Pálinkasorozat - 3 rész (cefrekészítés)

  Рет қаралды 27,017

gardNroll

4 жыл бұрын

Linkre klikkelve megjelenik a táblázat:
docs.google.com/document/d/1VsYupWohfFDLzE68mdzDPIwwpnXYsdq_iX26bfReWjY/edit?fbclid=IwAR01vXL5oPniTmEWFX6M9RPNE6iK-cBE1NLWqR1tg_ps7SlGpTkB_QvtbEk

Пікірлер: 35
@BAnton-re5it
@BAnton-re5it 4 жыл бұрын
Köszi! Érdekes téma ez a pálinka. Nagy csodálója vagyok, meg azoknak akik tényleg értenek hozzá! Sajnos én nem bírom nagyon az erős italokat, de a magyar ember pálinkát igyon, ne whiskyt!!!!! Minden majmolunk, mikor itt van eme becses nedű a partjával együtt a borral. :) Szóval én bort iszom, ha erősebbel kínálnak meg, akkor csakis házi pálinkát vagyok hajlandó meginni. ;) :) Mondjuk ebből szokott sértődés lenni mert, ha nem értik meg könnyen akkor oda mondom, h ilyen szart én nem iszok meg. :D
@gardenroll
@gardenroll 4 жыл бұрын
:)) jól beszélsz!
@gyuluskatrabant
@gyuluskatrabant 3 жыл бұрын
Ugyanilyen ph-mérőm van! Nagyon hasznos! Főleg bodzánál! És én is citromsavat szoktam adni. A borkősav jobb lenne, csak iszonyt drága. Meg lehetne még a foszforsav. De azzal aztán óvatosan! 😊
@gardenroll
@gardenroll 3 жыл бұрын
Én a citromsavat azért használom, mert minden boltban kapható, meg mert mindig van otthon elfekvőben. Igazából mást nem is próbáltam még :)
@gyuluskatrabant
@gyuluskatrabant 3 жыл бұрын
@@gardenroll Szia! Mindenkinek! Legjobban úgy jártok, ha bementek egy borászati szaküzletbe! 1 kg citromsav kb max 1500 ft, boltban ez kb a 3 x-osa, mivel ott nem kapod kilóra!
@danieldezso1364
@danieldezso1364 3 жыл бұрын
Érdekes és hasznos kis videó lett, szoktunk mi is cefrét és ugye pálinkát készíteni édesapámmal, ennek ellenére tudtál újat mondani.
@connergraysen6687
@connergraysen6687 3 жыл бұрын
Pro tip : you can watch series at kaldrostream. Been using it for watching lots of of movies during the lockdown.
@johnathanjesse8962
@johnathanjesse8962 3 жыл бұрын
@Conner Graysen yup, been using kaldrostream for months myself :)
@csonkaistvan9771
@csonkaistvan9771 3 жыл бұрын
Tiszteletem! Készülve az idei szezonra kezdésre beszereztem Uvaferm 228-at, optimum white és Uvaferm uvavitalt éleszrőtápot, pektinbontót, stb... Utánolvasva úgy döntöttem kipróbálom a Lallzyme aromafokozó enzimet is. A használatával kapcsolatban túl sok infót nem találtam, kb. annyi hogy utóerjedési fázisban adagolni, és 3-4 hétig még dolgozik a cefrében, na ez nekem soknak tűnik mert így 5-6 hétig tart a cefrézés, vagy ez így reális? Van valami tapasztalat ezzel az enzimmel, vagy felejtős ez a dolog? A megtisztelő választ előre köszönöm!
@gardenroll
@gardenroll 3 жыл бұрын
Tiszteletem! Nem használtam még ilyen enzimet, így nem tudom milyen hatása lehet. Ami viszont biztos, hogy a cefrét akkor a legjobb kifőzni, amikor véget ért az erjedés. Én ha használnék ilyen enzimet, kiforrás után nem várnék már a főzéssel.
