Otwarty darmowy projekt frezarki CNC dla widzów

  Рет қаралды 20,598

Silniki Stirlinga i modelarstwo

Silniki Stirlinga i modelarstwo

3 жыл бұрын

Zapraszam do komentowania. Prezentuję mój pomysł na tanią frezarkę która będzie miała bardzo dobre parametry. Mam nadzieję że z Waszą pomocą uda się go zrealizować.

Пікірлер: 89
@jasiekbednarz9174
@jasiekbednarz9174 3 жыл бұрын
Myślałem ze 2020 nie przyniesie już nic dobrego, a tu taka miła niespodzianka
@parnasus9938
@parnasus9938 3 жыл бұрын
- Ploter laserowy przetnie sklejkę co najwyżej 10 mm. Poza tym krawędzie boczne po każdym cięciu laserowym, czy to metalu czy drewna nigdy nie są idealnie prostopadłe, ponieważ wiązka laserowa ma tendencję do odchylania się, i to zjawisko wzmaga się wraz ze wzrostem grubości (przynajmniej tak tłumaczył profesor na wykładach z technologii laserowych :) ). Formatki najlepiej po prostu zlecić do wycięcia na ploterze. - Można też pokusić się o sklejenie 2 formatek ze sobą tak aby uzyskać 36mm. Widziałem kiedyś taką frezarkę na wystawie na jednej z konferencji: była ze sklejki i była klejona). - Ważniejsze elementy jak np korpusy pod silniki krokowe też można by zamówić frezowane np z alu czy poliamidu bo jakość wydruków 3D w powszechnej technologii FDM raczej nie będzie wystarczająca a wydruk w technologiach proszkowych jest drogi. No chyba że zastosować elementy 3D tylko jako starter i już w jednym z pierwszych frezować wykonać zamienniki we własnym zakresie.
@cludePL
@cludePL 3 жыл бұрын
W punkt. Właśnie rozważam wykonanie wlasnej i próbuję ustalić jej specyfikację. Obejrze z zaciekawieniem Twój materiał. Dziękuję.
@320SuperHero
@320SuperHero 3 жыл бұрын
Fajny pomysł z budową frezarki, sam buduję taką, tylko trochę większą. Czekam na kolejne materiały
@suchy3938
@suchy3938 3 жыл бұрын
Pokażesz kiedyś?
@krzysztofzaleski7934
@krzysztofzaleski7934 3 жыл бұрын
Szacun, super pomysł. Jak tylko fundusze i czas pozwolą to chętnie zbuduję taką frezarkę CNC. Na tą chwilę czekam na kolejne odcinki. Pozdrawiam.
@MultiKuku100
@MultiKuku100 11 ай бұрын
zbudowałem sobie frezarke ok 4 lata temu ze stali i aluminium dziala do dzis nie jest idealna ale wszystko sobie na niej zrobie wspaniala przygoda kazdemu polecam!!
@somebodynobody3941
@somebodynobody3941 3 жыл бұрын
Super pomysł. Piękna idea, jeśli będzie to otwarty projekt. Czekam z niecierpliwością na rozwój wydarzeń
@stinmw4621
@stinmw4621 3 жыл бұрын
Wow, świetny projekt. Z niecierpliwością czekam na kolejne odcinki
@ukaszmichalik3285
@ukaszmichalik3285 3 жыл бұрын
Super pomysł!!! Mam nadzieję że będą dalsze odcinki tego projektu!!!
@Michu8905
@Michu8905 3 жыл бұрын
Cieszę się, że trafiłem na Twój kanał ;) Jestem wielce ciekaw rezultatów. Pozdrawiam serdecznie
@daap007
@daap007 3 жыл бұрын
Dobry pomysł! Czekam na ciąg dalszy.
@mission_possible2016
@mission_possible2016 3 жыл бұрын
Super, jestem za czekam na dostepnosc planow. Dziekuje
@arturwardak9315
@arturwardak9315 3 жыл бұрын
Brakowało takiego filmu na naszym YT, brawa za inicjatywę, czekam na kolejny odcinek.
