Oto pytania, na które należy odpowiedzieć, aby zrozumieć, że autor kłamie z niewiedzy lub celowo: 1) czy Mamai był chanem, a jeśli tak, to czyim 2) w jaki sposób Mamai wrócił do domu po bitwie, i co się z nim stało? 3) Jak Dmitry wrócił do domu po bitwie? 4) Kiedy Tokhtamysz poślubił Moskwę, gdzie był Dmitrij? 5) Tokhtamysh przybył, spalił Moskwę, a potem Dmitrij nie stracił labela, by rządzić, a potem spokojnie nadal składał hołd?
@arekmaachowski7003 Жыл бұрын
Najwidoczniej jedną z pierwszych tradycji Rosji jest to, żeby wygrane opłacać wielkimi stratami. Chociaż nie, nie tylko wygrane
@erykwnuk17512 жыл бұрын
Dobry wyklad 👍
@fiulinhoxd008 Жыл бұрын
Kolejny świetny odcinek 😉
@PawelzLublina2 жыл бұрын
Bardzo ciekawy kanal chetnie zasubskrybowalem ( odkryty przypadkowo podczas szukania przepisow na podplomyk ) Sława Słowianie pozdrawiam ze stsrozytnego grodu LUBlina
@wiesawcelinski97562 жыл бұрын
Cześć i Czołem Panie i Panowie chłopcy i dziewczęta Rodaczki i Rodacy
@lechuszewczyk1731 Жыл бұрын
Ok fajnie
@michatarczon50572 жыл бұрын
Od Iwana Kality czyli Sakiewki
@Дикоеполе Жыл бұрын
Kulikovo pole to największa bitwa rusów, ale to miejsce nie zostało jeszcze znalezione. A Pan przypadkiem nie wie dlaczego?
@jegorparnik87365 ай бұрын
Bo to kolejna propagandowa ściema . Jak cała kacapska historia
@АдияровРафик Жыл бұрын
jaka jest jakość tego filmu? - brak. Właśnie od niekonsekwencji w przedstawieniu „Bitwy pod Kulikowem” zaczęły się moje wątpliwości co do prawdziwości nauczanej nas historii. Autor filmu po prostu przytacza moskiewską wersję wydarzeń, aby ją przedstawić swoim niewolnikom.
@tomigall68711 ай бұрын
zapytam , bo nie moge odszukac na kanale. chodzi mi o historie lechitów . o tym nie ma mowy ?
@OsadaSlowianska11 ай бұрын
nie, bo nie ma czegoś takiego
@tomigall68711 ай бұрын
@@OsadaSlowianska Nie było raczej ... A ja uważam, że Polacy są okłamywani od lat . I Lechici istnieli . Także w związku z tym , przestaję śledzić pański kanał...
@olowrohek95402 жыл бұрын
Dzienks Pytalem kiedys Rosjan na Tenerife jak i kiedy powstalo ich Imperium
@Tomasz-ye6np2 жыл бұрын
:))
@andrzejkolowski392 жыл бұрын
Wcześniej w historii Rosji były bitwy ważniejsze .Ale to ta część historii ,której narody Słowiańskie nie znają ,gdyż to historia współpracy różnych Słowian ,wspólne ,sojusznocze bitwy z wrogami Słowian .To także bitwy z państwem Chazarow i ich pokonanie i osłabienie .Czingis Chan miał potem ułatwione zadanie ,żeby to najagresywniejsza państwo w znanej historii ,zlikwidowac .Ostatecznie państwo Chazarow zlikwidował jego wnuk .Elitę chazarska ocalił Henryk Pobożny ,książę śląski z rodu Piastów ,który zorganizował armię i zatrzymał Mongołów w bitwie pod Legnica.Sam polegl ,ale elitę chazarska ocalil .Dzisiejsza elita finansowa USA ,Wielkiej Brytanii i z Izraela , to potomkowie wówczas ocalonych Chazarow .Dzisiejsza elita Chazarow ,która teraz zaatakowała Naród Polski i cały świat zawdzięcza swoje biologiczne istnienie armii Slowianskiej Henryka Pobożnego ,któremu Mongołowie odcięli głowę i iosadzili na żerdzi .Po czym wycofali się ,gdyż Chazarzy schronili się w legnickim zamku .
@andrzejpaje6268 Жыл бұрын
Nie łykaj czopków paranoiku 😃
@tadeuszwyszomirski93282 жыл бұрын
O Rosji możemy mówić dopiero od czasów Piotra zwanego Wielkim!!!!Moskovia z Rusią ma tyle samo wspólnego co i z Chinami.
@janjaowki2 жыл бұрын
Oj , chyba wcześniej , bo za Iwana Groźnego ,który zaczął zbierać księstwa ruskie z pod panowania Litwy - przez co zaognił na ponad dwa wieki stosunki z Rzeczpospolitą
@maciejkorwin9553 Жыл бұрын
Powinieneś odłożyć Banderowską wersje Historii.
@Lechoslaw85462 жыл бұрын
8:15 "mimo uderzenia ciężkiej kawalerii rosyjskiej"? Komuś tu pomyliły się epoki. O Rosji możemy mówić prawie 500 lat później, za Piotra I, podobnie o kawalerii, bo w r,1380 mówimy o konnicy lub jeździe. Mówienie o r.1380 jako narodzinach Rosji jest nadużyciem, można mówić jedynie o uniezależnieniu W.Ks. Moskiewskiego od Złotej Ordy, z resztą też nie ostatecznemu.
