Dzięki za przybliżenie tego dokumentu i podzielenie się swoimi przemyśleniami. Szacun za przedstawienie tematu w prosty sposób. No i za porównanie prawa polskiego z międzynarodowym. Zaraz się pewnie podniosą głosy, że te zmiany są niepotrzebne i tylko napędzają kasę szkoleniowcom. Ale przecież chodzi o bezpieczeństwo... A chętnych do latania jest coraz więcej. Więc i więcej okazji do wypadków.
@MissMainConscience2 жыл бұрын
Dzięki bardzo za omówienie tego dokumentu.
@kocot.2 жыл бұрын
fajnie, ze o tym mowisz, bo nie tylko ja chyba przeoczylem temat. Zmiany ktore od dawna byly potrzebne. Mozna sie klocic co do wymiaru godzin i konkretnych wymogow, ale na pewno to krok w dobra strone.. Ciekawe jak bedzie w praktyce wygladalo wydawanie nowych IPPI i kiedy mozna sie spodziewac kompatybilnosci po Polskiej stronie. Szczegolnie tandemowe przepisy bardzo potrzebuja ujednolicenia.
@flajflaj2 жыл бұрын
Jak myślisz, co z dotychczasowymi kartami? Straciły ważność czy po prostu wydawanie nowych jest inne? Co jeśli mam "starą 5kę"? Jest nieważna?
@kocot.2 жыл бұрын
@@flajflaj ten temat widzialem padl na paragliding forum, ale chyba nikt poki co nic nie wie :D Natomiast nie widze powodu aby obecne karty mialy tracic waznosc, jakby nie bylo sa swiadectwem zdobycia jakistam kwalifikacji. Mysle ze po prostu nowo wydawane beda musialy spelnic nowe wymogi i rowneiz jest szansa ze np. organizatorzy zawodow wymusza na pilotach wyrobienie np. 5c czy 5d
@flajflaj2 жыл бұрын
Co ze starym/dotychczasowym IPPI? Zakładka do książki, czy podstawka na kubek?
@jarekborowiec2 жыл бұрын
Jeszcze trzymaj :D. Zanim Aeroklub Polski się ogarnie względem zmian to trochę wody jeszcze upłynie, ale inne kraje już się ogarnęły, bo ja w Czechach już zamówiłem poziom 8A :D
@flajflaj2 жыл бұрын
@@jarekborowiec Dzięki za info. Swoją drogą, poziom unikalności i niepodrabialności druku jest tak wysoki, że na pewno nie idzie sobie tego druknąć w domu i podpisać cienkopisem "8A, gratulejszyn, goł flaing!" 😅
@andrew2jm52 жыл бұрын
No gdyby piloci jeszcze figury wykonywali nad ziemią i bez zapasu, to wtedy byłoby widać, który naprawdę panuje nad sobą i sprzętem🙃😉😎
@jarekborowiec2 жыл бұрын
no to jest poziom IPPI 7 - :D, ale nie chciałem go omawiać :D
@andrew2jm52 жыл бұрын
@@jarekborowiec osobiście znam co najmniej kilku Pilotów, którzy tak latali😎
@flajflaj2 жыл бұрын
@@andrew2jm5 a Ty latałeś tak? Pytam, bo nazwa kanału tak trochę sugeruje ;).
@andrew2jm52 жыл бұрын
@@flajflajw paralotniarstwie awaryjne lądowanie to procedura szkolna. Nie rozumiem czemu się dziwisz? Jeszcze kilka lat temu, większość pilotów tak latała, to posiadanie zapasu było dziwne 😁. Kto potrafił latać ten ciągnął za sznurki a kto mniej ten grzecznie wisiał między skrzydłem a ziemią 😎 jasne że tak latałem i kto tak nie latał to powinien spróbować (tylko z silnikiem). Tak samo jak z siv.
@TheMatgaw2 жыл бұрын
dużo rzeczy ciekawych, ale wymaganie figur akro nad ziemią do TANDEM to jakieś kuriozum
@jarekborowiec2 жыл бұрын
Nie do tandemu. Tandem nie ma figur akrobacyjnych. Tandem ma SIV i dużo więcej innych rzeczy. Nie musisz mieć 5D aby mieć 6. Musisz mieć jednak IPPI 5 a to już jest poważna sprawa.
@andrew2jm52 жыл бұрын
O ile do robienia tandemów w górach SIV jeszcze miałby jest jakiś sens. O tyle do robienia tandemów na trajce to już chyba totalnie bez sensu.