@piotrstolarczyk
@piotrstolarczyk 3 жыл бұрын
Świetny projekt!!! Z chęcią zmontowałbym sobie taką frezarkę jeśli niektóre elementy byłyby już gotowe :D
@R1PEJA
@R1PEJA 3 жыл бұрын
Super pomysł leci subskrypcja i czekam na więcej :)
@ertic301
@ertic301 3 жыл бұрын
Super pomysł 👌 Liczę na kolejny filmik
@norbi7842
@norbi7842 3 жыл бұрын
Zamiast drukowanych łączeń kątowych można dać te metalowe łączniki ciesielskie za parę groszy w markecie. Zasilacz jak ktoś ma to wyciągnąć ATX ze starego kompa. Co do mocowania napędu osi X nie można go przykręcić bezpośrednio do płyty? do wału przykręcić sprzęgło i dalej śrubę trapez, zmieni to pewnie całość konstrukcji ale zmniejszy ilość drukowanych detali. Tak samo z łożyskami bezpośrednio w płycie i skontrować je np. dwoma wkrętami. Mocowanie wrzeciona na metalowych taśmach perforowanych. Nie będzie to dobrze wyglądało ale utnie koszta. Ewentualnie zostawić to i na własną rękę ktoś sobie zamocuje. :) Ogólnie pomysł jest świetny, ale jak sam powiedziałeś to jest bardzo wczesny koncept. Tylko nie sprzedawaj pre-orderów XD Powodzenia.
@atestrafaa8953
@atestrafaa8953 3 жыл бұрын
Super film! Koszt ogólny mnie trochę przeraża, tyle tylko kosztuje samo moje wrzeciono we frezarce, którą wcale nie uważam za wystarczającą :D 7 miesięcy temu kupiłem do samodzielnego montażu zestaw Open Builds Lead 1010, frezarka oparta na profilach aluminiowych, trzy osie ruchome, pole robocze około 75x75cm i najśmieszniejsze - system jezdny oparty o kółka na profilach V. Zawiodłem się na tym systemie, są straszne luzy, nie da się tych śrub centrycznych wystarczająco podciągnąć i obecnie przebudowuję ją na system prowadnic liniowych od HIWINa - zrobiłem już oś Z i jest NIESAMOWITA poprawa. Projektów komercyjnych wykonałem mało, bo cały czas tak na prawdę ją usprawniałem, ale ilość wiedzy jaką przyswoiłem jest olbrzymia i za kilka dni będzie już finalnie skończona :) Co mnie dziwi to fakt, że używasz śrub trapezowych fi20, gdzie w mojej frezarce i innych, podobnych projektach ludzie spokojnie używają 8mm i jadą z tematem :D Faktycznie mogły by być grubsze, ale nie zauważyłem takiej potrzeby, mam natomiast jedno fajne przemyślenie. Przy tym inwestowaniu w HIWINy i projektowaniu frezarki prawie że od nowa myślałem o śrubach kulowych w kosmicznych cenach, a potem spojrzałem na swoją drukarkę żywiczną, w której wysokość warstwy to 40 mikronów, czyli 0,04mm i napędzana jest ona śrubą trapezową. Zawsze główny argument za zmianą trapezu na kulę jest właśnie dokładność - dla mnie ten argument został totalnie obalony. Oczywiście mamy w kulowej dużo niższe tarcie i zużycie, ale zwątpiłem w potrzebę inwestowania 600 złotych za jeden zestaw :)
@MarcinRamzes
@MarcinRamzes 3 жыл бұрын
Super pomysł z tym projektem.
