Z fizyki zawsze miałem 2, choć wszystko mnie bardzo interesowało. Jakby w latach 90-tych youtube był dostępny, Pana materiały uratowałyby mi skórę:)
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Na naukę nigdy nie jest za późno :). Pozdrawiam
@marial81702 жыл бұрын
Dokladnie, az chce sie ogladac i uczyc.
@zbychulatara2 жыл бұрын
Ja to samo fizyka jak matma zakuc i zdać a tam tyle niesamowitości sie kryło dzis nie zasne bez jakiegos dokumentu o wszechswiecie fizyce lub naturze. Chemia to samo. Nie lubilem zadań ale sam fakt ile tam jest bardzo ciekawej wiedzy... Nauczycieli mialem spoko. Fizyk byl fajny. Chemik byl bardzo surowy ale uczciwy. No ale niestety nie zalapalismy bakcyla na ich lekcjach.
@mietekmietek11122 жыл бұрын
Fizyka jak chemia to czysta matematyka. Jak nie kumasz matmy to i tak miałbyś 2, nie ważne ile filmów na yt byś obejrzał.
@Ashardon2 жыл бұрын
@@mietekmietek1112 Nie zgodzę się, że chemia czy fizyka, to "czysta" matematyka. Znam matematyka, który jest przysłowiową nogą z fizyki. To nie jest takie jednoznaczne.
@LIon_0243Ай бұрын
świetny film, przekazujący ogólną wiedzę i proste namacalne przykłady. Wszystko w 10 minut.
@pdfpolitechnicznedemonstra5658Ай бұрын
Dziękuję i pozdrawiam :)
@drunkensailor802 жыл бұрын
Bardzo podobał mi się ruch obrotowy Pani Karoliny...
@jakubr38312 жыл бұрын
a man of culture as well :)
@BloodHoundPL2 жыл бұрын
Widać, że fizyka ją kręci :P
@nitam.61332 жыл бұрын
Jaka szkoda, że wcześniej nie znałam tego kanału. Film jest po prostu genialny!
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Pozdrawiam :)
@miroslaw56152 жыл бұрын
A dlaczego ta pani zaczęła się kręcić? Jaka siła to wywołała. Tego film nie wyjaśnia.
@donniasty2 жыл бұрын
@@miroslaw5615 W 7:02 jest początek wyjaśnienia, dlaczego po przechyleniu koła zaczyna się obracać w różne strony. Zmienia wektor momentu pędu.
@miroslaw56152 жыл бұрын
@@donniasty Dzięki za odpowiedź. W 7:02 nie jest wytłumaczone skąd bierze się siła, która powoduje zmianę kierunku i prędkości obrotu krzesła. Rozumowanie oparte jest na zasadzie, że "wektor momentu pędu musi być zachowany". To że "musi być zachowany" wynika to z zasady zachowania energii. Ale skąd bierze się ta tajemnicza siła powodująca zmiany ruchu?
@Minniemousejerry2 жыл бұрын
Pani Karolina bardzo silna. A dzięki panu obejrzałam wspaniały filmik z którego i tak nic nie zrozumiałam bo tępa jestem ale miałam nadzieję 🤦😁🤣
@Erithacus2 жыл бұрын
Nigdy nie myśl i nie mów o sobie tak źle! i pamiętaj, wszystko jest trudne, dopóki nie okaże się łatwe :-) Czasem trzeba poświęcić więcej czasu na wgryzienie się w temat.
@TrYbOlXxX2 жыл бұрын
@@Erithacus dokładnie. Sprawdzone w wielu aspektach życia. Od programowania do zmiany pieluch 😅 co do fizyki, to dobrze jest pooglądać trochę filmów dokumentalnych o kosmosie i zaciekawić się tym. Przecież to jest świat który Nas otacza. Bardzo ciekawe to wszystko ;)
@SuperKontoKonto2 жыл бұрын
brawo dla Karoliny:) świetna asystentka
@janlichota41793 жыл бұрын
Świetnie! Dziękuję! Mam nadzieję, że będzie więcej takich demonstracji. Pozdrawiam
@pdfpolitechnicznedemonstra56583 жыл бұрын
Cieszę się, że się podobało. Pozdrawiam
@andrzejkmita35373 жыл бұрын
@@pdfpolitechnicznedemonstra5658 Mój umysł nie rozumie czemu koło rowerowe nadało obroty pani na taborecie. W jaki sposób? W jaki sposób od czego odpychało że zmieniała kierunki? Czy to na filmie jest możliwe ? kzbin.info/www/bejne/onfZknWuoNOoi80 . Dziękuję za odpowiedż. Pozdrawiam
@pdfpolitechnicznedemonstra56583 жыл бұрын
@@andrzejkmita3537 Rzeczywiście zasada zachowania momentu pędu nie jest intuicyjna. Pani nie musi się od niczego odpychać bo stanowi wspólny układ z obracającym się kołem. Koło ma swój moment pędu który jest zarazem momentem pędu całego układu (koło + pani) w układzie izolowanym powinien on być stały. Zmiana kierunku wektora momentu pędu koła powoduje, że cały układ reaguje bo "nie chce" żeby się całkowity pęd zmienił. "W odpowiedzi" na zmianę kierunku wektora momentu pędu koła, zaczyna kręcić się Pani, aby wektor momentu pędu był stały. Co do filmiku generator+silnik. To sztuczka jakich wiele na youtube. Dowody 1) Fizyczny - przeczy to uniwersalnej zasadzie zachowania energii 2) Zdroworozsądkowy - gdyby ktoś coś takiego wymyślił nie chwaliłby się na youtube tylko zarabiał miliardy ;D Pozdrawiam Krzysztof Łapsa
@andrzejkmita35373 жыл бұрын
@@pdfpolitechnicznedemonstra5658 Dziekuję za odpowiedż. Dla mnie wciaż trudne do zrozumienia skąd krecące się koło ma tyle energii żeby zmieniać kierunek obrotu Pani. Zatrzymanie i ruszanie potrzebują najwięcej energii. To skąd ta energia? Czemu koło zawieszone na sznurku nie spada skoro tylko jeden punkt podparcia? A widziałem koło zamachowe i grubą oś lewitującą póki sie kółko kręciło. To wygląda na lewitację czyli zakłocenie grawitacji przez krecące sie koło. Bo jak wytłumaczyć zmianę wagi kręcącego się koła - kilkanaście kilo gdy bierzemy za koniec osi około 60-70 cm jedną ręką i zataczamy nad głową. Pisze Pan o zachowaniu energii ale nadal nie zrozumiałem od czego kręcące sie koło odepchnęło żeby nadać ruch wirowy tej Pani? Fizyka podaje , że woda zamarza w temperaturze 0 st. Woda z kranu tak zamarza ale jak dałem do niej kawałek skały diabazu to zamarzła w temperaturze około -3. Czemu nierozpuszczalna skała tak zmienia wodę?
