Ciekawe, ale mało konkretów. Ile kawsu, jakie, jak podaje?
@janlatawiec20984 жыл бұрын
No właśnie nie powiedział jakie kwasy stosuje 🤔
@zenuszawada4 жыл бұрын
Kolejny super film o pszczelarstwie! CZEKAM NA KOLEJNE!!!
@Hepward4 жыл бұрын
"pamięam czasy gdy warrozy nie było" :O brzmi to jak abstrakcja teraz, szacun
@krzysztofrzeplinski7494 жыл бұрын
Witam Mam pytanie jakiej mieszaniny pan używa i gdzie można się w nią zaopatrzyć ?
@2508agnieszka4 жыл бұрын
bardzo prosze o konkretny "przepis", jakie kwasy, w jakim stężeniu, jakiej proporcji i czy lać naprawde prosto w alejki? po pszczołach? czytałam o wkladaniu nasaczonych tamponow w zamknietych pojemnikach z otworami. Jako "młoda" pszczelarka będę wdzięczna za odpowiedź!
@Pasieka_Marco_Polo4 жыл бұрын
Tylko odparowanie kwasu nie lanie na pszczołę. Kwas jednak substancją żrącą zależy też jakie stężenie.
@robsonrobson40084 жыл бұрын
35ml KM 85% co 3 dni na rodzinę przy 10 ramkach wlkp, na pajaczek klade wkład pod panel eko 8mm, wielkości pająka, zakrywam odciętym dnem butelki, wylot normalnie, dno zamknięte, uchylam pół pająka tylko góra, wykonuje 4 x po czym po 2tyg roluje i spr, czasem stosuje jeszcze 2x. Ostrożnie z kwasami
@emiliasadecka52164 жыл бұрын
Czy możecie Panowie podać jakie kwasy stosujecie. Wspomniał Pan o producencie. Gdzie można nabyć takie kwasy bo stężenie ich jest chyba istotne.
@sebastianolchowy40633 жыл бұрын
Jaki kwas działa na warozę pod zasklepem? Do tej pory nie słyszałem.
@oleklukas44482 жыл бұрын
Mrówkowy
@bronislawbez50514 жыл бұрын
waroa zywi sie cialem bialkowo tluszczowym a nie limfa
@jasiu494 жыл бұрын
w jakiej temperaturze można podać kwas pszczołom a jaka temperatura jest w ulu z czerwiem
@Marlon-xd3vb4 жыл бұрын
Wyrojenie to też sposób na warroze. W nowym roju można zwalczyć warroze bo nie ma czerwiu krytego a w macierzaku zanim będzie czerw zasklepiony po nowej matce powstanie okres bez czerwiu krytego po starej. Pozdrawiam
@stanisawkoada19904 жыл бұрын
Pusta gadka. Tytuł mówił o leczeniu kwasami. Jakimi ? Azotowy, solny, a może siarkowy? Chce zaistnienia? Mirek
@tadeuszgiefert31524 жыл бұрын
nie badz przemondzaly stosuje sie kwas mrowkowy szczawiowy
@dariuszop4 жыл бұрын
Bronek już pisał. To nie o limfę chodzi tylko o białko
@kazimierzzimny51782 жыл бұрын
Do wszystkich oglądających Bardzo proszę zapoznać się z pracami Pana Tomasza Stańczuka i nie słuchać o polewaniu pszczół kwasem chyba że jast to kwas węglowy czyli woda gazowana ale po co. :-).
@pasiekamalila84614 жыл бұрын
No powiedział że stosuje kwas którym polewa uliczki i ze działa pod zasklepem co jest wierutna bzdurą.
@marcinkmiecik30584 жыл бұрын
Większość z tego wywiadu to niestety bzdury. Nie odważył bym sie publicznie na takie wystąpienie bez podstawowej wiedzy. To że ma 40 lat pszczoły o niczym nie świadczy. Nasz rząd też mamy od 40 lat i widać do czego to doprowadziło.
@Andrzej-n2gАй бұрын
@@marcinkmiecik3058tzw.nasze rządy mają szczególne zdolności do destrukcji. Chociażby - Ursus. Masakra. Masakra
@michap894 жыл бұрын
Mam pytanie jakie kwasy Pan stosuje i w jaki sposób się je podaje.
