаралды 2,7 МЛН
А что бы ты сделал? @LimbLossBoss
00:17
История одного вокалиста
Рет қаралды 9 МЛН
Friends make memories together part 2  | Trà Đặng #short #bestfriend #bff #tiktok
00:18
Niemcy w Wieliczce 1939 r.  wideoteka Wieliczka asmufotiko 2024
29:37
wideoteka Wieliczka asmufotiko Ignacy Kowalewski
Рет қаралды 26
OJG2024 - Świadectwo Przemysław Babiarz
22:31
MezczyzniSwJozefa
Рет қаралды 155 М.
KOŚCIÓŁ I ŻYDZI. LISICKI UJAWNIA PRAWDĘ
55:59
PCh24TV · Polonia Christiana
Рет қаралды 61 М.
drukarnie NSZZ "Solidarność" w Wieliczce wideoteka 2024
44:12
wideoteka Wieliczka asmufotiko Ignacy Kowalewski
Рет қаралды 55
Jak doświadczyć działania Ducha Świętego?
1:08:20
Langusta na palmie
Рет қаралды 281 М.
POSEŁ TUSKA ŻAŁOWAŁ ŻE ZGODZIŁ SIĘ NA TEN WYWIAD z MAZURKIEM!
11:12
PoliNIEtyKa Extra
Рет қаралды 104 М.
pierwszy wernisaż w wolnej chwili  wideoteka Wieliczka asmufotiko 2024
32:18
wideoteka Wieliczka asmufotiko Ignacy Kowalewski
Рет қаралды 40