@andrzejkmita35373 жыл бұрын
@@pdfpolitechnicznedemonstra5658Z takim kołem Wrońskiego to można zrobić cuda. Kilku profesorów powiedziało znajomemu producentowi stymulatorów wzrostu roślin, że substancja którą mu poleciłem nie ma wpływu na rośliny , na ich plonowanie. Ale jak ją zastosował to się zdziwił efektywności tej substancji. Jak mam czas zająć sie warzywami to na małym nawozeniu ekologicznym uzyskuję plony lepsze niż koledzy profesjonalisci na chemii. Dlatego wierzę że różne rzeczy mogą działać a jednocześnie kwestionuję uznane rzeczy póki nie zrozumiem lub póki nie sprawdzę. Woda niby rozbija sie na wodór i tlen w temperaturze 2000 st C a wodór od razu spalany niby daje nawet 3000 st C. A rosjanie pokazali że woda potrzebuje 900-1000 st C by sie rozpaść a temeratura spalanie wodoru to trochę wiecej niż 1400 st C. . Dlatego jestem dociekliwy.
@xraylukasPL3 жыл бұрын
Rewelacja, bardzo jasno i przejrzyście
@pdfpolitechnicznedemonstra56583 жыл бұрын
Cieszę się. Pozdrawiam.
@marcinz33432 жыл бұрын
Wspaniale przedstawione. Na jednostkach pływających żyroskop jako wirującą masę wykorzystuje się do stabilizacji statku. Zasada zachowania momentu pędu żyroskopu przeciwstawia się siłom fal.
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Rzeczywiście żyroskopy są obecnie powszechnie wykorzystywane (ostatnio w dronach). Pozdrawiam
@leonwolf32542 жыл бұрын
Super :) Zawsze myślałem ze rower się nie przewraca bo ciagle korygujemy kierownicą jego wychylenie. Dziękuje.
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Moment żyroskopowy oczywiście tylko pomaga nam utrzymać równowagę. Bez umiejętności korekty kierownicą to by nie wystarczyło. Dlatego nauka jazdy na rowerze sprawia pewne kłopoty. Szybko jadąc i wykonując mikroruchy kierownicą wykorzystujemy siłę odśrodkową. To jest już temat na osobny film. Pozdrawiam :)
@leonwolf32542 жыл бұрын
@@pdfpolitechnicznedemonstra5658 Dziękuje za wyjaśnienie. Czekamy na kolejny film. Pozdrawiam :)
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Pozdrawiam :)
@johnkaldachar2 жыл бұрын
Prezentuje Pan fizykę w ciekawy sposób. Fizyka to nie tylko wzory ale także ciekawe eksperymenty :-). Pozdrawiam.
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Dziękuję i pozdrawiam :)
@papamiro2 жыл бұрын
Dziękuje za komentarz wizja dla ciebie kzbin.info/www/bejne/mYW7i5-Bbt1snK-Whe
@szczuraki2 жыл бұрын
To kręcące kolo na sznurku mnie zaskoczyło😀
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Pozdrawiam :)
@UsgBifJgpwltA2 жыл бұрын
Moją 47-letnią Mamę też!
@piotriix2 жыл бұрын
Taka fizyka powinna być od szkoły podstawowej.Bravo👍
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Pozdrawiam :)
@KamilJ20012 жыл бұрын
Swietny material, a Pani Karolina to prawdziwa gwiazda :)
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Dziękuję i pozdrawiam :)
@kadykianus2 жыл бұрын
Fizyka jest fascynująca opisując świat. Wykładowca wyjaśnił tu dlaczego rower jedzie, i się nie przewraca na bok, jak wtedy, kiedy nie jedzie. Jeżeli za czymś stoi zasada zachowania momentu pędu to kończą się żarty a jest kawał fizyki.
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Pozdrawiam :)
@delikatna_czopka46352 жыл бұрын
Akurat przykład z rowerem jest nie do końca poprawny, za fakt nie przewracania się odpowiada w dużo większej części sam kierujący, w sposób ciągły korygujący tor jazdy samego roweru, jak i balansujący jego środkiem ciężkości. Dużo większy wpływ momentu pędu byłby zauważalny przy szybkiej jeździe motocyklem, gdzie zarówno masa obrotowa, jak i jejprędkość kątowa są dużo większe. Pozdrawiam :)
@agawasilka13782 жыл бұрын
Ale to już było i nie wróci nigdy więcej . pozdrawiam geniuszy Mariusz 👍✌️🍀
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Pozdrawiam :)
@ToTemat2 жыл бұрын
W szkole nie było doświadczeń tylko tablica kreda i zeszyty. Nienawidziłem fizyki i chemii. A pewnie bym polubił jak by wykłady wyglądały w ten sposób.
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Pozdrawiam :)
@papamiro2 жыл бұрын
Dziękuje za komentarz wizja dla ciebie kzbin.info/www/bejne/mYW7i5-Bbt1snK-byt
@rychumarski18482 жыл бұрын
To Temat, gdybyś miał dziadka bimbrownika to może chociaż polubiłbyś chemię.
@arr0n8852 жыл бұрын
świetnie się bawiłem oglądając
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Pozdrawiam :)
@creekalmighty2 жыл бұрын
zasada zachowania momentu pędu pomogła mi ostatnio podczas jazdy na rowerze krętą drogą z górki. byłem zdziwiony, że tak łatwo utrzymuję równowagę, jednocześnie licząc się z konsekwencjami, ale upadek nie nastąpił, ponieważ osiągnąłem prędkość ok. 30 km/h na równej nawierzchni
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Od teorii do praktyki :)
@MarekJakubiakOficjalnie2 жыл бұрын
Super, fizyka jest wszędzie :)
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Pozdrawiam :)
@polskizwiazeknaczelnychhej11002 жыл бұрын
7:01 Na tej zasadzie działa system obrotu, stabilizacji wszelkiego rodzaju sond i satelit w kosmosie.
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
To prawda.
@piotrwieczorek18772 жыл бұрын
Powinien pan prowadzić lekcje instruktażu dla nauczycieli fizyki.
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Cieszę się, że się spodobało. Pozdrawiam :)
@piotrwieczorek18772 жыл бұрын
Coś świetnego.
@SkowronPL882 жыл бұрын
Pani Karolina dała radę
@fidek692 жыл бұрын
Spermiarz!
@ANGOREK0072 жыл бұрын
Bardzo dobre doświadczenia. Minusem tego wszystkiego, lub plusem, jest jedna rzecz. A mianowicie grawitacja. Słyszał coś autor tego filmu jak o Efekcie Dżanibekowa w kosmosie? Wszystkie te prawa fizyczne bez niej, zmieniają swoje właściwości. Nikogo nie chcę straszyć ale dlaczego naukowcy, po mimo faktu w którym wiedzą, że to się wydarzy, nie chcą nikogo ostrzec przed skutkami które niedługo nastąpią z powodu przebiegunowania ziemi? Swojego czasu, znalazłem ciekawy artykuł, w którym w pewnym plemieniu Indian meksykańskich, krąży przekazywana z ust do ust, z pokolenia, na pokolenie pewna historia. Historia, która mówi, że starożytne ludy ich dziadów, a następnie starożytni ich starożytnych, twierdzili oni, że kiedyś słońce nie zachodziło tak jak dziś u nas zachodzi ze wschodu na zachód, a jedynie wschodziło z stamtąd, gdzie dziś mamy zachód, a zachodziło tam, gdzie znajduje się dziś wschód. Czy zatem przebiegunowanie, nie jest tym, co jedynie odwróceniem się pola elektromagnetycznego ziemi, a po prostu odwróceniem i zmianą biegunów całej ziemi? Nie muszę być naukowcem, by wiedzieć, że tego typu kolej rzeczy, skutkuje wielką katastrofą. Wystarczy wziąć piłeczkę do ręki i naśladując obrót orbity ziemskiej, nagle odwrócić ją z góry na dół i kręcąc dalej w te samą stronę, zobaczymy, że odwrócona piłka kręci się już w drugą stronę. To nie wszystko. Z chęcią porozmawiał bym z autorem filmu o pewnym doświadczeniu które może być nowym odkryciem. To jednak, zależeć będzie wyłącznie od niego samego.