@janosszomodi7393
@janosszomodi7393 3 жыл бұрын
Szia! Köszi a videót! Szőlőből szoktál pálinkát főzni?Szerinted két fajta fehér szőlőből lehet cefrét készíteni? Előre is köszönöm. Üdv!
@gardenroll
@gardenroll 3 жыл бұрын
Szia! Én szőlőből ritkán szoktam, de természetesen lehet. Nyugodtan cefrézheted egyben.
@janosszomodi7393
@janosszomodi7393 3 жыл бұрын
Köszönöm szépen! További szép napot!
@martonvarga6129
@martonvarga6129 11 ай бұрын
Szia! Ha kotyogóim nincsenek mert sok a hordóm 60literesek akkor honnan tudom meg , hogy mikorcerjedt ki teljesen a cefrém(szőlő)? Köszönöm
@gardenroll
@gardenroll 11 ай бұрын
Ha nincs kotyogó, akkor teljes biztonyossággal nem lehet megállapítani. Van viszont néhány ráutaló jel: 1. ha a hőmérséklet megfelelő volt, akkor 2-3 hét alatt kiforrik a cefre. 2. ha belenézünk és még habzik, buborékol, anélkül, hogy hozzányúlnánk, akkor még tart a "zajos" forrás (tehát még intenzív a forrás.) 3. ha látszólag a forrás megszünt, de belepiszkálunk (egy bottal benyomkodjuk a tetejét) és habzik, akkor valószínüleg még tart a forrás. Ezzel vigyázni kell, mert általában marad széndioxid benne és valamilyen pezsgés akkor is lehetséges, ha a forrás már megszűnt. 4. ha a tetején lévő bundát megnyomkodjuk és az lesüjjed az aljára, akkor vége a forrásnak. Ilyenkor általában már túl sokáig vártunk vele. Ezekkel a módszerekkel nem lehet teljes bizonyossággal meghatározni, hogy hol tart a forrás. Viszont nagyjából tudunk következtetni. Ha igazán minőségi pálinkát szeretnénk (nem a mennyiség a fő szempont) akkor inkább főzzük hamarabb mint később.
@ati1303
@ati1303 2 жыл бұрын
Szia! Milyen pálinkafőződ van (márka stb)? Köszi!
@gardenroll
@gardenroll 2 жыл бұрын
Szia! 100 literes, billentős. A márka talán Subotica? De mi lenne a valódi kérdés, mert ami nekem van nem a leg optimálisabb, illetve nem biztos, hogy ami nekem jó, az neked is megfelelő.
@friciworld
@friciworld Жыл бұрын
Valamit sejtek a témáról, de idén először tervezek saját főzést. Ismerősnek van használaton kívüli főzője. Mit kell vennem hozzá, van valami komplett csomag, leírás? Gondolok arra: szeszfokoló, ph mérő, ?élesztő, stb. Nem akarok tökéletességre törekedni elsőre, hanem az egyszerűség a fontos és a sikerélmény. Nem díjnyertes pálinkát szeretnék, hanem simán ihatót. Cefre több 60 literes hordóba gyűjtött vegyes. Csak hétvégén van időm szedni és foglalkozni vele. Ezért van vegyesen szilva, magozott őszibarack (parasztbarack), némi füge és málna, sárga és piros szilva. Ha nekiáll érni, lesz külön alma. Azt valahogy ledarálom, aprítom majd. Sosem szoktak ismerősök semmi élesztőt savat vagy hasonlót tenni a cefrébe, de cukrot kötelezően. Keverésre esküszik mindenki. Én mondjuk nem. Szóval van ötlet, hogy sikerülhet elsőre, mi kell hozzá? Mellesleg utálom a pálinkát, de nálunk falun kötelező tartani, ha vendég jön illik megkínálni :D
@gardenroll
@gardenroll Жыл бұрын
