@@styldanuta A my bardzo dziękujemy za obejrzenie i komentarz 🤗
@mariuszmalinowski5991Ай бұрын
Dziękuję za kolejny fantastyczny odcinek przy ognisku z niezmiernie interesującymi infirnacjami z dawnych czasów. Bardzo lubię te momenty, kiedy Filozofia nachalnie rozsiada się między Wami ale dopuście do niej również Mariję Gimbutas i Mircea Eliade np. temacie figurek Wenus - temat bardzo interesujący. Pozdrawiam
@Jakub_JedrzejewskiАй бұрын
Znaczy czas na chwile prawdy 😇 Gimbutas i Eliade... pierwsze spojrzenie w kierunku antenatow, pierwsze zachwyty nad dawnymi kulturami, pierwsze klucze do rozumienia czlowieka w nurcie epok. To wszystko bylo czynione oczami ulubionych a zacnych Autorow. Z drugiej strony wspolczesne techniki badawcze, a wiec i wyniki / koncepty sa tak ciekawe, tyle wnosza (=wywracaja na nice dawne teorie), ze zal za nimi nie pognac, nie opowiedziec. Choc ufam, ze duchy Mariji i Mircea nieraz naklonia zyczliwie ucha naszym rozwazaniom. Ja w zamian to wlasnie ich strone biore nie raz 🙂 Filozofia... bardzo ponetna z niej babka 🥰 Oczarowala daaawno! Wciaz pozostaje pod urokiem jej wdziekow. Wenuski.. mam ulubiona 🙃. Bedzie o nich jeszcze nie raz. Tez dziekuje za obejrzenie, komentarz i pozdrawiam.
@romanp5268Ай бұрын
Dziękuję. Świetnie się was słucha. Pozdrawiam
@CafeWiedzaАй бұрын
@@romanp5268 Dziękujemy za obejrzenie i też serdecznie pozdrawiamy.
@romanp5268Ай бұрын
@CafeWiedza znalazłem państwo tydzień temu i od tamtej pory codziennie słucham żeby umilić sobie wieczór.
@CafeWiedzaАй бұрын
@@romanp5268 Bardzo nam miło 🤗 Dziękujemy za kawę 🤩
@Morvan777Ай бұрын
Miło było posiedzieć razem przy ognisku i posłuchać gawędy 😊
@CafeWiedzaАй бұрын
@@Morvan777 Dziękujemy za sympatyczne towarzystwo 😊
@ArkagdyniАй бұрын
Zazdro...😂
@Jakub_JedrzejewskiАй бұрын
Wolne miejsce przy ognisku zawsze sie znajdzie 🙂
@mirosawozgo438211 күн бұрын
Bardzo fanie i na luzie.
@CafeWiedza11 күн бұрын
Dzięki 🤗
@mariuszwieczorek8242Ай бұрын
Opatrunek można zrobić z utłuczonych ziół zmieszanych z gliną i łojem. 😊 łój jest lepiszczem. Glina zapobiega krwawieniu, zioła pomagają w gojeniu.
@CafeWiedzaАй бұрын
Dziękujemy za komentarz
@mariuszwieczorek8242Ай бұрын
Konne krążki służą do naszych czasów jako obciążniki do kwaszenia ogórków i kapusty. Pewnie tego wojownika próbowali ukwasić 😊
@CafeWiedzaАй бұрын
Jeden przedmiot, a tyle znaczeń
@tadeuszwyszomirski9328Ай бұрын
Prawdziwe życie było w neolicie!!!!! 😅😅
@CafeWiedzaАй бұрын
@@tadeuszwyszomirski9328 Wiwat prehistoria! 😀
@kornekartruАй бұрын
Też przeciwstawialem się zamknięciu lasów w 2020 i po partyzancku siła i głośnością osobistą pomykalem rowerowo sam ja i wiatr......jak Apacze 😂po lasach i polach nasłuchując wrednych szeryfów 😂
@Jakub_JedrzejewskiАй бұрын
Howgh!