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Owszem słyszałem o efekcie. Dosyć ładnie to wytłumaczył autor kanału Smartgasm w filmie kzbin.info/www/bejne/iHTbqmyMo9iZoac Zgadzam się z autorem filmu, że zamiana biegunów geograficznych nam nie grozi. W historii Ziemi dochodziło do znacznych zmian a nawet zamiany biegunów magnetycznych. Nawet obecnie położenie biegunów magnetycznych przesuwa co roku. Teoria jakoby Ziemia będąca kulą miałaby obrócić się zmieniając bieguny geograficzne wydaje mi się jedna nierealna. Pozdrawiam
@Lagder21372 жыл бұрын
Skoro i tak siedze na youtube zamiast robić arkusze maturalne to to (oglądanie pdf) chyba jest najlepsze co tu moge zrobic przed maturą
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Pozdrawiam i życzę miłej nauki :)
@wojtekyt66902 жыл бұрын
Prosta droga do napędu grawitacyjnego. Już wiem dlaczego UFO jest zawsze okrągłe;)
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Czekam na dalsze odkrycia :)
@ivecoKrakus2 жыл бұрын
Z tym przechylaniem koła w końcuwce filmu to coś podobnego stosują zawodnicy w motokrosie gdy wyskakują w górę.
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Nie pomyślałem o tym :)
@karolmaysa10002 жыл бұрын
cóż... ja dopiero w technikum miałem nauczyciela fizyki, który był na tyle ekscentryczny, żeby zainteresować swoimi lekcjami uczniów, niestety dla ponad połowy było już za późno. "szurnięcie garnkiem po podłodze wzdłuż klasy" tylko po żeby narobić szumu, a potem rozrysowanie sił działających na garnek na tablicy okazało się genialnym pomysłem. dziś mam 30 lat i dalej pamiętam tę lekcję. a z gimnazjum pamiętam, że na nauczycielke fizyki wołąliśmy "ryba", bo nie miała w ogóle mimiki twarzy, zero uśmiechu, smutku, złości, tylko... otwierała i zamykała usta, a mina wiecznie taka sama i wszystko mówiła jednym tonem - nudnym. taki nauczyciel fizyki, który umie pokazać na prostym przykładzie, pomoże zrozumieć co sie tam dzieje, to prawdziwy skarb. a nie tylko wzór, przekształcenie, podstawienie..
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
To prawda, że wiele można zrobić bez wielkich nakładów środków. Wokół nas jest wiele "pomocy naukowych" a najprostszy multimetr można kupić za 20 złotych. Trzeba jednak chcieć. Przykład "Ryby" to typ nauczyciela który nie interesuje się tym co robi i nikogo nie chce zainteresować. Jeżeli patrzy się na nauczyciela lub wykładowcę który mówi z pasją i sprawia wrażenie zafascynowanego tematem, słuchacz bezwiednie dochodzi do wniosku, że musi być to coś ciekawego. Jeżeli to "cyborg" to nawet ciekawe zjawisko nas odstrasza. Pozdrawiam
@jasmintmp2 жыл бұрын
Fajny materiał. Proszę o odpowiedź jesli moment pędu pomaga rowerowi się utrzymać w pionie poprzez rotację kół to jak wytłumaczyć utrzymanie pionu np na hulajnodze gdzie kółeczka mogą być b. małe. Lub nawet na łyżwie puszczonej do przodu która pojedzie przez jakis czas a potem się przewróci? Nie ma w niej elementów rokujących.
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
W utrzymaniu kierunku pomaga nie tylko moment pędu, ale i siła bezwładności a w przypadku roweru i hulajnogi również lekka korekcja kierownicą.
@nycekchojny80472 жыл бұрын
opadla mi szczeka jak zobaczylem krecace sie kolo w rekach Pani Karoliny i jak Pan postawil krecace sie kolo do pionu zawieszone na sznurku to bardzo nieintuicyjne albo powiedzialbym sprzeczne z moim oczekiwaniem ? nie moge sie napatrzec co sie dzieje z tym kolem na sznurku
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Rzeczywiście nie jest to intuicyjne. Do ruchu postępowego jesteśmy przyzwyczajeni. Łatwo wyobrazić sobie dalszy ruch np. ciężkiego ciała rzuconego z dużą prędkością. Intuicyjnie wydaje się nam, że ruch obrotowy bryły sztywnej niczego nie zmienia. Kręci się i tyle. Jest sporo przykładów wykorzystania momentu pędu w sporcie motorowym. Na przykład w skoku na motorze, przy dużej prędkości kątowej przedniego koło można nieznacznie skręcić motor w powietrzu obracając kierownicę. Pozdrawiam :)
@pawecwir66222 жыл бұрын
Energia elektr w ruchu obrotowym:) polecam
@ivecoKrakus2 жыл бұрын
A co z bumerangiem, czemu odpowiednio rzucony potrafi wrócic?
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
To złożony temat (nie na komentarz). Proszę poszukać w internecie. Pozdrawiam
@ivecoKrakus2 жыл бұрын
@@pdfpolitechnicznedemonstra5658 Myślałem że Pan zrobi edit tego odcinka i wyjaśni zjawisko albo osobny odcinek. Ciężko oglądać filmy innych gdy przywiązało się do Pańskich filmów 😁.