Szia! A minimum ami kell egy iható pálinkához: cefre, pálinkafőző és szeszfokoló. Vegyes cefrénél nincs mit mérni a ph-n. Általában kiegyensúlyozzák egymást. Viszont amint kiforrt, lehetőség szerint minél hamarabb főzd ki. A szeszfokoló azért "elengedhetetlen", mert azzal tudod mérni épp hol tart a folyamat. Persze érzékszervi vizsgálattal is megoldható, de ahoz azért kell egy kis rutin és némi "szeretem a pálinkát" is. Sok sikert hozzá :)
@friciworld
@friciworld Жыл бұрын
@@gardenroll köszönöm! Szóval a fokoló nem csak a kész közép(?)párlat beállításához kell amikor desztillált vízzel (?) kell hogítani 50 fok közelére? Hanem a cefrét is mérni kell? Hány fokosnak kell lennie, azt hittem elég nézegetni a buborékot meg hallani is ahogyan lassan forr. Majd csend lesz ahogy kész. Érdekességként: megboldogult édesapám gyűjtött szilvát. Nagy műanyag hordó tele lett. Kint maradt az udvaron. Évek múlva jutott eszembe. Feldöntöttem, biztos voltam benne, hogy értéktelen, romlott. Hát tökéletes szilva cefre illata és állaga volt. Szerintem simán le lehetett volna főzni. Akkor már bántam, hogy elpocsékoltam.
@gardenroll
@gardenroll Жыл бұрын
@@friciworld A cefre alkoholszázalékát nem tudod mérni fokolóval. Az arra kell, hogy az éppen lefolyó párlat alkoholtartalmát tudd figyelemmel kísérni. Így lehet legjobban szétválasztani a párlatrészeket. Ajánlom, hogy nézd meg a többi pálinkafőzéssel kapcsolatos videómat is.
@JL-mf9gm
@JL-mf9gm 3 жыл бұрын
Megemlitened a palinka fozodet is legyszi?
@gardenroll
@gardenroll 3 жыл бұрын
Mire lennél kiváncsi?
@JL-mf9gm
@JL-mf9gm 3 жыл бұрын
@@gardenroll Sajat keszitesu? vagy vetted? ha vasaroltad hol> stb
@Zsolt0917
@Zsolt0917 10 ай бұрын
Sárgadinnyén gondolkozom, pont az nincs a táblázatban és a hozzá tartozó irodalom is nagyon kevés :(
@gardenroll
@gardenroll 10 ай бұрын
A sárgadinnye zöldség, ezért abból nem pálinka, hanem párlat készíthető. Ezért sem szerepel a táblázatban. Nagyon kényes dolog. Amire mindenképp figyelni kell, hogy Ph beállítás nélkül nem tud kiforrni. Savazni kell.
@gyuluskatrabant
@gyuluskatrabant 11 ай бұрын
Már egyszer megnéztem, de itt a szezon. Egy kérdés. Miért vesztek szimpla falú főzőt? Sokkal jobba duplafalú! Nincs utópárlat, ha vízzel van töltve!
@gardenroll
@gardenroll 11 ай бұрын
Hogyan függ össze a duplafalú főző és az utópárlat? Nem világos.
@gyuluskatrabant
@gyuluskatrabant 11 ай бұрын
@@gardenroll Úgy, hogy a duplafalúnál, ha vízzel töltöd, megáll a főzet 30 -40 %-os szeszfokon, tehát nagyon kevés esély van arra, hogy az utó belemenjen. Legalábbis én ezt vettem észre nálam.
@gardenroll
@gardenroll 11 ай бұрын
@@gyuluskatrabant Ha használsz epruvettát, folyamatosan látod, hogy éppen milyen szeszfokkal jön le. Ha látod, akkor állítod meg, amikor csak akarod. A 30-40 százalékos párlat már rég utópárlat. Én azt nem szoktam beleengedni. Külön kezelem. Amúgy azért nem duplafalút vettem, mert éppenséggel nem volt raktáron és nem tudtam várni rá.