@TheApokalipsa88
@TheApokalipsa88 3 жыл бұрын
Witam serdecznie i fajnie widzieć, jak będzie mnie stać w przyszłości to bym chciał taką maszynę takie małe Marzenie
@wojtekklimek6144
@wojtekklimek6144 3 жыл бұрын
Największy problem Twojego projektu dla domowych majsterkowiczów to przetaczanie śrub. Po pierwsze to koszt, po drugie problem ze znalezieniem kogoś kto się tego podejmie ;) Zobacz projekt frezarki Indymill, prototyp jest już gotowy więc może uda się coś podpatrzyć :D
@bartbudowniczy1978
@bartbudowniczy1978 3 жыл бұрын
Bardzo fajny projekt. Myślę że do sterowania najlepiej użyć Arduino + nakładka cnc + sterowniki silników (koszt od 70zł). Plusem tego rozwiązania jest popularność arduino oraz to że mamy możliwość sterować tym przez usb, albo rs232 (oczywiście przez konwerter poziomów 5v 12v). Jeżeli by wykożystać arduino 2560 to można na tym postawić np marlina jak na drukarkach 3d. Wtedy mamy gotowy firmware co obsługuje g-code i dużo możliwość rozwoju, np. sterowanie z karty sd. Ogólnie to do sterowania silnikami krokowymi raczej stosuje się mikrokontrolery niż mikrokomputery, bo lepiej się to sprawdza. Więc jak RPi to raczej jako zamiennik komputera niż sterownik.
@DaNiel-vg9wp
@DaNiel-vg9wp 3 жыл бұрын
Jak tam testy super pomysł :)
@krzysztofcieslakowski3370
@krzysztofcieslakowski3370 3 жыл бұрын
Działamy z tematem ;) ja jestem w trakcie realizacji projektu frezarki z płyty meblowej 19 mm. Jestem na etapie kompletowania elektroniki. Jeśli uda się uruchomić jedną oś to pomyśle o frezarce z profili aluminiowych.
@MrJ-ih9mw
@MrJ-ih9mw 3 жыл бұрын
Mam pare pytań: 1.rozumiem,że te wycięcia w elementach 3D są po to aby mieć dostęp do sprzęgła? 2. czym przymocowane są obudowy łożysk (te do krzyżaka i te pod stołem) 3. Jak mocowane są wałki w os x? Po prostu są dociskane przez drukowane elementy? 4.Jak zamocowane jest drugie łożysko w osi y (to przy końcu bez silnika) 5.jakie wkręty chce Pan wykorzystać? 6.w jaki sposób zamocowana jest formatka aluminiowa do stołu? Bardzo dziękuję za odpowiedź
@pawciohajdi1270
@pawciohajdi1270 3 жыл бұрын
Ekstra !
@tomaszwojcik2411
@tomaszwojcik2411 4 ай бұрын
tak oglądam ten twój projekt, i w sumie mam ochotę go stworzyć ale ze stali, jakieś S235.
@Firon7506
@Firon7506 3 жыл бұрын
Postarzałeś się kolego od pierwszego odcinka (jak każdy z nas) ale widzę, że dzielnie dzierżysz schedę po ojcu dodając takie elementy jak modelowanie 3D. Dobry, pożyteczny projekt - trzymaj linę i nie puszczaj.
@Smokmen98
@Smokmen98 3 жыл бұрын
Przetaczane śruby to spoko pomysł tylko dosyć drogi może dasięwykorzydtać patenty z drukarek(przynajmniej ja tak mam i nie mogę powiedzieć złego słowa czyli śruba trapezowa przykręcona za pomocą sprzęgłai bez żadnych toczeń? Możliwe by koszt takiej frezarki znacznie by spadł. Bardzo podoba mi się pomysł
@marcinswider3583
@marcinswider3583 3 жыл бұрын
Jeśli chodzi o zasilanie, fajna, tanią i pancerną opcją są zasilacze serwerowe
@krzysiek-ep2vm
@krzysiek-ep2vm 3 жыл бұрын
Super pomysł. Sam od jakiegoś czasu myślę o zrobieniu sobie frezarki cnc, np. 50x50cm. Nie mam doświadczenie w budowaniu czegoś takiego, ale będę śledził i komentował. A może by zrzucić się na budowę frezarki, dla jednej osoby to duża kwota, ale dla kilkudziesięciu? Tak tylko sobie gdybam. Pozdrawiam.