@micharom7333 Жыл бұрын
Fajna ta pani Karolina pozdrawiam
@wiech612 жыл бұрын
Na wpływ stabilnej jazdy na rowerze mają takie czynniki jak układ dwóch kół i nie chodzi o stabilność podłużną bo cyrkowcy jeżdżą na jednym , tylko o geometrię ustawienia widelca przedniego koła . Nawet sam rower puszczony z jakąś prędkością nie specjalnie pionowo wykona większy skręt w tą samą stronę , a geometria przedniego zawieszenia przy krytycznym punkcie skrętu i pochylenia sprawi że zakręt się zacieśni , a siła odśrodkowa na tyle wzrośnie że rower skręci w drugą stronę powtarzając skręty na przemian coraz częściej im będzie bardziej tracił prędkość aż w końcu się przewróci . To my nie świadomie skręcamy w tą stronę w którą się pochylamy prostując układ do pionu pochylamy się na drugą stronę i czynność się powtarza , jazda wężykiem . Przy wolnej jeździe koła mają tak małą masę że ich moment pędu by nas w pionie nie utrzymał , a te z dużą masą przy szybkiej jeździe nie dali byśmy łatwo skręcać , Wiechu
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Widzę, że zgłębił Pan tajniki jazdy na rowerze :)
@wiech612 жыл бұрын
@@pdfpolitechnicznedemonstra5658 Nie tylko na rowerze , ten uśmiech chyba nie kpiarski , gdyby miał Pan szybko skręcić rowerem czy motocyklem w prawo to co by Pan zrobił ? i takie coś do myślenia kzbin.info/www/bejne/iHTbqmyMo9iZoac
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Ależ skąd, to uśmiech sympatii :). Zagadkę z motocyklem już słyszałem, student motocyklista pytał mnie o to. Ma Pan rację z tym kołem o dużym momencie bezwładności przy dużych prędkościach. Nie jest łatwo takie koło skręcić. Na wykładach daję studentom na próbę ciężkie kręcące się koło i zwykle są zdziwieni dlaczego jest takie oporne. Pozdrawiam
@wiech612 жыл бұрын
@@pdfpolitechnicznedemonstra5658 Wie Pan że wiele razy w różnych czasach i przez ileś ludzi zamieszkałych w różnych zakątkach naszego globu dokonało jednego i tego samego odkrycia , ale nauka zwykle uznaje jednego za odkrywcę ( choć są wyjątki ) . Kiedy zacząłem latać zauważyłem pewne siły pojawiające się przy manewrach . Później nastały paralotnie i napędy plecakowe i tu poproszony przez kolegę prowadzącego stronę internetową o tematyce paralotniowej wyjaśniałem na czym polega moment od śmigła i moment żyroskopowy i że to całkiem dwie różne rzeczy . Latali a nie wiedzieli dlaczego tak się zachowuje skrzydło z napędem . Byli tacy co wymyślili przekładnię zębatą która miała wyeliminować te momenty , a jeden " Mazbi" dokonał cudu . Niektórzy są instruktorami . Szanuję takich ludzi jak Pan przekazujących wiedzę , dlatego że rodzą się nowe pokolenia z mózgami wypranymi z wyobraźni którą zastępuje smartfon . Nie ma zadawania pytań , ani myślenia bo można narobić sobie odcisków na mózgu .Link do strony: www.paramotor.com.pl/kosze-ochronne-ppg/ i o śmigłach : www.paramotor.com.pl/smiglo-staly-zmienny-skok/
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Dziękuję za linki. W wolnej chwili poczytam trochę o śmigłach. To prawda, że w nauce wiele odkryć dokonano niezależnie. Bywa, że o przypisaniu odkrycia decydowały tygodnie różnicy a czasami siła przebicia. Ja również mam szacunek do ludzi którzy coś potrafią bo nie boją się wyzwań i myślą. Znam osoby z brakiem wykształcenia technicznego które robiły specjalistyczne urządzenia. Na przykład mój wujek zrobił samodzielnie traktor do wywożenia drzewa z górskich lasów. Jak zobaczyłem tę machinę to "szczęka mi opadła" Pozdrawiam
@dariuszfilipowicz92663 жыл бұрын
A jak będzie zachowywał się układ z doświadczenia w 8:17 minucie, jeżeli na jednej osi będą dwa koła obracające się w przeciwnych kierunkach ? Czy momenty pędu wyzerują się, czy wręcz przeciwnie, jeszcze trudniej będzie zmienić położenie układu ?
@pdfpolitechnicznedemonstra56583 жыл бұрын
Nigdy tego nie sprawdzałem, ale teoretycznie jeżeli momenty pędów kół będą miały równe wartości i kierunki a przeciwne zwroty to powinny się znieść. Współosiowe przeciwbieżne śmigła stosuje się w niektórych samolotach i śmigłowcach (np. Sikorsky S-97). Dzięki zastosowaniu przeciwbieżnych śmigieł redukuje się sumaryczny moment pędu i śmigło w ogonie śmigłowca może być zredukowane (całkowicie lub częściowo). Są również inne zalety tego rozwiązania, ale jest i wada - duża komplikacja układu napędowego .
@zenonbartynski9422 жыл бұрын
Prędkość kątowa jest stała to zwiększa się prędkość liniowa która zależy od długości promienia
@jonkrasyk47772 жыл бұрын
,,obracające się" - siła odśrodkowa obracającego się koła powstaje i istnieje wobec siły grawitacji, wzmaga się wraz ze zwiększeniem obrotów. Koło obracaj!ce się w płaszczyźnie dalszej od punktu oparcia też ma taką właściwość. Kierunek obrotów któregokolwiek z kół niepowinien mieć znaczenia. Efekt końcowy powinien być takisam jak z jednym.kołem. Długość osi ma znac,enie - im dłuższa tym szybciej wejdzie w pion. Podobnie, analogicznie gdyby obracające się koła były po przeciwnych stronach punktu oparcia. (tak sobie myślę).
@TheMaskOfHappie2 жыл бұрын
Zakręcona ta Pani Karolina
@szczyglas842 жыл бұрын
Ale rower utrzymuje się w pionie dzięki konstrukcji przednich widełek, koła są za lekkie żeby utrzymać cały rower i rowerzystę w pionie przy niskich prędkościach. Proszę oto dowód: kzbin.info/www/bejne/nqiwoIWpqtKmoLs
@polskizwiazeknaczelnychhej11002 жыл бұрын
Rower utrzymuje się dzięki wyuczonym kompensowaniu równowagi poprzez skręt i pochylanie rowerzysty.
@Saheryk2 жыл бұрын
Czy z tego samego powodu łatwiej jest utrzymać się na jednej łyżwie jadąc niż stojąc?
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Nie, bo jadąc prosto na łyżwie nie wykonujemy ruchu obrotowego. Efekt żyroskopowy występuje w ruchu obrotowym. Należy jednak zaznaczyć, że nie jest to jedyny efekt istotny w jeździe na rowerze. Przechylanie jest kompensowane delikatnymi skrętami kierownicy. Tej umiejętności uczymy się w trakcie "pierwszych kroków" na rowerze. Jest to związane z siłą odśrodkową. W trakcie jazdy na łyżwie również możemy kompensować przechylanie delikatnymi ruchami łyżwy podobnie jak na rowerze. Nie ma wprawdzie efektu żyroskopowego, ale umiejętne delikatne przechylanie łyżwy pomaga utrzymać się nam w pionie. Pozdrawiam :)
@przemek73152 жыл бұрын
Ostatnio mój ulubiony kanał. Czy wykłada Pan na tej uczelni ? Jeżeli tak to czy studentom też Pan to tak przedstawia na przykładach jak w filmie ? 🙂
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Tak, jestem nauczycielem fizyki na PP. Na wykładach staram się dużo pokazywać bo po pierwsze pomaga to zrozumieć omawiane zagadnienia a po drugie studenci mniej się nudzą :)
@st.john_one Жыл бұрын
bardzo ciekawe
@bronekb80892 жыл бұрын
a skąd się bierze siła utrzymujaca bączek/koło w równowadze?
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Jeżeli wprowadzimy bąka w ruch obrotowy w położeniu pionowym (oś obrotu jest pionowa) to kierunek wektora momentu pędu jest również pionowy. Zgodnie z zasadą zachowaniu momentu pędu nie zmienia się (również jego kierunek). Pozdrawiam
@grzegorzjokiel84292 жыл бұрын
@@pdfpolitechnicznedemonstra5658Ciekawi mnie dla czego kierunek wektora momentu pendu pokrywa się z osią co powoduje taki stan rzeczy i jak się ma do tego fala grawitacyjna?