@rabanek18454 жыл бұрын
Najlepsze KWASY to te z okresu "dzieci kwiatów"
@antonizawodzinski62354 жыл бұрын
@@rabanek1845 Szanowny Panie Wojtku. Bzdury-bzdury i jeszcze raz bzdury. Nie mieszamy zadnych kwasow, nie uzywamy mieszanek. Juz taz na to zwrocilem Panu uwage. Aby skutecznie zwalczac warroze musimy wiedziec w jakiej kondycji sa nasze pszczoly, jaki jest stan warrozy. Jedyna prawda jest zwalczanie warrozy kwasami organicznymi. Juz raz zwrocilem panu uwage i myslalem ze wyciagnie Pan z tego wnioski. Aby byc precyzyjnym pozwole sobie na zamieszczenie kilku szczegolow odnosnie okresow i sposobow stosowania kwasu "MROWKOWEGO". Stosujemy go tylko i wylacznie po miodobraniu (jest europejski zakaz wprowadzania do spozycia miodow z pasiek w ktorych w okresie porzytku uzyto srodkow warrozobujczych). Uzywamy tylko i wylacznie kwasu 60-cio%. Metody stosowania to; dlugoterminowy przy zastosowaniu wyparownikow takich jak Dr.Liebig-a, albo Nassenheider, sa tez do nabycia dozowniki po bardziej atrakcyjnych cenach w polskich sklepach pszczelarskich. Stosowana ilosc to 2-3 mil. na obsiadana ramke, temp. pow. 15-25°C. Dobowa ilosc odparowania w temp. pow. +20-25°C to do 25-ec mil. ponizej 20°C do 20-tu mil. Jesli temperatury sa wyzsze, stosujemy go tylko w nocy, ale juz inna metoda t.z. (schwamtuch) jest to gabczasta sciereczka ca.20x20 cm taka jakich uzyweamy w domu do macia naczan. Gabke taka moczymy w wodzie, a nastepnie pozadnie wyciskamy. Nastepnie nasaczamy odpowiednia iloscia kwasu mrowkowego w ilosci 3 mil. na ramke., n.p.10-ec ramek razy trzy rowna sie trzydziesci mil. gabke te ukladamy najlepiej na jakiejs podkladce, tak aby nie miala bezposredniego kontaktu z ramka. (sa tacy co tego nie stosuja). Przy tej metodzie kwas powinien byc schlodzony do temp-8-10°C aby nie wywolac natychmiastowego gwaltownego parowania i oszczedzic stresu jaki moze wywolac u pszczol. Zabieg tan powtarzymay ponownie po 4-5 ciu dnaich. Sprawdzamy opad warrozy, jesli konieczne powtarzymy ponownie. Kwasu mrowkowego nie stosujemy w ulichkach miedzy ramkami tak jak pan to sugeruje, to zaglada dla pszczol. W uliczkach mozemy stosowac tylko i wylacznie kwasy Mlekowy i Oxalseüre i tylko w okrwsie kiedy w ulu nie ma czerwiu. Polecam materialy instytutow naukowych. I nie experymentujemy z kwasami szynowny Panie.
@antonizawodzinski62354 жыл бұрын
Szkoda ze nie ma wystarczajaco miejsca na zamieszczenie konkretnych wskazowek dotyczacych okresow, ilosci i metod stosowania kwasow warrozobujczych.
@AB-er1cv5 ай бұрын
@@antonizawodzinski6235 Nie takie bzdury. Kwasy można mieszać - przykładem jest VarroMed.. Jest to mieszanina kwasu mrówkowego i szczawiowego. Mało tego, preparat służy do polewania. Szanowny Panie , w pszczelarstwie podobnie jak w innych dziedzinach poglądy na różne sprawy zmieniają się. To co było kanonem przed 20 laty dziś nie koniecznie musi być aktualne.
@imienazwisko78868 ай бұрын
Szkoda, że nie powiedział pszczelarz jskie kwasy stosuje
@oleklukas44482 жыл бұрын
Kwas mlekowy, 15%. Atomizerem opryskuje plastry przy każdym przeglądzie. No, prawie przy każdym. Kwas mrówkowy - szukaj filmów Tomasza Stańczyka, ksywka dr Kwasek.
@kazimierzczapor4884 жыл бұрын
Ja używam kwas mlekowy
@imri83934 жыл бұрын
Jaką metodą ? Odparowanie ?
@marcinkmiecik30584 жыл бұрын
O kwasach to Pan bzdury gadasz ... wiesz że dzwonią ale nie wiesz gdzie. Młodym niedoswiadczonym pszczelarzom nie polecam takich rad.
@apis09094 жыл бұрын
Varroza destruktor a nie jacobsoni. Dwa v.=dręcz zywi sie ciałem tłuszczowym