@OsadaSlowianska2 жыл бұрын
Rosja jest bezpośrednią kontynuacją ks moskiewskiego, więc moim zdaniem właśnie wtedy rodziła się ta idea polityczna. Co do nazewnictwa... dla mnie dobrze uzbrojeni bojarzy w pancerzach to ciężka kawaleria, Ty z kolei inaczej najwidoczniej definiujesz to pojęcie :)
@Lechoslaw85462 жыл бұрын
@@OsadaSlowianska Kawaleria czy jazda to tylko nazwa, więc mało istotne. Nie mogę jednak zgodzić się co do używania nazwy Rosja dla końca XIV wieku. Nikt takiej nazwy nie używał jeszcze całe wieki, jest to szczególnie sprzeczne z polską nomenklaturą i prawodawstwem, bo Polska uznała tę nazwę dopiero w r.1764, nam nie wolno zapominać, że Rusią byliśmy właśnie my czyli Korona Polska, a Moskwa uzurpowała prawo do tej nazwy, bo Rosja to grecka nazwa Rusi, a Rosja samozwańczo nazwała się spadkobiercą Bizancjum.
@Lechoslaw85462 жыл бұрын
@@OsadaSlowianska Dzięki za ocenę. Będę o tym pamiętał, rezerwuję jednak sobie prawo do konstruktywnej krytyki. Pozdrawiam.
@Lechoslaw85462 жыл бұрын
@@OsadaSlowianska Kto miał większe prawo do nazywania się Rusią/Rosją, Rzeczpospolita czy Moskwa? Oto jest pytanie na które trudno odpowiedzieć bez gruntownej znajomości historii. Mówiąc w skrócie, Moskwa, która samozwańczo nazwała się Rosją była bardziej częścią tatarskiej Złotej ordy niż dawnej, wolnej Rusi, a potem szybko popadła w krypto kolonialną zależność od londyńskiej The Muscovy Co i nigdy z niej nie wyszła. RP w stosunku do Rusi też popełniała błędy, zwłaszcza za Zygmunta III Wazy, za co płacimy do dziś my i Rosja, ale to dłuższy temat.
@hirooonoda6858 Жыл бұрын
@@Lechoslaw8546 Wielki książę Kijewski Andrzej przeniósł swoją stolicę z Kijowa do Włodzimierza w 1157 roku i stał się nazywać wielkim księciem włodzimierskim, z kolei w 1328 Wielki książę włodzimierski Iwan przeniósł stolicę do Moskwy i stał się wielkim księciem Moskiewskim, czyli nie ma mowy żeby Rzeczpospolitą nazywać rusią lub Rosją, nazwa Rosja powstała jeśli się nie mylę w połowie 16 wieku, jest to grecka nazwa Rusi, to że Moskwa samozwańczo się nazwała Rosją i nie miała prawa do tej nazwy itd jest po prostu śmiesznie, narody i państwa się wytwarzali koło dynastii w ówczesnej Europie i na Rusi wielcy książęta po prostu przenosiły stolicę z Kijowa do Włodzimierza i z Włodzimierza do Moskwy
@Lechoslaw85462 жыл бұрын
7:59 "w kolejnym roku Mamaj przegrał bitwę z Tochtamyszem"? Otóż nie było żadnej bitwy, bo został pojmany i zabity przez ludzi Tochtamysza i nie w kolejnym roku, a w tym samym 1380, czyli nie później niż w 4 miesiące po bitwie na Kulikowym Polu.
@marlenakranc12792 жыл бұрын
Mamaj po prostu nie zauważył zagrożenia ze strony Tochtamysza. Doszło do bitwy pod Kałką w roku 1381, gdzie Mamaj przegrał uciekł na Krym gdzie został wydany Tochtamyszowi przez mieszkańców kolonii genueńskiej.
@Lechoslaw85462 жыл бұрын
@@marlenakranc1279 Polska wiki jest b.zwięzła, podaje rok jego śmierci 1380, Rosyjska jest dużo szersza, jednak zgodna co do daty śmierci. Bitwy nad Kałką nie było, gdyż Mamaj jej nie podjął. Proszę uważnie przeczytać co podaje rosyjska wikipedia: "Чуть позднее, в октябре или ноябре 1380 года состоялась решающая битва между войсками Мамая и Тохтамыша. Историк В. Г. Ляскоронский высказал предположение, что эта битва на Калке произошла в районе мелких речек, левых притоков Днепра близ порогов[5]. Историки С. М. Соловьёв и Н. М. Карамзин высказывали предположение, что битва произошла на реке Калке, недалеко от того места, где в 1223 году монголы нанесли русским первое поражение." Wynika z tego, że w moim komentarzu podałem prawidłową informację.
@marlenakranc12792 жыл бұрын
@@Lechoslaw8546 Wikipedia jako źródło dobre! Mamaj nie zauważył zagrożenia bo szykował się do kolejnej wyprawy na Dymitra. Tochtamysz miał silniejszą armię i pokonał Mamaja, który zbiegł a potem został zamordowany. Zresztą sama bitwa wydaje się pod kilkoma względami nie mieć sensu, pod względem taktycznym obu wodzów.
@Lechoslaw85462 жыл бұрын
@@marlenakranc1279 Faktycznie druga bitwa nad Kałką mogła mieć miejsce, jednak nie w r.1381, jak podała pani, a w r. 1380. Mój błąd wyniknął z błędnego tłumaczenia. Jednak pani podała błędną datę, chyba że ma pani na to dowody.
@marlenakranc12792 жыл бұрын
@@Lechoslaw8546 Pomyliłam się to było późna jesienią 1380 roku. Mamaj przegrał a Tochtamysz później zjednoczył Złotą Ordę z wyjątkiem Chorezmu. W czasie całej kampanii i bitwie na Kulikowym Polu jest naprawdę w źródłach wiele niejasności.