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
@@grzegorzjokiel8429Jeżeli mamy do czynienia z bryłą symetryczną i moment bezwładności traktujemy jako wielkość skalarną (czasami trzeba go opisywać tensorem) to wektor momentu pędu pokrywa się z wektorem prędkości kątowej. Z kolei wektor prędkości kątowej ma kierunek osi obrotu. Wpływ fal grawitacyjnych jest tu niezauważalny.
@vujekMO2 жыл бұрын
Chyba prędkość liniowa wzrasta a nie kątowa? Tak mi się wydaje, albo po prostu obie te prędkości wzrastają, ale liniowa bardziej. Według mnie :-)
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Proszę spojrzeć na film... po skróceniu linki wzrasta liczba obrotów piłeczki w jednostce czasu. Większa liczba obrotów w tym samym czasie to większa prędkość kątowa. Pozdrawiam
@vujekMO2 жыл бұрын
@@pdfpolitechnicznedemonstra5658 Tak zgadza się faktycznie wzrasta ilość obrotów w jednostce czasu co daje oczywiście wzrost prędkości kątowej, ale prędkość liniowa też wzrasta, bo inaczej być nie może. Już nie pamiętam jak to się liczyło, ale wzrost prędkości kątowej o pewną wartość powoduje wzrost prędkości liniowej o znaczną wartość. Jak byłem mały to można było tego doświadczyć na karuzeli. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za odpowiedź.
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
@@vujekMO prędkość liniowa = prędkość kątowa x odległość punktu od osi obrotu
@vujekMO2 жыл бұрын
@@pdfpolitechnicznedemonstra5658 Tak jest, dokładnie. Dziękuje bardzo 😉
@coldvoid2 жыл бұрын
Szkoda, że nie miałem takiego dobrego nauczyciela fizyki, gdy jeszcze się uczyłem. Pozdrawiam 🙂
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Pozdrawiam :)
@Kjfl5163 жыл бұрын
Nie zabardzo rozumiem co się dzieje podczas gdy Pani zaczyna się obracać z tym kołem rowerowym Mój tok rozumowania jest taki że w momencie kiedy np osoba trzyma koło poziomo i wektor momentu pędu skierowany jest w np górę nic się nie dzieje i w momencie kiedy obraca koło o 180 stopni i wektor momentu pędu koła jest teraz skierowany w dół osoba musi się zacząć obracać w tą stronę co przed obróceniem koła żeby "całkowity wektor" pozostał dalej skierowany w górę. I teraz pytanie. Na filmiku widzimy że Pani zaczyna się obracać odrazu kiedy koło zostaje rozkręcone podczas kiedy wektor kierunku momentu pędu koła jeszcze nie został zmieniony jest to jakaś odpowiedź na to że Pani była w bezruchu ? Bo z mojego toku rozumowania wynika że obrót powinien nastąpić dopiero w momencie kiedy koło zostanie obrócone. I czy cała moja "analiza" nie jest w ogóle błedna
@pdfpolitechnicznedemonstra56583 жыл бұрын
Tok rozumowania jest poprawny. Jedna uwaga... wektor momentu pędu ma kierunek zgodny z osią obrotu a więc w chwili początkowej jest poziomy. Wątpliwość, związana z ruchem obrotowym Pani tuż po rozkręceniu koła jest uzasadniona. Jeżeli koło byłoby poprawnie rozkręcone nie powinno być rotacji Pani na krześle tuż po rozkręceniu koła. Optymalnie byłoby zrobić takie doświadczenie w co najmniej trzy osoby a w obserwowanej sytuacji, kierunek osi w chwili rozkręcania nie był idealnie poziomy. Proszę zwrócić uwagę, że w momencie nadawania prędkości kątowej koło było lekko przechylone w prawo. Kiedy puściłem oś Pani Karolina ustawiła ją od razu w poziomie co spowodowało jej lekką rotację zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
@kokosnh11702 жыл бұрын
Ja chciałbym wiedzieć, dlaczego ściana po prawej stronie wygląda jak wygląda. Zjawiska opisane w filmie rozumiem, ale ta ściana nie daje mi spokoju.
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Tego typu ściana dobrze pochłania dźwięk tzn. słabo odbija fale dźwiękowe. Nie ma pogłosu na dużej sali wykładowej.
@Wieloton2 жыл бұрын
Z tym frisbee to chyba nie do końca moment pędu decyduje o dłuższym utrzymywaniu się w powietrzu tylko jego ksztalt (na zasadzie niższego i wyższego cisnienia jak w skrzydle samolotu) a ruch obrotowy pomaga wytworzyć to ciśnienie. Płaski talerz rzucony z tą samą siłą nie poleci tak daleko, pomimo tego samego momentu pędu. Czy się mylę. Pozdrawiam.
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Nie twierdziłem, że kręcące się frisbee ma większą siłę nośną tylko, że jest jego ruch jest stabilniejszy. Dzięki rotacji zadanej w poziomym ułożeniu ma tendencję do utrzymywania ruchu w płaszczyźnie poziomej. Łatwo to zauważyć porównując ruch frisbee "podkręconego" i rzuconego poziomo bez początkowej rotacji. Pozdrawiam
@krzysztofwojda91792 жыл бұрын
Nie dajcie się omamić zabawkami, ludzie! Później przejdzie do obliczeń.
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Przejrzał mnie!
@237malpa2 жыл бұрын
Kiedyś istniało coś takiego jak żyrobus napędzany właśnie dzięki omawianej zasadzie
@szczuraki2 жыл бұрын
Czyli dobrze mysle, ze gdyby zatrzymac ruch obrotowy ziemii w okol wlasnej osi, to bieguny ziemii (os ziemii) zaczęłyby sie losowo zmieniac (w sensie ze nie biegun ras w afryce raz gdzie indziej, ale os ziemii zaczelaby sie kiwac)? A za tym pory roku na ziemii wypadałyby losowo, w losowych okresach i w losowych miejscach? Ale bylaby jazda😅
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Ziemia zachowuje się jak piłka zakręcona przez żonglera. Gdybyśmy zatrzymali Ziemię to można by ją wprowadzić w ruch względem dowolnej osi a więc mielibyśmy inne bieguny. Pytanie, kto to zrobi :)
@gracjanstanosky96982 жыл бұрын
Co to znaczy "os Ziemi zaczela by sie kiwac" ? Ziemia "kiwa" sie nieustannie, choc niespektakularnie, dzieki naszej Lunie.
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
@@gracjanstanosky9698 Myślę, że nie o takie subtelne kiwanie chodziło. Patrząc z tej perspektywy Słońce również kiwa się i porusza wokół swojego środka masy.
@szczuraki2 жыл бұрын
chodzilo mi o takie kiwanie jak kolo zaczelo sie kiwac na filmie, chaotycznie, niecyklicznie.
