Végzettségemet tekintve semmi közöm egy gépműhelyhez,mégis élvezettel nézem és hallgatom a videókat.Külön értékelem az összeszedett, választékos,előadás szintű szakmai szöveget, amitől nem teljesen idegen a humor,a könnyedség,és olykor a választékosság ellenpólusa sem😉.Egy érték,az értéktelenségek világában👍. Gratulálok!
3 жыл бұрын
kedves Csaba, ha lenne weboldalunk átemelnénk a kommentjét egy az egyben a nyitóoldalra. Köszönjük szépen!
3 жыл бұрын
1976-80 ig készítettem palástköszörűn ezernyi felújítandó szerszámgép alkatrészt a Gamma Művek gépfelújító T.M.K. műhelyében! Köszönöm az élményt amely nosztalgiával töltött el!
3 жыл бұрын
A gamma, az gamma, ismerjük:) Köszönjük!
@gyorgykovacs63663 жыл бұрын
popcorn, tea, jegyzetfüzet! :D
3 жыл бұрын
ez nagyon kedves:)
@szilardtoth40623 жыл бұрын
Ezt a gépet még én is “koptattam” jó volt újra látni a videóban Tanár Úr! 😀💪
3 жыл бұрын
Mármint az E400-ra gondolsz Szilárd, igen, abszolút emlékszem. A vizsgafeladatod a síktárcsa volt.
@zoligal12903 жыл бұрын
Nem tudom, mennyire aktuális kérdéssel fordulok a tisztelt mester úrakhoz! (Nem szarkazmus, tényleg tátott szájjal nézem a videókat). Mivel, nekem nincs egy hegynyi szerszámom, kíváncsi lennék az önök véleményére a hegesztett (bronzba ültetett) eszterga-késekkel kapcsolatban! Ezen kívül még a kések élesítésére vonatkozó útbaigazítást is szívesen látnék(esetleg mások is) a csatornán! A késeim 80-85%át magam rakom össze (acetilénnel), ami nem a legjobb hatással van a késekre de az indukciós hegesztés még nem mindig sikerül tökéletesen... S.O.S!!! Sok a kérdés! Zoli - a hegesztő.
3 жыл бұрын
Igyekszünk egy komplex epizódot készíteni a témából, teljesen jogos a felvetés!
@qwerty294563 жыл бұрын
A kommentek alapján azt hiszem, hogy nem mindenki értette ennek a résznek a mondanivalóját. Köszi a tartalmat, az viszont király!
@jozsefbalatoni87823 жыл бұрын
Ismét okultam! Nagyon jó volt! Esztergán, marón viszonylag otthon vagyok, ez csak elméletben van meg. Jól esik feleleveníteni! Köszönöm!
3 жыл бұрын
mi köszönjük, hogy itt vagy velünk:)
@davidtamas34083 жыл бұрын
Szintén egy rendkívül tanulságos videó volt. Köszönjük!
3 жыл бұрын
köszi
@popsh3t3233 жыл бұрын
Ez miért ilyen kurva jó? Régebb óta nézegetem, és követem ezt a csatornát, de nem tudom megfogalmazni miért köt le!
@kisscsaba16883 жыл бұрын
Nincs nyögés fögés, csak választékos, intelligens,összeszedett,szakmai szöveg, magával ragadó stílusban,finom humorral.
@zsoltbalatoni32413 жыл бұрын
Imádom ezt a csatornát!
3 жыл бұрын
köszönjük, ez nagyon megtisztelő:)
@gyulaeberling7343 жыл бұрын
Üdv! Először is nagyon tetszenek a videók, csak így tovább. Annyi hozzá fűzni valóm lenne ehez a részhez, hogy a mdb befogás után ellenőrizni kellene a csapágyhelyek futását. Illetve azt pontositanám hogy a párhuzam beállításnál nem a köszörű orsóval kell párhuzamosak lenni a mdb tengelyvonalának, hanem a gép alapszánjànak a csúszó vezetékével. 😉Van olyan köszörű is pl Magyarországi autogyárban ahol a főtengely végeit, homlokfelületeket és átmérőt úgy köszörűlik hogy kb 45 fokos szögben van a korong tengelyvonala a mdb hoz képest.
3 жыл бұрын
Kedves Gyula, mindkét meglátása helytálló és roppant hasznos, nagyon szépen köszönjük az észrevételét. Amikor a csatorna elindult, lényegében erre gondoltunk: hozzászólásokkal gyarapítjuk a tudást, mindenki beletesz egy kicsit. Hálás köszönettel vesszük további észrevételeit. Üdv: Szabi
@janosgyori42003 жыл бұрын
Már most számolom a perceket a kezdésig :-)
@peterfoldesi013 жыл бұрын
….nagyon addiktív a csatorna…😂😉😤 ..véletlenül “fedeztem fel”…azonnal feliratkoztam! gratula….
3 жыл бұрын
köszi, maradj velünk sokáig:)
@szapcsika3 жыл бұрын
Hóhó! Új év, új rész! Szuper!