@ukaszkozie7603
@ukaszkozie7603 3 жыл бұрын
Projekt całkiem fajny. Co do trymera BLACK to napewno nie ma on 2kW, ale działa całkiem znośnie. Do drewna nadaje się na 100%, co do frezowania aluminium to nie mam takiej wiedzy. Pozdrawiam.
@donjhon5986
@donjhon5986 2 жыл бұрын
Fajny projekt Wincyj
@MrMeller92
@MrMeller92 3 жыл бұрын
W kwestii sterowania płytka MKS z ali i sterowniki od Trinamic (TMC5160) mogą zrobić robotę.
@DzieXik
@DzieXik 3 жыл бұрын
Odnośnie frezowania samej siebie to kojarzy mi się z gwiezdnymi wojnami i fabryką droidów: "machines making machines. How perverse"
@ReeD1691
@ReeD1691 3 жыл бұрын
Maszyny samoreplikujące miały swoje 5 minut całkiem niedawno. Przed erą tanich chińskich drukarek, panowały reprapy, gdzie część konstrukcji była drukowana na podonych drukarkach ;)
@robertryba6910
@robertryba6910 3 жыл бұрын
Jak dla mnie trochę za mała. Jeśli już robić, to o większej przestrzeni roboczej. PSU serwer jako zasilanie dobrze się sprawdza.
@jkul1111
@jkul1111 3 жыл бұрын
Jest zainteresowanie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
@maniekerr3372
@maniekerr3372 3 жыл бұрын
Witam. 🙂 pomysł super też jestem zainteresowany i chciał bym prosić o projekt. 🙂
@adorinadorin
@adorinadorin 3 жыл бұрын
Fajne! Pokaze tez koledze
@dominik6326
@dominik6326 3 жыл бұрын
Bardzo dobra robota. Myślisz, że dałoby się frezować tym aluminium? Czy budowa ramy itp jest zbyt "słaba"? Oczywiście sklejkę można zastąpić metalem. Tylko wtedy pozostaje kwestia wagi poszczególnych elementów.
@PPkfooo
@PPkfooo 3 жыл бұрын
sam buduję większą spoko pomysł
@mixs1234567
@mixs1234567 3 жыл бұрын
Zastanawiam się nad przegrzewaniem silnika oraz czasem pracy, przy np obróbce bloczka cyrkonu, oraz ewentualnym chłodzeniu prostnicy/wrzeciona i frezowanej pracy (np stopu Co-Cr) ? Zastanawiam się też nad podłączeniem frezarki do zwykłego pc w celu przesłania projektu?
@chlebmieszany1792
@chlebmieszany1792 3 жыл бұрын
Martwię się, że drukowane elementy mogą nie spełnić swojego zadania. W budowie maszyn bardzo ważna jest masa - im większa, tym lepsza. Duża masa tłumi drgania wynikające z procesu skrawania co bezpośrednio wpływa na dokładność wykonania. Nie bez powodu maszyny ważą setki kg. Druga kwestia - bez prototypu ciężko określić czy projekt się przyjmie czy nie. Jakie parametry osiągnie maszyna - głównie dokładność, czasy frezowania dla amatora mają mniejsze znaczenie. Wspominał Pan o możliwości "samoulepszania" się. Być może uda się poprawić sztywność, ale o znacznym wzrośnie dokładności raczej można zapomnieć. To samo z pracą na etacie. Inicjatywa jak najbardziej na plus, ale niestety inżynieria jest bezlitosna. Robił Pan odcinek o kosztach budowy frezarki w 3 wersjach - także wie Pan, że to kosztuje. PS. Kosztorys powinien być dokładniejszy. Powinien zawierać nawet takie duperele jak złącza, przewody, które potrafią kosztować kolejne 50 zł. Brakuje prawie całego kosztorysu układu zasilania, który będzie kosztować zapewne ponad 200 zł. Pozdrawiam
@SkyisthelimitAero
@SkyisthelimitAero 3 жыл бұрын
Pomysł bardzo ciekawy. Jak oceniasz czasochłonność budowy?