@gracjanstanosky96982 жыл бұрын
@@szczuraki Pory roku nie maja nic wspolnego z obrotem Ziemi wokol wlasnej osi. Gdybys zatrzymal ruch obrotowy Ziemi, mialbys na calej planecie dzien i noc trwajace okolo 183 dni, no byla by jazda ;)
@danielo32093 жыл бұрын
Pozdro z zsb Radom
@pdfpolitechnicznedemonstra56583 жыл бұрын
Pozdrawiam ZSB Radom z Poznania :)
@Latajacaryba2 жыл бұрын
Zawsze lubiłem fizykę, z matury miałem ponad 90% ale studia zabiły we mnie tę ciekawość, a szkoda. Pewnie potoczyłoby się to inaczej gdybym miał faktycznie jakieś doświadczenia a nie jedynie suchą teorie. Zwłaszcza, że - nie wiem jak na Politechnice Poznańskiej - ale na mojej uczelni aparat matematyczny wykraczał poza znane nam zagadnienia.
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Uważam, że wszystko jest ważne: prawa, wzory, wykresy itd. Jednak bez pokazywania doświadczeń i omawiania realnych przykładów nauczanie fizyki nie ma sensu. Pozdrawiam :)
@sylwesterl87752 жыл бұрын
Szukam kogoś do dyskusji. W książkach często można znaleźć opis podany w tej krótkiej prezentacji, opisujący zmianę prędkości kątowej wraz ze zmianą momentu bezwładności. Jednak nie opisuje się szczegółów zmiany wektora prędkości v. Otóż wraz ze zmianą wartości wektora położenia r, zmienia się wartość nie tylko prędkości kątowej ale również wartość prędkości liniowej v. I co ciekawe zmiana wektora prędkości v (czyli przyspieszenie) odbywa się na kierunku wektora v. To co umyka uwadze to fakt że, podczas prezentacji prowadzący pociąga za sznurek działając siłą wzdłuż sznurka, natomiast przyspieszenie styczne jest na innym kierunku aniżeli działanie przyspieszenia dośrodkowego. W ten sposób po przez działanie siła dośrodkową można nadawać obiektom duże prędkości w innym kierunku aniżeli działa siła dośrodkowa. Można by ten fakt wykorzystać w tworzeniu kulomiotów mogącym nadawać obiektom ogromne prędkości z użyciem energii elektrycznej bez konieczności używania dużej ilości paliwa. Ciężka baza wypuszczała by jakiś niewielki ładunek na długiej linie, następnie trzeba by było wprowadzić układ w ruch obrotowy ale potem po przez skracanie liny (co może się odbywać z pomocą silnika elektrycznego) nadawano by obiektowi dużą prędkość. Zwiększanie prędkości w ten sposób teoretycznie jest nieograniczone i wszystko zależy od długości liny jaką jesteśmy w stanie użyć i jej wytrzymałości. Jeżeli kogoś zainteresuje ten temat to proszę o odpowiedź albo kontakt. Umiem już wyjaśnić wiele detali i mechanizmów dotyczących ruchu obrotowego które są bardzo słabo opisane w podręcznikach.
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
To prawda, byłoby to możliwe. Mamy w tym przypadku zasadę zachowania momentu pędu, ale energia kinetyczna układu rośnie. Wzrost energii wynika oczywiście z pracy wykonanej przez siłę dośrodkową. Jednak nie byłoby to takie proste bo chcąc uzyskać duże prędkości końcowe trzeba by użyć długiej liny. W płaszczyźnie poziomej byłby problem z grawitacją a w płaszczyźnie pionowej z wysokością na jakiej znajdowałaby się ciężka baza (chyba że rzecz dzieje się w kosmosie). Pozdrawiam
@sylwesterl87752 жыл бұрын
@@pdfpolitechnicznedemonstra5658 Problemy są po to aby je rozwiązywać. Coś co dzisiaj stanowi problem w przyszłości przestanie być problematyczne. Amerykanie nie przejmują się problemami tylko już projektują pierwsze kulomioty, firma spinlaunch ma już bardzo zaawansowany projekt. Trzeba też myśleć przyszłościowo i szerzej. Na ziemi problem stanowi opór atmosfery ale już na przykład na orbicie czy na księżycu problem atmosfery znika. Można by użyć takich kulomiotów na wystrzeliwanie ładunków z orbity ziemi na księżyc i na odwrót a być może można by wystrzeliwać takie ładunki na orbitę marsa i w ten sposób dostarczyć tam wodę, tlen czy chociażby śrubki. A ponieważ kulomioty mogą być zasilane energią elektryczną to koszt wysłania takiego ładunku byłby wielokrotnie niższy aniżeli dostarczać takie ładunki rakietami. Jednak najważniejszy jest fakt że działając siłą wzdłuż sznurka można przyspieszać obiekt na innym kierunku co być może znajdzie zastosowanie również w innych urządzeniach. Niestety obawiam się że to przyspieszenie jest bardzo słabo opisane w podręcznikach a wręcz uważane przez współczesną Naukę za sprzeczne z obecną wiedzą. Ja to mam wszystko policzone umiem dokładnie wyjaśnić mechanizm powstawania tego przyspieszenia, niestety nie mam z kim tego przedyskutować i nie znam nikogo kto mógłby moje wyliczenia zweryfikować.
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
@@sylwesterl8775 W kosmosie to miałoby sens ze względu na swobodę i brak oporów powietrza. Przy długich odcinkach byłby jednak problem z idealnym uwolnieniem ładunku żeby nie zboczył za bardzo z kursu. Pozdrawiam
@sylwesterl87752 жыл бұрын
@@pdfpolitechnicznedemonstra5658 Czy mógłbym przesłać swoje wyliczenia ukazujące mechanizm powstawania tych przyspieszeń? Mam już to policzone, udowodnione i sprawdzone na własnych symulacjach teraz potrzebuje naukowej weryfikacji moich rachunków.
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Przepraszam bardzo, ale niestety jak Pan widzi nie mam czasu nawet na odpisywanie na czas na komentarze. Chętnie bym się zapoznał z ciekawości z rachunkami, ale mam za dużo obowiązków. Pozdrawiam
@archlinux86402 жыл бұрын
Panie doktorze mam pytanie: w doświadczeniu z Panią Karoliną, notabene urocza osoba, jak zachowałby się układ gdyby Pani Karolina wyciągała tylko jedną rękę z hantlom?
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Efekt byłby podobny jednak ze względu na to, że zmiana momentu bezwładności byłaby 2 razy mniejsza to również zamiana zmiana prędkości kątowej byłaby dwukrotnie mniejsza.
@jonkrasyk47772 жыл бұрын
,,tylko jedną rękę z hantlem" - wykorbiło by Ją z krzesła. Zmieniłby się punkt środka ciężkości, punkt osi obrotu mas wirujących.
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
@@jonkrasyk4777 Środek masy zmieniłby się nieznacznie. Nie sądzę, żeby p. Karolina spadła z krzesła przy obserwowanych na filmie prędkościach kątowych. Byłoby to oczywiście możliwe przy dużej prędkości kątowej, ale wtedy zdarza się to nawet z w przypadku obu rąk. Przed wykonywaniem doświadczenia ostrzegam studentów, żeby nie dokonywali gwałtownych zmian momentu bezwładności bo mogą stracić równowagę.
@krzkam77922 жыл бұрын
Obecność kobiety na miniaturcę potraja wyświetlenia.
