Pavel ORM Růžička ON AIR: „Vynalezl jsem drummachine dřív než Roland, ale nikdo ho nechtěl vyrábět.“

  Рет қаралды 25,516

Kytary.cz

Kytary.cz

Күн бұрын

Пікірлер: 54
@paulsanaro2693
@paulsanaro2693 3 ай бұрын
Ďakujem za zaujímavý a príjemný rozhovor.👍Výber hosťa 100%. Radosť počúvať.
@albertwesker2023
@albertwesker2023 2 ай бұрын
I kdyby za nic jiného tak za uvodní melodii "Sanitka" je - jsou ORM legendy. Diky za rozhovor 👍
@kolafatomas
@kolafatomas 2 ай бұрын
Pavle, bomba ! Na tohle jsem čekal roky. Děkuji. Při každé větě jsem si dělal poznámky a teď mám na dlouhou dobu co poslouchat a užívat si. Ještě jednou děkuji a jen tak dál. Respekt..
@mirafizek7384
@mirafizek7384 2 ай бұрын
Panečku . . . fachman ze starý školy - děkuju za rozhovor.
@DJPACKA
@DJPACKA 3 ай бұрын
Děkuji za skvělý rozhovor. Radost poslouchat. 👍
@zdistav
@zdistav 3 ай бұрын
Ten povzdech nad současnou mainstreamovou hudební tvorbou u nás je oprávněný. To co je slyšet z rádia jsou převážně pouhé odvary z Coldplay trošilinku cmrndnuté tím nejneškodnějším punkem, naprosto chybí vlastní invence a kvalita, je snaha nahrazovat ji rádoby vtipnými či moudrými texty, po úspěchu Mišíkovy desky Jednou se vyrojily texty bilanční a to u zpěvaček(hlavně), které do tohoto mají ještě daleko a proto znějí nepřirozeně. Proč to všechno? Protože prachy. U nás se už naprosto rezignovalo na umění a na to co vlastně to slovo znamená! Jsou tu kapely které stále mají v sobě ctižádost objevovat nové a nekopírovat/nestát na místě, ale rádia je tvrdohlavě přehlíží, protože prý lidé chtějí to co znají a nebo tomu podobné. Ale pokud rádia přistoupí na tuto politiku tak zákonitě dochází k zacyklení, proboha! Když jsem člověk který má nějaký hudební cítění a doma si pouští něco oduševnělýho, pak v práci z rádia slyší to co je do nás tlačeno, cca 40 hodin týdně, a nemůže kvůli kolegům přeladit na vysloveně žánrovou stanici, tak z toho může jednomu začít hrabat! Je to jako chůze po krk v h*vnech, po dvou tónech víte co vás příští dvě a půl minuty čeká, pak reklama nebo jiný příspěvek, pak znova dva tóny a zase ohranej song, den po dni, zas a znova, strašně to člověka vyčerpává a zhnusuje! Tady nemáme takovou širokou základnu kapel s různými zvuky jako v Británii nebo za mořem aby ten playlist byl bohatý, takže pokud se za půl roku nezředí nějakou novinkou od známé kapely(která ale zní stejně jako jiné její písničky), tak je to vlastně pořád ta jedna a tatáž hmota. Stejnou cestou jde i tuzemská kinematografie, čest výjimkám, tam je řekl bych trošičku snadnější se prosadit, přesto umělci jako byli Chytilová, Lipský, Zeman, Vláčil, když je řeč o hudbě tak samozřejmě Zdeněk Liška, tedy lidé kteří se nesnažili dohánět moderní trendy ale naopak je sami ve své době určovali a poháněla je motivace k objevování něčeho nového mi tady strašně schází, obzvlášť v té muzice, a ochotě médií dát, když už se někdo takový najde, ten prostor.
@pavelwronka4827
@pavelwronka4827 3 ай бұрын
Ono u nás se hraje spousta dobré muziky. Problém je v těch rádiích. Kdysi (před čtvrtstoletím) jsem pár let pracoval v komerčním rádiu a zcela upřímně - od té doby je u nás jediné rádio, které jsem schopen poslouchat, a to je Vltava (což ovšem není populární záležitost). Jinak v podstatě jeden v podstatě hnůj, všechno na jedno brdo. Někdo namítne že existují žánrová rádia, ale zase.. Čas Rock je jedno velké utrpení, snad Country rádio má docela v rámci žánrů, které hraje docela úroveň - ale zase, výrazná menšinovka. Jsem rád, že pan ORM zmínil Davida Stypku (byl to můj kamarád, před třiceti lety jsem měl tu čest s ním chvíli hrát v kapele) , toho jsem vlastně chtěl zmínit jako příklad, že to u nás není úplně mrtvé, pouze ignorované médií... Teď se mi moc líbí klatovští MRKLM, taková hooodně zajímavá písničkařina, mám z nich podobný pocit jako z Davida Stypky. Kromě špičkové baskytaristky Ivči Kejzlarové (ano , jsem basák, takže dobrá basa mě vždycky chytne jako první) rovněž skvělý bubeník Hugo (přesný, dynamicky a úsporně hrající bubeník je vždycky pro kapelu poklad) , celému tomu šéfuje autor, zpěvák a klávesák Honza (a ačkoli klávesy obecně míč nemusím, tak jeho řešení piana Rhodes do lampového komba Laney (cca 35 let starý klon Vox AC 30 a pořádně nakrmený) tak to je žrádlo. A navíc fakt dobré texty.