@pawezoty467
@pawezoty467 3 жыл бұрын
Super projekt!! przy łożyskach liniowych zamkniętych jest sporo luzu - można wziąć pod uwagę nacinanie i ściskanie - tak by było po taniości z regulacją luzu. Np: kzbin.info/www/bejne/bJbNhmRojdl4ha8
@peterzahnrad1344
@peterzahnrad1344 3 жыл бұрын
Jeśli chodzi o sztywność w wydrukach 3D duże sukcesy miałem z wyżarzaniem w soli (ang. annealing) aczkolwiek nie jestem pewien co do efektywności przy takim rozmiarze elementów
@krzysztofmazurkiewicz5270
@krzysztofmazurkiewicz5270 3 жыл бұрын
Wydrukowanie krzyżaka pustego w środku bez elementów podtrzymujących (supportu) będzie dość ciężkie jeśłi chcemy to zrobić w 1 kawałku, a w przypadku druku z supportem usunięcie go ze środka też moze nie być zbyt łatwe. Być może mając drukarkę na żywicę UV utwardzalną by się dało coś zdziałać?
@killler83
@killler83 3 жыл бұрын
Witam. Da się sklejkę 18mm ciąć laserem. Firma obok mojego miejsca pracy robi takie rzeczy. Kąty na pewno są ok, pozycje otworów też - to leci z dxf'a. Gorzej jest z powierzchnią ciętą - jest nadpalona i nierówna (mogę posłać zdjęcia). Idealnie byłoby wykonać te elementy na laserze z naddatkiem (1-2mm) i na gotowo przelecieć frezarką. P. S. Projekt robiłeś w Inventorze?
@leongumoleon4668
@leongumoleon4668 3 жыл бұрын
Dziękuje. Jaki jest wymiar obszaru roboczego? Chętnie kupiłbym taką frezarke :)
@jakubpulka
@jakubpulka 3 жыл бұрын
Raspberry pi do drukarki używasz do Octoprinta czy zrobiłeś na niej całe sterowanie?
@mariuszsternik4265
@mariuszsternik4265 3 жыл бұрын
Może zamiast sklejki zamówić aluminiowe elementy obudowy wycięte na frezarce, najlepiej z możliwością przymocowania całości to czegoś cięższego, przestrzeń robocza w jednej osi co najmniej 50 cm było by bardziej przydatne. Właśnie się zbierałem żeby kupić jakąś chińszczyznę do zabawy, gdyby dało się coś takiego zrobić w rozsądnej cenie do 2500-2800 przykładowo, to mogę zasponsorować w zamian za gotową maszynę, pozdrawiam.
@mariuszsternik4265
@mariuszsternik4265 3 жыл бұрын
Ewentualnie obudowę można wyciąć samemu nawet z grubszej sklejki używając wyrzynarki wrzecionowej - najtańsza koło 300 zł, lub w frezarki wrzecionowej - najtańsza koło 170-200 zł.
@daap007
@daap007 3 жыл бұрын
Sądzę, że koncepcję trzeba nieco skorygować. Jak ma być tanio, to osiągi "półprofesjonalne" i żywotność można sobie darować. Z tego powodu można sobie darować toczenie i łożyska przy silnikach. Konstrukcja powinna być z formatek prostopadłościennych, za grosze do wycięcia w markecie budowlanym. Jak ktoś będzie chciał, to potem szybko wyfrezuje sobie finezyjne. Uważam też, że całościowo powininna być potraktowana kwestia sterowania i modelowania. Wydaje mi się że jest spore grono ludzi dla których łatwiej zrobić zamocowanie wrzeciona, niż ze zdjęcia JPG zrobić gotowy G code do wyfrezowania na desce. Pozdrawiam.
@SubribePL
@SubribePL Жыл бұрын
Jak projekt? Udało się zrobić prototyp? Chętnie bym taką zbudował do domowych potrzeb.