@Lumperator9 ай бұрын
Koło na sznurku - teraz już wiem czym się kierował Cannondale tworząc Lefty :D
@pdfpolitechnicznedemonstra56589 ай бұрын
To koło raczej nie pochodzi z Cannondale'a :) Pozdrawiam
@paweskrzypczak16503 жыл бұрын
Super!
@29luss2 жыл бұрын
Chyba jeszcze jedna rzecz nie została wyjaśniona , dlaczego waga takiego żyroskopu jest znikoma po wprowadzeniu go w konkretny ruch. Mieliśmy kiedyś doświadczenie ze podobne koło jak te rowerowe o wadze ponad 40 kg było rozpędzone i można było jedna ręka unosić do gory i na dół. A normalnie nikt nie mógł podnieść.
@anonim73042 жыл бұрын
A dlaczego stojąc w miejscu skoczysz bliżej niż poprzez rozpęd? :)
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Waga to popularne określenie masy lub ciężaru. Żaden z tych parametrów nie ulega zmianie w trakcie wirowania koła. Jednak rzeczywiście znacznie łatwiej można podnieść wirujące koło trzymając je za oś. Koło precesuje (dodatkowy obrót podobnie jak na filmie) i wznosimy je po długiej drodze. Wspomniane powyżej wznoszenie do góry i na dół odbywało się zapewne inaczej niż gdybyśmy po prostu chwycili koło i podnieśli prosto z dołu do góry . Tak na marginesie koło zapewne było ciężkie, ale tę masę 40 kg to nie bardzo chce mi się wierzyć (może 20 kg?). Pozdrawiam
@29luss2 жыл бұрын
@@pdfpolitechnicznedemonstra5658 znalazłem podobne doświadczenie. u nas ciężar był troche większy, może nie miał 40 kg ale około 30 :) Również pozdrawiam i życzę zdrowia oraz wytrwałości w nie przyjemnych czasach jakich nam zostało żyć. link kzbin.info/www/bejne/fZbcdZlqpNSDmtE
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
@@29luss Widziałem tą demonstrację i kilka innych tego typu. W przesłanym przez Pana/Panią filmie układ waży 19 kg. W innych filmach podobnie (do 20 kg). W nadesłanym filmie widać jak dr Derek Muller podnosi z trudem koło nad głowę (bez rotacji). Kiedy koło rotuje widać, że podnoszenie go nie wymaga tak dużego wysiłku, ale koło jest wznoszone po dłuższej drodze.
@bartz44392 жыл бұрын
@@pdfpolitechnicznedemonstra5658 akurat veritasium dawno temu pokazał taki film ze był w stanie unieść nad głową cos ciężkiego
@fotomedela2 жыл бұрын
Ale w przypadku doświadczenia z piłką tenisową pan doktor się przejęzyczył, przy skracaniu sznurka piłka zwiększa swoją prędkość liniową, a nie kątową. Prędkość kątowa jest stała, niezależna od promienia.
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
To nie pomyłka, prędkość kątowa wzrosła. Łatwo to sprawdzić. Prędkość kątowa to 360^0/okres obiegu. Proszę zwrócić uwagę, że wraz ze skracaniem sznurka malał okres obrotu czyli rosła częstotliwość obrotu. Skoro w tym samym czasie piłeczka wykonywała więcej obrotów to znaczy, że jej prędkość kątowa wzrosła. Pozdrawiam
@_Tasmanian.Devil_2 жыл бұрын
dlatego im szybciej jedziesz na ścigaczu tym mniejsze prawdopodobieństwo, że motocykl Cię zrzuci. pozdrawiam Panie profesorze
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Pozdrawiam :)
@zygfrydbombalinski7672 жыл бұрын
Na podstawie bączka jest zbudowany zderzak Łagiewniki, drążek do napędzania bączka przyjmuje udeżenie przez co energia oddawana jest na koło zamachowe Edit: W jednym filmiku jestem w stanie zrozumieć jakimi zasadami i banalną technologią można zbudować ufo.
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
W zderzaku to przekaz z energii kinetycznej ruchu postępowego na energię kinetyczną ruchu obrotowego. Problem w tego typu zderzaku jest z czasem reakcji. Zderzak dobrze może się sprawdzić przy niewielkich prędkościach, ale przy dużych może nie zadziałać ze względu na duży moment bezwładności koła zamachowego.
@bartpaw67982 жыл бұрын
Najlepszą technologią do zapobiegania skutkom zderzenia jest zwiększenie cen wachy.
@semperfidelis44402 жыл бұрын
ziemia wobec tego musi być płaska z układem centrycznym -- nie może być obracającą się kulką wtedy dana masa miała by inny ciężar zarówno w osi jak i w średnicy obrotu
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
To o czym Pan/Pani? napisał odnośnie innego ciężaru ciała na biegunie i równiku to prawda. Jest nieznaczna różnica. Jest za to odpowiedzialna siła bezwładności (siła odśrodkowa) wynikająca z ruchu wirowego Ziemi. Dodatkowo na ten efekt nakłada się spłaszczenie Ziemi na biegunach. Zapraszam do filmu o siłach bezwładności
@semperfidelis44402 жыл бұрын
@@pdfpolitechnicznedemonstra5658 a no tak to dla tego Nil o długości 6500 km płynie przez pustynię i rozlewiska na długości około 2500 km tylko ze spadkiem jednego nie całego metra .Rzeki takie jak Missisipi ,Kongo ,Amazonka w takim wypadku musiały by w pewnej części swojego biegu płynąć pod górę . I ciekawe jest bo prędkość obrotowa tej kulki na osi jest ponoć 1600km/godzinę no to musi być mniejsza na średnicy obwodu i to znacznie biorąc pod uwagę fizykę kręcącej się nawet spłaszczonej kuli . Ciekawym faktem rzeczywistym jest iż gwiazdy kręcą się tylko dookoła jednej polarnej i co noc możemy zaobserwować te same gwiazdozbiory tylko w zależności od pory roku w innym miejscu na niebie to bardzo ciekawe jest . Woda ma charakterystykę samo-poziomowania to jak te oceany oblegają rzekomą kręcącą się kulę to jest dopiero ciekawe ???
@Karol_Jan3 жыл бұрын
Znakomite.
@johny24712 жыл бұрын
Wincyj!!!
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Postaram się :)
@PaganiniPagani2 жыл бұрын
Nieda się wyrównać moment pędu gdy ciało jest przeciążone.
@polski_azyl84572 жыл бұрын
To doświadczenie obala teorię wielkiego wybuchu
@bleble67972 жыл бұрын
"Fizycy" internetowi zachwyceni. Jednak gdy przyjdzie coś obliczyć to już tacy zachwyceni nie są.
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Nic w tym dziwnego :)
@jerry8250 Жыл бұрын
Pani Karolina nie wygladala na szczesliwa :D
@norbertdworakowski14462 жыл бұрын
Można dodać - zasada żyroskopu.
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
To prawda. Pozdrawiam :)
@wojas252 жыл бұрын
Ciekawe co by się stało gdyby takie rozpędzone koło rowerowe rzucić jak "frisbi".
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Poleciałoby podobnie jak frisby, ale opadałoby szybciej ze względu na inny kształt.