@PolandRocksPLАй бұрын
bardzo długie nagranie ale wyświetlenia są ok. ile macie % utrzymania uwagi :) ?
@Jakub_JedrzejewskiАй бұрын
Utrzymanie uwagi..🤫 Filmy mamy i ponad godzinne, tez ogladane. Cieszy bosmy gaduly; ja np 🙂. Za Gandalfem: dobra opowiesc warta jest tego by ja troche ubarwic.... Tak sie i staramy.
@mariuszmalinowski5991Ай бұрын
Reprodukcja metalowego krążka będącego szamańskim przejściem do Innego Świata znajduje się w książce Marii Magdaleny Kośko "Mitologia ludów Syberii" str. 79 (Warszawa 1990) i ten sam w Andrzej Szyjewski "Etnologia religii" str. 365 (Kraków 2008). Niestety grafiki nie udało mi się zamieścić.
@CafeWiedzaАй бұрын
@@mariuszmalinowski5991 Bardzo dziękujemy za ten merytoryczny komentarz. Jest jasny nawet bez grafiki 😊
@colonellKurtz17 күн бұрын
Tak na marginesie tej paleomedycyny to niewątpliwie jeśli chodzi o znajomość zastosowania roślin i grzybów jesteśmy zacofani w stosunku do ludzi paleolitycznych .
@CafeWiedza17 күн бұрын
@@colonellKurtz Z całą pewnością tak jest.
@ArkagdyniАй бұрын
Oglądam wasz cast i tak myślę, co wisior neolitu ma wspólnego z kompasem z Truso...
@ArkagdyniАй бұрын
W sumie polowanie na wielkie przeżuwacze wymuszało dalekie wędrówki za zwierzyną a to bez kompasu musiało grozić zagubieniem się. To wymusza poszukiwanie punktów orientacyjnych i na ziemi i na niebie,a w dobie takich prymitywmuch narzędzi i wiedzy geograficznej.
@@Jakub_Jedrzejewskii opowieści przy ognisku. Ostatnio zastanawiam się nad racją ,,pozysku jadła że środowiska a wydatkiem energetycznym na jej pozyskaniem,,u ludzi współczesnych ( i przez ten pryzmat patrząc na ludzi pierwotnych). Sam próbowałem ( znając sporo trików wędkarskich i zielarskich) zdobyć jadło z środowiska... Masakra jak ja sam jestem oderwany od środowiska( choć mam o wiele większą wiedzę,,outdoor,, wobec moich rodaków z miast. Fakt, środowisko jest o wiele uboższe względem epok minionych,a zaludnienie przekracza wszelkie normy przeszłości, co wpływa na zjawisko ostrożności dziczyzny. Nawet wśród wędkarzy są dowody na naukę ryb względem przynęt wędkarskich. Sam miałem okazję zagospodarować mały zbiornik rybami,obserwować ich wzrost,potem prostymi( prymitywnymi) metodami je odławiać,by po chwili przekonać się o ignorowaniu przynęt przez resztę populacji. Zmiana sposobu pozwalała na ponowne połowy, aż do ich dużego przetrzebienia. Najciekawsze, jest to że zostało stadko tak ostrożne, że nie dało się ich pozyskać do ostatniej sztuki( karasie srebrzyste). Po okresie zaprzestania połowu populacja rozrosła się do skrajnych rozmiarów, co wygenerowało ich karlowacienie. Wpuszczenie drapieżnika( szczupaki) wyregulowało ekosystem i spowodowało ogólne zmniejszenie populacji ,ale wzrost masy pojedynczych osobników. To skłania mnie do tezy,że neolityczni ludzie musieli,,GOSPODAROWAĆ,, swoje tereny łowne, jako źródło utrzymania swego szczepu. To też wymusza komunikację, oraz zarządzanie lowami w oparciu o okresy godowe i okresy wegetacyjne. To zaś zmusza do prowadzenia kalendarza i w oparciu o niego zarządzanie łowami.
