Bardzo ciekawy material, zawsze chciałam posłuchać więcej o urbanistyce Prypeci
@zdemolowanyrabin3 ай бұрын
*ANETA* ❤
@dariuszmakowski73693 ай бұрын
Otwarte okna to najmniejszy problem, zniszczenia tych budynków dopełnią: woda i mróz oraz korzenie drzew. Jak dachy zaczną w miarę postępującej degradacji przeciekać to woda wnikające mury będzie rozsadzać przy ujemnych temperaturach beton...
@stefanczarniecki16433 ай бұрын
Atomgrady i miasta zamknięte był oczkiem w głowie Sojuza. Poprzez szereg udogodnień socjalnych (wyższy poziom mieszkalnictwa i edukacji, lepszy dostęp do towarów, lepszy dostęp do placówek kulturalnych i obiektów sportowych) starano się ściągnąć w te miejsca odpowiednią liczbę właściwej jakości pracowników. Jeszcze większy kontrast na tym polu w stosunku do reszty kraju widać w działalności atomowego miasta Oziorsk (wcześniej Czelabińsk-65, czelabińsk-40 i Baza 10) obsługującego kombinat nuklearny Majak na południu Uralu. Do dzisiaj jego mieszkańcy nie zgadzają się na zniesienie statusu miasta zamkniętego dla Oziorska, likwidacji punktów kontrolnych, inwigilacji i dziesiątek kilometrów płotów z drutu kolczastego w obawie, że stracą swoje przywileje. W zamian wchłaniają kilkunastokrotnie większe dawki promieniowania ze środowiska pochodzące z bieżącej działalności Majaku (w którym co jakiś czas dochodzi do pomniejszych incydentów radiologicznych), jak również przeszłych praktyk kombinatu polegających na "utylizacji" odpadów nuklearnych poprzez wylewanie ich do rzeki Tiecza i okolicznych jezior, a także następstw katastrofy kysztymskiej z 1957 roku. Przeczytajcie sobie książkę "Plutopia. Atomowe miasta i nieznane katastrofy nuklearne." autorstwa Katie Brown. Od razu mała errata co do tego tytułu: autorka podaje, że zbiornik na odpady w kombinacie Majak wybuchł z siłą (o ile dobrze pamiętam) >1MT, co przy tej ilości nagromadzonych ówcześnie na tym terenie radionuklidów (inne zbiorniki, radioaktywne jezioro Karaczaj zwane Bramą Piekieł) oznaczałoby, że do dziś środkowa Azja powinna być radioaktywną pustynią, a ilość bezpośrednich ofiar szłaby w dziesiątki milionów. Katastrofa czarnobylska byłaby w takim zestawieniu śmiechem na sali. W rzeczywistości zbiornik eksplodował z siłą około 90-100 ton TNT (niektórzy podają nieco mniejsze wartości), co i tak wystarczyło do skażenia terenu o powierzchni 50 tys. km kwadratowych i poddaniu działania promieniowania setek tysięcy ludzi, którzy cierpią i umierają tam do dziś. Prypeć i okolice chociaż ewakuowano, a wokół zniszczonej elektrowni ustanowiono Strefę Wykluczenia. Na południowym Uralu ograniczono się do przeniesienia kilku wiosek kilka kilometrów dalej.
@elajza89373 ай бұрын
A propos science fiction, fajnie by było ulokować jakiś portal w miejscu wybuchu reaktora, który przenosiłby gracza do mapy Prypeci sprzed katastrofy, by wykonać jakieś zadania poboczne, albo po prostu poeksplorować tętniące życiem miasto :)
@bmichal3 ай бұрын
Dzień dobry. Super film. Pozdrawiam
@Ania_Ho3 ай бұрын
ciekawy filmik. Dzięki :)
@marcinwawiernia76473 ай бұрын
super materiał, twórcy gry mega ludzie, lektor ....