3 жыл бұрын
kösziii:)
@balazsbuchmuller25223 жыл бұрын
Nagyon jó a csatorna! Volt bánkis hallgatóként kifejezetten élvezetes nézni, remek nosztalgia. A nosztalgia faktort tovább fokozva kérdezném, hogy Sipos és Mikó Tanár Urakkal lesz esetleg videó? Egy kis forgácsoláselméleti videót is szívesen megnéznék! 😉
3 жыл бұрын
Tört forgácsot Balázs! Köszönjük, a háttérből segítik a munkánkat. Indiribindiri
@balazsbuchmuller25223 жыл бұрын
@ Bánki Bánki Bánki 😁
@NosztraiAdam2 жыл бұрын
@Gépműhely Egy vasúti balanszírozó gépet javítottunk nem olyan rég, ami néha érthetetlen okból megállt. Megtaláltuk azt a biztonsági relét, ami csak akkor engedi ki a vezérjelet, hogyha minden biztonsági alrendszer a PLC-ben megfelelő jelet kapott. Nem egészen értettük, kicsértük a relét egy újra, azzal is ugyanez volt. Kíváncsiságból rémértünk a vezérjelre, ami 12V volt. Kicsit tanakodtunk, és akkor vettük észre, hogy egy 24V-os relét cseréltünk benne, ami 12V-nál volt, hogy bekapcsolt, volt, hogy nem. A PLC más vezérjelei általában 24V körüliek voltak, szóval valahogyan a PLC már nem tudott értelmes jelet kiadni, így a vibráció hatására néha a gép elengedett. Esetleg javaslom itt is a biztonsági relébe futó áramerősséget mérni, lehet, hogy ennek a gépe is már csak a kapcsolófeszültség környékén kap jelet.
@janosgyori42003 жыл бұрын
Nagyon jó volt a videó, de a szétszerelést is szívesen megnéztem volna. :-D
@laszloodor6919 Жыл бұрын
Szeretnék fényképet küldeni! Hogyan lehetséges?
@jozsefszanto60383 жыл бұрын
Ès ezt a fel ujitàst milyen közönkènt kell ?
3 жыл бұрын
ha mázlid van nem szükséges. Viszont E400 típushiba a bordás agyú kiskerék fogtörése, nálunk most jött elő (40 év után). Szerencse a szerencsétlenségben, hogy van pótalkatrész.
@jozsefszanto60383 жыл бұрын
@ lehet hogy sokàig nem is fogok javitani 18 èvem miat
@prodigy198512053 жыл бұрын
Szia A behajtó tengelynek nem lett baja a fogtörés miatt? Nem görbült sehol?
3 жыл бұрын
megúszta, szépen csúsznak a kerekek rajta
@prodigy198512053 жыл бұрын
@ mázli 😂
@Sgyozo2 жыл бұрын
Lehet, hogy elmegy néha szarni, de jó "kis" gép az. Az 1958-as brüsszeli világkiállításon nagydíjat is kapott. A köszörűhöz nincs gépkönyv, amiben meglenne a kapcsolási rajza? Vagy úgy túl egyszerű? :D Az ilyen néha jelentkező nem reprodukálható hibák a legszarabbak, valamelyik relés öntartó áramkörnél lehet egy kontakthiba, vagy kábé bármi, kísérletezni lehet, de tuti megoldást a komplett felújítás ad. Én elsőre megnézném a csatlakozásokat, sorkapcsokat, reléket kicserélgetném, gombokat is. Szopatott már meg kábel is amiben belül elszakadt egy szál, de volt zárlatos is amin nem volt külső sérülés. Nálatok mondjuk rend van, egyszer egy koszos műhelyben volt olyan, hogy egy földön futó tápkábelbe belerágta magát egy fémforgács és amikor úgy mozdult meg, kiütötte a biztosítékot. :D
2 жыл бұрын
köszönjük a tippeket
@peterszalai70263 жыл бұрын
Szuper videó lett, köszönöm! Az összeszerelésről lesz videó? Sörte inas merre van?
3 жыл бұрын
Kis szerelés azért lesz majd benne. Sörte láncot mos:)
@mateus-uc8gu3 жыл бұрын
jó videó volt ez is 😁 de egy kérdésem lenne én gépzsírt használtam kúp és csúcs furat kenésére de a faggyú az jobb?
@tothista44773 жыл бұрын
Jó a faggyú, de a molibdénbiszulfidos zsír nekem nagyon bejött.
@feri9503 жыл бұрын
Sörte inas nem segít? :)
3 жыл бұрын
Már segített, mínusz 7 fog:))))))
@tothista44773 жыл бұрын
@ Tuti, hogy ő volt? 🙂
3 жыл бұрын
@@tothista4477 szerintem benne van a keze. A bal mindenképp. Szóval mindkettő:)))))
@gergoigaz97353 жыл бұрын
Mindig ámulok, hogy milyen pontosságot ki lehet hozni ezekkel a régi masinákkal.
3 жыл бұрын
ha jó kezekbe kerülnek, bizony:) köszi
@tamasdede81103 жыл бұрын
Az én gépem 1973 ban készült még nem kellett ilyen köszörülésben részesíteni.
