Fajny film dużo wiedzy w konkretnym temacie tak nagraj coś o tym zapłonie koniecznie proszę
@ENESIAK11 ай бұрын
Witam, wg wiedzy z przedwojennych czasopism motoryzacyjnych : ' pojazdy o stopniu sprezania ponizej 5 : 1 moga pracowac na benzynach czystych / 50 - 55 Oktan, bo nigdy nie zachodzi w nich spalanie detonacyjne'. Czyli faktycznie - wszystkie silniki 'IOE / SV', z definicji bardzo nisko sprezone [ 4 - 4,8 : 1 ] - mogly byc zasilane benzynami czystymi / 50 - 55 Oktan, zas te 'nowoczesniejsze OHV' o sprezaniu 6 - 7 : 1 - juz musialy miec dodatki zwiekszajace LO, dlatego benzyna BA 74 / 75 Oktan byla do nich idealna wrecz. Np. - wszystkie modele motocykli NSU OS / OSL z lat 30-stych, byly wlasnie skonstruowane wg instrukcji - na paliwo 74 Oktan . Pozdrawiam.
@warsztat.michal11 ай бұрын
Słuszne uwagi. Dodam jeszcze, że w niektórych silnikach celowo zmniejszano stopień sprężania, żeby dostosować je do paliw gorszej jakości. Mam taką wojskową Alfa Romeo, w której zastosowano zmodyfikowany silnik bazujący na wersji cywilnej. Dość nowoczesny silnik DOHC, ale do wersji militarnej został celowo "odprężony", żeby mógł pracować na gorszej benzynie w warunkach wojennych. Oczywiście wiąże się to też ze znacznym spadkiem mocy w porównaniu z wersją cywilną.
@pablox11NEW Жыл бұрын
Super ciekawostka lux.
@zygfryd2748 Жыл бұрын
tak, tak, wszystko ok, tylko te stare auta przedwojenne miały stopień sprężania 4.1:1 wiec mogły jeździć nawet na 40% etanolu, do apteki się chodziło po paliwo. Dzisiejsze Mazdy benzynowe mają stopień sprężania więcej jak kiedyś diesle blisko 18:1
@warsztat.michal Жыл бұрын
Przedwojennym autom z tak niskim stopniem sprężania w zupełności wystarczał 25% dodatek etanolu. Gdyby taką Mazdę przenieść w realia przedwojenne, to musiałaby jeździć na 100% etanolu, bo ówczesne paliwa bazujące na benzynie miały za niską liczbę oktanową.
@WalkingandTalkingAussieGirl10 ай бұрын
Czy E10 jest nowościa w Polsce? Wow! Mamy go tutaj w Australii od 2007 roku i przez cały ten czas uźywałem go w moim samochodzie.
@warsztat.michal10 ай бұрын
E10 została wprowadzona do sprzedaży w Polsce od 01.01.2024. Wcześniej była E5. Natomiast przed wojną było paliwo o większej zawartości alkoholu niż E10, ale tego prawie nikt nie pamięta. Dlatego nagrałem o tym filmik.
@hd1940 Жыл бұрын
Wpełni się zgadzam z twoją opinią. Biododatki we współczesnych pojazdach bedą tak samo dobrze napedzać silniki jak paliwa bez biokomponentów. Problemem jest tylko ta sygnalizowana przez ciebie sklonność do chłoniecia wilgoci. To na 100% podniesie niebezpieczeństwo korozji zbiornika i elementów układu zasilania. No ale mamy takie czasy, że lepiej móc tankować E10 niż szukać fazy do elektryka 😜.
@warsztat.michal Жыл бұрын
Zgadza się. Ten problem z korozją i tak będzie mniejszy niż w latach 20-30-tych, kiedy etanolu było więcej, a proces produkcji i transportu paliwa był bardziej prymitywny i ryzyko zanieczyszczenia wodą było większe. Ale to prawda że E10 może być bardziej korozyjne niż E5. Warto zabezpieczać zbiorniki naszych klasyków antykorozyjnymi powłokami.
@adlervonschlesien486911 ай бұрын
Alkohol ma w sobie też cukry , nie wiem czy taka ilość w benzynie ma znaczenie, ale napewno w dłuższym uzytkowaniu silnika na alkoholu gromadził by się nagar. Jeśli się myle to sorry😅
@warsztat.michal11 ай бұрын
@@adlervonschlesien4869 alkohol składa się z alkoholu, a nie z cukrów. Nagar gromadzi przy niecałkowitym spalaniu wszelakich paliw. W przypadku etanolu jest go wyjątkowo mało. A jeśli już się pojawi, to głównie czysty węgiel, bez smół, fenoli itp.
@piotrmod.222411 ай бұрын
Tak , jakos to wszystko przed wojna dzialalo, ale nie sprawdziles czestotliwosci napraw silnikow w tym okresie czasu, a w szczegolnosci napraw zwiazanych z przedmuchami uszczelek. Istnieje szczatkowa baza danych w tym temacie , ale istniejei to co tam jest podane, jest bardzo interesujace w kontekscie uzytkowania ethanolu.
@kazimierzdrapacz549811 ай бұрын
Dziękuję za informację mam Citroena 11b z1950 roku z możliwością regulacji kąta wyprzedzenia zapłonu dzwignią przy kierownicy pozdrawiam
@michalmajerowski9488 Жыл бұрын
dobra robota
@adlervonschlesien486911 ай бұрын
Nie znam się ale się wypowiem😂 Przed wojną bylo paliwo z zawartością ołowiu i może to powodowało ze nic się z silnikiem nie działo, a do tego tamtejsze gumy byly tez z innych mieszanek niz obecnie
@warsztat.michal11 ай бұрын
Nie było takiego paliwa przed wojną.
@Smerfiaczek1990 Жыл бұрын
Starsze samochody też pojadą na tym paliwie ale jak długo wytrzymają silniki nie obawiam się zatarcia tylko wszelkiej maści wycieków w układzie paliwowym
@ŁukaszMajewski-z3n11 ай бұрын
W latach trzydziestych jeżdżono na etanolu . Info że starej literatury.
@warsztat.michal11 ай бұрын
Między innymi na etanolu. Zależy od lokalizacji i dostępności paliw w danym miejscu.
@pablox11NEW Жыл бұрын
E20 też nie problem w większość bez problemów . Prawdziwe problemy są przy E85 czyli 85% ETANOLU potrzeba wiedzieć przez czujniki ile jest tego etanolu w paliwie na podstawie tego wyprzedzić albo opóźnić zapłon dobrać AFR dla benzyny 14,7 I tyle . Przy E100 samochód będzie palił 2x tyle co benzyny czyli 7l benzyny 14l Etanolu. Etanol ma małą kaloryczność to największy problem obecnie .
@OlafPerko-dd2uf11 ай бұрын
@@pablox11NEWwiem to eko paliwo
@OlafPerko-dd2uf11 ай бұрын
@@pablox11NEWjest za 17-18zl za litr
@tomaszwiatrowski8141 Жыл бұрын
Te paliwo zniszczy nam srtarsze bezawaryjne samochody i zmusi do elektryków tych bogatych a reszta na rowery
@leszek-gw9vi11 ай бұрын
rowery spalinowe
@OlafPerko-dd2uf11 ай бұрын
@@leszek-gw9virowery spalinowe z silnikiem skyhawk dwusuwowym jeżdżące na benzynie alkilatowej dostępnej w internecie jedyne 17-18zl za litr