@jarekborowiec2 жыл бұрын
@@andrew2jm5 Elementy które trenujesz na SIV bez trajki możesz tak samo wykorzystać na trajce. Poruszanie się skrzydła jest takie samo. Przestrzały przed pilota, podwinięcia, negatywki itd. SIV pozwala Ci się zapoznać z reakcją Twojego skrzydła ale i również Twoimi reakcjami w potencjalnie niebezpiecznycych sytuacjach. Nikt nikomu nie każe tego wykonywać na trajce ale jest wskazane żeby zdobył wcześniej wymagane minimalne doświadczenia. Z tandemami jest tak samo. Posiadanie licencji tandemowej to najwyższy stopień ponieważ bierzesz odpowiedzialność za innych ludzi. Tym samym wymaga się od Ciebie ponad przeciętnego doświadczenia i postawy. Posiadanie licencji tandemowej jakiejkolwiek bez odbycia SIV jest błędem w edukacji pilota. Wymogi i programy szkolenia zostały obniżone celowo w Polsce do minimum aby nie było praktycznie żadnej odpowiedzialności instruktorskiej. Program szkolenia wiele lat temu był bogatszy ale okrojono go celowo. Tak go okrojono, że nie mieści się obecnie nawet w normie IPPI 3. Pomijam już fakt że nie ma żadnego programu szkolenia i metodologii SIV w Polsce.
@kocot.2 жыл бұрын
@@andrew2jm5 niestety z takiego zalozenia wychodzi wiele pilotow PPG. Skoro przeciez lataja tylko rano i wieczorem i na profilach samostatecznych to przeciez nic nie musza. Ani groundhandlingu ani aktywnego pilotazu. Potem trafia sie jeden pechowy rotor, zawieje z boku na starcie i YT przepelnia sie kolejnymi failami i wypadkami =/ Mysle, ze kazdy kto chce odpowiedzialnie i bezpiecznie wozic pasazerow powinien miec ambicje podnosic swoje kwalifikacje i umiejetnosci, w tym aktywnego pilotazu i sytuacji awaryjnych.
@andrew2jm52 жыл бұрын
Całkiem niedawno Motoparalotniowa reprezentacja Polski robiła SIV, na skrzydłach szkolnych. Podczas gdy ci sami piloci, tandemy robią na skrzydłach wyczynowych!? Jak się ma jedno do drugiego?
@jarekborowiec2 жыл бұрын
Jeżeli ktoś z reprezentacji motoparalotniowej robił SIV na skrzydłach szkolnych to bardzo dobrze. Pierwsze loty SIV powinny się odbywać na skrzydłach szkolnych. Dopiero później jak instruktor oceni reakcje pilota i jego umiejętności może go wpuścić na skrzydła wyższej kategorii. Chodzi o bezpieczeństwo człowieka. Jeżeli ktoś przez cały SIV latał na skrzydle szkolnym to być może tak było z tego powodu że nie posiada dostatecznych umiejętności pilotażowych względem niebezpiecznych stanów lotu aby mógł zostać wpuszczony na skrzydło wyższej kategorii. To że piloci robią tandemy na skrzydłach wyczynowych nie oznacza że posiadają dostateczne umiejętności pilotażowe w sytuacjach krytycznych.
@andrew2jm52 жыл бұрын
@@jarekborowiec ci sami piloci, którzy krzyczą o bezpieczeństwie w tandemie, wybierając skrzydło wyczynowe, trochę rozmijają się z tym bezpieczeństwem (sic)?
@jarekborowiec2 жыл бұрын
@@andrew2jm5 W Polsce nie ma żadnych ograniczeń. Masz świadectwo kwalifikacji jesteś Pan Pilot władca i masz dostęp do każdego sprzętu. W Czechach np. Ci nie wolno latać na skrzydle sportowym jeżeli nie posiadasz stopnia wyszkolenia do licencji sportowej pilota paralotni. Nie wolno Ci latać według prawa na prototypach jeżeli nie posiadasz licencji test pilota. Czy dobrze że są takie ograniczenia? Uważam że tak, ale ważne jest aby nie przesadzić z regulacjami które będziesz mocował w prawie bo możesz wyrządzić krzywdę społeczeństwu. Brak jednak pewnych regulacji, metodologii, programów szkoleń jest również w stanie doprowadzić do patologii w środowisku.
@andrew2jm52 жыл бұрын
@@jarekborowiec niby dobrze gadasz Tylko ja na to patrzę troszkę z innej strony. Lansuje się właśnie, wręcz nadmiernie, latanie wyczynowe a nie robi się tego od strony takiej turystycznej, przede wszystkim powinno być spokojnie i bezpiecznie, pod kontrolą pilota. Lansem jest latać na wyczynowym skrzydle... ale już na EN AB to nie.