@almosszorath4789
@almosszorath4789 4 жыл бұрын
Jo a palinka de sokan leszóljdk h nem bírják a piát. Ez egy vitatott tema h egeszseges vagy nem de neha kell munka utan de inkabb sör.
@gardenroll
@gardenroll 4 жыл бұрын
Szerintem nem feketén vagy fehéren kell hozzáállni, hogy jó-e vagy sem, egészséges-e vagy sem. Vannak pillanatok amikor kimondottan jólesik és vannak helyzetek amikor inkább mellőzi az ember.
@balibambosz333
@balibambosz333 3 жыл бұрын
@@gardenroll -Furcsa,saját gondolatomat írom le.Csak kevésbé tudom bizonyítani.Mondjuk cukorcefréből készül a pálinka. Az C12H24 féle tehát kokszol aki ezt fogyasztja?De mi van,ha gyümölcscefréből készül?A napfénytől lehet a növényi cukor.(Jelentős és mérhető is)égetett szesznek mondják,mert a hő hatására a növényi cukrok szesz alakjában kiválnak.Kevés deszt. víz is érkezik a párlattal.Nagyon finom. A növényi cukor nem lehet az a szén alapú ,etil alkoholból kutyult valami,ami néha a bolti italok..Tudós,Vegyész barátomnak mondtam,hogy a növényi cukor párlat lehet e könnyű cukor? A más répa cukorból készült cukor cefre párlat a nehéz cukor?(Azt le is tudom írni) De teljesen más érzés az embernek ezt,vagy azt fogyasztani.(Sajnos azt mondta ugyan az a képlet) Csak más hígításban,és ízesítésben fogyasztja az ember.Ezért van érzéki csalódása.Maradok a hagyományos,szokott dolgoknál.De véleményem az,hogy a növényi,vagy gyümölcs cukor,párlat,nem lehet azonos a hagyományosan szénből készült alkoholos italokkal.
@gardenroll
@gardenroll 3 жыл бұрын
@@balibambosz333 Ennyire mélyen nem mentem még bele, hogy mi a különbség a cukorból készült és a gyümölcsből készült cefre között. Ami érdekes, hogy valóban azok az alkoholos italok amikhez tesznek cukrot gyakran érezhetően (másnap fejfájás stb.) rosszabb minőségüek mint amihez nem, de ez sem mindig igaz. Talán az eljárással lehet a probléma.
@balibambosz333
@balibambosz333 3 жыл бұрын
@@gardenroll -Hasonló Fejfájós ,érzése volt barátaimnak is! Rengeteg mindenféle gyümölcs párlat készítményt megkóstoltunk.Eperfáról szedett szeder,vagy nagyon érett ,kutyatöke szilva.(vadszilva féle) itt így hívják.A belőle készült párlat,olyan finom,hogy itatja magát..De nagyobb mennyiség fogyasztásától,sem éreztük,azt a szédülős érzést,mint a bolti etilalkoholos, vagy cukorcefrés ,dolgoktól..Kb.10-év után gondoltuk,hogy a gyümölcs cukor,nem olyan mint a répa cukor.A hatása is más.A belőle készített alkohol származék is más.Tanácskoztunk gyógyszer készítő szakemberekkel..De szerintük téves gondolat..Ők úgy válaszoltak..Ez is,az is..Ugyan úgy acetonosodik az emberi gyomorban,és belekben..De talán a gyümölcs származékokkal,több ,deszt víz,is jut az emberi szervezetbe,és ezért téves a gondolat..
WHAT’S THAT?
00:27
Natan por Aí
Рет қаралды 14 МЛН
Summer shower by Secret Vlog
00:17
Secret Vlog
Рет қаралды 12 МЛН
Useful gadget for styling hair 🤩💖 #gadgets #hairstyle
00:20
FLIP FLOP Hacks
Рет қаралды 9 МЛН
WHAT’S THAT?
00:27
Natan por Aí
Рет қаралды 14 МЛН