Ve videu zazněly některé omyly. To co říká pán *v čase **6:01* kzbin.info/www/bejne/oaCYpqFnf9acfMk o tom, že zanesená spalinová cesta způsobuje nízkou teplotu spalin je *omyl* . Popílek a saze usazené na stěnách teplosměnných ploch naopak brání přestupu tepla a způsobují zvýšenou teplotu spalin. *V čase **9:54* kzbin.info/www/bejne/oaCYpqFnf9acfMk povídá něco o aretačním tlačítku dvířek. To je *další omyl* . To tlačítko spíná bezpečnostní spínač, ale dvířka nearetuje. Alespoň teda ne u našeho kotle.
@milosmachu4175Ай бұрын
Dobrý den zanesená spalinová cesta způsobí snížení teploty spalin. Aretační tlačítko slouží ke spuštění autostartu hořáku pelet po dohoření dřeva a poklesu teptot v akumulacích. Pokud Vám to nefunguje divné.
@petrhanzal3910Ай бұрын
@@milosmachu4175 Zdravím pane Machu. Pokud se oba bavíme o spalinových cestách v kotli, tak jejich zanesením se opravdu teplota spalin nesníží, ale zvýší. Jestli si to nepletete s účinností kotle, ta se se zanesením spalinových cest kotle opravdu sníží. Saze a popílek na teplosměnných plochách fungují jako tepelná izolace a brání přestupu tepla. To má logicky za následek, pokud po kotli požadujeme stejný výkon, stoupnutí teploty spalin a tím i snížení účinnosti kotle, protože s vyšší teplotou spalin odchází do komína více energie obsažené ve spalinách. A co se týká toho dehtování, správně říkáte, že je to způsobené nízkou teplotou spalin. Ale nízkou teplotu spalin nezpůsobuje zanesení výměníku kotle. To by musel být zanesený až tak, že by už značně omezoval průchod spalin a tím nedovolil kotli pořádně hořet. Nízkou teplotu spalin způsobuje buď vysoká účinnost kotle, kterému k předání výkonu stačí nižší teplota spalin a nebo nesprávná obsluha kotle, kdy se kotel dusí při nízkém výkonu. Tlačítko vedle přikládacích dvířek nám funguje dobře a tak jak má. Máme sice kotel z roku 2010, ale jsem přesvědčen, že jeho funkce je stále stejná. Ano, je to aretační tlačítko, ale nearetuje dvířka, jak říkáte ve videu. Tlačítko aretuje koncový spínač, který jde aretovat jenom když jsou přikládací dvířka zavřená. Jakmile se dvířka otevřou, spínač se rozepne a nejde sepnout, dokud dvířka opět nezavřete. Ten spínač spíná ovládací fázi z provozního termostatu kotle a na dvířka nemá žádný vliv, naopak dvířka mají vliv na něj. Rozepnutím spínače dojde k přerušení ovládací fáze a tím k zastavení hořáku. Je to z bezpečnostních důvodů, aby při otevřených dvířkách a běžícím hořáku nedošlo třeba k úniku spalin do prostoru kotelny. A zároveň kdyby v pauze hořáku někdo omylem udělal oheň v přikládací komoře, tak aby do toho ještě nezačal běžet hořák. Proto start hořáku musí být po otevření dvířek obsluhou opětovně vědomě povolen aretováním spínače tlačítkem vedle dvířek. Na závěr bych se zeptal na něco co mně zajímá. S jednoduchou elektromechanickou regulací kotle, jako je ve videu, běží odtahový ventilátor souběžně s hořákem? Nebo je zapojen přes ŘJ hořáku a ta jej při provozu hořáku vypne? Nám kotel řídí ŘJ ACD 01 a ta ovládá odtahový ventilátor nezávisle na hořáku a když běží hořák, tak odtahový ventilátor zbytečně neběží. Ze zvědavosti by mě zajímalo, jak je to u elektromechanické regulace.
@petrhlous Жыл бұрын
Parádně vysvětleno
@vojtazalda543Ай бұрын
Dobrý den, mohl bych se zeptat, šnekový dopravník máte dost kolmo. Já se dočetl v příručce že má být max ve 45°. V čem je to tady jinak? Hodilo by se mi to kvůli místu stejně, jako to je nainstalováno ve videu. Děkuji za objasnění
@kedaryhcus85633 ай бұрын
Aneb zatapej v atmosu jako absolvent zvlastni skoly.
@koumak-239 ай бұрын
Dobrý den. Mohl bych se zeptat jaký je rozdíl mezi kotli DC xx SPX. a kotlem Atmos DC xx SP
@milosmachu41759 ай бұрын
Dobrý den rozdíl není žádný jen ve značení výrobce. Machů
@koumak-239 ай бұрын
@@milosmachu4175 děkuji
@darminka1144 ай бұрын
Witam Ile spalasz drewna m3 na sezon? Ile metrów m2 ogrzewasz?
@petrcotek882123 күн бұрын
asi je to dobre vsecko ale doma bych to nechtel radej klasika jednoducha samotic a cerpadlo k tomu nevim nehatim toto ale moc veci k topeni....
@jaroslavcech794427 күн бұрын
Kdyby jste tam dal papír tak je to rychlejší já používám pouze papír
@roberthejda7133 Жыл бұрын
Jak se topí těma briketama?výdrž, spotřeba...má někdo zkušenosti??díky
@Moliier101 Жыл бұрын
topím dřevem nebo peletama, dřevem abych ušetřil drahé pelety, takže topení briketama místo dřeva nedává až takový smysl.
@Moliier101 Жыл бұрын
pelety v létě (akce), stojí cca 8-9kč/kg. Dřevo kupuji (smrk,borovici) kolem 850,.