@SarycanPL
@SarycanPL 3 жыл бұрын
W żadnym wypadku nie neguję, ale zapytam jako amator - nie lepsza będzie IndyMill Nikodema Bartnik? Gotowy, zbudowany już projekt.
@szymonsad4588
@szymonsad4588 3 жыл бұрын
Fajnym źródłem materiałów są złomy można dorwać fajne grube materiały na budowę ramy w cenie 2zł za kg
@mission_possible2016
@mission_possible2016 3 жыл бұрын
I jak sytuacja? Kiedy coś dalej będzie się działo? Pozdrawiam
@pociesznyynzseicop1224
@pociesznyynzseicop1224 3 жыл бұрын
Ciekawa rzecz. (wykop)
@mexicano343
@mexicano343 3 жыл бұрын
a będzie dostęp do rysunku technicznego? Mam czasami dostęp do frezarki cnc
@Mike-or2cv
@Mike-or2cv 3 жыл бұрын
A więc Elton John teraz buduje frezarki... mhm
@andrzejbrzezina2810
@andrzejbrzezina2810 3 жыл бұрын
Przepraszam za błędny link, miał być ten kzbin.info/www/bejne/p5LFYZSZmsdqq9k
@ricardomatuszewski2835
@ricardomatuszewski2835 Жыл бұрын
e-kafejkh CNC otwierajcie !!!!
@kuba-mf3eb
@kuba-mf3eb 3 жыл бұрын
Od kilku dni się zastanawiam czy nie dało by się wykorzystać żywicy epoksydowej do wykonania ramy
@slabyn2971
@slabyn2971 2 жыл бұрын
W jakim programie jest zrobiona ta animacja?
@FranzMaurerNSZ
@FranzMaurerNSZ 3 жыл бұрын
będzie kontynuacja tego projektu?
@maciejsztua6998
@maciejsztua6998 3 жыл бұрын
wycinanie laserem tak grubej sklejki to słaba opcja dużo lepiej wyfrezować takie elementy mogę pomóc w tym temacie jak coś tak samo jak i pomóc z tematem zatoczenia śrób
@husc7775
@husc7775 2 жыл бұрын
Tak z ciekawości jesteś po technikum czy studia ? I jaki kierunek ?
@SilnikiStirlingaimodelarstwo
@SilnikiStirlingaimodelarstwo 2 жыл бұрын
Informatyka stosowana, UJ, Krakow, rocznik 2005 ;). Frezarki to tylko hobby któremu poświęcam coraz mniej czasu
@cmyk1705
@cmyk1705 3 жыл бұрын
Ja uczepię się tematu dokładności. Każde mocowanie musi być tutaj bardzo sztywne. Sama rama tego nie gwarantuje. Ale wypalaniem laserem chyba nie wchodzi w grę, gdyż to będzie wypalone. Pasuje to wyfrezować. Same wałki muszą być mocno umocowane w ramie. Kolejnym etapem są śruby trapezowe i nakrętki. Jak zauważyłem czasem można kupić fajnie spasowane, a czasem kiepsko spasowane nakrętki i tracimy na dokładności. Skok śrub trapezowych powinien być jak najniższy. Lepiej wykonać więcej obrotów i zyskać na dokładności. A zasilanie to może jakiś PSU z serwera. Są małe ale z dużą mocą. Ale tak poza tym projekt godny uwagi. Sam mam w planie wykonanie frezarki ale o większym stole. Myślę że zaczerpnę trochę informacji jak projekt ruszy.
@andrzejbrzezina2810
@andrzejbrzezina2810 3 жыл бұрын
Pomysł fajny ale trochę przekombinowany, na początek można prościej kzbin.info/door/nRwrrMKMCvcHhY5hhE3YZw. Trzymam kciuki za pozytywne zakończenie projektu
@piotrdigia806
@piotrdigia806 3 жыл бұрын
Może mógłbym pomóc. Też o tym myślałem, ale zabrakło czasu. Dysponuję odpowiednim miejscem, sprzętem, materiałem i wiedzą, tylko nie czasem.