@vosanajazyku1320
@vosanajazyku1320 3 ай бұрын
V podstatě máte pravdu a i s tou kinematografií jste to trefil. Ale dnes už mají kapely jiné možnosti díky sociálním sítím a nemusejí proto spoléhat jen na vydavatelství. Navíc už nepotřebují drahá nahrávací studia, dnes není žádný problém nahrát desku v obýváku s profesionálním softwarem. A stejně se žádná naše kapela v zahraničí neprosadí. Chybí tu prostě invenční lidi, tím se lišíme od světa. Neříkejte mi, že kdyby se tu objevila nějaká Amy Winehouse nebo Adele, že by si jich nikdo ve světě nevšiml. Jenže žádná taková zpěvačka u nás nikdy nebyla. Nebo metal, který já osobně poslouchám víc než popík. Každou českou metalovou kapelu poznáte podle toho, že zní buď příšerně, nebo jako zahraniční kapely před dvaceti lety. A ještě mají ty české pivní pupky z devadesátek. V tom je celý ten problém. V kinematografii je to naprosto stejné. Jasně, že nemůžeme točit filmy za milióny dolarů jako v Hollywoodu, ale rozhodně můžeme točit menší filmy s kvalitním příběhem a místo toho točíme trapné komedie typu Jedeme na teambuilding. To není věc peněz, to je věc nekvality.
@talaniel
@talaniel 3 ай бұрын
@@pavelwronka4827 Díky za tip na MRKLM, docela zajímavé.
@milanprchal8300
@milanprchal8300 2 ай бұрын
A on ještě někdo poslouchá rádio? "Hudební trh" odjakživa tvořili mladí a kdo z nich dneska vůbec má radiopřijímač? Poslouchají muziku na youtube nebo spotify.
@melorysixx9967
@melorysixx9967 2 ай бұрын
Ani Stypka mě nikdy nebavil. Zkusili jsem taky ty MRKLM a zase nic. Ale hodně mě poslední roky baví třeba Sépie Z Hor.
@vosanajazyku1320
@vosanajazyku1320 3 ай бұрын
Souhlasím s panem Růžičkou, že celá dnešní česká populární hudba je naprostá příšernost. Mimochodem, i včetně Davida Kollera, kterého on má rád. Je to vlastně zajímavé s ohledem na fakt, že dnes už může mít hudební studio, v podstatě zadarmo, každý doma. Když Pink Floyd točili Dark side of the moon na šestnáct stop a považovali to za převrat v analogovém nahrávání, nevím co by udělali dnes s jedním počítačem v obýváku a neomezeným počtem stop a efektů. Myslím, že je zcela zřejmé, že moderní technika má vliv na nadprodukci hudby, ale ne na produkci kvalitní hudby. A když k tomu ještě přidáme " zaprděnost " českého hudebního průmyslu a vkus českých rádií, ocitáme se neodvratně v situaci, kdy dnešní děti křepčí na sto let staré písně Michala Davida. Mimochodem, Standa, ze Standashow, si nechal vygenerovat písničku AI a udělal si k tomu videoklip. Na muže jeho věku mi to přišlo poněkud slabomyslné, ale pointa je v tom, že ta píseň vznikla za pár sekund a zní naprosto stejně jako 99% české produkce. Kdo má odvahu, ať si to pustí.
@gxlxn
@gxlxn 3 ай бұрын
V Čechách máme rádia se světovou alternativou, Radio 1, Radio Wave nebo Express. Ale nikoho to tady prostě nezajímá. To není tím že by to nebylo, ale lidma.