@wojas252 жыл бұрын
@@pdfpolitechnicznedemonstra5658 dziękuję
@pergoplus87062 жыл бұрын
Wektor momentu pędu nie ma ochoty by się zmienić --- TO MA BYĆ WYJAŚNIENIE?
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Strasznie Pan poważny. Formuła kanału jest taka, ze skupiam się na demonstracjach fizycznych (można to wyczytać w nazwie) a nie na szczegółowym wyjaśnianiu zjawisk. To co powiedziałem odnosi się do zasady zachowania momentu pędu, która została krótko omówiona. Moment pędu to wielkość wektorowa i jego zmiana wymaga zadziałania zewnętrznym momentem siły. Jeżeli momentu siły nie ma, to wektor momentu pędu nie ulega zmianie (jego wartość, kierunek i zwrot). Jeżeli jest zewnętrzny moment siły to można na przykład zaobserwować dodatkową precesję kręcącej się bryły.
@Skajlajnm2 жыл бұрын
i co panie Bogusiu, już zabrakło pary w gębie? ;)
@maximusgallen3601 Жыл бұрын
Ciekawe
@tomaszzapotoczny98092 жыл бұрын
Do czego to nam w życiu potrzebne ?
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Na przykład do tworzenia urządzeń. W smartfonach i tabletach jest funkcja wykrywająca ich obrót. Oparte jest to żyroskopie a ten na zasadzie zachowania pędu. Podobnie ze stabilizacją obrazu kamery, stabilizacją lotu dronów, żyrokompasami, pojazdami Segway i wiele innych. Oczywiście jeżeli ktoś zamierza np. kleić styropian lub strzyc trawniki to nie jest to mu do szczęścia potrzebne.
@lukaszpygiel4532 жыл бұрын
Czarna magia
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Pozdrawiam :)
@Hubert45152 жыл бұрын
mam na chacie takie same hantle xD
@pergoplus87062 жыл бұрын
Oczywiście nic nie wyjaśnione. Jak zwykle wszystko na wzorach, kierunkach momentów itd. A jak fizycznie czyli namacalnie wyjaśnić dlaczego to koło rowerowe nie opada w dół? Czy jakaś siła je podnosi do góry? Przecież ma swój ciężar i powinno opaść w dół, dlaczego tak się nie dzieje. Czy jest Pan w stanie to wyjaśnić ale nie na wzorach itd tylko dlaczego grawitacja "przestaje działać"?
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Pozwolę sobie nie zgodzić się z Panem, że nic nie jest wyjaśnione. Jeżeli nie wszystko Pan zrozumiał to sugeruję zajrzeć do podręcznika. Kanał PDF koncentruje się na demonstracjach fizycznych a nie nauki od podstaw. Co do przestania "działania grawitacji" to oczywiście nadal mamy z nią do czynienia. Gdybym puścił sznurek to koło upadłoby na podłogę.
@jonkrasyk47772 жыл бұрын
Masa obracającego się koła zwraca się na zewnątrz od punktu obrotu, im szybsze obroty (większa prędkość kątowa), tym więcej masy koła przechodzi w kierunek prostopadły do osi obrotu. Siła grawitacji musiałaby przezwyciężyć siłę wynikłą z obrotów koła - im cięższe koło, im szybsze obroty - tym większa siła grawitacyjna konieczna by była dla wypoziomowania koła. Ciężar, masa zawsze działa, istnieje, wobec siły grawitacji - masa obracającego się koła, ZAKRĘCONEGO W PIONIE ! ,,promieniuje" na zewnątrz koła, siła grawitacji staje się ,,oparciem bocznym" dla siły inercji koła.
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
@@jonkrasyk4777 Przemieszczanie się masy byłoby możliwe gdyby koło nie było wykonane ze sztywnego materiału tylko np. z gumy. W tym przypadku nie jest możliwe, żeby masa przemieszczała się w kierunku prostopadłym do osi obrotu.
@tomaszweber44362 жыл бұрын
Nie wiem jak się tu znalazłem 😶
@29luss2 жыл бұрын
Panie doktorze proszę wyjaśnić dlaczego zupa na talerzu obraca się w inna stronę niż obracany talerz :D
@anonim73042 жыл бұрын
Na pewno nie obraca się w przeciwnym kierunku, co najwyżej stoi w miejscu lub znacznie wolniej w tym samym
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Anonim ma rację. To bezwładność zupy.
@bartpaw67982 жыл бұрын
_"Proszę państwa"_ prosze mnie nie obrażać
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
"Proszę Państwa"
@bartpaw67982 жыл бұрын
@@pdfpolitechnicznedemonstra5658 Proszę pana . O pędach to ja miałem w liceum na biologii :) Dzięki temu znam definicje pędu. Pęd to jet coś co nie jest ani łodygą ani pniem ani korzeniem ani liściem ani kwiatem. Ani ani ani.
@bartpaw67982 жыл бұрын
a. I nie jest też owocem.
@SzymonZ.Olszowski2 жыл бұрын
Te działania matematyczne to jakiś koszmar.
@michakargul52932 жыл бұрын
Szok że tak to działa
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Pozdrawiam :)
@TheRaF022 жыл бұрын
No właśnie jak się jedzie szybciej to ciężej zrobić barspina czyli obrót kierownicy o 360 stopni podczas lotu rowerem na większej skoczni.
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Nigdy tego nie robiłem, ale teoretycznie tak powinno być :)
@hubsonekka2 жыл бұрын
Zahamuj koło tuż po wyskoku, będzie łatwiej :P P.S. tylko wtedy obracające się tylne koło wprawi w ruch obrotowy rower 🤣
@TheRaF022 жыл бұрын
@@hubsonekka No tak, wtedy to uszczerbek na zdrowiu murowany 😄
@paweb97902 жыл бұрын
Obejrzałem do 4:30 i w sumie mnie znudziło. Dalej obstaję za tym, że w tym momencie rzeczy, których uczymy się w szkole są tyle potrzebne co krosta na dupie. Te kwestie poruszane na początku są poruszane w życiu i nie trzeba tego tłumaczyć wzorami... tzn. są niepotrzebne tak samo jak ponad 50% programu szkolnego...
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Jednych film nudzi innych nie. Co do wzorów i programu szkolnego oczywiście każdy może mieć własne zdanie. Jak do tej pory żaden cywilizowany kraj nie zrezygnował z nauczania wzorów. Zgodzę się jednak, że większość programu szkolnego nie przyda się przy deptaniu kapusty, sadzeniu buraków, koszeniu trawy, odkurzaniu, oglądaniu paradokumentów w TV itp.
@martynachycko50993 жыл бұрын
Krzysztof lepszy
@szymoññññññññ2 жыл бұрын
fizyka to najgorszy przedmiot szkolny, change my mind
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Wiele razy to słyszałem :( Pozdrawiam
@Anon286412 жыл бұрын
A historia i polski?
@nothigspecial83782 жыл бұрын
pierdy, pierdy i tak się to w życiu nie przyda
@pdfpolitechnicznedemonstra56582 жыл бұрын
Zależy komu. Jeżeli ktoś instaluje centralne ogrzewanie lub strzyże ludzi to raczej nie, ale jeżeli ktoś konstruuje zaawansowane urządzenia to tak.