@kawlo9775
@kawlo9775 3 жыл бұрын
Czy i kiedy będzie kolejna część?
@SilnikiStirlingaimodelarstwo
@SilnikiStirlingaimodelarstwo 3 жыл бұрын
na razie projekt nie rozwija się tak jakbym chciał, nie ma zbyt dużego odzewu, może nagram o tym film
@tomekr.7042
@tomekr.7042 3 жыл бұрын
Co się stało z tym projektem? Od 5 miesięcy cisza.
@mekiu1603
@mekiu1603 3 жыл бұрын
+1
@michalzieba1161
@michalzieba1161 3 жыл бұрын
Dawno temu oglądałem twój kanał i też chciałem zbudować frezarkę CNC żeby do pracy na CNC wskoczyć a teraz pracuje na frezarce CNC o stole 2mx0.9m ale swojej jeszcze nie mam Może swoją małą zrobię lub większą....
@adamnowak8876
@adamnowak8876 3 жыл бұрын
Moim zdaniem projekt wymaga jeszcze sporego nakładu pracy. Niestety nie spełniłeś żadnego z założeń, które przedstawiłeś na początku. Czy jest gotowe do przedstawienia - uważam, że nie. Założenia 1. "tania" - Sam odpowiedziałeś sobie, że nie jest tanio - budżet już został przekroczony wybierając pierwsze lepsze części z allegro. Zwykle nie jest wszystko wliczone i koszt wzrasta jeszcze bardziej (myślę, że spokojnie bufor 30-50% trzeba doliczyć). Zastanów się nad innym źródłem części, chociażby ze względu na cenę, a również ze względu na większy wybór -> China. Kupowanie na allegro ma jeden spory problem. Dziś coś da się kupić, jutro już tam tego może nie być i projekt padnie z powodu niedostępności części. Ktoś kto na podstawie Twojego projektu będzie budować taką frezarkę może nie być w stanie znaleźć sobie zamiennika jakiejś części lub dostosować konstrukcji pod podobną część. Zaproponowałeś efektowne deseczki - na wizualizacji rewelacja, ale: Jak ktoś już tu wspomniał - spokojnie można złożyć konstrukcję z prostokątów wyciętych za grosze w dowolnym sklepie budowlanym typu casto/obi/leroi. Sklejki nie obrobisz laserem - sklejone trociny to słabe połączenie z wysoką temperaturą. Frezowanie natomiast też jest bardzo drogie. 2. "dobra" - tego nie wiemy, ponieważ nie powstał prototyp 3. "łatwa do zrobienia" - nie zgodzę się - frezowane sklejki i toczone śruby to spora komplikacja, która zniechęci amatora CNC. Już w ogóle blocker dla osoby, która chciałaby coś takiego zbudować po raz pierwszy. Dodatkowo: Jeśli chodzi o druk 3D to PLA zdałoby egzamin. Mozna użyć do karetki PET-G czy ABS. Niestety (szczególnie ABS) wymaga lepszych drukarek lub zamkniętych, więc nie wystarczy tu najtańsza drukarka z Aliego. Dla PLA wystarczy najtańsza (ANET lub podobna) Karetka: Zalewanie betonem to pomysł dość... oryginalny. Po prostu się tak nie robi, chociażby ze względu na babranine i możliwość powstania pęcheżyków powietrza w środku, co osłabi konstrukcję + waga (aczkolwiek w powolnej z założenia frezarce masa karetki nie ma aż takiego znaczenia). Żywica to też babranina, ale już pomysł prędzej zgodny ze sztuką, aczkolwiek drogi. Chcąc uniknąć brudnych procesów krzyżak można wydrukować pełny w środku (infill 100%) z PLA/PET-G i zostawić miejsce na dodatkowe śruby metryczne przez całą wysokość i szerokość karetki które wkręci się tuż po wydrukowaniu detalu - spokojnie wystarczy do wzmocnienia konstrukcji. Z resztą i bez śrub lita karetka by wystarczyła, poniewaz jest wystarczająco masywna - wrzeciono nie jest aż takie ciężkie, poza tym zastosowałes grube prowadnice. Zastanów się nad użyciem łożysk ślizgowych - pytanie ile wytrzymają chińskie łożyska liniowe w pyle z frezowania. Powodzenia! :)
@dominik6326
@dominik6326 3 жыл бұрын
Ruszyło coś?