@KrzysztofLomonkiewicz2 жыл бұрын
Ciekawie omówiłeś to natomiast troszkę nie zgodzę się z twoją retoryką typu: "jak się polskie prawo wpisuje do tego(..)". Safe Para Pro opisuje zakres wymaganych umiejętności, kompetencji i doświadczenia pilota na poszczególne poziomy IPPI i chociaż polskie szkolenie nie przewiduje treningu SIV to nic nie stoi na przeszkodzie żeby taki trening gdziekolwiek w Europie zrobić. W końcu to latanie termiczne z różnych startowisk to przecież też nie odbywa się stricte w Polsce tylko gdziekolwiek i niema wymogu w szkoleniu polskim by robić 3ci etap. Innymi słowy mamy międzynarodowe wytyczne i wszelkie możliwości by je spełnić i otrzymać IPPI (któreś tam), polskie prawo i system szkolenia tego nie ogranicza ani nie wspiera. Czy polski system szkolenia powinien być odświeżony tak aby bardziej szedł w lini z SafePara? Być może (zwłaszcza jeśli chodzi o tandem), ale nowe safe Para Pro mamy od Maja a od wcześniejszego nasz system szkolenia nie odstawał (biorąc pod uwagę że pilot z ŚK ma umieć sie nie zabić i rozwijać się dalej a nie mieć odrazu IPPI5.). Nie sądzę że w Polsce lub gdziekolwiek powinny być szkoły które pilota prowadzą od IPPI 0 do IPPI8. Mamy szkolenie do IPPI2 i to starczy jesli chodzi o oficjalne szkolenie. Wiadomo ze potem są 3 etapy, SIVy, seminaria przelotowe, zawody które powinno sie robić ale czy to musi być regulowane polskim prawem?
@jarekborowiec2 жыл бұрын
Oczywiście że nie wszystko musi być regulowane prawem bo można wyrządzić krzywdę społeczeństwu. Brak jednak odpowiednich zapisów doprowadza również do patologii. Rzeczą poważna jest brak jakiegokolwiek programu szkolenia do SIV w Polsce, bo w Polsce są 4 szkoły przynajmniej które organizują SIV odpłatnie a to jest poważne szkolenie z niebezpieczeństwami. U tandemów 50 nędznych godzin to też temat do zmiany według mnie. Uważam że program szkolenia polski powinien być zmodyfikowany tak aby nie odstawał od standardów które są w innych krajach. Obecnie odstajemy wystarczy spojrzeć co jest zatwierdzone w ULC. To czy po ŚK jest tylko IPPI 2 czy może powinno być IPPI 3 to jest inny temat.
@KrzysztofLomonkiewicz2 жыл бұрын
@@jarekborowiec Też się zgodzę że powinno się zmodyfikować wymagania na tandem. Ale tak czy innaczej uważam że same wytyczne Para Safe Pro i poziomy IPPI to troche inny temat niż jakie powinny być szkolenia w Polsce. Gdyby pilot po polskim szkoleniu dostawałby w łape IPPI5 a jednocześnie szkolenia nie spełniałyby tych wymogów to faktycznie cała retoryka typu: Tu nam FAI pisze to, a w Polsce mamy to... miała by dużo sensu (ale to jest tecznicznie nie możliwe i tak). Jedyne porównanie do polskiego szkolenia/prawa i zażenowanie może wynikać jedynie i tylko z tego że mózgi w FAI doszly do wniosku że tandemiarz powinien jednak więcej umieć niż u nas to wymagane. Cała reszta wymagań IPPI i tego ile w Polsce można się wyszkolić to temat jakby mało istotny bo jest że tak powiem dla chętnych, a chętni nabiorą umiejętności i doświadczenia bo dobrych instruktorów nie brakuje w Europie. Jeszcze tylko sprostuję że SIV do poziomu IPPI 5D według nowego Para Safe jest rekomendowany. Dopiero IPPI5D i wyżej jest wymagany.
@jarekborowiec2 жыл бұрын
@@KrzysztofLomonkiewicz elementy SIV takie jak podwoniecia sa juz przy IPPI 3 wymagane wraz z utrzymaniem kierunku.
@KrzysztofLomonkiewicz2 жыл бұрын
@@jarekborowiec no ok. Po polskim szkoleniu masz ŚK z którym możesz dostać IPPI2, chcesz dostać IPPI3 jedziesz do instruktora i robisz podwinięcia i wysyłasz wniosek o IPPI3 :) nic sie z niczym nie kłóci. :)
@jarekborowiec2 жыл бұрын
@@KrzysztofLomonkiewicz ale gdzie to jest niby w odpowiedniku polskiej licencji? Tam nie ma czego wbic, bo nie masz stopni wyszkolenia ktore sa pokryte jakims programem szkolenia. Chodzi o to ze SK nic nie stwierdza, mozesz byc Bogiem w lataniu i swiezakiem. Z polskiej licencji tego nie poznasz tutaj jest pies pogrzebany. Ludzie beda podbijac poziomy IPPI jakie im sie podoba bo nie ma to ozwierciedlenia przy pomocy stopni wyszkolenia ktore sa w innych krajach. W Czechach masz np. Stopien wyszkolenia sport pilota, test pilota itp. Jest jakies pokrycie, przekrywanie sie tych dokumentow ktore sa podparte zatwierdzonymi programami szkolen.
@irekl172 жыл бұрын
Że Ciebie Jaro do tworzenia tego dokumentu nie wzięli... To jak STAGE 6 - kompletnie bez sensu
@jarekborowiec2 жыл бұрын
Nie wiem co masz na mysli :D mam nadzieje ze pozytywne rzeczy.