Pepova rychlovka - Zarovnání překrouceného trámu

  Рет қаралды 83,123

Tesařské okénko

Tesařské okénko

Күн бұрын

Пікірлер: 29
@marekpospisil1998
@marekpospisil1998 Жыл бұрын
Díky moc i za tu nevystřiženou verzi 😊
@MKBrno
@MKBrno Жыл бұрын
Možná otázka mimo - proč jsou všude zhlaví trůmů nahrazeny železem? Kvůli uhnití? Na videu to dřevo vypadá dobře a zdivo suché. Díky.
Жыл бұрын
Dřevo bylo napadeno houbou a bylo zeslabeno. Mikolog pak určil, které dřevo a kde je potřeba odstranit.
@ollssonn
@ollssonn Жыл бұрын
2:05 - co bylo vysloveno, začal hoblovat? Tady to je tak 2,5cm minimálně, neprojeví se to na nosnosti trámu už? Díky 😎😎👍👍✨
Жыл бұрын
Obecně se uvádí, že trám se může oslabit až o 1/3 profilu Tohle pravidlo je potřeba brát s rezervou. Jedná se jak zeslabit a hlavně kde. Na krajích je možno zeslabit více a u prostřed méně. Takže zde by se únostnost neměla moc změnit. Zde se odstraní cca 2,5 cm jen na koncích a to jen na jedné straně. Takže čím více k prostředku, tím méně se odstraňuje. A ještě se vezme v úvahu prohnutí trámu, takže se toho moc neodstraňuje.
@pavelmejtsky_
@pavelmejtsky_ Жыл бұрын
@ Tu 1/3 bych pro jistotu smazal, než se toho někdo chytí. Pokud se bavíme o staticky účinné výšce, je to úplný nesmysl. Už jen kvůli vyšší hmotnosti současných skladeb konstrukcí a s tím souvisejícím výpočtovým zatížením je většina historických konstrukcí poddimenzovaná a vyrovnání se řeší bočními příložkami (které definují rovinu) a nikoli snižováním profilů. Příložky z masivních fošen, nebo lepených profilů zároveň konstrukci vyztuží. Chápu, že to není váš návrh, ale přiznám se, že mám i pochybnosti o kvalitě navrženého řešení náhrady zhlaví, které je vidět ve videu. Minimální uložení trámu na zdi je 150mm a při šířce trámu cca 200mm je roznášecí plocha 30000 mm2. Tady se v podstatě nahradila plochou třech závitovek (m20?) ležících ještě ke všemu v jedné rovině.
@jaroslavpasler4832
@jaroslavpasler4832 Жыл бұрын
Je super ze ukazuješ akk rozmyšlaš Ty a ako by si na to išiel. Toto chyba dnešným majstrom. Ja by som postupoval možno inak. Tak ako si povedal. Išiel by som smerom hore. Vyroštoval to do roviny a potom dal podlahu
Жыл бұрын
Tady se jednalo o to, kdyby ten trám byl pohledový, takže trámy a záklop by byl vidět ze spoda. Pak by tam žádný rošt nemohl být. Samozřejmě pokud by to nebylo vidět, tak je jednodušší udělat rošt a ten pak zaklopit. Ale i u roštu se musí počítat, jestli nám to ta skladba dovolí, abychom se s čistou podlahou nedostali moc vysoko.
@jaroslavpasler4832
@jaroslavpasler4832 Жыл бұрын
Nieco ma napadlo. Spasvim k tomu aj video. Ďakujem za napad
@oliverbaksay178
@oliverbaksay178 Жыл бұрын
Ja som mal pokrutene tramy niekde az o 40 stupnov, nastastie na kazdych 2 m bol kontra tram tak som to rovnal poriadnym kusom zeleza a poriadnymi skrutkami do tych kontratramov. Vysledkom bolo uplne vyrovnanie skruteny h tramov bez ubytku objemu. Po asi 4 rokoch to vyzera stale dobre. Tramy boli 14*14*5m, takze sa vyrovnavali jednoducho. Ale skusil by som aj tento radsej narovnat. To vnutorne pnutie mu prrida na sile. Ci sa mylim?
Жыл бұрын
My když jsme takto rovnali trámy, většinou to byli krokve, tak se nám to nikdy nepodařilo tak pořádně zajistit, aby se to alespoň o trochu nevrátilo. A to jsme k tomu měli přístup. Pokud se jedná o hambálky, tak tam je málo prostoru na vše. Ale je pravda, že to video jsem bral z pohledu toho trámu. Kdyby byl ten trám slabší, tak bych nejspíš kombinoval pokus o překroucení a následně srovnání vrchni plochy :)
@sasahezina8959
@sasahezina8959 Жыл бұрын
Co tam dát z boku příložky