3 жыл бұрын
addig jó:)
@tothista44773 жыл бұрын
Nem klattyog? Akkor szerencséd van.
@martonhadnagy4133 жыл бұрын
Nálam felmerül két kérdés: 1, Ahogy látom tetemes idő megy el a kalibrálással. Nem lehet megoldás indikátorórával beállítáni a párhuamosságot? Azt látom, hogy a köszörülendő palást nem az igazi, de a bordástengely egész jó állapotban van. Lehetne referencia, nem? 2, Működő képes lenne a fémporszórás? Gondolom jelentősen egyszerűbb felköszörűlni, de csak ez volt a technológia választás oka?
3 жыл бұрын
Kedves Márton, mindkét kérdés remek. A kiórázás hibamaradványa is befolyásolja a hengerességet, ilyen értelemben maximum gyorsítana az ügyön, de szerintem összességében nem sokat. Persze ahány ház, annyi szokás, elképzelhető, hogy többen úgy csinálják. A fémporszórás lehetséges megoldás, ebben az esetben azért nem releváns, mert így is úgy is új persely készül, ezért kezdtünk a tengellyel, hogy legyen meg a méret. Üdv: Szabi
@martonhadnagy4133 жыл бұрын
@ Korrekt tartalom, korrekt válasz. Ez igen! Így tovább!
3 жыл бұрын
@@martonhadnagy413 köszi:)
@tiborkatona3 жыл бұрын
Kár hogy vége :)
3 жыл бұрын
Tibikém, két hét és folytatjuk. Addig is megy az idő:)
@tiborkatona3 жыл бұрын
@ Várom a folytatást :)
@Arslan03263 жыл бұрын
Fú, kösz az emlékeztetőt! Most már tudom, miért is nem lett belőlem köszörűs :D Szórakozzon ezzel az, akinek Imre az anyja... ja, hogy manapság ez sem kizárt... na mindegy... akkor az, akinek két anyja van... ja, hogy ez sem. ph@ßom, mindegy, én maradok az esztergálásnál, marásnál. Amúgy a palástköszörűt miért kell mindig beállítani? Mármint azt értem, hogy miért, csak azt nem, hogy miért nem úgy van, mint az esztergánál, hogy van két prizma, arra felültetjük a szegnyerget, azt jól van, ha nem babráltunk szegnyeregeltolással, akkor az egytengelyű a főorsóval.
3 жыл бұрын
az oka roppant egyszerű, itt századokkal dolgozol. A gépágy ferde és nem központosít, mint az esztergánál.
@Arslan03263 жыл бұрын
@ Na, de hogy miért nem, amikor sokszorta fontosabb egy palástköszörülésnél az, hogy a szegnyereg központosan fusson a tárgyorsóval? Miért a köszörűsnek kell ezt a központosságot belőnie?
@vdk49883 жыл бұрын
@@Arslan0326 Gondolom ilyen tűrés tartományra évek után(több ezer munkaóra után ) is ezred mm pontossággal működő prizmasín rendszert nem tudtak még a gép tervezésének korában gazdaságosan készíteni, meg gondolom mivel a tűrésmező nagyon kicsi, mindenképpen szükséges lenne valamilyen finom beállítást eszközölni a lehető legjobb párhuzamosság eléréséhez. Másrészt gondolom a gép tervezői is így voltak vele és ha már nem tudják megcsinálni úgy, hogy ne kelljen szarakodni vele, akkor nem bonyolítják túl a dolgot. Ha belegondolunk itt ha már kicsit nekidőlsz az orsóháznak az akár 1-2 század mm. Másrészt a köszörülés egy un. Finish-elő eljárás, itt van lehetőség "javítani" az előző műveletek alak és mérettűrési hibáit(persze értelmes határok mellett), meg ugye itt kerül néveleges méretre minden ami illesztett. Illetve meg merem kockáztatni, hogy még a gépágy hőmérsékelte is képes torzulásokat vinni a rendszerbe (0.5-1 ezred mm) ami lehet nem sok, de egy 200-500 mm hosszúságú tengelyszerű alkatrészen már lehet 1-2 század. De javítsatok ki ha tévedek. :D
@gyulaeberling7343 жыл бұрын
Üdv! Azért kell minden különböző hosszúságú munkadarabnál párhuzamot állítani, mert a szegnyereg vezető síkja el van kopva.
3 жыл бұрын
@@gyulaeberling734 illetve ferde és a T horonyban nagyok a holtjátékok.
@csabatanko4933 жыл бұрын
Kár hogy a szetszrelesi fázis kimaradt a műsorból.
3 жыл бұрын
igen, azt mi is nagyon bánjuk, gyorsabbak voltak a srácok, míg leértünk a kamerával:) De tervezünk ilyen epizódot!
@NoName707073 жыл бұрын
Teljesen felesleges amit Csináltok. Amíg a fidess nem változtat a hazai szakmunkás képzésen, hiába csináltok ilyen videókat
@laszlozsebe98673 жыл бұрын
Kretén ez egyetem! Hogy te ostoba vagy és az is maradsz az már a te, és a környezeted baja.