@ricardomatuszewski2835
@ricardomatuszewski2835 Жыл бұрын
Euipo
@lubomirpetrowpahuta
@lubomirpetrowpahuta 3 жыл бұрын
Średnio zręczna osoba poradzi sobie z wycięciem elementów korpusu ze sklejki ręcznie lub z pomocą elektronarzędzi. Część elementów zaprojektowanych do druku 3D mających za zadanie usztywnienie korpusu można zastąpić typowymi metalowymi łącznikami do drewna, a nawet pokusić się o nieco inne typowo stolarskie połączenia w korpusie, chociaż i tak usztywnienie konstrukcji nie zaszkodzi.
@Nazir-WalkAroundTheCity
@Nazir-WalkAroundTheCity 3 жыл бұрын
Fajny film👍👍👍👌😘🇵🇱 A u mnie dziś piękna pogoda kzbin.info/www/bejne/oWnZfnV-mpd7ga8 Pozdrawiam z Warszawa Polska ✌😘 🇵🇱
@ricardomatuszewski2835
@ricardomatuszewski2835 Жыл бұрын
e-kafejk5
Making a DIY CNC machine with limited tools
14:47
Ben Makes Everything
Рет қаралды 1,5 МЛН
Zbuduj sobie CNC za 2,5k - podsumowanie
14:12
Kamil Sokalski
Рет қаралды 21 М.
Iron Chin ✅ Isaih made this look too easy
00:13
Power Slap
Рет қаралды 35 МЛН
Became invisible for one day!  #funny #wednesday #memes
00:25
Watch Me
Рет қаралды 60 МЛН
CNC Mill for under $100
18:05
Hyperspace Pirate
Рет қаралды 2,4 МЛН
Zbuduj sobie CNC - Arduino, GRBL, CNC-shield.
12:48
Kamil Sokalski
Рет қаралды 17 М.
Co można zrobić z pomocą ESP8266?
5:30
Inżynier Naukowy
Рет қаралды 2,7 М.
Ile kosztuje domowa frezarka CNC?
20:19
Silniki Stirlinga i modelarstwo
Рет қаралды 330 М.
Upgraded Desktop CNC 3018 cuts Aluminum FAST!
13:00
ericinventor
Рет қаралды 692 М.
071 - CNC od podstaw #1 - Proces
7:55
Garage Make Zone
Рет қаралды 54 М.
Test Ender 3 V3 SE. Drukarka 3D dla każdego za 700zł?
12:04
Silniki Stirlinga i modelarstwo
Рет қаралды 16 М.
Mikrokontrolery i komunikacja radiowa na większe odległości
10:56
Silniki Stirlinga i modelarstwo
Рет қаралды 14 М.
iPhone 15 Pro в реальной жизни
24:07
HUDAKOV
Рет қаралды 444 М.
Новые iPhone 16 и 16 Pro Max
0:42
Romancev768
Рет қаралды 1,2 МЛН
Это - iPhone 16 и вот что надо знать...
17:20
Overtake lab
Рет қаралды 128 М.
АЙФОН 20 С ФУНКЦИЕЙ ВИДЕНИЯ ОГНЯ
0:59
КиноХост
Рет қаралды 1,1 МЛН
Как бесплатно замутить iphone 15 pro max
0:59
ЖЕЛЕЗНЫЙ КОРОЛЬ
Рет қаралды 6 МЛН
Что делать если в телефон попала вода?
0:17
Лена Тропоцел
Рет қаралды 2,6 МЛН
ЕС урезает аккумуляторы 🪫
1:00
Не шарю!
Рет қаралды 143 М.