@talaniel
@talaniel 3 ай бұрын
Problém možná je ten, že i když si v obýváku někdo nahraje skladbu na docela slušné úrovni, furt je tu ten krok, jak to rozšířit mezi lidi. Nevím, jestli nahrání na sociální sítě stačí. Takže je možné, že se tu mezi námi pohybují nadějní muzikanti, jen o nich nikdo neví :-)
@Zhuntovany.Kavalir
@Zhuntovany.Kavalir 3 ай бұрын
Souhlasím. V Česku existuje obrovské množství zajímavých hudebních projektů a skvělých muzikantů. Bohužel téměř nic z toho neprosákne skrz nekonečnej balast místní pop “””music”””.
@mylousjakes9702
@mylousjakes9702 2 ай бұрын
Zdroj ČSFD k filmu Cesta kolem mé hlavy - "Titulní píseň údajně složili bratři Ormové. Když si poslechnete píseň Phila Collinse „Hand in Hand“ z roku 1981, zjistíte, že jde o hudební krádež, na kterou se patrně dodnes nepřišlo."
@jiripuc9023
@jiripuc9023 2 ай бұрын
Děkuji za tento rozhovor, je mi hned lépe, že si Pan Růžička myslí o současné produkci to samé co já!
@SpikeMT
@SpikeMT 2 ай бұрын
Moc pěkný rozhovor 👍👍 Více takových 😉
@VojtěchPlic
@VojtěchPlic 3 ай бұрын
Opět skvělý rozhovor, dalším Výborným hostem by byl třeba Sisi z povodí ohře 🙏
@josefsvajgl9874
@josefsvajgl9874 3 ай бұрын
moc pěkný rozhovor. Bylo by zajímavé, kdyby host komentoval hudbu, kterou dělal a hudba by zároveň mohla v pořadu zaznít.
@palinoman
@palinoman 3 ай бұрын
Dobrý den, to není bohužel možné kvůli autorským právům. KZbin toto striktně hlídá. A že hovoří autor té hudby na tom z technického hlediska nic nemění. S pozdravem PK
@talaniel
@talaniel 3 ай бұрын
Řeším to tak, že si v druhém okně pustím skladbu, o které se hovoří :-)
@gxlxn
@gxlxn 3 ай бұрын
Díky, díky ! Ještě před cca deseti lety nebylo možné najít o ORMech žádné informace.
@onehalph
@onehalph 3 ай бұрын
Parádní rozhovor - díky za něj (jen jsem teda po pravdě nepochopil ten počáteční povzdech nad SK-CZ).
@jirisindelka
@jirisindelka 2 ай бұрын
Super rozhovor se super borcem... Díky!
@kalinapavel
@kalinapavel 3 ай бұрын
TR 77 se objevil již v roce 1972. Předpokládám, že byl nějakou dobu vyvíjen, takže pan Růžička je určitě zajímavý muzikant, ale drum machine nevymyslel. Už v roce 1930 přišel Leo Theremin se svým Rhytmiconem, který sice nevypadal jako dnešní drum machiny, ale idea něco takového dělat vznikla už skoro před sto lety. Ve filmu Odyssea 2001 pak byl použit nástroj Eko, který se též objevil v roce 1972.
@Bet-vx3fg
@Bet-vx3fg 2 ай бұрын
vymyslel to , lebo nevedel o tom ze to uz bolo vymyslene
@kalinapavel
@kalinapavel 2 ай бұрын
@@Bet-vx3fg Byl jsem nepřesný. Chtěl jsem napsat, že nebyl první, kdo vymyslel drum machine. Nepopírám, že nemusel o existenci jiných nástrojů tohoto typu vědět. Nechci v tomto smyslu pana Růžičku nějak napadat :D
@tudio77
@tudio77 3 ай бұрын
Nádhernej rozhovor👍
@doktorRamoray
@doktorRamoray 3 ай бұрын
Píseň Můj čas,je pro mě možná na prvním místě z Českolovenské produkce ...jak textově tak po hudební stránce...díky pánové...
@graffnecktv
@graffnecktv 2 ай бұрын
Dekujeme za tento rozhovor..
@SKLADmotyk
@SKLADmotyk 3 ай бұрын
Velmi příjemný host. 👍
@josefkadlecek8947
@josefkadlecek8947 2 ай бұрын
...jj, sedmdesátky, osmdesátky a vlastně i devadesátky... Ale současně je tohle dnešní pole plné soudních sporů, kde vítězem bývají tak akorát advokáti. Tak komu z muzikantů by se chtělo si pálit prsty. Dneska to máme namátkou Jirku Stracha s Ondrou Brozobohatým... Rozhovor a informace - paráda!