@spritelo2232 ай бұрын
w Polsce takim miastem jest Bełchatow budowany w podobnych latach co Prypec i tez typowo pod pracowników Elektrowni
@adrianm38233 ай бұрын
Działający komentarz taktyczny na minimum siedem słów
@delbetaanonim58743 ай бұрын
Wszystko pięknie,tylko nigdy nie zrozumiem,dlaczego Polacy,polscy twórcy zrobili grę w języku rosyjskim???? Paskudnie ! Dlatego chodź jestem wielką zwolenniczką gier komputerowych,nigdy tej gry nie kupię ! Czy wstydzicie się Panowie jęz.polskiego i lepszy ruski ???
@Malina_1_9_8_6_3 ай бұрын
Ale to gra osadzona w świecie związku radzieckiego więc dlaczego ma być po Polsku?
@Chernobylite3 ай бұрын
Oto jak nie dopowiadać sobie historii do bardzo prozaicznych kwestii 🙂 Główny odbiorca naszych gier to gracz anglojęzyczny. Język rosyjki zaś został użyty jako substytut dla tych, którzy woleliby grać z bardziej odpowiadającym lokacji dubbingiem. Dlatego też nie ma polskiego dubbingu (za to gra jest po polsku w formie tekstowej), ponieważ koszty przygotowania rodzimego audio przewyższały znacznie jego wartość. Poza samym kosztem nagrań i czasem potrzebnym do wybrania aktorów głosowych oraz całej otoczki prawno-użytkowej, dodatkowo wiązałoby się to z wieloma godzinami pracy kolejnych osób, które te audio musiałyby opracować i przygotować w grze 🙂 Jeśli z tak błahego powodu nie zagrasz - cóż, szkoda. Pozdrawiamy
@zdemolowanyrabin3 ай бұрын
Każda wymówka i uzasadnienie są dobre aby nie zrobić czegoś po polsku, bo to takie nie modne, zaściankowe i mało światowe...
@mariank99353 ай бұрын
Co to znaczy " sowiecki "?
@jacek19293 ай бұрын
To ma niby oznaczać: radziecki, w tym złym znaczeniu. Gdy na innym kanale napisałem, że jest to słowny potworek, rusycyzm, wymyślony w okresie przedwojennym w II RP to natychmiast rzucili mi się do gardła. Przez moment stałem się wrogiem nr 1, a nawet komuchem skoro preferuję słowo: radziecki. Głupota ludzi wciąż mnie zaskakuje.
@stefanczarniecki16433 ай бұрын
@@jacek1929 - a dlaczego potworek? Słowo "radzieckich" w rozwinięciu skrótowca ZSRR jest wprost przetłumaczonym słowem "sowietskich" z rosyjskiego skrótowca CCCP (Союз Советских Социалистических Республик - Soyuz Sovetskikh Sotsialistiechskikh Respublik). Od początku istnienia bolszewickiej Rosji stosowano termin "sowiety" w odniesieniu do "czerwonych" Rosjan, a następnie w stosunku do wszystkich Rosjan. Oczywiście, że termin ten miał wydźwięk pejoratywny, nacechowany negatywnie, gdyż ówczesna Rosja była naszym najzagorzalszym wrogiem. Obecnie historycy jasno wskazują, że spolszczone "radziecki" i oryginalne "sowiecki" są sobie równoważne (tak samo słownik języka polskiego), a z punktu widzenia Rosjan tylko ten drugi jest prawidłowy. "Radziecki" stosowano w międzywojniu w polskiej prasie, administracji i korespondencji, ale stosunkowo rzadko, lecz po 2WŚ w komunistycznych kręgach władzy w Polsce położono szczególny nacisk na zastąpienie tym terminem powszechnie używanego "sowiecki" - wszakże nadal żyło sporo Polaków pamiętających wojnę obronną i wojnę o granice z lat 1919-1921. Chciano w ten sposób zaznaczyć, że "ci komuniści to nie są tamci komuniści, którzy nas najechali". Oczywiście, że miało to wymiar propagandowy. Podsumowując: obu słów można używać zamiennie. Mają to samo znaczenie. Przepraszam za nadmierne stosowanie cudzysłowu.