Жыл бұрын
Když se dají z boku příložky, tak ten trám nebude pohledový. Záklop stropu sice bude pohledový, ale ty příložky by to hyzdily. Jelikož se podle dotazu jedná o pohledové části stropu, tak jsem proto volil tuto metodu.
@nairam5225
@nairam5225 Жыл бұрын
A zase jsem chytřejší 👍
@Maxik_Bartos
@Maxik_Bartos Жыл бұрын
Dobrý den, chtel bych se optat. Říkáte ve videu zarovnat. Napadla mě při pohledu na ten zkroucený trám otázka: tram je nakrouceny, jako tesař tram jen srovnáte tím, že ho povrchově upravite nebo se trám nějakým způsobem vrací nebo nakrouti zpět do původní polohy??
Жыл бұрын
Tohle je takové téma skoro na samostatné video. Když jsem natáčel to video, tak jsem to tam původně zmínil, ale jelikož jsem nebyl s výsledkem mého vysvětlování spokojen, tak jsem to vystřihl. Tady je nevystřihlá verze té části kzbin.info/www/bejne/gHytYpyAgryLns0 Ono je to spíš na samostatné video. Ono se dá dřevo srovnat, ale musí postupně, aby si na to dřevo zvyklo. A pak se to musí zajistit. Ale tohle jsme nikdy nedělali.
@Maxik_Bartos
@Maxik_Bartos Жыл бұрын
Jsem v práci na noční směně a musel jsem si vaše video pustit znova. Všiml jsem si jak otáčíte kameru po místnosti tak těch trámů co mají na konci u zdi ty kovové příložka je plná místnost. To je nějaká památková zóna ten dům nebo z jaké důvodu mají ty trámy takto upravené konce?? Přeci jen jste použily dost velké kovové příložky na každý ten trám. 🤔🤔
Жыл бұрын
@@Maxik_Bartos Zhlaví těch trámů bylo napadeno dřevokaznou houbou a proto se muselo to zhlaví odstranit. A proto byli ty trámy takto nastaveni. Ale proč se navrhla taková železa, tak to je třeba se zeptat statika.
@mariosmejkal964
@mariosmejkal964 Жыл бұрын
No to mně pos,,er🙈🙈🙈
Жыл бұрын
No, ty máš nápady 😉
@ollssonn
@ollssonn Жыл бұрын
jen nápad amatéra - nešlo by to z boku maflem s oporou?
Жыл бұрын
Nejspíš by to šlo, ale jak je ten hranol přetočený, tak by se pořád musel měnit ůhel na tom maflu. Takže by to bylo docela složité. Teda mě se to teď jeví složitě. Ale reálné to je.
@jaromirsvejda3415
@jaromirsvejda3415 Жыл бұрын
Nebo si vole vezmu velký hoblik a nemusím to žvejkat sekerou a kort když se to bude zvedat
Жыл бұрын
On když někdo sleduje video, tak by ho měl i pozorně poslouchat 😉
@jaromirsvejda3415
@jaromirsvejda3415 Жыл бұрын
@ však jo, jen i přijde jako kravina to narezat maflem a pak se s tím srát sekerou. Prosby ne když na to má někdo dva dny na klacek
Жыл бұрын
@@jaromirsvejda3415 Já neřekl, že maflem a sekerou proto, že ubýrá víc, než hoblík. Teda pokud má někdo ostrou sekyru ;)
@jaromirsvejda3415
@jaromirsvejda3415 Жыл бұрын
@ podle zkušeností vím že je lepší to 15x přejet hoblíkem než to sekat 3 hodiny sekerou. PS používám pouze sekery fiskars a jako řemeslník si je dokážu dokonce i nabrousit
Жыл бұрын
@@jaromirsvejda3415 Slyším poprvé, že by Fiskars dělal tesařské sekery. Napište mi prosím odkaz, rád se na ně kouknu. Jinak každý má svůj způsob, který má ověřený. :)
Ocelové příložky - aneb, jak vrtat díry proti sobě. Doplněná verze.
14:57
Jak vyrábím kolík do spoje a jak ho umístit.
12:58
Tesařské okénko
Рет қаралды 43 М.
It works #beatbox #tiktok
00:34
BeatboxJCOP
Рет қаралды 14 МЛН
To Brawl AND BEYOND!
00:51
Brawl Stars
Рет қаралды 16 МЛН
Rozdíl mezi sedlem a osedláním
5:15
Tesařské okénko
Рет қаралды 28 М.
Woodworking / Wood joint techniques / Wooden corner joints
25:01
Celal Ünal
Рет қаралды 1,3 МЛН
Jak se dá vypočítat vzdálenost sedel.
12:37
Tesařské okénko
Рет қаралды 53 М.
Speed Square 3 - jak vyznačit sedlo krokve
3:57
Dělejte něco! Tomáš Krásenský
Рет қаралды 149 М.