@7alken
@7alken 3 ай бұрын
příjemný, díky;
@bronislavradosta
@bronislavradosta 2 ай бұрын
Jojo, jako kluk pamatuju, když sem šel ráno do školy a hrálo RIKY ŠEJK RIKY ŠEJK, tak sem to musel doposlouchat. 😄
@HoldaVl
@HoldaVl 3 ай бұрын
Ormy jsem poslouchal ve svém “syntetizérovém” období na přelomu sedmdesátých-osmdesátých let. 😊 Děkuju za rozhovor.
@lukaschladek
@lukaschladek 3 ай бұрын
Da se to najit nekde na internetu? Diky ..
@melorysixx9967
@melorysixx9967 2 ай бұрын
@@lukaschladek Doslova všude. Yotube, Spotify, Deezer, Apple music...
@lukaschladek
@lukaschladek 2 ай бұрын
@@melorysixx9967 Dík, už to mám. Já tam hledal "Ormy" a to nenašlo, ORM už ano.
@benzinpetrolejovicnaftenko2469
@benzinpetrolejovicnaftenko2469 3 ай бұрын
bozi. zajimavy a hodnotny. diky
@Shark8Liberec
@Shark8Liberec 3 ай бұрын
@brizapavelcz
@brizapavelcz 3 ай бұрын
👍🎶👍
@Martin-h3i
@Martin-h3i 3 ай бұрын
Kdysi v Hitšarádě (tehdy tam hráli skladbu Šachový král) říkal pan Růžička, že ORM znamená Orchestr-Rytmus-Melodie… to jen pro zajímavost ;-)
@martingasparik4805
@martingasparik4805 3 ай бұрын
čaro skratiek je, že im vždy môžete vymyslieť nový význam :)
@talaniel
@talaniel 3 ай бұрын
TR-808? 1980 :-)
@Guarrdian1984
@Guarrdian1984 3 ай бұрын
Borec největší!! I kdyby nesložil (spolu s Petrem Dvořákem) nic jiného než Můj čas (Hložek, Kotvald, Zagorová), Šrouby do hlavy (Lucie) a Dej mi ruku (Iveta Bartošová), pro mě navždy zůstane jedním z nejlepších skladatelů populární hudby... Nicméně, přesně jak říkal, dnešní produkce (už někdy od roku 1994!!) naprosto postrádá hudební nápad - píseň je celá vystavěna na 4 neustále se opakujících akordech (viď Mirai a Pavle Callto! ;-)), nemá kolikrát sloky/refrén a už vůbec ne bridge. Zvukově je to taktéž bída - pouze rytmická kytara, baskytara a bicí, mnohdy i klávesy chybí a vůbec už nemluvě o kytaře sólové. Naprostý opak toho, co on tvořil!
@vasheeksarak3709
@vasheeksarak3709 3 ай бұрын
Bezezbytku souhlasím. Mirai a tyhle uskupení, kde zpívají o čtyřech akordech v jedné oktávě to je naprosto šílený. Čtyři akordy na rytmickou kytaru se naučí asi každý. Zpívat čistě ne každý, ale to je sakra málo. Tyhle uskupení by asi v době ORMu mohli hrát tak na zábavě někde v Horní Dolní.
@bohemiusabbas2938
@bohemiusabbas2938 3 ай бұрын
Dobrý den mohli byste pozvat Hrobku a Pitvu konečně!!???
@Zhuntovany.Kavalir
@Zhuntovany.Kavalir 3 ай бұрын
To by byl pořádnej kulturní šok :)
@Aidamos
@Aidamos 3 ай бұрын
Ne, a přestaň s tou sračkou furt otravovat.
@ideaseeds01
@ideaseeds01 3 ай бұрын
Je to paaaaaaan. ORM-ove su DaftPunk CSSR klobuk dole 1000x ! Skoda ze tu bol socializmus.
@robertbobert465
@robertbobert465 3 ай бұрын
klobouček 🤖
@TomKocian
@TomKocian 3 ай бұрын
Borec!
1. Ivo Šmoldas (31. 5. 2023, Praha) - 7 pádů HD
27:53
7 pádů Honzy Dědka
Рет қаралды 558 М.
Ozoda - Lada ( Official Music Video 2024 )
06:07
Ozoda
Рет қаралды 31 МЛН
DID A VAMPIRE BECOME A DOG FOR A HUMAN? 😳😳😳
00:56
Стойкость Фёдора поразила всех!
00:58
МИНУС БАЛЛ
Рет қаралды 7 МЛН
1. František Ringo Čech (6. 6.2023, Praha) - 7 pádů HD
32:15
7 pádů Honzy Dědka
Рет қаралды 612 М.
Pavel Moric je zpět: JAK ŽÍT PODLE SEBE? | PROTI PROUDU
1:18:46
Proti Proudu - podcast Dana Tržila
Рет қаралды 314 М.