@Jakub_JedrzejewskiАй бұрын
@@Arkagdynidzieki za baaardzo ciekawy wpis. Wnioski na temat wspolczesnych mamy zblizone.. Pozdrawiam 🫡
@Arkagdyni22 күн бұрын
Czy zrobicie cast w którym omowicie,,młody drajas,,. O co tam chodziło?
@Grzegorz210928 күн бұрын
Jeleniowate mają POROŻA , nie rogi. Pozdrawiam.
@CafeWiedza28 күн бұрын
@@Grzegorz2109 OK 🙂🙃 Też pozdrawiamy
@Arkagdyni22 күн бұрын
Jak to różnica?
@Arkagdyni22 күн бұрын
Czy zrobicie cast o młodym drajasie? I co to są mikro Farrells?
@CafeWiedza22 күн бұрын
@@Arkagdyni Jak znajdziemy kogoś, kto dobrze zna temat, to zrobimy 😊
@mariuszwieczorek8242Ай бұрын
Dlaczego nie mieli kawy w paleolicie? Mieli. Tylko nie na terenie Polski. Na naszych terenach mogli mieć kawę z cykorii i żołędzi. 😊
@mariuszwieczorek8242Ай бұрын
Czyli największym osiągnięciem obecnego świata jest Allegro i Aliexpress. 😊 popieram !
@kamils3039Ай бұрын
Przy takim ognisku to zamiast kiełbaski udziec z jelenia.. 😉
@CafeWiedzaАй бұрын
@@kamils3039 No cóż. Jakie czasy, taki udziec 🙃🙂
@mariuszwieczorek8242Ай бұрын
Zaopiekowali się tą dziewiętnastką. Wpierw obcięli jest stopę by nie uciekła. A potem traktowali ją jako żywy magazyn mięsa. Przyszły święta. Zarżnęli i zjedli. A w międzyczasie używali seksualnie. 😊
@gregorpaciorek5194Ай бұрын
Idźcie się leczyć, towarzyszu.
@mariahehmann8517Ай бұрын
a może "megalici" znali kawę z żołędzi...
@CafeWiedzaАй бұрын
@@mariahehmann8517 Kto wie?
@Arkagdyni22 күн бұрын
Nie tylko...prażony korzeń mniszka,cykorii,marchewki są naprawdę spoko,jako substytut kawy. Poza tym te ziółka trochę regulują wchłanianie cukrów z mleczka pokarmowego...Tak jak cynamon.
@CafeWiedza22 күн бұрын
@@Arkagdyni No to może dlatego tak lubię cynamon ☕
@Grzegorz210928 күн бұрын
Dziurka w krążku - przejście do innego świata "-) . "Naókofcy" zawsze znajdą rozbuchaną interpretację byle pierdoły.
@CafeWiedza28 күн бұрын
Taka interpretacja znalazła swoje potwierdzenie we współczesności, np. u ludów koczowniczych na Syberii. Szamani nosili, a może nawet noszą na piersi wypolerowane krążki o takiej interpretacji. Rysunek pochowanego wojownika z japońskiego muzeum oraz bursztynowe krążki z późniejszych czasów, z rejonów nad Bałtykiem były znalezione w kontekście kultowym. Co do paleolitu - oczywiście jeszcze bardziej nie wiadomo. Można się jedynie zastanowić, czy aby, biorąc pod uwagę podobny tryb życia i zamieszkania, jak ludy dalekiej północy, nie interpretowali oni świata choć odrobinę podobnie. Trudno rozgryźć sprawę, czas i inne znaleziska być może przybliżą nas do rozwiązania tej zagadki.
@mariuszwieczorek8242Ай бұрын
Małpoludy jak się spotykali przypadkiem to urągali sobie nawzajem od małp 😊 ty małpo jedna, to ja jestem człowiekiem.
@CafeWiedzaАй бұрын
Tradycja dotrwała do dziś...🙃
@Arkagdyni22 күн бұрын
@@CafeWiedza😂...I pytali się wzajemnie na kogo kto głosował...